Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Nα ρωτησω κατι....το επιδομα τοκετου 900ε ειναι αλλο απο τα χρηματα που παιρνουμε για τις μερες που δικαιουμαστε αδεια κυησεως κ λοχειας?

Ναι και πλεον ειναι 1007ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια, εγώ γέννησα γενάρη, και ναι, τα επιδόματα κατά βάση υπολογίζονται με τον περσινό μισθό, εκτος από την δική μου περίπτωση, που άλλαξα 3 εργοδότες στο 11, και που ο τελευταίος δήλωσε και τις τρέχουσες αποδοχές και τελικά το ίκα πήρε σαν στάνταρ τον δικό του (και όχι τον μέσο όρο των τριών εργοδοτών)

 

εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω, το ίκα μου έδωσε πολλά λεφτά - 300 παραπάνω. Ο ΟΑΕΔ μου αρνήθηκε φυσικά το έξτρα γιατί ξεπέρασα το ποσό, και εγώ φοβάμαι μήν μου τα ζητήσουν πίσω... ξέρει καμια τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

 

έχει περάσει καιρός που τα πήρα, αλλά ακόμη με τρώει γιατί μου δώσαν αυτά τα 300 πάνω...

 

σαλώμη εσύ δεν είσαιη μαμά με το Κ?

Ποιο εξτρα ποσο εννοεις?Τη συμπληρωματικη παροχη που δινουν?Αν εννοεις αυτο ο οαεδ δινει τη διαφορα που προκυπτει απο τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας σε περιπτωση που δουλευες τη συγκεκριμενη περιοδο.Αν για παραδειγμα δουλευες κανονικα το 4μηνο(κυοφοριας-λοχειας) και επαιρνες 2000 ευρω και απο το ικα παρεις 1800 ευρω ο οαεδ θα σου δωσει τη διαφορα δηλ. 200ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ποιο εξτρα ποσο εννοεις?Τη συμπληρωματικη παροχη που δινουν?Αν εννοεις αυτο ο οαεδ δινει τη διαφορα που προκυπτει απο τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας σε περιπτωση που δουλευες τη συγκεκριμενη περιοδο.Αν για παραδειγμα δουλευες κανονικα το 4μηνο(κυοφοριας-λοχειας) και επαιρνες 2000 ευρω και απο το ικα παρεις 1800 ευρω ο οαεδ θα σου δωσει τη διαφορα δηλ. 200ευρω

 

καλησπερα εγω πηρα συνολικα απο το ικα 3200..ο αοεδ μου εδωσε 890 ενω ο μισθο μου εαν δουλευα τον τετραμηνο θα επαιρνα 4800 αρα ο αοεδ δεν σου δινει ακριβως την διαφορα στο περιπου..και αυτες που εχουν υψηλο ημερομισθιο παιρνουν πιο πολλα απο τον οαεδ ετσι μου ειχε πει ο διευθυντης του οαεδ..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου δώσαν 5200, με καθαρά 1000 (προ ΦΜΥ κτλ). ο οαεδ στην απόφαση μου λέει πως δεν μου δίνει φυσικά το συμπληρωματικό γιατί απλά δεν πήρα λιγότερα αλλά περισσότερα χρήματα από αυτά που θα έπαιρνα αν δούλευα...

 

και υπάρχει και καλύτερο, είχα ΠΗΤ 06/01. Ο γιατρό του ΙΚΑ έγραψε 11/01, και νόμιζα οτι το έκανε για να μου δώσει λίγες μέρες παραπάνω στην άδεια με το μωρό γεννημένο, να σταματήσω λίγο αργότερα δηλαδή και να γυρίσω λίγο αργότερα στην δουλειά. έλα όμως που εγώ έκλεισα 41 εβδομάδες και γέννησα στην 42, αν και δευτορότοκη, 14/1, το ΙΚΑ λοιπόν μου έδωσε άλλα 140 ευρώ για τις μέρες αυτές... και έτσι μάλλον εξηγήται γιατί οι γιατροί του ικα δίνουν αργότερα πητ...

