Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ- ψωνίζετε για τα παιδιά σας για του χρόνου;


marvas

Recommended Posts

ναι αληθεια, με τα παπουτσια τι γινεται? η κορη μου ειναι 6,5 και ακομα φοραει αγκαλιας. Το 18 της ειναι ακομα μεγαλο. Της εχω παρει ενα ζευγαρι Allstar 20 νουμερο, που ελπιζω το καλοκαιρι να της κανουν. Τι λετε εμπειρες μαμαδες?

 

 

αυτό που σου είπα και ποιο πάνω θέλουν προσοχή τα παπούτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε αστεροσκονη, και ψαχνω ορθοπαιδικο για το ποδαρακι της μικρης μου. εχω ραντεβου την παρασκευή στο παιδων πεντελης με εναν. μπορεις να μου στειλεις πμ με τα στοιχεια του να μιλησω να κλεισω ενα ραντεβου και μαζι του? γιατι στο παιδων το εκλεισα με τηλεφωνητη και δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε αστεροσκονη, και ψαχνω ορθοπαιδικο για το ποδαρακι της μικρης μου. εχω ραντεβου την παρασκευή στο παιδων πεντελης με εναν. μπορεις να μου στειλεις πμ με τα στοιχεια του να μιλησω να κλεισω ενα ραντεβου και μαζι του? γιατι στο παιδων το εκλεισα με τηλεφωνητη και δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα.

 

 

Οκ θα σου στείλω τα στοιχεία του συγγνώμη που ρώτα τι πρόβλημα έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

το ενα της δαχτυλακι (αυτο που ειναι διπλα στο μικρο) ειναι στραβο και παταει κατω απο το μεσαιο. Τωρα δεν ξερω αν στο εξηγω καλα. Δηλαδη ειναι και προς τα κατω και στραβο με αποτελεσμα το νυχι του δευτερου με το νυχι του μεσαιου να ειναι το ενα πανω απο το αλλο.

Ετσι γεννηθηκε, ειχε κακη θεση απο τη μητρα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

το ενα της δαχτυλακι (αυτο που ειναι διπλα στο μικρο) ειναι στραβο και παταει κατω απο το μεσαιο. Τωρα δεν ξερω αν στο εξηγω καλα. Δηλαδη ειναι και προς τα κατω και στραβο με αποτελεσμα το νυχι του δευτερου με το νυχι του μεσαιου να ειναι το ενα πανω απο το αλλο.

Ετσι γεννηθηκε, ειχε κακη θεση απο τη μητρα.

Εμείς έχουμε το μεσαίο δάχτυλο στραβό, όπως ακριβώς λες. Το έχει κληρονομήσει από εμένα και ήταν το πρώτο που μας είπε η γιατρός στον υπέρηχο Β΄επιπέδου.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ μαζί σου ο άντρας μου είναι παιδορθοπεδικός και τα παπούτσια είναι το ποιο σημαντικό πράγμα για την σπονδυλική στήλη του παιδιού ειδικά σε αυτήν την ηλικία ένα καλό ζευγάρι και πάντα ακριβός στο νούμερο του ποδιού αυτό το να πλέει μέσα το πόδι είναι ότι χειρότερο ……….. και πάντα με δόκιμη στο ποδαράκι του μωρού

 

Δέχομαι να μη συμφωνείς αλλά γιατί συμπεραίνεις ότι έπλεε το πόδι. Στο 1960 ζούμε, να βγάλουμε με ένα ζευγάρι δύο χρόνια; Κάθε έξι μήνες άλλαζαν νούμερο. Τους τα φορούσα όταν τους κάνανε. Τόσο δύσκολο είναι;

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψωνίζω το 90% των ρούχων της κόρης μου στις εκπτώσεις.΄

κυρίως μέσω internet όπου οι τιμές είναι εξ' αρχής χαμηλές και όχι όταν τα έχουν ξεπουλήσει σχεδόν όλα.

βέβαια δεν βρίσκω πάντα την ποικιλία και τα νούμερα που υπάρχουν προ εκπτώσεων αλλά τα χρήματα που γλιτώνω είναι πάρα πολλά για να κολλάω σε τέτοιες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

(Δεν είμαι σίγουρη ότι το θέμα αυτό πρέπει να μπει εδώ αλλά δε ξέρω που αλλού να το βάλω)

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στις εκπτώσεις ψωνίζετε για τα παιδιά σας για την επόμενη χρονιά. Εγώ το συνηθίζω τα τελευταία χρόνια και με έχει εξυπηρετήσει αρκετά. Όταν ξεκινάει η καινούρια σεζόν δε σκέφτομαι τι ρούχα να τα φορέσω γιατί έχω ήδη αγορασμένα και αγοράζω μόνο παπούτσια. Ποια είναι η άποψή σας;

λόγο οικονομικών θα σου πω ότι σχεδόν τρια χρόνια τωρα το 80% μου τα εδηναν αλλα τωρα ποια αγοραζω ΣΑΦΩΣ μονο στις εκπτωσεις ... ΟΙ ΧΑΛΕΠΟΊ ΚΑΙΡΟΊ ΔΝΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΠΑΤΑΛΕς ...!!!

