Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

1) Σε ποιες περιοχές της Ελλάδος έχουμε περισσότερα ΦΒ(σε ποσοστά)

2) Στην περιφέρεια της ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης που συναντάμε περισσότερα ΦB;(σε ποσοστά)

3)Που εφαρμόζονται περισσότερο τα ΦΒ(στέγες-χωράφια-πάρκα.....)(σε ποσοστά)

4)Που προτιμούνται περισσότερο τα ΦΒ(ρεύμα κ.τ.λ.)

5)Συμφαίρει η επένδυση;

 

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1όν. Είσαι σε λάθος θέμα

2ον.ΟΧΙ πια δεν συμφέρει γτ κάθε εξάμηνο πέφτουν οι τιμές στην αγορά κιλοβατορας.

Στα χωράφια η τοποθέτηση δεν είναι τοσο εύκολη.ειναι χρονοβόρα πολυ εξοδη κ μπορεί στο τέλος να μην εγκριθεί η αίτηση σου η να καλυφθούν οι ανάγκες ανά νομο πριν καν φτάσουν στην δική σου αίτηση.επισης για τα χωράφια θέλει ίδρυση ο.ε.

Εμείς βάλαμε στην στέγη.

Ο άντρας μου περιττό να πω ότι το έψαχνε τρία χρόνια κ μας έμεινε κ αμανατη ένα χωράφι που αγόρασα με.

 

Τα είπα λίγο σύντομα ότι άλλο θες ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή διάφορα ακούστηκαν και δεν ισχύουν όλα αυτά να σας εξηγήσω αν θέλετε, μιας και τα έχω ήδη βάλει στο εξοχικό μου και πληρώθηκα κι όλας από τη ΔΕΗ κανονικά. Όταν υπογράψετε με τη ΔΕΗ κατοχυρώνετε την τιμή στην οποία υπογράψατε σταθερή για 25 χρόνια. Εγώ π.χ. που υπέγραψα το καλοκαίρι του 2011, η ΔΕΗ θα μου πληρώνει 0,55? κάθε κιλοβατώρα που παράγω για 25 χρόνια, χωρίς να έχει δικαίωμα να το αλλάξει αυτό (το γράφει ξεκάθαρα στο συμβόλαιο που υπογράψαμε). Και επειδή και εγώ είχα τις ανησυχιες μου και το έψαξα πριν το βάλω το σύστημα, πήγα σε δικηγόρο και με διαβεβαίωσε ότι επειδή η ΔΕΗ είναι Α.Ε. εταιρία, ακόμα και αν πουληθεί, όποιος και να την αγοράσει υποχρεούται να συνεχίσει τα συμβόλαια που έχουν ήδη υπογραφεί ως έχουν.

 

Γενικά πάντως η μεγαλύτερη σιγουριά για μένα (γιατί ζούμε και σε ένα κράτος που δε ξέρουμε τι νόμοι μας ξημερώνουν αύριο) είναι το γεγονός ότι φωτοβολταϊκά σε σπίτια και χωράφια έχουν βάλει και πολλοί "δυνατοί" της χώρας, πολιτικά πρόσωπα, επιχειρηματίες, γνωστές οικογένειες για τη δύναμη που έχουν να επηρεάζουν τα δρώμενα στην Ελλάδα. Οπότε αν κάποια στιγμή το κράτος ή η ΔΕΗ προσπαθήσει με κάποιον τρόπο να σπάσει τα συμβόλαιά μας, αυτοί οι "μεγάλοι" δε θα το επιτρέψουν....και δίπλα στον βασιλικό θα ποτιστεί και η γλάστρα!

 

Όσο για την τιμή που αγοράζει η ΔΕΗ, μέσα στο 2012 όποιος υπογράψει με ΔΕΗ κλειδώνει στο 0,52, το οποίο θα το έχει σταθερό για 25 χρόνια.

