Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


Guest ΕΛΙ

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια

μου εχει δημιουργηθει μια απορία

Ο μικρος μου φετος θα παει νηπιο και ήθελα να ρωτησω αν στο νηπιαγωγειο εχουν τα παιδιά βιβλια και αν χρειαζονται τετραδια; Σε δημοσιο θα παει.

Πρεπει να ξερω για το τι τυπου τσαντα να του αγοράσω.

Παλια (αρχαια θα ελεγα, στα δικά μου χρονια δηλ) μονο ενα τσαντάκι για το φαγητο περναμε.

Αλλά ξερω οτι εχουν αλλάξει παρα πολυ τα πραγματα απο τοτε. γιαυτο ρωταω για να ξερω τι με περιμένει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

angela Στα νήπια δίνουν μια λίστα με μπλοκ, μπογιές διάφορα χαρτόνια κ,α τα οποία τα κρατάνε στο σχολείο, εμείς είχαμε πάρει έναν μικρό σάκο για το πρωϊνο του και το παγούρι του.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς με τα βιβλία της μικρής σου. Πολλές φορές οι γονείς από το άγχος τους για την πρόοδο των παιδιών τους, αντί να τα βοηθούν τα μπλοκάρουν και τα δυσκολεύουν. Η πρώτη τάξη είναι δύσκολη για τα μικρούλια αλλά μόνα τους βρίσκουν το ρυθμό τους. Η πρόοδός τους όντως φαίνεται μετά τα Χριστούγεννα. Όπως είπε και η Ντίντι η διδασκαλία είναι πολλλύυυ δύσκολη. Τα παιδιά δε μπορούν να καθίσουν για πολύ ώρα στην καρέκλα τους, κάνουν φασαρία, κουράζονται εύκολα κλπ. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Η δασκάλα της θα τα καταφέρει μια χαρά...

Θα συμφωνήσω μαζί σου,είχα το ίδιο άνχος ο γιος μου ήξερε να γράφει μόνο το όνομα του και το spiderman μέχρι τα χριστούγεννα είχα εντυπωσιαστεί απο την πρόοδο του, ότι είναι να μάθουν θα το μάθουν. Θα συνηστούσα υπομονή και κατανοηση απο τους γονείς για τα μικρά.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συμπεθερα!!!!!!!!!!

1.Οδοντιατρο (του πας την σελιδα απο το βιβλιαριο υγειας του παιδιου που ειναι για την οδοντιατρική εξέταση και σου την συμπληρωνει)

2.Καρδιολογική εξέταση

3.Οφθαλμολογική εξέταση

4.Πιστοποιητικο γεννησεως

Αντε με το καλο και το Κατερινακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όντως σε ιδιωτικό πηγαίνουμε , και επειδή μου είπε φίλη εκπαιδευτικός ότι όταν ξεκινάνε τα σχολεία κάποια βιβλία εξαντλούνται έσπευσα να τα προμηθευτώ.

Τώρα το άλλο θέμα- από ότι είδα όλα τα βιβλία και τετράδια ασκήσεων είναι σαν τσιγαρόχαρτα- να υποθέσω ότι θα πρέπει να τα ντύσουμε με αυτοκόλλητο προκειμένου να αντέξουν? (δεν μπορώ-μου έρχονται σκηνές φρίκης από το μακρινό παρελθόν που προσπαθούσα με τις ώρες να ντύσω 2 βιβλία διότι είμαι και κουλή όσον αφορά τις χειροτεχνίες)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όντως σε ιδιωτικό πηγαίνουμε , και επειδή μου είπε φίλη εκπαιδευτικός ότι όταν ξεκινάνε τα σχολεία κάποια βιβλία εξαντλούνται έσπευσα να τα προμηθευτώ.

Τώρα το άλλο θέμα- από ότι είδα όλα τα βιβλία και τετράδια ασκήσεων είναι σαν τσιγαρόχαρτα- να υποθέσω ότι θα πρέπει να τα ντύσουμε με αυτοκόλλητο προκειμένου να αντέξουν? (δεν μπορώ-μου έρχονται σκηνές φρίκης από το μακρινό παρελθόν που προσπαθούσα με τις ώρες να ντύσω 2 βιβλία διότι είμαι και κουλή όσον αφορά τις χειροτεχνίες)

 

οντως τα βιβλια ειναι σαν τσιγαροχαρτα,ειδικα για τα μικρα που οσο να ναι δεν τα πολυ προσεχουν .

