Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εφορευτική επιτροπή


Ntimi

Recommended Posts

Και σε΄εμένα δεν υπέγραψε κανείς.Το βρήκε η μητέρα μου κολήμένο στην πόρτα.Τόσο χύμα είναι η όλη κατάσταση?Δεν το καταλαβαίνω...

Μπορεί το χαρτί να το πήρε ο ...αέρας , μπορεί να έλειπα διακοπές....,μπορεί η μητέρα μου να ξεχάσει να μου το δώσει.Πολλά μπορεί...

 

ουτε οταν ερχεται το χαρτι της περαίωσης υπογράφεις, αρα... είναι σα να μην το παρέλαβες...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και σε΄εμένα δεν υπέγραψε κανείς.Το βρήκε η μητέρα μου κολήμένο στην πόρτα.Τόσο χύμα είναι η όλη κατάσταση?Δεν το καταλαβαίνω...

Μπορεί το χαρτί να το πήρε ο ...αέρας , μπορεί να έλειπα διακοπές....,μπορεί η μητέρα μου να ξεχάσει να μου το δώσει.Πολλά μπορεί...

 

τότε δεν νομίζω να υπαρχει πρόβλημα απλά δεν εμφανίζεσαι ... απο τη στιγμή που δεν υπέγραψε κανείς. Δικηγόρος δεν είμαι αλλά με τη λογική δεν μπορούν να σου κάνουν τπτ αφού εσυ δεν παρέλαβες ΚΑΝΕΝΑ έγγραφο απο ΚΑΝΕΝΑΝ ... σωστά? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χαρτί σήμερα και ορίστηκα Αναπληρωματικό μέλος της Εφορευτικής Επιτροπής για τις εκλογές στις 7 Ιουνίου 2009.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να παρουσιαστώ καθώς δεν έχω που να αφήσω το παιδί!!! τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, γνωρίζετε? τι χαρτί πρέπει να προσκομίσω και απο πού?

 

στις προηγούμενες εκλογες ηταν ο αντρας μου εφορευτικη επιτροπή

παρόλο που ειχαμε ξενυχτήσει, σε γαμο, παρουσιαστηκε πρωι πρωι μαζί με εναν ακομη.

η δικαστική αντιπρόσωπος τους ειπε να κατσει ο ενας τωρα και ο αλλος να ερθει το μεσημέρι. τον άντρα μου δεν τον ενοιαζε, μια και ειχε σηκωθει, κάθισε εκεινος.

το μεσημερι λοιπον, ο αλλος... ΑΦΑΝΤΟΣ φυσικά. ηρθαν περιπολικά στη γειτονιά να τον παρουν για το εκλογικο κεντρο, αλλα... δεν τον βρηκαν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αμα πέσεις σε στραβοξυλο δικηγόρο νομίζεις θα σε αφήσει να φύγεις???

 

Υπολογιζε κατα τις 12 περίπου να ξεμπερδεψεις μπορεί να σου λεω και νωρίς...

 

Τότε που με είχαν πάρει εμένα πριν 5-6 χρόνια......ΟΛΗ ΜΕΡΑ με είχαν με ένα τόστ:shock::shock::shock: και κλεισμένη 12ωρο.....

 

Άσε που κάθεσε όλες αυτες τις ώρες στις μαθητικές ξύλινες καρέκλες!!!!

 

και δεν πέρνεις και μια στο τέλος

 

Με τρομάζεις.Και με πληρωμή πάλι δεν θα ήθελα να πάω.Σπίτι μου θέλω να κάτσω.¨Εχω αρκετές δουλειές εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πέσεις σε στραβοξυλο δικηγόρο νομίζεις θα σε αφήσει να φύγεις???

