Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημοσιο-9μηνη ανατροφή τέκνου


dkat

Recommended Posts

καλησπέρα!

Δουλεύω στο δημόσιο και έχω διοριστεί τον Ιανουαριο, τώρα περιμένω να γεννήσω έως 14/7/09 και μου είπαν στη δουλειά ότι την 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου πρέπει να την πάρω αμέσως μετά τη λήξη του 3μήνου λοχείας. Μπορώ να πάρω πρώτα ειδική άδεια θεραπείας της μητέρας και μετά να κάνω χρήση του 9μήνου? Βρίσκεται στον ΥΚ αρθ 52 παραγ. 3 και αν μπορώ να την πάρω, λόγω ότι είμαι καινούρια στην δουλειά θα έχω περικοπές από μισθό? ηδη με βάλαν 10 μέρες σε διαθεσιμότητα για μια επαπειλούμενη που πήρα γιατί ξεπέρασα τον 1 μήνα αναρρωτικής που δικαιόμουνα.

dkat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους!! Θά ήθελα να κάνω μία ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και εδώ και 4 μήνες έχω γεννήσει διδυμάκια. Σε λίγες μέρες τελειώνει η άδεια λοχείας μου και ενώ θα έπρεπε να πάρω την κανονική μου άδεια (όπως ξέρω) και στη συνέχεια το 9μηνο της ανατροφής, μου λένε ότι την χάνω την άδεια μου και θα πρέπει να πάρω την άδεια ανατροφής αμέσως μετά τη λοχεία. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να χάσω την κανονική μου άδεια ενώ δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα μέσα στο 2009. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας κανονική άδεια; Στους δημόσιους υπαλλήλους με το που τελειώνει η άδεια λοχείας χορηγείται το 9μηνο.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την άδεια που δικαιούμαι για το 2009. Την κανονική μου άδεια από την οποία δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα λόγω εγκυμοσύνης. Αυτή μου λένε ότι την χάνω. Και αναρωτιέμαι το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

ok! το έπιασα...

Δυστυχώς ο νόμος σε υποχρεώνει αμέσως μετά την λήξη της άδειας λοχείας είτε να πάρεις υποχρεωτικά και άμεσα την άδεια ανατροφής είτε να γυρίσεις στη δουλειά παίρνοντας το 9μηνο μέχρι να συμπληρώσει το παιδί τα 4 χρόνια.

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό με την κανονική άδεια....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αλλη περιπτωση (εκτος δημοσιου) ξερω οτι σε υποχρεωνουν να παρεις αμεσα την αδεια που σου απομενει (αμεσως μετα την ληξη του 9μηνου νομιζω),οχι οτι στην στερουν.

Μαλιστα κανονικα η επιθεωρηση εργασιας επιβαλλει προστιμα στις επιχειρησεις οπου αλλαζει το ετος και ο εργαζομενος δεν εχει παρει την αδεια του (βεβαια υπάρχει ελαστικοτητα).

Link to comment
Share on other sites

Στο δημοσιο για να παρεις την κανονικη σου αδεια θα πρεπει μετα την αδεια λοχειας να εργαστεις για καποιο χρονικο διαστημα κ μετα να παρεις την αδεια σου.Μιλησε ξανα με το γραφειο προσωπικου της υπηρεσιας σου να σε κατατοπισουν.Κι εγω μετα την αδεια λοχειας πηρα το 9μηνο κ οχι την κανονικη μου αδεια.Αυτην την εχω χασει.Γιατι επρεπε μετα το 3μηνο της λοχειας να παω για δουλεια κ δεν με συνεφερε.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Θά ήθελα να κάνω μία ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και εδώ και 4 μήνες έχω γεννήσει διδυμάκια. Σε λίγες μέρες τελειώνει η άδεια λοχείας μου και ενώ θα έπρεπε να πάρω την κανονική μου άδεια (όπως ξέρω) και στη συνέχεια το 9μηνο της ανατροφής, μου λένε ότι την χάνω την άδεια μου και θα πρέπει να πάρω την άδεια ανατροφής αμέσως μετά τη λοχεία. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να χάσω την κανονική μου άδεια ενώ δεν έχω πάρει ούτε μία μέρα μέσα στο 2009. Ευχαριστώ!

