Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Α... και προσοχή λίγο στους δικηγόρους...

είναι "λίγο αρπακτικά"...

με την έννοια ότι θα στα πλασάρουν τόσο εύκολα και απλά......

Λογικό είναι αν σκεφτείς πως είναι η δουλειά τους και από αυτήν ζουν.

 

Εγώ όταν χρειάστηκα δικηγόρο δεν μου τα εξήγησε όλα όπως έπρεπε.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά...

Αλλά στην πλειοψηφία τους σου φουσκώνουν τα μυαλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα δικαστήρια δικάζουν με πειστήρια.

Δεν αρκεί να τους πεις "πίνει".

Στα δικαστήρια ακούγονται τέρατα και πολλά ψέμματα.

Ο καθένας προσπαθεί να σώσει το τομάρι του με κάθε τρόπο.

Αν εσύ τον κατηγορήσεις ότι πίνει, δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια...

 

Για αυτό σε ρώτησα αν μπορείς να το αποδείξεις;

Υπάρχουν μάρτυρες;; και δεν μιλάω για συγγενείς, μιλάω για άσχετους που θ αέρθουν να καταθέσουν...

Σε έχει χτυπήσει ενώ ήταν σουρωμένος και έχεις πάει στην αστυνομία;;;

και διάφορα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να το σκεφτείς καλά.

Απόλαυσε την περίοδο της εγκυμοσύνης, γέννα με το καλό και μετά

βλέπεις τι θα κάνεις.

 

Και τι δεν θα έδινα για να ξαναήμουν έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή τα δικαστήρια τα βλέπουν όλα ψυχρά και θέλουν αποδείξεις κι επειδή είναι άγγλος και θα είναι δύσκολο να βρω άτομα κλπ, γι'αυτό κλίνω στο να μην το αναγνωρίσει για να μην έχω όλες τις ταλαιπωρίες...ούτε καν περιμένω να με βοηθήσει ποτέ οικονομικά...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχνάμε. Τα ελληνικά δικαστήρια λένε

καλύτερα ένας οποιοσδήποτε πατέρας, από καθόλου πατέρας.

 

Για να απαγορεύσει κάποιος δικαστής στον πατέρα να βλέπει το παιδί

θα πρέπει να συντρέχει πολύ σημαντικός λόγος ο οποίος με κάποιον

τρόπο αποδεικνύεται.

 

Τα λέω καλά κορίτσια;;;

 

Αν έχω πει καμιά βλακεία στην κοπέλα να με διορθώσετε...

Δεν είμαι και δικηγόρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς, γι'αυτό προβληματίζομαι...όσο για δικηγόρο, έχω μια φίλη μου που θα μπορέσει να με συμβουλεύσει πιστεύω χωρίς να με εκμεταλλευτεί...προς το παρόν θέλω να σιγουρευτώ ότι το μωρό μου είναι καλά και θα συνεχίσει να είναι...και μετά θα δω για όλα αυτά....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως να κανεις.Τωρα ειναι ωρα να νοιαστεις για την πορεια της εγκυμοσυνης σου και τιποτα αλλο.

Και κυριως να'σαι ηρεμη να προσεχεις την διατροφη σου,να μην τρως γλυκα και ζαχαρη,ο διαβητης κυησεως ειναι υπουλος και δημιουργει επιπλοκες.

Για ολα τα υπολοιπα,θα σκεφτεις στο μελλον.Και προσωπικα οσο και να μ'ενοχλει που το παιδι μου δεν εχει ονομα πατρος,ωστοσο προτιμω που εχει το δικο μου μονο και ας εχουμε προβληματα στο μελλον.

Αυτο γιατι ξερω πως ο γενητορας ειναι εκδικητικος σαν φυση και βλακας και δεν μπορει να σκεφτει οταν θυμωνει.Και επειδη εμενα δεν με συγχωρει που τον χωρισα,το ξερω αυτο καλα,το μονο που θα καταφερνα με την αναγνωριση θα ηταν να'χει δικαιωματα στο παιδι και να δημιουργει προβληματα.Με στοχο να κανει ζημια σε μενα θα εκανε ζημια στο παιδι.

Προσωπικα,νοιωθω καλυτερα που ειμαστε ετσι.Ενταξει θα'θελα να'χει τον πατερα της,αλλα αυτη την στιγμη ειμαι υπευθυνη για εκεινη και αποφασιζω εγω.Οταν μεγαλωσει και θελησει την επικοινωνια με τον γελοιο,προφανως και δεν θα την εμποδισω.Αλλωστε,ουτε οικονομικα θα με βοηθουσε.Και αυτο το ξερω,το απεδειξε αλλωστε.

