Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρβαρο μωρό


Recommended Posts

Καλή Χρονιά με γερά και υγειή παιδιά.

Πήγαμε την Παρασκευή στη γιατρό για το μηνιαίο ζύγισμα και μέτρημα και μας είπε η παιδίατρος ωμά ότι το μωρό είναι ΧΟΝΤΡΟ (9,250 κιλά). Γιατί είναι 1 κιλό βαρήτερη απ' το ανώτατο όριο. :o

Μέχρι τότε την θήλαζα αποκλειστικά (απ' το Σάββατο ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο) 4 φορές τη μέρα αλλά έκανε κακά της 1 φορά την εβδομάδα (και αν). Βέβαια το μωρό είχε να ενεργηθεί 7 μέρες.

Η παιδίατρος απέδωσε το βάρος της μπέμπας στο οτι έφαγα πολλά γλυκά στις γιορτές, και οτι το γάλα είχε πολλές θερμίδες.

Τώρα βέβαια με τις κρέμες μέσα σε 2 μέρες ενεργήθηκε ήδη 2 φορές.

Λέτε ότι είναι κάτι ανησυχητικό; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

vaspi μου οκ ειναι λιγο πιο πανω απο το κανονικο.δεν νομιζω ναναι και τοσο τραγικο.μεγαλωνοντας θα αρχισει να μπουσουλα και θα χασει πολλα κιλακια.αρκει να σου πω πως ο γιος μου στον 5ο μηνα ηταν 8800 οχι και αδυνατουλης και τωρα που μπουσουλα κ κουραζεται βαζει με πολυ αργο ρυθμο.καλα η κορη μου στον 5ο μηνα ηταν7650 κανονικοτατη κ τωρα να δεις ολα ταχει χασει την κυνηγαμε για να φαει μια κουταλια :) γιαυτο σου λεω ειναι πολυ μικρη για να ανησυχεις :wink:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Vaspy μου, να σου ζήσει η κουκλάρα!

Κατά τη γνώμη μου, 9.250 μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά αν όντως είχε να ενεργηθεί τόσες μέρες το παιδάκι, μάλλον δεν είναι το πραγματικό της βάρος. Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα, μωρό που θηλάζει αποκλειστικά (μέχρι τη στιγμή που την ζύγισε, θήλαζε αποκλειστικά, έτσι;), δε χαρακτηρίζεται υπέρβαρο, αν έχει λίγο μεγαλύτερο βάρος από το κανονικό.

Συμφωνώ και με την eleana, ότι μόλις θα αρχίσει να μπουσουλάει, θα τα χάσει τα παχάκια της! :wink:

Όσο για το ότι έφαγες πολλά γλυκά και είχε περισσότερες θερμίδες το γάλα σου...συγνώμη, ειδικός δεν είμαι, αλλά μου ακούγεται μεγάλη μπαρούφα (για να μην το πω αλλιώς). Αν ήταν έτσι, εγώ που έχω ξε$%^#*(να μην τη γράψω τη λέξη...) στα γλυκά από τη στιγμή που γέννησα, θα έπρεπε να έχω παιδί-ιπποπόταμο. Ο δικός μου αυτή τη στιγμή είναι περίπου 7.500-7.600. :D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να φέρω κανέναν σε δύσκολη θέση και με καθαρό χιούμορ:

 

να πεις στο γιατρό σας οτι δεν είναι ή μπουμπού σας ΧΟΝΤΡΗ,

 

ΧΟΝΤΡΗ είναι η βλακεία που τον δέρνει! :lol::lol::lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασες και έρχομαι και εγώ με τη σειρά μου να σου πω να μην αγχώνεσαι! Οταν παρει φόρα θα τα χάσει!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Vaspy μου δεν ξέρω γιατί σε προβλημάτισε έτσι ο γιατρός σου. Άκου χοντρή η μπουμπού....

Εμένα ο μπεμπάκος μου την τελευταία φορά που πήγαμε στη γιατρό ήταν 5,5 μηνών (και κάτι!!) και ζυγιζε 8,650 κιλά και αυτό με αποκλειστικά μητρικό θηλασμό!

Από ότι μου είπε δεν πειράζει γιατί τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν "καλό" λίπος και ότι απλά θα δούμε πως θα πάει όταν αρχίσει στέρεες τροφές.

