Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα παίζετε κάθε μέρα με το παιδί σας?


Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)  

1.004

  1. 1. Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)

    • ένα τέταρτο
      46
    • σχεδόν μία ώρα
      254
    • δύο - τρείς ώρες
      433
    • τέσσερις - πέντε ώρες
      224
    • πάνω απο πέντε ώρες
      215


Recommended Posts

Εγώ πηγαίνω και τον παίρνω απο την γιαγιά του γύρω στις 6 το απόγευμα και προσπαθώ να μην ασχολούμαι με τίποτε άλλο μέχρι την ώρα που θα πέσει για ύπνο. Συνήθως τις δουλειές μου τις ξεκινάω στις 09:30-10:00 το βράδυ. Τρέχω βέβαια σαν τον Βέγγο, όπως όλες οι μανουλες , αλλά χαλαλι του. Αυτή η ηληκία δεν πρόκεται να ξαναέρθει ποτέ.

Αφήστε που ώρες - ώρες μου δίνει την εντύπωση ο μικρός πως κρατάει μούτρα που δουλευω και αναγκαστικά λείπω από το σπίτι πολλές ώρες.

Αχ γιατί να μην ζούσαμε στην εποχη των μαμάδων μας που τα πράγματα ήταν πιο απλά και οι γυναίκες δεν χρειαζόταν να δουλεύουν. Μόνο να μεγαλώνουν τα παιδιά τους!

Πάντως όσο χρόνο και να διαθέτεις ποτέ δεν σου φτάνει και ποτέ δεν χορταίνεις το παιδί σου.

Το καλύτερο μας όμως είναι το Σάββατο που η μέρα είναι αποκλειστικά δική μας και περνάμε super!

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολη τη μερα! μιας και δε δουλευω και το μαναρι μου δεν ειναι του υπνου παρολο που ειμαστε μολις 4μιση μηνων κανουμε οτι μπορουμε απο παιχνιδια!!!!!!!!να μαγειρεψω και να κανω καμια δουλεια δε μ'αφηνει αλλα χαλαλι του αργοτερα θα τον παρακαλαω να παιξουμε και θα με βαριεται :roll::roll::roll::-(:sad::-(:sad: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

από τη ώρα που σχολάω από τη δουλειά μέχρι να κοιμηθεί, δηλ από τις 17:15 ως τις 21:30. βέβαια σε αυτό το διάστημα συμπεριλαμβάνεται το κολατσιό, το μπάνιο και το βραδινό γάλα αλλά όπως καταλαβαίνετε οι δουλειές του σπιτιού γίνονται πολύ αργά το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω από τη δουλειά μου γύρω στη 1:30 (έχω ακόμη μειωμένο ωράριο), η μικρή συνήθως κοιμάται από τις 2 έως τις 6-7, αλλά από τη στιγμή που θα ξυπνήσει μέχρι να κοιμηθεί για βράδυ περνάμε όλο το χρόνο μαζί: παίζουμε, διαβάζουμε, πηγαίνουμε βόλτες και ότι άλλο προκύψει. Τα Σ/κα βέβαια έχουμε όλο το 24ωρο στη διάθεση μας.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ όπως οι περισσότερες μόλις γυρνάω από τη δουλειά (γύρω στις 16:00) το απόγευμα το αφιερώνω στα ζουζούνια μου! Πότε βόλτες, πότε παιδική χαρά, πότε παιχνίδι στο σπίτι. Βέβαια αν είμαι σπίτι η αλήθεια είναι οτι κάνω και καμιά δουλειά ενδιάμεσα... όμως δεν είμαι ευχαριστημένη από όσο χρόνο περνάω ξεχωριστά με το καθένα τους πλέον που πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό... γι' αυτό και ψήφισα γύρω στη 1 ώρα :oops: εννοώντας με το καθένα ξεχωριστά. Παλιά που είχα μόνο την κόρη μου είχαμε άπίστευτα πιο πολύ χρόνο μαζί... τυχερά τα πρώτα παιδιά

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχως τωρα το καλοκαιρι δεν δουλευω και ασχολουμαι συνεχεια μαζι της.Η μικρη μου ειναι 2 χρονων και 3 μηνων.Τα πρωινα πηγαινουμε συνηθως καποια βολτουλα,γυριζουμε,φαι(μετα κοπων και βασανων),νανι.Το απογευμα παιχνιδι ή στο σπιτι ή εξω(τωρα το καλοκαιρι πως να τα κλεισεις μεσα;)και υπνος κατα τις 11.Οσο για τις δουλειες του σπιτιου..μεσημερι ή αργα το βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

