Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πίεση για δεύτερο παιδί


Recommended Posts

Η πεθερά μου είπε το θεικό ......

-Λιάνα άκου όνειρο που είδα

- Για λέγε, για λέγε (όταν θέλει να πει κάτι πάντα βλέπει όνειρο)

- είδα ότι έκανες κι άλλο παιδί και ήταν αγόρι και είπα τι κρίμα θα πρέπει να κάνεις κι΄άλλο τώρα

- Εδώ δεν έχω βοήθεια για τό ένα θέλεις να κάνω κ΄άλλο της είπα εγώ ......δεν ξαναείδε όνειρο από τοτε .....χεχε

Έτσι κορίτσια θέλει θράσος γιατί αν τους άφηνα θα με είχαν τρελάνει

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα δεν με ενοχλεί να μου εύχονται οι συγγενείς να κάνουμε 1 παιδάκι..Πιστεύω ότι όλα αυτά (εκτός εξαιρέσεων..) είναι καλοπροαίρετα...Θα με ενοχλούσε όμως αν με πίεζαν ή αν μου έλεγαν να κάνω και δεύτερο επειδή πρέπει.."Πρέπει να έχει το παιδί αδέρφια για να έχουν πάντα το ένα το άλλο!" Ελάχιστα αδέρφια είναι πραγματικά ευτυχισμένα! Τα περισσότερα τρώγονται για τα κληρονομικά! Τελοσπάντων, μην "μασάτε"! Παιδί θα κάνετε όταν το θελήσετε εσείς!

 

Και για να γελάσετε..Η κουμπάρα που με πάντρεψε συνάντησε τυχαία μιά παλιά της "φίλη", η "φίλη" τη ρώτησε αν έχω κάνει εγώ παιδάκι (τόση καούρα πιά, μιά φορά με έχει δεί..!), η κουμπάρα μου της απάντησε όχι ακόμη και είπε αυτή:"Τα χρόνια περνάνε, πότε θα το κάνει"!!!!!!

 

Καημό που έχουν μερικοί, που δεν σε ξέρουν κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

χαίρομαι που ολες όσες γράψατε πρίν αναφέρετε

ακριβώς όλα αυτά που βίωσα και εξακολουθώ να βιώνω

ακόμη απο συγγενείς και φίλους.

Μακάρι να μου χαρίσει ο Θεός για δεύτερη φορά το θαύμα

της μητρότητας, και δεν λογαριάζω κανένα πια. Όποιος χαρεί

με την χαρά μας καλώς να ορίσει, για τους άλλους λυπάμε αλλά

η πόρτα μας θα κλείσε. Δεν επιτρέπουμε κανένα να μας στεναχωρεί

πια για ανούσια πράγματα.

Ζεστάθηκε η αγκαλίτσα μας μετά απο

8 χρόνια αναμονής με το κοριτσάκι μας, την καλή μας νεράιδα, και

είναι αυτή η αγκαλίτσα ανοιχτή πλέον μόνο για εκείνη και το αναμενόμενο

αδερφάκι της !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Φιλάκια σε όλες και Καλή επιτυχία στίς προσπάθειές σας:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:P:p

τι μου θυμησατε τωρα..

πταν εμεινα εγκυος στο 2ο αγορακι και ανακοινωσα οτι ειναι κ αυτο αγορι η θεικη απαντηση που ακουσα ηταν: ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ(γιατι ειχαν υπογραψει συμβολαιο οτι θα ηταν κοριτσι...)...

 

Το αλλο που με διαολιζει πραγματικα ειναι οταν ακουω το "ποτε θα βαλετε μπρος"....Λες και θα βγαλω ανακοινωση η θα απλωσω το σεντονι για να δειξω οτι εκανα ελευθερα ερωτα!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο καθένας με την τρέλα του είναι, ούτε σε ρωτάνε αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αναθρέψεις ένα δεύτερο παιδί, ούτε αν θέλεις, ούτε τίποτα. Αυτά τα πρέπει θα μας φάνε, πρέπει να παντρευτείς, πρέπει να κάνεις παιδί, πρέπει να κάνεις δεύτερο παιδί το οποίο να είναι κατα παραγγελία το αντίθετο φύλο απο το πρώτο, τι να πεις. Εγώ προσωπικά παρόλο που θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι οχι για το θέμα της παρέας που αναφέρουνε(κι εγώ μοναχοπαίδι είμαι και δεν ενιωσα ποτέ την έλλειψη παρέας) αλλα επειδή με γεμίζουνε ευτυχία, το σκέφτομαι και λέω ένα και χορτάτο, οι συνθήκες είναι δύσκολες, θα ήθελα να μπορέσω να προσφέρω στο παιδί μου ένα σπίτι τουλαχιστον δικό του για το μέλλον και με 2 και 3 δεν νομίζω να τα καταφέρω.