 

Δυστυχώς για μας, τώρα που συμπληρώσαμε 1 μήνα με φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο, αρρώστησε ο πριγκιπάκος και εκτός του ότι αναβάλαμε το ραντεβού, τον βλέπω και έχει χάσει τις τελευταίες μέρες από τον πυρετό και δεν θα έχω μια ξεκάθαρη εικόνα....

 

Ας γίνει όμως καλά και όταν έρθει η ώρα, θα τη βρούμε την άκρη μας!

 

Κάτι άλλο τώρα, 4 φορές τη μέρα φρούτο και ρυζάλευρο με τη μία;;;

Και με τη δυσκοιλιότητα τί κάνατε; είχε και νωρίτερα πρόβλημα;

 

Εμένα ο μπέμπης μου και κατά τη φάση που θήλαζε μόνο, ήτανε δυσκοίλιος, είχε φτάσει και αυτός τις 7 μέρες και γλύτωσε τα υπόθετα γλυκερίνης στο παρα πέντε.

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος απέδωσε το βάρος της μπέμπας στο οτι έφαγα πολλά γλυκά στις γιορτές, και οτι το γάλα είχε πολλές θερμίδες.

:!::!::!: Ήμαρτον τί θα ακούσουμε ακόμα!!!!:evil: Όταν ένα παιδί είναι λιποβαρές οι παιδίατροι συνιστούν συμπλήρωμα και λένε πως φταίει η μητέρα που δεν έχει γάλα, όταν ένα παιδί είναι λίγο παραπάνω από το ανώτατο όριο, φταίει πάλι η μαμά γιατί τρώει πολλά γλυκά!!!!!

 

Vaspy μην αγχώνεσαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις υπόλοιπες μαμάδες κι επαυξάνω....

Θεωρώ ότι το βάρος δεν είναι πρόβλημα εφ όσον θήλαζε αποκλειστικά...

σίγουρα θα τα χάσει τα επιπλέον κιλάκια όταν ξεκινήσει τα μπουσουλήματα...

Τα 4 γεύματα με τη μία μου φαίνονται υπερβολικά..

Εμείς μέχρι που κλείσαμε και τους έξι μόνο τη βανίλια τρώγαμε σαν συμπληρωματική του θηλασμού και πάλι χωρίς πίεση..όσο ήθελε...

Τώρα όσον αφορά στα γλυκά-θα μας το διευκρινίσει κι η Αγλαϊα βέβαια-μου φαίνεται εντελώς παράλογο αυτό που είπε...κι εγώ από τότε που γέννησα τρώω ένα μπορεί και δύο γλυκά την ημέρα...

δεν έχω ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο :!::o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Vaspy η μαμα μου θηλαζε αποκλειστικα την αδελφη μου μεχρι 8 μηνων και οταν λεμε αποκλειστικα εννοουμε οτι δεν ετρωγε ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

Και ηταν ενα πολυ αλλα πολυ χοντρο μωρο.. που η παιδιατρος της ελεγε να του κανει διαιτα... Στη συνεχεια παρολο που σταματησε το θηλασμο (οχι εσκεμενα..) η αδελφη μου συνεχισε να μην τρωει τιποτα οποτε εγινε ενα πολυ αδυνατο παιδι που του εδιναν ορεκτικα και βιταμινες...

Οποτε μην ανησυχεις.. τιποτα δεν ειναι ενδεικτικο σε αυτη την ηλικια

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπω κι ας γινομαι κουραστικη... Με τρελαινουν ωρες ωρες οι παιδιατροι !!! :twisted: Κανενα μωρακι δεν μπορει να χαρακτηριστει χοντρο - παχυσαρκο κλπ πριν τον 1ο χρόνο !!!

Θα επαναλαβω οτι ο μπεμπης μας ειναι 4 μηνων και ζυγιζει 7350 ... στους 9 ποσο θα ειναι ??? 12 κιλα ??? :!: ειδικα εγω, το εχω ξαναπει και αυτο, επειδη εχουμε οικογενειακως παχυσαρκια ειμαι μονιμως πανω στα παιδια στο θεμα αυτο...

Σαφως και πρεπει να προσεχουμε, αλλα λιγο πιο μετα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vaspy έγραψε:

Η παιδίατρος απέδωσε το βάρος της μπέμπας στο οτι έφαγα πολλά γλυκά στις γιορτές, και οτι το γάλα είχε πολλές θερμίδες.

 

Κορυφαιο!!! Το γαλα δηλαδη αν καταναλώσουμε περισσοτερα γλυκά μοιάζει περισσοτερο με ζαχαρουχο γαλα, ενω αν φαμε λαδερο τοτε τπ γαλα γινεται κρεμα γαλακτος, ενώ αν πιουμε λεμονάδα γίνεται αριάνι.