 

και το επίδομα τοκετού είναι 900 ευρώ, το βλέπω στο βιβλιάριο μου, πληρωμένο 3/2.

 

σαλώμη θα ξαναδοκιμάσω άμεσα με το ποδήλατο... αλήθεια ο δικός σου είναι δύσκολο παιδί στο σπίτι και άψογο στο σχολείο? γιατί η δική μου θα μας τρελλάνει!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

σαλώμη θα ξαναδοκιμάσω άμεσα με το ποδήλατο... αλήθεια ο δικός σου είναι δύσκολο παιδί στο σπίτι και άψογο στο σχολείο? γιατί η δική μου θα μας τρελλάνει!

 

Καλημέρα!

 

Δεν πάμε ακόμη παιδικό. σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη αλλά τέλη Νοέμβρη θα έχουμε νεογέννητο και με απασχολεί το θέμα των ιώσεων. Σκέφτομαι αν τον πάρουν να τον σταματήσω εκείνο το διάστημα για οσο καιρό χρειαστεί. γενικά ειναι ζωηρός σε λογικά πλαίσια. πχ αν του πω κάτι θα με ακούσει. ίσως οχι με την 1η-2η αλλα δεν με φτάνει στα όρια μου. έξω ζοηρεύει αλλα και πάλι οταν του πω πως ''...αυτο που κανείς δεν ειναι σωστό ή ειναι επικίνδυνο...'' δεν το ξανακάνει.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.Θελω τη βοηθεια σας...Λοιπον....Εχω πητ 6/06 αλλα λογο μικρου τραχηλου μου ειπε ο γιατρος μου οτι οταν κοψω τα τοκολυτικα(10 μαιου) μπορει να γεννησω ακομα και μεσα στις επομενες 2 ημερες και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ολο το μηνα μου.Εχω παρει το επιδομα κυοφοριας και η απορια μου ειναι η εξης:Αν π.χ. γεννησω 12 μαιου τα χαρτια για το επιδομα λοχειας ποτε πρεπει να τα καταθεσω?Πρεπει να περιμενω να μεχρι τις 6/06 που ειναι κανονικα η πητ η δεν εχει σημασια?Και κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν τις 63 ημερες η να μου ζητησουν καποια χρηματα πισω απο το επιδομα κυοφοριας επειδη θα γεννησω νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Θελω τη βοηθεια σας...Λοιπον....Εχω πητ 6/06 αλλα λογο μικρου τραχηλου μου ειπε ο γιατρος μου οτι οταν κοψω τα τοκολυτικα(10 μαιου) μπορει να γεννησω ακομα και μεσα στις επομενες 2 ημερες και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ολο το μηνα μου.Εχω παρει το επιδομα κυοφοριας και η απορια μου ειναι η εξης:Αν π.χ. γεννησω 12 μαιου τα χαρτια για το επιδομα λοχειας ποτε πρεπει να τα καταθεσω?Πρεπει να περιμενω να μεχρι τις 6/06 που ειναι κανονικα η πητ η δεν εχει σημασια?Και κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν τις 63 ημερες η να μου ζητησουν καποια χρηματα πισω απο το επιδομα κυοφοριας επειδη θα γεννησω νωριτερα?

 

 

δεν χρειαζεται να περιμενεις την πητ σου για το λοχειας,μολις παρεις στα χερια σου την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου,μπορεις να πας.για το τελευταιο που ρωτας,οχι,κανονικα θα παρεις τις 63 μερες και θα μεταφερθουν και οι μερες της αδειας κυοφοριας.Δεν χανεις δηλαδη καμια μερα,119 μερες θα παρεις συνολο οπως και να εχει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει? Εγώ είχα ένσημα απο Ιανουάριο έως Ιούνιο 2011, δηλαδή 6 μήνες και μετά άνεργη έως σήμερα.

