Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Τελικά είναι θέμα γιατρού τελικά....

 

Εμένα ο γιατρός μου που γενικά είναι πολύ cool και άνετος και με τα κιλά και με την διατροφή και με τους καφέδες στο Θέμα περιποίηση (και αλκοολ) είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Να φανταστείτε μου έχει απαγορεύσει και την αποτρίχωση με κερί.... (ειδικά στο μπικίνι ουτε να το ακούσει). Για τα πόδια ευτυχώς το ανέχεται αλλιώς σαν τον Σαραβάκο θα ήμουν... Πάντως για κρέμες , ανταύγιες, βαφές ούτε συζήτηση...

 

Εμενα με αφηνει και ανταυγειες και αποτριχωση με κερι να κανω.Ανταυγειες τελικα δεν θα κανω,αλλα την αποτριχωση μου θα την κανω γιατι ειμαι σαν το δασος του Αμαζονιου αν αφεθω και πλεον εχω αρκετουτσικες και στην κοιλια :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αποτριχωση με κερι δεν αποτελει αντενδειξη στην εγκυμοσυνη απλα μπορει να προκαλεσει σοβαρη φλεδιτιδα και πρεπει να γινεται με προσοχη ειδικα τους τελευταιους μηνες που πρηζονται πολυυυυυυυυυυυυυ τα ακρα!

Link to comment
Share on other sites

Η αποτριχωση με κερι δεν αποτελει αντενδειξη στην εγκυμοσυνη απλα μπορει να προκαλεσει σοβαρη φλεδιτιδα και πρεπει να γινεται με προσοχη ειδικα τους τελευταιους μηνες που πρηζονται πολυυυυυυυυυυυυυ τα ακρα!

 

Θα το εχω υπ'οψιν μου,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΥΦΑΘΕΙ!!ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΚΟΥΣΤΕ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΤΡΥΧΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΕΡΙ,ΤΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΝΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ!!ΣΤΑ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΦΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΝΑΘΗΜΙΑΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΛΥΠΟΘΗΜΙΚΟ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ Π.Χ. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΙΘΗΚΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΤΙΚΕΣ ΒΑΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ!!Α!ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΣΠΕΥΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΕΧΩ ΑΜΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΛΛΙ ,ΝΥΧΙ ΚΑΙ ΠΟΔΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΧΑ!!ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΥΠΕΡΤΑΙΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΠΙΑ!!!ΕΛΕΟΣ!!! :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, με λένε Στέλλα και είμαι 2.5 μηνών έγκυος και θα ήθελα να ρωτήσω άν επιτρέπεται οι έγκυες να βάφουν τα μαλλιά τους. Ας μου απαντήσει κάποια/καποιός που γνωρίζει γιατί οι μισοί μου λένε ότι δεν κάνει και οι άλοι μισοί οτί δεν υπάρχει πρόβλημα. :roll:

KALISPERA SE OLUS.XEROMASTE PU IRTHE I ORA NA SIMETASHUME KE EMIS PLEON SE ENA TOSO ENDIAFERON SITE.NASTE OLI KALA

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι... αλλοι λενε οτι δεν κανει και αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα, αλλοι λενε να βαλεις φυτικη βαφη και αλλοι λενε να κανεις ανταυγειες που δεν ακουμπανε την ριζα...

 

Αν θες την προσωπικη μου γνωμη... κανε υπομονη λιγους μηνες και βαψε τα μετα... Δεν πειραζει μωρε... Να εχεις και το μυαλουδακι σου ησυχο ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που τα βαφω απο 18 χρονων(ουτε θυμαμαι πια το φυσικο μου χρωμα!! :lol::lol::lol: ), μεχρι 4 μηνων εγκυος, ουτε που τα ακουμπησα!!!!

ρωτησα και τον γιατρο μου και μου ειπε οσο μπορω μονο με φυτικη βαφη...

αυτο κι εκανα...κορρε απο το φαρμακειο.

και απο τοτε δεν ξαναπηρα του εμπορειου.

μας εξηγησε ο γιατρος μας οτι κανονικα θα επρεπε να απαγορευτουν τελειως οι βαφες!!πολλα χημικα!:(

βεβαια εχω και πολλες φιλες , οι οποιες εκαναν μονο ανταυγειες(δεν ερχεται σε επαφη η βαφη με το κεφαλι...?????????)

