Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να χτισω σπιτι?


Evelina-A

Recommended Posts

Έτσι είναι, οι συγγενείς και γνωστοί είναι συμφορά συνήθως. Για να φτιαχτεί σωστά ένα σπίτι χρειάζεται ψυχρή λογική, κυνικότητα και μερικές φορές πρέπει να γίνει κανείς "bitch" προς τους καλλιτέχνες, οπότε αν είναι φίλος ο μάστορας, τότε ή θα συμβιβαστείες με τις κακοτεχνείες ή θα χαλάσεις τις προσωπικές σχέσεις (το δεδομένο είναι ότι ο μάστοράς, ακόμη και κολλητός να είναι, θα προσπαθήσει να κάνει λαμογιά όπους μπορεί)

Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ως αρχιτέκτων μηχανικός και ταυτόχρονα εργολάβος θα σας πώ ενα πράγμα, οσο και αν ψάξεις σε ήδη κατασκευασμένα σπίτια ΚΑΝΕΝΑ δεν θα καλύπτει τις ανάγκες σου ή τουλάχιστον αυτά που θέλεις και φαντάζεσαι!!!!! Ο λόγος απλός, λόγω σχέσεως κόστους κατασκευής και κέρδους κατασκευαστή......Γιαυτό βλέπουμε διαμερίσματα ή και μεζονέτες με μηδαμινά μπάνια και σαλόνια, ανύπαρκτες κουζίνες κτλ.....Το σπίτι για τα δικά σου μέτρα "κακά τα ψέμματα" το φτιάχνεις εσύ...βέβαια οχι πάντα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το θέλεις μιας και υπάρχουν κάποιες νομοθετικές διατάξεις (π.χ. Γ.Ο.Κ.) που σε περιορίζουν σε κάποια πράγματα.

Μια ΜΕΓΑΛΗ αλήθεια είναι οτι εαν αποφασίσεις να κάνεις εσύ τον εργολάβο, θέλει "γερό στομάχι" και κάποιες έστω ελάχιστες γνώσεις.....Ισως, η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς σε μια κατασκευαστική εταιρεία για να αναλάβει αυτή το ολο θέμα. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως κατα 90% η κατασκευαστική εταιρεία που θα σου "τάξει λαγούς με πετραχήλια" και δηλώνει "μην φοβάσαι εχω μέσω στην Πολεοδομία" και τέτοια, θα σου την "φέρει"!!!!!

Ο μηχανικός ή ο αρχιτέκτων μηχανικός θα σου παρουσιάσει κάποια σχέδια (βάσει πάντα του Γ.Ο.Κ. και του οικοπέδου που διαθέτεις). Μπορείς να αλλάξεις όσες φορές θέλεις το σχέδιο ΜΕΧΡΙ ομως να βγεί η άδεια. Μετά αυτής για μεγάλες αλλαγές χρειάζεται Τροποποίηση Αδείας που σε επιβαρύνει. Εσωτερικές αλλαγές (π.χ. εμβαδού χώρων - διαχωρισμάτων κτλ) δεν απαιτούν τέτοια τροποποίηση (αρκεί να μην αλλάζουν κάθετες & οριζόντιες ιδιοκτησίες).

Όπως ειπώθηκε, είτε είσαι εσύ ο εργολάβος είτε το "δώσεις" εργολαβία, εσύ "φαίνεσαι" στο Ι.Κ.Α. (βέβαια εαν αναλάβει εργολάβος τότε στο εργολαβικό ο κατασκευαστής και 'σύ υπογράφετε οτι αναλαμβάνει να τα -κολλάει - αυτός για λογαριασμό σου). Κάποια επαγγέλματα (σιδηρουργός -> οχι σιδεράς των μπετών, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κτλ) εξαιρούνται της Α.Π.Δ. που θα καταθέτεις (ή ο εργολάβος) μιας και θεωρούνται υπεργολαβίες.

Ο μηχανικός με την άδεια θα σου βγάλει και ενα ελάχιστο κόστος κατασκευής, βάση του οποίου το Ι.Κ.Α. θα βγάλει κατάσταση ενσήμων. Βέβαια αυτό το κόστος είναι το ιδεατό άρα και ουτοπικό δλδ "βάλε αρκετά παραπάνω"......Εδώ Θεσσαλονίκη να το πώ "χοντρά -χοντρά" εργολαβικά το τετρ. μέτρο κοστίζει απο 1000-1500 ευρώ (για normal κατασκευές). Εννοείται οτι όσο "φορτώνεις" ανεβαίνει το κοστολόγιο......Ομως να έχετε υπόψην οτι στο κοστολόγιο πετυχαίνουμε τιμές "εργολαβικές", ο ιδιώτης θα έχει και κάποιο "καπέλο".....Άλλο να παραγγέλνεις 30-40 κουζίνες και άλλο 1-2.

Η προσωπική μου άποψη είναι, εαν έχεις χώρο (οικόπεδο) και μπορείς να διαθέσεις 100.000-150.000 ευρώ ξεκίνα μόνος σου. Εαν έχεις τον χώρο και κάποια χρήματα αλλά δεν "αντέχεις" τρέξιμο και "φωνές" τότε κάνε μια καλή συμφωνία με κατασκευαστή (οχι αναγκαστικά αντιπαροχή) και ξεκινάτε (εδώ πέραν των 100-150.000 υπολόγισε και ενα minimum +30/40% επιπλέον λόγω του κέρδους του). Εαν δεν έχεις το χώρο αλλά έχεις τα λεφτά τότε ψάξε παντού να βρείς αυτό που ψάχνεις.....Συμβουλή!!!! περιοχές "ακριβές" σημαίνει και μικρά σπίτια (μιλώ για νεόδμητα). Λογικό λόγω σχέσης κόστους γης + κατασκευής και κέρδους κατασκευαστή. Να δείς θα σου λένε π.χ. Μεζονέτα 210 τμ και θα πας να δεις μια μεζονέτα 2οροφη + ημυπόγειο, που κάθε όροφος θα είναι 70 τμ (ουσιαστικά πρπ 50 τμ βγάζοντας την εσωτερική σκάλα) εκ των οποίων κάποιοι χώροι θα είναι αποθήκες που έγιναν με κάποιο ημυπαίθριο, δωμάτια. Ασε που στα 210 τμ θα σου βάζουν παρανόμως και το ημυπόγειο το οποίο ΔΕΝ μετρά στον συντελεστή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ευτράπελα με τα μικτά μέτρα μόνο στη Θεσσαλονίκη γίνονται. Εδώ έχουν σύστημα Αθηνών. Δηλαδή 100 τ.μ. διαμέρισμα είναι 100 τ.μ. μαζί με τους τοίχους. Εάν είναι με αποθήκη δε μετράει στα μέτρα. Όχι 100 τ.μ. και να είναι 70 τ.μ. καθαρό γιατί σου βάζει την αποθήκη, την κοινόχρηστη σκάλα, την πυλωτή (?) και πάλι δε μαζεύονται τα 30 τ.μ. Αρχικά η τιμή ανά τ.μ. φαίνεται φθηνότερη στη Σαλονίκη αλλά τελικά δεν είναι.