 

Λενε οτι το λιπος που προερχεται από το μητρικο γαλα είναι σαν την καλή χολυστερινη, οσο περισσοτερο εχεις τοσο καλύτερα. Ακουσες καποιον να παραπονιεται οτι εχει υψηλή καλη χοληστερινη?

Link to comment
Share on other sites

Vaspy έγραψε:

Η παιδίατρος απέδωσε το βάρος της μπέμπας στο οτι έφαγα πολλά γλυκά στις γιορτές, και οτι το γάλα είχε πολλές θερμίδες.

 

Κορυφαιο!!! Το γαλα δηλαδη αν καταναλώσουμε περισσοτερα γλυκά μοιάζει περισσοτερο με ζαχαρουχο γαλα, ενω αν φαμε λαδερο τοτε τπ γαλα γινεται κρεμα γαλακτος, ενώ αν πιουμε λεμονάδα γίνεται αριάνι.

 

Λενε οτι το λιπος που προερχεται από το μητρικο γαλα είναι σαν την καλή χολυστερινη, οσο περισσοτερο εχεις τοσο καλύτερα. Ακουσες καποιον να παραπονιεται οτι εχει υψηλή καλη χοληστερινη?

 

ΧΑΧΑΧΑ!! και αν φάς κανένα γύρο με τζατζίκι θα έχει γεύση σκόρδου!! :lol::lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε κοριτσάκια' date=' 4 ήταν τα [b']γεύματα θηλασμού [/b]την ημέρα, όχι το ριζάλευρο-φρουτόκρεμα. :D

Έτσι δεν είναι Vaspy;

Τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα... :roll:

 

Έτσι είναι τα γεύματα θηλασμού ήταν 4. Τώρα έγιναν 3 και προστέθηκαν η φρουτόκρεμα και το ρυζάλευρο.

 

ilonka καλό :lol:

 

Τώρα με τα δύο καινούρια γεύματα ενεργούμαστε καθημερινά (απο το Σάββατο που ξεκινήσαμε) γιατί ανησυχούσε η παιδίατρος μήπως η δυσκοιλιότητα οφειλόταν σε στένωση του ορθού.

Τελικά όσο πιό πολλά γνωρίζεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι (για την παιδίατρο μιλάω) και τόσο αγχώνεις και τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Vaspy θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που προηγήθηκαν!

Κι εμένα σήμερα μου είπε κάποιος (άσχετος στην ουσία, όχι γιατρός δλδ) ότι ίσως θα πρεπε να ελέγξουμε το βάρος του μήπως είναι υπέρβαρος! Η αλήθεια είναι οτι με προβλημάτισε γιατί είναι λίγο μπουλούκος αλλά κατα τ'άλλα δεν αγχώνομαι. Όχι ακόμη τουλάχιστον! Άλλωστε ο μικρός δεν άρχισε ακόμη να περπατάει και φαντάζομαι ότι όταν γίνει αυτό θα χάσει.

Παρεμπιπτόντως, είναι τώρα σχεδόν 12 μηνών, και στο προηγούμενο ζύγισμα (11 μηνών) ήταν 10,700.

Επίσης, θηλάζει αποκλειστικά και στην ουσία τρώει μόνο γάλα και ελάχιστη στερεα τροφή, κυρίως φρούτα. Το σημαντικό επίσης είναι ότι δεν έχει φάει καθόλου προϊόντα με ζάχαρη, ούτε κρέμες κλπ. Οπότε φαντάζομαι πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Τι λέτε κι εσείς?

Σημ. Vaspy συγνώμη που καταχράστηκα το θέμα σου αλλά ήταν παρεμφερές.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

 

Πήγαμε την Παρασκευή στη γιατρό για το μηνιαίο ζύγισμα και μέτρημα και μας είπε η παιδίατρος ωμά ότι το μωρό είναι ΧΟΝΤΡΟ (9,250 κιλά). Γιατί είναι 1 κιλό βαρήτερη απ' το ανώτατο όριο.

Μέχρι τότε την θήλαζα αποκλειστικά

 

Η παιδίατρός σου θα έπρεπε να γνωρίζει τα πολύ πολύ βασικά, ότι όσα κιλά παραπανίσια και αν έχει το μωρό από αποκλειστικό θηλασμό, δεν θεωρείται παχύσαρκο ή υπέρβαρο.

