Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμεις ο μικρος ηπιε το almiron 1 μετα το 2 και τελικα το growing up , η μικρη επειδη ειχε αναγογες της δωσαμε για καποιο διαστημα s26 gf αντιαναγωγικο ,μετα πηραμε το almiron 1 και τωρα πινει ενα βιολογικο της frezyderm το καινουργιο frezylac λεγεται το 2

Link to comment
Share on other sites

εγω στον γιο μου εδωσα ολη τη σειρα του Almiron -δεν θηλασε καθολου-..

ξεκινησε το 1, μετα το 2, το 3, μεχρι που το γυρισαμε στο φρεσκο... και σ'εμας παντως η μαμα μου το ιδιο εδινε...

 

Κι εγώ σχεδόν το ίδιο. Θήλασε δυστυχώς μόνο 2 μήνες (ίσως και κάτι λιγότερο). Τώρα πίνει το 2.

 

Ο μεγάλος θήλαζε αποκλειστικά περίπου 8 μήνες, μετά Almiron 3 μέχρι το χρόνο και μετά φρέσκο.

 

Άσχετο. monbebe, πόσο χρονών είσαι;;;;;;;;:confused::confused::confused:

 

Εκτός και αν το Almiron κυκλοφορεί πολλά χρόνια. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια

Είμαι νέα μανούλα το κοριτσακι μου είναι 27 ημερών.

Ξεκινήσαμε με το Φριζολάκ γαλα σε σκόνη και λόγω των κολικών ο γιατρός μας είπε να της δώσουμε το Nan Sensitive,

Mόνο που με αυτό το γάλα δεν χορταίνει!!

Τρώει σχεδόν ανα 3-4 ώρες 150 γρ και σε μισή ώρα θέλει κι άλλο.Τις φορές που τις δίνω στήθος μετά απο μισή ώρα κλαίει πάλι και πίνει πάλι 150γρ με αποτέλεσμα να έχει χάσει τα ωράρια της στο φαγητό και να κλαίει να κλαίει.Μήπως το Nan Senstive είναι ελαφρύ και δεν χορταίνει?Μήπως κάτι δεν κάνω καλα?

Βοήθεια :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

mariagiord να σου ζήσει η μικρούλα σου! Κι εγώ frisolac δίνω στη μικρή μου αλλά σε λίγες μέρες θα πάρουμε το 2ης βρεφικής ηλικίας. Κι εμένα είχε κολικούς και είδα ότι ανακουφιζόταν πολύ με το τσαγάκι Μάραθο (σε μπλε κουτί) της Milupa. Πριν της αλλάξεις το γάλα χόρταινε με το Frisolac? Τα περισσότερα μωράκια έχουν κολικούς, Εμένα η μικρή μου λίγο με το τσαγάκι και λίγο με τρίψιμο στην πλατούλα κάπως ανακουφιζόταν. Δοκίμασε πριν την ταΐσεις να την κρατήσεις μπρούμυτα στα πόδια σου και να της τρίψεις την πλατούλα. Ίσως βοηθήσει.

Πες μας αν δούλεψε κανένα από τα παραπάνω.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι πιο γαλα ειναι καλυτερο, αλλα πιο κανει στο καθε παιδι. Εμεις επειδη ειχαμε θεμα με γουλιες (το εβγαζε σχεδον ολο) της εδινα το απταμιλ AR κ μια χαρα ειμασταν. Ξερω κ απο φιλες μου που αναμιγνυαν σκονες κ τετοια... Εμεις ευτυχως δεν ειχαμε τετοια. Αρκετες γνωστες δινουν το Φρισολακ (καπως ετσι..). Παντως κ εγω της δοκιμασα 3-4 γαλατα μεχρι να βρω ποιο μας κανει κ της αρεσει.

Τωρα το αν χορταινει ή οχι, καλυτερα να συνεννοηθεις με τον παιδιατρο. Εγω παντως παντα της εδινα οσο ηθελε να πιει κ οσοα συχνα ηθελε. Ακομα κ τωρα καμια φορα ξυπναει το βραδυ κ θελει λιγο γαλα για να κοιμηθει..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια

Είμαι νέα μανούλα το κοριτσακι μου είναι 27 ημερών.

