Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

αγλαια μου εχεις δικιο.εγραψα λαθος.δεν ειναι υπο αλλεργικη γιατι δεν εχει γαλα.εχει καλαμπολαλευρο και ρυζαλευρο.και ο μονος λογος που την εδωσα ειναι γιατι εχει και οισοφαγοιτιδα η μικρουλα μου και πολλες φορες δεν αντεχει την καουρα.εγω θελω να ρωτησω αν το οτι ειναι πρασινα τ κακα της φταιει μονο η αλλεργια η πρεπει να την βαζω πιο πλλες φορες στο ιδιο στηθος,οχι οτι εχω παρατηρησει κατι για υπερπαραγωγη..αυτα.ευχαριστω για την αμεσοτητα.

 

Αφού έχει οισοφαγίτιδα, δεν πρέπει να τρώει τέτοια. Αυτά αν επιστρέψουν έστω και λίγο στον οισοφάγο είναι πολύ όξινα και κάνουν μεγαλύτερη ζημιά. Αυτά είναι καλά μόνο για τα παιδιά που δεν θηλάζουν για να κάνουν κάπως πιο στερεό το γεύμα του ξένου γάλακτος που είναι έτσι κι αλλιώς πολύ βλαβερό για τον οισοφάγο.

 

Για την ώρα νομίζω ότι φταίει η αλλεργία. Αν είναι από υπερπαραγωγή, υπάρχουν άλλα σημάδια, όπως αφρός στις κενώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηρα τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου στο αλλεργιολογικο και μου ειπε οτι διαθεσιμα ραντεβου υπαρχουν τον απριλη!!!:o:o:o

αν το ηξερα θα ειχα παρει πολυ νωριτερα...

τωρα αγχωνομαι για την εισαγωγη στις στερεες τροφες!την παιδιατρο μου δεν την εμπιστευομαι στο θεμα της αλλεργιας-και σε αλλα πολλα-,θελω καποιον ειδικο να με καθοδηγησει...δεν εχω ιδεα τι να κανω.

εν τω μεταξυ εχω φτασει να του δινω 5 φορες το καθε στηθος και τα κακα μας ειναι ακομα πρασινα!!!

καπου ειχα διαβασει οτι μπορει να φταιει και η ζαχαρη,ισχυει ή ειναι ασχετο τελειως;;;

αιμα εχω μερες να δω-ευτυχως...

πηρα το τηλεφωνο της παπαγεωργιου,η οποια ηταν επικεφαλης στο παιδων και καθηγητρια αλλεργιολογιας-παιδιατρικης...εχει ακουσει καποια απο εσας κατι;μαλλον σε αυτην θα απευθυνθω προς το παρον τουλαχιστον...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα το εχω το τηλεφωνο του δουλαδιρη,μου το εδωσε η lena.ομως αφου δεν υπαρχουν ραντεβου ουτε πρωινα ουτε απογευματινα αυτον τον μηνα,τι θα μπορεσει να κανει;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την παιδιατρο μου δεν την εμπιστευομαι στο θεμα της αλλεργιας-και σε αλλα πολλα-,θελω καποιον ειδικο να με καθοδηγησει...δεν εχω ιδεα τι να κανω.

εν τω μεταξυ εχω φτασει να του δινω 5 φορες το καθε στηθος και τα κακα μας ειναι ακομα πρασινα!!!

καπου ειχα διαβασει οτι μπορει να φταιει και η ζαχαρη,ισχυει ή ειναι ασχετο τελειως;;;

αιμα εχω μερες να δω-ευτυχως...

πηρα το τηλεφωνο της παπαγεωργιου,η οποια ηταν επικεφαλης στο παιδων και καθηγητρια αλλεργιολογιας-παιδιατρικης...εχει ακουσει καποια απο εσας κατι;μαλλον σε αυτην θα απευθυνθω προς το παρον τουλαχιστον...