 

Εννοείται για να μην παρεξηγούμαι οτι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κορίτσια είμαι καινούρια στο forum, εκανα εγγραφή μόλις χτες.Ηθελα να ρωτησω υπάερχει περιπτωση να συγκαεί το μωρό απλά από αλλαγή πάνας; Γιατι δεν την αφήνω ποτέ κατουρημένη ή με κακάκια την πριγκίπησα μου. Εδς και μια εβδομάδα όμως αλλάξαμε μάρκα πάνας και κοκκίνισε το κωλαράκι μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω βρε κορίτσια ότι δεν μπορείτε να διαχειριστείτε την πίεση του κόσμου, ειδικά για δεύτερο παιδί. Είναι πολύ απλή η απάντηση και το ξεκόβετε και μία κι έξω. Αν είναι νά'ρθει, καλώς να'ρθεί όποτε θέλει. Σκεφτείτε τώρα να μην είχατε κανένα παιδί. Και να αισθανόσασταν άσχημα γι' αυτό. Τι θ' απαντούσατε? Για να μην αναφέρω τα περί οικονομικής δυνατότητας που λέει η από πάνω μου, κι ένα σωρό παράγοντες.... Ένα έχω να πω, μην ασχολείστε και πολύ και μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας! Να σας ζήσουν τα κουτσουνάκια σας...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα το πρωτο παιδι κ ερχοταν φιλοι στο νοσοκομειο.οι περισσοτεροι ελεγαν ''αντε κ τωρα εναν γιο'' :shock:

ακομη το πρωτο ηταν 2 ημερων κ αυτοι λεγανε για 2ο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: ...

Ψάχνω, ψάχνω... να δω για τι πράγμα μιλάνε οι συμμετοχές! :lol:

Πάμε για το 2011 πια.... Εκείνες ήταν οι πεθερές2009. Τελείωσε εκείνος ο διαγωνισμός! ;):lol:

 

Αν και το υλικό είναι ανεξάντλητο!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας πολύ μου άρεσε το θέμα που ανοίξατε. Πολύ αληθινό. Αλλά εγώ θέλω να θίξω μια διαφορετική παράμετρο. Τα πεθερικά μου επειδή ήξεραν ότι ο γιος τους έχει πρόβλημα, δεν τόλμησαν ποτέ να πούνε τίποτα, μόνο να μαστε αγαπημένοι μας εύχονταν και αν δεν ερχόταν να μην σκάσουμε κιόλας! Τι να πουν οι άνθρωποι? Οι πολύ στενοί μας φίλοι και αυτοί επειδή ήξεραν, έδειξαν πολύ κατανόηση.

Αυτό που με κούφανε πολύ περισσότερο όμως ήταν η επιθυμία να κάνουμε παιδί, από ζευγάρια που ξέραμε ότι είχαν πρόβλημα και προσπαθούσαν και εκείνοι χρόνια! Τρελό? Και όμως! Μάλλον ξέχασαν τα δικά τους με το που απέκτησαν παιδί και όλο μας παρακινούσαν να κάνουμε, γιατί μονο έτσι τελικά αποκτά νόημα η ζωή...

