Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΤΟΙΜΗ Ή ΠΡΟΚΑΤ?


NTINAT

Recommended Posts

Και εμείς τέτοιο προκάτ έχουμε με την γυψοσανίδα από μέσα και την ξυλοκατασκευή , το πληρώσαμε όλο μετρητά, σε τέσσερις μήνες ήταν έτοιμο, μας είχε πει τρεις αλλά η αστυνομία κυνηγούσε τους σοβατζήδες και πήγαμε ένα μήνα πίσω, τα συνεργεία από καλά έως άψογα και το σπίτι για τα χρήματά του τέλειο!!!Οσες φορές χρειάστηκα κάτι και ήταν αρκετές πάντα το ανάλογο συνεργείο ερχόταν αν όχι την ίδια την επομένη μέρα και μάλιστα με τον πιο βασικό που έφτιαξε το σκελετό είμαστε μέχρι σήμερα 7 χρόνια δηλαδή μετά φίλοι και αν του ζήτήσω πχ να μου τσεκάρει τα κεραμύδια έρχεται και απλά πίνει ένα καφέ :shock::wink:

Μάλλον δεν πέσατε σε καλή εταιρεία!!! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν η ΝΤΙΝΑΝ πήρε το πμ κάτι δεν μου βγάζει σωστά.

Το ξαναγράφω εδω διαγράφοντας τα ονόματα. Φαντάζομαι ότι δεν επιτρέπεται.

 

Έχουμε κάνει διατριβή στο όλο θέμα μιας και βιαζόμασταν πολύ τότε.

Υπάρχουν τρία είδη προκατ, με παραλαγές το καθένα.

Αυτά με το βαρύ σκυρόδεμα που λες τσιμεντένια φρούρια, με καλή μόνωση αλλά με περιορισμούς σε διάταξη, ανοίγματα κλπ., χάνεις και μέτρα από το πάχος των τοίχων (εσωτερικών κυρίως).

Τα κλασικά προκατ, με ξύλινο σκελετό και επενδύσεις, γυψοσανίδες στο εσωτερικό αντί για τοίχους. Τέτοιο φτιάξαμε εμείς

Τέλος είναι οι τροχοβίλες που τις φέρνει νταλίκα τις ακουμπάει κάτω και σε μία μέρα έχεις σπίτι (σχήμα λόγου). Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που το κόστος είναι αισθητά χαμηλότερο. Έχει όμως θέματα με μόνωση, διαρύθμιση που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα κλπ.

 

Αυτά που διαπιστώσαμε λοιπον είναι τα εξής (μας τα έλεγαν βέβαια αλλά δεν ακούγαμε...). Δεν υπάρχει περίπτωση καμία να μπείτε σε σπίτι σε λιγότερο από 9 μήνες. Σε κάθε περίπτωση ο Αύγουστος όλος δεν υπάρχει για κανένα συνεργείο υπηρεσία κλπ. Μία εταιρεία μας είπε 4 μήνες, εκεί που πήγαμε τελικά είπε δεν υπάρχει το 4 μήνες αλλά σε 6 μήνες "άνετα", συν τον Αύγουστο, 7 μήνες. Μπήκαμε στους 13 με πολύ κυνήγι... Φίλος που έφτιαξε συμβατικό μπήκε σε 11, με λιγότερο κυνήγι αλλά ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ.

Για να μην σε ταλαιπωρούμε μην αγνοήσεις τα παρακάτω:

ΠΟΤΕ δεν πληρώνεις βασιζόμενη σε υποσχέσεις. ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα φοντίσεις να σε κυνηγάει να πληρώσεις, ακόμη κι αν δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος (όπως δυστυχώς κι εμείς), ακόμη κι αν σου εμπνέει εμπιστοσύνη...

