Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα παίζετε κάθε μέρα με το παιδί σας?


Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)  

1.004

  1. 1. Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)

    • ένα τέταρτο
      46
    • σχεδόν μία ώρα
      254
    • δύο - τρείς ώρες
      433
    • τέσσερις - πέντε ώρες
      224
    • πάνω απο πέντε ώρες
      215


Recommended Posts

Εγω παντως παιζω μαζι του απο τις 7 το πρωι που θα ξυπνησει μεχρι τις 8,30 το βραδυ που θα κοιμηθει και καθε μερα εκτος τις 2 ωριτσες που κοιμαται το μεσημερακι,δεν δουλευω προς το παρον και γιαυτο ειμαστε συνεχεια μαζι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ εργάοζμαι και ασχολούμαι από την ώρα που θα μπω σπίτι μέχρι ν κοιμηθεί [6-9] και ΣΚ φουλ!! ο μπαμπάς της την παίρνει μία ώρα νωρίτερα κ έχουν το χρόνο τους να φάνε κ να παίξουν μέχρι ν γυρίσω. κάποια στιγμή έκανα το λάθος τις ώρες εκείνες να κάνω δουλειά στο σπίτι ή καθαριότητα και όταν το μωρό έκλαιγε ν ζητήσει λίγο χρόνο από μένα ένιωσα απαίσια, θύμωσα με τον εαυτό μου και είπα ότι και ο Χάρης, ότι αυτό δεν θα το ζήσεις ξανά, ακόμη κ αν κάνεις κι άλλα παιδιά έχεις χάσει πούτιμο χρόνο από τη σχέση σου με αυτό το παιδί.. ευτυχώς ήταν πολύ λίγο αυτό το χρονικό διάστημα, "ξύπνησα" γρήγορα και όλες οι υποχρεώσεις πράττονται μετά τις 9 που θα κοιμηθεί... όλα μπορούν να περιμένουν εκτός από ένα παιδί που μεγαλώνει τόσο γρήγορα κ έχει ανάγκη μόνο από την προσοχή, την αγάπη και ελάχιστο από το χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εννοείται ότι όσο ελεύθερο χρόνο έχω τον περνάω με το παιδί μου. Τώρα βέβαια επειδή μου την είπε λέω να της αφίσω λίγο χρόνο δικό της...

 

Τώρα το καλοκαίρι που δεν δουλεύω τόσο πολύ ασχολήθηκα περισσότερο μαζι της.

Κάποια στιγμή που ήθελε να δει Scooby Doo και εγώ ήθελα να κάνουμε παζλ μου είπε... "Μαμά πότε θα φεύγεις και θα ξανάρχεσαι?":shock:

 

"Σου άρεσε τότε γλυκιά μου?"

 

"Ναι, καλά ήταν"

 

":shock::shock::shock::shock:"

