Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοξικα πλαστικα μπιμπερο


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί είχε στη ΝΕΤ ένα θέμα με τα μπιμπερό,το είδε καμιά να μας πει τι είπανε?Δυστυχώς εγώ το πρόλαβα στο τέλος και το μόνο που άκουσα είναι οτι τοξικά είναι τα μπιμπερό που περιέχουν μια ουσία (δεν τη θυμάμαι) και στον πάτο τους γράφουν "PC7" που είναι μάλλον τα αρχικά αυτής της ουσίας.Ενώ λέει όταν γράφουν "PC1,2,3,4" είναι οκ.

Ας μας πει περισσότερα όποια το είδε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχαν φέρει στη μητέρα μου χυμα κρασί σε πλαστικό μπουκάλι. Το έβαλε σε ένα γυάλινο που είχε αλλά επειδή δε χώρεσε όλο το υπόλοιο το άφησε στο πλαστικό. Μετά από λίγο καιρό, το κρασί που ήταν στο πλαστικό είχε χαλάσει - έγινε ξύδι, ενώ το κρασί στο γυάλινο μπουκάλι έμεινε καλό.

 

Σίγουρα το γυάλινο είναι καλύτερο από το πλαστικό. Νομίζω όμως ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με το μέτρο. Οι υπεροβλές είναι που κάνουν τη ζημιά. Πριν κανα χρόνο είχαμε ακούσει στις ειδήσεις για ένα κοριτσάκι που πέθανε γιατί χρησιμοποιούσε πλαστικό μπουκάλι για νερό, το οποίο το είχε και το ξαναγέμιζε. Και τελικά πέθανε από αυτό. Τότε είχε δημιουργηθεί ένας πανικός για τα πλαστικά μπουκάλια του εμφιαλομένου νερού τα οποία πρέπει να τα πετάμε και να μη τα ξαναγεμίζουμε. Το θέμα είναι όμως ότι εκείνο το κοριτσάκι χρησιμοποιούσε το ίδιο μπουκάλι για πάνω από 1μιση χρόνο οπότε είναι λογικό να είχε αλοιωθεί.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε επίπεδο ανησυχίας τόσο πολύ με τα πλαστικά. Σίγουρα όμως καλό είναι να επιλέγουμε επώνυμες μάρκες και να τα αλλάζουμε σχετικά συχνά. Όχι καθε μήνα, αλλά όχι και κάθε 2 χρόνια. Αυτό είτε είναι μπιμπερό είτε ποτηράκια νερού/παγούρια/πιπίλες κλπ.

 

Άλλωστε νομίζω μεγαλύτερο κακό κάνει σε ένα παιδί το να βλέπει 4-5 ώρες την ημέρα τηλεόραση ή να ζει σε ένα σπίτι/περιβάλον καπνιστών παρά το να πίνει από ένα πλαστικό μπιμπερό το οποίο το αλλάζουμε τακτικά.

 

Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι για να ανησυχούμε για την υγεία των παιδιών μας αλλά και για τη δική μας. Δε χρειάζεται πανικός. Αν κάνουμε τα πάντα με μέτρο και προσέχουμε βασικά πράγματα με γνώμονα την κοινή λογική τότε δεν πιστεύω ότι θα έχουν πρόβλημα τα παιδιά μας.

 

Περισσότερο κακό κάνει σε ένα παιδί το να έχει δύο αγχωτικούς και υπερ-προστατευτικούς γονείς, που δεν το αφήνουν να λερωθεί με τα χώματα παρά όλα αυτά που ακούμε κατά καιρούς.

 

Ας πάρουμε τις προφυλάξεις μας και μην αγχωνόμαστε τόσο.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στην ελλαδα δεν κυκλοφορουν τα μπιμπερο με το σακουλακι? Ειναι πιο υγειινα γιατι καθε φορα αλλαζεις το σακουλακι και βαζεις καινουργιο. Ετσι δεν χρειαζεται να αποστειρωνεις και δεν εχεις και το φοβο με τα πλαστικα και τις τοξικες ουσιες. Εγω σωθηκα με αυτα οταν χρησιμοποιουσαμε μπιμπερο. Βεβαια εχεις να αγοραζεις συνεχεια σακουλακια αλλα εδω δεν ειναι ακριβα.

