Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προϊόντα ολικής άλεσης και παιδί


Μαριλίνα

Recommended Posts

Διαβάζω καθημερινά ότι είναι πολύ πιο υγιεινό να τρώμε προϊόντα μη επεξεργασμένα και ότι τα προϊόντα ολικής άλεσης είναι πολύ καλύτερα από τα λευκά (ζυμάρικά, ρύζι, ψωμί).

Αν και προσπαθώ να τα τρώμε, στο παιδί έχω ακόμα ενδοιασμούς για το αν πρέπει να δίνω αυτά ή τα άσπρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν εσείς δίνετε στα παιδιά σας προϊόντα ολικής άλεσης και ποια η γνώμη σας για αυτά στη διατροφή του παιδιού.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.εμεις ξεκινησαμε να της δινουμε μπαρες δημητριακων και της αρεσουνε πολυ!εχω ακουσει και για ριζογκοφρετες που λενε οι κοπελες αλλα εγω δεν εχω παρει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι μικρες τρωνε μαυρο ψωμακι...Οταν πηρα ζυμαρικα ολικης αλεσεως,ομως,παρ' ολο που τρελαινονται για μακαρονια,δυστυχως μου τα αφησαν και δεν τα εφαγαν...Βεβαια θα ξαναπροσπαθησω,γιατι πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας,αλλα δυσκολο το βλεπω...:?

Οσο για δημητριακα ολικης αλεσεως,ουτε να τα ακουμπησουν...Προσπαθω,βεβαια,αλλα....

 

Για τις ριζογκοφρετες παλι,δεν εχω αποψη,δεν εχω δοκιμασει να τους δωσω :roll:...μονο για διαιτα τις ηξερα...ισως δεν ειναι κακη ιδεα...Τους προσφερει τιποτα;

 

Link to comment
Share on other sites

Παντου,νομιζω υπαρχουν,απο οτι εχω δει.Η απορια μου ειναι αν προσφερουν τιποτα στα παιδια...βιταμινες κλπ...Βεβαια,θα μου πειτε,απο το να τρωνε "σαβουρακια",καλυτερες θα ειναι...:wink:

Ειναι καθολου νοστιμες;;;-δεν τις εχω δοκιμασει-γιατι ως γνωστον η "σαβουρα" ειναι και νοστιμη...γι' αυτο και κολλανε τα παιδια-και οι μεγαλοι :-D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας! Η απορια μου εμενα ειναι αν επιτρεπεται ενα παιδακι να φαει προιοντα ολικης αλεσεως. συνηθως τα προτιμαμε στα μακαρονια και για να πω την αμαρτια μου του δινω και του αρεσουν πολυ! Δεν πιστευω να του κανουν κακο?

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου επιβάλανε, από τον παιδικό σταθμό που πήγαινε ο γιος μου, να του δίνω να τρώει πολύσπορο ψωμί και όχι άσπρο.

Με το άσπρο λένε ότι μπουκώνουν το στόμα τους και δεν μασάνε καλά.

Ενώ το πολύσπορο αναγκάζονται να το μασήσουν καλά και έτσι γυμνάζουν και τα σαγόνια τους.

Επίσης του δίνω αυτές τις ριζογκoφρετες που ανέφερε η elachl , υπάρχουν και από καλαμπόκι.

Link to comment
Share on other sites

και γω ζυμώνω μαύρο ψωμί και δίνω και στη μικρή. Της έχει αρέσει. Της έδωσα και από αγοραστή μαργαρίτα και αυτό της άρεσε. Εννοείται ψίχα. Τρώμε και μαύρα μακαρόνια αλλά στη μικρή δεν έδωσα ακόμη. Δε νομίζω να κάνουν κακό αφού είναι υγιεινά και καλύτερα από τα άσπρα. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο όμως την επόμενη φορά για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμενα παλι, μου ειπε να μην δινω ολικης αλεσης...

 

δεν ξερω αν παιζει ρολο η ηλικια του παιδιου, εμενα ειναι 15 μηνων, ή το γεγονος πως ειναι σχετικα χαμηλο το βαρος της...

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως τα προτεινουν για παιδια μεγαλυτερα απο ενος χρονου!Καπου ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολοχωνευτα...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε κορίτσια. Ο δικός μου 18 μηνών ήταν 9.600 kg, τα γραμμάρια τα παίρνει με το σταγονόμετρο. Παρόλα αυτά ,μου έδωσε το οκ. Φλόρα ναι, σίγουρα για μετά το έτος, οχι πιο νωρ'ις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο μικρός μας τρώει από την αρχή μόνο ολικής άλεσης ψωμάκι και ζυμαρικά και του αρέσουν πολύ. Η παιδίατρός μας μας είπε ότι είναι πολύ καλό και έτσι συνεχίζουμε.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...