Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εφορευτική επιτροπή


Ntimi

Recommended Posts

Μου ήρθε χαρτί σήμερα και ορίστηκα Αναπληρωματικό μέλος της Εφορευτικής Επιτροπής για τις εκλογές στις 7 Ιουνίου 2009.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να παρουσιαστώ καθώς δεν έχω που να αφήσω το παιδί!!! τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, γνωρίζετε? τι χαρτί πρέπει να προσκομίσω και απο πού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς και εγώ ξέρω πως μόνο με χαρτί από νοσοκομείο γλυτώνεις.Εξαρτάται που θα πέσεις κοπέλα μου.Αν είναι άνθρωπος και του εξηγήσεις την κατάσταση θα σε αφήσει να φύγεις.Αν είναι μ@@@@κας τότε η ιδέα σου δεν είναι άσχημη.Πάρε μαζί το μωρό , μη σου πω να το δώσεις να το προσέχουν.Α κύριοι με καλέσατε εφορευτική , εντάξει θα κάνω το χρέος μου αλλά και εσείς θα μου κρατήσετε το μωρό.Να δούμε θα τους αρέσει???????

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χαρτί σήμερα και ορίστηκα Αναπληρωματικό μέλος της Εφορευτικής Επιτροπής για τις εκλογές στις 7 Ιουνίου 2009.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να παρουσιαστώ καθώς δεν έχω που να αφήσω το παιδί!!! τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, γνωρίζετε? τι χαρτί πρέπει να προσκομίσω και απο πού?

Οι λύσεις είναι τρεις:

α) πηγαίνεις στον έφορο των εκλογών στα δικαστήρια και ζητάς να σε απαλλάξει και να διορίσει άλλον. Βρες μια καλή δικαιολογία.

β) Λουφάρεις και πας να ψηφίσεις λίγο πριν το κλείσιμο της κάλπης, λες ότι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να μείνεις, ουτως ώστε και να σε κρατήσουν θα καθήσεις για λίγο.

γ) Παρουσιάζεσαι κανονικά με χαρτί ασθενείας από δημόσιο νοσοκομείο -αλλά δεν στο συνιστώ να πας πρωί πρωί.

Ο κίνδυνος στην περίπτωση β είναι να έχει απελπιστεί τελείως ο δικαστικός αντιπρόσωπος με τις απουσίες και να βάλει τους αστυνομικούς να ψάχνουν την εφορευτική του. Είσαι όμως αναπληρωματική, οπότε δεν θα είσαι από τους πρώτους που θα ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα πω και την άποψή μου από την πείρα μου ως δικαστική αντιπρόσωπος: γενικά η εφορευτική είναι πολύτιμη βοήθεια για τον αντιπρόσωπο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι εσύ είσαι αναπληρωματική, οπότε όντως δεν θα σε πολυψάξουν. Σε κάθε περίπτωση, αν ήσουν στο τμήμα μου και εμφανιζόσουν με το παιδί, θα σε άφηνα ή, αν δεν είχα βοήθεια, θα σου ζητούσα να έρθεις πχ από τις 7 ως τις 9 για την καταμέτρηση, ή τέλοσπάντων, λίγες ώρες ανάλογα με το πόσο διαθέσιμη ήσουν. Νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι λογικοί άνθρωποι, δεν θα απαιτούσαν από γυναίκα με μικρό παιδί να κάτσει όλη μέρα - εκτός πια αν είναι τραγική η κατάσταση (πχ δημοτικές - νομαρχιακές εκλογές).

 

Γενικά, έχω το σύστημα αν εμφανιστούν έστω 2 -3 από την εφορευτική να βάζω βάρδιες, πχ θέλω έναν πχ 7 - 2, έναν άλλο 2 -7 και όσους περισσότερους μπορώ για την καταμέτρηση. Βέβαια, έχει τύχει να κάνω και εκλογές με 0 άτομα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Ζέττα αν παρουσιαστώ παρέα με το μωρό γιατί πραγματικά δεν έχω που να το αφήσω δεν θα με αφήσουν να φύγω?

