Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ! Το θέμα είναι ότι δεν δουλεύω και ψάχνω για δουλειά και δε με παίρνει κανείς και έχω και τόσα πτυχία.. Δεν ξέρω τι θα κάνω..φοβάμαι μήπως το μετανιώσω αν δεν κάνω ένα παιδάκι τώρα και ξυπνήσω σε μερικά χρόνια 30 ετών και πω..τώρα τι έκανα??

 

Θα το δω με τη διαφραγματική..δεν ξέρω..έχω απογοητευτεί γενικά τώρα που..δεν ξέρω..νιώθω ότι δεν ελέγχω τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην το ξαναπεις για την απογοητευση,

εχασα την πρωτη μου εκγυμοσυνη απο το πολυ κλαμα και την στεναχωρια που ειχα διαφραγματικη μητρα, επαθα αποκολληση.

 

μην απογοητευεσαι, δεν ειναι τιποτα, μια απλη επεμβαση που θα διορθωσει το προβλημα και μετα θα υπαρχει φουλ χωρος για μπεμπε!!!

το εχω περασει και σε νιωθω αλλα τωρα που προσπαθω μια παιδακι, ειμαι πολυ συγουρη πως ολα θα πανε καλα!!

πρεπει δηλαδη να ειμαι πολυ σιγουρη και ολα θα γινουν!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πήγα και σε άλλο γιατρό (γυναικα) και της έδειξα το dvd από την υστεροσκόπηση. Κια τι μου είπε???? Ότι δεν χρειάζομαι εγχείρηση και ότι είμαι καλά και ότι αυτή δε θα με πειραζε και ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα με εγκυμοσύνη!!! Τι κάνουμε τώρα?? Φουλ για τρίτη γνώμη?????

 

Θα μας τρελάνουν! Δεν ξέρω τι να πιστέψω.. λέει ότι υπάρχει χώρος μια χαρά για εγκυμοσύνη!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Το θέμα είναι ότι δεν δουλεύω και ψάχνω για δουλειά και δε με παίρνει κανείς και έχω και τόσα πτυχία.. Δεν ξέρω τι θα κάνω..φοβάμαι μήπως το μετανιώσω αν δεν κάνω ένα παιδάκι τώρα και ξυπνήσω σε μερικά χρόνια 30 ετών και πω..τώρα τι έκανα??

 

Θα το δω με τη διαφραγματική..δεν ξέρω..έχω απογοητευτεί γενικά τώρα που..δεν ξέρω..νιώθω ότι δεν ελέγχω τη ζωή μου.

 

 

Τί απογοήτευση είναι αυτή κοριτσάκι μου;;; Και τί αγχος με την ηλικία;;; Χαλάρωσε και πάρτα με τη σειρά.... Και δουλειά θα βρεις και μωρό θα κάνεις και όλα θα γίνουν. Πάρε γνώμες για το θέμα με τη μήτρα σου και κάνε αυτό που πρέπει... Και στο λέω εγώ που και χειρουργείο για καλοήθη όγκο στην ωοθήκη έκανα, και θεραπεία 9 μηνών για ενδομητρίωση και στα 35 έκανα το δεύτερο παιδάκι και στα 36 (με 14 μήνες διαφορά από το πρώτο) θα κάνω και το τρίτο! Αισιοδοξία και καλή διάθεση! Σε φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν πήρα άλλη γνώμη ακόμη αλλά θα το κοιτάξω σύντομα..

Η ψυχολογία μου έχει βελτιωθεί κι εγώ κάνω όνειρα.

Θέλω πολύ ένα παιδάκι και αν και θα το καθυστερήσουμε κανά δυο χρόνια το σκέφτομαι από τώρα. Απλά φοβάμα μήπως έχω πάλι κάποια παλίνδρομη..με τρώει αυτός ο φόβος..Αυτά? Εσεις καμιά εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι μου,

κοιτα να μην αγχωνεσαι και στεναχωριεσαι, δεν θα ξαναεχεις παλλινδρομη, τελος!!!

 

δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος που λες οτι θα το καθυστερησεις αλλα θα σε συμβουλευα να μην περιμενεις, να κανεις μωρακι οσο γρηγοροτερα μπορεις!!

αυτο βεβαια προσπαθω να κανω και εγω, στην προσπαθεια ειμαστε δυο μηνες τωρα και ελπιζω στο τελος του μηνα να ΜΗΝ αδιαθετησω!!!!