 

Τι εννοείς ?Θα με κρατήσουν εκεί με το ΄ζορι?Κουράστηκα .κύριε ,δεν μπορώ άλλο.Δουλεύω την επομένη , έχω δύο παιδιά που πρέπει να ετοιμάσω για το σχολείο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άραγε δικαιολογητικό από γιατρό του ΤΕΒΕ, όχι νοσοκομείο όμως, μας καλύπτει ? Εγώ προσωπικά ήξερα ότι ήθελαν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, για γιατρό δεν ξέρω καθόλου. Το βλέπω δύσκολο να βρίσκω από νοσοκομείο, κι έχω αγχωθεί πολύ. Εκτός του ότι δεν έχω καμία μα καμία όρεξη Κυριακάτικα να είμαι εκεί, από την άλλη δε θέλω να κλείσω και το μαγαζί

 

 

Link to comment
Share on other sites

τότε δεν νομίζω να υπαρχει πρόβλημα απλά δεν εμφανίζεσαι ... απο τη στιγμή που δεν υπέγραψε κανείς. Δικηγόρος δεν είμαι αλλά με τη λογική δεν μπορούν να σου κάνουν τπτ αφού εσυ δεν παρέλαβες ΚΑΝΕΝΑ έγγραφο απο ΚΑΝΕΝΑΝ ... σωστά? ;)

΄

Για εμάς , ναι σωστά.

Μη μου έρθουνε και μου βαράνε κουδούνια φοβάμαι...Θα ανυσηχήσουν τα παιδιά και τους γονείς μου..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το αφησανε στο γραμματοκιβωτιο,δεν υπέγραψα πουθενα.Ο αντρας μου δουλευει εκεινη την ημερα(σε ξενοδοχειο),που θα αφησω τα παιδια,μονα τους?Το εχω μεγαλο αγχος για το τι θα γινει,Δεν γινετε βεβαια να παρουσιαστω(ειμαι αναπληρωματικη) κ αν ερθει η αστυνομια θα τους πω αν θελουν να κρατησουν τα παιδια για να παω εγω.Α! θα τους δωσω κ οδηγιες καθε ποτε πρεπει να θυλαζει η μικρη!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Θα τρελαθουμε εντελως σ αυτο το κρατος που ζουμε!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρέλαβα του ανδρός μου το χαρτί σήμερα....Δεν είναι αναπληρωματικός αλλά Τακτικός.....

 

Μου είπαν "Αστυνομία θέλουμε τον άνδρα σας" και τρομαξα.....

 

Μου έδωσαν το χαρτί και το υπέγραψα....Δεν με νοιάζει καθόλου... Δεν θα μας δούν την Κυριακή γιατι πολυ απλά εμεις απέχουμε απο τις εκλογές ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το υπέγραψα το χαρτί αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρά να μην πάω. Ή τουλάχιστον να πάω μέχρι το μεσημέρι βρε αδερφέ. Που να παρκάρω πάλι την μικρή. Άλλες δουλειές δεν έχουμε δηλαδή. Θα πάω και το μεσημέρι θα φύγω. Τί θα μου κάνουνε δηλαδή....φυλάκη θα με βάλουν. Ζήτω η Χούντα γίναμε μου φαίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εμεις εχουμε το εξης θεμα. Καλεσαν και τον δικο μου συζηγο για ευφορευτικη επιτροπη ως τακτικο μελος. Δεν εχει κανενα προβλημα να παει. Απλα την δευτερη Κυριακη εχουμε μια βαφτιση εκτος Αθηνων ενος στενου οικογενειακου προσωπου και θελουμε να παμε οπωσδηποτε. Τι μπορουμε να κανουμε? Την πρωτη Κυριακη θα παει σιγουρα αλλα την δευτερη πως θα το αποφυγει? Αφηστε πυ επεσα και χτυπησα κι εκανα ραμματα στο δεξι χερι και δεν μπορω να πιασω τα παιδια και θελω εναν ανθρωπο ολη μερα να με βοηθαει. Τις καθημερινες εχω την μαμα μου αλλα την Κυριακη παλι θα την χωσω?

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα πάει κανείς εφορευτική επιτροπή ή όχι είναι προσωπική επιλογή και ο καθένας αναλαμβάνει τυχόν συνέπειες της επιλογής του αυτής. Από την άλλη το ότι η κλήση μπήκε στο γραμματοκιβώτιο ή βρέθηκε κολλημένη στην πόρτα λέγεται επίδοση με θυροκόλληση, η υπογραφή σ' αυτήν την περίπτωση δεν είναι καθόλου απαραίτητη και η κλήση ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι κ να θελανε να μπουνε στο σπιτι δεν θα τολμουσαν! σιγα μην μπαινανε μεσα με τα σκυλια μας!χαχα!