Μήπως την πιέζω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με το που γυρίσω από την δουλειά περνάμε όλο το απόγευμα μαζί και πάντα προσπαθώ να πάμε και δυο φορές βόλτα την εβδομάδα σε λίγο διαφορετικές δραστηριότητες. Για παράδειγμα χθες την πήγα να δεί το Happy Feet 2 μια ταινία με πιγκουινάκια γιατί ξέρω πως της αρέσει η μουσική αλλά και γιατί θέλω να αρχίσει να έχει οικολογικές ανησυχίες από τώρα και ας είναι μόνο 5. Την επόμενη εβδομάδα θα την παώ να δει παιδικό θέατρο. Γιατί κατά τη γνώμη μου πρέπει εκτός από παιχνίδι να τους δίνουμε και πολλάερεθίσματα. Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εγω προσπα8ω να περναω οσο περισσοτερο χρονο μπορω με τν μικρουλη μου αλλα γυρναω τοσο κουρασμενη κ μετα αυτες οι δουλειες στ σπιτι δεν τελειωνουν ποτε!!αισ8ανομαι τοσο ασχημα που η κοπελα στν στα8μο περναει περισσοτερη ωρα μαζι του..ειλικρινα αν μπορουσα να κανω κατι αλλα δεν γινεται!!δεν ξερω αν τυχαινει κ σ αλλες μανουλες!!ειναι τοσο 8λιβερο να τον χαιρομαι 2-3 ωρες τν ημερα!!βεβαια τα σαβ/ακα επανορ8ωνω οσο μπορω!!κ βολτες κ παιχνιδι κ παιδοτοπο κ δημιουργικο χρονο μαζι..ο,τι μπορω κανω..συμβαινει κ σ αλλου γονεις ετσι??εχω τοσες τυψεις που δεν μπορω να κανω παραπανω αλλα δεν μ φτανει η μερα!!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μαζι της 24/7, οποτε αν αφαιρεσεις τις ωρες που χρειαζονται για σπιτι/μαγειρεμα/ψωνια (που παλι μαζι τα κανουμε ολα), τοτε ΟΛΕΣ οι υπολοιπες ειναι παιχνιδι και βολτες.........περναμε καλα, ασχετα αν κουραζομαι ωρες ωρες αρκετα......γιατι ειμαι τελειως μονη μου .....πλεον.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 4,5 ώρες. Αφορά τις καθημερινές μετά τη δουλειά. Τα ΣΚ οι ώρε σχεδόν διπλασιάζονται. Όταν δεν παίζω εγώ γιατί κάνω κάποια απαραίτητα για το σπίτι παίζει ο μπαμπάς του. Π΄ντως έχω αναθεωρήσει σχτικά με αυτό και πιστεύω ότι δεν ε΄ναι κακό να αφήνουμε τα παιδιά να βτούνε και λόγο μόνα τους τρόπους απασχόλησσης.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 4,5 ώρες. Αφορά τις καθημερινές μετά τη δουλειά. Τα ΣΚ οι ώρε σχεδόν διπλασιάζονται. Όταν δεν παίζω εγώ γιατί κάνω κάποια απαραίτητα για το σπίτι παίζει ο μπαμπάς του. Π΄ντως έχω αναθεωρήσει σχτικά με αυτό και πιστεύω ότι δεν ε΄ναι κακό να αφήνουμε τα παιδιά να βτούνε και λόγο μόνα τους τρόπους απασχόλησσης.

 

Συμφωνώ μαζί σου γιατί εμείς είμαστε όλη τη μέρα μαζί με τη μικρή μου κι έμαθε συνέχεια να εχει παρέα όταν παίζει και τώρα αν θέλω να κάνω καμια δουλειά δεν μπορω γιατί κρέμεται απο το παντελόνι μου και δεν μπορω ουτε να περπατησω :lol: !!!παντως είναι πολυ έξυπνα τα ζουζουνια μας και μας κάνουν ότι θέλουν :P !!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι καλο να μα8ουν να παιζουν κ μονα τους κ να μν μας ακολου8ουν διαρκως αλλα μερικες φορες νιω8ω πολυ ασχημα που περναει σχεδον 8 ωρες στν στα8μο κ μαλιστα ωρες βασικες κ χανω τοσα πολλα απο τν ζωη του..μπορει να ναι απλα τυψεις που δεν ειχα περισσοτερο χρονο να κατσω σπιτι κα να τον μεγαλωσω..δεν ειναι λιγο κριμα που αναγκαζονται απο τοσοδουλια να ''ξεσπιτωνονται''..βεβαια οταν ειμαστε μαζι προσπα8ω να αναπληρωνω τον χαμενο χρονο,δεν 8ελω να νομιζει οτι τον παραμελω..δεν ξερω!!νομιζω πως δεν ειμαι η μονη που νιω8ω ετσι!!:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα

ψηφησα 3-4ωρες διοτι δουλευουμε με βαρδιες με τον αντρα μου κ ειναι κ 8ωρες στο σταθμο.Βεβαια οταν ηταν μικρος κ ειχα την αδεια 6μηνου πηγαμε διακοπες κ σχεδον καθε μερα για μπανιο.Ελπιζω να μπορεσω κ φετος να πηγαινουμε για μπανια...παντως το σκ αν δεν δουλευω παιζουμε πολυ ωρα μαζι κ με το μπαμπα του κανα 2ωρο την ημερα..:(

Μας λειπει πολυ αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη..ευτχως που οταν μενει με τουσ παππουδογιαγγια περναει καλα κ του μαθαινουν οτι μπορουν οσο εχουν κουραγιο βεβαια.

