Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


Guest ΕΛΙ

Recommended Posts

Επιπλέον, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ τα παιδάκια που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο να μη τα υπολογίζει το κράτος στα βιβλία. ).

 

Προσφατα σε συζητηση ..εμαθα οτι οι γονεις μπορουν να πανε στο δημοσιο σχολειο που θα υπαγοταν κανονικα το παιδι τους και να απαιτησει τα βιβλια και ειναι υποχρεωμενη να τα δωσουν..

Δεν μπορουσα να το πιστεψω ..γιατι κι εγω ηξερα οτι οσα πανε στο ιδιωτικο τ αγοραζουν...αλλα φιλη μας δασκαλα πηγαινοντας η κορη της σε ιδιωτικο στην Θεσ/κη πηγε στο γυμνασιο που ηταν ν απαει κανονικα και τα πηρε(οκ εκανε φασαρια ..αλλα ηξερε οτι τα δικαιουταν)

Ας τα ψαξετε ..αν υπαρχει πουθενα γραμμενο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσφατα σε συζητηση ..εμαθα οτι οι γονεις μπορουν να πανε στο δημοσιο σχολειο που θα υπαγοταν κανονικα το παιδι τους και να απαιτησει τα βιβλια και ειναι υποχρεωμενη να τα δωσουν..

Δεν μπορουσα να το πιστεψω ..γιατι κι εγω ηξερα οτι οσα πανε στο ιδιωτικο τ αγοραζουν...αλλα φιλη μας δασκαλα πηγαινοντας η κορη της σε ιδιωτικο στην Θεσ/κη πηγε στο γυμνασιο που ηταν ν απαει κανονικα και τα πηρε(οκ εκανε φασαρια ..αλλα ηξερε οτι τα δικαιουταν)

Ας τα ψαξετε ..αν υπαρχει πουθενα γραμμενο..

 

Oποτε ασχολούμαι με δημόσιο γενικώς βγάζω σπυράκια! Μπορεί και να το κάνω έτσι για πλάκα μια μέρα που θά΄χω όρεξη για καβγα, αν και έμαθα ότι τα βιβλία είναι πολύ φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα σε συζητηση ..εμαθα οτι οι γονεις μπορουν να πανε στο δημοσιο σχολειο που θα υπαγοταν κανονικα το παιδι τους και να απαιτησει τα βιβλια και ειναι υποχρεωμενη να τα δωσουν..

Δεν μπορουσα να το πιστεψω ..γιατι κι εγω ηξερα οτι οσα πανε στο ιδιωτικο τ αγοραζουν...αλλα φιλη μας δασκαλα πηγαινοντας η κορη της σε ιδιωτικο στην Θεσ/κη πηγε στο γυμνασιο που ηταν ν απαει κανονικα και τα πηρε(οκ εκανε φασαρια ..αλλα ηξερε οτι τα δικαιουταν)

Ας τα ψαξετε ..αν υπαρχει πουθενα γραμμενο..

 

πολυ ενδιαφερον αυτο

θα παω να τα ζητησω

και δεν ειναι για το κοστος

αλλα γιατι θεωρω οτι ή πολιτεια

ειναι υποχρεωμενη να δωσει τα βιβλια στο παιδι μου

δικαιουται

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον αυτο

θα παω να τα ζητησω

και δεν ειναι για το κοστος

αλλα γιατι θεωρω οτι ή πολιτεια

ειναι υποχρεωμενη να δωσει τα βιβλια στο παιδι μου

δικαιουται

 

Συμφωνώ! Αν βρεις άκρη πες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι θα σας πω

απλα θα ηθελα να τοψαχνα λιγο πρωτα

μηπως αναγραφεται καπου αυτο

αν προβλεπεται

 

Ναι αν ειχες το νομο μαζι σου..θα την καναν τουμπεκι...

Αλλα αν το βρεις και πας..να μην τους το δωσεις αμεσως(φατσουλα με γλωσσα εξω ...smile)..

Ψαξε και θα ρωτησω κι εγω την αδερφη μου να ρωτησει την κουνιαδα της (αυτη το ειχε κανει)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσο στοιχίσανε (στο περίπου) τα βιβλία του ΟΕΔΒ για την α΄δημοτικού;

 

Πήραμε τα περισσότερα βιβλία και τετράδια ασκήσεων όπως τα λένε (μας λείπουν ακόμη 3 που δεν είχαν) και μας στοίχησαν 35 ευρώ όλα.Να πω την αλήθεια , περίμενα πολύ περισσότερα. Η ποιότητά τους όμως βρε παιδί μου, τσιγαρόχαρτα εντελώς ... σιγά μην κρατήσουν αυτά στην κατάσταση που είναι ένα ολόκληρο χρόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συμπεθέρα...........επειδή μιλάει Ελληνικά το Μαράκι,κι έχει Έλληνες γονείς θέλεις και δωρεάν βιβλία στο ιδιωτικό????????Τς,τς,τς..........ρατσισμόοοοοοοος.......