 

Πάντως και εδώ δεν είναι αγγελούδια. Προ 5 ετών μου πούλαγαν διαμέρισμα 60τ.μ. για 100τ.μ. για 150.000 ευρώ και όταν τον ρώτησα που είναι τα υπόλοιπα 40τ.μ. μου λέει θα βγάλουμε δύο δωμάτια στη στέγη. Δηλαδή αν χτίσω ένα τετράγωνο κουτί 7Χ9 μ. και πάρω και τη στέγη θα μου κοστίσει 150.000 ευρώ. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Άσε που βλέπω ότι τελικά δεν έβγαλε δωμάτια στη στέγη. Θα ήταν και παράνομο.

 

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι αν το δώσεις σε κατασκευαστή θα βγάλει minimum 30-40% κέρδος. Kαι θα φέρει και δικά του συνεργεία. 40 χιλιάρικα από ένα σπίτι πολλά δεν είναι; Άλλοι δουλεύουν δύο χρόνια για τέτοιο εισόδημα.

 

Καλά γνωστός μου στην Τούμπα έβγαλε τετραόροφη οικοδομή με 700 ευρώ/τ.μ. Τώρα μπήκε μέσα. Τι μας λέτε για 1000 και 1500 ευρώ κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Raw_Shooter χαίρομαι που μπήκες στην κουβέντα και τώρα θα έχει ακόμα πιο πολύ ενδιαφέρον γι'αυτούς που πρόκειται να κτίσουν.

Συνεχίζω τις παρατηρήσεις, (ή αν θέλετε συμβουλές) απο έναν καμμένο που σιγά-σιγά βάζει μυαλό:

 

- Βολτάροντας λοιπόν, δεν περιμένεις να δεις ένα έτοιμο σπίτι και να πεις οτι θα μου κάνει το ίδιο! Μέσα σε μια γειτονιά σπιτιών θα δεις μια ποικιλία απο κατασκευές. Άλλες με ύφος μοντέρνο, άλλες βαρύγδουπες, άλλες πλούσιες, άλλες πιο πρόχειρες κτλ. Αρχίζεις όμως να κλίνεις προς κάτι που σου ταιριάζει. Βγάλε φωτογραφίες, πάρε πληροφορίες για τους δημιουργούς του, ρώτα, ρώτα ρώτα μην κολλάς! Χρειάζεσαι εναλλακτικές προτάσεις!

 

- Να έρθεις λοιπόν σε επαφή με ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ (ή όπως σωστά περιγράφεται ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ). Με έναν όσο γίνεται πιο έμπειρο. Ζήτα πρώτα να σου δείξει το portfolio (τα έργα του δηλαδή). Μην τον κλείσεις ακόμα κι αν με τα έργα που σου παρουσιασει έχεις ξετρελαθεί. Να πας σε μερικά απο αυτά να τα δείς απο κοντά κι αν γίνεται να μπεις μέσα. Όλο αυτό τον κόπο να τον κάνεις. Είναι τόσο σημαντικός ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ στο έργο, που θα σου έλεγα οτι πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για αυτόν. Του εμπιστεύεσαι την σχεδίαση του ονείρου σου. Αν κάτι δεν σου κάτσει καλά απο την παρουσίασή του, καλύτερα να φύγεις και να εκμεταλλευτείς τις εναλλακτικές που ανέφερα προηγουμένως!

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Morchelina το κόλπο με τα ημιυπαίθρια ξεκίνησε απο την Αθήνα με τους νόμους Τρίτση & Πεπονή. Σωστοί σαν σκέψεις αλλά λόγω των συνηθισμένων "παραθύρων" που έχουν οι ελληνικοί νόμοι, φθάσαμε στα γνωστά ευτράπελα. Περιοχές όπως Γλυφάδα, Βάρκιζα κτλ είναι "πίτα" στους ημιυπαιθρίους. Παρατηρήστε λίγο σπίτια με τεράστια κουφώματα (εννοώ σε μήκος)....ημιυπαίθριοι χώροι :wink: Γνωστό το κόλπο του "βιδωτού" κουφώματος......Στην Αθήνα μάλιστα σε κάποιους καιρούς στα τετρ. μέτρα έβαζαν και τις βεράντες.....Οι αποθήκες ΔΕΝ μετράνε πουθενά στην Ελλάδα στα τετρ μέτρα εφόσον είναι σ' άλλο χώρο (εκτός οικίας). Σκάλες - ασανσέρ μετράνε στα "μεικτά" μέτρα και οχι στα "καθαρά"....Πυλωτές είναι στα συνολικά οικοδομήσιμα και δεν προσμετρούνται στα τετρ. μέτρα κανενός διαμερίσματος.

Να εξηγήσω καλύτερα, "καθαρά" είναι τα μέτρα του σπιτιού όπως δηλώνονται στην Πολεοδομία ("μέσα" τα ντουβάρια). "Μεικτά" είναι τα "καθαρά" μέτρα + τα κοινόχρηστα (ασανσέρ + είσοδο + κλιμακοστάσιο + καυστήρας). Αυτά "βγαίνουν" απο τον μηχανικό βάσει ποσοστών (τετρ. μέτρα διαμερίσματος + όροφος κτλ). Τα ημιυπαίθρια ΔΕΝ 'μπαίνουν" πουθενά λόγω του οτι είναι παράνομα.....Άλλο που λένε π.χ. 200 τετρ. μέτρα μεικτά και "βάζουν" τα πάντα.....Πριν κάνετε κάτι ζητήστε το σχέδιο που κατατέθηκε στην Πολεοδομία και τον πίνακα τετραγωνικών και θα εκπλαγείτε!!!!!