Ναι, εγώ θα σε άφηνα να φύγεις. Έρχεται σε αδιέξοδο ο δικαστικός αντιπρόσωπος γιατί δεν μπορεί να σου βρει λύση. Πάντως καλύτερα να μην εμφανιστείς το πρωί που σχηματίζεται η εφορευτική, μέχρι το μεσημέρι θα έχουν τακτοποιηθεί τα πράγματα και πιθανόν να μην σε έχουν ανάγκη. Πήγαινε να ψηφίσεις το απόγευμα μαζί με το μωρό. Όλα αυτά πάντα με δεδομένο ότι είσαι αναπληρωματική.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ ότι ο αντιπρόσωπος μπορεί να μοιράσει τις ώρες ώστε να μην κουραστούν οι άνθρωποι της εφορευτικής, άλλωστε αυτές οι εκλογές είναι πιο απλές στην διεξαγωγή τους, μία κάλπη, χωρίς σταυρούς και συνήθως δεν καθυστερεί η διαλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας να ψηφίσεις, θα σε πειράξει? Αν λείπεις από το σπίτι εκείνη την ημέρα ή δεν ανοίξεις αν σου χτυπήσουν?

Δεν πρόκειται να σε τιμωρήσουν με μωρό παιδί, είσαι και αναπληρωματική, τίποτα δεν θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν πας να ψηφίσεις, θα σε πειράξει? Αν λείπεις από το σπίτι εκείνη την ημέρα ή δεν ανοίξεις αν σου χτυπήσουν?

Δεν πρόκειται να σε τιμωρήσουν με μωρό παιδί, είσαι και αναπληρωματική, τίποτα δεν θα γίνει.

 

το σκέφτηκα και αυτό αλλά που να τριγυρνάω ολη μέρα με το μωρό!!!

δεύτερον δεν μπορώ να μην ανοίξω την πόρτα όλο και κάποια φασαρία θα ακούγεται απο το μωρό!! οπότε θα καταλάβουν ότι είμαι μέσα.

Θα κάνω αυτό που λέει η Ζέττα θα παρουσιαστώ το απόγευμα με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ου ήρθε χαρ΄τι για εφορευτική επιτροπή.

 

Θα κάνω αίτηση στο εφετείο για απαλλαγή και σε περίπτωση που την απορρίψουν θα παρουσιαστώ με 2 παιδιά μάλιστα!!!!!

 

Θα σας ενημερώσω όταν έχω περισσότερα νέα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eγω το 2006 ημουν αναπληρωτρια εφορευτικης επιτροπης.Τοτε ειχα τον μεγαλο που ηταν μωρο, πηγα κατα τις 10 και τους ειπα οτι θηλαζω(αληθεια) και δεν μου ειπαν τιποτα.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.. Πως σας ηρθε το χαρτι οτι ειστε εφορευτικη? Γιατι εμενα μου εχει ερθει ειδοποιηση για συστημενο δυο φορες μαλιστα, αλλα ακομα δεν εχω παει να το παρω (8 με 2 φυσικα δουλευω δεν μπορω να ειμαι κ στο ταχυδρομειο). Καποιος μου ειπε μπας κ ειναι κατι τετοιο γιατι δεν περιμενω κατι αλλο, αν κ καποιος αλλος μου ειπε οτι μαλλον αν ηταν θα το εφερνε δικαστικος αντιπροσωπος. Εσας πως ηρθε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα

θελω τα φωτα σας παρακαλω διαβασα διαφορα πραματα εδω για το θεμα αλλα εχω την εξης απορια το χαρτι που μου ηρθε για εφορευτικη επιτροπη

το βρηκα στην εισοδο δεν το παρεδωσε κανεις

ξερει κανεις τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση γιατι και εγω οπως πολλοι εδω μεσα ειλικρινα δεν εχω που να ανφησω το βλασταρι μου

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το βλαστάρι σου για μισή μέρα μπορείς να το αφήσεις με το στεφάνι σου!

Σε χρειάζεται το κράτος μία φορά σε κάθε 4 χρόνια που γίνονται δημοτιές εκλογές.

Εμένα με είχαν καλεσει στις ευρωεκλογές και πήγα με την κόρη μου ΄λίγων μηνών στο μάρσιπο! Λέω αν επιμένετε ειναι αναγκαίο να είναι και η κόρη μου μαζί γιατι θηλάζει αποκλειστικά.Φυσικά με έδιωξαν ευγενικά.

Έλειπαν πολλοί και δεν γίνεται συνήως κάτι.Αν και από το νόμο υπάρχουν κυρώσεις και νομίσζω είναι στην ευχαίρεια του δικαστικού αντιπροσώπου που θα είναι τότε εκεί.Από την άλλη μπορείς να πας χαρτί γιατρού από πριν στα δικαστήρια στην Ευελπίδων.Το χαρτί που παρέλαβες έχει και τηλεφωνάκι επάνω.

Αν πας όμως και πεις στην δικαστική αντιπρόσωπο ότι έχεις μικρό παιδί και σου είναι΄δύσκολο θα σε κρατήσει όσο πιο λίγο μπορεί.