 

 

Παίρνεις κανονικά την κανονική σου άδεια καπάκι μετά την άδεια λοχείας και μετά την άδεια ανατροφής (9μηνο).

Εγώ δημόσιος υπάλληλος, πήρα άδεια λοχείας+25 μέρες κανονική του 2008 στο καπάκι+9μηνο+20 μέρες κανονική(2009).Σύνολο 13 μήνες περίπου μετά τη γέννηση του μικρού.

 

Ποιός σου είπε οτι χάνεις την κανονική;Η Διεύθυνση Ανθρωπίνου Δυναμικού;Το αποκλείω..Κανένας συνάδελφος θα στο είπε που δεν ξέρει πού πάνε τα τέσσερα..

 

Υπάρχει πάντως και η Επιθεώρηση Εργασίας.Υπάρχουν και τα συνδικαλιστικά όργανα να σε ενημερώσουν για τις λεπτομέρειες,αν δεν ξέρει η ΔΑΔ που ξέρει δηλαδή...Ρώτα ξανά αύριο.

 

Υ.Γ Έχεις δίδυμα;;;Ξέρεις υποθέτω οτι το 9μηνο διπλασιάζεται;;;!

 

Δηλαδή 9*2=18 μήνες άδεια ανατροφής.Σε 2 χρόνια πάς για δουλειά,μικρή μου Διδυμάκια.Αν πήρες και επαπειλούμενη πρίν,θα ξεχάσουν πώς είσαι στη φάτσα(3 χρόνια)..Πάρε οτι μπορείς απο άδειες.Σε λίγο θα τα κόψουν όλα!!!

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ok! το έπιασα...

Δυστυχώς ο νόμος σε υποχρεώνει αμέσως μετά την λήξη της άδειας λοχείας είτε να πάρεις υποχρεωτικά και άμεσα την άδεια ανατροφής είτε να γυρίσεις στη δουλειά παίρνοντας το 9μηνο μέχρι να συμπληρώσει το παιδί τα 4 χρόνια.

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό με την κανονική άδεια....

 

 

Ποιός νόμος είναι αυτός;Σε εμένα γιατί έδωσαν κανονική άδεια μετά τη λοχείας;

Άλλος νόμος ίσχυσε σε εμένα(μάγκας είμαι;);Δηλαδή, vasdeli γέννησες και δεν σου έδωσαν την κανονική σου άδεια;Και στηρίχθηκαν σε νόμο για να σου τη στερήσουν;

 

 

Είναι παράνομο να μην παίρνει ο εργαζόμενος(μόνιμος-εποχικός)κανονική άδεια.Απαγορεύεται να μη σου δώσουν άδεια.Μάλιστα σε εμάς βγαίνει και χαρτί προς τους πριοστάμενους:"Δώστε τις άδειες μέχρι τέλος του χρόνου,για να μην τις πληρώνουμε μετά".Αφού στη εγκυμοσύνη επικολλούνται ένσημα κανονικά,δεν γίνεται να αρνηθούν τη άδεια.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα athoa. Δυστυχώς δεν μου το είπε συνάδελφος. Το διασταύρωσα από αρκετές πηγές και στο τέλος και από το Υπουργειο Εσωτερικών. Την χάνεις όντως την κανονική άδεια και αυτό γιατί στηρίζονται στο γεγονός ότι αφού ήσουν έγκυος μέσα στη χρονιά, δεν δούλεψες καθόλου για να τη δικαιούσαι.

 

Όσο για τα δίδυμα καλά θα ήταν να κάθεσαι παραπάνω αλλά ούτε αυτό ισχύει. Το θεωρούν μία γέννα. Όπως και το επίδομα λοχείας είναι μονό. Μόνο το βοήθημα τοκετού πήρα επί 2.