Προσοχή λίγο σε μια λεπτομέρεια....σε περιοχές με συντελεστή 0.4 ή 0.6 και ύψος 11 μέτρα οι σοφίτες είναι παράνομες και ας τις "μετράνε" !!!!!! Π.χ. Πυλαία, Πανόραμα, Θέρμη, Πλαγιάρι, Τρίλοφος, Περαία κτλ (μιλώ για Θεσσαλονίκη).....Και η "πλάκα" είναι οτι πριν την 3η αυτοψία ο μηχανικός σου δίνει μια δήλωση του Νόμου 105 να υπογράψεις, στην οποία ουσιαστικά δηλώνεις οτι εσύ του έβαλες να κάνει τις όποιες παρανομίες....Σας τα λέω αυτά γιατί είμαι μέσα στο επάγγελμα και έχω δεί........

Οι κατασκευαστικές εταιρείες δουλεύουν με τέτοια ποσοστά μιας και είναι το κέρδος που θα επενδυθεί σ' άλλη δουλειά. Με κέρδος λιγότερο αυτού δεν θα αναλάβουν και μάλιστα προσωπικά το θεωρώ "ύποπτο" μην "μπεί μέσα" η δουλειά στο τέλος....Μην ξεχνάς οτι εσύ θα του δίνεις τα χρήματα με την πάροδο των εργασιών. Μέχρι τότε αυτός θα "βάζει" απο την τσέπη του για υλικά και συνεργεία. Άλλωστε γενικά το εμπόριο με κάτι τέτοιο δουλεύει....Αμα δείς διαφορές χοντρικής και λιανικής μιλάμε για +/- 30%

Ntantis πολύ σωστά!!! Πρέπει να δείτε, να δείτε, να δείτε και να ξαναδείτε.....αυτή είναι η δουλειά η δική σας και να σας πείσουν των άλλων.....Εσείς βάζετε τα χρήματα και φυσικό είναι να είστε απαιτητικοί....Μια συμβουλή ακόμα, ΜΗΝ κοιτάτε φωτο απο περιοδικά ή έτοιμα στημένα σε εκθέσεις....εκεί έχουν χώρους π.χ. κουζίνας 4x4 ή 4x5 που σε κανένα μή ιδιωτικό έργο ΔΕΝ θα βρείτε!!!!! Κάποτε έβλεπα ενα μπάνιο με πλακάκια 40x10....ΤΕΛΕΙΑ....όταν τα έβαλα στα μπάνια της οικοδομής που έκανα (2.90x2.80 που εεεεε για "εργολαβικά" θεωρούνται "καλά") απλά "μπούκωσε" το θέμα.....Έμοιαζαν "τρύπες"....Μέτρησα μετά το στάντ που έβλεπα και διαπίστωσα οτι είχε πλευρά κοντά 4 μέτρα!!!!!!

Και μια τελευταία λεπτομέρεια.....για τα στατικά του σπιτιού (εφόσον κάνει κάποιος απο μόνος του) ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ σε μηχανικό!!!!! Τον σχεδιασμό του σπιτιού όμως σε αρχιτέκτονα....Οι μηχανικοί (συνήθως) είναι άριστοι στο μαθηματικό-φυσικό τομέα του σχεδιασμού. Θα "ζυγιάσει" την οικοδομή και θα υπολογίσει άμεσα αναλογίες μπετού-σίδηρου τις διαστάσεις τοιχείων κτλ κτλ.....Λογω φύσης σπουδών δεν θα μπορεί να σου δώσει πλήθος λύσεων ως προς τον σχεδιασμό και λειτουργία μιας οικίας....εκεί "μπαίνει" ο αρχιτέκτονας που αυτό είναι το αντικείμενο των σπουδών του. Η καλύτερη λύση να συνεργάζονται άψογα και συνεχώς οι δυο τους.....ακόμα καλύτερα να βρείς το 2 σε 1.

Αν και σπούδασα εξωτερικό, μπορώ με βεβαιότητα να πώ οτι οι έλληνες μηχανικοί & αρχιτέκτονες είναι απο τους καλύτερους διεθνώς σε επίπεδο γνώσεων!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Raw Shooter, οι απαντήσεις σου είναι πολύ κατατοπιστικές. Δεν έχω σκοπό να αγοράσω διαμέρισμα, έχω σκοπό να χτίσω, αλλά ένα που πήρε ο άντρας μου αντιπαροχή ήταν 103 τ.μ. μικτό και 78τ.μ. καθαρό όπως το μετρήσαμε με αποθήκη στο υπόγειο. Ε, αυτά τα 25τ.μ. δεν έβγαιναν από πουθενά και σίγουρα όχι από σκάλα, είσοδο και καυστήρα. Τέλος πάντων θα ξαναμετρήσω αν πάω Θεσσαλονίκη.

 

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση σε μονοκατοικίες φίλων που σχεδιάστηκαν από αρχιτέκτονες ήταν η σπατάλη του χώρου. Κρεβατοκάμαρα 4Χ5, χωλ στον πάνω όροφο κενός χώρος 3Χ3, καθιστικό που αφού βάλεις τα έπιπλα σου μένει και ένας χώρος μπροστά από την εσωτερική σκάλα 3Χ3 για μπάλα. Όταν σχεδιάζουν για οικοδομές τα βγάζουν τσίμα τσίμα και όταν πληρώνει ο άλλος τούβλο τούβλο αεροδρόμια. Για μένα δωμάτια 3Χ4 με κουφωτές ντουλάπες είναι αρκετά.

 

Όσο για το κέρδος, ναι, να κοστίζει κάτι 1 ευρώ να πληρώσω 1,30. Αλλά 40,000 ευρώ από μία δουλειά που θα κρατήσει ένα χρόνο μου φαίνεται υπερβολικό. Καλά θα βάλω τον άντρα μου να κάνει επίβλεψη που είναι τέρας ψυχραιμίας. Μην το πάρεις προσωπικά πάντως, το εκτιμώ πάρα πολύ που μας τα λες.

 

Όσο για τις σπουδές στο εξωτερικό αυτό είναι το καλύτερο. Μας φεύγει το κόμπλεξ ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι και ανεβαίνει η αυτοπεποίθησή μας. Στο εξωτερικό επιβιώνουν και οι μετριότητες γιατί για όλους έχει δουλειά. Εδώ πρέπει να σου κόβει για να επιβιώσεις.

 

Να΄σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς :wink: Οταν πρόκειται να αγοράσετε ενα σπίτι ζητήστε τα σχέδια που έχουν κατατεθεί στην Πολεοδομία και οχι οτι βλέπετε!!!! Ζητήστε και ενα πίνακα ποσοστών.....Ο δικηγόρος σας ίσως να μην τα ζητήσει ή να του πεί ο κατασκευαστής "...τα έχω συζητήσει με τον αγοραστή....". Προς Θεού όπως σ' ολα τα επαγγέλματα υπάρχουν "Κύριοι" και "Φούσκες". Είναι και το πόσο ριψοκίνδυνος είσαι ή οχι. Προσωπικά φοβάμαι πολύ τέτοιου είδους ρίσκα και δεν τα παίρνω στην δουλειά μου.

