Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα παίζετε κάθε μέρα με το παιδί σας?


Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)  

1.004

  1. 1. Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)

    • ένα τέταρτο
      46
    • σχεδόν μία ώρα
      254
    • δύο - τρείς ώρες
      433
    • τέσσερις - πέντε ώρες
      224
    • πάνω απο πέντε ώρες
      215


Recommended Posts

Οοοοοολη μέρα μόνη με τα ζουζουνάκια μου, παιχνίδι και βόλτες. Δουλειές όταν κοιμούνται.

Κατά τις 7 έρχεται κ ο μπαμπάς μας και παίζουμε όλοι μαζί.

Ολα αυτά μέχρι την Πέμπτη που επιστρέφω στη δουλειά...................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μικρούλα μου είναι 2 ετών και περνάμε 4-5 ώρες της μέρας παίζοντας,ζωγραφίζοντας,μιλώντας και κάνοντας βόλτες.Θεωρώ πως περνάω πολύ λίγο χρόνο με το παιδί μου.Ο μπαμπάς μας λόγω δουλειάς γυρνάει αργά και πολλές φορές η μικρή κοιμάται :-(Επειδή στερείται εκείνον και τον χορταίνει μόνο τα σ/β θα ήθελα να είμαι όλη μέρα μαζί της!

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι 5 μηνών και εγώ δεν εργάζομαι οπότε είμαστε όλη μέρα μαζί εκτός από 1 1/2 ώρα που την έχει η πεθερά μου και πάω για κανα καφεδάκι. Μέχρι να χρονίσει θα είμαστε έτσι και μετά βλέπουμε αν θα ξαναπάω στην δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ έβαλα 1 ώρα κατά μέσο όρο και εννοώ την ώρα που ήμαστε στο δωμάτιό του, καθισμένη εγώ στο πάτωμα (μερικές φορές και ξαπλωμένη αν είμαι πολύ κουρασμένη :P ) κι αυτός να φέρνει τα παιχνίδια του, τουβλάκια, μπάλες ή οτιδήποτε και παίζουμε.

Γενικώς πάντα όταν είμαι σπίτι - και να παρακολουθώ κάτι στην τουβου, να έχω δουλειές, κλπ - πάντα προσπαθώ να του δίνω ερεθίσματα, να τον "ακούω" δηλαδή.

Αλλά δεν θέλω να είμαι και συνέχεια πάνω από το κεφάλι του, να μην τον πνίγω δηλαδή.

 

Οπότε, μια καθαρή ώρα τουλάχιστον κάθε μέρα. Αν βάλεις και τις βόλτες στο πάρκο, μπορώ να ψηφίσω και το 2-3 ώρες :) .

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πέρα από μία ωρίτσα που είμαστε μαζί το πρωι - που δεν παίζουμε - πίνουμε το γάλα μας και ετοιμαζόμαστε οικογενειακώς να φύγουμε - ουσιαστικά την έχω από τις 6 (που επιστρέφουμε από τη δουλειά) έως τις 9 το βράδυ (που παμε για νανι) .

Σε αυτές τις 3 ωρίτσες λοιπόν :(

παίζω μαζί της όσο πιο πολυ γίνεται! ακόμα και την κρέμα ή το άλλαγμα με παιχνιδια ! :)

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Σαββατοκύριακα :-D:grin::-D

 

Αχ! κι εμεις καπως ετσι ειμαστε...

Το πρωι αποχωριζομαστε στις 9.30, αρχιζω δουλεια στις 10.00 λογω μειωμενου και ειμαστε παλι μαζι απο τις 4.30 που επιστρεφω.

Προσπαθω να μην κανω αλλες δουλειες για να εχω οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο μαζι του, ειτε για βολτιτσα, τωρα που εχει καλυτερεψει και ο καιρος και παιχνιδι με τα παιδακια της γειτονιας (ζουμε σε επαρχιακη πολη, οποτε ακομη τα παιδακια παιζουν εξω στον δρομο), ειτε για παιχνιδι στο δωματιο του, κατω στο πατωμα με τα παιχνιδακια του.

Τι χαρα που παιρνει ετσι...

Οποτε με βρισκει αργα το βραδυ, αφου παει για υπνο ο μικρουλης μου, να κανω τις απαραιτητες δουλειες.