Να παρεις να τα βαλεις το αυτοκολητο καλυμα ειναι πολυ πιο ευκολο και δεν βγαινει οσο τα αλλα.

Ασε και εμενα οταν τα πρωτοπηραμε και τα ειδα ενα ψυχοπλακομα με επιασε...........και τωρα που ξερω παλι οτι τα χειμωνιατικα απογευματα μας δεν θα ειναι ξενοιαστα και χαλαρα παλι καπως μου ερχετε......

 

αντε να χαρουμε τις λιγες χαλαρες μερες που μας απομενουν........

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το αυτοκόλλητο κάλυμα? εγώ θυμάμαι πως αγοράζαμε ένα μεγάλο ρολό που ήταν διάφανο αυτοκόλλητο και το κόβαμε στις διαστάσεις του βιβλίου με ψαλίδι ή κοπίδι και αφήναμε και λίγο να διπλώσει προς τα μέσα για να μην ξεφτίσει κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Πες μου ότι έχει βγει κάτι πιο εύκολο, pleaseeeeee.................. 0002007D.gif

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά.

Για τα βιβλία εγώ ξέρω μόνο το ρολό που λες.

Για τα τετράδια υπάρχουν θήκες αλλά στην Α΄τάξη συνήθως ζητάμε χρωματιστά τετράδια, ώστε να τα ξεχωρίζουν τα παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

μην σε πιανει καμια καταθλιψη όλα μια ιδεα ειναι....

Λοιπον θα παρεις αυτο το ρολο αυτοκολητο που λες και θα τα ντυσεις τα βιβλια με τον τροπο που ειπες παραπανω και να δεις πως δεν ειναι δυσκολο.....

αντε καλη αρχη σου ευχομαι και ολα θα πανε μια χαρα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ βρε παιδιά.... η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά αγχωμένη με το θέμα του σχολείου δεδομένου ότι φέτος θα υπάρχει και διάβασμα στο σπίτι και σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω με το πρόγραμμά μας: το πρωί δουλειά και τα παιδιά σχολείο-παιδικό, το μεσημέρι να γυρνάμε όλοι μαζί , ο μικρός να ζουζουνίζει μέσα στο σπίτι (είναι αρκετά ζωηρός) , ο μεγάλος να προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του βήματα στη μάθηση (προφανώς θα θέλει τη μέγιστη προσοχή) και εγώ να τρέχω με τις δουλειές του σπιτιού και τις υποχρεώσεις μας. Δυστυχώς βοήθεια από κανέναν και ο σύζυγος να λείπει στο εξωτερικό. Πως θα βρούμε μία άκρη σε όλα αυτά ειλικρινά δεν ξέρω...:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε παιδιά.... η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά αγχωμένη με το θέμα του σχολείου δεδομένου ότι φέτος θα υπάρχει και διάβασμα στο σπίτι και σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω με το πρόγραμμά μας: το πρωί δουλειά και τα παιδιά σχολείο-παιδικό, το μεσημέρι να γυρνάμε όλοι μαζί , ο μικρός να ζουζουνίζει μέσα στο σπίτι (είναι αρκετά ζωηρός) , ο μεγάλος να προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του βήματα στη μάθηση (προφανώς θα θέλει τη μέγιστη προσοχή) και εγώ να τρέχω με τις δουλειές του σπιτιού και τις υποχρεώσεις μας. Δυστυχώς βοήθεια από κανέναν και ο σύζυγος να λείπει στο εξωτερικό. Πως θα βρούμε μία άκρη σε όλα αυτά ειλικρινά δεν ξέρω...:-(

 

Λοιπον ακριβως το ιδιο αγχος ειχα και εγω περσυ.............

επειδη και εμενα ο μικρος μου ηταν στην ιδια ηληκια περιπου με τον δικο σου περσυ, καταφερα και βρηκα διαφορους τροπους να ειναι απασχολημενος για καμια ωριτσα τουλαχιστον(γιατι τοσο θα κραταει το διαβασμα σας ειδικα τον πρωτο καιρο)και να μην μας ενοχλει.

Εκεινη την ωρα θα του δινεις οτι του αρεσει και τον κραταει απασχολημενο απο παιχνιδια παντα μιλαω,θα του βαλεις ισως και καποιο dvd που του αρεσεινα βλεπει ,μπορεις επισης να του παρεις μια παρομια κασετινα με του μεγαλου και να τον δινεις και αυτον την ωρα που γραφετε την κασετινα με ενα μπλοκ και να κανει οτι γραφει και εκεινος(εμενα του αρεζε παρα πολυ αυτο,επαναλαμβανε και οτι εκανε η κορη μου και ειχε πολι γελιο).