 

Καλά κάνετε όλες κούκλες τα παπουτσάκια από την εμπειρία μου καλό είναι να δοκιμάζονται κάθε φόρα ανάλογα με την ηλικία έχουν πολύ όμορφα στα στοκαδικα εκεί δεν πρέπει να λυπάστε χρήματα και μην παίρνετε παπούτσια με προοπτική

 

Περιγραφεις το ιδανικο και το σωστο ...!!

 

Δεν συμφωνώ μαζί σου ο άντρας μου είναι παιδορθοπεδικός και τα παπούτσια είναι το ποιο σημαντικό πράγμα για την σπονδυλική στήλη του παιδιού ειδικά σε αυτήν την ηλικία ένα καλό ζευγάρι και πάντα ακριβός στο νούμερο του ποδιού αυτό το να πλέει μέσα το πόδι είναι ότι χειρότερο ……….. και πάντα με δόκιμη στο ποδαράκι του μωρού

διαφωνω για το εξής ...το μόνο ΑΚΡΙΒΟ στην υποθεση ενδυση παιδιου ειναι το παουτσι ..!

σαν παιδι ειχα θεμα με σπονδυλικη και πλατηποδια...

το ιδανικο λοιπόν μιας και ο συζηγος σου ειναι παιδοορθοπαιδικός θα ήταν τα παπουτσια των παιδιων μας ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ μας....

αλλα δεν...! μονο ΑΝ εχει πρόβλημα το παιδι σου γραφουν παπουτσι ειδικό ορθοπεδικό

μεχρι τοτε ας μερημνησει η κοινωνια -πολιτεια

ΔΙΟΤΙ στην ελεβετια παραδειγματικά θα πω ΕΝΑ ΟΡΘΠΕΔΙΚΟ ΠΑΠΟΥΣΤΙ κανει 25 ευρω ενω στην Ελλαδα 150

Ε!

εγω που δεν εχω τα 150 Ε δεν μπορω να κουβαλησω την ενοχή που το παπούτσι του παιδιου ειναι 4.77 χιλιοστα μεγαλύτερο ...!

δυστηχως

θα θελα να μπορω να του παίρνω καθε 4,77 χιλιοστα νεο παπουτσι αλλα δεν !!!!!!!!

επιλεγω (εις γνωση μου ..οτι ειναι λαθος) ΣΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙς ενα αθλητικο και ενα καλο ...και ο θεος βοηθος ...!\παρόλες λοιπόν τις λαθος επιλογές σε παπουτσι, μιας και ο συζηγος σου ειναι παιδοορθοπεδικός και θα τις επιβεβαιωσει ....

το παιδι το ειχα ξυπλωτητο (σε γενικές γραμμές)οπως τα χαν καποτε στην κατωχη πχ...

και σε προσφατη επισκεψη σε παιδοορθοπεδικο για τσεκα απ ...ειναι οκ!

συμπαιρένω με το φτωχο μου το μυαλο, οτι παίζουν κι αλλοι παραγοντες ρόλο

! χιλια συγνωμη για ο τεραστιο ποστ ! :)

Link to comment
Share on other sites

λόγο οικονομικών θα σου πω ότι σχεδόν τρια χρόνια τωρα το 80% μου τα εδηναν αλλα τωρα ποια αγοραζω ΣΑΦΩΣ μονο στις εκπτωσεις ... ΟΙ ΧΑΛΕΠΟΊ ΚΑΙΡΟΊ ΔΝΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΠΑΤΑΛΕς ...!!!

 

 

Περιγραφεις το ιδανικο και το σωστο ...!!

 

 

διαφωνω για το εξής ...το μόνο ΑΚΡΙΒΟ στην υποθεση ενδυση παιδιου ειναι το παουτσι ..!

σαν παιδι ειχα θεμα με σπονδυλικη και πλατηποδια...

το ιδανικο λοιπόν μιας και ο συζηγος σου ειναι παιδοορθοπαιδικός θα ήταν τα παπουτσια των παιδιων μας ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ μας....