Τα Σαβ/κα, ειναι εξ' ολοκληρου αφιερωμενα σ' αυτον. Δεν παω πουθενα χωρις αυτον.

Αλλα παλι νιωθω τυψεις. Νομιζω οτι δεν ειναι αρκετος ο χρονος που περναμε μαζι και το αισθανομαι πιο εντονα τα πρωινα που πρεπει να τον αφησω :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο πρώτο παιδί σίγουρα οι ώρες παιχνιδιού ήταν περισσότερες από 2-3 που ψήφισα. Καθώς τότε ήμουν πιο νέα (23 ετών) και χωρίς προβλήματα σωματικά.

Στο δεύτερο παιδί ήμουν μεγαλύτερη οπότε η διάθεση είχε μειωθεί (33 ετών), αλλά υπήρχε ήδη το πρόβλημα της μέσης μου (κήλη δίσκου) που με καθιστούσε πολλές φορές το χρόνο από ανήμπορη έως ανάπηρη, αφού ήμουν ακόμη και για εβδομάδες στο κρεββάτι. Γι' αυτό θεώρησα μέσο όρο τις 2-3 ώρες και για τις δύο κόρες μου.

Πολλές φορές έχω τύψεις για το ότι η δεύτερη κόρη μου είναι αδικημένη ως προς το θέμα παιχνιδιού από μένα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ασχολιομουν κ επαιζα με τα (τοτε )μικρα μου επειδη τωρα ειναι 24 κ 26 ετων συνεχεια,εχω ψηφησει το τελευταιο,ειχα ωμος την πολυτελεια χρονου επειδη δεν δουλευα

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΝΑΩ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΕΣ, ΓΕΛΑΜΕ, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ (ΣΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΠ' ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ). ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ, ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχεδον ολο το πρωι παιζουμε, ειτε στο σπιτι, ειτε στο παρκο. μου παραχωρει βεβαια σποραδικα μια ωριτσα για να μαγειρεψω, να βαλω μια σκουπα, λιγο με το φτερο, κανα πλυντηριο, αλλα ολα αυτα τα κανουμε μαζι και μανι μανι..

λειπω για δουλεια το μεσημερι που κοιμαται και το απογευμα που επιστρεφω παλι παιζουμε η παμε οικογενειακως βολτες, παντως ειναι πιο χαλαρα επειδη ειναι και ο μπαμπας του στο σπιτι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό μεσημέρι,

Είμαι νέος στο forum. Δεν ήξερα οτι υπάρχει. Ειναι πολύ βοηθητικό.

Στο θέμα μας όμως

Περνάω

1-2 ώρες καθημερινά

5-6 το ΣΚ

με τον γιό μου (4 παρά κάτι ψιλά). Τις καθημερινές ειδικά δεν είναι καθαρές ώρες παιχνιδιού και χαλάρωσης, αλλά τον εμπλέκω στις δουλειές που έχω: πάμε παρέα για ψώνια και του αναθέτω αποστολές, πλένουμε το αυτοκίνητο μαζί κλπ. Θα ήθελα να έχω και χρόνο απλά να παίξουμε αλλά προσπαθώ να αξιοποιήσω τον λίγο που έχω όσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να επαιζα μαζι του ολη μερα!αλλα τοτε θα εμενε νηστικος και αυτος και ο μπαμπας του!γιατι οι μπαμπαδες στον ελευθερο χρονο τους(που συγκριτικα με των μαμαδων ειναι σχεδον ανυπαρκτος,διοτι εμεις δουλευουμε 24 ωρες)προτιμουν αλλες ασχολιες αφου λατρευουν τα παιδια τους?

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eγω παλι εχω αρχισει να νοιωθω τυψεις για τον ελαχιστο χρονο που παιζω μαζι του. Παιζουμε μεταξυ κουζινας και υπνου Γιαννη αλλα οταν ξυπναει ο Γιαννης.... δεν προλαβαινω να κανω κατι αλλο :(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καμία ωρίτσα τις καθημερινές. δυστυχώς δουλεύω, επιστρέφω κατά τις 4,5, κάτι να φάω, κάτι να πιώ, κατι να κάνω καμμιά δουλίτσα (καλά μη φανταστείται, μικροπράγματα) δεν μένει πολύς χρόνος. Δεν θεωρώ παιχνίδι την ώρα του φαγητού, του μπάνιου κλπ, εννοείται.