 

νομίζω ότι η ζάχαρη δεν ευθύνεται για πράσινες κενώσεις

 

καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι την παιδίατρο, δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι αντιμετωπίζουν με πολλή ελαφρότητα τις αλλεργίες

 

Όμως καλό θα είναι να είσαι πολύ επιφυλακτικοί με όλους. Αν και από αλλεργιολόγο ή παιδογαστρεντερολόγο είναι πιο δύσκολο να ακούσεις αυτά που ακούς από τους παιδιάτρους, δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν προτείνει διακοπή θηλασμού και χορήγηση ενός πολύ εξειδικευμένου γάλακτος που είναι πανάκριβο και τους αποφέρει ανάλογα κέρδη. Οι αντενδείξεις του θηλασμού είναι πολύ συγκεκριμένες και αναφέρονται από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, η αλλεργίες δεν περιλαμβάνονται σε αυτές και τα μωρά είναι πάντα χειρότερα χωρίς το μητρικό.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η ζάχαρη δεν ευθύνεται για πράσινες κενώσεις

 

καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι την παιδίατρο, δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι αντιμετωπίζουν με πολλή ελαφρότητα τις αλλεργίες

 

Όμως καλό θα είναι να είσαι πολύ επιφυλακτικοί με όλους. Αν και από αλλεργιολόγο ή παιδογαστρεντερολόγο είναι πιο δύσκολο να ακούσεις αυτά που ακούς από τους παιδιάτρους, δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν προτείνει διακοπή θηλασμού και χορήγηση ενός πολύ εξειδικευμένου γάλακτος που είναι πανάκριβο και τους αποφέρει ανάλογα κέρδη. Οι αντενδείξεις του θηλασμού είναι πολύ συγκεκριμένες και αναφέρονται από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, η αλλεργίες δεν περιλαμβάνονται σε αυτές και τα μωρά είναι πάντα χειρότερα χωρίς το μητρικό.

 

τα εχω υπ'οψιν μου αυτα που λες,και αναλογως θα πραξω.

δεν θελω σε καμια περιπτωση να σταματησω να θηλαζω το παιδι μου,τουλαχιστον οχι πριν απο τα 2 του χρονια,ανεξαρτητα απο το εαν εχει αλλεργιες ή οχι.

αυτα που θα μου προτεινουν θα τα εχω σαν πλανο για το τι να ακολουθησω,απλως φοβαμαι με το θεμα των στερεων τροφων,δεν θελω να το εκθεσω σε κινδυνους απο αγνοια δικη μου.

και με τα πρασινα κακα μας εχω πελαγωσει...μηπως δεν κανω κατι σωστα;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

παρε τον δουλαδιρη και πες την κατασταση και θα σε βαλει ετσι....εμενα το τηλ μου το ειχε δωσει η παιδιατρος μου,τον πηρα ειπα ειμαι απο την ταδε παιδιατρο εχω αυτο και αυτο το προβλημα και μου κανονισε μεσα στη βδομαδα και πηγα..

 

 

ασχετο λενα μπορεις να μου στειλεις το τηλ του γιατι εγω το εχασα και δε το βρισκω πουθενα????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την babylove και ειδα οτι δεν της απαντησε καμια, γι αυτο επαναφερω το ερωτημα. Η ατοπικη δερματιτιδα μπορει να προερχεται απο κατι που εφαγα εγω , απο κατι που εφαγε το μωρο και δεν εκδηλωθηκε σαν αιμα στα κακα? Η' φταινε μονο εξωτερικοι παραγοντες? Για την ατοπικη δερματιτιδα τι κανουμε? Εναι θεμα δερματολογου ή αλλεργιολογου?

 

Jen σου ειπαν στο παιδων οτι μετα το χρονο η αλλεργικη πρωκτοκολλιτιδα περναει. Πως εκδηλωνονται τοτε οι αλλεργιες ? Μηπως σου εξηγησαν? Να μην ψαχνουμε για αιμα στα κακα μετα το χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα ψαχνεις αν του δινεις υποπτα κα το οτι περναει ειναι απλα στατιστικό έυρημα δεν σημαινει οτι όλα τα παιδια ακολουθουν αυτην τη εξέλιξη.

