Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευτυχως δεν πολυφτιαχνομαι και δε μου λειπουν οι βαφες και τα αρωματα.Τα νυχια παντως νομιζω πως στο νοσοκομειο στα ξεβαφουν για να βαλεις το μηχανημα του κορεσμου που μπαινει στο δαχτυλο.Νυχια τα εβαφα αλλα ενταξει δεν καιγομαι κιολας τωρα,τα μαλλια μου θα θελα να τα ειχα αλλιως αλλα δε θελω τωρα που μαι εγκυος να παω στις μαυρες για ραστα επειδη περνει 12 ωρες και αμα κατουριεμαι η πειναω εκει δεν αγγιζω τιποτα ουτε για αστειο.Δυστυχως δε βρηκα και καμια να μου φτιαξει τα ραστα σπιτι οποτε τα χω αφησει να μακρυνουν.Τα μαλλια μου παλια τα βαφα οτι χρωμα φανταστειτε απο περυσι τα χω στα φυσικα οποτε δεν εχω ριζες και τετοια προβληματα!Για μενα καλο ειναι να μην τα βαφουμε βεβαια αλλα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω με ανυπομονησία να κλείσω τον τρίτο για να κάνω ανταύγειες. Ο γιατρός μου γελάει με αυτά. Μάλιστα και το laser για αποτρίχωση μου είπε, όπως και η δερματολόγος, ότι δεν επηρεάζει καθόλου. Βέβαια πάλι ο καθένας όπως αισθάνεται καλύτερα.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το μαλλι, γι αυτο θελω να γυρισω τωρα στο φυσικο μου. Το ιδανικοτερο θα ηταν να ειχε γινει η κινηση προ εγκυμοσυνης αλλα δεν προβλεπονται ολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό θα ήταν να μην βάφαμε τα νύχια μας, ή τα μαλλιά μας....αλλά και πάλι 9 μήνες χάλι θα είμαστε; Άρα με ρέγουλα όλα...και πάντα σε συνενόηση με τον γιατρό μας...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ανταύγεις πιο παλιά αλλά σιγά σιγά έφυγαν.χαίρομαι που ξαναγύρισα στο φυσικό μου και μάλλον προς το παρόν δε με ενδιαφέρει να κάνω καινούριες.πάντως από την αρχή το πρώτο και το μόνο πράγμα που μου απαγόρεψε η γιατρός ήταν το να βάψω το μαλλί.ό,τι και να της έλεγα μου απαντούσε : "μόνο μη βάψεις τα μαλλιά σου".

Link to comment
Share on other sites

βασικα μου χε πει η μαμα μου η οποια ειναι το αντιθετο απο μενα ολο βαψιματα και κομμωτηρια πως οταν μετα που γεννησε πηγε να βαψει το μαλλι της ξανθο δεν επιανε η βαφη και της ειπε ο κομμωτης πως λογω ορμονων.Της εβγαινε για κανα χρονο πολυ σκουρο ξανθο δεν ανοιγε με τιποτα,μετα επανηλθε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο οτι βλεπω οι αποψεις διισταντε....Θα ηθελα πολυ να κανω ανταυγειες,μια και η ριζα εχει φτασει στο απροχωρητο εδω και 5,1/2 μηνες και μια και η γιατρος με αφηνει,αλλα και απο την αλλη φοβαμαι μην κανω κακο στο νινι απο μια απερισκεψια.... :?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαψα και δεν έκανα ανταύγιες όσο ήμουν έγκυος ή θήλαζα. Βέβαια υπάρχουν φυτικές βαφές που από τι λέγεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι και πως νιώθει η κάθε μία μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έβαψα και δεν έκανα ανταύγιες όσο ήμουν έγκυος ή θήλαζα. Βέβαια υπάρχουν φυτικές βαφές που από τι λέγεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι και πως νιώθει η κάθε μία μας....

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που σίγουρα απαγορεύονται είναι οι βαφές και οι περμανάντ.

O γιατρός μου μου έχει δώσει το οκ για ανταύγιες, αλλά επειδή κι εγώ είμαι λίγο φοβητσιάρα, ζήτησα από την κομμώτρια να κάνει τις ανταύγιες λίγο πιο μακριά από τη ρίζα απ'ότι συνήθως.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που σίγουρα απαγορεύονται είναι οι βαφές και οι περμανάντ.

O γιατρός μου μου έχει δώσει το οκ για ανταύγιες, αλλά επειδή κι εγώ είμαι λίγο φοβητσιάρα, ζήτησα από την κομμώτρια να κάνει τις ανταύγιες λίγο πιο μακριά από τη ρίζα απ'ότι συνήθως.

 

Και εμενα η γιατρος μου εδωσε το οκ,ειχω μεινει και αλουστη κανα διημερο για να παω να πεταξω καμια ανταυγεια,αλλα διαβαζοντας τα Post εδω μεσα βλεπω οτι περιπου το 95% δεν το επιχειρησαν! :P

Πρεπει να παρω ομως μια αποφαση,γιατι απο την αλουσια σε λιγο θα γινουν ραστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρω ομως μια αποφαση,γιατι απο την αλουσια σε λιγο θα γινουν ραστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P:lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως και η βαφή για τις ανταύγιες έχει χημικά, μη γελιόμαστε. Aπλά η διαφορά είναι ότι στις ανταύγιες η βαφή δεν ακουμπάει το κεφάλι. Άρα από που να απορροφήσει ο οργανισμός τα χημικά, απ'τις τρίχες;

Πάρτο λοιπόν, απόφαση, πριν σε πιάσει φαγούρα...χαχαχα.... και πήγαινε στο κομμωτήριο. Eεε, και για καλό και για κακό, ζήτα και από την κομμώτρια να ανοίξει για λίγο τον εξαερισμό στο φουλ όσο θα σε βάφει, για να μην εισπνεύσεις τις μυρωδιές και τα οξυζενέ.