 

Προφανώς η παιδίατρός σου έχει εμπειρία μόνο από μωρά που δεν θηλάζουν και μάλλον δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα... :?

 

(απ' το Σάββατο ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο)

 

Καλό θα ήταν να μη δίνεις ρυζάλευρο που περιέχει ζάχαρη και αγελαδινό γάλα... Δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά το μωρό σου. Μπορεί να τρώει δεύτερη φορά φρούτα. Το ρυζάλευρο δεν θα του προσφέρει κάτι περισσότερο.

 

αλλά έκανε κακά της 1 φορά την εβδομάδα (και αν). Βέβαια το μωρό είχε να ενεργηθεί 7 μέρες.

 

 

Αυτό είναι φυσιολογικό για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά και δεν ανησυχούμε αν το μωρό είναι ήρεμο και δεν δείχνει σημάδια δυσφορίας.

 

 

Η παιδίατρος απέδωσε το βάρος της μπέμπας στο οτι έφαγα πολλά γλυκά στις γιορτές, και οτι το γάλα είχε πολλές θερμίδες.

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Η σύνθεση του μητρικού γάλακτος ελάχιστα μεταβάλεται από τις τροφές και αυτό που επηρεάζεται είναι μόνο το είδος των λιπαρών οξέων. Οι θερμίδες του γάλακτος παραμένουν σταθερές ανεξάρτητα από τη διατροφή της μαμάς.

 

Η παιδίατρός σου αυτοσχεδιάζει επικίνδυνα στο θηλασμό. Ελπίζω ότι αυτή τη νοοτροπία να την περιορίζει στο θηλασμό και να μην την επεκτείνει και στα υπόλοιπα...

 

Τώρα βέβαια με τις κρέμες μέσα σε 2 μέρες ενεργήθηκε ήδη 2 φορές.

Λέτε ότι είναι κάτι ανησυχητικό;

 

γιατί ανησυχούσε η παιδίατρος μήπως η δυσκοιλιότητα οφειλόταν σε στένωση του ορθού.

 

Η παιδίατρός σου δεν γνωρίζει καν τις κενώσεις που μπορεί να έχει ή να μην έχει φυσιολογικά ένα παιδί που θηλάζει και αυτοσχεδιάζει επικίνδυνα...

 

:?:?:?

 

Τελικά όσο πιό πολλά γνωρίζεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι (για την παιδίατρο μιλάω) και τόσο αγχώνεις και τους άλλους.

 

Θα διαφωνήσω...

 

Όταν ξέρεις λίγα και αυτοσχεδιάζεις για να καλύψεις την άγνοιά σου, τότε αγχώνεις αδικαιολόγητα τους άλλους...

 

Προφανώς αυτή δεν αγχώνεται καθόλου γιατί αν αγχωνώταν θα φρόντιζε να περιορίσει την άγνοιά της και να μάθει τα βασικά τουλάχιστον για τη διατροφή, το βάρος και τις κενώσεις των νεογέννητων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, θηλάζει αποκλειστικά και στην ουσία τρώει μόνο γάλα και ελάχιστη στερεα τροφή, κυρίως φρούτα. Το σημαντικό επίσης είναι ότι δεν έχει φάει καθόλου προϊόντα με ζάχαρη, ούτε κρέμες κλπ. Οπότε φαντάζομαι πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Τι λέτε κι εσείς?

Σημ. Vaspy συγνώμη που καταχράστηκα το θέμα σου αλλά ήταν παρεμφερές.

 

'Οταν η Έλενα ηταν ενός και κάτι, σε ένα ζύγισμα ο γιατρός τη βρήκε "παχουλή" και μας ρώτησε τί τρώει.Όταν του είπαμε ότι δεν τρώει έτοιμες κρέμες, γλυκά κλπ αλλά κάνει "υγιεινή" διατροφή μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε και ότι το βάρος θα το ρυθμίσει μόνη της.Έτσι έγινε, τώρα είναι κανονικότατη.Και παρεπιπτόντως κι εμένα στο χρόνο τα είχε περάσει τα 10 κιλά!Οπότε ψυχραιμία, τρέφεται σωστά και είναι ακόμα σε περίοδο που παίρνει πολύ βάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολύ καλό αυτό με τα γλυκά! Όπως εμένα, που μου με τσάκωσαν στο μαιευτήριο να πίνω νερό ενώ θήλαζα, και μου είπαν πως έτσι νερώνει το γάλα μου!!! :shock: Θα το ξαναπώ, εδώ γίνεται κοινωνικό έργο. Αν δεν ήσασταν όλοι εσείς, τώρα η μπέμπα θα έπινε σκόνη, και θα ήμουν και σίγουρη πως κάνω το καλύτερο!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό με τα γλυκά! Όπως εμένα, που μου με τσάκωσαν στο μαιευτήριο να πίνω νερό ενώ θήλαζα, και μου είπαν πως έτσι νερώνει το γάλα μου!!! :shock:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλύτερα να έπινες κρασί να τους κερνούσες, ή μήπως κανένα καφεδάκι, ίσως λικεράκι;;;;