Εκζεμα και αίμα στα κακά ειναι οι δυο πιο κοινές μορφές εκδήλωσης.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα, να σε ρωτήσω κι εγώ κι εγώ για το μωράκι μου. Είναι τώρα 8,5 μηνών. Οι παιδίατροι με έχουν ζαλίσει να δώσω σίδηρο στο μωρό, αλλά εγώ αρνούμαι πεισματικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαμηλό σίδηρο επειδή είχε κάνει κεφαλαιμάτωμα και ίκτερο όταν γεννήθηκε;

 

Επειδή με ζαλίσανε τόσο για να του δώσω σίδηρο, του έκανα στον 5ο μήνα εξετάσεις αίματος και είχε αιματοκρίτη 32,6 με κατώτερο το 29, και φερριτίνη 52,69. Τώρα είναι 8,5 μηνών. Υπάρχει περίπτωση ο σίδηρος με αυτές τις τιμές να είναι πολύ χαμηλός; Με λέγανε να κάνω εξετάσεις για τον σίδηρο και εξέταση σιδήρου δεν με δώσανε να κάνω.

 

Στα αποτελέσματα που είχανε βγει τότε, μου έδειξαν αριθμός λευκών 16,9 με φυσιολογικές τιμές 4-12 και ηωσινόφιλα 8. Αυτές οι τιμές έχουν ένδειξη για πιθανή αλλεργία; Πώς θα το καταλάβω; Όταν ήταν νεογέννητο είχε πολλές βλέννες, αλλά τότε η παιδίατρος μου έλεγε δεν είναι τίποτα αυτό. Είχε και πράσινες κενώσεις, αλλά ήταν από την υπερπαραγωγή που είχα και όχι πάντα.

 

Τώρα που τρώει φαγητά έχει μόνο κάτι σαν σπιθουράκια στο μαγουλάκι του δίπλα στο στόμα του μάλλον λέει η γιατρός από τις τροφές που του μένουν. Του βάζω αλοιφούλα, αλλά δεν του φεύγει. Πάντως δεν είναι τόσο κόκκινο όσο παλιά.

 

Πώς θα το διαπιστώσω αν είναι κάποια αλλεργία; και αν το αφήσω στην πορεία να φανεί, υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Προς το παρόν το μόνο που απασχολούσε την παιδίατρο ήταν ο σίδηρος. Το μωρό είναι πολύ άσπρο και πιθανόν να έχει το στίγμα που κληρονόμησε από τον άντρα μου.

 

Λέω να του κάνω εξέταση αίματος στο χρόνο πάνω για να μην το ταλαιπωρώ συνέχεια.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα, περιμένω απάντηση με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τελικά κατάλαβα ότι θέλει υπομονή και χρόνο...εμείς εδώ και 2-3 μήνες δεν είδαμε αίμα(με εξαίρεση τη φορά που η παιδίατρος μας έδωσε σκεύασμα σιδήρου που περιείχε γάλα!) και όλα καλά για την ώρα.Συνεχίζω την αποχή και η παιδογαστρεντερολόγος είναι κατηγορηματική να συνεχίσω το θηλασμό και να κόβω μόνο ό,τι αποδεδειγμένα τον πειράζει.Οχι προληπτικά.Π.χ. τα όσπρια και η ντομάτα δεν το πειράζουν και εγώ τα είχα αποκλείσει.15 Μαρτίου θα πάω να μας δει και θα σας πω νεότερα.Καλή δύναμη σε όλες μας.Εγώ τώρα θηλάζω πρωί και βράδυ (ανά 2 ώρες σχεδόν!!!Το πειναλάκι μου!), σύνολο 3-4 φορές το 24 ωρο δηλ. τρώμε δύο φορές μεσημεριανό για περισσότερο σίδηρο και έχουμε θεματάκι με το αχλάδι ()2 μήνες το τρώγαμε κανονικά, τώρα το βγάζει!), γι αυτό κολλήσαμε μόνο στο μήλο!!!Mayer δεν κάναμε ποτέ.Το αίμα όταν είχε ήταν ορατό.

