Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριχοφυια σε κοριτσακι 1 ετους?


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα. εμενα η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων κι εχει βγαλει πολυ χνουδι και σκουρο στα γεννητηικα οργανα. γενικα ειναι μελαχρινη και ο μπαμπας πολυ τριχωτος. μου ειπε η παιδιατρος να την παω σε ενδοκρινολογο για να το ψαξουμε.το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες μερες βλεπω και κατι υγρα στην περιοχη που ειναι πηχτα και ασπρα σαν μεγαλης γυναικας. μαλλον πρεπει να ανησυχησω περισσοτερο!ειχε καμια απο εσας κατι παρομοιο?

 

Νομίζω ότι όντως πρέπει να το κοιτάξεις γιατί στις μασχάλες και στα γεννητικά όργανα οι τρίχες είναι ένα θέμα στα μικρά. Κάτι ορμονικό θα είναι που θα το διορθώσετε μην ανησυχείς. Ενημέρωσέ μας όταν μάθεις!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η μικρη μου ειναι 8 μηνων.οταν γεννιθηκε ειχε τοσο μαλλι και τοσεσ τριχεσ στην πλατη που τρομαξα(εγω και ο αντρας μου ειμαστε φισιολογικοι)διαβασα που γραφετε για τισ τριχες στα γεννιτικα οργανα,εδω και κανα δυμινο εχει βγαλει και εκει χνουδακι να ανησυχισω?α το πολυ μαλλι τις επεσε βεβαια αλλα απο χνουδι παμε καλα!!!!!!

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. εμενα η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων κι εχει βγαλει πολυ χνουδι και σκουρο στα γεννητηικα οργανα. γενικα ειναι μελαχρινη και ο μπαμπας πολυ τριχωτος. μου ειπε η παιδιατρος να την παω σε ενδοκρινολογο για να το ψαξουμε.το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες μερες βλεπω και κατι υγρα στην περιοχη που ειναι πηχτα και ασπρα σαν μεγαλης γυναικας. μαλλον πρεπει να ανησυχησω περισσοτερο!ειχε καμια απο εσας κατι παρομοιο?

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να πας σε παιδοενδοκρινολόγο. Δεν είναι φυσιολογικό να έχει από τώρα πολύ χνούδι.

Εαν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω γιατρό.

Και η κόρη μου είχε ελάχιστη τριχοφυία στο εφήβαιο της από μωρό και αποδείχθηκε ότι έχει ένα σύνδρομο, το οποίο ευτυχώς είναι ελαφρύ.

Να μην το αμελήσεις.

Όλα καλά θα πάνε :):):)!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, και εγώ έπερνα ultogestan το πρώτο τετράμηνο της εγκυμοσύνης, και πολλά άλλα βέβαια, ασχετο, αλλά καμμία από τις κόρες μου δεν έχει τρίχες. Καθόλου. Αντίθετα η ανιψιά μου, χωρίς να έχει πάρει τίποτα η μάνα της, γεννήθηκε με έντονη τριχοφυία, και εξακολουθεί να έχει, αλλά είναι απλώς τριχωτή. Είστε σίγουρες ότι δεν είναι αυτό? Είσαστε σίγουρες για το ότι φταίει το φάρμακο? Απλώς μερικά μωράκια είναι τριχωτά. Ε, και υπολογίστε κάτι παραπάνω σε έξοδα, για την αποτρίχωση!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχοντούλα, επειδή κι εμάς μας προέκυψε παρόμοιο θέμα και διέταξε η γιατρός παιδοενδοκρινολόγο, μπορείς να μου στείλεις κι εμένα πμ;

 

Σου έστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, μανούλες!

Να σας απασχολήσω κι εγώ λιγάκι με έναν προβληματισμό μου; η κορούλα μου γίνεται 1 έτους την 1η Σεπτέμβρη. Γεννήθηκε πολύυυυ τριχωτούλα (και υπάρχει πολλή ...θηλυκή τρίχα και στα δύο σόγια μας! εγώ είμαι μελαχροινή και πολύ τριχωτή επίσης!) αλλά, ενώ θεωρήσαμε κάποια στιγμή πως η πλατίτσα της και οι ώμοι είχαν σχεδόν καθαρίσει, έχει τώρα κανα μήνα, ίσως και λιγότερο, που έχει πάλι γεμίσει η περιοχή αυτή.

Ευτυχώς, αν και το ...μουστακάκι υπάρχει εκ γενετής, δεν έχει επιδεινωθεί η τριχοφυία ούτε στο μουτράκι της ούτε στο πιπί της (που κι εκεί έχει χνούδι).

Ο παιδίατρός μου μου είπε πως δε νομίζει να συντρέχει λόγος ανησυχίας, αλλά επιστρέφοντας από τις διακοπές του θέλει να τη δει καλού κακού, μήπως χρειαστούν κάποιες εξετάσεις.

Έχω απλά τρελαθεί από ανησυχία, δε σκέπτομαι τίποτε άλλο νυχθημερόν. Μία κυρία στην παιδική χαρά με κατατρόμαξε, λέγοντάς μου για όγκους των επινεφριδίων και δεν ξέρω εγώ τί άλλο!

Όλη της η ανάπτυξη (ύψος, βάρος, δόντια, κινητικότητα) είναι άψογη και είναι ένα πολύ χαρούμενο και υπερδραστήριο μωράκι.

Είμαι υπερβολική; μήπως θα έπρεπε να το τρέξω σε κανα νοσοκομείο το μωρό μου;

Χίλια ευχαριστώ για την κατανόηση.

:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά κι εμένα τριχωτή είναι ακόμα και όλοι για τις τριχούλες της μου λένε? Έπαιρνες ultrogestan στην εγκυμοσύνη? εμένα πάντως κανένας γιατρός δε μας έχει αγχώσει. Και το χνουδάκι στο πιπί υπάρχει και σ' εμάς αλλά δεν είναι κάτι. Δε θεωρείται τριχοφυία αυτό

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχούμε ή όχι αλλά έχω ρωτήσει πάνω από 3 παιδιάτρους και 2 ενδοκρινολόγους (μία στο παίδον και μία στο Αγλαϊα Κυριακού) και καμία δε μου έχει πει ότι πρέπει να ανησυχήσω ή να κάνω κάποιες εξετάσεις. Όλες μου λένε ότι απλά θα είναι τριχωτή και θα χρειαστεί laser. Τώρα εγώ δεν είμαι σίγουρη ούτε γι' αυτό. Μπορεί στην εφηβεία που οι άλλες βγάζουν τρίχες εμάς με τις αλλαγές στις ορμόνες να μας φύγουν, πού ξέρεις? Αλλά έτσι κι αλλιώς διορθώνονται αυτά τα πράγματα. Εγώ φέτος την έβλεπα στην παραλία και στεναχωριόμουν πολύ, γιατί είναι ωραίο κοριτσάκι και την χαλάει πολύ αυτό. Εντωμεταξύ τώρα ξανθύνανε κιόλας και ήταν ένα κίτρινο πράγμα σε μαυρισμένο δέρμα και ήταν χάλι (όχι ότι το χειμώνα που είναι μαύρες σε άσπρο δέρμα είναι καλύτερα).

 

Θα πάμε πάντως ξανά σε ενδοκρινολόγο και θα της δείξω και το χνουδάκι στο πιπί να μου πει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...