Μαρεσει να του δειχνω καινουργια πραγματα κ να θελει να τα ξανα φτιαξω οτι κ αν ειναι αυτο,(τουβλακια κλπ)

Εχει κ μια μεγαλη τρελλα με τη σκουπα.σφουγγαριστρα..τι θα κανω θεε μου!!Τρελλο κλαμα αμα τα εξαφανησω απο μπροστα του...!!

ολα τα παιδακια το κανουν η ο δικος μας εχει καθαριομανια??

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τοτε που απαντησα ειχα μονο ενα παιδι και ηταν μωρο οποτε δεν πολυεπαιζε, την περισσοτερη μερα την περνουσα προσπαθωντας να την κανω να φαει. τωρα που εχω δυο περναω ολη τη μερα μαζι τους και η μεγαλη ακομα κι οταν δεν παιζουμε και κανω δουλειες ερχεται μαζι μου να με "βοηθησει". με το μικρο δεν περναω οσο χρονο θελω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ψηφησα 3-4ωρες διοτι δουλευουμε με βαρδιες με τον αντρα μου κ ειναι κ 8ωρες στο σταθμο.Βεβαια οταν ηταν μικρος κ ειχα την αδεια 6μηνου πηγαμε διακοπες κ σχεδον καθε μερα για μπανιο.Ελπιζω να μπορεσω κ φετος να πηγαινουμε για μπανια...παντως το σκ αν δεν δουλευω παιζουμε πολυ ωρα μαζι κ με το μπαμπα του κανα 2ωρο την ημερα..:(

Μας λειπει πολυ αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη..ευτχως που οταν μενει με τουσ παππουδογιαγγια περναει καλα κ του μαθαινουν οτι μπορουν οσο εχουν κουραγιο βεβαια.

Μαρεσει να του δειχνω καινουργια πραγματα κ να θελει να τα ξανα φτιαξω οτι κ αν ειναι αυτο,(τουβλακια κλπ)

Εχει κ μια μεγαλη τρελλα με τη σκουπα.σφουγγαριστρα..τι θα κανω θεε μου!!Τρελλο κλαμα αμα τα εξαφανησω απο μπροστα του...!!

ολα τα παιδακια το κανουν η ο δικος μας εχει καθαριομανια??

 

Χαχαχαχα νομιζα πως μονο ο δικος μ λατρευει σκουπες κτλ.....τρελα λεμε...αφου πηγαμε κ του πηραμε μια σκουπα παιχνιδι να καθαριζουμε μαζι,αλλα που να τον ξεγελασεις αυτον... οποτε οχι γλυκια μου δν το κανει μονο το παιδακι σου.......:-D:roll:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα νομιζα πως μονο ο δικος μ λατρευει σκουπες κτλ.....τρελα λεμε...αφου πηγαμε κ του πηραμε μια σκουπα παιχνιδι να καθαριζουμε μαζι,αλλα που να τον ξεγελασεις αυτον... οποτε οχι γλυκια μου δν το κανει μονο το παιδακι σου.......:-D:roll:

 