Ξεκινήσαμε με το Φριζολάκ γαλα σε σκόνη και λόγω των κολικών ο γιατρός μας είπε να της δώσουμε το Nan Sensitive,

Mόνο που με αυτό το γάλα δεν χορταίνει!!

Τρώει σχεδόν ανα 3-4 ώρες 150 γρ και σε μισή ώρα θέλει κι άλλο.Τις φορές που τις δίνω στήθος μετά απο μισή ώρα κλαίει πάλι και πίνει πάλι 150γρ με αποτέλεσμα να έχει χάσει τα ωράρια της στο φαγητό και να κλαίει να κλαίει.Μήπως το Nan Senstive είναι ελαφρύ και δεν χορταίνει?Μήπως κάτι δεν κάνω καλα?

Βοήθεια :(

 

Καλημέρα mariagiord , να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! :D

Και εγώ το ΝΑΝ Sensitive της έδινα εώς 7 μηνών περίπου γιατί υπόφερε από κολικούς και δυσκοιλιότητα αλλά χόρταινε , βέβαια στην ηλικία σας την θηλαζα και το αρχίσαμε μεικτό θηλασμο και σκόνη στον 1 μιση μήνα. Δεν πιστεύω ότι είναι ποιο ελαφρύ αλλά είναι ειδικό για δυσκοιλιότητα και κολικους. Τώρα όμως μην περιμένεις μωράκι ενός μηνα να έχει ωράριο... είναι νωρίς ακόμα, τυχαίνει κάποιες φορές να συμπέφτουν οι ώρες που τρώει αλλά γενικά είναι πολύ νωρίς για ωράριο φαγητού. Και συνήθως πεινάνε καθε 2-3 ωρες . Μήπως της δίνεις λιγο κ αυτή έχει ανάγκη περισσότερο για αυτο να στο ζητάει. Δοκίμασε να της δώσεις 180μλ και δες τι θα κάνει.Αν πραγματικά δεν πεινάει άλλο θα σταματήσει στα 150 ειδάλως θα το φάει, δεν θα παθει τίποτα αν της το δώσεις ούτε θα βαρυστομαχιάσει, ξέρουν ποτε να σταματήσουν. Εμένα η δικιά μου κάνω κάθε βράδυ 300μλ....άλλωτε σταματά στα 240μλ και άλλωτε το τρώει όλο, εξαρτάται πόσο πεινάει! Μην σου φαίνεται πολύ, και μην ακούς τι σου λέει ο γιατρός κάθε παιδί εχεις ειδικές ανάγκες. Εμας όταν μας έλεγε αν τρώει 90μλ τρώγαμε 120 και όταν μας είπε να τρώει 150μλ ήδη έτρωγε 210μλ :shock::shock: Απλά πεινούσε περισσότερο!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποια μανούλα το Novalac AC που είναι ειδικό για κολικούς; Ο γιος μου, που μόλις σαράντησε υποφέρει από κολικούς και η παιδίατρος συνέστησε το συγκεκριμένο γάλα. Μέχρι τώρα πίναμε το S26. Ελπίζω το νέο γάλα να έχει αποτελέσματα γιατί σπαράζει η καρδιά μου να τον βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μου είπε και για ένα καινούριο σχετικά σιρόπι - Gripe ή κάπως έτσι - που είναι με ginger και υποτίθεται ότι βοηθάει. Το έχετε ακούσει ή ακόμα καλύτερα δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαμά του Θωμά, να σου ζήσει το μπεμπάκι σου, εμείς για τους κολικούς πέρναμε το ΝΑΝ Sensitive το οποίο της διόρθωσε και την δυσκιολιότητα που ανέπτυξε όταν γυρίσαμε σπίτι και για σκεύασμα σαν "φάρμακο" για τους κολικούς μας είχε συστήσει το Infacolic, το οποίο έκανε θαύματα στην μικρή μου και στης φίλης μου το γιο που έχουν την ίδια ηλικία. Μέσα σε δυο μέρες θα δεις τεράστια διαφορά με το Infacolic. Για αυτό που λες με το τζιντζερ δεν γνωρίζω κάτι!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μαμα του θωμα το σιροπακι που λες λεγεται new baby gripe water ειναι φυτικο σιροπακι και σε μας εκανε πααααρα πολυ καλο ..το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!!