 

τα ξαναλεμε κοπελα μου..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια. Έκανα πρίν λίγες μέρες υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση για αφαίρεση διαφραγματικής μήτρας. Έχω κάποιες απορίες αλλά βλέπω έχετε καιρό να γράψετε εδώ. Αν διαβάζει καμία τώρα τελευταία και είχε την ίδια απορία, θα με βοηθούσε να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, κοπελα μου,

τι ακριβως αποριες εχεις?

μπορω να σε βοηθησω σε κατι μιας και τα εχω περασει ολα αυτα..

τωρα βεβαια ειμαι εγκυος και ελπιζω με την βοηθεια του θεου να τα καταφερω..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, κοπελα μου,

τι ακριβως αποριες εχεις?

μπορω να σε βοηθησω σε κατι μιας και τα εχω περασει ολα αυτα..

τωρα βεβαια ειμαι εγκυος και ελπιζω με την βοηθεια του θεου να τα καταφερω..

 

Καταρχάς σου εύχομαι τα καλύτερα με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου. Λοιπόν είμαι δέκατη μέρα μετά το χειρουργείο και απο χτες έχω κάτι ποναλάκια περιόδου και λίγο αίμα μαζί με διάφορα καφέ υγρά. Είχες εσύ τέτοιο πράγμα? Μου κάνει εντύπωση γιατί τις πρώτες μέρες δεν είχα τίποτα. Γενικότερα ήθελα να μάθω αν σου είχε βάλει σπιράλ ο γιατρός, αν σου είχε δωσει αντιβίωση, ποσο καιρό περίμενες για να ξανακάνεις προσπάθεια?

Περισσότερο ρωτάω από περιέργεια παρά από ανησυχία. Απλά ήθελα να συγκρίνω και να το συζητήσω επειδή μου είναι πολύ πρόσφατη η εμπειρία.

 

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ελπίζω να μην σε κούρασα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για τις ευχες σου..

εγω την επεμβαση την εκανα τον φλεβαρη στο Μητερα.

δεν πονεσα καθουλου και εχω και dvd.

δεν μου εβαλε σπιραλ, μονο ενα μπαλονακι για να κραταει την μητρα στο καινουριο της σχημα.

δεν ειχα πολυ αιμα και πονο φυσιολογικο, σαν πρηξιμο περιοδου.

απο φαρμακα πηρα αντιβιωση και τα cyclacour που ειναι χαπια για θρεψη του ενδομητριου, τα πηρα τρεις μηνες και μου ρυμθιζαν και την περιοδο.

το μπαλονακι το εβγαλα μετα απο 4 μερες.

μετα απο τρεις μηνες μου ειπε ο γιατρος να κανω μια σαλπιγγογραφια για να συγκρινουμε την εικονα με την παλια.

εκανα και μετα ξεκινησαμε προσπαθειες.

στον τριτο μηνα ειχα μια βιοχημικη και τον οκτωβρη εμεινα εγκυος.

να σου πω οτι η εικονα τωρα που την βλεπω στον υπερηχο ειναι μιας κανονικης μητρας.

 

ελπιζω να σε βοηθησα..

εσενα η εμπειρια σου ηταν καλη?

σου ευχομαι τα καλυτερα και συντομα εγκυουλα..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πόνεσα καθόλου, μόνο χτες και σήμερα μου ξεκίνησαν κάτι ποναλάκια περιόδου και εχω λίγο αίμα και υγρά και μου έκανε εντύπωση. Μου έβαλε σπιράλ και μου είπε να πάω μετά από την πρώτη περίοδο να μου το αφαιρέσει. Φαντάζομαι το σπιράλ κάνει την ίδια δουλειά με το μπαλονάκι. Τώρα από φάρμακα μου έδωσε μόνο τα cyclacur και δεν μου έδωσε αντιβίωση. Δεν ξέρω γιατί. Επίσης μου είπε ότι μετά από 2 περιόδους θα μπορέσω να ξεκινήσω προσπάθειες. Ελπίζω αυτή να είναι η αρχή του τέλους γιατί έχω παιδευτεί πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα κοριτσια!!!μια απο τα ιδια και εγω...ταλαιπωρηθηκα σχεδον τρια ολοκληρα χρονια αλλα τωρα εχω μια κορακλα 8 μηνων!!!