 

Τουλάχιστον εγώ αποφάσισα και έκανα το βήμα και τα έβαλα, όλα πηγαίνουν καλά μέχρι στιγμής...απόσβεση θα κάνω στα 5 χρόνια, μου τα έβαλε βέβαια μια μηχανικός φίλη της κόρης μου που τώρα άνοιξε εταιρία και έτσι η τιμή ήταν πολύ καλή.

 

Αυτά τα λίγα, ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στον λογαριασμό ΑΠΕ του ΔΕΣΜΗΕ. Το άνοιγμα είναι 9ψήφιο (σε ευρώ), κάτι που σημαίνει ότι υπάρχουν 2 μόνο δρόμοι:

1. Να σπάσουν τα συμβόλαια και πλέον να μπουν και τα ΑΠΕ στον υπολογισμό της Οριακής Τιμής Συστήματος, και να αποζημιώνονται με βάση την ΟΤΣ. Μάλλον θα την γλυτώσουν μόνο τα ΦΒ στις στέγες.

2. Να αυξηθεί πάρα πολύ η εισφορά των ΑΠΕ.

 

Έχω την αίσθηση ότι πάμε σε συνδυασμό λύσεων.

 

Δυστυχώς έχουμε δώσει πολύ μεγάλη βαρύτητα στα φωτοβολταϊκά, αλλά όχι σε άλλες εφαρμογές όπως οι ηλιακοί θερμοσύφωνες (κάποτε τους επιδοτούσαν, αλλά το κόψανε), και η υποβοήθηση του συστήματος κεντρικής θέρμανσης από τον ήλιο.

Ακόμη η πιο αποδοτική χρήση είναι η θέρμανση του νερού χρήσης, κάτι καθόλου αμεληταίο καθώς οι 2 μεγάλες καταναλώσεις οικιακού ρεύματος είναι ο θερμοσύφωνας και η κουζίνα, ενώ ακόμη και μείωση κατά 20% των αναγκών σε πετρέλαιο για τη θέρμανση, θα είχε πολλαπλά ευεργετήματα τόσο στο περιβάλλον όσο και στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών.

 

Επίσης οι ηλιακοί θερμοσύφωνες είναι ελληνικοί. Τα panels στην συντριπτική τους πλειψηφία είναι εισαγόμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πλέον μπορεί κάποιος να αποκτήσει και δωρεάν σπίτι με φωτοβολταϊκά και αποπληρωμή του μέσω των εσόδων από το φωτοβολταικά.

 

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.assa.com.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλέον μπορεί κάποιος να αποκτήσει και δωρεάν σπίτι με φωτοβολταϊκά και αποπληρωμή του μέσω των εσόδων από το φωτοβολταικά.

 

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.assa.com.gr

 

 

Μιλησα με εναν ευγενεστατο κυριο που μου ειεπ οτι ειναι εταιρεια συμβουλων οχι καταστευαστικη η οποια σεβοηθαει να παρεις ενα δανειο,να χτισεις το σπιτι,να βαλεις φωτοβολταικα κ το σπιτι να αποπληρωνεται στην εμπορικη μεσω των εισοδιματων των φωτοβολταικων.Καλο ακουγεται για οποιον δε μπορει να κανει κατι....αλλα θελει περισσοτερες πληροφοριες που δε γνωριζω!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που πουληθεί η ΔΕΗ ή αλλάξει την τιμή αγοράς από 0,55 σε πολύ λιγότερο ή ακυρώσει της σύμβασης που έχουμε συνάψει για οποιονδήποτε λόγο , και στην περίπτωση που έχουμε πάρει δάνειο από την τράπεζα για το 100% της αξίας του φβ μας στη στέγη , τί γίνεται ?? Μου έχουν πει ότι δεν έχεις συνέπειες , το μονο που χάνεις είναι τα φβ σου που είναι υποθηκευμένα. Δεν χάνεις ούτε λεφτά ούτε κάποιο ακίνητο αν δεν το έχεις υποθηκεύσει. Ισχύει κάτι τέτοιο ???