Εμεις σαν γαλα πιναμε το Almiron Ar1 στην ηλικια αυτη...

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειπε η παιδιατρος το ναν αυτο επινε μεχρι 12μηνων τωρα πινουμε νουνου κιντ φρεσκο...αλλα δεν ειχε προβλημα και χορταινε και ηταν αρκετα ευπεπτο το ναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια!

Θέλω να σας ρωτήσω, όποια ξέρει, ποιο γάλα είναι το καλύτερο για τη δυσκοιλιότητα; Ο μπέμπης μου είναι 44 ημερών κι ενεργείται κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο (βέβαια είναι σαν αλοιφή). Δεν αντέχω να τον βλέπω να ταλαιπωρείται, γιατί σφίγγεται συνέχεια. Σε κάθε γεύμα του τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα αρκετό όμως. Αρχικά έπινε το Frisolac, εδώ και 2 μέρες το Aptamil 1 αλλά ακόμα δεν έχω δει τίποτα. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω το Frisolac Comfort, αλλά ότι παρασκευάζεται δύσκολα.

Εσείς τι λέτε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δοκίμασα και το S26 Gold 1 επειδή παρασκευάζεται πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά ενεργείθηκε στις 3 μέρες 1 φορά μόνος του. Έχει ακούσει καμία ότι το συγκεκριμένο γάλα βοηθάει στο να ενεργούνται πιο συχνά;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερό! Με το S26 Gold 1 επιτέλους ενεργείται μόνος του. Επίσης του αρέσει πολύ και σαν γεύση και ταιριάζει με το μητρικό γάλα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι το καλύτερο γάλα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σου Πεπη. Εχεις ακουσει τιποτα για το βιολογικο γαλα Holle? Ειναι απο κατσικισιο γαλα και λενε οτι ειναι πολυ καλο. Το εδωσα στο μωρακι μου 3 μερες και γλυτωσαμε απο τους κολικους. Ομως εχθες εκανε εμετο και κανει και γουλιτσες αλλα δεν ξερω αν ειναι απο το γαλα. Σημερα του εδωσα το Frezilac Comfort κατ'εντολη της παιδιατρου για να δουμε αν φταιει το Holle. Θα εκτιμουσα οτιδηποττε πληροφορια εχεις. Ευχαριστω

Ελενη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια απορία: Άλλα γάλα είναι το Guigoz κι άλλο το Nativa; Σας ρωτάω γιατί και τα δύο γράφουν πάνω ότι είναι της Guigoz.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η μικρη μου επινε αρχικα το ΝΑΝ 1 και απο 6 μηνων το ΝΑΝ 2 και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα, τωρα στον 12 μηνα θα της αλλαξω γαλα και θα παμε στο NESLAC σε χαρτινη συσκευασια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ τελικά μπερδεύτηκα! ο δικός μου ειναι 23 ημερών και τον θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα καθότι φαγάς!! τώρα του δίνω της Νοβαλάκ το AC για τους κολικούς αλλά κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα του αρχίζει και ζορίζεται κοκκινίζει και μουγκρίζει για κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να ξεξυπνάει να γκρινιάζει και να χαλάει το πρόγραμμά του!! η γιατρός μου έδωσε κάτι σταγόνες που είναι προβιοτικές για να τον βοηθήσουν αλλα δε ξέρω πότε θα δείξει άν βοηθάνε ή όχι... σκεφτόμουν να του αλλάξω γάλα, αλλά η παιδίατρος επιμένει στο Νοβαλάκ και δε ξέρω αν είναι απο πεποίθηση ή λόγω ποσοστών...

μια φίλη μου μου σύστησε τησ Μιλούπα αλλά πρέπει να του αλλάξω απο μόνη μου το γάλα ή όχι?? αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει άμεσα γιατί σύντομα πρέπει να αγοράσω νέο κουτί....