ολα μετα απο αυτη την διαδικασια θα σας ερθουν ευκολα!!!

eirinik αυτη η δοκιμασια τελειωσε και απο δω και στο εξης ολα θα γινουν!!!

εγω ειχα τρεις αποβολες και μια παλλινδρομη κυηση!!!

εσυ???

αγχονωμουν πολυ και θυμωνα με οτι μου συναιβενε!!τα εβαζα με τον αντρα μου και με την οικογενεια του που με επριζαν καθολη την διαρκεια του γαμου μου....αλλα δεν εφταιγαν και αυτοι....αλλα το μυαλο μου που μετα απο τοσες προσπαθειες για μωρακι δεν αλλαζα γιατρο!!!σου ευχομαι τα καλητερα και με το καλο τα ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν φανηκα μπριζομενη ακομη αλλα ειδα αυτο το τοπικ που καιρο μπαινω μεσα στο φορουμ και καθε φορα στο "διαφραγματικη μητρα" εμπαινα αλλα ποτε δεν εγραψα κατι!!!εννοιωσα λοιπον την αναγκη μετα απο τον ερχομο της κορης μου και την δικαιωση μου να σας πω πως συντομα θα γινεται μανουλες γιατι απλα ....το προβλημα βρεθηκε!!!αλλοι ξερετε ποσα χρονια ταλαιποριουντα για να βρουν την αιτια ....που δεν ερχεται το αγγελουδι τους??????????????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν φανηκα μπριζομενη ακομη αλλα ειδα αυτο το τοπικ που καιρο μπαινω μεσα στο φορουμ και καθε φορα στο "διαφραγματικη μητρα" εμπαινα αλλα ποτε δεν εγραψα κατι!!!εννοιωσα λοιπον την αναγκη μετα απο τον ερχομο της κορης μου και την δικαιωση μου να σας πω πως συντομα θα γινεται μανουλες γιατι απλα ....το προβλημα βρεθηκε!!!αλλοι ξερετε ποσα χρονια ταλαιποριουντα για να βρουν την αιτια ....που δεν ερχεται το αγγελουδι τους??????????????:rolleyes:

 

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση: τι είδους εξέταση πρέπει να κάνεις για να δεις εάν έχεις διαφαγματική μήτρα? Εγώ έχασα ένα μωρό στην 9η εβδομάδα. Ο γιατρός στην απόξυση θα το έβλεπε το πρόβλημα?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα κοριτσια!!!μια απο τα ιδια και εγω...ταλαιπωρηθηκα σχεδον τρια ολοκληρα χρονια αλλα τωρα εχω μια κορακλα 8 μηνων!!!

ολα μετα απο αυτη την διαδικασια θα σας ερθουν ευκολα!!!

eirinik αυτη η δοκιμασια τελειωσε και απο δω και στο εξης ολα θα γινουν!!!

εγω ειχα τρεις αποβολες και μια παλλινδρομη κυηση!!!

εσυ???

αγχονωμουν πολυ και θυμωνα με οτι μου συναιβενε!!τα εβαζα με τον αντρα μου και με την οικογενεια του που με επριζαν καθολη την διαρκεια του γαμου μου....αλλα δεν εφταιγαν και αυτοι....αλλα το μυαλο μου που μετα απο τοσες προσπαθειες για μωρακι δεν αλλαζα γιατρο!!!σου ευχομαι τα καλητερα και με το καλο τα ευχαριστα!!!

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και να χαίρεσαι την κορούλα σου. Μέσα από όλα αυτά βγαίνουμε πιο δυνατές και νιώθω ότι είμαι πιο έτοιμη από ποτέ για να υποδεχτώ και εγώ τον πελαργό σύντομα ελπίζω.

Εγώ είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις τα πρώτα ήταν δίδυμα και μετά άλλο ένα. Σύνολο 3 δηλαδή. Μετά από πολύ καιρό και εξετάσεις βρέθηκε και ένας καλός γιατρός να με στείλει για σαλπιγγογραφία και τσουπ... το βρήκαμε το πρόβλημα. Τώρα δεν έχω παρά να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

οχι κοριτσακι μου, δεν φαινεται στην αποξεση.

το διαφραγμα φαινεται με σαλπιγγογραφια ή με λαπαρισκοπηση.