τωρα ο καθενας λεει διαφορα. :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την έλντα. Ακριβώς τα ίδια μου έχει πει ο γυναικολόγος μου. Και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά την 18 εβδομάδα έκανα αντάυγειες γιατί είχα πολλά λευκά η καημένη και ήμουν μόνο 27. Νομίζω ότι οι εντολές των γιατρών κατευθύνονται από το δικό μας άγχος. Και κάτι άσχετο-σχετικό. Λόγω της ίδιας παραπληροφόρησης δεν έπινα καθόλου ανθρακικό στην πρώτη εγκυμοσύνη, μην κουφαθεί μου έλεγαν το μωρό. Όταν το είπα στο γιατρό μου έβαλε κάτι γέλια.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την έλντα. Ακριβώς τα ίδια μου έχει πει ο γυναικολόγος μου. Και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά την 18 εβδομάδα έκανα αντάυγειες γιατί είχα πολλά λευκά η καημένη και ήμουν μόνο 27. Νομίζω ότι οι εντολές των γιατρών κατευθύνονται από το δικό μας άγχος. Και κάτι άσχετο-σχετικό. Λόγω της ίδιας παραπληροφόρησης δεν έπινα καθόλου ανθρακικό στην πρώτη εγκυμοσύνη, μην κουφαθεί μου έλεγαν το μωρό. Όταν το είπα στο γιατρό μου έβαλε κάτι γέλια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εκανα υπομονη μεχρι 4 μηνων μετα εκανα ανταυγιες.

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κανει βαφη 3 φορες. πιστευω οτι

δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο τα λενε. Εμενα η Μαρινουλα μου μια χαρα ειναι. Αυτη βεβαια ειναι η δικια μου αποψη, ο καθενας οτι νομιζει.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρος μου,μου επιτρεπε το βαψιμο των μαλλιων και ειδικοτερα τις ανταυγειες αφου περασει το πρωτο τριμηνο.

Εγω ομως εκανα υπομονη μεχρι τωρα,θα κανω ακομα λιγο και μετα που θα ερθει η μπεμπα με το καλο, θα κανω οτι πιο ακραιο :P

Υπομονη Στελλιτσα,προεχει το καλο του μωρου και μετα ο καλλωπισμος των τριχων μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα έχω βάψει όσο είμαι έγκυος και μάλλον ούτε μέχρι το τέλος. Από όσο ξέρω όμως δεν φοβούνται οι γιατροί οτι κάτι θα κάνει η βαφή αλλά μήπως η βαφή προκαλέσει αλεργία και δεν μπορούν να επέμβουν με φαρμακα (κορτιζόνες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στελλα κοιτα, εγω τα μαλλια μου τα εβαψα 2 φορες στην εγκυμοσυνη μονο με φυτικη βαφη μια φορα γιατι γινομουν κουμπαρα στον 4 μηνα, και μια φορα στον 6 γιατι παντρευομουν!!!

Καλου κακου μη τα βαψεις με κανονικη βαφη αφου δεν εχει τεκμηριωθει οτι δεν πειραζει, αν πρεπει παρ'ολα αυτα να τα βαψεις, τοτε η φυτικη ειναι καλη λυση...

Εγω αν δεν χρειαζοταν σε αυτες τις δυο περιπτωσεις να τα βαψω δε θα το εκανα ουτε με φυτικη :?

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιατρός μου έφησε το ελεύθερο για φυτική βαφή, αλλά η κομμώτριά μου ήταν απόλυτη: δεν είναι καλό να βάφουμε τα μαλλιά μας και δεν υπάρχουν καθαρά φυτικές βαφές, γιατί κι αυτές ακόμα έχουν διάφορα άλλα υπακατάστατα. Τελικά πήρα "φυτική βαφή" από φαρμακείο και διαβάζοντας τα συστατικά , ερευνώντας και λιγάκι στο διαδύκτιο αποφάσισα να μην τα βάψω. Μου φάνηκα πως η κομμώτρια είχε δικιο και πως ακομα και οι φυτικές βαφές δεν είναι τόσο αθώες.(άσε που δεν υπήρχε λόγος, μιας και τα έβεφα μάυρα ή μαύρα-μπλε), είναι καστανά σκούρα και ακόμα- δόξα τον Θεό!- δεν έχω άσπρες τρίχες!). Οι απόψεις όντως διίστανται. Η δική μου θέση είναι: αν μπορούμε κάτι να το αποφύγουμε είναι καλύτερα. Από την άλλη, βλέπεις και η Μενεγάκη σε τόσες εγκυμοσύνες τα βάφει και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω οτι μπορούμε να κάνουμε υπομονή για λίγους μήνες αφού οι βαφές κάνουν έτσι κι αλλιώς "κακό" ακόμη και σε μας, πόσο μάλλον στο μωράκι μας. Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν έχω άσπρες τρίχες και γιατί πριν μείνω έγκυος είχα κάνει μια απόπειρα για κόκκινο η οποία απέτυχε με αποτέλεσμα να γίνω τρικολορε! Για καλή μου τύχη όμως κανα μήνα πριν μείνω έγκυος τα ξαναέβαψα στο φυσικό μου κι έτσι τώρα δεν φαίνεται ιδιαίτερα η διαφορά.

