Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριχοφυια σε κοριτσακι 1 ετους?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βέρα μην στενοχωριέσαι καθόλου. Όταν γεννήθηκε η ανηψούλα μου είχε τρίχες στα ποδαράκια, στους ώμους και στο στήθος. Επίσης είχε κάτι αντιαισθητικές ελίτσες, σαν μικρά βατόμουρα, κόκκινες και παχουλές. Η αδερφή μου έβαλε τα κλάμματα όταν είδε το μωρό. Οι γιατροί της είπαν πως ευθύνεται το περιβάλλον της μήτρας και πως όλα θα φύγουν μέχρι τα 6-7. Λοιπόν σε πληροφορώ πως η ανηψιά μου είναι κοντά 4 κι εδώ κι ένα χρόνο δεν έχει ούτε τις τριχούλες -έφυγαν πρώτες- ούτε τις κόκκινες ελίτσες. Είναι πεντακάθαρο το δερματάκι της. Σημειωτέον η αδερφή μου έμεινε έγκυος χωρίς εξωσωματική και ποτέ της δεν έκανε ορμονοθεραπεία.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΙΧΕ Η ΑΝΙΨΙΑ ΜΟΥ ,Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ.ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΝΑΒΑΣΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ. ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

yls: ευχαριστώ πολύ!!! Πολύ καθησυχαστικά αυτά. Ελπίζω να φύγουν και στη δικιά μου κι ας είναι στα 5.

TXARA: η ανηψιά σου έκανε θεραπεία ή απλά διορθώθηκαν μόνα τους τα πράγματα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ γεννήθηκα πολύ τριχωτή -να φανταστείς φαίνονται οι τρίχες στα πόδια και τα χέρια στη φωτογραφία του μαιευτηρίου- δεν είμαι καθόλου μελαχρινή και η μαμά μου λέει πως έφταιγε κάποιο φάρμακο που έπαιρνε στην εγκυμοσύνη. Και σαν παιδάκι είχα πολλές τρίχες σε χέρια και πόδια. Μεγαλώνοντας έμειναν μόνο οι τρίχες στα χέρια. Αντίθετα στα πόδια και στα άλλα σημεία, εφήβαιο, μασχάλες, πρόσωπο, κοιλιά δεν έχω τρίχες σε σχέση με τις άλλες γυναίκες που βλέπω. Μάλλον λοιπόν φταίει το ενδομήτριο περιβάλλον και όχι οι ορμόνες του ίδιου του παιδιού.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ίδια ακριβώς και η μικρούλα μου…… Πολύ τρίχα ρε παιδιά, είναι και μελαχρινή …………. Όταν γεννήθηκε είχε παντού (και όταν λέω παντού εννοώ παντού) αφού να φανταστείτε πίσω στον ποπό είχε μια φουντίτσα από τρίχες (είχε και μία «μελανιά» εκεί και φαινόταν πολύ χάλια) . Είχα πάθει σοκ όταν την είδα. Μαλλιά και φρύδια ήταν ενωμένα.(να σημειώσω εδώ ότι η σύλληψη ήταν φυσιολογική και δεν έχω πάρει αυτό το φάρμακο που αναφέρετε παραπάνω).

 

Τώρα, δύο και κάτι χρόνια μετά, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Το μέτωπο της έχει καθαρίσει στην πλάτη όμως εξακολουθεί να έχει τριχούλες (φυσικά όχι όπως στην αρχή).

 

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο ότι έχει τρίχες αλλά ότι είναι μαύρες…….. γιατί και ο γιος μου έχει τρίχες στα πόδια αλλά επειδή είναι ξανθιές δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου

 

Να σας πω την αλήθεια δεν έχει σκεφτεί να της κάνω εξετάσεις για το συγκεκριμένο θέμα άλλωστε υπάρχει κληρονομικότητα και από την δική μου πλευρά αλλά και από την πλευρά του συζύγου

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω μανούλες που έχουν αγοράκι περίπου στην ηλικία του γιού μου. Ο μεγάλος μου είναι καστανόξανθος αλλά το τελευταίο εξάμηνο στα πόδια έβγαλε αρκετές τριχούλες αλλά όχι χνούδι, κανονική τρίχα καστανού χρώματος κ κάποιες στην ευαίσθητη περιοχή αλλά εκεί μονο χνούδι. Πιστεύεται ότι είναι νωρίς να έχει κανονικές τρίχες στα πόδια, τί να κάνω, μήπως να κάναμε καμμια εξέταση;;; Υπάρχει περίπτωση να έχει από τώρα προεφηβεία;;; Αυτό θα επηρρεάζει το ύψος του, τρέμω μην μου γίνει τάπα:idea:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έπαιρνα κανένα φάρμακο κ μου βγήκε με τρίχες στο μέτωπο στους ώμους κ στην πλάτη.απ το μέτωπο κ τουςώμους έφυγαν τους πρώτους μήνες.έχει στην πλάτη αλλά έχει KAI ΜΟΥΣΤΆΚΙ.πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα πέσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η κορη μου παρουσιασε τελεταια τριχοφυια στην πλατουλα απο τον σβερκο κατα μηκος της σπονδυλικης,και θελω να την παω σε ενδοκρινολογο να την δει,πρεπει να με στειλει παιδιατρος του ικα για να την δει ενδοκρινολογος η να κλεισω κατευθειαν ραντεβου στον ενδοκρινολογο,εχει τυχει σε καμοια μανουλα κατι παρομοιο να με συμβουλεψει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι τριχοφοιία αλλα ακμη στα 4

δεν εγιναν εξετασεις ακόμα αλλα νιώθω χαλια και σκευτομαι μηπως φταει που χρειαζόμουν φαρμακα για τον θυροειδή ......