Μην αγχώνεστε και υπομονή με τον περίγυρο!!!"φτάνει με το θηλασμό!Κακό του κάνεις!", "Μη σ΄ακούω!!!Τίποτα δεν έχει, δώσε στο παιδί να φάει!!!'' και άλλα πολλά...και ειρωνικά προσθέτουν όταν τρώω..."φάε εσύ το κοτοπουλάκι σου.."Ευτυχώς έχω συμπαράσταση από την οικογένειά μου και τον άντρα μου!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεχασα να σας πω οτι τρωω και μαρουλι!

Οποτε μπορω να πω οτι τρωω σαν βασιλιας!

οταν εκοψα για 5-6 μερες τη γλουτενη και το ριξα στις ρυζογκοφρετες, το θεμα χειροτερεψε, οποτε υποθετω οτι τον πειραζει το ρυζι...αλευρι χρησιμοποιω τους μυλους αγ. γεωργιου για ψωμι και αυτο που φουσκωνει μονο του για τις τηγανιτες...για το αρνι δεν το ηξερα, θεωρουσα το κατσικι καλυτερο, θα το δοκιμασω να δω.Το καροτο μας πειραζει, το κολοκυθι δε ξερω. Τα patch τεστ ξερω οτι ειναι λιγοτερο αξιοπιστα απο τα rast. Τα ραστ ομως μου ειπε ο παιδογαστρεντερολογος οτι στα 4 παιδια με διαπιστωμενη αλλεργια μονο στο ενα παιδι βγαινει θετικο, τα αλλα ψαξε βρες. Τωρα σε ποια ηλικια γινονται αξιοπιστα, δε γνωριζω

 

 

 

Κάποιες ρυζοογκοφρέτες έχουν σουσάμι.

Αν θες να αποφύγεις τη γλουτένη, στα βιολογικάδικα έχει αλεύρι χωρίς γλουτένη και αντίστοιχη μαγιά. ΕΠίσης και αλεύρι χωρίς γλουτένη που φουσκώνει μόνο του (και κάνει καλούτσικο κεηκ).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν αρχισουν τις στερεες ενω ακομα θηλαζουμε, πώς καταλαβαινουμε αν τα πειραξε αυτο που τρωμε εμεις ή αυτα??

Πχ σημερα ειδα πρασινα κακακια με εμφανες αιμα, π ρ ω τ η φ ο ρ α. Εχθες της ξεκινησαμε το αχλαδι, ομως εγω σημερα εφαγα σοκολατοπιτα

Το αχλαδι δεν ηξερα, ειναι αλλεργιογονο?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατάλαβα ότι θέλει υπομονή και χρόνο...εμείς εδώ και 2-3 μήνες δεν είδαμε αίμα(με εξαίρεση τη φορά που η παιδίατρος μας έδωσε σκεύασμα σιδήρου που περιείχε γάλα!) και όλα καλά για την ώρα.Συνεχίζω την αποχή και η παιδογαστρεντερολόγος είναι κατηγορηματική να συνεχίσω το θηλασμό και να κόβω μόνο ό,τι αποδεδειγμένα τον πειράζει.Οχι προληπτικά.Π.χ. τα όσπρια και η ντομάτα δεν το πειράζουν και εγώ τα είχα αποκλείσει.15 Μαρτίου θα πάω να μας δει και θα σας πω νεότερα.Καλή δύναμη σε όλες μας.Εγώ τώρα θηλάζω πρωί και βράδυ (ανά 2 ώρες σχεδόν!!!Το πειναλάκι μου!), σύνολο 3-4 φορές το 24 ωρο δηλ. τρώμε δύο φορές μεσημεριανό για περισσότερο σίδηρο και έχουμε θεματάκι με το αχλάδι ()2 μήνες το τρώγαμε κανονικά, τώρα το βγάζει!), γι αυτό κολλήσαμε μόνο στο μήλο!!!Mayer δεν κάναμε ποτέ.Το αίμα όταν είχε ήταν ορατό.

Μην αγχώνεστε και υπομονή με τον περίγυρο!!!"φτάνει με το θηλασμό!Κακό του κάνεις!", "Μη σ΄ακούω!!!Τίποτα δεν έχει, δώσε στο παιδί να φάει!!!'' και άλλα πολλά...και ειρωνικά προσθέτουν όταν τρώω..."φάε εσύ το κοτοπουλάκι σου.."Ευτυχώς έχω συμπαράσταση από την οικογένειά μου και τον άντρα μου!!!