 

Έτυχε μια δουλίτσα που μάλλον θα ξεκινήσω μέσα Μαίου αλλα είμαι 8 εβδομάδων έγκυος. Ο εργοδότης μου δεν έχει πρόβλημα γιατί παω με συτάσεις, αλλά να συμβεί κάτι και χρειαστώ αναρρωτική θα πληρωθώ από το ΙΚΑ? Είχα 150 ένσημα πέρυσι και φέτος τίποτα, αν ξεκινήσω θα έχω σε δυο βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει? Εγώ είχα ένσημα απο Ιανουάριο έως Ιούνιο 2011, δηλαδή 6 μήνες και μετά άνεργη έως σήμερα.

 

Έτυχε μια δουλίτσα που μάλλον θα ξεκινήσω μέσα Μαίου αλλα είμαι 8 εβδομάδων έγκυος. Ο εργοδότης μου δεν έχει πρόβλημα γιατί παω με συτάσεις, αλλά να συμβεί κάτι και χρειαστώ αναρρωτική θα πληρωθώ από το ΙΚΑ? Είχα 150 ένσημα πέρυσι και φέτος τίποτα, αν ξεκινήσω θα έχω σε δυο βδομάδες

 

Για να πάρεις το κύησης και λοχείας χρειάζονται συμπληρωμένα 200 ένσημα 56 ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Αν τα συμπληρώσεις το ικα θα σου δώσει τα επιδόματα. Τώρα η αναρρωτική δεν έχει σχέση με τα 150 ένσημα. Αν χρειαστείς θα την πάρεις αλλά δεν θυμάμαι στην αναρρωτική πως μετράνε τα ένσημα, οπότε όταν ξεκινήσεις να είσια σίγουρη ότι συμπλήρωσες τα 200 ώστε να μην χάσεις το κύησης και το λοχείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είμαι υπόχρεη... Μια διευκρινησούλα... 200 ένσημα μέσα στο 2012? Γιατί εγώ γεννάω 5-10 Δεκεμβρη του 2012 ή μήπως 200 ένσημα γενικά? ΓΙατί έχω ένσημα συνεχόμενα από το 1996... μόνο πέρυσι απολύθηκα και έμεινα χωρίς δουλειά:cry:

 

Αν ξέρει και καποια κοπέλα για τις αναρρωτικες... ο γιατρός σου δίνει χαρτί αλλα νομίζω οτι χρειάζονται και κάποια ένσημα για να πληρωθείς από το ΙΚΑ!

Επίσης να ευχηθώ καλό μήνα σε όλες με μόνο ευχάριστα να ακούμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είμαι υπόχρεη... Μια διευκρινησούλα... 200 ένσημα μέσα στο 2012? Γιατί εγώ γεννάω 5-10 Δεκεμβρη του 2012 ή μήπως 200 ένσημα γενικά? ΓΙατί έχω ένσημα συνεχόμενα από το 1996... μόνο πέρυσι απολύθηκα και έμεινα χωρίς δουλειά:cry:

 

Αν ξέρει και καποια κοπέλα για τις αναρρωτικες... ο γιατρός σου δίνει χαρτί αλλα νομίζω οτι χρειάζονται και κάποια ένσημα για να πληρωθείς από το ΙΚΑ!

Επίσης να ευχηθώ καλό μήνα σε όλες με μόνο ευχάριστα να ακούμε!

 

Χρειάζονται 200 ένσημα στα 2 τελευταία έτη από τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ. Καλό μήνα και με το καλό το μπεμπάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται 200 ένσημα στα 2 τελευταία έτη από τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ. Καλό μήνα και με το καλό το μπεμπάκι σου!

 

Ρε κορίτσια μπερδεύτηκα. 200 ενσημα 56 μέρες πρίν την πητ ή μέχρι την πητ??εγω πχ εχω πητ τελη Νοέμβρη. αρχες Σεπτέμβρη του 12 παω για τα επιδόματα. πρέπει να εχω 200 απο Σεπτέμβρη 10 μέχρι Σεπτέμβρη του 12? πίστευα πως ειναι 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ.