΅

Δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο... Πάντως να χρησιμοποιεις γυάλινο μπιμπερό σε μεγαλύτερα παιδιά δεν είναι και ότι πιο πρακτικό.... Εγώ από όταν σταμάτησα σχεδόν την αποστείρωση επαψα να τα χρησιμοποιω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πάλι και τούτο!!! από που να πρωτοπροφυλαχτούμε ;;;; έλεος !!!!

 

Θέμα: «ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ»: Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!

 

http://www.press-bank.gr/articles/viewnews.aspx?lc=greek&newsid=3E763715-F6BF-48A1-B6FF-6D16221DB4F5

 

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9613

 

http://www.wnd.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=55213

 

*«ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ»*

 

*Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!*

 

* Η ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΥΣΙΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ

ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ.*

 

**

 

*Εν'όψη της ημερίδας που διοργανώνουν οι Ενεργοί Πολίτες στις 20/2 , σας

εφιστώ την προσοχή για τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας που τόσο επίμονα

πλασάρει ο Σκάι και ο Κυριάκος Μητσοτάκης και σας λέω οτι:

*Έχει αποδειχτεί οτι οι λάμπες αυτές είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνες για τον

άνθρωπο και το περιβάλλον!*

*Περιέχουν υδράργυρο και μόλυβδο και εκπέμπουν ακτινοβολία!*

*Έχουν ήδη σημειωθεί τα πρώτα κρούσματα υγείας ( ζαλάδες, πονοκέφαλοι) σε

άτομα που στο χώρο τους υπάρχουν τέτοιες λάμπες!*

Το επίσης σημαντικό είναι οτι αυτές οι λάμπες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ διά ροπάλου να

πετιούνται στα σκουπίδια και πρέπει να ανακυκλώνονται.

Δεν υπάρχει όμως έως αυτή τη στιγμή η ανάλογη υποδομή.

Σας ερωτώ:

- Γιατί αφού το θέμα των παρενεργειών είναι γνωστό από πέρυσι, οι δικοί μας

συνεχίζουν να τις προωθούν ως πανάκεια?

- Ποιοι -εκτος από την εταιρία που τις παράγει- και πόσα χρήματα καρπώνεται

για να τις προωθήσει?

- Το γνωρίζουν το θέμα οι ενεργοί πολίτες και τι σκοπεύουν να κάνουν γι'αυτό

στην ημερίδα τους?

*

 

Η καμπάνια της εταιρίας PHILIPS που κατασκευάζει λαμπτήρες εξοικονόμησης

ενέργειας σε συνεργασία με τον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ, καλά κρατεί.

 

Ήδη βλέπουμε στα δελτία ειδήσεων του σταθμού πόσο ανταποκρίνονται οι Δήμοι-

ή καλύτερα οι δήμιοι - της χώρας και αντικαθιστούν τις παλιές

'ενεργειοβόρες» λάμπες με αυτές της PHILIPS.

 

Οι πολίτες στην πλειοψηφία τους είναι πλέον αρκετά ευαισθητοποιημένοι σε

θέματα περιβάλλοντος κι κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν στη «διάσωση του

πλανήτη».

 

Η διάφορες εταιρίες από τη μεριά τους επίσης πολύ ευαισθητοποιημένες για το

περιβάλλον (? ) και φυσικά για την τσέπη τους, δημιούργησαν ένα προϊόν το

οποίο πλασάρουν ως πανάκεια και ως ακόμη μια 'μοναδική' λύση η οποία θα

σώσει τον πλανήτη.

 

Πολύ συγκινητικά όλα αυτά αλλά στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει ένα 'αλλά'.

 

Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε ? ή καλύτερα μας επιτρέπουν να γνωρίζουμε- από τι

υλικά είναι φτιαγμένοι αυτοί οι λαμπτήρες?

