Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts

oxi den tin thilazw....ekeini ti stamatise...den ithele....

twra mou eipe o giatros na dokimasw to almiron pepti mipws einai kalutero stin geusi...metaksu mas...kai auto brwmaeiiiii....tha deiksei

Να σου πω κατι??Δοκιμασε να αλλαξεις μπιμπερο!!Δηλαδη αν εχεις κικο, παρε νουκ ή το αντιστροφο.Μπορει να σε βοηθησει!!!Πιανει καμια φορα!! :wink:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


exw avent bibero....den nomizw oti ftaei auto...giati to xamomili to pinei mia xara...xwris provlima...twra to vradu to ipie olo...doksa to theo@

alla apo tis 12 to mesimeri ...koimithike misi wra gurw stis 7 kai twra pia tin pire me ta xilia zoria....einai polu anusixi ...nustazei kai den borei na koimithei...ase pou den exei energithei katholou....

url=http://lilypie.com].png[/url]

.png

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι?Και εμενα το παθαινε αυτο που λες,οτι νυσταζει και ειναι ανησυχη και μπορει να ειναι επειδη δε τρωει πολυ, το παθαινε ενα φεγγαρι αυτο αλλα μετα αρχισαμε να την ταιζουμε ξαπλωμενη και αρχισε να τρωει πιο πολυ...Αλλα μπορει να ειναι και απο τα κακακια που δεν ησυχαζει.

Καποια απο τα γαλατα σκονη προκαλουν δυσκοιλιοτητα απο οσο ξερω.

Μπορει γι αυτο να ειναι ετσι......

Εγω δινω μητρικο γαλα με μπιμερο γιατι δεν μπορουσε να θηλασει καλα λογω επιπεδων θηλων.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

To gala ine mia diskoli ipothesi.

Kat'arhin o pediatros den ine andikimenikos giati proothi siggekrimenes markes. An sas to allaxi me tin proti horis na ehete kapio provlima, tote xerete...

Emas o megalos epine Almiron(apo to nosokomio) ke den ihe provlima diskiliotitas. Logo anagogon tou dosame to Almiron AR alla afto tou ekane diskiliotita (to haroupalevrio vlepis). To Frisolac Confort den itan toso apotelesmatiko stis anagoges oso to Almiron AR ki etsi kaname ena oreo cocktail me ta dio. Vale ke ligo hamomili ke den sas leo pos mirize! Thavma pos to epine.

I mirki ekane diskiliotita me to Almiron ke tis dinoume to Nativa. Apopsi mou ine pos ke ta dio vromane exisou. Ta kaimenoulia ti tous dinoume.

Me ta bibero den ihame provlima. Alla tous dosame ke to Neo Gripe Baby Water gia tous kolikous ke ta aeria. Ke to klassiko migma glikaniso, tilio, hamomili.

Olokliri epistimi vre aderfe!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

 

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.... που το βρήκες? τι μάρκα είναι?

(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

 

Δεν νοιώθω καθόλου άβολα. Το βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά και προιοντα υγιεινής διατροφής και είναι Γερμανικής εταιρείας (νομίζω η Hole ...ή κάπως έτσι λέγεται). Αυριο θα ποστάρω τη μάρκα.

Και λέω να δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου κατσικίσιο απο βιολογικά (που ξέρεις μπορεί και να της αρέσει!) βλέποντας και κάνοντας!

 

 

οκ ευχαριστώ! θα περιμένω να δω τη μάρκα :D

 

Όπως ανέφερε και η φίλη μας πιο κάτω, Holle λέγεται το γάλα απο μαγαζι με βιολογικά προϊοντα, βεβαια εχει τη διπλασια τιμή απο τα αλλα 400γρ 19Ε!!!. Θα το αρχίσουμε σήμερα και ελπίζω να το πιει! :o Θα δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου, κατσικίσιο φρέσκο (αν και δεν υποφέρεται η μυρωδιά του :P ).

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ήπιαμε χτές το βράδυ το κατσικίσιο γάλα για πρώτη φορά και το ήπιε ευχάριστα - που εκτός απο Almiron δεν έπινε τίποτα άλλο!! Επίσης δεν βρώμαγε ούτε κατσικίλα ούτε όπως τα άλλα γάλατα της αγοράς (Almiron κλπ), μάλιστα μύριζε υπέροχα. Όσο λοιπόν με παίρνει οικονομικά, αυτό θα τις παίρνω, όσο το δίνω συμπλήρωμα, καλά είναι - μέτα θα αρχίσουν τα ζόρια :lol::lol::lol::lol: .