και που να δείτε τον δικό μου! Άμα δει σκουπιδάκι κάτω γίνεται πανικός και εννοείται ότι η σκούπα, η σφουγγαρίστρα και το κάθισμα στον πάγκο για να πλύνω τα πιάτα είναι η λατρεία του. Ξέρετε όμως κάτι νομίζω ότι αυτό γίνεται επειδή τους λείπουμε και προσπαθούν να είναι μαζί μας έστω και τις ώρες που εμείς κάνουμε δουλειές. Και απάντησα γύρω στις 4-5 ώρες. Βέβαια τώρα έχω άδεια λοχείας λόγω του δέυτερου παιδιού οπότε είμαι συνέχεια και με τον πρώτο και το 4ωρο παιχνίδι έχει γίνει 6-7ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταφέρνω να παίζω με τα παιδάκια μου 2-3 ώρες τις καθημερινές και τα Σαββατοκύριακα σχεδόν όλη μέρα. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό ή όχι άλλά όταν τα βλέπω και τα 2 χαρούμενα και γελαστά καταλαβαίνω ότι μάλλον γίνεται σωστή δουλειά και από μένα και από τον μπαμπά τους. Το θέμα είναι ότι κάθε μέρα ξεμπερδεύω με παιδιά και σπίτι στις 12 το βράδυ. Την ώρα εκείνη δεν βλέπω τίποτε άλλο από το κρεββάτι μου μιας και την επομένη πρέπει να σηκωθώ από τις 06:30 για να πάω στη δουλειά.

 

Και το ερώτημά μου είναι .... μήπως έχεται ''χαθεί'' κι εσείς με τον σύντροφό σας ή συμβαίνει μόνο σε μένα? προσπαθώ να σκεφτώ από που να ξεκλέψω λίγο χρόνο αλλά δεν μου βγαίνει .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι.. ¨οταν δουλεύεις και γυρνάς νωρίς το απόγευμα π.χ. και πρέπει να μαγειρέψεις, να συμαζέψεις (τα βασικά μία σκούπα), να σιδερώσεις , να βάλεις πλυντήριο να ετοιμάσεις μπάνια, γάλατα ή να πας σε κάποια δραστηριότητα πως μένουν οι τέσσερις ώρες μόνο για παιχνίδι. αν βέβαια πρέπει να κοιμηθείς σχετικά νωρίς (που δεν αντέχεις άλλωστε) γιατί ξυπνάς 6 η ώρα το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ολη μερα μαζι.Ενταξει ειναι μικρουλα ακομα και αναγκαστηκα μαζι μου αλλα την αφηνω αρκετες φορες να παιζει μονη της στο γυμναστηριο η με κατι αλλο να μην κολλησει πανω μου να προλαβω στο ενδιαμεσο και καμια δουλεια.Παντως οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω πρωτα το παιδι μου βαζω και μετα τις δουλειες και ας φωναζει ο αντρας! :D

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.. ¨οταν δουλεύεις και γυρνάς νωρίς το απόγευμα π.χ. και πρέπει να μαγειρέψεις, να συμαζέψεις (τα βασικά μία σκούπα), να σιδερώσεις , να βάλεις πλυντήριο να ετοιμάσεις μπάνια, γάλατα ή να πας σε κάποια δραστηριότητα πως μένουν οι τέσσερις ώρες μόνο για παιχνίδι. αν βέβαια πρέπει να κοιμηθείς σχετικά νωρίς (που δεν αντέχεις άλλωστε) γιατί ξυπνάς 6 η ώρα το πρωί

 

 

Εννοείται πως μπαίνουν τα παιδιά πρώτα. εγώ μιλάω για τα βασικά ΔΕΝ μιλάω για δουλειές του σπιτιού, ένα φαί να φας, ένα ρούχο καθαρό κ.λ.π. εντάξει μιλώ για το χρόνο που υπάρχει αμιγώς για παιχνίδι . Το 4ωρο π.χ. μου φαίνεται για μένα εξωπραγματικό, ίσως εγώ δεν τα καταφέρνω. `Και βέβαια τα παιδιά να κοιμούνται νωρίς π.χ. 9.00 με 9.30

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι εγώ το ίδιο σκεφτομαι eft - όσο και να τρελλαίνομαι να παίζω μαζί της μόλις παίξω λίγο κ αρχίζει να παίζει μόνη της μπαίνω στον πειρασμό να σηκωθω να κάνω μια δουλειά από εδώ μια από κει, πότε θα γίνουν? κοιμάται κατά τις 10, εγώ πάντα κάνω μπάνιο αφου κοιμηθεί γιατί δε με αφήνει και μετά είμαι κομμάτια, να βάλω σκούπα στις 23.00???

