Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Εγω ουτε καν το επιχειρησα!Δεν εχω ασπρες τριχες αλλα δεν ηθελα!

Μια φιλη μου που ειναι εγκυος & κομμωτρια μου ειπε πως επιτρεπονται οι ανταυγειες γιατι ξεκινανε πιο κατω απο τη ρίζα!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω επειδη παντρευτικα στον εκτο μηνα της εγκυμοσυνης μου μετα απο ερωτηση στο γιατρο μου τα εβαψα κανονικοτατα :D επισης τα ξαναβαψα στον εννατο γιατι με ειχαν παραπληροφορισει πως κατα τη διαρκεια του θηλασμου απαγορευεται .δυο φορες λοιπον τα εβαψα κ ολα μια χαρα Δοξα το Θεο εχω ενα υγειεστατο κοριτσακι :D

Link to comment
Share on other sites

η Μενεγάκη πάντως είπε πως σε όλες τις εγκυμοσύνες της τα έβαφε φυσιολογικά όπως κι όταν δεν ήταν έγκυος!

 

Κι εγώ τα έβαψα, αλλά μόνο φυτικές βαφές μου επέτρεψε ο γιατρός...ξέρω κοπέλες που κάνανε κανονικά και ντεκαπάζ στην εγκυμοσύνη τους με άδεια γιατρού. Τί να πω;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

επειδή ήμουν σπίτι όταν ήταν η Μενεγάκη εγκυος και την έβλεπα, το κοίταξα επι τούτου και το είδα ότι η ριζα η μαυρη ήταν τουλάχιστον 3 πόντους!!!!!!

 

τα έβαφε μεν αλλά όχι συχνά δε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε να ζητήσετε από την κομμωτρια σας να χρησιμοποιήσει την τεχνική που κάνουν ανταύγειες με το αλουμινόχαρτο.

Όμως αντί να βάζουν λίγα μαλλιά μεσα στο αλουμινόχαρτο ας τα βάζουν όλα. Με αυτό τον τρόπο θα καλυφθούν όλα τα μαλλιά. Βέβαια θα χρειστεί 2πλάσιος ίσως και 3πλάσιος αριθμώς αλουμινοχαρτων , σίγουρα και παραπάνω ώρα.

Με αυτόν τον τρόπο θα εξασφαλίσετε ότι η βαφή ή το ντεκαπάζ δεν θα ακουμπίσουν το δερμα σας.

Βέβαια δεν θα βαφτούν οι ρίζες τέλεια 8)8) αλλά καλύτερα μισός πόντος άβαφος στην ρίζα παρά η ρίζα να φτάσει στα αφτιά :lol:

Το ότι έχω δει γιατρίνες να έχουν διεκπαιρεώσει την εγκυμοσήνη τους μη έχοντας χάσει ραντεβού βαφής στο κομμωτήριο,,,,,είναι απλή λεπτομέρεια.

 

Αν όμως πάτε στο κομμωτήριο τρέμοντας με την σκέψη ότι μπορεί να πάθετε τίποτα κακό , τότε καλύτερα να μην βάψει καμία τα μαλλιά της.

 

Το κυριότερο πράγμα που φοβούνται οι γιατροί είναι μήπως η επαφή της βαφής με το δέρμα δημιουργήσει αλλεργικό σοκ.

Δεν τους ενδιαφέρει αν πριν την εγκυμοσύνη δεν είσασταν αλλεργικές στην βαφή. Το σώμα λειτουργεί διαφορετικά σε κατάσταση εγκυμοσύνης :wink:

 

Τέλος αν έπρεπε να δώσω εγώ την άδεια για βαφή .....θα την έδινα ευχαρίστως για να διατηρήσω ψηλά το ηθικό της γυναίκας.

Με καλή ψυχολογία τα πάντα γίνονται..................οπως και με κακή ψυχολογία μπορείς να πάθεις τα πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Με καλή ψυχολογία τα πάντα γίνονται..................οπως και με κακή ψυχολογία μπορείς να πάθεις τα πάντα. :)

 

συμφωνώ απόλυτα!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες σας!

Εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι για να βάψω τα μαλλιά μου πρέπει να έχω κλείσει τους 3 μήνες και οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω φυτική βαφή από το φαρμακείο.Εγώ αγόρασα λοιπόν βαφή του Κορρέ.

Δεν έχει καθόλου αμμωνία και δεν μυρίζει καθόλου άσχημα.Νομίζω ότι θα τα ξαναβάψω άλλη μια φορά πριν γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκοπεύω να τα βάψω λίγο πριν γεννήσω, μην έχω και τα χάλια μου στο μαιευτήριο που θα παρελάσει και κόσμος και τρομάξει... Ούτως ή άλλως τότε η ανάπτυξη του μωρού θα έχει ολοκληρωθεί, δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό πλέον.

Για νωρίτερα ούτε λόγος, αυτό μας έλειπε τώρα να ρισκάρουμε και για καλλωπιστικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σε όλες σας!

Εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι για να βάψω τα μαλλιά μου πρέπει να έχω κλείσει τους 3 μήνες και οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω φυτική βαφή από το φαρμακείο.Εγώ αγόρασα λοιπόν βαφή του Κορρέ.

Δεν έχει καθόλου αμμωνία και δεν μυρίζει καθόλου άσχημα.Νομίζω ότι θα τα ξαναβάψω άλλη μια φορά πριν γεννήσω.

Τό ίδιο μου είπε και εμένα ο γιατρός μου και τα έβαψα πριν μία εβδομάδα με αυτήν την βαφή και είναι ο.κ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν θέλω να τα βάψω μπορώ με φυτικές βαφές. Τώρα ούτε και ξέρω τι θα κάνω. Έχω λίγες άσπρες τρίχες μπροστά (αν και 26 και εγώ) που τώρα μπορεί να μην φαίνοται αλλά αργότερα κορίτσια σίγουρα θα φαίνονται. Από την άλλη σκέφτομαι να τα βάψω με τις φυτικές, αν και δεν τις θέλω καθόλου,νομίζω φεύγουν εύκολα , και κάποια στιγμή λίγο πριν γεννήσω να κάνω αντέυγεις που είχα παλιά!Και από την άλλη σκέφτομαι να τα αφήσω έτσι όπως είναι, όσο αντέξω βέβαια και να τα βάψω μετά αφού γεννήσω, για μια μεγάλη αλλαγή!

 

Link to comment
Share on other sites

rouge πάντως εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις φυτικές βαφές που διάλεξα...δεν ξεθώριασαν εύκολα και φαντάσου ότι τα έχω κόκκινα, που είναι ένα χρώμα το οποίο φεύγει πιο εύκολα από όλα τα άλλα...

τώρα είμαι έτοιμη να κατέβω στην θεία μου, να μου βάψει τα μαλλιά, άντε να γίνω και λίγο όμορφη! :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εγώ τα έβαψα, αλλά μόνο φυτικές βαφές μου επέτρεψε ο γιατρός...

Και εώς τώρα 2 φορές

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα τα έβαψα για δεύτερη φορά... (τώρα είμαι με την βαφή στο κεφάλι) και μέχρι την γέννα δεν θα τα ξαναβάψω :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα την εγκυμοσύνη μια πρώτης τάξεως δικαιολογία για να αφήσω τα λεπτά και αδύναμα μαλλάκια μου να "ξεκουραστούν"! :wink::lol::lol:

Βέβαια δεν έχει τόση διαφορά η ρίζα από το υπόλοιπο κι επίσης δεν έχω λευκά.Δε θα τα βάψω μέχρι τέλους αλλά ένα κουρεματάκι θα το ρίξω τώρα το Πάσχα να ανανεωθούμε και λιγάκι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι φυτικές βαφές δεν είναι και τόσο φυτικές όσο λένε!Εγώ είχα πάρει του Κορρέ και κατάφερε μια χαρά και μου ξάνθυνε τη ρίζα!Αφού δεν εχει αμμωνία και οξυζενέ πώς κατάφερε και έκανε το καστανό ξανθό; Η κομμώτρια μου, μου είπε ότι έχουν κι αυτές.Απλά είναι λίγο πιο λάιτ! Πάντως η συγκεκριμένη του Κορρέ, μου "κάτσιασε"όλο το μαλλί. Δεν μπορούσα ούτε να τα χτενίσω!Αίσχος είχαν γίνει. Και μια φίλη μου είχε πάθει το ίδιο μου είχε πει με την ίδια μάρκα!Μπορεί να έφταιγε η μάρκα μπορεί και γενικά οι φυτικές. Πάντως δεν είναι και τόσο αθώες. Μόλις το είχα καταλάβει από τον 5ο και μετά τα έβαφα κανονικά. Δεν μπορούσα να τα βλέπω, μου έπεφτε το ηθικό!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποιώ της Κορρέ...