ασε το ικα μπορεί να σου κλείσουν σε πολυ καιρό πηγαινε σε κανεναν ιδιωτη για να σου φυγει γρηγορα η εννοια

Link to comment
Share on other sites

αληθεια oikat?επινα πραγματι για ενα διαστημα ουτροτζεσταν στην εγκυμοσυνη λογω αποκολλησης.....δεν ηξερα οτι κανει τετοιες παενεργιες.....ειχα κανει τροφοβλαστη οποτε κανα 15 μερες ηπια σιγουρα,βεβαια δεν ειναι και πολυ υπερβολικη τριχοφυια ειναι χνουδι μαλακο αλλα σκουρο,η πεθερα μου εχει εντονη τριχοφυια λετε να ναι κληρονομικο?υπαρχει ειδικος παιδοενδοκρινολογος ή απλα παω σε απλο ενδοκρινολογο?

Link to comment
Share on other sites

Dina καλημέρα έχουμε και εμείς το ίδιο θέμα. Αρχικά έβγαλε χνουδάκι το οποίο παραμένει κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης και χαμηλά στην ουρά και τώρα έχει τριχούλες στις γάμπες του. Επειδή είχα φοβηθεί ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι είναι ένα μελαχροινό παιδάκι και αν κρίνουμε από τον μπαμπά (που είναι πολύ τριχωτός) είναι λογικό να έχει αυτό το χνούδι. Προχθές μάλιστα το έλεγα σε μια φίλη μου που έχει τρια κοριτσάκια και μου έλεγε και αυτή τα ίδια. Βέβαια μιλάμε για χνουδάκι όπως σου είπα στο σώμα και όχι στα γεννητικά όργανα που συνήθως είναι ανησυχητικό. Θα σου πρότεινα να το αναφέρεις στον παιδίατρο και θα σε παραπέμψει αυτός να χρειάζεται σε ενδοκρινολόγο. Πάντως πιστεύω ότι δεν θα είναι τίποτα:):):)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ελεναστερακι για τις πληροφοριες.την παρασκευη που θα κανουμε εμβολιο θα το συζητησω με την παιδιατρο.απλα προβληματιστηκα γιατι ειχα παει την μικρη σε δερματολογο για ενα αλλο λογω και την ρωταω για την τριχοφυια του παιδιου να μου πει την γνωμη της και μου ειπε αυτολεξι<ε και τι θες να της κανω εγω,αποτριχωση>!!!<πηγαινε σε ενδοκρινολογο>.κολλησα να σου πω απο τον τροπο της και ενω δεν ειχα ανυσηχησει νωριτερα γιατι και μενα ο αντρας μου εχει εντονη τριχοφυια πως και η οικογενεια του γενικα(και οι γυναικες)οποτε αφου η κορη μου του μοιαζει τοσο ελεγα ειναι μελαχρινουλα οποτε το πηρε απο αυτους το θεμα με την τριχα.θα παω απο βδομαδα σε γιατρο να μου φυγει η ιδεα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως αν χρειαστείς ξανα (μακριά απο σας) δερματολόγο εχω να σου συστήσω εναν καταπληκτικό γιατρό και ΑΝΘΡΩΠΟ.

Για να καταλάβεις οταν τον γνώρισα κουραριζε την γιαγια μιας ξαδέλφης μου που ατο το ζαχαρο ηταν τυφλή και της ειχαν κόψει το πόδι: "Γιατρε μου εσυ να μου κόψεις τα νύχια δεν εμπιστέυομαι αλλον" ελεγε η γιαγια "μην ανησηχείς γιαγια εγω θα σου τα κόψω" τις ελεγε οσο εξεταζε το πόδι ή οταν πας στο ιατρείο και σου ζητάει επισκεψη οταν τον ρωτάς "τι σας οφείλω?" λεει "αααα εχουμε και αυτο!!! δωσε 20 ευρω ΑΝ εχεις" (τωρα εχω καιρο να παω για το ποσο δεν ξέρω φέρνω πχ)

Για τετοιο ανθρωπο μιλάμε :D και τωρα είναι επιμελητής ή κατι τετοιο στο Συγγρό αλλα εχει και ιατρείο.

