Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαφτιση σε εκκλησια με θεα Αθηνα η μεσα σε παρκο/πρασινο χωρο


Prinzessin

Recommended Posts

εννοεις την εκκλησια;καποτε υπηεχε μαγαζι διπλα τωρα ειναι κλειστο.εγω σ αυτη εκανα γαμο - βαφτιση,ηταν πανεμορφα!ο παπας ειπε οτιθελουν οι κουμπαροι να πληρωσουν. αν θες εκει κοντα να σου συστησω το ξανοδ που εκανα εγω τη δεξιωση.ητανπαραπανω απο αψογα ολα.κ οικονομικα

 

Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα ποιο είναι το ξανοδ, εννοείς ξενοδοχείο??? Πόσο κατ/άτομο?

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ αλλά με την οικονομική κρίση έχω σκεφτεί μία ιδέα πολύ σούπερ για να είναι και τα βαφτίσια πολύ γγλυκά και ο κοσμος χαρούμενος. 26 νομίζω ότι ειναι πολλά, τη σήμερον ημέρα.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά με την οικονομική κρίση έχω σκεφτεί μία ιδέα πολύ σούπερ για να είναι και τα βαφτίσια πολύ γγλυκά και ο κοσμος χαρούμενος. 26 νομίζω ότι ειναι πολλά, τη σήμερον ημέρα.

 

γι απες ιδεα!εμεις ειχαμε κ γαμο μαζι κ θελαμε καπου εκει κοντα~

Link to comment
Share on other sites

ΣΚέφτομαί οτι αν και δε θέλω να ξοδέψω μία περιουσία για δεξίωση εν καιρώ οικονομικών κρίσεων, αλλά ούτε και ξεπετάξω με ένα γλυκάκι το μωρό μου, το καλύτερο είναι: να κάνω ένα μπουφέ με 3-4 γλυκά, όπως λουκουμάδες, χρωματιστά ποπ κορν, σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα και παγωτά και να βάλω έξω από την εκκλησία μία νεράιδα να κάνει τρελοκοτσιδάκια και νεροτατουάζ και έναν ξυλοπόδαρο να μοιράζει τις μπουμπουνιέρες. Αν΄γίνει νωρίς σε εκκλησία στην Αθήνα σε πεζόδρομο που θυμίζει κάτι από ταινία. Το κόστος είναι σαφέστατα λιγότερο. Ειδικά μάλιστα αν την ψάξεις με τις μπουμπουνιέρες και τις προσκλήσεις που πάνε στα σκουπίδια.

Πώς σας φαίνεται???

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΚέφτομαί οτι αν και δε θέλω να ξοδέψω μία περιουσία για δεξίωση εν καιρώ οικονομικών κρίσεων, αλλά ούτε και ξεπετάξω με ένα γλυκάκι το μωρό μου, το καλύτερο είναι: να κάνω ένα μπουφέ με 3-4 γλυκά, όπως λουκουμάδες, χρωματιστά ποπ κορν, σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα και παγωτά και να βάλω έξω από την εκκλησία μία νεράιδα να κάνει τρελοκοτσιδάκια και νεροτατουάζ και έναν ξυλοπόδαρο να μοιράζει τις μπουμπουνιέρες. Αν΄γίνει νωρίς σε εκκλησία στην Αθήνα σε πεζόδρομο που θυμίζει κάτι από ταινία. Το κόστος είναι σαφέστατα λιγότερο. Ειδικά μάλιστα αν την ψάξεις με τις μπουμπουνιέρες και τις προσκλήσεις που πάνε στα σκουπίδια.

Πώς σας φαίνεται???

 

χωρις μπομπο;τοτε καλα ειναι γιατι ο ξυλοπ κ η νεραιδα θα πανε 150 και πανω

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα σου και δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά πριν δέκα μέρες κάναμε τη βάφτιση μας και το είχα ψαξει το θέμα.Επειδή κάναμε και γάμο μαζί δεν θέλαμε να δώσουμε μονο ένα γλυκό και κοιτάξαμε σε κετερινγκ και ζαχαροπλαστεία για ποικιλία γλυκών αναψυκτικά και κρασί.Σε πληροφορώ ότι κυμαίνονταν γύρω στα 8-10 ευρώ το άτομο(μαζί με το σερβις) χωρίς καποιο ιδιαίτερο σε γλυκό ουτε παγωτό .Το παγωτό το χρεώνουν3,5-4 ευρώ το άτομο τώρα για λουκουμάδες δεν ξέρω. Ζαχαροπλαστειο ζητησε 10 ευρώ για ζαχαρωτά και μακαρόν.Δεν ξέρω τι θες να δώσεις αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έιναι πολύ οικονομικό αυτό που θες.Εγώ προτίμησα στα ίδια λεφτά αλμυρά καναπεδάκι και ταρτάκια με σολωμό ,γαρίδες και προσούτο και σφηνάκι γλυκό με αναψυκτικά και κρασί.Σου έυχομαι να γίνουν όλα όπως τα ονειρέυεσαι.Με το καλό η βάφτιση