Τα ΣΚ όμως, είναι δικά τους. Δεν τις αποχωρίζομαι παρά μόνο όταν δεν γίνεται αλλιώς.

Εχω την δυνατότητα να το κάνω, η μάνα μου πετάει τη σκούφια της να τις κρατήσει, αλλά εγώ αρνούμαι. Δεν μπορώ χωρίς τα μωρά μου. Τις στερούμε τις καθημερινες, αρκεί.

Ακόμα και τις ελάχιστες φορές που βγαίνω, φεύγω συνήθως, αφού τις κοιμήσω.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τις καθημερινές δουλεύω αλλά όταν βρίσκομαι στο σπίτι προσπαθώ να ασχολούμε με την μπέμπα. Τα Σ/Κ όμως έχω αρκετό χρόνο για το παιδι και μιας και η μπέμπα μας είναι μικρούλα, ακόμα και το άλλαγμα, το μπάνιο ή το γάλα τα θεωρώ διασκέδαση.

Οπότε πιστεύω οτι κατα μέσο όρο παίζω 2 με 3 ώρες την ημέρα μαζί της. :D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περνάω όσο γίνεται περισσότερο χρόνο μπορώ με το παιδί μου, αλλά και ποιοτικό (π.χ. η τηλεόραση δεν ανοίγει καθόλου όταν βρίσκεται το παιδί στον ίδιο χώρο)

Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές δουλεύω αλλά όταν βρίσκομαι στο σπίτι προσπαθώ να ασχολούμε με την μπέμπα. Τα Σ/Κ όμως έχω αρκετό χρόνο για το παιδι και μιας και η μπέμπα μας είναι μικρούλα, ακόμα και το άλλαγμα, το μπάνιο ή το γάλα τα θεωρώ διασκέδαση.

Οπότε πιστεύω οτι κατα μέσο όρο παίζω 2 με 3 ώρες την ημέρα μαζί της. :D

 

Το μπάνιο της ειδικά είναι σκέτη απόλαυση!!!

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο forum αντρούλη μου!!! Σ'αγαπώ πολύ πολύ!;)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γυρίζω απο το γραφείο σχετικά νωρίς, γύρω στις 16.00. Η κουκλίτσα μου ξυπνάει κατά τις 17.00. Μέχρι να κοιμηθεί πάλι το βράδυ, γύρω στις 22.00 κάνουμε τα πάντα μαζί.Παίζουμε αρκετά, ζωγραφίζουμε, βγαίνουμε βολτίτσα, ακόμα κι όταν μαγειρεύω συνήθως την έχω πάνω στον πάγκο και με "βοηθάει"...

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και εγώ ευτυχώς δουλεύω πολύ λίγο από τις 10:00 μεχρι τις 14:00,ο μικρός ξυπνάει κατά τις 13:30 (τον κρατάει η μαμά μου) τρώει το μεσημεριανό του και μετα πάμε στο σπίτι μας, μέχρι τις 16:30 που θα ξανακοιμηθεί πάιζω ελάχιστα μαζί του γιατί πρέπει να κάνω και κάνα φαγάκι...ξυπνάει κατά τις 18:30 και μετά αρχίζει το πάρτυ μέχρι τις 22:30 περίπου που κοιμάται για βράδυ πάιζουμε!!!!!!!!!!!!!αλλά τα ΣΚ που δεν δουλεύω κάνω τις δουλειες του σπιτιού το πρωί οπότε έχουμε όλη την μέρα για παιχνίδι αλλά προσπαθώ να τον πηγαίνω και βολτούλες έξω να ξεφεύγουμε λιγάκι!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μόνο γύρω στις 3 ώρες καθώς δουλεύουμε και κρατάει το παιδί η μητέρα μου. και απλά προσπαθούμε το σαββατοκύριακο να παίζουμε μαζί της όσο γίνεται περισσότερο ή να πηγαίνουμε βόλτες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Ψηφισα 2-3 ωρες τη μερα!Βεβαια και τις υπολοιπες ωρες που ειναι ξυπνιος παλι μαζι του ασχολουμαι και παραλληλα κανω και καμια δουλεια η μιλαω και λιγο στο τηλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...