 

Προς τα παρόν, η καμπάνια είναι βασισμένη στην φοβερή ιδιότητα της

εξοικονόμησης ενέργειας.

 

Οι λαμπτήρες έχουν διπλάσια μεν τιμή ΑΛΛΑ , έχουν 80% λιγότερη κατανάλωση

ρεύματος και διπλάσιο χρόνο ζωής.

 

Πραγματικά προκλητικά τα κίνητρα!

 

Δείτε τώρα μερικά στοιχεία που αφορούν στους λαμπτήρες αυτούς και για τα

οποία κανείς δεν κάνει λόγο και ακόμη περισσότερο , κανείς δεν ενημερώνει

τους πολίτες?

 

- Είναι φτιαγμένοι από γυαλί ανθεκτικό στη θερμότητα.

 

- Ο σωλήνας χαλαζία του λαμπτήρα, όταν λειτουργεί δημιουργεί φως

παράγοντας ένα σεβαστό ποσό υπεριώδους ακτινοβολίας!

 

Πόση υπεριώδης ακτινοβολία περνάει από το γυαλί του λαμπτήρα και ποια είναι

τα προβλήματα υγείας που δημιουργούνται σε όσους εκτίθενται σε αυτή?

 

- Εάν ο λαμπτήρας σπάσει, μπορεί να προκληθεί σοβαρή φλεγμονή στα

μάτια και στο δέρμα λόγω της υπεριώδους ακτινοβολίας.

 

- Οι λαμπτήρες περιέχουν επικίνδυνα ποσοστά Υδράργυρου και Μόλυβδου.

Γι αυτόν το λόγο απαγορεύεται να πετιούνται αυτοί οι λαμπτήρες στα σκουπίδια

αλλά επιβάλλεται να πηγαίνουν στην ανακύκλωση. Τέτοια υποδομή όμως όπως

ξέρουμε δεν υπάρχει! Στα κουτιά του προϊόντος, δυστυχώς δεν αναφέρεται το

ποσοστό των τοξικών που περιέχονται.

 

Στην πραγματικότητα, η αντικατάσταση των παλαιών λαμπτήρων με τους νέους

λαμπτήρες και το όφελος που έχουν στο περιβάλλον, είναι υπό αμφισβήτηση.

 

Η έλλειψη ανακύκλωσης έχει σαν αποτέλεσμα την μόλυνση νερού και εδάφους από

αυτό το ΤΟΞΙΚΟ τελικά προϊόν.

 

- Δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες καθαρισμού του χώρου σε περίπτωση που ο

Υδράργυρος απελευθερωθεί εάν μια λάμπα σπάσει. Πως λοιπόν μπορούν οι

καταναλωτές να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν όταν εκτεθούν σε τέτοιο κίνδυνο

και πως θα μάθουν πόσο επικίνδυνη είναι η έκθεσή τους σε περίπτωση

απελευθέρωσης του Υδράργυρου?

 

Προσέξτε λοιπόν τα εξής σημαντικά αν είστε από αυτούς που έχουν ήδη πειστεί

και έχετε στο σπίτι σας ή στη δουλειά σας τέτοιους λαμπτήρες:

 

- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο,

διότι με αυτόν τον τρόπο θα αυξηθεί η έκθεση του Υδράργυρου στον αέρα!

 

Η ηλεκτρική σκούπα θα μολυνθεί και θα πρέπει να πεταχτεί σε χώρο ειδικό για

επικίνδυνα απόβλητα.

 

- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο.

 

- Ποτέ μην πλένετε σκεύη που έχουν μολυνθεί από Υδράργυρο, στο πλυντήριο

πιάτων. Το αποτέλεσμα θα είναι να μολυνθεί η συσκευή καθώς και ο υπόνομος

στον οποίο θα καταλήξει το νερό της συσκευής.

 

- Όλοι- συμπεριλαμβανομένων και των ζώων- πρέπει να μετακινηθούν από το

σημείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angela, με κούφανες :? θα τρελλαθώ :roll: πριν 2 εβδομάδες αντικαταστήσαμε σπίτι τις λάμπες σαλονιού, κουζίνας, υπνοδωματίου μας και υπνοδωματίου παιδιών (!) με λάμπες osram οικονομικές, τις στρογγυλές ......