 

πάντως οτι εχω βρει στο ιντερνετ μιλάει για 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μπερδεύτηκα. 200 ενσημα 56 μέρες πρίν την πητ ή μέχρι την πητ??εγω πχ εχω πητ τελη Νοέμβρη. αρχες Σεπτέμβρη του 12 παω για τα επιδόματα. πρέπει να εχω 200 απο Σεπτέμβρη 10 μέχρι Σεπτέμβρη του 12? πίστευα πως ειναι 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ.

 

πάντως οτι εχω βρει στο ιντερνετ μιλάει για 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ

 

Ειναι 200 ένσημα από τον Νοέμβριο του 10 έως τον Νοέμβριο του 12 που είανι η ΠΗΤ σου. σου το έγραψα λάθος πριν. Συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν πάμε ακόμη παιδικό. σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη αλλά τέλη Νοέμβρη θα έχουμε νεογέννητο και με απασχολεί το θέμα των ιώσεων. Σκέφτομαι αν τον πάρουν να τον σταματήσω εκείνο το διάστημα για οσο καιρό χρειαστεί. γενικά ειναι ζωηρός σε λογικά πλαίσια. πχ αν του πω κάτι θα με ακούσει. ίσως οχι με την 1η-2η αλλα δεν με φτάνει στα όρια μου. έξω ζοηρεύει αλλα και πάλι οταν του πω πως ''...αυτο που κανείς δεν ειναι σωστό ή ειναι επικίνδυνο...'' δεν το ξανακάνει.

 

και εγώ την σταμάτησα τέλος 2011 και πήγε σχολείο ξανά την πρωταπριλιά..

γενικά μοιάζουν πολύ τα παιδάκια μας! αν και η δική μου σπίτι είναι πολύ δύσκολη, αλλά στο σχολείο κυρία!

με το καλό το νέο μέλος, και καλή δύναμη σε όλες τις εργαζόμενες μαμάδες, έχουμε αγώνα μπροστά μας, δύσκολο αγώνα σε δύσκολους καιρούς!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]καλημερα....εγω γεννησα πριν 2,5εβδομαδες...πηγα στο ικα και μου εδωσαν 1190 και ειπαν να ξαναπαω σε 2μηνες και μου εδωσαν κατι χαρτια...θα παρω και τοκετου και λοχειας???δεε εχω καταλαβει ....βοηθεια παρακαλω

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μπερδεύτηκα. 200 ενσημα 56 μέρες πρίν την πητ ή μέχρι την πητ??εγω πχ εχω πητ τελη Νοέμβρη. αρχες Σεπτέμβρη του 12 παω για τα επιδόματα. πρέπει να εχω 200 απο Σεπτέμβρη 10 μέχρι Σεπτέμβρη του 12? πίστευα πως ειναι 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ.

 

πάντως οτι εχω βρει στο ιντερνετ μιλάει για 200 ενσημα μέχρι την ΠΗΤ

200 ενσημα πριν την πητ γιατι τις τελευταιες 56 ημερες δεν θα πρεπει να δουλευεις οποτε δεν θα εχεις και ενσημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να περιμενεις την πητ σου για το λοχειας,μολις παρεις στα χερια σου την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου,μπορεις να πας.για το τελευταιο που ρωτας,οχι,κανονικα θα παρεις τις 63 μερες και θα μεταφερθουν και οι μερες της αδειας κυοφοριας.Δεν χανεις δηλαδη καμια μερα,119 μερες θα παρεις συνολο οπως και να εχει.

Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις....για τις συμπληρωματικες παροχες του οαεδ και για το 6μηνο του πρεπει να παω μετα την πητ?

