Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Τι εννοείς πρόσδωση πατρωνύμου;

 

Όταν το μωράκι δεν είναι αναγνωρισμένο πας στη νομαρχία και δίνεις όνομα πατρός.

Δεν σημαίνει αναγνώριση όλο αυτό αλλά΄γίνεται για καθαρά ψυχολογικούς λόγους του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην δουλεια μου εχω δυο συναδελφους.Η μια εγινε ανυπαντρη μητερα στα 18 παρακαλω,πριν 35 χρονια.Τωρα περιμενει εγγονακι απο τον μη αναγνωρισμενο γιο της και αλλη μια που εγινε μητερα πριν 28 χρονια.Αυτης ο γιος ειναι αναγνωρισμενος.

Με ενα στομα και οι δυο μου ειπαν να μην τον παω στα δικαστηρια.Αυτη δε που ο γιος της εχει ονομα πατρος,μου ειπε πως αν τοτε ηξερε τι θα περνουσε το παιδι της και η ιδια απο τον πατερα δεν θα τον αφηνε ποτε να τον αναγνωρισει.Τι να λεμε...μιλησε η πειρα.Κατι παραπανω ξερουν αυτες.

Και τις εχω και τις δυο μαρτηρες αν συμβει το οτιδηποτε.

Αν το δικαστηριο ακουσει για βιαιες συμπεριφορες,σιγα μην δει ποτε παιδι ο γελοιος.

 

Κάτι ξέρουν οι παλιές!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωράκι δεν είναι αναγνωρισμένο πας στη νομαρχία και δίνεις όνομα πατρός.

Δεν σημαίνει αναγνώριση όλο αυτό αλλά΄γίνεται για καθαρά ψυχολογικούς λόγους του παιδιού!

 

και μπορείς να δώσεις οποιοδήποτε όνομα; ή του πατέρα; και μετά το παιδί χρησιμοποιεί αυτό το όνομα ως επίθετο;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Οχι καταλαβες λαθος.Το παιδι θα εχει το επωνυμο σου.Απλα θα εχει και ενα μικρο ονομα πατρος.Πχ,γιαννη,Χρηστο.Οποιοδηποτε δωσεις εσυ.

Θελω να το κανω και'γω αλλα περιμενω τον Σεπτεμβρη για να μεταφερω τα δικαιωματα μου εδω.Εως τωρα τα'χω στην γενετηρα μου.Εκει ανοιξα οικογενειακη μεριδα οταν γεννηθηκε η μικρη.Δεν μπορουσα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωράκι δεν είναι αναγνωρισμένο πας στη νομαρχία και δίνεις όνομα πατρός.

Δεν σημαίνει αναγνώριση όλο αυτό αλλά΄γίνεται για καθαρά ψυχολογικούς λόγους του παιδιού!

 

 

Κι εγώ αυτό θα κάνω αλλά όποτε αισθανθώ δυνατή να ξαναασχοληθώ με γραφειοκρατικά! (έχω περάσει πολλά τον τελευταίο καιρό!!!!). Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποιά διεύθυνση της Νομαρχίας? Η Νομαρχία Πειραια στεγάζεται σε 5 κτίρια και δεν θέλω να τα γυρίσω όλα :lol:

Επίσης για το θέμα του μπαμπά στο σχολείο δεν πολυανησυχώ. Όπως γίναμε τα μισά παιδάκια θα έχουν χωρισμένους γονείς. Τα δικά μας απλώς δεν θα έχουν περάσει τη φρίκη του διαζυγίου ;).

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορουμε εκτος απο ονομα πατρος να ορισουμε και επωνυμο πατρος, αυθαιρετα οτι θελουμε. Ε καλο ειναι σιγουρα να μη δωσουμε του γεννητορα χωρις τη συγκαταθεση του. Παντως ολα γινονται.

Babycaces διαβασε λιγο και το ανυπαντρες μητερες ποτε νικημενες οπου εχουμε συγκεντρωμενα καποια πραγματα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

σττααα αν δεν εχεις μαθει , θυμισου μου το βρε συ την αλλη βδομαδα, που θα εχουμε γυρισει απο κυπρο. Εχω ατομο που δουλεευει νομαρχια Πειραια, αλλα δεν ειναι αυτη τη βδομαδα.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ...φαίνονται τόσο βουνά όλα αυτά...μπορείτε να μου πείτε πρακτικά τι άλλες δυσκολίες έχετε αντιμετωπίσει ή ξέρετε ότι θα αντιμετωπίσουμε; θέλω να είμαι προετοιμασμένη

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

H κάθε οικογενεια αντιμετώπίζει τελέιως διαφορετικές δυσκολίες

βασικό πρόβλημα που νομίζω δνε χρειάζεται και μαστερ στην κοινωνιολογία για να το σκευτεί κανειςς είναι η ελλειψη χεριών

αλλα κι αυτό όπως προείπα εξαρταται παλι , διότι αν μένουν κοντά σου οι γονείς ή φίλοι ή συγγενεις που μπορούν να σε βοηθάνε τοτε αυτο το πρόβλημα δνε το έχεις ...