Πόσο είναι το βλαστάρι σου?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Με είχαν καλεσει και μενα πριν απο 4 χρονια ως αναπληρωματικό μέλλος. Παρουσιαστηκα όπως επισης ενα ακόμη αναπληρωματικό και ένα κύριο. οι άλλοι δεν φάνηκαν ποτε και ανευ δικαιολογίας. στην καταμετρηση βοηθησαν οι απεσταλμενοι τον κομματων και ευτυχως προσεχει ο ενας τον αλλο σε ολα ;). Η κατάσταση ήταν πραγματικά εξαντλητική και ψυχοφθόρα, έτσι Την 2η κυριακή πηγε ενας δικος μου χαρτι από τον οικογενειακο γιατρο του ΙΚΑ (πραγμα που απ'οσο γνωριζω βεβαια δεν σε καλυπτει αλλα δεν ειχα αλλη δυνατοτητα) και δεν πηγα καν να ψηφίσω μιας και ψηφιζα ουτως η αλλως και στο ιδιο τμημα. Πιθανοτατα να ηταν λογω αποφασης του δικαστικου επιμελητη που δεν είχα καποια συνεπεια αλλα δεν ειχα:). Εχω την εξης απορια ομως, οι διαδικασίες που απαιτουνται προυποθετουν μερες και χρονο πριν που σημαινει μονιμο προβλημα, στις περιπτωσεις δηλαδη της εκτακτης αναποδιας (οποιαδηποτε και αν ειναι αυτη) δηλαδή πως καλυπτεσαι? Καλεις την αστυνομία στο σπίτι για να διαπιστωσει ότι το παιδι σου εχει 40 πυρετο και δεν υπαρχει κανεις να σε βοηθησει?? (Το τελευταιο αφορα εμπειρια φίλης)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Το βλαστάρι σου για μισή μέρα μπορείς να το αφήσεις με το στεφάνι σου!

Σε χρειάζεται το κράτος μία φορά σε κάθε 4 χρόνια που γίνονται δημοτιές εκλογές.

Με εχουν καλεσει κ μενα αλλα ημουν εγκυος οποτε εστειλα τον αντρα μου με μια βεβαιωση απο ιδιωτικο γιατρο κ δεν πηγα.Διαφωνω στο να αφησω το βλασταρι μου στον αντρα μου για να παω να βοηθησω το κρατος αφιλοκερδως, θα προτιμουσα αυτη την ωρα να κανω κατι που με ευχαριστει.Ξερεις ποσους πληρωνει το κρατος με εκλογικα επιδοματα των 1700 ευρω για να μην κανουν τιποτα ενω τα μελη της εφορευτικης επιτροπης ειναι εκει απο το πρωι μεχρι το βραδυ κ δεν παιρνουν τιποτα?Εγω παντως φετος δεν ανοιγω την πορτα απο φοβο μηπως ειναι καμια κλητευση για εφορευτικη!Που καταντησαμε!

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε και στον άντρα μου η ειδοποίηση να παρουσιαστεί ως τακτικό μέλος σε εφορευτική επιτροπή. Το πρόβλημά μας είναι το εξής:

Ο άντρας μου τα σαββατοκύριακα εργάζεται ολόκληρη την ημέρα και οι ημέρες των εκλογών δεν αποτελούν εξαίρεση! Εκ των πραγμάτων λοιπόν είναι αδύνατο να περάσει δύο ολόκληρες Κυριακές (ή στην καλύτερη των περιπτώσεων μια) ασκώντας καθήκοντα μέλοςυ εφορευτικής επιτροπής. Ποιες διαδικασίες θα πρέπει να ακολουθήσει για να απαλλαγεί νόμιμα από τα καθήκοντα του ως μέλος εφορευτικής επιτροπής; Για να πάμε χάρτί γιατρού ούτε καν τίθεται θέμα καθώς την ημέρα εκείνη θα βρίσκεται στην εργασία του και θα είναι πολύ εύκολο για την αστυνομία και το δικαστικό αντιπρόσωπο να τον εντοπίσουν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

*

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πατε μια βεβαιωση απο τον εργοδότη του οτι θα απασχολείται και εκείνη την ημέρα?Αν ειναι στο δημοσιο ειναι παρα πολυ ευκολο αλλα φαντάζομαι ότι και στον ιδιωτικότομεα θα μπορέσει να δώσει.Την παει πρωι πρωι και κανει φασαρία για να φύγει.Λογικά θα περιμένει μέχρι να έρθουν οι αναπληρωματικοί αλλα αν δεν εμφανιστούν και αυτοί συνηθως προσπαθούν να κρατήσουν καποιον απο τους πρώτους πρωινούς που πάνε να ψηφίσουν.Γιαυτο μην πατε μαζί μην κρατήσουν εσένα.Εμένα οταν πηγε ο αντράς μου την βεβαίωση για μενα πηγανε να κρατήσουν αυτον.Σκεψου και τωρα που υπάρχει γενική απογοήτευση κανένας δεν θα παει!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πατε μια βεβαιωση απο τον εργοδότη του οτι θα απασχολείται και εκείνη την ημέρα?