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά μπερδεύτηκα! ο δικός μου ειναι 23 ημερών και τον θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα καθότι φαγάς!! τώρα του δίνω της Νοβαλάκ το AC για τους κολικούς αλλά κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα του αρχίζει και ζορίζεται κοκκινίζει και μουγκρίζει για κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να ξεξυπνάει να γκρινιάζει και να χαλάει το πρόγραμμά του!! η γιατρός μου έδωσε κάτι σταγόνες που είναι προβιοτικές για να τον βοηθήσουν αλλα δε ξέρω πότε θα δείξει άν βοηθάνε ή όχι... σκεφτόμουν να του αλλάξω γάλα, αλλά η παιδίατρος επιμένει στο Νοβαλάκ και δε ξέρω αν είναι απο πεποίθηση ή λόγω ποσοστών...

μια φίλη μου μου σύστησε τησ Μιλούπα αλλά πρέπει να του αλλάξω απο μόνη μου το γάλα ή όχι?? αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει άμεσα γιατί σύντομα πρέπει να αγοράσω νέο κουτί....

 

 

Καλο ειναι να εμπιστευομαστε αυτο που μας λεει η γιατρος...αν πιστευεις οτι οντως αυτο δημιουργει προβλημα στο μωρακι σου ξανα συζητησε το μαζι της.Εγω στην αρχη της εδινα guigoz κ ειχαμε προβλημα δυσκοιλιοτητας η παιδιατρος μου ελεγε να μην το αλλαξω και οτι τα παιδια με μικτη διατροφη, θηλαζω κιολας, το εχουν αυτο το προβλημα.Τελικα αυτο το ειπα 3-4 φορες μου ειπε να παρω το nativa και τωρα δεν εχουμε κανενα προβλημα κανει 3 φορες κακα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

για να είμαι ειλικρινής δεν μου έχει "κάτσει" πολύ καλά η παιδίατρος, μου τη σύστησε η γυναικολόγος μου αλλά μαλλον δεν μου έχει κάνει το κλικ...

μια φίλη μου σύστησε το Gold S26 και θα τον δοκιμάσω σε αυτό το γάλα καθώς ο δικός της παιδίατρος την είχε συμβουλεύσει πως όλα τα βρεφικά γάλατα είναι εξίσου καλά και πως η ίδια πρέπει να ακολουθεί το ένστικτό της σε τέτοια θέματα και να μην ανησυχεί...

αλήθεια αν υπάρχει καμιά κοπέλα απο Χανιά και ξέρει να μου συστήσει παιδίατρο θα την ευχαριστούσα καθώς μόλις μετακομίσαμε και δεν ξέρω ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά μπερδεύτηκα! ο δικός μου ειναι 23 ημερών και τον θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα καθότι φαγάς!! τώρα του δίνω της Νοβαλάκ το AC για τους κολικούς αλλά κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα του αρχίζει και ζορίζεται κοκκινίζει και μουγκρίζει για κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να ξεξυπνάει να γκρινιάζει και να χαλάει το πρόγραμμά του!! η γιατρός μου έδωσε κάτι σταγόνες που είναι προβιοτικές για να τον βοηθήσουν αλλα δε ξέρω πότε θα δείξει άν βοηθάνε ή όχι... σκεφτόμουν να του αλλάξω γάλα, αλλά η παιδίατρος επιμένει στο Νοβαλάκ και δε ξέρω αν είναι απο πεποίθηση ή λόγω ποσοστών...

μια φίλη μου μου σύστησε τησ Μιλούπα αλλά πρέπει να του αλλάξω απο μόνη μου το γάλα ή όχι?? αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει άμεσα γιατί σύντομα πρέπει να αγοράσω νέο κουτί....

 

Αφού θηλάζεις, διάβασε καλύτερα τα θέματα θηλασμού και ρώτησε την Αγλαία να σε βοηθήσει να χορταίνει το μωρό με το δικό σου γάλα.

Το καλύτερα γάλα υπάρχει και είναι το μητρικό.;)

Link to comment
Share on other sites

εγω του εχω αλλαξει ηδη 3 γαλατα.ειμαστε στο 4ο.ο μικρος μου δεν εχει κλεισει ουτε τους 4 μηνες.το ενα το βγαζει το αλλο δεν τον χορταινει!μια φιλη μου στη κυπρο αλλαξε 8!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...