 

πόσο δίκιο έχεις.... ή μήπως ήθελες να το πας κιόλας στο δημόσιο και να μιλάνε ελληνικά ? τι αναχρονιστικά πράγματα είναι αυτά? εδώ συστήνουμε σχολεία (πως τα λένε κάτσε να δεις) πολυπολιτισμικά. Στα κακομοιρούλια τα ελληνικά μείναμε τώρα?:evil:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

. Η ποιότητά τους όμως βρε παιδί μου, τσιγαρόχαρτα εντελώς ... σιγά μην κρατήσουν αυτά στην κατάσταση που είναι ένα ολόκληρο χρόνο.

 

Αυτο μου ειχε κανει στην αρχη πολυ κακη εντυπωση κι εμενα...σαν περιοδικα ειναι.

Σαφως και τα ντυνουμε ...αλλα μια χαρα διατηρουνται...γιατι ειναι τευχη..οποτε δεν ειναι για ολη την χρονια

Οποτε πλεον τωρα (οχι οτι ενθουσιαζομαι..αλλα εψαξα να βρω θετικα) λεω οκ...ειναι λεπτα ..οποτε το παιδι κουβαλα λιγοτερο βαρος απ οτι να ηταν ενα τευχος και οχι 3-4 που ειναι για καθε βιβλιο περιπου

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο μου ειχε κανει στην αρχη πολυ κακη εντυπωση κι εμενα...σαν περιοδικα ειναι.

Σαφως και τα ντυνουμε ...αλλα μια χαρα διατηρουνται...γιατι ειναι τευχη..οποτε δεν ειναι για ολη την χρονια

Οποτε πλεον τωρα (οχι οτι ενθουσιαζομαι..αλλα εψαξα να βρω θετικα) λεω οκ...ειναι λεπτα ..οποτε το παιδι κουβαλα λιγοτερο βαρος απ οτι να ηταν ενα τευχος και οχι 3-4 που ειναι για καθε βιβλιο περιπου

 

 

Ααααααα,πες το μου κι αυτό............

Το Υπουργείο σκέφτηκε να μην πάθουν τα παιδιά μας σκολίωση!!!:roll::lol:

Φανταζόμουνα ότι εν έτη 2009........και μετά από τόοοοοοοσα χρόνια δεν θα καταφεύγαμε στην γνωστή λύση του διαφανούς αυτοκόλλητου.......μα καλά............πόσο ρομαντικιά είμαι.............:?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά...

Μακάρι το μόνο μειονέκτημα των βιβλίων να ήταν ότι χρειάζεται αυτοκόλλητο......

 

Eδω δυστυχως ειναι για γελια και για ΚΛΑΜΑΤΑ και εχεις απολυτο δικιο..

Εαν εχεις καλο δασκαλο ουτε που καταλαβαινεις τα λαθη και τις παραλειψεις τους...αν οχι.... ουτε μαθηματικος δεν μπορει να καταλαβει τι γινεται στα βιβλια τους

Πχ ενα απλο παραδειγμα...εχει στο βιβλιο της β δημ. να μαθουν τα ευρω..λογικο..και να κανουν πραξεις..πολυ λογικο...αφου βρε (μην βρισω) τα παιδια δεν ξερουν δεκαδικους ..πως θα το κατανοησουν πληρως??? Οτι κατι κανει πχ 1,20 + 2,70=?

Αναρωτιεμαι τι εκανε η δασκαλα για να τα κατανοησουν..ασχετα που αδηνοπαθησαμε (στα 2 χρονια που πηγε σχολειο ηταν η μοναδικη φορα..που δεν ειχε κατανοηση κατι...και δεν ηξερα πως να το πω)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα σε συζητηση ..εμαθα οτι οι γονεις μπορουν να πανε στο δημοσιο σχολειο που θα υπαγοταν κανονικα το παιδι τους και να απαιτησει τα βιβλια και ειναι υποχρεωμενη να τα δωσουν..