Εαν είναι να χτίσετε δικό σας σπίτι, πρέπει να το καταλαβεις οτι μπορείς να δείς και να επιλέξεις ΟΤΙ και ΟΣΕΣ φορές θέλεις. Βέβαια λογικό είναι οτι άμα διαλέξεις το x πλακάκι, τοποθετηθεί και μετά δείς ενα y άλλο πλακάκι και θέλεις να το αλλάξεις, τότε "πληρώνεις εσύ τη νύφη". Γιαυτό ψάξτε - δείτε - ρωτήστε :wink:

Χμμμμμμμ να ενα μεγάλο θέμα, που έθεσε η φίλη Morchelina......εσωτερικοί χώροι.....ΕΔΩ φαίνεται ο "καλός" αρχιτέκτονας.....βασική "Αρχή" της αρχιτεκτονικής είναι η μή σπατάλη χώρων και η καλύτερη λειτουργία τους.....Πριν ο/η φίλος/η (sorry δεν ξέρω φύλο) είπε κάτι πολύ σωστό, δείτε portofolio του (με έργα που έγιναν και οχι απλά μακέτες). Θα καταλάβετε τί "παίζει" :wink: Αν και αρχιτέκτων ομολογώ οτι κάποιοι συνάδελφοι είναι κάπως "παλαβιάρηδες" (να το θέσω κομψά :-D ). Ενα μεγάλο μυστικό, ο "καλός" ο αρχιτέκτων θα πάρει ενα λευκό χαρτί και ενα μηχανικό μολύβι.....θα ξεκινήσει την κουβέντα σας ρωτώντας πόσα άτομα είστε, πώς ζείτε, πώς φαντάζεστε το σπίτι.....μετά θα κάνει μερικά σχέδια στο χαρτί και θα συνεχίσετε συζητώντας. "Μεγάλα" ονόματα ή "γνωστοί" του χώρου απλά θα σας αγνοήσουν (θεωρώντας σας υποτιμητικά "άσχετους") και θα "βγάλουν τα μεράκια τους" στην "δική σας πλάτη"........Προσωπικά εαν μπορέσετε να διαθέσετε κάποιο ποσό διαλέξτε και εναν διακοσμητή....Εγώ αν και αρχιτέκτων μηχανικός, τώρα που ετοιμάζω σιγά - σιγά το δικό μου σπίτι, θα επιλέξω εναν/μια γιατί "κακά τα ψέματα" οι γνώσεις μου σ' αυτό τον τομέα ίσως να μην επαρκούν.......

Βέβαια όπως αναφέρθηκε για κάποιους χώρους, "παίζει" ρόλο και τα γούστα του πελάτη.....εμένα μου ζητήθηκε δωμάτιο 5x5!!!!! Δεν το κοροιδεύω γιατί και εγώ για το σπίτι μου έχω κάποιες "τρελές" ιδέες για μπάνια και δωμάτια :-D Οχι βέβαια οτι δεν μπορεί να έχει γίνει λάθος εκτίμηση χώρων.....

Φίλη Morchelina, το θέμα "σπουδές" είναι μεγάλο "αγκάθι" πίστεψε με.......Να το πώ απλά, στην Ελλάδα οι φοιτητές (μιλώ για τον τομέα σπουδών μου) μαθαίνουν 10-15 πράγματα και τα μαθαίνουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...αλλά δυστυχώς αυτά (γνωστή ρήση καθηγητή ιστορίας τέχνης "..στην Ελλάδα τα υπόλοιπα πέραν ύλης θα τα μάθετε οταν βγείτε στην αγορά..."). Στο εξωτερικό υπάρχει υπερπληθώρα γνώσεων κτλ....να φανταστείς εμας στην Ιταλία στις αντισεισμικές κατασκευές μας είχαν εξομοιωτή σεισμών όπου στήναμε "μοντέλα" βάσει net και πειραματιζόμασταν σε αντοχές --- και δεν ήταν ειδικότητα μου απλά ως βασικό μάθημα. Χώρια που οσα πασίγνωστα έργα αρχιτεκτόνων διαβάζαμε - μελετούσαμε τα βλέπαμε και ζωντανά (κάθε εξάμηνο η σχολή έκανε ταξίδια ανα την Ευρώπη και τον κόσμο ΜΟΝΟ για να δούμε απο κοντά και να μιλήσουμε με τους δημιουργούς --- όσους ζούσαν). Εδώ μοιάζει με όνειρο κάτι τέτοιο.....αλλά είναι μεγάληηηηηηη συζήτηση αυτό.

Πάντως στο εξωτερικό, απλά σαν ενημέρωση μιας και θα γίνει πλέον και 'δώ, σε διαγωνισμούς "παίζει" ρόλο ο βαθμός του πτυχίου αλλά και η ειδίκευση......

Link to comment
Share on other sites

morchelina: το σπίτι μου είναι 60 ετών, ύψος 3,20 και τα δωμάτια είναι περίπου 15 τμ το καθένα. όταν μπαίνω σε άλλα σπίτι που έχουν μικρότερα δωμάτια, πνίγομαι. Το σαλόνι μας είναι λίγο μικρότερο, αλλά σκέψου πως τα παιδιά περνούν το μεγαλύτερο μέρος της μέρας τους στα δωμάτιά τους, όχι στο σαλόνι.

 

Σχετικά με το κέρδος: Μικτό κέρδος 40%, εννοείται όλα νόμιμα, είναι τελικά απλά ένα αξιοπρεπές εισόδημα για τον εργολάβο. Στα 100 χιλιάδες ευρώ το 40% είναι 40.000.

 

Ο άλλος δρόμος είναι να γίνεις εσύ εργολάβος, δηλαδή να ψάξεις μόνη σου για όλα τα υλικά, συμφωνίες με προνηθευτές, τεχνίτες κτλ και επίβλεψη θα την κάνεις εσύ.

Δεν είναι εύκολη δουλειά αυτά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το διακοσμητή. Σίγουρα βγάζεις την αμοιβή του από την υπεραξία που παίρνει το σπίτι και από το πόσο ωραία αισθάνεσαι ζώντας εκεί. Πώς πάμε σε μερικούς ωραίους ξενώνες και ζεσταίνεται η ψυχή μας. Γιατί να μην είναι και το σπίτι μας τόσο όμορφο;

 

Σχετικά με τη σπατάλη χώρων, ο φίλος μου σε μονοκατοικία 2 επιπέδων 90+90τ.μ του έβγαλε τρία υπνοδωμάτια και "το χωλ θα μπορούσε να κλείσει και να γίνει ένα γραφείο". Ε, βγάλτο από την αρχή τότε. 40 κουφώματα, όλα ξύλινα λόγω νόμου. Τον κατέστρεψε.