 

σορρυ αλλα χουντα γιναμε ρε!?!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Με καλεσαν εφορευτική επιτροπή τακτικό μέλος και το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Δεν έχω ποιόν να μου το κρατήσει δεν το έχω αφήσει ποτέ πανω από 3 ώρες. Θα αναγκαστώ να τους πω ψέματα ότι θηλάζω. Που θα το καταλάβουν? Τοσα χρονια που ήθελα να πάω δεν κληρώθηκα...Τώρα μου έτυχε που δεν μπορώ....Θα με απαλλάξουν λέτε? Αναλόγως σε τι ανθρωπο θα πέσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην μου λές τέτοια.......έχω και μωρό 4 μηνών. Την πάτησα....

 

Αμα πέσεις σε στραβοξυλο δικηγόρο νομίζεις θα σε αφήσει να φύγεις???

 

Υπολογιζε κατα τις 12 περίπου να ξεμπερδεψεις μπορεί να σου λεω και νωρίς...

 

Τότε που με είχαν πάρει εμένα πριν 5-6 χρόνια......ΟΛΗ ΜΕΡΑ με είχαν με ένα τόστ:shock::shock::shock: και κλεισμένη 12ωρο.....

 

Άσε που κάθεσε όλες αυτες τις ώρες στις μαθητικές ξύλινες καρέκλες!!!!

 

και δεν πέρνεις και μια στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ,καλημέρα.

Εγώ δεν είχα σκοπό να ψηφήσω.Εάν όντως παρουσιαστώ τυπικότατη στις 6 το πρωί και απλά αναφέρω ότι δεν θέλω να ψηφήσω ,τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα ΚΕΠ που πήρα τηλέφωνο , μου είπανε πως μπορώ να πάω κανονικά την Κυριακή και με μία υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει τους λόγους για τους οποίους δεν μπορώ να κάτσω ,να ζητήσω απαλαγή.

Στο πρωτοδικείο που πήρα διάφορα τηλ. που μου δώσανε ,ο ένας έλεγε έχουνε κλείσει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα , άλλος ότι πρέπει να πάω στην Ευελπίδων και να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Με καλεσαν εφορευτική επιτροπή τακτικό μέλος και το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Δεν έχω ποιόν να μου το κρατήσει δεν το έχω αφήσει ποτέ πανω από 3 ώρες. Θα αναγκαστώ να τους πω ψέματα ότι θηλάζω. Που θα το καταλάβουν? Τοσα χρονια που ήθελα να πάω δεν κληρώθηκα...Τώρα μου έτυχε που δεν μπορώ....Θα με απαλλάξουν λέτε? Αναλόγως σε τι ανθρωπο θα πέσω...

 

Kai που δεν θηλαζεις δλδ ειναι πιο ευκολο να πας εφορευτικη? Θα σου πουν αυτοι να φορτωσεις με το ζορι το μωρο σε ξενους για να μετρας ψηφοδελτια?

Η μηπως να κουβαλησεις εκει μωρο, αποστειρωτες γαλατα κι αλλαξιερες?

 

 

Παμε καλα? Ειναι υποχρεωμενοι να σε απαλλαξουν!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα πάει κανείς εφορευτική επιτροπή ή όχι είναι προσωπική επιλογή και ο καθένας αναλαμβάνει τυχόν συνέπειες της επιλογής του αυτής. Από την άλλη το ότι η κλήση μπήκε στο γραμματοκιβώτιο ή βρέθηκε κολλημένη στην πόρτα λέγεται επίδοση με θυροκόλληση, η υπογραφή σ' αυτήν την περίπτωση δεν είναι καθόλου απαραίτητη και η κλήση ισχύει κανονικά.

 

:P:p:p:p:p:p:p Καλό. Πολύ καλο!!!