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως το σκέφτηκα αλλα έχω και τις ευκολίες μου... Ένας μπουφές (ή δανεικός από γνωστό ή ενοικιαζόμενος) που πάνω θα έχει λουκουμάδες, χρωματιστό ποπ κορν και σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα. Αυτά είναι περίπου στα 2€ / άτομο. Μέτά θα σερβίρουμε λεμονάδα-βυσσινάδα 1€/άτομο και σκέφτηκα και 3 αλμυρά όπως κις λωρέν, mini bagel και πιτσάκια (?) €3/άτομο. Συνολο €6 χ 200 άτομα=1200 μαξιμουμ.

 

Ο άντρας μου είναι μάγειρας και έχει αρκετούς βοηθούς και σερβιτόρους, οπότε θα μπορούσαμε να τα φτιάξουμε και σερβίρουμε. Αρκεί να το οργανώσουμε. Τώρα για τα μακαρόν και τα ζαχαρωτά η τιμή είναι εξωφρενική και σε σχέση με τα αλμυρά νομίζω και πάλι σου ζήτησαν πολλά.

 

Έχω βρει ένα ζαχαροπλαστείο στον Αγ. Δημήτριο - μία τρύπα - που έχει πολύ αξιοπρεπή γλυκά και κάνει ότι του ζητήσεις. Είμαι σίγουρη πως μακαρόν δεν κάνει, αλλά λίγο πιο απλά πράγματα. Οι λουκουμάδες του είανι τέλειοι και πολύ φθηνοί. Να σου πω μόνο πως όταν είχαμε κάνει πάρτυ γεννεθλίων στο γιο του άντρα μου αντί για τεράστια τούρτα είχα πάρει ατομικά ΄προφιτερόλ σε κουτάκια louney tunes και μου είχαν κοστίσει 0,80 το οποίο το θεωρώ καλή τιμή.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι οκ.Συμφέρει .Το είχα σκεφτεί να το κάνω και εγώ μονιμου αλλά ειχάμε και γάμο μαζί και δεν μπορούσα να είμαι εκεί να το οργανώσω γιατί δεν υπήρχε κάποιος να βοηθήσει.Αφού και ο άντρα σου είναι γνώστης όλα θα πάνε καλά.Που είναι το μαγαζί με τους λουκουμάδες ? Και εμείς Αγιο Δημήτριο μέναμε πρώτα.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

λέγεται ΠΡΙΓΚΗΠΟΣ. ειναι κυριολετικα μία τρύπα αλλά κάνουν ωραια σιροπιαστα. ειναι απο την Πόλη. Βρίσκεται κοντα στη Λιδορικίου αμα την ξερεις.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα κοριτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας για τη βάπτιση του γιου μου. Μενουμε στο Παγκράτι και μας ενδιαφέρει να βρούμε μια ωραία εκκλησία με πράσινο αν γίνεται και να έχει κοντά και κάποιο μαγαζί για 100 άτομα περίπου. Ακουσα για την Αγία Σκέπη στου Παπάγου. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται για πότε την θες, γιατί προς το παρόν γίνονται έργα στον περιβάλλοντα χώρο της Αγίας Σκέπης και είναι τα πάντα σκαμμένα! Χάλια. Και δεν ξέρω πότε θα τελειώσουνε, γιατί βρίσκονται σε δικαστικές διαμάχες οι εμπλεκόμενοι δήμοι. Θα σου πρότεινα καλύτερα την Αγία Σοφία στο Νέο Ψυχικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας για τη βάπτιση του γιου μου. Μενουμε στο Παγκράτι και μας ενδιαφέρει να βρούμε μια ωραία εκκλησία με πράσινο αν γίνεται και να έχει κοντά και κάποιο μαγαζί για 100 άτομα περίπου. Ακουσα για την Αγία Σκέπη στου Παπάγου. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά? Ευχαριστώ

 

Είναι το Samartzis catering ακριβώς από κατω: http://www.samartzis-catering.gr/

και το Verde ακριβώς απέναντι στο άλσος: http://www.piuverde.com.gr/index2.htm

Επειδή η συγκεκριμένη εκκλησία ειναι πολυ δημοφιλης και ενδέχεται να μην βρεις, ρίξε μια ματιά και στον Τίμιο Σταυρό, είναι πολύ κοντά στην Αγία Σκέπη και είναι μέσα στο πράσινο και αυτή.