 

 

Μακάρι τπτ να μην εχετε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αληθεια oikat?επινα πραγματι για ενα διαστημα ουτροτζεσταν στην εγκυμοσυνη λογω αποκολλησης.....δεν ηξερα οτι κανει τετοιες παενεργιες.....ειχα κανει τροφοβλαστη οποτε κανα 15 μερες ηπια σιγουρα,βεβαια δεν ειναι και πολυ υπερβολικη τριχοφυια ειναι χνουδι μαλακο αλλα σκουρο,η πεθερα μου εχει εντονη τριχοφυια λετε να ναι κληρονομικο?υπαρχει ειδικος παιδοενδοκρινολογος ή απλα παω σε απλο ενδοκρινολογο?

 

Κι εμένα η κόρη μου έχει πολύ τρίχα. Έχει κατάμαυρη στις γάμπες, έχει στην πλατούλα, έχει στα μπούτια και στο πλάι του προσώπου. Κι εγώ έπαιρνα ultrogestan και χωρίς ιδιαίτερο λόγο για 4 μήνες!!!! (γιατροί σου λένε μετά). Τέσπα. Κι εγώ ανησυχούσα και ρώτησα και την παιδίατρο και μια ενδοκρινολόγο που πήγα για εμένα και μου είπαν ότι αν δεν βγάλει τρίχες στα γεννητικά όργανα ή στις μασχάλες δε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Απλά θα χρειαστεί πιο πολύ αποτρίχωση ... όταν μεγαλώσει. Εγώ βέβαια ελπίζω να φύγει μέχρι την εφηβεία γιατί μ' αυτή τη γάμπα δε νομίζω ότι μπορεί να εμφανιστεί στην παραλία.

Και κανείς από εμάς δεν είναι ιδιαίτερα τριχωτός!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για την ενημερωση,αυριο θα παμε στο αγια σοφια παιδων στο δερματολογικο τμημα με ραντεβου το απογευμα,εκει θα την δουν και θα μου πουνε για περαιτερω εξετασεις αν χρειαζονται φυσικα.η παιδιατρος της παντως δεν ανυσηχει μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ εντονη η τριχοφυια και οτι αν ειναι της κανουμε ορμονκες εξετασεις μολις παει 18 μηνων για να μου φυγει και η ιδεα.βερα θα τις παμε παρεα για αποτριχωση να μας κανουν εκπτωση χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη και η δικη μου εχει ενα ανεπαισθητο χνουδακι στην πλατουλα της παρολο που δεν ειναι μελαχρινη σαν εμενα, εχω κιε γω μια ψιλοανησυχια μηπως γινει πιο εντονο αργοτερα...

 

Βεβαια εγω εχω καποια τριχοφυια (οχι τιποτε το τρομερο αλλα το θεωρω πολυ ενοχλητικο) και μαλλον η μικρη πηρε απο μενα γιατι ο αντρας μου εχει ελαχιστες γενικα... Παντως κι εγω επαιρνα Ουτροτζεσταν ολο το α' τριμηνο σε καθε μου εγκυμοσυνη, αλλα και η μαμα μου που δεν επαιρνε τιποτε το ορμονικο τοτε, γιατι εγω εχω ενω οι γονεις μου οχι?? Τι να πω!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

έψαχνα το θέμα και δε το έβρισκα τόσες μέρες! Ετσι είχα διαβασει σε μια έρευνα για κοριτσάκια. Και γω πήρα στο πρώτο τρίμηνο και έχω μια ανησυχία για τη δικιά μου. Προς το παρόν δε φαίνεται κάτι αλλά ποτέ δε ξέρεις!

 

dina ελπίζω να μην είναι κατι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για την ενημερωση,αυριο θα παμε στο αγια σοφια παιδων στο δερματολογικο τμημα με ραντεβου το απογευμα,εκει θα την δουν και θα μου πουνε για περαιτερω εξετασεις αν χρειαζονται φυσικα.η παιδιατρος της παντως δεν ανυσηχει μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ εντονη η τριχοφυια και οτι αν ειναι της κανουμε ορμονκες εξετασεις μολις παει 18 μηνων για να μου φυγει και η ιδεα.βερα θα τις παμε παρεα για αποτριχωση να μας κανουν εκπτωση χιχιχι

 

Ενημέρωσέ μας τι θα σου πουν κι αν είναι κάποιες εξετάσεις ειδικές να τις κάνουμε κι εμείς.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

κοριτσια καλημερα. εμενα η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων κι εχει βγαλει πολυ χνουδι και σκουρο στα γεννητηικα οργανα. γενικα ειναι μελαχρινη και ο μπαμπας πολυ τριχωτος. μου ειπε η παιδιατρος να την παω σε ενδοκρινολογο για να το ψαξουμε.το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες μερες βλεπω και κατι υγρα στην περιοχη που ειναι πηχτα και ασπρα σαν μεγαλης γυναικας. μαλλον πρεπει να ανησυχησω περισσοτερο!ειχε καμια απο εσας κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου είχε αρκετές τριχούλες στην πλάτη, ενώ εγώ και ο ,αντρας μου είμαστε γενικά ''ατριχοι'', και την πήγαμε στον δερματολόγο γύρω στα 2,5 και μας είπε αυτό που διάβασα και παραπάνω ότι αν δεν έχει στα γεννητικά όργανα και στις μάσχαλες δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Τώρα που είναι 6,5 σχεδόν δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...