 

Aα, και να ξέρετε κορίτσια ότι υπάρχουν στο φαρμακείο κάποια "ειδικά" μανώ για τα νύχια που επιτρέπονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί δεν περιέχουν κάποιο επικίνδυνο τοξικό. Tώρα, το κατά πόσο είναι αλήθεια, αυτό μόνο ένας χημικός θα μπορεί να μου το πει...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γιατρός δυστυχώς δεν με αφήνει να κάνω τίποτα στα μαλλιά μου.Οι ανταύγειες ήδη απέχουν 5 εκατοστά από τη ρίζα και δεν τολμώ να φανταστώ την εικόνα μέχρι την άνοιξη που θα γεννήσω.

Μς πειράζει πολύ το γεγονός γιατί ποτέ δεν άφηνα τα μαλλιά μου απεριποίητα,αλλά δε μπορώ να κάνω διαφορετικά.

Ούτε φυτικές βαφές δέχεται,τίποτα... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xazomama , μαλλον δεν θα τα βαψω(θα κανω υπομονη)για το καλο της ψυχουλας που κουβαλω.

 

Elli και εγω δεν τα αφηνα απεριποιητα ποτε τα μαλλια μου,αλλα τωρα προηγειται μια ζωουλα και πρεπει να την προστατευουμε οσο ειναι δυνατον.Οσο για τον καλλωπισμο μας,θα κανουμε το μεγαλο "μπαμ" με το καλο στα βαφτισια των παιδιων μας :D Τοτε να δεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σαν κομμωτρια που ειμαι κοριτσια να σας πω οτι ποτε δεν θα εβαφα εγκυμονουσα εκτος κι αν δε φαινοταν και δε μου το ελεγε..βαφη σε καμια περιπτωση,,ανταυγιες ισως,γιατι δεν ερχονται σε επαφη με το δερμα..ομως η εγκυος μπορει να το εισπνευσει εστω και λιγο..εγω προσωπικα τα εβαψα στο φυσικο οταν σκοπευα να μεινω εγκυος,ενω ειχα ανταυγιες..και θα τα ξαναβαψω οταν με το καλο σταματησω να θηλαζω!!

Link to comment
Share on other sites

σαν κομμωτρια που ειμαι κοριτσια να σας πω οτι ποτε δεν θα εβαφα εγκυμονουσα εκτος κι αν δε φαινοταν και δε μου το ελεγε..βαφη σε καμια περιπτωση,,ανταυγιες ισως,γιατι δεν ερχονται σε επαφη με το δερμα..ομως η εγκυος μπορει να το εισπνευσει εστω και λιγο..εγω προσωπικα τα εβαψα στο φυσικο οταν σκοπευα να μεινω εγκυος,ενω ειχα ανταυγιες..και θα τα ξαναβαψω οταν με το καλο σταματησω να θηλαζω!!

 

Ευχαριστω για την γνωμη σου και οπως βλεπω θα την ακολουθησω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον τέταρτο μήνα τα έιχα βάψει κανονικότατα (γιατι παντρευομουν) και μέχρι να γεννήσω έιχα περάσει τουλάχιστον άλλη 1-2 φορες τη ρίζα... Έχω αρκετά ασπρα από μικρή και μου τη δίνουν :? Το παιδί μια χαρά είναι πάντως...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον τέταρτο μήνα τα έιχα βάψει κανονικότατα (γιατι παντρευομουν) και μέχρι να γεννήσω έιχα περάσει τουλάχιστον άλλη 1-2 φορες τη ρίζα... Έχω αρκετά ασπρα από μικρή και μου τη δίνουν :? Το παιδί μια χαρά είναι πάντως...

 

Σε ευχαριστω Christie για την απαντηση,αχ αρχιζω και ξεσηκωνομαι παλι,αλλα θα σταθω (ελπιζω)στο υψος μου :roll::D8):lol::?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 3 ΦΟΡΕΣ. Η ΜΑΡΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΣΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ. ΚΑΙ ΟΙ ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΕΣ ΤΗ ΝΑ ΛΕΝΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΦΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ? ΕΙΔΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΜΕ ΡΙΖΑ ΜΑΥΡΗ .........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα γιατρού τελικά....

 

Εμένα ο γιατρός μου που γενικά είναι πολύ cool και άνετος και με τα κιλά και με την διατροφή και με τους καφέδες στο Θέμα περιποίηση (και αλκοολ) είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Να φανταστείτε μου έχει απαγορεύσει και την αποτρίχωση με κερί.... (ειδικά στο μπικίνι ουτε να το ακούσει). Για τα πόδια ευτυχώς το ανέχεται αλλιώς σαν τον Σαραβάκο θα ήμουν... Πάντως για κρέμες , ανταύγιες, βαφές ούτε συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 3 ΦΟΡΕΣ. Η ΜΑΡΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΣΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ. ΚΑΙ ΟΙ ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΕΣ ΤΗ ΝΑ ΛΕΝΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΦΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ? ΕΙΔΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΜΕ ΡΙΖΑ ΜΑΥΡΗ .........

 

Nαι,την Μενεγακη δεν την εχω δει με μαυρη ριζα αλλα ποιος ξερει τι προιοντα χρησιμοποιει που ουτε τα εχουμε δει :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...