γεια σου.θελω να σε ρωτησω,μετα απο ποσο καιρο σταματησε η δοιαροια και το αιμα στο μωρουλινι σου και ποσον καιρο εκανες να βγαλεις ακρη τι με σιγουρια το πειραζει;και τα κακακια του οταν εγιναν κιτρινα,εμειναν κιτρινα η που και που γινοντουσαν πρασινα;συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να δω τι μπορει να κανω λαθος.ευχαριστω.

icon5.gif

Link to comment
Share on other sites

Λιζα Ν. : Σ-Ο-Κ-Ο-Λ-Α-Τ-Ο-Π-Ι-Τ-Α!!!!! Τι με κολάζεις βραδυατικα!!!εχω να φαω σοκ...τα απο 8/11/09! ουτε να την πω την απαγορευμενη λέξη μπορω... μπα σε καλο σου!

 

υγ. οι ρυζογκοφρετες, που ετρωγα, φυσικα και δεν ειχαν σουσαμι

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

εκει που λεει πτυχιακη μελετη:roll:

 

http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/652/1/karasoulh.pdf

 

έβαλα ολόκληρο το λινκ για να επιλέγεται εύκολα

 

mayromataki πολύ ενδιαφέρουσα η εργασία, έχουν μαζέψει πολύ υλικό.

 

Θα έλεγα να το τυπώνατε και να το κάνατε δώρο στο γιατρό σας.

 

Είναι πολύ σημαντικό εκεί που δείχνει τις αλλεργίες στο γάλα και φαίνεται ότι το 50% των παιδιών μέχρι ενός έτους, παρουσιάζει αλλεργία στο γάλα της αγελάδος ενώ το ποσοστό αυτό μειώνεται σε λιγότερο από 10% μετά τα 2 χρόνια.

 

Αυτό σημαίνει ότι όταν ένας παιδίατρος συστήνει ένα προϊόν αγελαδινού γάλακτος σε ένα μωρό που δεν γνωρίζει αν έχει ή όχι αλλεργία, υπάρχουν 50% πιθανότητες να εμφανίσει αυτό το μωρό αλλεργία και να ταλαιπωρηθεί. Η αιμοραγία που πιθανόν θα εμφανίσει μπορεί να το οδηγήσει σε αναιμία με ότι σημαίνει αυτό για την ανάπτυξή του και την υγεία του.

 

Η πλειοψηφία των παιδιάτρων αδιαφορεί εντελώς για αυτή την πραγματικότητα και προτείνει χωρίς δισταγμό όλα τα προϊόντα που περιέχουν αγελαδινό γάλα, τόσο το γάλα σε σκόνη όσο και τις κρέμες και μάλιστα οι περισσότεροι παιδίατροι πιέζουν και εκφοβίζουν τις μητέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανα και απο μενα!

Δε σας ειπα την προηγουμενη εβδομαδα οτι ο παιδιατρος ειδε την πηγη στο κεφαλακι του παιδιου, κάπως μεγαλη, οτι δεν εχει κλεισει δηλαδη και μου ειπε να παω να κανω εξετασεις για θυροειδη και για βιταμινη d. Πραγματι, σημερα πηρα τα αποτελεσματα και ο μικρος εχει μεγαλη ελλειψη σε βιταμινη d (ευτυχως, δεν ειναι θυροειδης) Απο οτι μου ειπε ο παιδιατρος, συμβαινει σε παιδια με αλλεργιες λογω του ασβεστου (αν και το ασβεστιο του ειναι καλο) και σε παιδια που δεν βλεπει ο ηλιος... τελοςπαντων, τι να πω,τωρα θα του δωσουμε σταγονες aquasol. Το εχει ξανακουσει κανεις σε παιδια με αλλεργια στο γάλα ή μηπως φταιει οτι το χειμωνα δεν τον ειδε η ηλιος?

 

υγ. αντε mavromataki να δουμε τι θα γινει αυριο..εχω και εγω αγωνια..εγω εκλεισα ραντεβου με καποιον Μανουσακη, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλος..για να δουμε με τον δικο σου

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...