τί να κάνω να τις βγάλω??? Αμάν πια...... :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που μόνο οικονομικές έχουμε;;;; και δεν κανουν και αμέσως φως μόλις τις ανάψεις και τρελλαίνομαι αλλά έλεγα για καλό είναι !!!ΤΩΡΑ τι να κάνω;;;;;;; :oops::shock::evil:

 

Εχω μια ερώτηση...τελικά τι είναι καλό...υπαρχει κάτι ακίνδυνο , οικονομικό και καλό;;;; σαν quiz είναι!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Με την έρευνα ακόμα ανακάλυψαν πολύ μεγάλες πιθανότητες οι ουσίες αυτές να προκαλέσουν καρκίνο του μαστού για τα κορίτσια και του προστάτη για τα αγόρια.

Μας βάζουν δηλαδή το απίστευτο φυτίλι για τις ζωές των παιδιών μας μας κάνουν να αμφιβάλουμε για τα πάντα και κανένας δεν τους υποχρεώνει να δώσει ονόματα!!!

Το κακό βέβαια είναι ότι στο 10% δεν ανήκουν οι μεγάλες μάρκες όπως nuk & chicco γιατί αυτές από μόνες τους καταλαμβάνουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς από 10 %.

Τα μισά της έρευνας να αληθεύουν θα έπρεπε να επέμβει εισαγγελέας όπως γίνεται σε χαλασμένα τρόφιμα που αποσύρονται από την αγορά.

Ντροπή!!!!

Αισθάνομαι ότι κανείς δεν είναι εδώ για να προστατέψει τις μελλοντικές γενιές!!

line_m122_beg_39_time_1165294800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις λάμπες...

το τι κάνεις εξαρτάται απόλυτα απ το αν είσαι με το μέρος της ΔΕΗ ή αν είσαι με το μέρος της osram :lol:

 

παιδιά... νομίζω ότι υπάρχουν πολλά συμφέροντα πίσω απ όλες αυτές τις φήμες περί του ότι κάνουν κακό οι λάμπες και κάνει κακό το πλαστικό και κάνει κακό η μπάμια και ο αρακας! ζούμε σε μια εποχή που ο φόβος είναι το μέσο για να μας εξουσιάζουν μιας που η πληροφόριση πλέον ρέει άφθονη και πλέον ο αναλφαβητισμός μειώνεται...

δεν ξέρω, αν είναι να τα προσέχουμε όλα, καλύτερα να αυτοκτονίσουμε γιατί δεν υπάρχει τίποτα ασφαλές και υγιές τελικά όπως λενε!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που μόνο οικονομικές έχουμε;;;; και δεν κανουν και αμέσως φως μόλις τις ανάψεις και τρελλαίνομαι αλλά έλεγα για καλό είναι !!!ΤΩΡΑ τι να κάνω;;;;;;; :oops::shock::evil:

 

Εχω μια ερώτηση...τελικά τι είναι καλό...υπαρχει κάτι ακίνδυνο , οικονομικό και καλό;;;; σαν quiz είναι!!! :evil:

Και εμείς μόνο οικονομίας έχουμε, εδώ και πολλά χρόνια! Όσο για το κουίζ... τι να πω... ΟΠΟΙΟΣ το βρει κερδίζει! :evil:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia ευχαριστω πολυ.το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι απο πλαστικο :?: αν και μεγαλυτερος ειναι ο κινδυνος με τα ζεστα ροφηματα.σημερα στη ΝΕΤ ειπαντο εξης οτι οσα μπιμπερο περιεχουν το pc7 ειναι τα επικινδυνα.αν και με τα πλαστικο παντα πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι γενικα καλο ειναι να μειωσουμε την καταναλωση τους αφου τελικα απο τα σκουπιδια οπου πετιουνται τονοι ,θα καταληγουν παλι στην διατροφικη αλυσιδα .