από τις 5 που γυρνάω σπίτι μέχρι τις 9.30 που κοιμούνται, σχεδόν όλος ο χρόνος είναι δικός τους συν τα ΣΚ και αργίες. Σπάνια βγαίνω χωρίς τις ζουζουνίτσες μου, και αν το κάνω, μετά τις 10 το βράδυ που τις έχω βάλει για ύπνο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ (ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ!), ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....:(

Link to comment
Share on other sites

Στάματησα να εργάζομαι απο τον 8 μήνα της εγκυμοσύνης και απο τοτε είμαι συνέχεια με το λουλουδάκι μου. έχω ξεμωραθεί τελείως μαζί της παίζουμε όλη τη μέρα όποτε θέλει αυτή( είναι μόλις 1 έτους και 4 μηνών) δουλίτσες όταν έρθει ο μπαμπάς απο τη δουλειά και υπολογιστη όποτε κοιμάται δηλαδή μία ωρίτσα στα καλύτερά της!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι υπερβολικά περιορισμένος, :(:(:( όταν υπάρχουν όμως πολλά παιδιά σε ένα σπίτι, τουλάχιστον στο δικό μου σπίτι, περνάει ευχάριστα ο χρόνος τους παίζοντας μεταξύ τους. Με φωνάζουν για να βάλω μόνο την τάξη όταν χρειάζεται, δηλαδή όταν τσακώνονται μεταξύ τους.

 

Περνάμε ουσιαστικό χρόνο όμως τις Κυριακές που παίρνουμε τα... βουνά. Πάρνηθα, Πεντέλη κλπ. Το καλό είναι ότι τα βλέπω ευτυχισμένα, περνάνε καλά και αυτό θέλω. Τους βρίσκω δραστηριότητες και τους αγοράζω ομαδικά παιχνίδια. Παίρνω το μωρό και καθόμαστε όλοι μαζί και τους παρακολουθώ. Νομίζω ότι αυτό τους ευχαριστεί, και μόνο η παρουσία μου. :P:p

 

Αν μου ζητήσουν ομως οτιδήποτε άλλο, θα τους το δώσω ακόμη κι αν πιεστώ ακόμη παραπάνω. :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνέχεια στο σπίτι και έτσι ασχολούμαι με τον μπέμπη μου όλη μέρα, ακόμα και τις δουλειές μου προσπαθώ να τις παρουσιάζω σαν παιχνίδι για να συμμετέχει και εκείνος.

 

Ακόμα και όταν νοιώθω εξαντλημένη η σκέψη και μόνο ότι αυτές οι στιγμές δεν θα ξανάρθουν με γεμίζουν ενθουσιασμό!

 

:-):smile::-)

lpV9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πρωινά δουλεύω και η μικρή μου είναι στον Παιδικό. Όταν γυρίσουμε το μεσημέρι αυτή κοιμάται και εγώ θα φάω και θα κάνω δουλειές. Απότ η στιγμή που θα ξυπνήσει θα ασχοληθώ μαζί της περίπου μία ώρα, καθαρά με παιχνίδι, εκτός από το τάισμα και το ξεσκ@τισμ@ που τα κάνουμε επίσης με παιχνίδι. Κάποια στιγμή αναλαμβάνει και ο αντρούλης μου για να τελειώσω και εγώ με τι δουλειές, μαγείρεμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από μία ωρίτσα που είμαστε μαζί το πρωι - που δεν παίζουμε - πίνουμε το γάλα μας και ετοιμαζόμαστε οικογενειακώς να φύγουμε - ουσιαστικά την έχω από τις 6 (που επιστρέφουμε από τη δουλειά) έως τις 9 το βράδυ (που παμε για νανι) .

Σε αυτές τις 3 ωρίτσες λοιπόν :(

παίζω μαζί της όσο πιο πολυ γίνεται! ακόμα και την κρέμα ή το άλλαγμα με παιχνιδια ! :)

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Σαββατοκύριακα :-D:grin::-D

eLeKtrA

 

an1cCBO0g410010MDQyODI0ZHwwMDAwMTExZGF8UGVuZWxvcGUgaXMg.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πέρα από μία ωρίτσα που είμαστε μαζί το πρωι - που δεν παίζουμε - πίνουμε το γάλα μας και ετοιμαζόμαστε οικογενειακώς να φύγουμε - ουσιαστικά την έχω από τις 6 (που επιστρέφουμε από τη δουλειά) έως τις 9 το βράδυ (που παμε για νανι) .