μου φανηκε περιεργο αυτο που αναφερεις, καθως ειμαι καθηγητρια σε δημοσιο σχολειο και καποιες χρονιες ημουν υπευθυνη για την παραλαβη και διανομη βιβλιων.Τα βιβλια ερχονται με βαση τον αριθμο των μαθητων.Συμπληρωνουμε μια κατασταση με τον ακριβη αριθμο μαθητων σε καθε ταξη και στελνουν τοσα βιβλια,ισως κι ενα παραπανω για τον καθηγητη.Καποιες φορες δεν εχουμε δευτερο για τυχον αλλο καθηγητη που θα κανει το μαθημα.Εψαξα στο διαδικτυο και δεν βρηκα καμια σχετικη νομοθεσια,μονο καποιες ερωτησεις απο γονεις στο meafora που ειναι μπλογκ του υπουργειου και στο συνηγορο του πολιτη.Για να δικαιουται το παιδι βιβλια πρεπει να εχει εγγραφει στο σχολειο κι οχι απλα να παμε εκει που θα μπορουσε να εχει εγγραφει και να τα παρουμε.Αν οντως υπαρχει νομοθεσια και τη βρεις γραψτο εδω,γιατι τοσα χρονια δεν το εχω ξανακουσει

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα σε συζητηση ..εμαθα οτι οι γονεις μπορουν να πανε στο δημοσιο σχολειο που θα υπαγοταν κανονικα το παιδι τους και να απαιτησει τα βιβλια και ειναι υποχρεωμενη να τα δωσουν..

Δεν μπορουσα να το πιστεψω ..γιατι κι εγω ηξερα οτι οσα πανε στο ιδιωτικο τ αγοραζουν...αλλα φιλη μας δασκαλα πηγαινοντας η κορη της σε ιδιωτικο στην Θεσ/κη πηγε στο γυμνασιο που ηταν ν απαει κανονικα και τα πηρε(οκ εκανε φασαρια ..αλλα ηξερε οτι τα δικαιουταν)

Ας τα ψαξετε ..αν υπαρχει πουθενα γραμμενο..

 

Τα βιβλία έρχονται με βάση την κατάσταση εγγεγραμμένων μαθητών +1. Αν έρθει κάποιος μαθητής με μετεγγραφή ψάχνουμε να βρούμε βιβλίο...Για το δασκαλο; Αστεία πραγματα που να το χρησιμοποιησει άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία έρχονται με βάση την κατάσταση εγγεγραμμένων μαθητών +1. Αν έρθει κάποιος μαθητής με μετεγγραφή ψάχνουμε να βρούμε βιβλίο...Για το δασκαλο; Αστεία πραγματα που να το χρησιμοποιησει άλλωστε;

 

 

Τι εννοείς βρε Ελένη που να το χρησιμοποιήσει??????????:roll:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ... ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗς ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΤΑΞΗΣ... ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ; ΠΡΟΦΑΝΩς ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ... ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ....

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια κι εγω δεν ξερω...μου ειπαν οτι το εκανε μια γνωστη η οποια και η ιδια ειναι δασκαλα...(ειναι η κουνιαδα της αδερφης μου και μου το ειπε η αδερφη μου) Μου εκανε κι εμενα εντυπωση ...αλλα θεωρησα και λογικο να δικαιουνται βιβλια ολα τα παιδια...

Θα ρωτησω να δω τι ακριβως εγινε και μηπως επαιξε κατι αλλο...

Βεβαια δεν χανουμε κατι να το ψαξουμε ε?

Εμενα βεβαια δεν μ αφορα καθως τα δικα μου ειναι σε δημοσιο..αλλα αν οντως μπορει να γινει..να μην το ξερουν

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πριν την αλλαγή βιβλίων σίγουρα της έδωσαν γιατί τότε υπήρχε η δυνατότητα...

Αν ήταν με τα καινούρια βιβλία ίσως υπήρχε καποιο και βαρέθηκαν να ασχοληθούν...

Εγώ νομιζα ότι τα βιβλία μοιράζονται από το σχολείο είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό...

Γιατί στο ιδιωτικό αφου πληρώνεις διδακτρα δεν σου δίνουν και τα βιβλία;

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια,πήρα σήμερα τηλέφωνο στο σχολείο,και μου έστειλαν τη λίστα με τα υλικά που θα χρειαστούν,και όταν είπα να μου στείλουν και τη λίστα με τα βιβλία,μου απάντησαν ότι "αυτά θα τα πάρετε την Δευτέρα με τα σχολικά......!!!"......ελπίζω όχι μαζί με την απόδειξη του ότι χρωστάτε τόσα........:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια,πήρα σήμερα τηλέφωνο στο σχολείο,και μου έστειλαν τη λίστα με τα υλικά που θα χρειαστούν,και όταν είπα να μου στείλουν και τη λίστα με τα βιβλία,μου απάντησαν ότι "αυτά θα τα πάρετε την Δευτέρα με τα σχολικά......!!!"......ελπίζω όχι μαζί με την απόδειξη του ότι χρωστάτε τόσα........:roll:

και εγώ το ευχομαι:P:p:p:p:p

Ευτυχώς εμεις δεν έχουμε επιλογές..:wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Eδω δυστυχως ειναι για γελια και για ΚΛΑΜΑΤΑ και εχεις απολυτο δικιο..