Ο ένας "φίλος" του άντρα μου, τα κάτάφερε μετά από 5 χρόνια σχέσης με την κοπέλα του και μετά από 3 χρόνια ελεύθερων επαφών. Με το που τα κατάφεραν βέβαια ξετρελάθηκαν και όλο μας έλεγαν κάντε κάντε αξίζει και τέτοια, λες γίνεται παραγγελία... Ένα δεύτερο ζευγάρι, πάλι "φίλοι" του άντρα μου μετά από δεν ξέρω πόσες εξωσωματικές, σε μεγάλη ηλικία τα κατάφεραν και άντε και αυτοί το ίδιο τροπάρι... Και του είπαν μάλιστα του άντρα μου, τι δουλειές, τι έτσι τι αλλιώς, αν δεν κάνεις παιδί δεν καταλαβαίνεις, δεν έχει νόημα τίποτα, τώρα πήρε αξία η ζωή μας. Όταν μου το πε αυτό ο άντρας μου τρελάθηκα! Ε όχι και αυτοί! Δηλαδή πριν το μωρό η ζωή δεν μετραει και είναι ανούσια, διαγράφεται... Του λέω του δικού μου (που ακόμη δεν τα είχαμε καταφέρει) καλά σου είπαν έτσι γιατί τώρα τα κατάφεραν χαίρω πολύ, πριν θα το΄ελεγαν αυτό? Μα καλά ξεχνάνε και αυτοί τι πέρασαν???

Δεν πρόκειται ποτέ να πω σε κανέναν να κάνει παιδιά! Ποτέ ποτέ ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, καλέ, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

Μόνο που εγώ βιώνω όλες τις καταστάσεις:

Ο πατέρας μου έγινε μπλε όταν του είπα ότι ήμουνα έγκυος στο πρώτο (πολύ νωρίς κατά την άποψή του) και μάλιστα με ρώτησε "αν θα το κρατήσω" μιας και είχα κάνει μόνο πολιτικό γάμο και όχι θρησκευτικό..:confused::confused::confused:

Στο δεύτερο φρόντισα και το έμαθε από τον γαμπρό του, για να μην ακούσω παρόμοια σχόλια... Η μάνα μου μία από τα ίδια... να σκέφτεται τι το ήθελα το δεύτερο... και αν της αναφέρω την παράμετρο τρίτο... δεν ξέρει τι να πρωτοπεί!!! :P:p:p

 

Πάμε στην πεθερά:

Καλοκαίρι του 2009: "Παιδιά μου, τώρα αυτό που σας χρειάζεται είναι ένα ακόμα παιδάκι"

Καλοκαίρι του 2010 - νεογέννητο το μωρό: "Κλαψ, λιγμ" (κλάμματα από το τηλέφωνο) "δεν θα έρθεις γιε μου στο χωριό φέτος..."

" Η μάνα μου θέλει να πάμε στο χωριό" ο άντρας μου (που πέταγε τη σκούφια του)

" Πες της μία μία τις χάρες, ακόμα έχουμε στα σκαριά αυτή που μας ζήτησε πέρισυ..." εγώ (σιγά μην την άφηνα έτσι...) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια γεια σας πολύ μου άρεσε το θέμα που ανοίξατε. Πολύ αληθινό. Αλλά εγώ θέλω να θίξω μια διαφορετική παράμετρο. Τα πεθερικά μου επειδή ήξεραν ότι ο γιος τους έχει πρόβλημα, δεν τόλμησαν ποτέ να πούνε τίποτα, μόνο να μαστε αγαπημένοι μας εύχονταν και αν δεν ερχόταν να μην σκάσουμε κιόλας! Τι να πουν οι άνθρωποι? Οι πολύ στενοί μας φίλοι και αυτοί επειδή ήξεραν, έδειξαν πολύ κατανόηση.

Αυτό που με κούφανε πολύ περισσότερο όμως ήταν η επιθυμία να κάνουμε παιδί, από ζευγάρια που ξέραμε ότι είχαν πρόβλημα και προσπαθούσαν και εκείνοι χρόνια! Τρελό? Και όμως! Μάλλον ξέχασαν τα δικά τους με το που απέκτησαν παιδί και όλο μας παρακινούσαν να κάνουμε, γιατί μονο έτσι τελικά αποκτά νόημα η ζωή...