Σε αυτές τις 3 ωρίτσες λοιπόν :(

παίζω μαζί της όσο πιο πολυ γίνεται! ακόμα και την κρέμα ή το άλλαγμα με παιχνιδια ! :)

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Σαββατοκύριακα :-D:grin::-D

 

 

ακριβως το ιδιο και εγω με το γιο μου απλα εμεις ειμαστε 5 με 8 το απογευμα κοιμαται νωρις γιατι τον ξυπναω στις 06:00 που ετοιμαζομαστε ολοι για να φυγουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρόβλημα της εποχής μας... Χρόνος δεν υπάρχει, άγχος περισσεύει και οι ανθρώπινες σχέσεις διαλύονται...

 

Όσο πιο πολύ χρόνο περνάμε με τους ανθρώπους μας τόσο πιο άνθρωποι γινόμαστε και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΩ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ,ΕΝΩ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεχρι τις 40 πρωτες μερες ολα ηταν μπεμπα. Ουτε δευτερολεπτο για μενα.Δεν ειχα ουτε καν την πολυτελεια να κανω ντους καθε βραδυ οπως συνηθιζα.Απο τις 40 μερες και επειτα που αρχισα να δουλευω παλι ( για 3-4 ωρες καθημερινα) η επαφη μου με το παιδακι μου ομολογουμενως μειωθηκε.Αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο.Εμεις βλεπετε δεν κοιμομαστε πριν τις 7 το πρωι επομενως εχουμε ολη τη νυχτα δικη μας και αρκετες ωρες το απογευματακι μιας και κοιμαται ολο το πρωινο (ως τις μια το μεσημερι)Ε/p>Ευτυχως το Σαββατοκυριακο εχουμε πολυ παιχνιδι μιας και καθεται και ο μπαμπας μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καθώς είμαι σε άδεια ανατροφήςείμαστε όλη μέρα μαζί με τα δυο. Αφού όταν τυχόν λείψω για 2-3 ώρες επιστρέφω και κάνω σα να έλειπα όλη μέρα! θα επιστρέψω του χρόνου σχολείο και θα μου κακοφανεί. Δε πειράζει, ο μεγάλος θα είναι σταθμό και σίγουρα θα τον ωφελήσει...

Πάντως είναι δώρο να είμαι όλη την ημέρα μαζί με τα ζουζούνια μου. Κι αν υπάρχει βοήθεια (γιαγιά / κυρία στο σπίτι) τότε παίζουμε ακόμη πιο πολύ!!!

ΤΟ ενδιαφέρον θα είναι να γράφουμε και τον χρόνο που αφιερώνουν οι σύζυγοι. Δηλ. αν η μαμά παίζει 3 ώρες ο μπαμπάς παίζει περισσότερο ή λιγότερο????

Εμάς ο μπαμπάς μας παίζει περίπου 2 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

λόγω δουλειάς είμαι στο σπίτι στις 3μμ. οπότε ασχολούμαι με την Χιονάτη μου και παρεμπιπτόντως με τα υπόλοιπα. Χρόνος καθαρά για παιχνίδι μένει περίπου μία ώρα.

Ο σύζυγος λόγω του ότι είναι ελεύθερος επαγγελματίας έχει κάνει την επιλογή του και δεν πηγαίνει τα απογεύματα στο γραφείο, εκτός αν τύχει κάτι έκτακτο. Ημικρή μου χορταίνει αγκαλίτσες και από τους δυο. Εγώ την χορεύω με μουσική από το ραδιόφωνο.Της μιλάω για ό,τι συμβαίνει με ύφος αστείο και φωνή στρουμφ και εκείνη ξεκαρδίζεται το πουλάκι μου. Είναι γελαστούλικο το κλωσσοπουλάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ειναι 15 μηνων.... ηλικια, για παιχνιδι..

 

παιζουμε 5 -6 ωρες καθημερινα.... εκτως τριτη πεμπτη που εργαζομαι & απογευμα & δεν την βλεπω καθολου....

 

αλλα σαβ/κο οι ωρες αυτες αυξανονται ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...