αλλα δεν...! μονο ΑΝ εχει πρόβλημα το παιδι σου γραφουν παπουτσι ειδικό ορθοπεδικό

μεχρι τοτε ας μερημνησει η κοινωνια -πολιτεια

ΔΙΟΤΙ στην ελεβετια παραδειγματικά θα πω ΕΝΑ ΟΡΘΠΕΔΙΚΟ ΠΑΠΟΥΣΤΙ κανει 25 ευρω ενω στην Ελλαδα 150

Ε!

εγω που δεν εχω τα 150 Ε δεν μπορω να κουβαλησω την ενοχή που το παπούτσι του παιδιου ειναι 4.77 χιλιοστα μεγαλύτερο ...!

δυστηχως

θα θελα να μπορω να του παίρνω καθε 4,77 χιλιοστα νεο παπουτσι αλλα δεν !!!!!!!!

επιλεγω (εις γνωση μου ..οτι ειναι λαθος) ΣΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙς ενα αθλητικο και ενα καλο ...και ο θεος βοηθος ...!\παρόλες λοιπόν τις λαθος επιλογές σε παπουτσι, μιας και ο συζηγος σου ειναι παιδοορθοπεδικός και θα τις επιβεβαιωσει ....

το παιδι το ειχα ξυπλωτητο (σε γενικές γραμμές)οπως τα χαν καποτε στην κατωχη πχ...

και σε προσφατη επισκεψη σε παιδοορθοπεδικο για τσεκα απ ...ειναι οκ!

συμπαιρένω με το φτωχο μου το μυαλο, οτι παίζουν κι αλλοι παραγοντες ρόλο

! χιλια συγνωμη για ο τεραστιο ποστ ! :)

Aφου το κανουν αυτο που ειναι το προβλημα?το να παιρνεις ενα καλο ζευγαρι και ενα πιο φθηνο αθλητικο, παντα στο νουμερο του παιδιου,τωρα με τα στοκατζιδικα και το ιντερνετ ειναι κατι που οι περισσοτερες μαμαδες μπορουν να το κανουν για το καλο των παιδιων τους. Η asteroskonh νομιζω εχει δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ στα παπούτσια είναι τα μόνα χρήματα που δε σκέφτομαι και δε λυπάμαι-και ας πρέπει να της αλλάξω νούμερο κάθε 6 μήνες ή πιο σύντομα. Φέτος ήμουν τυχερή και άλλαξε νούμερο μέσα στις εκπτώσεις και της πήρα μισοτιμής ορθοπεδικά παπουτσάκια (2 ζευγάρια, ένα καλό και ένα για κάθε μέρα). Σκεφτόμουν ότι αν της πάρω για του χρόνου, θα της τα φορέσω απλά όταν της κάνουν, όχι πιο σύντομα ή πιο μετά...Αν είμαι τυχερή, οκ, αλλιώς δε θα παίζω με τα παπούτσια του παιδιού.

 

Morchelina, ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί να δω τώρα για καλοκαιρινά, θα δω και ίσως αφήσω για Σεπτέμβριο τα χειμωνιάτικα, για του χρόνου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eννοείται ότι τα φοράμε μόνο όταν τους κάνουν. Είναι δυνατόν να φοράμε 1 και 2 νούμερα μεγαλύτερα στα παιδιά;

 

Έτσι να κάνεις και νομίζω ότι θα είσαι πιο σίγουρη. Πιο βολικά για να αγοράσεις ένα νούμερο μεγαλύτερα είναι τα αθλητικά που φοριούνται όλες τις σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα στις εκπτώσεις για όλους μας!

Ξέρετε τι με έχει βολέψει πολύ για τα παιδιά; Μακό μπλουζάκια λεπτά με μακρύ μανίκι και ζακετάκια φούτερ σε αντίστοιχους χρωματισμούς! Εναλλάσσονται, είναι μοδάτα, οικονομικά στο 70%, πλένονται εύκολα και φοριούνται όλες τις εποχές! Και όταν ζεσταίνονται τα παιδιά βγάζουν το ένα, κρυώνουν το ξαναφορούν, αισθάνονται άνετα κ.α.;)

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι να μη συμφωνείς αλλά γιατί συμπεραίνεις ότι έπλεε το πόδι. Στο 1960 ζούμε, να βγάλουμε με ένα ζευγάρι δύο χρόνια; Κάθε έξι μήνες άλλαζαν νούμερο. Τους τα φορούσα όταν τους κάνανε. Τόσο δύσκολο είναι;

 

 

Συγγνώμη παρεξήγησες δεν το ανέφερα για σένα το πλέει το ποδαράκι αλλά γενικά το κάνουν πολλές μαμάδες αυτό συγγνώμη αν σε έθιξα δεν είχα τέτοια πρόθεση δεν χώρισα σωστά το θέμα δεν φταις εσύ που παρεξήγησες ειλικρινά συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Φέτος πρώτη χρονιά ψώνισα και εγώ στις εκπτώσεις για τη μικρή!Τα περισσότερα τα πήρα από Αγγλία που κάνουν πολύ καλές εκπτώσεις και έχουν φοβερή ποιότητα και σχέδια!