Θυροκόλληση όμως, ή το πετάω στο γραμματοκιβώτιο και ξεμπερδεύω συμαίνει οτι δεν βρήκα κανέναν σωστά? Σ εμάς πέταξαν το χαρτί κάτω απο την είσοδο δίπατης οικιας (κάτω τα πεθερικά μου, πάνω εμείς) χωρίς να χτυπήσουν ΚΑΝΕΝΑ κουδούνι κι ενώ όλοι είμασταν σπίτι. Το βρήκαμε το απόγευμα βγαίνοντας έξω. Μπορεί κάποιος να αποδείξει πως το παραλάβαμε? Αφού λοιπόν δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή, ας πάει αυτός που το πέταξε ως μπακαλόχαρτο. Κι όσο για την κλήση... μάλλον ήταν αναπάντητη....

Βέβαια ο άντρας μου ορίστηκε αναπληρωματικό μέλος αλλά και τακτικό να ήταν πάλι δεν θα πήγαινε.

Την έκανα αυτή την αγκαρία πριν 14-15 χρόνια, κοριτσόπουλο ακόμα, κι είχε σχετικά και το χαβαλέ του τότε κι ας μην πληρώθηκα για τις 10-12 ώρες που ξεροστάλιασα κάνοντας το χαμάλη τους. Τώρα όμως ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΩ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Όσο για το οτι εξαιρούνται οι δημοσιοι...... δεν το ήξερα και προτιμώ να μην το σχολιάσω διότι θα με φάει η λογοκρισία. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!????!!!!!!000203F6.gif

Αλλά βέβαια είναι πολίτες Α κατηγορίας. Μη χ@&^$&σω

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

εχθες καλεσαν τον αντρα μου εφορευτική επιτροπή τακτικό μέλος ..

μαλιστα υπεγραψα εγω, τον ρωτησα τον αστυνομε αν πρεπει να παει

και μου λεει ,αν δεν θελει ασ παει σε εναν γιατρο να τουδωσει το χαρτι

και να το παει εκει..

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή κάποιες δημοσιεύσεις που αφορούν στην απαλλαγή των δημοσίων και δημοτικών υπαλλήλων από τα καθήκοντα τους ως μέλη εφορευτικών επιτροπών θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο (όχι με σκοπό να θίξω ή να δικαιολογήσω κάποιον αλλά για να ξεκαθαρίσουν λίγο κάποια πράγματα).

Δεν αποκλείονται από τις εφορευτικές επιτροπές για την καλοπέρασή τους ή γιατί είναι πολίτες Α' κατηγορίας αλλά δεδομένου ότι αυτοί που εκλέγονται είναι και τα αφεντικά ή τα εν δυνάμει αφεντικά τους είναι δυνατόν με υποσχέσεις ή απειλές να οδηγήσουν σε αλλοίωση του εκλογικού αποτελέσματος.

Με μια υπόσχεση μετάταξης σε υπουργικό γραφείο ή με την απειλή της μετάθεσης στο Καστελόριζο θα μπορούσε άνετα ένας δημόσιος υπάλληλος να βρει μερικά παραπάνω άκυρα ψηφοδέλτια κ.λπ. Σίγουρα θα υπήρχαν ευσυνείδητοι υπάλληλοι που θα αρνούνταν και ίσως και να έφερναν την υπόθεση στη δημοσιότητα αλλά θα υπήρχαν και άλλοι που δε θα έφερναν καμιά αντίρρηση.

Τη νοθεία στα αποτελέσματα προσπαθούν να αποφύγουν όχι την ταλαιπωρία των δημοσιών υπαλλήλων. Αυτό το σκοπό υποτίθεται πως εξυπηρετεί και η τυχαία επιλογή πολιτών για τη στελέχωση των εφορευτικών επιτροπών και όχι ο διορισμός συγκεκριμένων και προκαθορισμένων ατόμων από την πολιτεία.