Εξαρταται για πότε την θες, γιατί προς το παρόν γίνονται έργα στον περιβάλλοντα χώρο της Αγίας Σκέπης και είναι τα πάντα σκαμμένα! Χάλια. Και δεν ξέρω πότε θα τελειώσουνε, γιατί βρίσκονται σε δικαστικές διαμάχες οι εμπλεκόμενοι δήμοι. Θα σου πρότεινα καλύτερα την Αγία Σοφία στο Νέο Ψυχικό.

Η Αγία Σοφία είναι ωραία εκκλησία αλλά τεράστια και δίπλα σε πολυσύχναστο δρόμο, δεν είναι και τόσο γραφική για βάπτιση ειδικά, προσψπική μου άποψη πάντα.

Υπάρχει επίσης, δεν ξέρω αν εχει αναφερθει προηγούμενα, μέσα στο Άλσος Ν.Φιλαδέλεφειας η Ζωοδόχος Πηγή, μικρό γραφικό εκκλησάκι, αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

Είναι και ο Αγιος Δημήτριος Ν.Ψυχικού,είναι μέσα σε πρασινο, δημοφιλής και αυτη σαν την Αγια Σκέπη, πρεπει να κλεισεις νωρίς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης, δεν ξέρω αν εχει αναφερθει προηγούμενα, μέσα στο Άλσος Ν.Φιλαδέλεφειας η Ζωοδόχος Πηγή, μικρό γραφικό εκκλησάκι, αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

Είναι και ο Αγιος Δημήτριος Ν.Ψυχικού,είναι μέσα σε πρασινο, δημοφιλής και αυτη σαν την Αγια Σκέπη, πρεπει να κλεισεις νωρίς.

 

Μήπως εννοέις του Π. Ψυχικού τον Αγ. Δημήτριο?

 

Την Ζ.πηγή Ν. Φιλαδέλφεια, δεν την αλλάζω εύκολα. Μικρή, γραφική, με άνετο παρκινγκ, με τον κένταυρο δίπλα, έχει την λίμνη, αλλά και εκεί τριγύρω υπάρχουν πολλά κουτουκάκια, ταβερνάκια, κλπ άν δεν θες τον Κένταυρο. edit admin

 

Το verde νομίζω ότι είναι τσιμπητερό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοέις του Π. Ψυχικού τον Αγ. Δημήτριο?

 

Την Ζ.πηγή Ν. Φιλαδέλφεια, δεν την αλλάζω εύκολα. Μικρή, γραφική, με άνετο παρκινγκ, με τον κένταυρο δίπλα, έχει την λίμνη, αλλά και εκεί τριγύρω υπάρχουν πολλά κουτουκάκια, ταβερνάκια, κλπ άν δεν θες τον Κένταυρο.

 

Το verde νομίζω ότι είναι τσιμπητερό.

 

Ναι μωρέ του Π.Ψυχικού ήθελα να γράψω και εκ παραδρομής έγραψα Ν.Ψυχικού!!

 

Ναι, όντως το Verde είναι "τσιμπητερό" χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένη τιμή αλλά είναι δίπλα στην εκκλησία όπως και οι χώροι του Σαμαρτζή.

 

Ανετο το παρκινγκ στη Ζ.Πηγή δεν το λες γιατί γίνεται ο κακός χαμός (εννοώ στο πλάι στο δρομάκι) αλλά είναι γενικά ωραία επιλογή αν σου αρέσουν τα εκκλησάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΝΕΦΕΛΗ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ

ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ

ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΡΓΟΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΕΜΙΕΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΜΕΡΟΠΕΙΟ

ΑΙΣΧΟΣ

 

 

Και μερικοι σύνδεσμοι με πληροφορίες και εικόνες από τον ναό

 

http://meropeia2009.blogspot.com/2010/01/blog-post_19.html

 

http://www.meropion.gr/ekdilosis.htm

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε!πιστευω οτι αξιζει κ για διαφορετικη εκδηλωση!

ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!! ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ

ΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΙΣΗ ???

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!! ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ

ΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΙΣΗ ???

 

Φίλε/Φίλη, εγώ όταν κάναμε θρησκευτικά στο σχολείο μου έμαθαν ότι η εκκλησία είναι υποχρεωμένη να κάνει τα 7 μυστήρια δωρεάν.