Ο ένας "φίλος" του άντρα μου, τα κάτάφερε μετά από 5 χρόνια σχέσης με την κοπέλα του και μετά από 3 χρόνια ελεύθερων επαφών. Με το που τα κατάφεραν βέβαια ξετρελάθηκαν και όλο μας έλεγαν κάντε κάντε αξίζει και τέτοια, λες γίνεται παραγγελία... Ένα δεύτερο ζευγάρι, πάλι "φίλοι" του άντρα μου μετά από δεν ξέρω πόσες εξωσωματικές, σε μεγάλη ηλικία τα κατάφεραν και άντε και αυτοί το ίδιο τροπάρι... Και του είπαν μάλιστα του άντρα μου, τι δουλειές, τι έτσι τι αλλιώς, αν δεν κάνεις παιδί δεν καταλαβαίνεις, δεν έχει νόημα τίποτα, τώρα πήρε αξία η ζωή μας. Όταν μου το πε αυτό ο άντρας μου τρελάθηκα! Ε όχι και αυτοί! Δηλαδή πριν το μωρό η ζωή δεν μετραει και είναι ανούσια, διαγράφεται... Του λέω του δικού μου (που ακόμη δεν τα είχαμε καταφέρει) καλά σου είπαν έτσι γιατί τώρα τα κατάφεραν χαίρω πολύ, πριν θα το΄ελεγαν αυτό? Μα καλά ξεχνάνε και αυτοί τι πέρασαν???

Δεν πρόκειται ποτέ να πω σε κανέναν να κάνει παιδιά! Ποτέ ποτέ ποτέ!

Αυτό είναι αλήθεια.

Δεν ξέρω γιατί ζευγάρια που είχαν πρόβλημα στο παρελθόν, έχουν την τάση να πιέζουν ακόμη περισσότερο την κατάσταση των άλλων???!!! Εγώ πάντως σε μια βάφτιση (όταν πήγαινα όπου και αν με καλούσαν) απάντησα σε μια κυρία που με φώναξε ΤΕΜΠΕΛΑ μπροστά στην παρέα μας, ότι δεν έχω μήτρα (χαμογελώντας)!!!! Σε πληροφορώ ότι δεν με κοίταξε ούτε καν στα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το χρήσιμο φόρουμ σας!

Το έχω συμβουλευτεί τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και τώρα που είμαι μανούλα.Ήρθε η στιγμή που θέλω τη δική σας γνώμη για να διαπιστώσω αν όντως είμαι τόσο παράλογη όσο λένε...

Με λένε Φωτεινή και έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών.Ήταν το όνειρο μου να κάνω κορούλα και πράγματι το παιδάκι μου το λατρεύω.Με τον άντρα μου έχουμε πολύ καλή σχέση και είναι ο ιδανικός μπαμπάς για την μπέμπα μας. Πριν κάνω την μικρή λέγαμε να κάνουμε δύο παιδάκια με ηλικιακη διαφορά μέχρι 4 χρόνια.

Από τη μέρα που γεννήθηκε το μωράκι μου όμως δεν θέλω ούτε να ακούσω για δεύτερο παιδί.Το έχω πάρει απόφαση ότι θα μείνει μοναχοπαίδι.Δεν θέλω δεύτερο παιδί με τίποτα.

Από το περιβάλλον μου δέχομαι πίεση για ένα δεύτερο παιδάκι.Ειδικά από τους γονείς μου και τα πεθερικά.Τις σπόντες συμπληρώνουν τα αδέρφια και οι φίλοι :roll: Η στάση του άντρα μου είναι η ίδια και έχω βαρεθεί να τον ακούω να μου απαριθμεί τα θετικά ενός δεύτερου παιδιού.

Με κάνουν να νιώθω παράλογη που δεν θέλω να κάνω άλλο μωρό.

Είναι κακό να μείνω με ένα παιδάκι; Η πεθερά μου μού κοπανάει συχνά την ατάκα <<ένα παιδί ίσον κανένα >>.