Ρώτα τι εγγύηση έχει το σπίτι. Στο τέλος, άσε πίσω (να χρωστάς) ένα σοβαρό ποσό τουλάχιστον για 6 μήνες. Είναι το διάστημα που εμφανίζονται τα όποια προβλήματα. Κι αν χρειαστεί κάτι και έχεις εξοφλήσει... έχασες

ΒΑΛΕ ΡΗΤΡΕΣ στο συμβόλαιο για την αποπεράτωση. Δώσε το συμβόλαιο σε δικηγόρο να δεις πόσο διασφαλίζεσαι και τι παραθυράκια αφήνει. Ο μόνος τρόπος να τελειώσει στον συμφωνημένο χρόνο.

'Ολοι οι κατασκευαστες χρησιμοποιούν συνεργεία. Το δικό μας λοιπόν από την ξυλοκατασκευή του, σχεδιασμό κλπ είναι πολύ καλό, "ζεστό" και λειτουργικό. Ο υδραυλικός ήταν για κλάματα, ο ηλεκτρολόγος άψογος, ο πλακάς απλώς εντάξει, ο μπογιατζής για κλωτσιές και ο γυψοσανιδάς απαράδεκτος. Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ ωραίο σπίτι για κάποιον που το επισκέπτεται, αλλά όχι για κάποιον που μένει μέσα...

Θέλω να πω, αν έχεις κάποιον δικό σου που εμπιστεύεσαι (πχ υδραυλικό), μπορείς να ζητήσεις να αναλάβει εκείνος.

 

Αν προχωρήσεις τελικά, έχω πολλές λεπτομέρειες και "μυστικά" που θα γλιτώσουν στεναχώριες ή καλές λύσεις (πχ υγραέριο αντί πετρέλαιο!).

 

Επίσης κάποιι φίλοι έχουν σπίτι χρόνια στη Σαλαμίνα και ξέρουν κόσμο. Αν χρειάζεσαι κάτι..

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα...

 

Μυρτω μου το ελαβα το πμ σου απλα δεν ειχα μπει καθολου. Σου εχω στελει πμ. Σε ευχαριστω κ απο δω για τις συμβουλες σου να εισαι καλα!!!!!

Για οτι νεοτερο θα σε ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον ορο "θερμοπομποι" εννοεις τους "θερμοσυσσωρευτες" (δεν ξερω πως στο καλο μπορει να τους λενε αλλιως) νομιζω οτι συμφαιρει.. Εχει το σπιτι που μενει η μαμα μου. Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να εχεις νυχτερινο ρευμα που ειναι φτηνο. Η μαμα μου τους αναβει καθε βραδυ και αυτοι παραμενουν ζεστοι καθ ολη την διαρκεια της ημερας και αν θες λιγο παραπανω ζεστη απλα ανοιγεις τον αερα και βγαζουν ζεστο αερα χωρις να χρεωνεσαι.. οσο εμενα εκει κυκλοφορουσαμε στο σπιτι με τα φανελακια.. δε το βραδυ που δουλευαν σκεπαζομασταν με ενα ψιλο κουβερλι αλλιως εσκαγες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον ορο "θερμοπομποι" εννοεις τους "θερμοσυσσωρευτες" (δεν ξερω πως στο καλο μπορει να τους λενε αλλιως) νομιζω οτι συμφαιρει.. Εχει το σπιτι που μενει η μαμα μου. Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να εχεις νυχτερινο ρευμα που ειναι φτηνο. Η μαμα μου τους αναβει καθε βραδυ και αυτοι παραμενουν ζεστοι καθ ολη την διαρκεια της ημερας και αν θες λιγο παραπανω ζεστη απλα ανοιγεις τον αερα και βγαζουν ζεστο αερα χωρις να χρεωνεσαι.. οσο εμενα εκει κυκλοφορουσαμε στο σπιτι με τα φανελακια.. δε το βραδυ που δουλευαν σκεπαζομασταν με ενα ψιλο κουβερλι αλλιως εσκαγες..