Το πρόβλημα εγώ το εντοπίζω όχι στην απαλλαγή κάποιων συγκεκριμένων επαγγελματικών κατηγοριών αλλά στην υποχρεωτική συμμετοχή όλων των υπολοίπων. Δεν είναι δυνατόν στην εποχή μας να υποχρεώνεις έναν πολίτη να διαθέσει τον ελάχιστο και γι' αυτό πολύτιμο ελεύθερο χρόνο του για να προσφέρει την εργασία του και μάλιστα χωρίς μια ελάχιστη χρηματική αποζημίωση.

Εκτός από την καταβολή χρηματικής αποζημίωσης στους συμμετέχοντες στη χρονοβόρα αυτή διαδικασία θα έπρεπε να βρεθούν τρόποι ώστε να μειωθεί η ανάγκη στελέχωσης αυτών των επιτροπών με μεγάλο αριθμό ατόμων (π.χ. ηλεκτρονική ψήφος, ψηφοδέλτια με barcode κ.λπ.)

*

Link to comment
Share on other sites

μα τοτε anna+, οι υπολοιποι που δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι θα επρεπε να εξαιρουνται με τη λογικη οτι θελουν προσπαθουν (ισως?) να διοριστουν στο δημο ή δημοσιο κτλ κτλ...

ο δημ υπαλ ειναι (τουλαχιστον ως τωρα) μονιμος και δεν εχει να φοβαται την απολυση ή δεν εχει να περιμενει και πολλα περισσοτερα.

απλα εκφραζω το συλλογισμο μου, δεν αντιδικω.

Link to comment
Share on other sites

μα τοτε anna+, οι υπολοιποι που δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι θα επρεπε να εξαιρουνται με τη λογικη οτι θελουν προσπαθουν (ισως?) να διοριστουν στο δημο ή δημοσιο κτλ κτλ...

ο δημ υπαλ ειναι (τουλαχιστον ως τωρα) μονιμος και δεν εχει να φοβαται την απολυση ή δεν εχει να περιμενει και πολλα περισσοτερα.

απλα εκφραζω το συλλογισμο μου, δεν αντιδικω.

 

Aυτό υποτίθεται πως προσπαθούν να το αποφύγουν με την τυχαία επιλογή ατόμων. Όλα αυτά στη θεωρία βέβαια γιατί γνωρίζουμε πολύ καλά πως στην πράξη ακόμη και τα πιο καλομελετήμενα σχέδια μπορεί να ανατραπούν, πόσο μάλλον όταν επεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας.

 

Δεν θέλω να παρουσιάσω κανένα επιχείρημα για να αντικρούσω το συλλογισμό σου γιατί αφενώς τον θεωρώ λογικό κι αφετέρου δε θέλω να κάνω το συνήγορο της Πολιτείας και να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα μαζί και τα δικαιολογημένα.

 

Δε συμφωνώ και εγώ η ίδια με τη λογική του αποφασίζουμε και διατάζουμε πως η Κυριακή σου μας ανήκει είτε αυτή η Κυριακή ανήκει σε μια μάνα και νοικοκυρά, είτε σε μια ιδιωτική ή δημόσια υπάλληλο, είτε στον πατέρα που θέλει να περάσει με τα παιδιά του την Κυριακή του είτε σε αυτον που απλώς δε θέλει να το κάνει τσάμπα!!!

Η λύση είναι όπως ξαναέγραψα: μειώση του αριθμού των ατόμων που στελεχώνουν τις εφορευτικές επιτροπές κάνοντας χρήση ηλεκτρονικών μέσων και διευκόλυνση όσων τελικά θα συμμετάσχουν (π.χ. χορηγώντας τους άδεια από την εργασία τους την επόμενη ημέρα και αποζημιώση για τις ώρες που απασχολήθηκαν στις εφορευτικές επιτροπές).

 

Σκοπός δεν είναι να μπούμε στη διαδικασία να τσακωθούμε μεταξύ μας πάλι γιατί οι δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι αντιμετωπίζονται διαφορετικά αλλά να διεκδικήσουμε να σπάσει αυτή η αλυσίδα της αυθαιρεσίας και του αποφασίζουμε και διατάζουμε από την πλευρά της πολιτείας και να πάψει να υφίσταται αυτή η κατάσταση που όλους μας μας δυσαρεστεί!

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...