 

Άν θες ψάξε το, αλλά "κόρακας κοράκου μάτι, δεν βγάζει". Ειδκά με τις εκκλησίες είναι σωστή 100% η παροιμία. edit admin

 

Υπάρχουν πάντως άν το ψάξεις (δεν ξέρω τι περιθώρια χρόνου έχεις), υπάρχουν όμορφες εκκλησίες και εκκλησάκια που σου λένε ότι θες.

 

Δεν έχει λεφτά η εκκλησία γιαυτό και δεν πληρώνει και φόρους. Θέλουν οικονομική ενίσχυση. Τι να πεις?...............

 

Άν θες μεγάλη εκκλησία και δεν είναι μακρυά σου, ρίξε μία ματιά στην Αγ. Βαρβάρα (αγ. Βαρβάρα Αιγάλεω). Όμορφη, μεγάλη, άνετο πάρκινγκ, ειδικός χώρος για χαιρετούρα, γλυκά κλπ και πολύ καλός και άνετος ιερέας. Νέος, συγκαταβατικός και ήρεμος. Πολύ τον πάω (φάνηκε ε? :D:D:D) τον τύπο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!! ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ

ΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΙΣΗ ???

 

 

Τα 400 ευρώ τα ζητάν διότι η Αγ. Σοφία δεν είναι εκκλησία ενορίας, αλλά ανήκει στο ίδρυμα και δεν έχει μόνιμο ιερέα, ψάλτη κ.λ.π. Τα χρήματα αυτά, για τα οποία σου δίνουν απόδειξη, παν για αμοιβές, ΔΕΗ κλπ. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί εγώ είχα ρωτήσει πέρισυ, αλλά μέσες άκρες αυτός είναι ο λόγος. Πάντως, το σύνολο των χρημάτων (μαζί με το κόστος της αυλής) είναι οικονομικό σε σχέση με άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αξιζει να κοιταξεις και στην αγια Κυριακη αττικου αλσους στα τουρκοβουνια , γραφικοτατο εκκλησακι με αφθονο παρκινγκ , καταπρασινο περιβαλλον . Βρισκεται τερμα πανω στον οικισμο 300 μετρα περιπου πιο πανω απο την παλια καφετερια zeppelin .

Link to comment
Share on other sites

Τα 400 ευρώ τα ζητάν διότι η Αγ. Σοφία δεν είναι εκκλησία ενορίας, αλλά ανήκει στο ίδρυμα και δεν έχει μόνιμο ιερέα, ψάλτη κ.λ.π. Τα χρήματα αυτά, για τα οποία σου δίνουν απόδειξη, παν για αμοιβές, ΔΕΗ κλπ. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί εγώ είχα ρωτήσει πέρισυ, αλλά μέσες άκρες αυτός είναι ο λόγος. Πάντως, το σύνολο των χρημάτων (μαζί με το κόστος της αυλής) είναι οικονομικό σε σχέση με άλλες λύσεις.

 

Βρε δεν είμαστε καλά...400 ευρώ;;;;;;;;;; Για κορόιδα ψάχνουν μου φαίνεται.....απαράδεκτοι!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Βρε δεν είμαστε καλά...400 ευρώ;;;;;;;;;; Για κορόιδα ψάχνουν μου φαίνεται.....απαράδεκτοι!!!!

Ναι Μαριγούλα , ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!! Οταν τα νεα ζευγαρια πεινανε , και παίρνον βασικο 290 ευρώ για 6 ώρες η Αγια Σοφια Ακροπολης και το Μεροπειο ξεδιαντροπα ζητανε τετοια ποσα. Βρηκα στο ιντερνετ και άλλα λινκ που δειχνουν τι γινεται εκει από το 2011 και πως ζηταγανε απο κοπελα που εκανε πολιτικο γαμο 800 ευρω για να κανει γαμο και βάπτιση !! ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΩΣΗ

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λέει η φιλη mariab δεν ισχύουν. Η εκκλησία ανηκει στην Αρχιεπισκοπή και όχι σε ιδρυμα και εχει οχι έναν αλλά δύο ΜΟΝΙΜΟΥΣ ιερεις. Μπες στο site της Αρχιεπισκοπής να δεις. Αρχιμανδριτης Χρυσοστομος Συμεωνίδης και Πρωτοπρεσβυτερος Παναγιωτης Παπαπαναγιωτου. Αρα είναι παραμυθι να λενε ότι δεν έχουν μονιμο παπα και ψάλτη κλπ. Δικαιολογίες είναι και είναι καλό να παραπονεθουμε στην Αρχιεπισκοπή επειδή σε αλλες εκκλησίες δεν ζητάνε λεφτά και λενε ότι θέλεις να δώσεις. 400 ευρώ για ενα μυστηριο είναι ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...