Αυτα.Πολλα ειπα παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως να κανεις.Τωρα ειναι ωρα να νοιαστεις για την πορεια της εγκυμοσυνης σου και τιποτα αλλο.

Και κυριως να'σαι ηρεμη να προσεχεις την διατροφη σου,να μην τρως γλυκα και ζαχαρη,ο διαβητης κυησεως ειναι υπουλος και δημιουργει επιπλοκες.

Για ολα τα υπολοιπα,θα σκεφτεις στο μελλον.Και προσωπικα οσο και να μ'ενοχλει που το παιδι μου δεν εχει ονομα πατρος,ωστοσο προτιμω που εχει το δικο μου μονο και ας εχουμε προβληματα στο μελλον.

Αυτο γιατι ξερω πως ο γενητορας ειναι εκδικητικος σαν φυση και βλακας και δεν μπορει να σκεφτει οταν θυμωνει.Και επειδη εμενα δεν με συγχωρει που τον χωρισα,το ξερω αυτο καλα,το μονο που θα καταφερνα με την αναγνωριση θα ηταν να'χει δικαιωματα στο παιδι και να δημιουργει προβληματα.Με στοχο να κανει ζημια σε μενα θα εκανε ζημια στο παιδι.

Προσωπικα,νοιωθω καλυτερα που ειμαστε ετσι.Ενταξει θα'θελα να'χει τον πατερα της,αλλα αυτη την στιγμη ειμαι υπευθυνη για εκεινη και αποφασιζω εγω.Οταν μεγαλωσει και θελησει την επικοινωνια με τον γελοιο,προφανως και δεν θα την εμποδισω.Αλλωστε,ουτε οικονομικα θα με βοηθουσε.Και αυτο το ξερω,το απεδειξε αλλωστε.

Αυτα.Πολλα ειπα παλι.

 

 

 

Και μένα δεν μου συγχωρεί ότι χωρίσαμε και πιστεύω ότι το οποιοδήποτε ενδιαφέρον για το παιδί θα είχε ως στόχο να ενοχλήσει εμένα...

Πόσω μάλλον όταν πίνει κιόλας όπως προανέφερα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει μωρς καποια κοινωνικα ισως προβληματα.Αν και μεχρι τωρα δεν το αντιμετωπισα.

Ενδεχομενως η μικρη στο σχολειο με τα αλλα παιδακια.Και εκει θα παιξει ρολο πως θα εχει γαλουχηθει ωστε να τ'αντιμετωπισει.ΠΧ,να μπορει να πει πως εγω μεγαλωνω με την μαμα μου και ειμαι ευτυχισμενη και δεν με νοιαζει που ο μπαμπας λειπει και τετοια.Να μαθει δηλαδη να μην την αγγιζουν τα πικροχολα σχολια.

Ε,και βεβαια το ελληνικο δημοσιο το οποιο μια ζωη προβληματα δημιουργει σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να δουμε πως θα το καταφερουμε! Δεν ειναι πως θα νοιωθουν τα δικα μας παιδια χωρις μπαμπα, οσο η αντιμετωπιση απο τα αλλα παιδακια που θα κεντρισουν σε αυτη τη διαφορα....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γατα με αυτο πως θα τα βγαλουμε περα?Δηλαδη,αντε τα δικα μας δεν θα'χουν ζησει με μπαμπαδες και δεν θα τους λειπει.Οταν θα πανε σχολειο ομως και τα ρωτησουν τ'αλλα τι δουλεια κανει ο μπαμπας σου τι θα πουν τα παιδακια μας,γαμωτο.Και καλα θάπαντησουν,τι θ'ακουσουν μετα.Πολυ με απασχολει αυτο το θεμα,παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα,νοιωθω καλυτερα που ειμαστε ετσι.Ενταξει θα'θελα να'χει τον πατερα της,αλλα αυτη την στιγμη ειμαι υπευθυνη για εκεινη και αποφασιζω εγω.Οταν μεγαλωσει και θελησει την επικοινωνια με τον γελοιο,προφανως και δεν θα την εμποδισω.Αλλωστε,ουτε οικονομικα θα με βοηθουσε.Και αυτο το ξερω,το απεδειξε αλλωστε.

Αυτα.Πολλα ειπα παλι.

 

Έτσι ακριβώς! Θα μπορούσα να τα είχα γράψει και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα μου

κορίτσια το εγραψα και στο καφέ , περημενα τα βιβλία και με ειδοποίησαν με email οτι δνε στέλνουν εκτώς Αμερικής

Σημερα θα ψαξω απο sait εντός ευρωπης να τα βρώ !!!