Στη μεγάλη μου πήρα βιολογικό φρέσκο και το ήπιε πιο ευχάριστα απο το απλό (Δέλτα κλπ) και μάλιστα μου είπε ότι της άρεσε! Αντε να δούμε, μπορεί και να ήταν της στιγμής :lol::lol::lol: .

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ALMIRON ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ? ΠΟΤΕ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μας καταβροχθίζει απίστευτες ποσότητες γάλατος. Είναι τώρα πέντε μηνών και πίνει 4 γεύματα των 210ml και στο βραδυνό του καθαρίζει 250 ml !

 

Βέβαια όταν πίναμε ALMIRON 1 είχαμε τρομερό πρόβλημα , αηδίαζε , αναγουλιαζε έσπρωχνε το μπουκάλι.

 

Δοκιμάσαμε κανα δυό μάρκες και τελικά η παιδίατρος μας πρότεινε να δοκιμάσουμε ένα καινούργιο σχετικά γάλα το HUMANA 1 το οποίο και μας "εσωσε".

 

Πάντως θέλω να τονίσω ότι κατά την γνώμη μου . και κατά την γνώμη πολλών ¨ειλικρινών" γιατρών οι διαφορές στα γάλατα σκόνη είναι απλά στην γεύση. Ο λόγος ; Όσον αφορά τον εμπλουτισμό τους σε ιχνοστοιχεία , αμινοξέα, βιταμίνες κλπ όλα είναι πανω κάτω ΤΑ ΙΔΙΑ . Ανθρώπινα αντισώματα ΔΕΝ έχει κανένα και να μην παραμυθιαζόμασθε. Το μητρικό είναι ο απόλυτος βασιλιάς της διατροφής μέχρι τους 6-7 μήνες.

 

Από την άλλη , το να δίνεις σε ένα μωράκι κάτω του ενός έτους εβαπορέ ή φρέσκα γάλατα είναι μεγάλο λάθος. Τα μη παιδικά γάλατα και υψηλή περιεκτικότητα σε νάτριο έχουν , βλαβερό για τα ανώριμα παιδικά νεφρά και "φτωχά" σε σχέση με το μητρικό και τις σκόνες είναι.

 

Για να συνοψίσω λιγάκι , γνώμη μου είναι εάν σε ένα μπεμπίνι δεν αρέσει ένα γάλα και δεν έχει δυσανεξία στην λακτόζη ούτε έχει αναγωγές , μπορείτε άφοβα να πειραματιστείτε σε διάφορες μάρκες για να βρείτε αυτή που αρέσει στο μπεμπάκι σας να καταβροχθίζει.

 

Μην διστάζετε να πιείτε από το γάλα που δίνετε στο μωρό (Όχι από το μπουκάλι :) ) Θα εκπλαγείτε με το πόσες διαφορετικές γεύσεις υπάρχουν ανάλογα την μάρκα.

 

Φιλάκια κυρίες μου

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως ειναι οντως καλο να δοκιμαζετε το γαλα του παιδιου.. απο την εμπειρια που εχω με το γιο μου εχω παρατηρηση οτι οτι γαλα μπορω να πιω εγω μπορει και αυτο.. οτι δεν μου ερεσει εμενα, το φτυνει και ουτε να το βαλει στο στομα του.

Αρχικα επινε το NATIVA και δεν εχαμε κανενα προβλημα.. Οταν σε καποια φαση εκανε μια ατοπικη δερματιτιδα μου ειπε ο παιδιατρος οτι το πρωτο που πρεπει να τσεκαρουμε ηταν το γαλα και μας εδωσε το frizolac (υποαλλεγρικο) το οποιο κατα τη γνωμη μου νρωμουσε.. το παιδι δεν το επινε.. οπότε γυρισαμε στο αλλο. Στους 8 μηνες και εφοσον ετρωγε διαφορα πλέον, το εκοψε εντελως και καταλήξαμε στο noulac το οποιο παλι επινε με δυσκολία (οχι πανω απο 100 γραμμαρια τη φορα).

Τελικα ξεκινησαμε φρεσκο και το μονο που πίνει ειναιή το βιολογικο Ολυμπος ή το κατσικισιο Εβολ ή της γεωργικής σχολής (αναλογα τι θα βρω γιατι ειναι γενικα δυσεβρετα και τα τρία) . Το καλο που εχουν σε συγκριση με αλλα γαλατα ειναι οτι δεν μυριζουν και μπορω κι εγω να τα πιω ευχαριστα.. Το κατσικίσιο θελει λιγη προσοχη στο ζεσταμα, γιατι αν το ζεστανεις πολυ μυριζει τραγιλας.. Αν ομως το ζεστανεις λιγο δεν μυριζει καθολου .