 

Είναι αυτοπασχολούμενος - οπότε βεβαίωση από εργοδότη δεν μπορεί να προσκομίσει.

 

Αν ειναι στο δημοσιο ειναι παρα πολυ ευκολο αλλα φαντάζομαι ότι και στον ιδιωτικότομεα θα μπορέσει να δώσει.

 

Αν εργάζεσαι στο δημόσιο έτσι κι αλλιώς απαλλάσεσαι από την εφορευτική επιτροπή .

 

Π.Δ. 96 [ΦΕΚ 116/τΑ/05.06.2007) [ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ]

Κωδικοποίηση σ' ενιαίο κείμενο των διατάξεων της νομοθεσίας για την εκλογή βουλευτών.

 

Άρθρο 59

 

Κωλύματα διορισμού μελών εφορευτικών επιτροπών

 

1. Δημόσιοι και δημοτικοί ή κοινοτικοί υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι

δημοτικών ή κοινοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι μ` αυτές τις ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών.

Το κώλυμα ισχύει και για τους αποστρατευθέντες αξιωματικούς, τα όργανα των σωμάτων ασφαλείας, καθώς και γι` αυτούς που διετέλεσαν δήμαρχοι και πρόεδροι κοινοτήτων κατά την τελευταία τριετία.

 

 

Την παει πρωι πρωι και κανει φασαρία για να φύγει.Λογικά θα περιμένει μέχρι να έρθουν οι αναπληρωματικοί αλλα αν δεν εμφανιστούν και αυτοί συνηθως προσπαθούν να κρατήσουν καποιον απο τους πρώτους πρωινούς που πάνε να ψηφίσουν.

 

Φοβόμαστε μήπως πάει πρωί πρωί και τον κρατήσουν και δυστυχώς είναι η δουλειά του τέτοια που δε μπορεί να λείψει. Θα προτιμούσαμε λοιπόν να απαλλαγεί νωρίτερα ώστε να μη βρεθούμε ούτε εμείς ούτε όμως και τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής προ εκπλήξεων και να έχουμε και το άγχος του αν τελικά θα τον αφήσουν να φύγει ή όχι...

 

Γιαυτο μην πατε μαζί μην κρατήσουν εσένα.Εμένα οταν πηγε ο αντράς μου την βεβαίωση για μενα πηγανε να κρατήσουν αυτον.Σκεψου και τωρα που υπάρχει γενική απογοήτευση κανένας δεν θα παει!

 

Δε θα πάμε μαζί γιατί εγώ ψηφίζω αλλού αλλά και μαζί να πηγαίναμε εγώ ως δημόσιος υπάλληλος δε μπορώ να συμμετάσχω στην εφορευτική επιτροπή (τα δύο μωρά δεν τα αναφέρω καν...)

 

Τι άγχος και αυτό...:roll:

*

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω στο να αφησω το βλασταρι μου στον αντρα μου για να παω να βοηθησω το κρατος αφιλοκερδως, θα προτιμουσα αυτη την ωρα να κανω κατι που με ευχαριστει.Ξερεις ποσους πληρωνει το κρατος με εκλογικα επιδοματα των 1700 ευρω για να μην κανουν τιποτα ενω τα μελη της εφορευτικης επιτροπης ειναι εκει απο το πρωι μεχρι το βραδυ κ δεν παιρνουν τιποτα?

 

συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!!και εμένα με καλέσανε φέτος σαν αναπληρώτρια...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

ΒΑσικα ειμαι ε τι ανθρωπο θα πεσεις....πριν απο 4 χρονια στις εκλογες του 2007 με καλεσαν τακτικο μελος και με τρια παιδια ειπα στην δικαστικη αντιπρωσοπο το προηγουμενο βραδυ που με πηρε τηλ πως δεν μπορω να ερθω γιατι εχω 3 παιδια...και ξερεται η σκ#λ# τι μου απαντησε πως και αυτη εχει παιδια και πως αν δεν παρουσιαστω θα κινηθει νομικα απεναντι μου...μην σου τυχει.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...