οικονομικά επίσης πάλι εξαρταται αν θα αντιμετωπίζεις πρόβληματα καθώς αλλές μητερες εχουν ια αλφα οικονομική ανεση αλλες πάλι οχι....

η οικονομική αναεση λέγοντας ενοώ μια ανεση που θα μπορέσει να σου προσφερει ευκολίες του τυπου , babysiter για να ξεκουραστουν οι ανθρωποι που σε βοηθανε , ή εξ ολοκλήρου αν δεν υπάρχουν τετοιοι ανθρωποι στο περιβάλλον

 

θα χρειαστείς επίσης κάποια ψυχολογική καθοδήγηση γιατι ΚΑΜΙΑ κοπέλα ήτε ττο ηθελε ήτε όχι αυτο το παιδι όσο και να το κάνουμε θελει καποιον ανθρωπο να μπορέσει να διαπραγματευτεί μαζί του θεματα διαπαιδαγώγησης και στήρηξης ....

 

εάν εργαζεσαι στον ιδιωτικό τομεα να κρατήσεις την εργασία μου σε νύχια και με δόντια

στην ελευθερη αγορά εργασίας ειναι εξερετικά δυσκολο να βρει δουλειά αρχιγός μονογεικής οικογενειας....

αν εργαζεσαι στο δημόσιο είσαι οκ !

 

να κοιτάξεις στις αρχές να δεθεις με αυτο το παιδι όσο το δυνατόν περισσότερο

ο θηλασμος με βοήθησε εξειαρετικά σε αυτο το κομματι .... αλλα και να μην θηλασεις να φροντίσεις να έχεις την αποκληστική φροντίδα του παιδιού σου ... η ανασταστοση ψυχολογική που θα περάσετε (δνε θυαμαι αν εγραψες αν έχεις γεννήσει ή όχι ακόμα συνχωρεσαι με ) θα βρει διέξοδο με την αποκληστηκή φροντίδα του τεκνου σου ....

ο εστιασμός στην πανα το μπιμπερο τον παιδιατρο μια βολτα τοκαρότσι θα σε βοηθησει να αναλάβεις τις ευθύνες σου και να μην χανεσαι σε ψυχολογικά αδιεξοδα .... που θα μπεις θελοντα ς και μη

 

να φροντίζεις να ξεκουράζεσαι με την πασα δοθήσα ευκαιρία .

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ !!!

 

ΑΥΤΑ για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Άρια, είμαι στον τρίτο μήνα και χώρισα πρόσφατα γι'αυτό έχω φρικάρει...

Εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και ούτε οικονομική άνεση έχω δυστυχώς...μόνο τη μαμά μου για βοήθεια...γι'αυτό έχω πανικοβληθεί...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν χρειάζεται πανικός

και για να είμαιειλικρηνής ποτε δνε ξέρεις πως θα έρθουν τα πραγματα

καθώς η εγκυμόσυνη προχαρά μπορέι και να ξαναβρεθείς με τον γεννήτορα ...αρα να είσαι απλα ηρεμη και ο καιρός θα δείξει

εγω οταν χωρισα ήμουν αναρεγη

ανασφάλιστη

και αφραγγη

συνεπώς είσαι σε καλύτερη μοίρα απο μένα ....

 

να είσαι τυπική στην εργασία σου (όσο οι υποχρεωσεις σου και η υγεια σου στο επιτρεπει) και προσπαθησε να καρτήσεις αυτην την εργασία ...

 

 

καλό θα ήταν να κάνεις κάποια ευχαριστα πραγματα όπως να πας μια βόλτα με τις φίλες σου , να κάνεις ωραια μπανια στην θάλλασα

να ετοιμάζειις σε κανα δυο μήνες τα πργαματα το μωρού και το δωμάτιο του ....

και να έχεις και παρέα στον γυναικολόγο σου και στις τακτικές επισκέψεις σου

(αν θες με χαρά προσφέρομαι )

 

δες τα πράγματα ώς εχουν και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου

 

ειλικρινά θα δεις αργότερα , ότι αυτή η περίδος είναι η πιο ξεκούραστη μην την επιβαρύνεις λοιπόν με ψυχοπλακωτικές καταστάσεις και αναμασήματα και να ξέρεις οτι όσο πιο ωραίες σκέψεις κάνεις και περνας καλα τόσο πιο ήσυχο μωράκι θα βγάλεις ...