πολύ δύσκολο το 4ωρο εως ανέφικτο

 

βέβαια μπορεί να είναι 4ωρο που είμαστε μαζί παίζουμε λίγο, σηκωνομαι κάνω κάτι στο νεροχυτη πχ. ξαναπαίζουμε, πάμε μια βόλτα, απλώνω ρούχα (κι αυτή από κάτω από την απλώστρα μαζί μου), τρώμε κάτι ξαναπαίζουμε΄..

έτσι ναι...αλλά σερί 3-4 ωρες εγω προσωπικά δεν το καταφέρνω και νιώθω άσχημα

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα τελειώσω από την δουλειά μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί είμαστε μαζί.Ακόμα κ αν έχω κάποια δουλειά προσπαθώ να τον παίρνω μαζί μου να βλέπει κ άλλα πράγματα!Κ φυσικά το σ/κ΄, εκτός ίσως από λίγες ώρες το πρωί του Σαββάτου για να συμμαζέψω το σπίτι-να βάλω πλυντήρια κλπ κλπ, πάλι είμαστε όλη μέρα μαζί.

Ακόμα κ όταν προγραμματίζω έξοδο με τον άντρα μου πάλι την κανονίζω να έχει κοιμηθεί πρώτα το παιδί (ευτυχώς κοιμάται νωρίς) κ μετά βγαίνουμε.

Προσπαθώ να περνάμε όσο περισσότερο χρόνο μπορούμε μαζί γιατί μεγαλώνουν τόσο γρήγορα!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο σκεφτομαι eft - όσο και να τρελλαίνομαι να παίζω μαζί της μόλις παίξω λίγο κ αρχίζει να παίζει μόνη της μπαίνω στον πειρασμό να σηκωθω να κάνω μια δουλειά από εδώ μια από κει, πότε θα γίνουν? κοιμάται κατά τις 10, εγώ πάντα κάνω μπάνιο αφου κοιμηθεί γιατί δε με αφήνει και μετά είμαι κομμάτια, να βάλω σκούπα στις 23.00???

πολύ δύσκολο το 4ωρο εως ανέφικτο

 

βέβαια μπορεί να είναι 4ωρο που είμαστε μαζί παίζουμε λίγο, σηκωνομαι κάνω κάτι στο νεροχυτη πχ. ξαναπαίζουμε, πάμε μια βόλτα, απλώνω ρούχα (κι αυτή από κάτω από την απλώστρα μαζί μου), τρώμε κάτι ξαναπαίζουμε΄..

έτσι ναι...αλλά σερί 3-4 ωρες εγω προσωπικά δεν το καταφέρνω και νιώθω άσχημα

 

Κακώς όμως νιώθεις άσχημα γιατί το παιδί θέλει κ αυτό το χώρο του να παίξει μόνο του,να ανακαλύψει.Κ εγώ ασχολούμαι με τον μικρό (είναι 20 μηνών) με το που μπαίνω σπίτι αλλά κάνω κ ψιλοδουλειές ταυτόχρονα.Πολλές φορές τις κάνουμε κ μαζί αν κ συνήθως καταλήγει να τα κάνει χειρότερα.Όταν πλένω τα πιάτα έρχεται δίπλα μου ανεβαίνει σ'ένα κουβαδάκι που έχει γι'αυτό το σκοπό κ κάνει πως πλένει κ αυτός!Αυτό δεν είναι δημιουργικό?

Ε κάποια στιγμή μπορεί να βαρεθεί κ παίρνει τα μπολ με τις κουτάλες κ παίζει κ εγώ του τραγουδάω ή απλά του μιλάω πως πέρασε η μέρα μου ή τι θα κάνουμε ή τι είναι αυτό που παίζει.Το βλέπει σαν παιχνίδι!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς όμως νιώθεις άσχημα γιατί το παιδί θέλει κ αυτό το χώρο του να παίξει μόνο του,να ανακαλύψει.Κ εγώ ασχολούμαι με τον μικρό (είναι 20 μηνών) με το που μπαίνω σπίτι αλλά κάνω κ ψιλοδουλειές ταυτόχρονα.Πολλές φορές τις κάνουμε κ μαζί αν κ συνήθως καταλήγει να τα κάνει χειρότερα.Όταν πλένω τα πιάτα έρχεται δίπλα μου ανεβαίνει σ'ένα κουβαδάκι που έχει γι'αυτό το σκοπό κ κάνει πως πλένει κ αυτός!Αυτό δεν είναι δημιουργικό?