 

Είστε τυχεροί οι αρχιτέκτονες που έχετε ένα τόσο πρακτικό και καλλιτεχνικό επάγγελμα. Το λέω στην κόρη μου σε συνδυασμό με διακοσμητική και έχουμε και συγγενείς στο Μιλάνο αλλά είναι λίγο μικρή ακόμη.

 

pk33, και τα δικά μου στα δωμάτια τους παίζουν και γράφουν και περνάνε πολλές ώρες και λέω αν τους έβαζα και απο μία τηλεόραση δεν θα τα έβλεπα ποτέ:lol::lol: αλλά αντιστέκομαι. Είναι γύρω στα 12 τ.μ. αλλά το βασικότερο είναι πολύ φωτεινά με ωραία θέα που για μένα είναι το αβαντάζ εδώ στην επαρχία.

 

Θα το σκεφτόμουν να αγοράσω αλλά δεν χτίζουν πολλές μεζονέτες να έχεις επιλογή. Και αυτές που χτίζουν έχουν ξεφύγει πάνω από 2.000 ευρώ το τ.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω μόνο αυτά που σας λέω να ενδιαφέρουν και να μην spam-άρω το θέμα......

Κοιτάξτε, στα "εργολαβικά" είναι δύσκολο να βρείς χώρους "άπλετους"......σε παλιά (προ 15ετιας) λόγω μή ύπαρξης ημιυπαιθρίων οι χώροι είναι πολύ πιο άνετοι....και εξηγώ οσο πιο απλά μπορώ....εστω οτι έχεις ενα οικόπεδο 1000 τετρ. μέτρων (βάζω 1000 για ευκολία στις πράξεις). Με συντελεστή δόμησης π.χ. 0.6 (τόσο πρπ σε περιοχές με μεζονέτες) σημαίνει οτι αμέσως αμέσως χτίζεις 1000 x 0.6 = 600 τετρ. μέτρα. Συνήθως και πάλι βάση Γ.Ο.Κ. υπάρχει ο συντελεστής κάλυψης (πόσο χώρο θα καλύψεις απο το οικόπεδο), στο 90% της Ελλάδας (μιλώ για αστικά κέντρα) είναι 60% δλδ 1000 x 60% = 600 τετρ. μέτρα. ΑΡΑ έχουμε να χτίσουμε 600 τετρ. μέτρα σπίτι/α καλύπτοντας 600 τετρ. μέτρα έκτασης. Εαν τώρα τα βάλεις σε μεζονέτες σημαίνει πρπ 6 μεζονέτες απο 100 τετ. μετρα. Επειδή όμως κανένας δεν αγοράζει μονοροφη μεζονέτα αλλά και επειδή μεταξύ των κτισμάτων (εαν είναι ανεξάρτητα) πρέπει να υπάρχει ελάχιστη απόσταση 3 μέτρα ή 3.80 (sorry δεν το θυμάμαι τώρα αυτό), σημαίνει οτι "πάμε" για 6 δυόροφες μεζονέτες......

Αρα έχουμε 6 μεζονέτες με 50 τετρ. μέτρα "πλάκα" (έξω μπαλκόνια - και χωρίς ημιυπαίθρια).

Σε 50 τετρ. κάθε πλάκα σημαίνει :

 

Ισόγειο πρπ 15 τετρ. μέτρα κλιμακοστάσιο (χωρίς ασανσέρ), κουζίνα 3x3 = 9 τετρ. μέτρα, πρπ 3 τετρ. μέτρα wc (μόνο για την λεκάνη μιλώ οχι για προθαλάμους), σύνολο 15+9+3 = 27 τετρ. μέτρα, άρα 50-27 = 23 τετρ. μέτρα. Ενα απλό σαλόνι 4x5 να κάνεις σημαίνει 20 τετρ. μέτρα....Αρα ισόγειο πολύ "στενό".

 

Οροφος, και πάλι πρπ 15 τ.μ. κλιμακοστάσιο, εαν βάλουμε δωμάτια 3x3.60 (στο 3.60 χωνευτή ντουλάπα - πολύ μικρά!!!!) σημαίνει 10.8 τ.μ. έκαστο (11 τ.μ με ντουβάρια). 2 τέτοια δωμάτια σημαίνει 22 τ.μ. Ενα μπάνιο "γονέων" 1.70x2.50 (να μπορεί κάποιος να κινηθεί μέσα) σημαίνει 4,3 τ.μ. Ενα μικρό wc με ντούς για τα παιδιά σημαίνει άλλα πρπ 4 τ.μ. Σύνολο πρπ 45.3 τ.μ. Λόγω δωματίων & μπάνιων θέλεις και πρπ 3 τ.μ. διάδρομο (χώλ), εεεεε ορίστε τα 50 τ.μ.

Για αυτό τα "εργολαβικά" είναι μικρά, λόγω συντελεστών και γενικά περιορισμών. Νόμιμα δεν βάζεις ημιυπαίθρεια - δεν βάζεις σοφίτες - δεν κάνεις 3ο όροφο.

Γενικά απο τα όσα έμαθα (σπουδές & άσκηση επαγγέλματος) υπάρχει ενας "χρυσός κανόνας", σπίτι πρπ 80-90 τ.μ. γίνεται ΜΟΝΟ με 2 δωμάτια (εργολαβικά). Για 3 δωμάτια χρειάζονται +100 τ.μ. Ποροσοχή μιλώ για νόμιμα και οχι για αποθήκες και ημιυπαιθρίους που έγιναν δωμάτια ή άλλοι χώροι !!!!!!!

Τώρα φυσικό είναι οτι έχοντας ενα οικόπεδο π.χ. 300 τ.μ. για δικό σου σπίτι, έχεις "άνεση" χώρου......300x0.6 = 180 τ.μ. χωρίς βεράντες......300x60% = 180 τ.μ Αρα ή μια πλάκα (σπίτι 1ος επιπέδου) 180 τ.μ. ή μια 2οροφη μεζονέτα με 90 τ.μ κάθε όροφο (εξω βεράντες)......