 

Πάντως ενώ στην αρχή γέλασα, όσο το σκέφτομαι θυμώνω που είναι τόσο άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγλαϊα, ευκαιρία να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ!

 

Πάντως ενώ στην αρχή γέλασα, όσο το σκέφτομαι θυμώνω που είναι τόσο άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται...

 

Και το είπε η προισταμένη μαία, σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά μη θυμώνεις. Όπως συνήθως γίνεται σε αυτή τη χώρα, δυστυχώς ο καθένας βρίσκει μόνος του την άκρη του. Εγώ είχα διαβάσει τόσο πολύ για το θηλασμό, είχα μάθει απέξω τα τόπικ του parents, είχα κατεβάσει βιντεάκια, και ήμουν προετοιμασμένη. Και πάλι, εύκολο δεν είναι...

 

Κάποια άλλη φορά θα σας πω που τσακώθηκα και με άκουσε όλο το μαιευτήριο γιατί έδωσαν στο μωρό μπουκάλι ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ! :evil:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Και το είπε η προισταμένη μαία, σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Αυτές οι μαίες κάνουν 4 χρόνια σπουδές και θέλουν να λέγονται επιστήμονες!!! Τρομάρα τους!!! Μιλάμε για επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη!!!

 

Για αναφορά στο Συλλογο μαιών είναι μπας και ξυπνήσουν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μπορω να ακουω χαζα και εμενα το μωρο μου ειναι 7.5 μηνων και ειναι 9 και κιλα..

Στα μωρα τα κιλα αποτελουν το βημα για την αναπτυξη τους.

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, για να κρινεις αν το βαρος ειναι περιττο, πρεπει να το συγκρινεις με το υψος. Εκει ειστε στις ανωτατες καμπυλες ή οχι? Γιατι ειναι επομενο οτι για ενα ψηλο παιδι το φυσιολογικο του βαρος θα ειναι μεγαλυτερο απ'οσο θα ειναι για ενα κοντυτερο παιδι.

 

Γενικα παντως, το περιττο βαρος μη σε αγχωνει ακομα, γιατι οταν το μωρο αρχισει να κινειται στο χωρο (μπουσουλημα) θα δεις οτι θα μειωθει πολυ ο ρυθμος που θα παιρνει βαρος και οταν χρονισει και περπατησει, θα ευχεσαι να μην ειχε χασει τα μπουτακια του τοσο γρηγορα! :lol: Αν αφου περπατησει εχει παλι περιττο βαρος, μονο τοτε να το ξαναδεις το θεμα. :wink:

 

Καλό θα ήταν να μη δίνεις ρυζάλευρο που περιέχει ζάχαρη και αγελαδινό γάλα... Δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά το μωρό σου. Μπορεί να τρώει δεύτερη φορά φρούτα.

 

'Η μπορει να τρωει χορτοσουπα. Κι εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος να μη δινω φαριν λακτε γιατι ειναι γεματες ζαχαρη και να ξαναδινω φρουτα. Ρυζαλευρο δεν εδινα - ειχα δοκιμασει το βιολογικο (που δεν εχει ζαχαρη) και το μωρο δεν ηταν φαν, οπότε απλά συνεχιζα να τον θηλαζω το απογευμα προσθετοντας μια-δυο ρυζογκοφρετες οποτε ηθελε. Επισης, μερικες φορες του εδινα μουσλι σκονη (παλι βιολογικο που δεν εχει ζαχαρη), το οποιο του αρεσε παρα πολυ! Μετα τον 8ο-9ο μηνα του εδινα και γιαουρτακι εναλλαξ.

 

Τα αλλα δυο γευματα στερεων τροφων ηταν φρουτα για δεκατιανο και χορτοσουπα για μεσημεριανο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...