Link to comment
Share on other sites

]καλημερα....εγω γεννησα πριν 2,5εβδομαδες...πηγα στο ικα και μου εδωσαν 1190 και ειπαν να ξαναπαω σε 2μηνες και μου εδωσαν κατι χαρτια...θα παρω και τοκετου και λοχειας???δεε εχω καταλαβει ....βοηθεια παρακαλω

Να σου ζησει το μωρακι σου.Πριν γεννησουμε παιρνουμε το επιδομα κυοφοριας και οταν γεννησουμε το επιδομα λοχειας και επιδομα τοκετου οσες φυσικα το δικαιουνται!!!Εξαρταται που γεννησες για να παρεις το επιδομα τοκετου!!!Αν γεννησες σε δημοσιο νοσοκομειο η σε κλινικη συμβεβλημενη με το εοπυυ δεν το παιρνεις,αν γεννησες σε κλινικη μη συμβεβλημενη το παιρνεις!!!Τα 1190 για ποιο πραγμα ειναι?Και γιατι να πας σε δυο μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις....για τις συμπληρωματικες παροχες του οαεδ και για το 6μηνο του πρεπει να παω μετα την πητ?

 

 

αφου γεννησεις πας στον οαεδ...

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω που εχω μπερδευτει πολυ.Το 2011 δουλευα σε ξενοδοχειο και ειχα 110 ενσημα.Το 2012 δεν εχω δουλεψει ακομη γιατι τωρα θα ανοιξει το ξενοδοχειο και εγω ειμαι 6 μηνων εγκυος.Τωρα το 2010 δεν ειχα ενσημα το 2009 ειχα.Τα συνολικα μου ενσημα απο το Ικα για ολα τα χρονια ειναι πανω απο 1000.Τωρα ειμαι ανεργη.Δικαιουμαι να παρω κατι απο οπουδηποτε?Εχω Πητ 3 αυγουστου.αν βρω καπου να συμφωνησουμε να πληρωσω και να μου κολλησουν ενσημα(γιατι θα τα χρειαζομαι και για ασφαλιση και για ταμειο)αλλαζει κατι?Ξερω ειμαι δυσκολη περιπτωση.Αν ξερει καποια κοπελα της ειμαι ευγνωμων.Ευχαριστω εκ των προτερων

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις....για τις συμπληρωματικες παροχες του οαεδ και για το 6μηνο του πρεπει να παω μετα την πητ?

 

 

αφου γεννησεις πας στον οαεδ...

Αν για παραδειγμα γεννησω 15 μαιου με πητ 6/06 οπως εχω γραψει παραπανω και παω στον οαεδ 20 μαιου αυτο σημαινει οτι θα κατσω λιγοτερο σπιτι με το μωρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις....για τις συμπληρωματικες παροχες του οαεδ και για το 6μηνο του πρεπει να παω μετα την πητ?

 

 

για το συμπληρωματικο θα πας αφου παρεις το επιδομα λοχειας και σου δωσει το ικα χαρτι με τα ποσα που σου εδωσε αναλυτικα.για το 6μηνο θα πας αφου τελειωσει η περιοδος λοχειας η η ετησια αδεια σου σε περιπτωση που δεν την εχεις παρει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου.Πριν γεννησουμε παιρνουμε το επιδομα κυοφοριας και οταν γεννησουμε το επιδομα λοχειας και επιδομα τοκετου οσες φυσικα το δικαιουνται!!!Εξαρταται που γεννησες για να παρεις το επιδομα τοκετου!!!Αν γεννησες σε δημοσιο νοσοκομειο η σε κλινικη συμβεβλημενη με το εοπυυ δεν το παιρνεις,αν γεννησες σε κλινικη μη συμβεβλημενη το παιρνεις!!!Τα 1190 για ποιο πραγμα ειναι?Και γιατι να πας σε δυο μηνες?

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!ειναι συμβλεβλημενη αλλα τα πληρωσαμε ολα κανονικα 3700....κυοφοριας λογικα ειναι τα 1190και να παω σε δυο μηνες να παρω λοχειας......το τοκετου ποτε το παιρνω???ή μηπως ηταν μεσα στα 1190??να παρω τη κλινικη και τι να ρωτησω??πως???ή το εοπυ και τι να πω???

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...