Εαν εχεις καλο δασκαλο ουτε που καταλαβαινεις τα λαθη και τις παραλειψεις τους...αν οχι.... ουτε μαθηματικος δεν μπορει να καταλαβει τι γινεται στα βιβλια τους

Πχ ενα απλο παραδειγμα...εχει στο βιβλιο της β δημ. να μαθουν τα ευρω..λογικο..και να κανουν πραξεις..πολυ λογικο...αφου βρε (μην βρισω) τα παιδια δεν ξερουν δεκαδικους ..πως θα το κατανοησουν πληρως??? Οτι κατι κανει πχ 1,20 + 2,70=?

Αναρωτιεμαι τι εκανε η δασκαλα για να τα κατανοησουν..ασχετα που αδηνοπαθησαμε (στα 2 χρονια που πηγε σχολειο ηταν η μοναδικη φορα..που δεν ειχε κατανοηση κατι...και δεν ηξερα πως να το πω)

 

:roll::roll::roll::roll:Θα τα κανουν κι¨ολας στην δευτερα?ωχ τι μας περιμενει.......

 

μου φανηκε περιεργο αυτο που αναφερεις, καθως ειμαι καθηγητρια σε δημοσιο σχολειο και καποιες χρονιες ημουν υπευθυνη για την παραλαβη και διανομη βιβλιων.Τα βιβλια ερχονται με βαση τον αριθμο των μαθητων.Συμπληρωνουμε μια κατασταση με τον ακριβη αριθμο μαθητων σε καθε ταξη και στελνουν τοσα βιβλια,ισως κι ενα παραπανω για τον καθηγητη.Καποιες φορες δεν εχουμε δευτερο για τυχον αλλο καθηγητη που θα κανει το μαθημα.Εψαξα στο διαδικτυο και δεν βρηκα καμια σχετικη νομοθεσια,μονο καποιες ερωτησεις απο γονεις στο meafora που ειναι μπλογκ του υπουργειου και στο συνηγορο του πολιτη.Για να δικαιουται το παιδι βιβλια πρεπει να εχει εγγραφει στο σχολειο κι οχι απλα να παμε εκει που θα μπορουσε να εχει εγγραφει και να τα παρουμε.Αν οντως υπαρχει νομοθεσια και τη βρεις γραψτο εδω,γιατι τοσα χρονια δεν το εχω ξανακουσει

 

αυτο γνωριζω και γω και μαλιστα περσυ επειδη ενα παιδακι απο την ταξη της κορης μου ειχε κανει εγγραφη σε αλλο σχολειο πρωτα και μετα ηρθε στο δικο μας,για μια εβδομαδα σχεδον το παιδι ηταν χωρις βιβλια γιατι καναν αιτηση στο πρωτο σχολειο που εκανε την εγγραφη να παρουν τα βιβλια και να πανε στο σχολειο που ηταν τωρα ..........φανταστειτε ,περασε 1 ολοκληρη εβδομαδα για να πανε τα βιβλια απο το ενα σχολειο στο αλλο και εδω οι αποστασεις ειναι μηδενικες.........η γραφιοκρατια σε ολο της το μεγαλειο.....

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ

 

"ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ώρα :20:00 TV 100 .......KAΛΕΣΜΕΝΗ Η ΕΒΙΤΑ ΖΙΟΥΔΡΟΥ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΟΣ -ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ PLASIS WORLD"

 

Μη το χάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια,πήρα σήμερα τηλέφωνο στο σχολείο,και μου έστειλαν τη λίστα με τα υλικά που θα χρειαστούν,και όταν είπα να μου στείλουν και τη λίστα με τα βιβλία,μου απάντησαν ότι "αυτά θα τα πάρετε την Δευτέρα με τα σχολικά......!!!"......ελπίζω όχι μαζί με την απόδειξη του ότι χρωστάτε τόσα........:roll:

 

Εννοειται οτι στα ιδιωτικα τα βιβλια τα αγοραζουν οι μαθητες... Τουλαχιστον οταν πηγαινα εγω, ξεπαραδιαζομασταν καθε χρονο... Και καλα, του οργανισμου δεν ειναι τοσο ακριβα... Τα ξενογλωσσα ομως??? Πανακριβα... Τι να πεις? Ασε Σοφη εχεις δρομο μπροστα σου... Σου μιλαω εκ πειρας!:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...