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με almiron (το προωθούν τρελλά στα μεαιυτήρια) αλλά μας έφερε δυσκοιλιότητα. Το αλλάξαμε και μέχρι χθες πίναμε το novalac IT αλλά τώρα που διαπιστώθηκε αλλεργία πήραμε το frisolak HA .

Ελπίζω να είναι καλό.

Διαφορετικά θα πρέπει να βρούμε άλλο γάλα ΗΑ.

 

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πίνουμε s26 απο 2 μηνών.Ξεκινήσαμε με το 1,μετά απο 5 μηνών το 2 και απο 1 ετούς το 3!

Η παιδίατρος μου είπε να της το δίνω.Στο μαιευτήριο μου δώσαμε almiron αλλά το κόψαμε σχεδόν αμέσως..έκανε συνέχεια αναγωγές.Το s26 είναι πιο παχύρευστο και είμασταν μια χαρά.Θα συνεχίσω να της το δίνω τουλάχιστον μέχρι 2 ετών.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ALMIRON ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ? ΠΟΤΕ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.

 

Εγώ θα σου πω για το πρώτο μου παιδί γιατί το δεύτερο το θηλάζω ακόμη. Όταν σταμάτησα το θηλασμό του έδωσα το Frisolac. Μετά από ένα μήνα σχεδόν δεν ήθελε καθόλου να πιει γάλα οπότε το άλλαξα και του έδωσα το Nativa. Ούτε και αυτό όμως το έπινε. Μετά από συννενόηση με την παιδίατρο άρχισα να του δίνω το Noulac το οποίο και πίνει ακόμη.

 

Το Noulac άρχισα να του το δίνω όταν ήταν 8-9 μηνών

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εμείς στην αρχή Αλμιρόν, πολύ γρήγορα αλλαγή σε Χουμάνα, γιατί έφερε τρομερή δυσκοιλιότητα.και από τους 11 μήνες και κάτι και μετά, φρέσκο φρεσκότατο γαλατάκι.. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμεις ξεκινησαμε με NAN μετα almiron μετα almiron omneo μετα ενα που δε θυμαμαι :P και καταληξαμε στο frisolac comfort :)

Ολη η αγορα στα πόδια μας :P ειχαμε μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας, κολλικους και μερικες γουλιτσες γιαυτο καναμε γκαλοπ στα γαλατα :wink:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεκινήσαμε με almiron είναι αυτό που μας έδωσαν στο νοσοκομείο αλλά του έκανε δυσκοιλιότητα

μετά περάσαμε στο Novalac ΙΤ που όμως δεν τον βοήθησε καθόλου στη δυσκοιλιότητα, μετά σε κάτι άλλα αλλά τελικά καταλήξαμε στο Aptamil Digestive Comfort που ακόμα αυτό πίνει και με αυτό ήταν οκ τα κακά του και εκ των υστέρων μάθαμε ότι μάλλον δεν μας έκανε κολικούς επειδή αυτό το γάλα είναι και για τους κολικούς και δεν το ξέραμε

Link to comment
Share on other sites

kausona

από ότι θυμάμαι το μωρό σου έχει γεννηθεί.

Εμείς χρησιμοποιούσαμε το Aptamil 1, το οποίο μας το είχανε συστήσει στο μαιευτήριο. Αυτό του δίνανε λόγω του ότι δεν μπόρεσα κάποιες μέρες να το θηλάσω.

:wink::wink::wink:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ ξενερουά , εάν θέλετε αλλάζετε τον τίτλο του θέματος σε "ΤΙ ΓΑΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ;"

 

Πρόκειται για δευτερο πληθυντικό - ενεργητική φωνή και άρα γράφεται με έψιλον και όχι τρίτο ενικό - παθητική φωνή που γράφεραι με -αι.

 

Το ευκολο κόλπο για να αποφαζίζουμε εάν θα γράψουμε με -ε ή με -αι είναι να βλέπουμε εάν το ρήμα είναι στον ενικό η στον πληθυντικό.

 

Αμα το ρήμα απευθύνεται σε πολλούς , είναι στον πληθυντικό και γράφουμε με έψιλον αλλιώς με -αι

 

Υ.Γ. Και για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος , μετά από διάφορες δοκιμές Humana 1 και τώρα Humana 2

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...