 

Είσαι τυχερή αφού κατάφερες και την πήρες την δική σου άδεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχεις πάει ούτε μια μέρα στη δουλειά μέσα στο 2009 δεν δικαιούσε την άδεια του 2009. Επίσης αντί για το 9μηνο μπορείς να κάνεις χρήση μειωμένου ωραρίου ή να αλλάξεις μόνο μια φορά το 9μηνο σε μειωμένο ωράριο ή το αντίστροφο. Και επίσης το 9μηνο μπορείς να το πάρεις μέχρι να γίνουν τα παιδιά 4 ετών δεν υποχρεούσε να το πάρεις καπάκι μετά την άδεια λοχείας, έτσι νομίζω λέει ό νόμος. Μπορείς δηλαδή αν θες να παρουσιαστείς την υπηρεσία σου για λίγες μέρες (ρώτησέ τους πόσες θέλουν να πας, είτε με μειωμένο ωράριο είτε χωρίς) για να θεμελιώσεςι δικαίωμα κανονικής άδειας 2009 και μετά να πάρεις την κανονική 2009 και μετά το 9μηνο ή το υπόλοιπό του αν κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου). Στην δική μου υπηρεσία πριν περίπου 1 χρόνο έλεγαν ότι πρέπει να έχεις δουλέψει 2 μήνες στο έτος για να δικαιούσε την κανονική του άδεια, μετά όμως είπαν ότι και 2-3 μέρες να έχεις δουλέψει τη δικαιούσε. Ρώτήσέ τους.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο οι νεοδιόριστοι δεν δικαιούνται αναρρωτική άδεια για τους πρώτους 6 μήνες και μετά αυτή είναι ανάλογη με τα χρόνια υπηρεσίας. Αν χρειαστεί να πάρεις, απλά δεν πληρώνεσαι για αυτέ τις έξτρα μέρες. Επίσης δες αυτό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1222628&posted=1#post1222628

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙς ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2 ΜΗΝΕς! Τ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ 10 ΗΜ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΕΓΚΑΙΡΩς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΗΤ. ΑΠΛΑ ΦΑΗΚΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ!

ΕΤΣΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΟΙ 3 ΜΗΝΕς ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΙΑΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ, 55 ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΡΕΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟς ΕΤΟΥς ΚΑΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 8,5 ΜΗΝΩΝ.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2012 ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την άδεια ανατροφής την παίρνεις ΟΠΟΤΕ θες εσύ έως ότου να συμπληρώσει το παιδί τα 4 χρόνια. Δηλαδή μπορεί εσύ να θες να την πάρεις μεταξύ 2-3 ετών. Γίνεται.

 

Κανόνισε τις άδειες όπως θες.... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τα δίδυμα έχει γίνει δικαστήριο από δημ. υπάλληλο όπου έχει δικαιωθεί και παίρνει άδεια 9 μηνών για κάθε παιδί. Υπάρχουν δυσκολίες αλλά αν το ψάξεις.... γίνεται.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περίπτωσή μου δούλεψα για 1εβδομάδα κ πήρα όλη την κανονικη του έτους κ μετά συνέχισα το 9μηνο. Ρώτησε στο τμήμα προσωπικού πόσο χρόνο πρέπει να εργαστείσ για να δικαιούσε την κανονική.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όσον αφορά τον Υ Κ, Ν.3528/ 2007και συγκεκριμένα τις ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Αρθ 53 παράγραφο 3

 

Προκειμένου να χορηγηθεί η άδεια ανατροφής τέκνου,

Α) για μεν τη σύζυγο ,η μη εργασία-άσκηση κάποιου επαγγέλματος εκ μέρους του συζύγου ,(ορθότατα) δεν αποτελεί εμπόδιο για την χορήγηση σ εκείνη της άδειας

Β) αντίθετα ,για τον σύζυγο, η μη εργασία-άσκηση κάποιου επαγγέλματος εκ μέρους της συζύγου, αποτελεί κώλυμα για την χορήγηση σ εκείνον της εν λογω άδειας ,

 

Αυτή η ρύθμιση πέραν του ότι αποτελεί διακριτική, δυσμενή και άνιση μεταχείριση, αποκλειστικά λογω φύλου, παγιώνει συντηρεί και διαιωνίζει την παρωχημένη και εσφαλμένη αντίληψη ότι η γυναίκα μπορεί και πρέπει να ασχολείται με τα «του οίκου και της ανατροφής των παιδιών» ενώ ο άνδρας όχι.