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ λίγο στις πρώτες επαφές με τον αρχιτέκτονα και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αρχιτέκτονα της παρέας μας Raw_Shooter. Κάθεσαι στο τραπέζι μαζί του και ο πραγματικά σωστός ΔΕΝ θα προσπαθήσει να επιβάλλει σώνει και ντε το στυλ που πιστεύει. Αλλά πρώτα να σε ακούσει. Να παίξει το ρόλο του... ψυχολόγου για να καταλάβει τί θες. Θα καταλάβετε τί σημαίνει αρχιτέκτων με εμπειρία, αν αυτός όπως είπε και ο Raw_Shooter πιάσει αμέσως ένα ΜΟΛΥΒΙ(!) (δεν χρειάζεται να παίξει ώρες με autocad) και να σου δώσει σχηματικά - έστω και πρόχειρα - αυτό που επιθυμείς σε χοντρικές γραμμές.

 

Ο πραγματικά σωστός, αν διαπιστώσει οτι αυτό που θες δεν έχει τη διάθεση να το υλοποιήσει θα έπρεπε "ιδανικά" να στο πει ξεκάθαρα "Κύριε, εγώ σχεδιάζω υπερμοντέρνα ή πολύ κλασσικά σπίτια, ίσως να ήταν καλύτερο να δείτε και κάποιον άλλο συνάδελφο". Αλλά λόγω ανάγκης για χρήματα δυστυχώς δεν πρόκειται να το ακούσεις εύκολα.

 

Προσοχή λοιπόν. Αν διαπιστώσετε οτι στο στάδιο της προμελέτης σας φέρνει απανωτά σχέδια που δεν σας ικανοποιούν ή, το χειρότερο, αρχίσετε εσείς να του προτείνετε λύσεις(!), κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να δείτε και πάλι τις εναλλακτικές σας. Βέβαια, επειδή η προμελέτη πληρώνεται(?) και το ποσό δεν είναι μικρό, θα βρεθείτε να έχετε χάσει το ποσό που συμφωνήσατε. Γι'αυτό επειμένω και πάλι στις πρώτες συζητήσεις μαζί του/της. Πριν συμφωνήσετε να κάνετε προμελέτη με autocad σχέδια κτλ να τον/την ψυχολογήσετε κι εσείς. Να δείτε (και να ξαναδείτε) υπαρκτά του έργα από κοντά.

 

Ο καινούριος όρος-κλειδί: Προμελέτη ;)

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο υπερδιαστασιολογήμένη η σκάλα; Νομίζω ότι βγαίνει σκάλα και με λιγότερα. Μια πολύ άνετη σκάλα με 16 σκαλιά και 2τμ πλατύσκαλο δεν νομίζω ότι θα χρειαζόταν πάνω από 7-8 τμ ανά όροφο. Σίγουρα όμως με μεζονέτα χάνεις πολύ χώρο και λόγω σκάλας αλλά και επειδή οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πάχος 50cm για να μπαίνουν και συρόμενα κουφώματα, οπότε προσθετικά σε 2-3 ορόφους το εμβαδό τους είναι πολύ μεγάλο. Με τις μεζονέτες όμως είναι πιο ανεξάρτητες οι ιδιοκτησίες. Δεν ακούς τα ροχαλητά των γειτόνων το βράδυ ούτε τα καζανάκια τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο υπερδιαστασιολογήμένη η σκάλα; Νομίζω ότι βγαίνει σκάλα και με λιγότερα. Μια πολύ άνετη σκάλα με 16 σκαλιά και 2τμ πλατύσκαλο δεν νομίζω ότι θα χρειαζόταν πάνω από 7-8 τμ ανά όροφο. Σίγουρα όμως με μεζονέτα χάνεις πολύ χώρο και λόγω σκάλας αλλά και επειδή οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πάχος 50cm για να μπαίνουν και συρόμενα κουφώματα, οπότε προσθετικά σε 2-3 ορόφους το εμβαδό τους είναι πολύ μεγάλο. Με τις μεζονέτες όμως είναι πιο ανεξάρτητες οι ιδιοκτησίες. Δεν ακούς τα ροχαλητά των γειτόνων το βράδυ ούτε τα καζανάκια τους...

 

Γιατί 50cm πάχος οι εξωτερικοί τοίχοι; Αν βάλεις YTONG 30cm έχεις τέλεια θερμομόνωση

Γιατί συρόμενα χωνευτά;

Είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι τα ανοιγόμενα έχουν πολύ καλύτερα θερμο-ηχωμονωτικά χαρακτηριστικά. Για μεγάλα ανοίγματα υπάρχουν και τα συρόμενα τύπου volkswagen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά έχει και στο ιντερνετ βιβλιοθήκες με σχέδια αμερικάνικα. Θα κάνω ένα αμερικάνικο.:lol::lol::lol::lol: σαν αυτό http://www.houseplans.com/1412-square-feet-3-bedroom-2-bathroom-Country-house-plans-0-garage-(1002)

 

να κάνει και αίσθηση ή αυτό http://www.houseplans.com/1260-square-feet-3-bedroom-2-bathroom-Bungalow-House-Plans-2-garage-(24446) το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Θα περνάν οι Αμερικάνοι από το Charlotte (η μισή Ευρυτανία είναι εκεί) το καλοκαίρι και θα μου το φωτογραφίζουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,διαβαζω την συζητηση σας και την βλεπω πολυ ενδιαφερουσα,θα σας πω λοιπον και εγω την γνωμη μου ως αρχιτεκτων μηχανικος με ευχαριστει ιδιαιτερα το γεγονος οτι βλεπω πως καταλαβαινεται το οτι για να κατασκευασεται ενα σπιτι πρεπει να απευθυνεστε πρωτιστως σε αρχιτεκτονα και οχι σε πολιτικο μηχανικο οπως παλιοτερα επικρατουσε,ειναι σαν να θες να πας να γεννησεις και να απευθυνεσαι σε καρδιολογο.....ο αρχιτεκτονας θα σας σχεδιασει την κατοικια σας ρωτωντας τις πραγματικες αναγκες και στην συνεχεια θα απευθυνθει στον συνεργατη του πολιτικο μηχανικο για να κανει την στατικη μελετη στον μηχανολογο για να κανει την μηχανολογικη κλπ. ετσι βγαινει μια οικοδομικη αδεια οι στατικες μελετες ειτε την υπογραψη αρχιτεκτονας ειτε πολιτικος ειναι οι ιδιες μιας και πλεον ολα βγαινουν μεσω υπολογιστη και τα λαθη εχουν σχεδον εξαλειφθει.θελω να πω οτι αυτο που επικρατουσε να παω σε πολιτικο μηχανικο για να μου κανει καλη στατικη μελετη δεν ισχυει στα χρονια μας..