μ΄αυτές που παίρνω είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ίσα ίσα μπορώ να πω ότι το μαλλί μου ξεκουράστηκε κιόλας από τις κανονικές βαφές που είναι γεμάτες χημικά.

Είναι πιό λαμπερό... :wink: είμαι πολύ ευχαριστημένη!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου απαγόρευσε την οποιαδήποτε βαφή και τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να το χωνέψω,μέχρι που σκεφτόμουνα να το κάνω κρυφά και ας με μάλωνε.Ήταν και Χριστούγεννα και μου φαινόταν αδιανόητο να μην τα φτιάξω.

Με τον καιρό όμως άρχισαν να με απασχολούν άλλα,πχ το β' επιπέδου που θα έκανα,τα ψώνια και οι ετοιμασίες,οι κινήσεις τους που δυνάμωναν,η κοιλιά που μεγάλωνε...

Έτσι πέρασε ο καιρός και αυτή τη στιγμή πια είναι το τελευταίο που με απασχολεί...Άδικα στεναχωριόμουν στην αρχή...Θα γεννήσω και θα τα φτιάξω μετά, και τί έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα στον γιατρό...ο καθένας θα σου πει κάτι άλλο. Θα ήθελα πολύ να ήξερα γιατι διαφέρουν τόσο οι γνώμες τους.

Η κομμώτρια μου π.χ. (είναι κι αυτή τώρα έγκυος) κι ο γιατρός της της αφήνει να τα βάφει κανονικά...και μιλάμε για ξανθό! Τί να πώ;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό όμως άρχισαν να με απασχολούν άλλα,πχ το β' επιπέδου που θα έκανα,τα ψώνια και οι ετοιμασίες,οι κινήσεις τους που δυνάμωναν,η κοιλιά που μεγάλωνε...

Έτσι πέρασε ο καιρός και αυτή τη στιγμή πια είναι το τελευταίο που με απασχολεί...Άδικα στεναχωριόμουν στην αρχή...Θα γεννήσω και θα τα φτιάξω μετά, και τί έγινε;

 

Μια απο τα ιδια και εδω :D

Υπαρχουν αλλα που με απασχολουσαν περισσοτερο απο τις τριχες της κεφαλης μου και χωρις να το καταλαβω περασε και ο καιρος!

Μετα την γεννα,

βουρ στα κομμωτηρια 587889hyz6m1tocz.jpg379317e1q86dtybk.gif κοριτσια για να ξαναγινουμε 531972cq4d5zd497.gif !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποιώ της Κορρέ...

μ΄αυτές που παίρνω είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ίσα ίσα μπορώ να πω ότι το μαλλί μου ξεκουράστηκε κιόλας από τις κανονικές βαφές που είναι γεμάτες χημικά.

Είναι πιό λαμπερό... :wink: είμαι πολύ ευχαριστημένη!

 

Help me please, sardelaki. Ποια βαφή δηλαδή πέρνεις? Δεν θέλω να τα βάψω κανονικά, αλλά με τόσα άσπρα ούτε οι αντάυγειες θα κάνουν τίποτα. :cry: Η μόνη μου επλίδα είναι οι φυτικές. Και όσο κρατήσουν. :?

Link to comment
Share on other sites

bougioukaki μου οι βαφές που χρησιμοποιώ λέγονται HERBATINT και είναι ιταλικές.... χωρίς αμμωνία, ρεζορκίνη και paraben. Φίλη που την έχει δοκιμάσει λέει πως καλύπτει άριστα τις άσπρες τρίχες.

 

:wink::wink::wink: ελπίζω να σε βοήθησα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...