Επίσης σκέπτομαι τι θα γίνει όταν η κόρη μου αρχίσει να ζητάει αδερφάκι.Ακόμα είναι μικρούλα και δεν κατανοεί την έννοια. Από παρέα έχει πολλά ξαδερφάκια και φιλαράκια από τον παιδικό σταθμό.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για να αισθανθώ λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου θα σ πω την γνωμη μου αν μου επιτρεπεις.Κοιτα δεν ειμαι μαμα αλλα πιστευω οτι αφου εσυ δεν θες αλλο παιδακι δεν πρεπει να ε πιεζουν οκ ναι τα παιδκια ειναι χαρα μεα σε ενα σπιτι αλλα κ λιγο κουραση αν λοιπον εσυ αισθανεσαι κουρασμενη για να αντεπελξεθεις στις αναγκες ενος δευτερου παιδιου να μνη κανεις μιλαμε για ανθρωπους δεν μιλαμε για να παμε γ καφε αλλα βαριομαστε.Βεβαια πιστευω οτι καλο θα ταν μα μν εισαι απολυτη για το δευτερο παιδακι γιατι με το καιρο μπορει να το θελησεις και η ιδια;).η αληθεια ομως ειναι οτι για ενα παιδακι να εχει ενα αδερφακι ειναι πολυ καλο πιστευω για πιο μεταα.Αυτα και σορυ για την παρεμβαση:)

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι δεν έχω την αντοχή για ένα ακόμη παιδί. Όλη μου η προσοχή είναι στραμμένη στην κόρη μου και με ένα μωρό θα αλλάξει τη μεταξύ μας σχέση.

Θα πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχή.

Η κόρη μου έχει φύγει από το μωρουδιακό στάδιο και μπορούμε να κάνουμε άλλες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη, φιλικα εννοειται

 

οταν κανεις δευτερο ή τριτο ή τεταρτο παιδι, η αγαπη δεν μοιραζεται, απλά πολλαπλασιάζεται....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όσο μεγαλώνει το παιδί μπορεί να δεις ότι τα πράγματα που μπορείτε να κάνετε μαζί δεν είναι απεριόριστα. Μπορεί να δεις ότι θα της κάνει καλό να φεύγει από το δικό σας σπίτι και να περνάει χρόνο σε έναν παιδικό σταθμό πχ. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα πάει σχολείο.

 

Δεν γράφεις και αν εργάζεσαι.

 

Ίσως μεγαλώνοντας το πρώτο παιδί και βλέποντας ότι δεν σε έχει και τόσο ανάγκη, αλλάξεις γνώμη και σου λείψει η μωρουδίλα. Και τα δεύτερα παιδιά μεγαλώνουν συνήθως πιο εύκολα γιατί έχουν το μεγάλο αδερφάκι να βλέπουν πώς φέρονται τα παιδιά.

 

Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα με δύο παιδιά. Είναι πολλές οι απαιτήσεις στην εποχή μας.

 

Και εγώ για ένα πήγαινα, να πω την αλήθεια και ήρθαν δύο μαζεμένα... Και αναγκάστηκα να δω τα πράγματα αλλιώς!

 

Η αντοχή είναι κάτι σχετικό. Και εγώ όταν είδα και ΤΙ παιδιά βγήκαν (το ένα είναι από αυτά που κάνουν για πέντε, τουλάχιστον στην αρχή με τους κολικούς, είπα κατευθείαν ότι δεν θα άντεχα...) σκέφτηκα να δώσω κάπου το ένα, ειλικρινά! Τελικά όμως βρίσκεις ισορροπίες. Μπορεί να μην καταφέρεις να κάνεις το 100% και για τα δύο παιδιά, αλλά και το 80% να κάνεις μπορεί να μη φανεί τελικά η διαφορά στο παιδί στην πράξη... Θα μου πεις, γιατί να ζοριστείς, ενώ μπορείς να περνάς καλά με το ένα παιδί χωρίς να ζορίζεσαι... Πολυ καλή ερώτηση! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλη μου η προσοχή είναι στραμμένη στην κόρη μου και με ένα μωρό θα αλλάξει τη μεταξύ μας σχέση.

 

.