 

Αν ειναι ετσι Δωρα...οντως συμφερει κ απο οικονομια αλλα κ απο

αποψη ζεστης...σ ευχαριστω κοριτσακι θα το κοιταξω..! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα συμφωνήσω με την katrin ότι όταν πρόκειται να αγοραστεί ένα οικόπεδο με σκοπό την ανέγερση οποιουδήποτε κτίσματος καλό θα ήταν να ζητηθεί η γνώμη ενός μηχανικού.

 

[είμαι κι εγώ αρχιτέκτονας :)]

 

Έκαστος στο είδος του!

 

Θα ήθελα ωστόσο να δώσω μερικές διευκρινήσεις.

 

- Είναι δυνατό να χτίσεις νόμιμα σε ένα αγροτεμάχιο 2000τ.μ. εκτός σχεδίου εάν αυτό είναι εντός ζώνης ή εάν εντάσετται στα κατά παρέκκλιση "γήπεδα".

Ποιά είναι τα κατά παρέκκλιση?

Go http://www.domiki.gr - Δόμηση εκτός σχεδίου

 

- Εάν ένα αγροτεμάχιο βρίσκεται μέσα σε αρχαιολογικό χώρο ΜΟΝΟ από την αρχαιολογία μπορεί να μάθει αν μπορεί να χτίσει καθώς αν δεν δώσει αυτή την άδεια της η πολεοδομία δεν σου κάνει δεκτή καν την αίτηση για την οικοδομική άδεια.

 

- Επίσης, δεν μπορεί να γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας στα αγροτεμάχια, ορίζεται το ποσοστό των συνδικαιούχων αλλά δεν υφίσταται ΟΡΙΟ ΚΑΘΕΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, από 'κει και πέρα γίνονται ιδιωτικά συμφωνητικά. Χτίζει κανείς βάση του ποσοστού του.

 

Αν προκύψει και οτιδήποτε άλλο εδώ είμαι και μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι κι εγώ αρχιτέκτονας :)

 

Γεια σου συνάδελφε! :lol:

 

- Επίσης, δεν μπορεί να γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας στα αγροτεμάχια, ορίζεται το ποσοστό των συνδικαιούχων αλλά δεν υφίσταται ΟΡΙΟ ΚΑΘΕΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, από 'κει και πέρα γίνονται ιδιωτικά συμφωνητικά. Χτίζει κανείς βάση του ποσοστού του.

 

ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ γίνεται, ΤΕΜΑΧΙΣΜΟΣ δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας

μήπως ξέρει κάποιος για καμία τράπεζα που δίνει δάνειο για προκατ; εμείς το ψάξαμε και πήγαμε σε 2 ή 3 και μας είπαν ότι για προκατ δεν δίνουν. Τους είπαμε ότι αφού πρέπει να έχει άδεια, πως δεν δίνουν; μπα, μας είπαν και στις 3 τράπεζες, για μας είναι σαν να παίρνεις ψυγείο και όχι σπίτι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κι εμείς πέτρινη προκατ βαριάς κατασκευής κατοικία που είναι τέλεια. Μάλιστα είναι από την ίδια εταιρεία που κληρώνει η Μελέτη. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και ειδικά αυτή την εταιρεία την συστήνω ανεπιφύλακτα. Όσο για το δάνειο, πραγματικά είναι πολύ δύσκολο και μπλέξαμε κι εμείς. Αναγκαστήκαμε και πήραμε δάνειο καταναλωτικό με περιορισμούς (έτσι το ονόμασαν) με επιτόκιο 5,7%. Ένας τρόπος να το πάρεις είναι να το δουν σχεδόν έτοιμο, αλλά δύσκολα. Ένας γνωστός μου προσπαθεί να πάρει τέτοιο δάνειο (είναι και τραπεζικός να φανταστείς). Αν τα καταφέρει θα γράψω νεώτερα. Πάντως είναι μια πολύ ενναλακτική του παραδοσιακού κτησίματος.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευακι πολυ ωραιο το σπιτι σας.Μηπως μπορεις να μας πεις ποια εταιρεια ειναι?Ενδιαφερομαστε κι εμεις για προκατ και για να πω την αληθεια εγω δεν ειμαι τοσο δεκτικη,τα "φοβαμαι" λιγο.Αν μπορεις πες μας και τιμες περιπου.