Επίσης δημιουργεί άνισες συνθήκες φροντίδας μεταξύ των τέκνων αυτών των δυο τύπων οικογενειών, δεδομένου ότι το τέκνο της βʼ περίπτωσης απολαμβάνει της φροντίδας μόνο του ενός γονέα, αντί των δυο γονέων της αʼ περίπτωσης

Επεξεργάστηκαν by ionas
αδεια ανατροφης
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διαθεσιμότητά σου αν διαβάσεις τον κώδικα αναφέρει ξεκάθαρα ότι σε περίπτωη εγκυμοσύνης εαν εχει εξαντληθεί η αναρρωτική δικαιούσαι ειδική άδεια κύησης πληρωμένη κανονικά.

 

Επίσης, το 9μηνο μπορείς να το πάρεις όποτε θέλεις γιατί αναφέρει για ανατροφή τέκνου έως 4 ετών.

 

Επίσης, ρώτησε ποιος είναι ο εύλογος χρόνος που πρέπει να δουλέψει ΄κανείς στην υπηρεσία σου για να δικαιούται κανονική άδεια και εάν μπορείς δούλεψέ το και πάρτην άδεια του 09.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "ειδικη αδεια θεραπειας της μητερας"? Οταν λες σε θεσανε σε διαθεσιμοτητα? Η επαπειλουμενη δεν ειναι αναρρωτικη,αν ηταν ετσι καμια υπαλληλος με κατω απο 9 χρονια υπηρεσιας δεν θα μπορουσε να παρει 9μηνες επαπειλουμενη,εφοσον διακαιουμαστε 1μηνα αναρρωτικη για καθε ετος υπηρεσιας. Για να καταλαβεις η κολλητη μου διοριστηκε ούσα εγκυος,ανελαβε υπηρεσια Δευτερα και την Τεταρτη πηρε επαπειλουμενη και ξαναπηγε στη δουλεια 20 μηνες μετα.... (8 η επαπειλουμενη κ 1 χρονο αδεια τοκετου κ ανατροφης). Εννοειται οτι πληρωνεσαι κανονικα. Απορω ομως πώς εγινε αυτο με τη διαθεσιμοτητα γιατι ειναι τελείως αβασιμο κ ατοπο...Μηπως κατι δεν μας λες καλα?

Link to comment
Share on other sites

η συμβαση μου ειναι ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου.απο την υπηρεσια μου μου δινουν 9 μηνες αδεια για την ανατροφη του παιδιου.δικαιουμαι επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ?οταν πηγα μου ειπαν οτι επειδη πηρα 9 μηνες αδεια δε δικαιουμαι...ισχυει κατι τετοιο?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει καμμία άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου? Θέλω να μάθω εάν ισχύει ή εαν εφαρμόστηκε το ότι ο πρώτος μήνας αυτής της άδειας είναι με κανονικές αποδοχές.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια!

δεν την έχω πάρει εγώ, αλλά την έχουν πάρει συνάδελφοι φίλης μου.

Οι 3 μήνες είναι με αποδοχές και μπορείς να την πάρεις συνεχόμενα ή τμηματικά

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει καμμία άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου? Θέλω να μάθω εάν ισχύει ή εαν εφαρμόστηκε το ότι ο πρώτος μήνας αυτής της άδειας είναι με κανονικές αποδοχές.

 

Εργάζομαι σε ιδιωτική τράπεζα και είχα πάρει 2 χρόνια άνευ αποδοχών όταν γέννησα τον γιο μου (πριν 7 χρόνια). Τώρα ζήτησα πάλι 9 μήνες (έχω μωρό 3,5 μηνών) και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 2 μήνες άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού φέτος το καλοκαίρι. Όμως δεν το ξέρω αυτό που λες, ότι μπορείς να πληρώνεσαι τον πρώτο μήνα. Είναι καινούριο αυτό που λες (για τις αποδοχές του ενός μήνα) γιατί στον κώδικα δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο και μπορώ να σου πω ότι εμένα δεν με πλήρωσαν για αυτούς τους δύο μήνες καθόλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...