Ε κάποια στιγμή μπορεί να βαρεθεί κ παίρνει τα μπολ με τις κουτάλες κ παίζει κ εγώ του τραγουδάω ή απλά του μιλάω πως πέρασε η μέρα μου ή τι θα κάνουμε ή τι είναι αυτό που παίζει.Το βλέπει σαν παιχνίδι!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έτσι ναι! Συμφωνώ! Με αυτή την έννοια και εγώ περνάω όλο μου το απόγευμα μαζί της και την απασχολώ τύπου "έλα να βοηθήσεις τη μαμά να απλώσει ρούχα"΄. Αυτό που δεν καταφέρνω είναι να κάθομαι στο πάτωμα σερί 2-3 ώρες και να παίζω με παιχνίδια. Αυτό αναρωτιέμαι αν κάνουν αλλες μαμάδες.

Βέβαια κι ο άντρας μου μου λέει 'το ανησυχητικό θα ήταν να μπορούσες να το κάνεις για τόσες πολλες ώρες καθε μερα! αφού δεν είσαι 2χρονο λογικό είναι'.

Απλά καμιά φορά λέω μήπως δε παίζω αρκετά? Μήπως δεν πρέπει να κάνω καμιά δουλεια όσο είναι ξύπνια και να παίζουμε μόνο? Αλλά δεν τα καταφέρνω!