Link to comment
Share on other sites

aglaia ευχαριστω πολυ.το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι απο πλαστικο :?: αν και μεγαλυτερος ειναι ο κινδυνος με τα ζεστα ροφηματα.σημερα στη ΝΕΤ ειπαντο εξης οτι οσα μπιμπερο περιεχουν το pc7 ειναι τα επικινδυνα.αν και με τα πλαστικο παντα πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι γενικα καλο ειναι να μειωσουμε την καταναλωση τους αφου τελικα απο τα σκουπιδια οπου πετιουνται τονοι ,θα καταληγουν παλι στην διατροφικη αλυσιδα .

 

Το ποτηράκι πλαστικό είναι αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και από ασφαλές πλαστικό (υπάρχουν μπουκάλια αποθήκευσης γάλακτος που γίνονται και μπιμπερό της medela, αλλά δεν έχουν εκπαιδευτικό ποτηράκι).

 

Η ιστορία με τα πλαστικά είναι πολύ παλιά, τη θυμάμαι πάνω από 20 χρόνια τωρα...

 

 

Το πρόβλημα είναι μεγάλο όταν έρχονται σε επαφή με ζεστά τρόφιμα όπως γράφεις. Όχι μόνο τα μπιμπερό αλλά και τα πιάτα, τα τάπερ, τα μαχαιροπίρουνα ακόμη και τα μπουκάλια του εμφιαλωμένου νερού που μερικές φορές τα βλέπει ο ήλιος για ώρες κάθε μέρα...

 

Τα αποφεύγω όσο είναι δυνατό όχι μόνο από τότε που απέκτησα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα μπιμπερο που ανηκουν σε αυτο το 10% ειναι της Avent.

Ειναι όλα (μπιμπερο,θηλες,και όλα τους τα προϊόντα) Made in England.

Επισης η AVENT ειναι η μονη εταιρεια που προτεινει αλλαγη των μπουκαλιων κάθε δύο μηνες και στηριζει επιστημονικα τα προιοντα της.

 

Δειτε και στο site avent.co.uk

 

Ολα τα υπολοιπα πλαστικα ειναι αποανατολιτικα και χιερότερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά από χτες ξαναχρησιμοποιώ τα γυάλινα μπιμπερό που είχα αποθηκεύσει, έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... για την ιδέα και μονο!

Πάντως σήμερα που ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες και κατευθυνόμενες έρευνες ... μακάρι!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την ειδα και εγω την εκμπομπη που ανεφερε όλα τα αρνητικα των πλαστικων μπουκαλιων και φοβηθηκα αρκετα! Αλλα η μικρη τωρα μαθαινει να πιανει το μπιμπερο και να πινει μονη της τι θα της δωσω το γυαλινο;;; δηλαδη της εδωσα καποτε πριν δυο μηνες το μικρο οταν επεινε τσαγακι και της επεσε κατω και εσπασε χιλια κομματια εγινε εκει να δειτε φοβο που ετυχε να ειναι με τα καλτσακια και εψαχνα με τις ωρες μηπως και τρυπηθηκε η της μπηκε κανενα γυαλακι. Δεν ξερω παντως οταν κανουν τετοιους τυπους καταγγελειες καλο θα ηταν να τα λενε με το ονομα τους αυτες και αυτες οι εταιριες. Και αναρωτιεμαι το νερο της το πινει σε αυτα τα πλαστικα εκπεδευτικα ποτηρακια και αυτα δεν κανουν; αφου απο το ιδιο υλικο μου φαινονται!!!!! τι να της δωσω και εκει γυαλινο (εφιαλτης)

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα μπιμπερο που ανηκουν σε αυτο το 10% ειναι της Avent.

Ειναι όλα (μπιμπερο,θηλες,και όλα τους τα προϊόντα) Made in England.

Επισης η AVENT ειναι η μονη εταιρεια που προτεινει αλλαγη των μπουκαλιων κάθε δύο μηνες και στηριζει επιστημονικα τα προιοντα της.