Ωστόσο έχω ακούσει συναδέλφους που τα βάψανε με φυτική βαφή κ δε πάθανε τίποτα.Τελικά είναι μάλλον μια προσωπική μας απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς επειδή έχω πολλές άσπρες τρίχες (από πολύ μικρή :oops: ) αναγκαστικά τα έβαφα. Έκανα υπομονή το πρώτο τρίμηνο αλλά μετά τα έβαφα κανονικά με φυτική βαφή. Βέβαια αν δεν είχα πρόβλημα με άσπρες τρίχες δεν υπήρχε περίπτωση ούτε να το σκεφτώ για βαφή.

Η γιατρός μου που τη ρώτησα μου είπε όταν τα βάφω να φροντίσω να αερίζεται καλά ο χώρος. Ο γυναικολόγος της αδερφής μου θεωρεί πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μάλιστα το θεωρεί και γελοίο το να φοβόμαστε να βάψουμε τα μαλλιά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος μου είπε οτι μετά τον 4ο μήνα μπορείς να κάνεις ανταύγειες, αλλά όχι βαφή σε όλο το κεφάλι.

 

Πρέπει εδώ να συμπληρώσω οτι παρουσιάζονται διάφορες αντιδράσεις δερματολογικές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν ξέρεις αν βγείς με σπυριά μετά !!

 

Επίσης ρώτησα για τα νύχια και μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στο χειρουργείο πάντως τα ξεβάφουν, δεν ξέρω γιατί.

 

Επιστημονικά δεν είναι αποδεδειγμένο οτι βλάπτουν οι βαφές αλλά οι έρευνες δείχνουν οτι μπορεί να βλάπτουν τα χημικά. Επιπλέον, οι έρευνες έχουν γίνει στο παρελθόν μπορεί τώρα να είναι καλύτερα ή χειρότερα αυτά που χρησιμοποιούν. Ακόμα και όταν ισχυρίζονται οτι είναι φυτικές, εγώ δεν τους εμπιστεύομαι.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από την πρώτη στιγμή χρησιμοποίησα φυτική, με το που έκλεισε το 3μηνο κανονική και ανταύγιες και όλα αυτά με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα νύχια στο χειρουργείο τα ξεβάφουν για να ελέγχουν την οξυγόνωση του αίματος και σε περίπτωση κυάνωσης να το αντιληφθούν άμεσα κ να επέμβουν.Είναι καθησυχαστικό που οι περισσότεροι γιατροί από οτι κατάλαβα το επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανα οι βαφες να μην επηρρεαζουν το εμβρυο αμεσα, αλλα δυστυχως τα συστατικα των βαφων δρουν αθροιστικα, που σημαινει οτι το παιδακι ηδη εχει αρχισει και συσσωρρευει τις επικινδυνες ουσιες στο σωματακι του απο πολυ νωρις. Φανταστειτε τι εχει να γινει μεχρι την ενηλικη ζωη του.

Ας μην τα επιβαρυνουμε λοιπον και απο την εμβρυακη τους ηλικια!

 

Οσο για τις ανταυγειες δεν ειναι και τοσο αθωες! Ποιος σας ειπε οτι η βαφη τους δεν περνα στο δερμα, τη στιγμη που με το ντεκαπαζ εχουν ανοιξει οι ποροι της τριχας για να δεχτει μετα την βαφή.

Ακομη και τις φυτικες να προσεχετε παρα πολυ και να μην τις χρησιμοποειτε ποτε με οξυζενε.

Link to comment
Share on other sites

Miracle h τριχα δεν ειναι νεκρο κυτταρο οπως και τα νυχια?

Ναι μεν ανοιγουν τα λεπια της αλλα νομιζω οτι δεν μπορει να περασει στην κυκλοφορια του αιματος αν δεν ακουμπησει δερμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...