θα σας ενημερώσω ελπίζω σημερα

(τα ψαχνω και σε e book για πιο γρηγορα )

σας ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση !

σας φιλώ !

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε Αρια.Κοριτσακι μου μην τρελαινεσαι.Δεν φτανει που τα περιμενουμε ολα απο σενα.Με την ησυχια σου.

Αλλωστε μικρα ειναι ακομα.Δεν επειγει.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα δεν μου συγχωρεί ότι χωρίσαμε και πιστεύω ότι το οποιοδήποτε ενδιαφέρον για το παιδί θα είχε ως στόχο να ενοχλήσει εμένα...

Πόσω μάλλον όταν πίνει κιόλας όπως προανέφερα...

Εσενα πινει,εμενα χτυπαει,βριζει,χανει τον ελεγχο και μετα δεν θυμαται.Που στα κομματια πηγαμε και τους βρηκαμε,δεν μπορω να καταλαβω.

Και ας μου πει καποιος,γιατι εγω απαντηση δεν εχω δωσει,γιατι δεν φευγαμε νωριτερα?Τι περιμεναμε?

Εγω παντως παραμυθιαζομουν πως αν ημουν καλη απεναντι του και πηγαινε και για ψυχοθεραπεια θα το σωζαμε.

Βλακειες.Αυτος δεν καταλαβαινε πως εχει προβλημα.

Οταν δε κοριτσια,εμαθα την εγκυμοσυνη,αισθανθηκα μια θηλια στο λαιμο,τι να λεω.

Θυμαμαι ελεγα στον πατερα μου,τωρα εγω θα κανω παιδι μ'αυτον?

Θα σκοτωθουμε.Θα το τρελανουμε το παιδακι.

Αλλα ημουν τοσο μπουχτισμενη με τον μακακα που δεν αντεξα ουτε να προσπαθησω.Τα'χα παιξει με τοση προσπαθεια/.

Ωραια την εκανα και για σημερα την ψυχοθεραπεια μου

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήρθα σε επαφή με μια γνωστή εισαγγελέα.

Πιτσιρίκα είναι... κοντά 33.

Τη ρώτησα τι να κάνω, μιας και δεν είχα ιδέα το πως ήταν τα πράγματα στα δικαστήρια.

Μου είπε "αν δε θέλεις κάτι από αυτόν, μην κάνεις τίποτα.

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια μου... πατεράδες που μέχρι τη στιγμή της δίκης δεν θέλησαν να ΄χουν καμία επαφή και μετά το δικαστήριο κάνανε μήνυση στη μάνα επειδή

άργησε να το κατεβάσει για να το πάρει 10 λεπτά.!!!!! μόνο και μόνο για να τις εκδικηθούν επειδή τους βάλανε σε αυτό το λούκι..."

 

Τέτοιο πατέρα να τον ...μπιμ.............

Πατέρα δε σε κάνει μια υπογραφή!

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλεια μου εχω δυο συναδελφους.Η μια εγινε ανυπαντρη μητερα στα 18 παρακαλω,πριν 35 χρονια.Τωρα περιμενει εγγονακι απο τον μη αναγνωρισμενο γιο της και αλλη μια που εγινε μητερα πριν 28 χρονια.Αυτης ο γιος ειναι αναγνωρισμενος.

Με ενα στομα και οι δυο μου ειπαν να μην τον παω στα δικαστηρια.Αυτη δε που ο γιος της εχει ονομα πατρος,μου ειπε πως αν τοτε ηξερε τι θα περνουσε το παιδι της και η ιδια απο τον πατερα δεν θα τον αφηνε ποτε να τον αναγνωρισει.Τι να λεμε...μιλησε η πειρα.Κατι παραπανω ξερουν αυτες.

Και τις εχω και τις δυο μαρτηρες αν συμβει το οτιδηποτε.

Αν το δικαστηριο ακουσει για βιαιες συμπεριφορες,σιγα μην δει ποτε παιδι ο γελοιος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μια ωραιότατη πρόσδωση πατρωνύμου!!! Μούρλια!

 

Εννοείται ότι δεν έβαλα το όνομα του γεννήτορα!

 

Τι εννοείς πρόσδωση πατρωνύμου;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρονια πολλα!!ειμαι μια μανουλα παντρεμενη κ ολα καλα!!σας γραφω απλα για να σας πω ενα μπραβο που ειστε πατερες κ μανες για τα σπλαχνα σας!!!!οπου μπορω να βοηθησω θα χαρω!!!αν ηξεραν αυτοι οι μπαμπαδες τι χανουν θα τρομαζαν!!!!!!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...