 

Ούτε με τον υπέρηχο? Μα τότε οποιαδήποτε γυναίκα θα μπορούσε να έχει! Δε θα έπρεπε να είναι στις υποχρεωτικές εξετάσειες για τον προγεννητικό?

Ουφ... Καινούριο ψάξιμο τώρα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

και με υπερυχο φαινεται οτι κατι μπορει να χωριζει την μητρα σου αλλα δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι δικερος ή διαφραγματικη μητρα.

γιατι σου εχει μπει η ιδεα οτι μπορει να εχεις κατι?

γυναικες με διαφραγμα ή δικερο εχουν καταφερει να κανουν μωρακι.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

και με υπερυχο φαινεται οτι κατι μπορει να χωριζει την μητρα σου αλλα δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι δικερος ή διαφραγματικη μητρα.

γιατι σου εχει μπει η ιδεα οτι μπορει να εχεις κατι?

γυναικες με διαφραγμα ή δικερο εχουν καταφερει να κανουν μωρακι.

 

Γιατί απέβαλα κι απάντηση γιατί δεν πήρα... Γι' αυτό...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σε ποιες βδομαδες ειχατε τις παλλινδρομες???

εμενα ηταν ολες σχεδον στην 8η τοτε που αρχιζει να μεγαλωνει το εμβρυακι...και να χτυπα καρδουλα!!ετσι υποψιαστηκε ο doctor οτι κατι τετοιο μπορει να συμβαινει!!!ο προηγουμενος doctor περα βρεχει!!!τυχαιο γεγονος και τυχαιο γεγονος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέβαλα στην 9η εβδομάδα αλλά ο γιατρός υπολογίζει ότι η καρδιά είχε σταματήσει 10 μέρες πριν. Την είχαμε ακούσει την καρδούλα του μωρού στον προηγούμενο υπέρηχο (έκανα υπερήχους ανα 15ημερο). Ο πιο γλυκός ήχος... :cry: :cry: :cry:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απέβαλα κι απάντηση γιατί δεν πήρα... Γι' αυτό...

 

Καλά είναι απίστευο το τι ανακαλύπτουμε κάθε μέρα μέσα από αυτό το φόρουμ! Εσύ αγχώθηκες για τη διαφραγματική μήτρα, η newbie για το λιπαντικό και εγώ από χθες προσπαθώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να κάνεις προληπτικά του κόσμου τις αντιπηκτικές ενέσεις αν δεν έχεις θρομβοφιλία!!!

Μου φαίνεται καμιά φορά ότι θα τρελαθώ...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι απίστευο το τι ανακαλύπτουμε κάθε μέρα μέσα από αυτό το φόρουμ! Εσύ αγχώθηκες για τη διαφραγματική μήτρα, η newbie για το λιπαντικό και εγώ από χθες προσπαθώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να κάνεις προληπτικά του κόσμου τις αντιπηκτικές ενέσεις αν δεν έχεις θρομβοφιλία!!!

Μου φαίνεται καμιά φορά ότι θα τρελαθώ...

 

νομίζω ότι οι αντιπηκτικές είναι λίγο της μόδας και στάνταρ οι γιατροί θα πρέπει να παίρνουν μίζες από τις πωλήσεις. Εγώ πίνω salospir προληπτικά πριν μείνω έγκυος, φαντάσου! Δεν ξέρω εάν οι ενέσεις ευνοούν και σε κάτι άλλο, αλλά εάν δεν κάνουν κακό, φαντάζομαι ότι τις δίνουν και με το σκεπτικό "κάλλιο να περισσεύει παρά να λείπεται" (που λένε και στο χωριό μου)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σε ποιες βδομαδες ειχατε τις παλλινδρομες???

εμενα ηταν ολες σχεδον στην 8η τοτε που αρχιζει να μεγαλωνει το εμβρυακι...και να χτυπα καρδουλα!!ετσι υποψιαστηκε ο doctor οτι κατι τετοιο μπορει να συμβαινει!!!ο προηγουμενος doctor περα βρεχει!!!τυχαιο γεγονος και τυχαιο γεγονος!!!!

 

Και εγώ 8η και 9η βδομάδα οι δύο παλλίνδρομες και ο προηγουμένος γιατρός μία από τα ίδια. τυχαίο και τυχαίο. αχ πόσο σε καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...