 

η τιμη αγορας δεν αλλαζει για 25 χρονια αλλα η δεη δεν ειναι υποχρεωμενη να αγορασει ολο το ρευμα που παραγεις, αρα παλι μπορεις να πεσεις εξω. αν θες να κανεις μεγαλη μοναδα αλλα και στη στεγη του σπιτιου πρεπει να υποθηκευσεις ακινητο, για να παρεις το δανειο, τα λεφτα που θα βγαζεις ισα που θα καλυπτουν το δανειο και σε 10 χρονια που θα καταφερεις να ξεχρεωσεις θα χρειαστεις καινουριο δανειο για αντικατασταση των πανελς καθως με τη φθορα δε θα αποδιδουν το ιδιο. για να κανεις στο σπιτι σε συμφερει μονο αν εχεις ηδη τα χρηματα, κι αν το ψαξεις περισσοτερο μπορειςσε συνδιασμο με καποια αλλη πιο οικονομικη απο το πετρελαιο μορφη ενεργειας να καλυπτεις ολες τις ενεργειακες αναγκες του σπιτιου σου και να σου μενουν κιολας απ αυτο που θα πουλας στη δεη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Έχουμε ένα φίλο που ασχολείται με φωτοβολταϊκά και μας έχει τρελάνει να βάλουμε κι εμείς στη κεραμοσκεπή του σπιτιού μας.

Δεν έχουμε καθόλου δικό μας κεφάλαιο και μας είπε ότι η τράπεζα χρηματοδοτεί 100% την επένδυση και θα πληρώνεται από τη ΔΕΗ, με τη σύμβαση που θα γίνει.

Φοβόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο ειδικά αυτή την εποχή που δεν τα βγάζουμε εύκολα πέρα.

Έχει κανείς από εσάς πάρει δάνειο για να βάλει φωτοβολταϊκά; Γνωρίζετε αν η ΔΕΗ εγγυάται ότι θα αγοράζει όλη την παραγωγή για όλα τα χρόνια της σύμβασης;

Αυτός μας τα παρουσιάζει πολύ ιδανικά, τόσο που δεν τον πολυπιστεύω να σας πω την αλήθεια μου.:confused:

Δεν θέλουμε να μπλέξουμε σε περιπέτειες. Α, μας είπε επίσης ότι δεν χρειάζεται προσημείωση ακινήτου. Αν τελικά δεν πληρωθεί από τη ΔΕΗ, δεν θα μας πάρουν το σπίτι;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Αχ....μην μπλεκεις καλητερα.

Φυσικα και θα σου τα παρουσιαζει ολα ροδινα για να κανεις την επενδυση αλλα δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.

Και η ΔΕΗ για πιο λογο να αγοραζει πιο ακριβα την κιλοβατορα απο οτι την πουλαει δεν μπορω να το καταλαβω.

Ο αντρας μου το εχει ψαξει πολυ το θεμα και κατεχει κιολας απο αυτα και λεει οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λενε τα πραγματα....

Αν θες να βαλεις κυψελες για δικη σου χρηση καντο αλλιως οχι.

υ.γ

εμεις εχουμε στο εξοχικο εδω και 10 χρονια...μονο για το φως στα φωτιστικα μας

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω προσωπική πείρα αλλά μια φίλη της μαμάς μου μας έλεγε οτι ο ξαδερφός της έχει βάλει και έχει μπλέξει. Δεν θυμάμαι τι και πώς αλλά νομίζω με τη ΔΕΗ είχαν κάποιο πρόβλημα, δεν αγόραζε την παραγωγή ή κάτι τέτοιο.

Ίσως ήταν κάποια ειδική περίπτωση βέβαια αλλά πάντως σίγουρα δεν είναι όλα τόσο ιδανικά όσο τα παρουσιάζουν.