Αν θεωρειται διαφημιση και σου ειναι ευκολο στειλε μου πμ.Ευχαριστω

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε! :lol:

 

 

 

ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ γίνεται, ΤΕΜΑΧΙΣΜΟΣ δεν γίνεται!

 

 

Για την ιστορία στα εκτός σχεδίου αγροτεμάχια (κατά κανόνα και κατά παρέκκλιση άρτια & οικοδομήσιμα) δεν επιτρέπεται η κατάτμηση (τεμαχισμός), ούτε κάθετη ιδιοκτησία (δλδ διακεκριμένα αδιαίρετα τμήματα με δικαίωμα χρήσης και οικοδόμησης στα τμήματα), αλλά μόνο σύστασης Οριζόντιας Ιδιοκτησίας & Διανομή (όπως στις πολυκατοικίες) στα ανεγειρόμενα κτίσματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δινουν δανεια,η εθνικη δινει,το χω ψαξει επειδη ηθελα να χτισω για την κορη μου,πρεπει να τονισεις ομως πιο προκατα,στα παλια προκατ δεν δινουν,στα εξελιγμενα που ειναι κ αντισισμικα δεινουν,συγκκριμενα βγαινει οπως το δανειο για χτισιμο...ακριβως το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και στην Εθνική. Δεν είναι κι εκεί πολύ εύκολο. Κορίτσια δεν ξέρω αν κάνει να πω όνομα. Θα το δώσω κι αν δεν κάνει ας το βγάλει ο admin.

 

http://www.batzolis.gr/

 

Πάει περίπου ανάλογα με τι θες 1000-1200 ευρώ/τμ. Δεν έχεις ένσημα για το σπίτι και είναι έτοιμο σε 1,5 μήνα. Πρέπει να υπολογιστεί επίσης πως υπάρχουν εξτρά έξοδα για τη βάση, μηχανικό, άδεια. Έχει πολύ καλή μόνωση και γενικά η κατασκευή απ΄ότι ρώτησα σε κάποιους που γνωρίζουν είναι πολύ καλή. Κάνουν σπίτια σε όλη την Ελλάδα. Πρόσφατα έκαναν σπίτι στη Λίμνο. Όταν τελειώσει και περιβάλλον χώρος θα σας βάλω φωτό

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάει περίπου ανάλογα με τι θες 1000-1200 ευρώ/τμ. Δεν έχεις ένσημα για το σπίτι και είναι έτοιμο σε 1,5 μήνα. Πρέπει να υπολογιστεί επίσης πως υπάρχουν εξτρά έξοδα για τη βάση, μηχανικό, άδεια.

 

:shock::shock: sorry αλλά πολλά μου φαίνονται για προκάτ, είναι πιο πάνω από το κατασκευαστικό κόστος συνήθους κατασκευής (συμβατική με μπετόν), συν τα έξοδα άδειας- κατασκευής βάσης, ένσημα υπάρχουν σίγουρα (μειωμένα)