σαν μηχανικος και σχετικα νεος σας συμβουλευω να επιλεγεται νεους μηχανικους με ορεξη για δουλεια και νεες ιδεες και οχι μεγαλα γραφεια με φτασμενα στελεχη...

για οποιαδηποτε συμβουλη στην διαθεση σας.

γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Για την σκάλα (εσωτερική) μιλώ για "γυριστή" σε "Π", βέβαια υπάρχει και η σε "Γ" αλλά μην νομίζεις οτι θα "γλυτώσετε" μέτρα.......

Οχι παιδιά 50αρια εξωτερικά κάνανε κάποτε (προπολεμικά) που δεν υπήρχαν μονωτικά, σήμερα 25/30 πόντους είναι αρκετά (για εξωτερικά). Φανταστείτε 2 τούβλα "γλώσσες" (δλδ 2 x 9 cm = 18 cm) συν το μονωτικό ή μονό "μπλόκι". Τα εσωτερικά είναι 10αρια (μονή "γλώσσα" + σουβάς).

Οι μεζονέτες δεν είναι πάντα ανεξάρτητες (ισα ισα εν Ελλάδι το 90% είναι με μεσοτοιχεία) οπότε διάφοροι θόρυβοι είναι άκρως ενοχλητικοί!!!! Γενικά όπου υπάρχει γύρω "κολλητή" άλλη ιδιοκτησία υπάρχουν θόρυβοι --- ακόμα και με τις καλύτερες μονώσεις....

Χμμμμμ "ξύλινα σπίτια"......βλέπω πολλές φορές στην Αμερική όταν "χτυπά" τυφώνας, τα σπίτια απλά εξαφανίζονται!!!!! Εύκολο άμα δεί κανείς πώς είναι φτιαγμένα....εμείς τέτοιες κατασκευές στα χωριά τα λέγαμε "τούρκικα" ή "καφασωτά"......παιδιά απο τέτοιες κατασκευές απλά μακρυά :wink: Αααααα άμα μιλάμε για ξύλινα τύπου "Σκανδιναβικά", τότε ναί και 'μένα μου αρέσουν αλλά και αυτά έχουν περιορισμούς, τόσο λόγω Γ.Ο.Κ. και άλλων περιβαντολλογικών ρυθμίσεων όσο και κατασκευαστικούς λόγω υλικού κατασκευής...

Τώρα, σχετικά με αρχιτέκτονες - μηχανικούς - διακοσμητές......οι ρόλοι είναι διακριτοί, άσχετα εαν στην Ελλάδα μέσα στο γενικό "ολα γίνονται" μπερδεύονται οι ρόλοι. Εξ' ορισμού ο αρχιτέκτων μηχανικός είναι και αρχιτέκτονας αλλά και μηχανικός

Αλλά ενας αρχιτέκτονας έχει "μαύρα μεσάνυχτα" απο προεντάσεις πχ....Τί είναι, ναί μπορεί να το ξέρει αλλά δεν υπογράφει προεντάσεις!!!!!

Ο μηχανικός πάλι δεν έχει σπουδάσει μελέτη χώρων έτσι θα σκεφθεί "μαθηματικά" οτι ενα δωμάτιο 3 x 3.50 είναι βιώσιμο αλλά σε ενα "προβληματικό" οικόπεδο (πχ. σφηνοειδές) δεν θα εκμεταλλευτεί επαρκώς τους χώρους.....

Ενας διακοσμητής θα συνδιάσει χρώμματα - υφές - υλικά που ενας μηχανικός δεν θα μπορέσει να το κάνει. Προς Θεού ΟΛΟΙ έχουμε γούστο και καλαισθησία (άλλοι λίγο άλλοι πολύ αλλά ο διακοσμητής έχει τις γνώσεις). Εδώ οι αρχιτέκτονες λόγω του οτι σπουδάζουν Ιστορία της Τέχνης ίσως "μπαίνουν στα χωράφια" των διακοσμητών. Γιαυτό και δεν βάζουν όλοι διακοσμητές --- λάθος κτ' εμέ...

Σας είπα οτι προσωπικά στο σπίτι που ετοιμάζω για μένα, αν και αρχιτέκτονας θα ζητήσω βοήθεια μηχανικού (θα κάνω προεντάσεις) αλλά και διακοσμητή (ξέρω ιστορία τέχνης κτλ) γιατί ξέρει κάποια πράγματα περισσότερα απο ΄μενα. Βέβαια δεν θα κάτσω "να φάω" οτι μου "σερβίρουν" αλλά θα το ψάξω 1000 + 1 φορές......να ευκαιρεία για τους Θεσσαλονικείς η επόμενη Infacoma τον Φεβρουάριο :wink: Μόνο με συνεργασία θα καταφέρετε κάτι απο αυτό που φαντάζεστε :wink:

Υ.Γ. τώρα είδα περι Volkswagen ανοίγματα.....έβαλα τέτοια σε οιοκοδομή που μόλις τελείωσα και παιδιά είναι τέλεια!!!!! Απέραντη θέα χωρίς ενοχλητικούς κοιλοδοκούς και άνετη διέλευση απο και προς βεράντα. Ακριβούτσικα....άνοιγμα 3.60 σε μήκος πρπ 1400-1500 ευρώ (με διπλή υάλωση - ελαφρό φυμέ - χρωμματιστό κούφωμα και κασσετίνα πατζουρόφυλλων). Εργολαβική τιμή βέβαια!!!! Προσέξτε μόνο μην υπερβείτε το 3.60 - 3.70 γιατί μετά "κρεμμάνε" λόγω βάρους......

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη γιατί επιμένεις στην εσωτερική τοιχοποιία σε τούβλα και όχι γυψοσανίδα (μιλάμε για σάντουιτσ:2πλη γυψοσανίδα- πετροβάμβακας 50κιλών/τμ 5cm-2πλη γυψοσανίδα) σου βγάζει πάλι 10cm τοίχο αλλά έχει πολύ καλύτερη ηχομόνωση + ευκολία ηλεκτρολογικών.