Γενικά εγώ δε θα εμπιστευόμουν να κάνω μια επένδυση όταν ο έτερος "συμβαλλόμενος" είναι το δημόσιο/δημοσίου δικαίου (=δεν έχω εμπιστοσύνη) και όταν μάλιστα αυτός έχει το μονοπώλειο (=δηλαδή αποφασίζουμε και διατάζουμε).

Για δική σου χρήση όπως είπε και η eleni1 ίσως αξίζει, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έγω έχω να σου πω τα εξής: Το δάνειο στην τράπεζα το πληρώνεις εσύ. Κάθε μήνα έρχεται κανονικά η δόση. Αυτό που εννοεί ο φίλος σου είναι ότι εσύ παίρνεις τα λεφτά από τη ΔΕΗ κ τα δίνεις στην τράπεζα. Το θέμα είναι όμως ότι η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε 4 μήνες. Όποτε τις πρώτες δόσεις τις πληρώνεις εσύ από την τσέπη σου. Επίσης πρόσεξε με τη δόση του δανείου γιατί το ποσό που θα παίρνεις από τη ΔΕΗ δε θα είναι σταθερό κάθε τετράμηνο. Δηλαδή το καλοκαίρι μπορεί να παράγεις περισσότερο ρεύμα (κ άρα να παίρνεις περισσότερα λεφτά) σε σχέση με το χειμώνα. Η δόση όμως του δανείου είναι σταθερή οπότε ίσως κάποια φορά να χρειαστεί να βάλεις τη διαφορά. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Ρώτα κ το φίλο σου γι'αυτα, δεν είμαι άσχετη με το αντικείμενο γι'αυτό στα λέω.

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Κάπως έτσι σκεφτόμασταν κι εμείς. Δεν μπορεί να είναι όλα ρόδινα ειδικά όταν μπλέκεις με το κράτος.

Ο γνωστός μας θέλει να κάνει τη δουλειά του και να βγάλει το ποσοστό του. Απ 'ότι καταλάβαμε απεφευγε συστηματικά να μας λύσει εύλογες απορίες όπως:

Τι θα γίνει αν η ΔΕΗ πουληθεί ή αλλάξει τιμή στην κιλοβατώρα.

Αν χρειάζεται εμείς να πληρώσουμε έστω κι ένα ευρώ για όλα αυτά.

Πόσα χρόνια αντέχουν τα πάνελ και τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης.

Μάλλον μας απαντούσε, ότι όλα καλά, εμείς δεν θα πληρώσουμε μία, την ασφάλεια και τις βλάβες τα αναλαμβάνει η ίδια η εταιρία.

Τώρα τι εταιρία είναι αυτή και αν θα υπάρχει του χρόνου, κανείς δεν ξέρει.

Κι όταν κλείσει θα μας πει αυτός , τώρα η εταιρία έκλεισε πληρώστε τα όλα μόνοι σας. :?

Άσε καλύτερα, δεν ήμαστε για τέτοια....

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις επαφη με την δεη αλλα με την δεσμυε.υπαρχει συμβολαιο για καποια χρονια πχ 20 στοους αγρους.αποπληρωνεται μονο του κ θα σκεφτεις το ετησιο εσοδο σου ασχετα με τον μηνα.ετησια πρεπει να ναι 7000 και.εγω θα το εκανα αν ειχα δικια μου σκεπη!ο ξαδερφος μου που το εκανε ειναι ολα οκ κ ενας φιλος μου στο χωραφι παλι ολα καλα.

αυτο το "προγραμμα "ειναι απο την ΕΕ κ γιαυτο η ελλαδα ειναι υποχρεωμενη να το κανει

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις επαφη με την δεη αλλα με την δεσμυε.υπαρχει συμβολαιο για καποια χρονια πχ 20 στοους αγρους.αποπληρωνεται μονο του κ θα σκεφτεις το ετησιο εσοδο σου ασχετα με τον μηνα.ετησια πρεπει να ναι 7000 και.εγω θα το εκανα αν ειχα δικια μου σκεπη!ο ξαδερφος μου που το εκανε ειναι ολα οκ κ ενας φιλος μου στο χωραφι παλι ολα καλα.