Μπορεις ακομα να του δινεις κατι αγαπημενο του να τρωει εκινη την ωρα και να μην κανει φασαρια και να ειναι αφοσιωμενος σε αυτο.

 

Σκεψου τι πραγματα του αρεσουν και τον απασχολουν και προσπαθησε να τα κανεις εκεινη την ωρα.

Μην αγχωνεσε τζαμπα στο λεω εκ πειρας,θελει τροπο και κοπο;)

 

καλη επιτυχια και οτι σε απασχολει εδω ειμαστε εμεις

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες μην αγχώνεστε! Όλα τα παιδάκια θα μάθουν να γράφουν, να διαβάζουν, να μετράνε! Αυτό που έχει αξία είναι να μάθουν να αγαπούν το σχολείο, τα βιβλία, τη μάθηση .... να οργανώνουν το χρόνο τους σωστά, να μην αγχώνονται με τις αποτυχίες τους ... κι εσείς οι μανούλες χαρείτε, ζήστε τα πιο όμορφα χρόνια των ζουζουνιών, τη στιγμή που θα φέρουν τα πρώτα τους βιβλία, την αγορά της πρώτης τσάντας ... και τόσα άλλα!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες μην αγχώνεστε! Όλα τα παιδάκια θα μάθουν να γράφουν, να διαβάζουν, να μετράνε! Αυτό που έχει αξία είναι να μάθουν να αγαπούν το σχολείο, τα βιβλία, τη μάθηση .... να οργανώνουν το χρόνο τους σωστά, να μην αγχώνονται με τις αποτυχίες τους ... κι εσείς οι μανούλες χαρείτε, ζήστε τα πιο όμορφα χρόνια των ζουζουνιών, τη στιγμή που θα φέρουν τα πρώτα τους βιβλία, την αγορά της πρώτης τσάντας ... και τόσα άλλα!!!:-D

 

AYTO TO KEIMENO ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ ΕΥΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ/ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ/ΚΛΠ....ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΠΙΛΟΓΟ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ΘΕΜΑ!!!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες μην αγχώνεστε! Όλα τα παιδάκια θα μάθουν να γράφουν, να διαβάζουν, να μετράνε! Αυτό που έχει αξία είναι να μάθουν να αγαπούν το σχολείο, τα βιβλία, τη μάθηση .... να οργανώνουν το χρόνο τους σωστά, να μην αγχώνονται με τις αποτυχίες τους ... κι εσείς οι μανούλες χαρείτε, ζήστε τα πιο όμορφα χρόνια των ζουζουνιών, τη στιγμή που θα φέρουν τα πρώτα τους βιβλία, την αγορά της πρώτης τσάντας ... και τόσα άλλα!!!:-D

 

αυτό πάει να πει θετική σκέψη. Άντε κορίτσια καλή αρχή να έχουμε....:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ μανούλες!

Μου έλεγαν και μου λένε συχνά ότι ζω τα καλύτερα χρόνια των παιδιών μου. Παλιά θεωρούσα ότι πνίγομαι, χάνομαι, κουράζομαι... Ανυπομονούσα να μεγαλώσουν, να περπατήσουν, να βγάλουν την πάνα, την πιπίλα... Λάθος!

Τώρα άρχισα να τα χαίρομαι... Τα διαβάζω, ντύνω τα βιβλία τους, διαλέγουμε τις ετικέτες, συζητάμε συνέχεια για το σχολείο, τα πηγαίνω στα γενέθλια των φίλων τους και χαίρομαι όσο κι αυτά...ζω έντονα τα όμορφα σχολικά χρόνια τους, διότι αυτά τα χρόνια τρέχουν γρήγορα κι είναι τόσο αθώα, γλυκά, πολύ γλυκά! Υπάρχουν και οι στιγμές που πιέζομαι, αλλά κάτι άλλαξε!

Τα χρόνια του Δημοτικού είναι τα καλύτερα! Γερά να είναι τα παιδάκια μας!:-D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ μανούλες!