 

 

 

Μηπως ομως ετσι της κανεις κακο αντι για καλο... ειναι καλο ξερεις να μαθουν και να μοιραζονται και να μην περιστρεφεται ολος ο κοσμος γυρω τους .Επισης μπορεις να κανεις πραγματα και με δυο παιδια...και ισως να ειναι και πιο ενδιαφερον οταν ειναι 3+ απο οταν ειναι 2 μονο (πχ πολλα επιτραπεζια παιζονται με πανω απο 2 ή καποια παιχνιδια με μπαλα )

 

Ο αντρας σου δεν σε βοηθαει με την μικρη ? Εαν οχι πες του οτι αυτος ειναι ο λογος να γινει πιο ενεργος.

 

Ενα αλλο ειναι οτι εσυ αθετησες τον λογο σου ..καθως ειχατε πει απο πριν οτι θα κανετε 2 παιδια ... οποτε θεωρω λιγο αδικο για τον αντρα σου αυτο που του κανεις (γιατι αλλα ελεγες αλλα κανεις )

 

Εγω θα τσατιζομουν παρα πολυ παντως αν ειχαμε κανει μαζι ονειρα πριν το γαμο και μετα χωρις λογο (γιατι αν ελεγες καποιο σοβαρο λογο ..τοτε θα ημουν μαζι σου) ελεγες απλα οτι δεν θελεις.

 

Τα + για ενα δευτερο παιδι ειναι πολλα εαν τα οικονομικα σας ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ααα και κατι ακομα... το να μετανιωσεις καποια στιγμη που δεν εκανες ενα δευτερο μπορει να συμβει (και να ειναι και αργα) το να μετανιωσεις ομως γιατι το εκανες δεν υπαρχει περιπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα δεύτερο παιδί θα το κάνεις όταν νιώσεις εσύ καταρχήν έτοιμη, όχι απο τη πίεση των άλλων!

Νομίζω οτι μεγαλώνοντας περισσότερο η μικρή θα το θελήσεις και απο μόνη σου, πόσο μάλλον όταν ίσως αρχίσει και η κόρη σου, πηγαίνοντας σχολείο να σου ζητάει και η ίδια αδερφάκι!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο αντρας σου δεν σε βοηθαει με την μικρη ? Εαν οχι πες του οτι αυτος ειναι ο λογος να γινει πιο ενεργος.

 

 

Α... ναι... συνήθως εκείνοι που σε ρωτάνε γιατί δεν κάνεις παραπάνω παιδιά δεν είναι εκείνοι που θα ξενυχτήσουν, θα κάνουν σίδερο, μαγείρεμα και όλα τα συναφή... :lol:

 

Πάντως η κοπέλα είπε ότι ο σύζυγος με κάποιο τρόπο συμμετέχει...

Link to comment
Share on other sites

Να τα πιάσω ένα ένα για να καταλάβετε.

Εργαζόμαστε και οι δυο σε απαιτητικές θέσεις. Η μικρή πηγαίνει παιδικό σταθμό. Το προτιμήσαμε από το να μείνει στο σπίτι ώστε να κοινωνικοποιηθεί και να έρθει σε επαφή με παιδάκια.

Γυρίζω απόγευμα στο σπίτι,είμαι κουρασμένη και μέχρι το βράδυ ασχολούμαι μόνο μαζί της.

Ο άντρας μου έχει πολύ περίεργο ωράριο και δεν μπορεί να με βοηθήσει ούτε με το παιδί,ούτε με το σπίτι.Βρίσκεται στο σπίτι τις ώρες που η μικρή και εγώ λείπουμε.Είναι η δουλειά του τέτοια που δουλεύει πολύ και στο σπίτι.

Τα οικονομικά σε κανέναν αυτή την περίοδο δεν είναι καλά.Βιώνουμε την κρίση,όπως όλοι.

Οι λόγοι όμως που δεν θέλω δεύτερο παιδί είναι ότι είμαι κολλημένη με την κόρη μου.Νιώθω πως θα αλλάξουν τα πράγματα μεταξύ μας.Πριν κάνω παιδί δεν ήξερα τις ευθύνες που έχει ο γονεικός ρόλος.Το παιδί θέλει συνεχή προσοχή και ενδιαφέρον. Αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικές προσωπικότητες,διαφορετικής ηλικίας και αναγκών.

Το περιβάλλον μου,ακόμη και ο άντρας μου,αδυνατούν να το καταλάβουν αυτό.Το αποτέλεσμα είναι να πιέζομαι πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...