αυτο το "προγραμμα "ειναι απο την ΕΕ κ γιαυτο η ελλαδα ειναι υποχρεωμενη να το κανει

 

 

Αν η ΔΕΗ πουληθεί, οι νέοι ιδιοκτήτες έχουν το δικαίωμα να πούν ότι εμείς δεν έχουμε ανάγκη από άλλο ρεύμα ή ότι η κιλοβατώρα που αγοράζουμε είναι πολύ ακριβή και την μειώνουμε σε όλους;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η ΔΕΗ πουληθεί, οι νέοι ιδιοκτήτες έχουν το δικαίωμα να πούν ότι εμείς δεν έχουμε ανάγκη από άλλο ρεύμα ή ότι η κιλοβατώρα που αγοράζουμε είναι πολύ ακριβή και την μειώνουμε σε όλους;

 

δεν ειανι τοσο ευκολο δεν ειναι απλα ο πελατης κ η δεη.δεν ξερω πολλες λεπτομερειες αλλα ξερω οτι ειναι η επενδυση του μελλοντος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει φαγωθεί ο σύζηγος να κάνει σε ένα οικόπεδο που έχουμε στο Ν.Θεσ/νίκης.

Το έχει ψάξει, το θετικό είναι ότι ο πεθερός μου είναι συνταξιούχος εργοδηγός ΔΕΗ και το βλέπει λίγο και από μέσα τα πράγματα.

Τελοσπάντων εγώ είμαι αντίθετη διότι ναι μεν αλλά η επένδυση είναι τεράστια.

Ήθελε λοιπόν να μάθω αν κάποιος από εδώ μέσα έχει ήδη, να μοιραστεί μαζί μου είτε δημόσια είτε με pm την εμπειρία του από κάτι τέτοιο.

 

Νταλια ο αντρας μου εστησε πριν 10 μηνες ενα παρκο με φωτοβολταικα σε ενα κτημα.Αν θες στειλε μου πμ να σου δωσω καποιες επιπλεον πληροφοριες.Το καλο ειναι οτι εχουν μεγαλη αποδοση 30% μεγαλυτερη απο αυτη που περιμενεις χρειαζονται μικρη συντηρηση.Το κοστος ειναι πολυ μεγαλο κ το κακο ειναι οτι για να το στησεις θελεις κοτσια κ γερα νευρα για να ξεφυγεις απο τα γραναζια της γραφειοκρατιας.Ξεκινησε η ιδεα το 2006 κ με κοπους βασανα κ τα νευρα στα καγκελα καταφερε να υλοποιηθει κ να συνδεθει με τη δεη το 2011. Πεντε ολοκληρα χρονια !!!!!! Δεν ξερω ποσα εγκεφαλικα εχουμε περασει αυτο το διαστημα.Σαν επενδυση παντως αξιζει αρκει να μην χρεωθεις μεχρι το λαιμο με δανεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έγω έχω να σου πω τα εξής: Το δάνειο στην τράπεζα το πληρώνεις εσύ. Κάθε μήνα έρχεται κανονικά η δόση. Αυτό που εννοεί ο φίλος σου είναι ότι εσύ παίρνεις τα λεφτά από τη ΔΕΗ κ τα δίνεις στην τράπεζα. Το θέμα είναι όμως ότι η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε 4 μήνες. Όποτε τις πρώτες δόσεις τις πληρώνεις εσύ από την τσέπη σου. Επίσης πρόσεξε με τη δόση του δανείου γιατί το ποσό που θα παίρνεις από τη ΔΕΗ δε θα είναι σταθερό κάθε τετράμηνο. Δηλαδή το καλοκαίρι μπορεί να παράγεις περισσότερο ρεύμα (κ άρα να παίρνεις περισσότερα λεφτά) σε σχέση με το χειμώνα. Η δόση όμως του δανείου είναι σταθερή οπότε ίσως κάποια φορά να χρειαστεί να βάλεις τη διαφορά. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Ρώτα κ το φίλο σου γι'αυτα, δεν είμαι άσχετη με το αντικείμενο γι'αυτό στα λέω.