άποψή μου φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Ένσημα θέλει μόνο για τη βάση όχι για το σπίτι. Είναι πιο ακριβό από άλλες προκατ κατοικίες, το ξέρω, αλλά ειναι πολύ καλύτερο και από αυτές. Ότι πληρώσεις θα πάρεις. Έτσι πως το βλέπω εγώ, είναι η καλύτερη λύση σε σχέση με το χτιστό και πολύ καλύτερο από άλλα προκάτ. Αν δεις τη διαφορά μόνωσης του ενός από του άλλου θα καταλάβεις. Πριν αποφασίσω το έψαξα πολύ. Κάποιοι μου είχαν πει περίπου 300 χωρίς ότι έχει σχέση με το πάτωμα......, τζάκι και πολλά άλλα. Κάποιοι 700 με τεράστια διαφορά κατασκευής και έτσι που ρώτησα με πολλά προβλήματα παράδοσης.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ακριβο επ[ειδη πολυ απλα ειναι βαριασ κατασκευης,δεν ειναι οπως καποτε που ακουγαμε προκατ,εχουν εξελιχθει κ ειναι σπιτια που μπορεις να εμπιστευτεις να βαλεις μεσα τα παιδια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Οποιος θέλει μπορώ να του στείλω με πμ τα στοιχεία από τους δύο (ήταν συνέταιροι αλλά χώρισαν) που μου έφτιαξαν το δικό μου και επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος να έρθει να μας επισκεφτεί για να το δει από κοντά!!!

Οταν ψάχναμε εμείς για προκάτ πήγαμε στις εκθέσεις της Αγίας Παρασκευής και του Γέρακα στη Μεσογείον και στην Λαυρίου, όπου όμως τους ρώταγα "να πάω να δω μια δουλειά τους που κατοικούν άνθρωποι μέσα" με κοιτούσαν σαν χαζοί !!!!

Ο πρώτος που προθημοποιήθηκε και μου έδωσε διεύθυνση και τους πήρε τηλ να τους ρωτησει αν μπορούσα ΤΩΡΑ να περάσω, ήταν και αυτός που κλεισαμε το σπίτι!!! :wink:

Αλλωστε τόσα χρήματα μετρητά θα του έδινα, γουρούνι στο σακί θα έπερνα;;;εμ!!!

 

καλησπέρα ψάχνω για εταιρείες προκατ μπορείς να μου πεις κ εμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδή εμείς είχαμε αγοράσει οικόπεδο (αγροτεμάχιο) εκτός σχεδίου και δεν μπορούσαμε να πληρώνουμε άλλο ενοικιο στην Ανω Γλυφάδα, αγοράσαμε (κτίσαμε)το 2001, προκάτ 82 τετραγωνικά πάνω σε πλάκα μπετού (που γίνεται το κάτω ωραιότατο διαμέρισμα ισόγειο άλλα 116 τετραγωνικά κάποια στιγμή στο μέλλον) και μέσα σε τρεις μήνες, γιατί ήταν χειμώνας βαρύς, είχαμε μπει στο δικό μας κουκλίστικο σπιτάκι. 7 χρόνια μετά δεν το μετανοιώνω και δεν έχει παθει τίποτα φυσικά και ούτε μοιάζει για προκάτ, αν δεν το πεις σε κάποιον δεν το καταλαβαίνει!!! :wink:

Για μένα νομίζω ότι είναι μια γρήγορη φτηνή και ανθεκτική στο χρόνο λύση για μόνιμη ή εξοχική κατοικία αντισεισμική και αν διαθέσεις και λίγο χρήμα παραπάνω και βάλεις καλές μονώσεις στην κεραμοσκεπή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα σπίτια !!! :wink:

Τωρα κτιζουν σχεδόν δίπλα μας, μια βίλα διοροφη προκατ 150 τετραγωνικών!!! :wink:

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Γιατί έχω μείνει τώρα έκπληκτη...Δηλαδή το προκατ τοποθετείται και σε οικόπεδο εκτός σχεδίου? Χωρίς να έχεις προβλήματα με τις διάφορες υπηρεσίες και με κακόβουλους γειτόνους που ίσως σου κάνουν καταγγελίες??? Είσαι νόμιμος δηλαδή???

Link to comment
Share on other sites

κ μας το σπιτι μας ειναι προκατ

ειμαι σουπερ ευχαριστημένη,το χειμωνα ειναι αρκετα ζεστο.φετος αναψαμε καλοριφερ πολυ λιγο

υγρασια δεν εχει , ηχομόνωση σουπερ

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την κατασκευη

 

baggi οτι ισχυει για τα χτιστα ισχυει κ για τ προκατ νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...