 

Δειτε και στο site avent.co.uk

 

Ολα τα υπολοιπα πλαστικα ειναι αποανατολιτικα και χιερότερα

 

τα chicco είναι made in italy

και τα nuk είναι made in germany...

έτσι λένε τουλάχιστον...

και απότι ξέρω η νομοθεσία της ΕΕ για την ασφάλεια των τροφίμων (και δοχείων τροφίμων) είναι αρκετά αυστηρή

τι να πώ...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μισά της έρευνας να αληθεύουν θα έπρεπε να επέμβει εισαγγελέας

 

Για να επέμβει ο εισαγγελέας θα πρέπει να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τα συγκεκριμένα πλαστικά από την αγορά και δεν υπάρχει, άρα ο εισαγγελέας δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Η εκτελεστική εξουσία των δικαστικών περιορίζεται από την υπάρχουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Τα μισά της έρευνας να αληθεύουν θα έπρεπε να επέμβει εισαγγελέας

 

Για να επέμβει ο εισαγγελέας θα πρέπει να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τα συγκεκριμένα πλαστικά από την αγορά και δεν υπάρχει, άρα ο εισαγγελέας δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Η εκτελεστική εξουσία των δικαστικών περιορίζεται από την υπάρχουσα νομοθεσία.

 

Αγλαία εσένα ποια είναι η γνώμη σου για το θέμα;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες και κατευθυνόμενες έρευνες ... μακάρι!

 

Οι έρευνες για τις BPA ουσίες και για τα πλαστικά που τις περιέχουν υπάρχουν εδώ και δεκαετίες και συνεχίζουν να γίνονται με όλο και περισσότερες αρνητικές επιδράσεις για την υγεία. Πάνε περισσότερα από 20 χρόνια που διάβαζα σχετικά στις εφημερίδες.

 

Δυστυχώς τα συμφέροντα των εταιρειών που τα παράγουν είναι πολύ μεγάλα.

 

Η παιδίατρός σου είναι ανενημέρωτη... αυτό δεν είναι κακό, το κακό είναι ότι ξέρει αμέσως τις κατευθυνόμενες έρευνες. Και ας πούμε ότι είναι κατευθυνόμενες, ποιος τις κατευθύνει και με ποια συμφέροντα; Κοινή λογική....

 

Να σας θυμίσω μόνο ότι οι αρνητικές επιδράσεις του καπνίσματος ήταν γνωστές εδώ και δεκαετίες όμως πρόσφατα απαγορεύτηκε το κάπνισμα με νόμο στις περισσότερες χώρες.

 

Στη χώρα μας μέχρι πολύ πρόσφατα κάπνιζε ο κόσμος παντού (αεροπλάνα, τραίνα, λεωφορεία) και είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση που δεν έχουμε ακόμη νόμο για την απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους (υπάρχει σύσταση να ορίζεται ειδικός χώρος για κάπνισμα στα δημόσια κτήρια) όμως δεν έχει ακόμη απαγορευτεί.

 

Το ότι δεν έχει απαγορευτεί ακόμη δε το κάνει λιγότερο επικίνδυνο. Το ίδιο ισχύει και για τα πλαστικά με BPA.

 

Τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών ήταν πολύ μεγάλα και άργησε πολύ το τσιγάρο να απαγορευτεί (3-4 δεκαετίες...). Το ίδιο γίνεται και με πολλούς επικίνδυνους παράγοντες.

 

Στη χώρα μας κυκλοφορούν λαθραία πολλά απαγορευμένα φυτοφάρμακα... Υπάρχουν βέβαια και πολλά μη απαγορευμένα που είναι εξαιρετικά επιβλαβή. Τα ξέρουμε εδώ και δεκαετίες αλλά μόλις τα τελευταία χρόνια άρχισε ο κόσμος να καταναλώνει βιολογικά προϊόντα...