 

Δεν ισχυουν αυτα που γραφεις.Το δεσμυε δε σε πληρωνει αμεσως με το που θα συνδεθουν τα πανελα με τον υποσταθμο της δεη.Στο συμβολαιο που κανεις με την τραπεζα υπαρχιυν κ καποιες προυποθεσεις.Δεν αρχιζεις να αποπληρωνεις κανενα δανειο στην τραπεζα αν δεν ερθει η πρωτη πληρωμη απο το δεσμυε.Με το που θα γινει η πρωτη πληρωμη δεν λαμβανεις καθολου χρηματα στα χερια σου μπαινουν σε ειδικο λογαριασμο που χειριζεται η τραπεζα μεχρι να αποπληρωθουν οι δοσεις του δανειου για τους 4 μηνες που δεν εχεις πληρωσει.Υπολογισε περιπου τα πρωτα 20.000 θα σου τα κρατησει η τραπεζα για την αποπληρωμη του δανειου.Μετα αναλογα τη συμφωνια που θα εχεις κανει μαζι της θα μπορεις να παιρνεις χρηματα απο το λογαριασμο αυτο.Αν το δανειο θες να το αποπληρωσεις σε 20 χρονια θα μπορεις να παιρνεις αρκετα χρηματα το μηνα αλλα οι τοκοι θα φτασουν στο θεο κ δε σε συμφερει.Αν θες να το αποπληρωσεις σε πεντε χρονια θα παιρνεις πολυ λιγα χρηματα το μηνα κ τα υπολοιπα θα τα δεσμευει η τραπεζα για την αποπληρωμη του δανειου.Ετσι κερδιζεις πολλα χρηματα απο τους τοκους σε πεντε χρονια θα το εχεις εξοφλησει κ θα σου μενουν στην τσεπη καθαρα χρηματα για τα επομενα 20 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Και οι πληρωμες που γινονται καθε τριμηνο η τετραμηνο γινονται απο το δεσμυε που εχεις υπογραψει συμβολαιο κ οχι απο τη δεη.Και το δανειο που εχεις κανει με την τραπεζα ειναι η δοση να καταβαλλεται ανα τριμηνο-τετραμηνο κ οχι ανα μηνα.Οποιος δεν γνωριζει να μην γραφει ανακριβειες κ πανικοβαλλεται ο κοσμος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις eliana είναι για την περίπτωση των μεγάλων πάρκων σε αγροτεμάχια. Στην περίπτωση των οικιακών φωτοβολταϊκών (σαν αυτά που έβαλα εγώ), το δάνειο της τράπεζας είναι κάθε μήνα, η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε τετράμηνο, αλλά τα χρήματα που σου δίνει στο τετράμηνο φτάνουν και περισσεύουν να καλύψουν τις 4 δόσεις δανείου. Απλά σε κάθε περίπτωση, εκτεθειμένος στην τράπεζα είναι ο ιδιώτης και όχι η ΔΕΗ, οπότε αν για κάποιο λόγο η ΔΕΗ καθυστερήσει ή δε σε πληρώσει, εσύ θα πρέπει να βρεις χρήματα να καλύψεις τη δόση σου.

 

Όσο για το να πουληθεί η ΔΕΗ, αυτό που μου είπαν εμένα είναι ότι ο οποιοσδήποτε νέος ιδιοκτήτης της ΔΕΗ, καθότι αυτή είναι μία Α.Ε. εταιρία, υποχρεούται να τηρήσει τα ήδη υπάρχοντα συμβόλαια όπως έχουν. Το τι θα κάνει με τις νέες συμβάσεις είναι δικό του θέμα, τα παλιά συμβόλαια όμως δεν μπορεί να τα πειράξει.