 

whats done is done

what will be will be

Link to comment
Share on other sites

Αρια σε ευχαριστώ αλλά ο πατέρας πίνει και αναγκάστηκα να τον χωρίσω, αυτός δεν ήθελε αλλά ενώ όλα πήγαιναν καλά ξανάρχισε να πίνει κι έτσι έφυγα...

άρα δεν παίζει να ξαναείμαστε μαζί, εδώ σκέφτομαι να μην το αναγνωρίσει κιόλας για τα μελλοντικά προβλήματα που μπορεί να μου δημιουργήσουν τα δικαιώματα που θα έχει...

Εσύ πώς τα κατάφερες με τέτοιες συνθήκες; ξαναείστε μαζί;

Την επόμενη Δευτέρα έχω να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Θα πάω με τη μαμά μου...σ'ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου να με συνοδεύσεις...φιλιά πολλά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυχενικη με 2 φορουμφιλεναδες (θα) πηγαινα χιχιχιχι

το κακο ηταν οτι βιαστηκε και μια φορα ο γιατρος και αργησαν να ερθουν!!!!

Μονη μου τα ειδα, ηταν λιγο ψεκαστε σκουπιστε

αλλα μετα τραπεζωθηκαμε παρεα σε μια ταβερνιτσα:D

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυχενικη με 2 φορουμφιλεναδες (θα) πηγαινα χιχιχιχι

το κακο ηταν οτι βιαστηκε και μια φορα ο γιατρος και αργησαν να ερθουν!!!!

Μονη μου τα ειδα, ηταν λιγο ψεκαστε σκουπιστε

αλλα μετα τραπεζωθηκαμε παρεα σε μια ταβερνιτσα:D

 

εσύ γατούλα είσαι και μόνη και με δίδυμα;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατούλα μου

κορίτσια το εγραψα και στο καφέ , περημενα τα βιβλία και με ειδοποίησαν με email οτι δνε στέλνουν εκτώς Αμερικής

Αria ψαξτα στο Amazon.com , εχει τα πάντα εκει και στέλνουν Ελλάδα, απλά κανει 15-20 μερες, αφού βρήκανε εμένα που μένω εξω κι απο χωριο στη Σύρο & μου στείλανε, δε θα χεις προβλημα.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

iren66 ευχαριστώ ταμάλα αλλα δεν είμαι φαν του amazon ....χαχαχαχ

αλλά ...τα βρήκα ολα καλα !!!

(συνεργάζομαι χρόνια τωρα με ενα βιβλιοπωλειο στην αμερική και ενώ δεν τα ειχαν μου τα βρήκαν και θα μου τα στειλουν )

να σαι καλα iren66

babecakes κι εγω αν τωρα ημουν εγγους με δυο τρεις απο εδω μεσα θα πηγαινα στανταρ στον γιατρο μου .... :):):)

ΕΙΠΑΜΕ χαμογελα και απολαυσε την εγκυμοσύνη σου .... ειναι η καλύτερη περίοδος ....

Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν εχεις κι αδικο :-)

Πεστα βρε Aria!

Νομίζω εσεις που είσαστε Αθήνα θα ταν καλό στην επόμενη συνάντηση σας να γνωριστήτε και με την babycakes, που φαντάζομαι το θέλει και το χρειάζεται μάλλον. Εγω της κρατάω συντροφιά ήδη στο facebook, αλλά από κοντά είναι πάντα καλύτερα :wink:

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποιο δικό σου να βρω ρεεεεεεεε????? πανε στο cafe στο θεμα με τα βιβλία σου ΧΩ ΕΚΠΛΗΞΗ...... !!!

(αν το θες το καινουριο που εβαλα να το παραγγειλουμε ...)

(ΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΆΛΕΙς εμοτικον πρέπει να πατησεις απαντηση και να σου βγαλει το πλαίσιο επεξεργασίας κειμενου .... :):):) ΑΜΑΝ ΡΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ τιποτα δνε εμαθες χααααααααααααααχαχαχαχα :) :) :) :)

iren66 εγω τοπα αλλη συναντηση δνε κανονίζω ....οταν και να κανονηστεί κατι μεσα με τα μπούνια .... !!!!

το θέμα αθηνας βεβαια ειναι σοβαρο ...πρπει να κανουμε κεντρα αναφοράς στην επαρχία γιατι πιστεύω πιο πολύ υποφερον απο κοινωνικής αποψης τα κορίτσια της επαρχίας απο ότι η απρόσωπη αθηνα ... τεσπα μονολογώ παλι !!!

 

υ.σ.

όπως καταλαβαται αλλοι χαλάνε το περίσσεμα στα μποτε και τα σπα .αλλοι στα μπουζούκια αλλοι στα ρούχα κι εγω στα βιβλία χαχαχαχαχαχ οπως την βρίσκει που λενε ο καθενας ...!!!!

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...