Link to comment
Share on other sites

Κ ποιος θα κάνει τις δουλειές?Η υπηρέτρια?Κ αυτό απασχόληση είναι,δεν χρειάζεται να είναι όλο παιχνίδι.Γιατί πρέπει να συνειδητοποιήσουν με το μυαλουδάκι τους ότι υπάρχουν κ άλλα πράγματα εκτός από το παιχνίδι,άσχετα αν τις δουλειές τις κάνουμε να φαίνονται σαν παιχνίδι.Ούτε εγώ μπορώ να κάτσω επί 2 ώρες στο πάτωμα κ να παίζω!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συγνωμη αλλα οταν εχεις δυο μικρα παιδια κ δεν εχεις καθολου βοηθεια ολη μερα οχι χρονος δε σου μενει αλλα σερνεσαι απο την κουραση. Εγω ειμαι σπιτι ολη μερα καθοτι δημοσιος υπαλληλος εχω αδεια ανατροφης ακομα. Ο μεγαλος ειναι 32 μηνων κ η μικρη 11. Οταν ειχα μονο το ενα παιδακι ολα ηταν μια χαρα. Εκανα ολες τις δουλειες,βγαιναμε καθε μερα βολτες,κουνιες κτλ. Απο τη στιγμη που ηρθε το δευτερο παιδακι ηρθαν τα πανω κατω στη ζωη ολων. Καταρχην 8 μηνες ειχα να κοιμηθω νυχτα. Η μικρη ξυπνουσε και εκλαιγε χωρις λογο να το πω.... καθε 3,5,7,10,20 λεπτα. Τη μερα ημουν με δυο παιδια μονη στο σπιτι χωρις καμμια μα καμμια βοηθεια εστω για ενα πιατο φαγητο. Ξυπνουσαν τα μικρα στις 9 το πρωι και ωσπου να φαει ο μεγαλος την κρεμα τον φυσικο χυμο το αυγο κ η μικρη τα δικα της,ωσπου να μαζεψω νεροχυτη,να πλυνω τα μπιμπερο γιατι η κουζινα ειχε μαζεψει τσιμπλεκια μου επαιρνε 1,5 με 2 ωρες. Αρα η ωρα εφτανε περιπου 11:30. Επαιζα λιγακι με τον μεγαλο,μαθαμε πολυ νωρις χρωματα αριθμους κ ενα σωρο αλλα πραγματα. Το μεσημερι αντε να τα ταισεις. Η μεγαλος στο καρεκλακι να τρωει κ η μικρη στο δικο της. Να ταιζω ποτε το ενα ποτε το αλλο. Να κλαιει το μικρο να το κραταω στο ενα χερι να το κουναω και το αλλο χερι το κουταλι να προσπαθω να ταισω τον μεγαλο. Στιγμες απειρου καλους. Ωσπου να τα βαλω στα κρεβατια να τα αλλαξω πηγαινε 3 το μεσημερι. Το μικρο ευτυχως κοιμοταν κανενα διωρο. Ο μεγαλος θα σηκωνοταν τουλαχιστον 10 φορες θα ερχοταν κουζινα θα με εκανε να τον κυνηγαω γυρω γυρω στο τραπεζι μεχρι που θα μου ξυπνουσε την μικρη. Οποτε κοιμονται τα μεσημερια προσπαθω να κανω ολες τις δουλειες για να μεινει ελευθερος χρονος για λιγο παιχνιδι το απογευμα. Το χειμωνα κανω ολες μα ολες τις δουλειες το μεσημερι που υπαρχει το νυχτερινο ρευμα αρα δεν ξαπλωνω ποτε !!!!Το καλοκαιρι κανω ολες τις δουλειες αππο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 2 τη νυχτα για να εχω χρονο το πρωι για τα παιδια. Μπορει να ειμαι ολη μερα σπιτι αλλα το παιχνιδι ειναι τμηματικο κ λιγοστο. Αντε 2 ωρες το πολυ τη μερα. Φυσικα κ νιωθω απεραντες τυψεις φυσικα κ αισθανομαι πολυ ασχημα φυσικα κ νιωθω ενοχες αλλα δεν μπορω να επεκτεινω τον χρονο απο 24 σε περισσοτερες ωρες τη μερα. Ακομα πρεπει να βρισκω χρονο να πηγαινω ποτε το ενα ποτε το αλλο παιδι αναλλαξ στις κουνιες. Ο αντρας μου μπορει να κανει μπανιο τον μεγαλο να βοηθαει σε καποια πραγματα μπορει να κατανοει οτι κουραζομαι αλλα δεν συμμετεχει ποτε μα ποτε στην ψυχαγωγια των παιδιων. Πολυ σπανια θα παρει τον μεγαλο να τον παει κουνιες μετα απο δικη μου πιεση να κανω μερικες δουλειες. Ζηλευω λοιπον τον Χαρη που σαν πατερας εγραψε ολα αυτα κ στεναχωριεμαι για τα δικα μου παιδια που δεν εχουν τιποτα απο αυτα απο την πλευρα του πατερα τους. Οσο λοιπον χρονο εχω προσπαθω να τον αξιοποιω μαζι τους κ ας εχω φτασει στα ορια της ψυχολογικης κ σωματικης εξαντλησης. Το να βλεπω τα παιδια μου να χαιρονται κ να χαμογελουν ειναι το παν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου γιατί έχεις τύψεις; Βγάλτο αυτό από το μυαλό σου; Είσαι όλη την ημέρα με τα παιδιά σου, κάνεις το παν γι αυτά και το κατλαβαίνουν να είσαι σύγουρη. Δεν τίθεται θέμα να μετρά πόση κάναντε αποκλειστικά δημιορυγική απσχόληση. Έλεος πια! Είσαι η μαμά του είσαι εκεί και τα μεγαλώνεις. Είναι πολύ τυχερά πίστεψε με. Αλλα είναι σε παιδικούς από βρέφη χωρίς τη ζεστασιά και την ασφάλεια της μανούλας, άλλα με μια ξένη γυναίκα που στην καλύτερη κάνει τη δουλειά της τυπικά. Όλες οι ώρες μετράνε. Καλή δύναμη για σένα τα παιδιά σου είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...