 

Όσο για το γιατί το κράτος να θέλει να πληρώνει τόσο ακριβά την κιλοβατώρα στα φωτοβολταϊκά, είναι γιατί με αυτά προωθείται η ανεξαρτησία της χώρας μας από τα διεθνή συμφέροντα. Δηλαδή: το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο (με τα οποία λειτουργούν κάποιες μονάδες παραγωγής ρεύματος) συνεχώς αυξάνουν σε κόστος. Δηλαδή μπορεί μεν το να χτίσεις ένα τέτοιο εργοστάσιο να είναι πιο φθηνά στην αρχή, μακροπρόθεσμα όμως επειδή το καύσιμο που καις είναι πανάκριβο και ακριβαίνει συνεχώς δε σε συμφέρει σαν χώρα. Συν το ότι εξαρτάσαι συνέχεια από τις άλλες χώρες, τους πολέμους τους, τα μποϊκοτάζ τους,κτλ. Ο λιγνίτης είναι ντόπιας παραγωγής, αλλά βλάπτει ιδιαίτερα το περιβάλλον και είναι καρκινογόνα τα αέρια του. Οπότε οι ανανεώσιμες πηγές, μπορεί να κοστίζουν πιο πολύ να τις φτιάξεις, αλλά το καύσιμο τους (ο ήλιος, ο αέρας,κτλ) είναι δωρεάν&δεν χρειάζονται εισαγωγή. Για αυτό όλες οι χώρες στρέφονται στις ανανεώσιμες πηγές και τις επιδοτούν με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις eliana είναι για την περίπτωση των μεγάλων πάρκων σε αγροτεμάχια. Στην περίπτωση των οικιακών φωτοβολταϊκών (σαν αυτά που έβαλα εγώ), το δάνειο της τράπεζας είναι κάθε μήνα, η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε τετράμηνο, αλλά τα χρήματα που σου δίνει στο τετράμηνο φτάνουν και περισσεύουν να καλύψουν τις 4 δόσεις δανείου. Απλά σε κάθε περίπτωση, εκτεθειμένος στην τράπεζα είναι ο ιδιώτης και όχι η ΔΕΗ, οπότε αν για κάποιο λόγο η ΔΕΗ καθυστερήσει ή δε σε πληρώσει, εσύ θα πρέπει να βρεις χρήματα να καλύψεις τη δόση σου.

 

Εγω δεν ανάφερα πουθενά για φωτοβολταικά στη στέγη για τα μεγάλα πάρκα εννοώ και εκεί οι συμφωνίες είναι διαφορετικές. Δεν είσαι απλά ένας ιδιώτης που θα χρεωθείς από 15.000 έως 30.000 ευρώ για να βάλεις φωτοβολταικά στη στέγη σου. Συστήνεις εταιρεία δεν πας σαν ιδιώτης να πάρεις δάνειο. Μέσω λοιπόν αυτής της εταιρείας που θα συστήσεις θα ξεκινήσεις τις οποιες διαδικασίες για να κατασκευάσεις ένα πάρκο 100 άρι. Οπότε όταν η επένδυση είναι απο 400.000 έως 600.000 για ένα 100άρι πάρκο ανάλογα με τους τράκερς που θα παραγγείλεις συν όλααααα τα άλλα η τράπεζα σε αντιμετωπίζει σαν επιχειρηματία και όχι σαν ιδιώτη. Και έχεις άλλα επιτόκια σε σχέση με τον ιδιώτη και άλλες συμφωνίες για τις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις eliana είναι για την περίπτωση των μεγάλων πάρκων σε αγροτεμάχια. Στην περίπτωση των οικιακών φωτοβολταϊκών (σαν αυτά που έβαλα εγώ), το δάνειο της τράπεζας είναι κάθε μήνα, η ΔΕΗ σε πληρώνει κάθε τετράμηνο, αλλά τα χρήματα που σου δίνει στο τετράμηνο φτάνουν και περισσεύουν να καλύψουν τις 4 δόσεις δανείου. Απλά σε κάθε περίπτωση, εκτεθειμένος στην τράπεζα είναι ο ιδιώτης και όχι η ΔΕΗ, οπότε αν για κάποιο λόγο η ΔΕΗ καθυστερήσει ή δε σε πληρώσει, εσύ θα πρέπει να βρεις χρήματα να καλύψεις τη δόση σου.