 

Επίσης ποιά η γνώμη σου για :

1. Μεταλλικός σκελετος με κοιλοδοκούς(σε μεζονέτα) - είναι γνωστό ότι μπορούν να βγάλουν μεγαλύτερα ανοίγματα από το σκυρόδεμα, με οικονομία χώρου. Κοστολογικά έχει διαφορά; Αν όχι γιατί δεν το προτιμάνε;

2. Εξωτερική τοιχοποιία με YTONG 30άρι(30cm) - θέλει πρόσθετη θερμομόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλη/φίλε pk33 (λέω φίλη/ε γιατί δεν ξέρω φύλο sorry), καθαρά προσωπικά την γυψοσανίδα δεν την προτιμώ. Σαν υλικό δεν έχει την αντοχή του τούβλου, "κακά τα ψέματα". Είναι απλά βιζωτό με στριφώνια ενώ τα τούβλα "δένουν" σταυρωτά. Κατα δεύτερον και πάλι προσωπικά δεν προτιμώ (ιδιαίτερα σε υπνοδωμάτια) την χρήση γύψου ως μη υγειούς υλικού (όπως δλδ και τον γυψοσουβά). Παραδέχομαι οτι "βγαίνουν" οι καλύτεροι τοίχοι απο άποψη εμφάνισης - υφής αλλά δεν τα προτιμώ. Εννοείται βέβαια οτι δεν αποτρέπω κάποιον απο το να χρησιμοποιήσει!!!!! Μετά πιστεύω οτι η γυψοσανίδα είναι σαν υλικό "φθηνό" και εύθραστο σε σχέση με το τούβλο. Σε δοκιμές που κάναμε στην σχολή, ολες οι γυψοσανίδες "έσχιζαν" αμέσως, οχι οτι δεν "έσχιζαν" και τα τούβλα αλλά υπήρχε διαφορά 2 βαθμών της κλίμακας!!!!! Παραδέχομαι ομως οτι τα γύψινα χωρίσματα αντικαθίστονται πανεύκολα σε σχέση με τα τούβλα.

Χμμμμ κατασκευές με I-beams....Η κύρια ειδικότητα μου είναι "πολυόροφες κατασκευές σε χάλυβα και καθρέπτη" οπότε τέτοιες μελέτες τις "εχω φάει στην μούρη" πολλάκις :-D

Κοίτα να δείς, είναι πολύ γερές και ίσως το μέλλον είναι σ' αυτές (αν και γίνονται στο εξωτερικό απο το '22!!!!!). Καταρχάς θέλει γνώση και οχι απλά κάνω μια πλάκα 20αρα και βιδώνω με στριφώνια τέτοιες κοιλοδοκούς. Πίστεψε εχω δει να γίνονται "τέρατα", που με εναν 6-7αρι σεισμό απλά θα "πλαγιάσει" ολο το κτίσμα. Θέλει βαθιά πέλματα αν και σχετικά "ρηχά" σε σχέση με τσιμεντοκατασκευές. Τα στριφώνια να μην τρυπηθούν αλλά να πακτωθούν.....ολες μα ολες οι κοιλοδοκοί να περαστούν με αραλδική βαφή και μάλιστα μέσω ηλεκτροστατικής βαφής και οχι με "πιστόλι" ή ρολό, ολες οι οπές και οι τεμαχισμοί να γίνουν με πλάσμα και οχι με τροχο (Θέε μου εχω δεί να σπανε τροχοί και να απειλούνται πόδια), οι αρμολογήσεις να γίνουν με ανοξείδωτα μπουλώνια και οχι εμπορίου κτλ κτλ κτλ....Έτσι με τέτοιες προυποθέσεις, Ναι συμφωνώ. Αλλά πιστεύω οτι το κόστος είναι υψηλό σε σχέση με "απλές παραδοσιακές" κατασκευές. Έπειτα με κοιλοδοκούς normal και απλές συνδέσεις ο φέρον οργανισμός έχει κάποια όρια στα φορτία, εξ ου και στις κατασκευές με κοιλοδοκούς χρησιμοποιούν panels σάντουιτς και υαλοπετάσματα. Βέβαια θα μου πείτε "Καλά ρε φίλε και τους ουρανοξύστες;;;;" Εκεί χρησιμοποιούν κοιλοδοκούς αρκετά χοντρούς με χοντρά "πτερύγια" και πολύπλοκους συνδέσμους, που στο σπίτι σημαίνει μικρούς χώρους για ανοίγματα και λοιπές κατασκευές.....Αλλά ακόμα και 'κεί οι κατασκευές είναι κατηγορίας "φτερού". Απλά μαθηματικά να πώ οτι μια κατασκευή ΟΠΩΣ πρέπει να γίνει (και οχι απο το μπαρμπα-Γιώργη της γειτονιάς :-D ) κοστίζει πρπ +20% σε σχέση με τον "παραδοσιακό" τρόπο. Εδώ θώρακες που βάζω πάντα εγώ και έρχεται ειδικός σιδεράς να "σιδερώσει" τα οικήματα!!!!

Υ-Τong.....μεγάλο θέμα και αυτό....νέο υλικό και μάλιστα πολύ καλό!!!! Απλά έχει ελλειπή θερμομόνωση και οχι άριστη ηχομόνωση. Το εχω δοκιμάσει μόνο 1 φορά και είχε τέλεια εφαρμογή. Στα τούβλα θέλει προσοχή να μην είναι ούτε πολύ "ψημένα" (θρυμματίζονται άρα πολύ φύρα) αλλά ούτε και "άψητα" (τελείως ζυμάρι που δεν δουλεύεται). Εδώ τα Y-tong υπερέχουν ξεκάθαρα, λόγω iso (ίδιες παρτίδες άψογης υφής). Ενα μεγάλο πρόβλημα είναι η μασίφ κατασκευή τους και η δυσκολία κοπής τους (αναγκαστικά δίσκο).

Ενα άλλο νεο υλικό είναι οι "οπτόλιθοι" αλλά και αυτοί έχουν πολλά μείον (κόστος - συνδεσμολογία - μικρή ανοχή σε σεισμούς).

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τούβλα κλασσικά, αφού πάρω απο κάθε παλέτα δείγμα πριν ανοιχθεί, με πετροβάμβακα (αντι φελιζόλ). Και στα εσωτερικά αλλά και στα εξωτερικά χρησιμοποιώ "ενέσεις" πολυουθεράνης για να κλείσω τις οπές τους. Βελτιώνει την μόνωση (ηχο-θερμό) κατα +40% . Ok έχει κόστος και χρόνο αλλά βελτιώνει την κατασκευή, και "κακά τα ψέμματα" αυτή είναι η διαφήμιση της δουλειάς μου......όσο και οτι να λέω και να δείχνω, οι πελάτες μου και οι κατασκευές μου είναι η διαφήμιση μου

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω δεν ειπα οτι ο αρχιτεκτονας αποφασιζει και διαταζει για ολα.....ισα-ισα που ανεφερα οτι θα δωσω την στατικη μελετη στον συνεργατη μου πολιτικο,την μηχανολογικη στον μηχανολογο ασχετα αν τα υπογραψω εγω στο τελος...κανεις δεν μπορει να τα ξερει ολα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...