Μου έλεγαν και μου λένε συχνά ότι ζω τα καλύτερα χρόνια των παιδιών μου. Παλιά θεωρούσα ότι πνίγομαι, χάνομαι, κουράζομαι... Ανυπομονούσα να μεγαλώσουν, να περπατήσουν, να βγάλουν την πάνα, την πιπίλα... Λάθος!

Τώρα άρχισα να τα χαίρομαι... Τα διαβάζω, ντύνω τα βιβλία τους, διαλέγουμε τις ετικέτες, συζητάμε συνέχεια για το σχολείο, τα πηγαίνω στα γενέθλια των φίλων τους και χαίρομαι όσο κι αυτά...ζω έντονα τα όμορφα σχολικά χρόνια τους, διότι αυτά τα χρόνια τρέχουν γρήγορα κι είναι τόσο αθώα, γλυκά, πολύ γλυκά! Υπάρχουν και οι στιγμές που πιέζομαι, αλλά κάτι άλλαξε!

Τα χρόνια του Δημοτικού είναι τα καλύτερα! Γερά να είναι τα παιδάκια μας!:-D

 

Mε συγκίνησες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα και πήραμε τα βιβλία για την πρώτη τάξη που μας έστειλαν τον κατάλογο για το σχολείο , και δεν πίστευα στα μάτια μου... τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά από αυτά που ήξερα. Μπερδεύτηκα τόσο πολύ πριν καν αρχίσουν. Το παιδί τα είδε και η μόνη του απορία ήταν αν θα χρειάζεται να τα κουβαλάει όλα αυτά κάθε μέρα στο σχολείο. Εμένα μου έκανε πάντως εντύπωση το πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι πριν τα παιδιά τελειώσουν με το δημοτικό οι γονείς δεν μπορούν να τα βοηθήσουν με την μελέτη...

 

Αλήθεια πόσο στοιχίσανε (στο περίπου) τα βιβλία του ΟΕΔΒ για την α΄δημοτικού;

 

Επιπλέον, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ τα παιδάκια που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο να μη τα υπολογίζει το κράτος στα βιβλία. Δε φτάνει Κράτος που με το ποσοστό των παιδιών που αναγκάζονται να πάνε σε ιδιωτικά σχολεία (έτσι όπως έχουν καταντήσει τα δημόσια είναι θεμα κ...φαρδίας να πετύχεις κανα σωστό) εσύ γλιτώνεις διορισμούς εκπαιδευτικών (που έχεις ήδη αρκετούς απλήρωτους και με μεγάλη καθυστέρηση) και αίθουσες διδασκαλίας. Δως τους τουλάχιστον τα βιβλία έτσι "για τα μάτια του κόσμου", να πεις ότι κάτι έκανες. Μη πω πως κανονικά θά πρεπε να λαμβάνουμε εμείς οι γονείς ένα επίδομα να μας δώσει το κράτος που δεν επιβαρύνουμε τα δημόσια σχολεία (αυτό που κάνουν οι ασφαλιστικές όταν δεν τις χρησιμοποιείς) ή έστω μία φοροαπαλλαγή, να βάζουμε τα δίδακτρα στη δήλωση. Κάτι βρε κ...κρατος έστι για το μαμότο, έτσι γιατί όταν θα είναι να παει φαντάρος το παιδάκι μου θα το θυμιθείς και θα μου το πάρεις, γιατί όταν θα δουλεψει θα μου το "ξεζουμίσεις". Και μη ξεχνάμε, δεν είναι όλοι οι γονείς ευποροι που στελνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά, είναι και μισθωτοί με μετρημένα κουκιά για μισθό και το μεγαλύτερο ξεζούμισμα στην εφορία. ΑΧ! τα πα και ξεθύμανα!!!!!! ΕΚΛΟΓΕΣ καπου άκουσα! Τσιμπήστε ένα ....... (δεν εννοώ ψήφο).

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ποσο στοιχιζουν τα βιβλια της πρωτης δημοτικού;

ξερει καμια;

γιατι τα δικα μας παιδακια δεν τα δικαιουνται επειδη πανε σε ιδιωτικο;

δεν ειναι πολιτες αυτης της χωρας;

θα πρεπε να δινονται κανονικα σε ολα τα παιδακια

δεν την καταλαβαινω την λογικη τους

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συμπεθέρα...........επειδή μιλάει Ελληνικά το Μαράκι,κι έχει Έλληνες γονείς θέλεις και δωρεάν βιβλία στο ιδιωτικό????????Τς,τς,τς..........ρατσισμόοοοοοοος.......

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...