 

Παπούτσια εννοείται πως τα παίρνω τη στιγμή που τα χρειάζεται το παιδί!Δεν διανοούμαι να αγοράσω όχι για του χρόνου αλλά ούτε για τον επόμενο μήνα παπούτσι χωρίς να το δοκιμάσουμε επιτόπου! και φυσικά δεν φοράμε παππούτσια φορεμένα από άλλο παιδάκι, πάντα καινούρια!

 

Τώρα, νομίζω πως δεν είναι στάνταρ ότι αλλάζει το νούμερο κάθε 6 μήνες. Εμείς είμαστε 14 μηνών και τον Νοέμβρη που είμασταν 11 μηνών πήραμε 21 νούμερο. Χτες αγοράσαμε το 22 γιατί το 21 που φοράγαμε άρχισε να την ζορίζει. Δηλαδή μέσα σε 4 μήνες αλλάξαμε νούμερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στις εκπτώσεις κι'εγώ για τα ρούχα . Δεν είναι ανάγκη να φοράει το παιδί ρούχα στη τελευταία λέξη της μόδας. Εξάλλου και γω για μένα τις πιο πολλές φορές απο τις εκπτώσεις ψωνίζω. Συμπληρώνω μόνο ότι χρειάζονται στην υπόλοιπη σεζόν. Τώρα για τα παπούτσια αγοράζουμε όποτε χρειάζονται τα παιδία και πάντα στο size τους. Προτιμώ τα καθημερινά τους παπούτσια να είναι ορθοπαιδικά ενώ τα πιο καλά που δεν τα φοράνε συχνά δεν αγοράζω απαραίτητα ορθοπαιδικά μιας και είναι ακριβά.

 

Ερώτηση: η αδελφή μου μου δίνει κάποια απο τα παπούτσια των παιδίων της που τους είναι μικρά και είναι σχεδόν καινούργια. Τα πιο πολλά τα χρησιμοποιώ.Γνωρίζει κανείς αν επειρεάζει την σπονδυλική στύλη επιδή το παπούτσι έχει πάρει το σχήμα του ποδιού του άλλου παιδιού?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

λενε οτι παπουτσια δεν κανει να δανειζομαστε γι αυτον ακριβως τον λογο...

εξαρταται και ποσο λιγο εχουν χρησιμοποιηθει...

ρωτα καλυτερα τον παιδιατρο ή καποιον παιδορθοπαιδικο...(αν το εγραψα σωστα...

:confused:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στις εκπτώσεις κι'εγώ για τα ρούχα . Δεν είναι ανάγκη να φοράει το παιδί ρούχα στη τελευταία λέξη της μόδας. Εξάλλου και γω για μένα τις πιο πολλές φορές απο τις εκπτώσεις ψωνίζω. Συμπληρώνω μόνο ότι χρειάζονται στην υπόλοιπη σεζόν. Τώρα για τα παπούτσια αγοράζουμε όποτε χρειάζονται τα παιδία και πάντα στο size τους. Προτιμώ τα καθημερινά τους παπούτσια να είναι ορθοπαιδικά ενώ τα πιο καλά που δεν τα φοράνε συχνά δεν αγοράζω απαραίτητα ορθοπαιδικά μιας και είναι ακριβά.

 

Ερώτηση: η αδελφή μου μου δίνει κάποια απο τα παπούτσια των παιδίων της που τους είναι μικρά και είναι σχεδόν καινούργια. Τα πιο πολλά τα χρησιμοποιώ.Γνωρίζει κανείς αν επειρεάζει την σπονδυλική στύλη επιδή το παπούτσι έχει πάρει το σχήμα του ποδιού του άλλου παιδιού?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει να μην τους ανταλλασω παππουτσια για αυτον τον λογο, παιρνει το σχημα του ποδιου σε καθε παιδι, και στο μουγερ που ειχα αγορασει κατι μποτακια, τι ιδιο μου ειπαν,

 

τωρα αν ειναι κατι απλο πχ σαγιοναριτσες που ειναι ισιοπατες κ λαστιχο μπορει να μην πειραζει

 

 

βρε κοπελες αν τα παρετε για του χρονου τα ρουχα πεφτεται μεσα στο νουμερο? εγω φοβαμε μην τα παρω αδικα κ μετα ειναι μικρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...