 

Όσο για το να πουληθεί η ΔΕΗ, αυτό που μου είπαν εμένα είναι ότι ο οποιοσδήποτε νέος ιδιοκτήτης της ΔΕΗ, καθότι αυτή είναι μία Α.Ε. εταιρία, υποχρεούται να τηρήσει τα ήδη υπάρχοντα συμβόλαια όπως έχουν. Το τι θα κάνει με τις νέες συμβάσεις είναι δικό του θέμα, τα παλιά συμβόλαια όμως δεν μπορεί να τα πειράξει.

 

Όσο για το γιατί το κράτος να θέλει να πληρώνει τόσο ακριβά την κιλοβατώρα στα φωτοβολταϊκά, είναι γιατί με αυτά προωθείται η ανεξαρτησία της χώρας μας από τα διεθνή συμφέροντα. Δηλαδή: το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο (με τα οποία λειτουργούν κάποιες μονάδες παραγωγής ρεύματος) συνεχώς αυξάνουν σε κόστος. Δηλαδή μπορεί μεν το να χτίσεις ένα τέτοιο εργοστάσιο να είναι πιο φθηνά στην αρχή, μακροπρόθεσμα όμως επειδή το καύσιμο που καις είναι πανάκριβο και ακριβαίνει συνεχώς δε σε συμφέρει σαν χώρα. Συν το ότι εξαρτάσαι συνέχεια από τις άλλες χώρες, τους πολέμους τους, τα μποϊκοτάζ τους,κτλ. Ο λιγνίτης είναι ντόπιας παραγωγής, αλλά βλάπτει ιδιαίτερα το περιβάλλον και είναι καρκινογόνα τα αέρια του. Οπότε οι ανανεώσιμες πηγές, μπορεί να κοστίζουν πιο πολύ να τις φτιάξεις, αλλά το καύσιμο τους (ο ήλιος, ο αέρας,κτλ) είναι δωρεάν&δεν χρειάζονται εισαγωγή. Για αυτό όλες οι χώρες στρέφονται στις ανανεώσιμες πηγές και τις επιδοτούν με κάποιο τρόπο.

 

Μαρία καλήμέρα. Έχεις πληρώσει κάτι εσύ από τη τσέπη σου όταν τα έβαλες;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς αποφασίσαμε να πάμε με μετρητά και όχι με δάνειο, οπότε τα πληρώσαμε όλα από τη τσέπη μας. Επειδή το είχαμε ψάξει όμως και για δάνειο, πρέπει να έχεις ρευστότητα στην αρχή 2000? περίπου (το κόστος σύνδεσης με τη ΔΕΗ, προκαταβολή για την κατάθεση του φακέλου από την εταιρία και ίσως τις 2-3 πρώτες δόσεις του δανείου μέχρι να πληρωθείς για πρώτη φορά από τη ΔΕΗ). Μπορείς βέβαια αν θες να ζητήσεις και περίοδο χάριτος από την τράπεζα 4 μήνες, οπότε στην περίπτωση αυτή για τους 4 πρώτους μήνες πληρώνεις μόνο τους τόκους (π.χ. 80? αντί για 300?)

 

Σε κάθε περίπτωση αν ενδιαφέρεσαι, πες μου να σου δώσω τα στοιχεία της μηχανικού που μας ανέλαβε να την ρωτήσεις απευθείας αν θες περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...