 

Στα τρόφιμα που τρώμε υπάρχουν νόμιμα πολλές επιβλαβείςς ουσίες όπως τα συντηρητικά (συσκευασμένα ψωμιά, τυριά όπως το φιλαδέλφια και το κότατζ, όλες οι σαλάτες αλοιφές, τα περισσότερα αλλαντικά) αλλά και βελτιωτικά γεύσης (σε κύβους, πατατάκια, γαριδάκια, γεύματα φαστ φουντ....). Το ότι είναι επιβλαβείς το ξέρουμε εδώ και δεκαετίες και επιβεβαιώνεται συνεχώς με νέες έρευνες...

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαία εσένα ποια είναι η γνώμη σου για το θέμα;;;

 

Γράφαμε ταυτόχρονα!!! :wink:

 

Στο σπίτι χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά γυάλινα τάπερ εδώ και δεκαετίες (το ίδιο έκανε και η μητέρα μου). Αν πρέπει να χρησιμοποιήσω πλαστικό δεν βάζω ποτέ τίποτα ζεστό και γενικά περιορίζω τη χρήση τους στο ελάχιστο που μπορώ.

 

Όταν ο γιος μου ήταν μωρό χρησιμοποιούσα στην αρχή μόνο γυάλινα μπιμπερό. Στη συνέχεια χρησιμοποίσα και πλαστικά κυρίως όταν βγαίναμε έξω ή ταξιδεύαμε. Δυστυχώς έμαθε να θηλάζει αποτελεσματικά όταν έγινε 4 μηνών και μέχρι τότε έπρεπε να του δίνω σε κάθε γεύμα συμπλήρωμα μητρικό γάλα. Στο σπίτι δεν υπήρχε πρόβλημα με τα γυάλινα, αλλά η μεταφορά εκτός σπιτιού ήταν κάπως προβληματική. Στις διακοπές δεν είχα πάρει γυάλινα μπουκάλια μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι το εξης:

 

Το κατα ποσο θα μεταναστευσουν (οπως λεμε και εμεις οι χημικοι) επικυνδυνες ουσιες απο το πλαστικο στο γαλα, εξαρταται αποκλειστικα απο την ποιοτητα και την επεξεργασία που υφισταται προκειμενου να παραμενει αδρανες σε υψηλες θερμοκρασιες.

 

Υπαρχουν και οι σχετικες νορμες της ΕΕ σχετικα με την ποιοτητα του πλαστικου που ερχεται σε επαφη με τροφιμα, οι οποίες προδιαγράφουν εως πια θερμοκρασια η μεταναστευση θα πρεπει να ειναι απειροελαχιστη εως και μηδενική.

 

Εν πασει περιπτωσει εγω προσωπικα θεωρω πιο επικινδυνα τα γυαλινα μπουκαλια γιατι, ειδικα στο σημειο που βιδωνει ο λαιμος με τη θηλη(στις βολτες δηλαδη του μπουκαλιου) το γυαλι ειναι επικινδυνα λεπτο!

Τοσο λεπτο που εαν φυγει ενα τοσο δα τσιπακι δεν θα το αντιληφθει κανεις!

 

Με τα πλαστικα (ο ορος πλαστικα ειναι λιγο ακυρος βεβαια αφού πλεον δεν χρησιμοποιουνται καταλειπα πετρελαιου) αυτο το προβλημα απλα δεν υπαρχει.

 

Στη διαθεσή σας

 

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος, MSc, MBA

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως γενικα αυτο με τα πλαστικα λεγεται για οσο διαστημα αποστειρωνουμε που το πλαστικο μπαινει σε πολυ υψηλη θερμοκρασια. Αλλωστε και η chikko που αναφερθηκε ποιο πανω διευκρινιζει οτι μονο μπιμπερο της που μπορει να αποστειρωθει ειναι το primigiorni (το στραβο δεν ξερω ανα το εγραψα καλα που ειναι καταλληλο για νεογεννητα)Στα αλλα δεν νομιζω οτι χρησιμουμε ιδιαιτερα μεγαλες θερμοκρασιες.. πχ εγω βαζω πρωτα το γαλα και μετα το ζεστο νερο.. οτι αλλο πινει ειναι συνηθως σε θερμοκρασια δωματιου ή χλιαρο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...