Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3δυμακια? Τι γίνεται? Τρίδυμα!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ(22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ (2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΙ 1 ΑΓΟΡΑΚΙ).ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΤΡΙΔΥΜΑΚΙΑ3 ΣΩΣΤΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ....ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΑΙΣΙΟ 4 ΜΗΝΟ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....

 

το καταλαβαινω ζουζουνα μου απλως οσο μπορεις προσεχε ....

και τρωγε οσο πιο υγιεινα γινεται .....

 

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου ......

το ιδιο σετακι παιδιων

εχω και εγω.... 2 μπουγατσες και εναν γλυκα .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω και θαυμάζω! Καλή δύναμη σε όλες και - αν μου επιτρέπετε μια συμβουλή - ζητήστε και αναζητήστε από τώρα όποια βοήθεια μπορείτε! Ως μαμά διδύμων σας εγγυώμαι ότι θα σας χρειαστεί!...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγω ως μαμα διδυμων (εξωσωματικη στον κυριο Μαστρομηνα εμβρυογέννηση, με την δευτερη προσπαθεια, μακρυ πρωτοκολλο, 3 εμβρυα, κυταρρικη διαιρεση 7,7,6) σας συμβουλευω απολυτη ξεκουραση για 3 ημερες μετα την μεταφορα και επειτα συνεχεια στην καθημερινοτητα. οσο για μετα....πολυ βοηθεια, απο μαμαδες, πατεραδες, συζυγους, κ.τ.λ! ειναι δυσκολα τα διδυμα, για τα τριδυμα....φανταζομαι ακομα περισσοτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω ζουζουνα μου απλως οσο μπορεις προσεχε ....

και τρωγε οσο πιο υγιεινα γινεται .....

 

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου ......

το ιδιο σετακι παιδιων

εχω και εγω.... 2 μπουγατσες και εναν γλυκα .....

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και εγω ως μαμα διδυμων (εξωσωματικη στον κυριο Μαστρομηνα εμβρυογέννηση, με την δευτερη προσπαθεια, μακρυ πρωτοκολλο, 3 εμβρυα, κυταρρικη διαιρεση 7,7,6) σας συμβουλευω απολυτη ξεκουραση για 3 ημερες μετα την μεταφορα και επειτα συνεχεια στην καθημερινοτητα. οσο για μετα....πολυ βοηθεια, απο μαμαδες, πατεραδες, συζυγους, κ.τ.λ! ειναι δυσκολα τα διδυμα, για τα τριδυμα....φανταζομαι ακομα περισσοτερο!!!!

 

 

 

εγω παλι εχω τις γιαγιαδες και τα κρατανε μονο οταν δουλευω

οταν ειμαι σπιτι τα εχω μονη μου....πιο ευκολα αντεχω 3 παιδια παρα

ολους τους υπολοιπους μεσα στα ποδια μου ..... :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ(22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ (2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΙ 1 ΑΓΟΡΑΚΙ).ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΤΡΙΔΥΜΑΚΙΑ3 ΣΩΣΤΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ....ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΑΙΣΙΟ 4 ΜΗΝΟ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....

 

 

Βιολέτα γειά σου, τι κάνεις, πώς είσαι, πώς προχωράς? Ολα καλά? Ειμαι κι εγώ εγκυος στον 5ο τώρα (23η εβδ) σε 3διμα (2 αγορια-1 κοριτσι) και εχω κι εγω τις ανησυχίες μου. Εχεις καμια συμβουλή για μενα, κατι να μου προτείνεις? Κάτι να προσέξω? Οτιδήποτε

 

Ευχομαι ΟΛΑ να είναι καλα με σένα και τα μικράκια σου!!!

 

Αλλος κανείς καμια συμβουλή? εμπειρίες? θα' εκτιμούσα πολύ οτιδήποτε :)

 

Ευχαριστώ

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, έχω τριδυμάκια-κοριτσάκια 20 μηνών και πίστεψε με είναι μεγάλη κούραση αλλα ακόμα μεγαλύτερη ευτυχία. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία και τις ανησυχίες σου να ξέρεις όμως ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Επειδή δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω, ρώτα με ότι θέλεις. Θα χαρώ πολύ να σου λύσω ότι απορίες έχεις:)

Link to comment
Share on other sites

Βιολέτα γειά σου, τι κάνεις, πώς είσαι, πώς προχωράς? Ολα καλά? Ειμαι κι εγώ εγκυος στον 5ο τώρα (23η εβδ) σε 3διμα (2 αγορια-1 κοριτσι) και εχω κι εγω τις ανησυχίες μου. Εχεις καμια συμβουλή για μενα, κατι να μου προτείνεις? Κάτι να προσέξω? Οτιδήποτε

 

Ευχομαι ΟΛΑ να είναι καλα με σένα και τα μικράκια σου!!!

 

Αλλος κανείς καμια συμβουλή? εμπειρίες? θα' εκτιμούσα πολύ οτιδήποτε :)

 

Ευχαριστώ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

ΕΙΜΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΛΕΤΤΑΣ.

Η ΒΙΟΛΕΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ,ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΘΕΟΥΛΗ,ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΡΙΔΥΜΟ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ...

ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ...

ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 5/3/2010, ΤΡΙΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ 35,2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, 1885, 1940, 2195 ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.

ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΗΣΙΑ(ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ),ΣΥΧΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ(ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ),ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΡΟΩΡΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ(ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ,ΤΩΡΑ).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΓΙΝΕΤΑΙ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΑΡΗ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.....

Α Ξ Ι Ζ Ε Ι Τ Ο Ν Κ Ο Π Ο !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μητέρα τριδύμων 2 αγόρια και 1 κορίτσι ηλικίας 7 ετών. Οταν έμεινα έγκυος με ρώτησε ο γιατρός << Θα τα κρατήσουμε;>>

Απο την στιγμή που με διαβεβαίωσε πως όλα πάνε καλά δεν σκέφτηκα ούτε δευτερόλεπτο την ταλαιπωρία.

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ!!!!!!!

ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ!!!!!

 

 

ΥΓ Αλήθεια πόσες μανούλες είμαστε με τρίδυμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Βιολέτα & μπαμπά!!! Να σας ζησουν τα μωρακια σας! Χαιρομαι παρα πολυ για ολους σας.Συγχαρητήρια στην μαμά για ολη την προσπάθειά της, ευχομαι να σας εχει ο Θεός καλά και ολα να πανε καλά με την υγεία όλων σας, ειλικρινα χαιρομαι παρα πολυ! :)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα τις ακολουθήσω οπωσδήποτε. Τώρα ειμαι στην 26η εβδ. και γενικότερα δεν κάνω τίποτα αλλα, ειχα κανει και περίδεση τραχήλου απο νωρίς (ευτυχώς), αν και νομίζω οτι πρέπει να μιλήσω και με τη γιατρό μου για τις πρόωρες συσπασεις ετσι κι αλλιως. Τώρα ειμαι ξάπλα γενικότερα και χαλαρά-ξεκούραση στο σπίτι, ενω εχω σταματήσει να δουλεύω απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Ελπίζω κι ευχομαι κι εγώ να φτάσω τόσο μακρυα οσο και η Βιολέτα (35,2 w) :). Οπως και να'χει εχεις δίκο, Αξίζει τον κόπο !!

 

Και πάλι συγχαρητήρια κ ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Sophie*

xx

SM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, έχω τριδυμάκια-κοριτσάκια 20 μηνών και πίστεψε με είναι μεγάλη κούραση αλλα ακόμα μεγαλύτερη ευτυχία. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία και τις ανησυχίες σου να ξέρεις όμως ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Επειδή δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω, ρώτα με ότι θέλεις. Θα χαρώ πολύ να σου λύσω ότι απορίες έχεις:)

 

 

Γεια σου Εβιτα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Σου εχω στείλει ενα προσωπικό μήνυμα, αν θές τσεκαρε το.

Ευχαριστώ

Sophie*

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα Sophie.Πως εισαι?Πως παει η εγκυμοσυνη σου?

Εγω βγηκα απο το μαιευτηριο 25 Μαρτιου με τον μπεμπη επειδη επρεπε να παρει αντιβιωση, ενω ο συζυγος μου ειχε βγει με τις μικρες στις 22 Μαρτιου.Ολα πηγαν καλα ευτυχως.Βεβαια στο σπιτι με 3 μωρα μπορεις να φανταστεις τι γινεται.Πολυ δυσκολα κυριως στην αρχη που ξυπναμε για φαγητο την νυχτα.Τωρα σιγα σιγα το κοβουμε.

Φροντισε απο τωρα για βοηθεια....Επιστρατευσε παπουδες γιαγιαδες και προσεχε.....οχι αγκαλιες χωρις λογο.Ταισμα,αλλαγμα και υπνο.Δεν βγαινει αλλιως.

Ευχομαι να ειστε καλα και οι τεσσερις!

Περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Sophie.Πως εισαι?Πως παει η εγκυμοσυνη σου?

Εγω βγηκα απο το μαιευτηριο 25 Μαρτιου με τον μπεμπη επειδη επρεπε να παρει αντιβιωση, ενω ο συζυγος μου ειχε βγει με τις μικρες στις 22 Μαρτιου.Ολα πηγαν καλα ευτυχως.Βεβαια στο σπιτι με 3 μωρα μπορεις να φανταστεις τι γινεται.Πολυ δυσκολα κυριως στην αρχη που ξυπναμε για φαγητο την νυχτα.Τωρα σιγα σιγα το κοβουμε.

Φροντισε απο τωρα για βοηθεια....Επιστρατευσε παπουδες γιαγιαδες και προσεχε.....οχι αγκαλιες χωρις λογο.Ταισμα,αλλαγμα και υπνο.Δεν βγαινει αλλιως.

Ευχομαι να ειστε καλα και οι τεσσερις!

Περιμενω νεα σου.

 

 

Καλημέρα Βιολέτα,

πολύ χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! Συγχαρητήρια, ευχομαι πάντα υγεία σε όλους. Εμείς καλά είμαστε, σπίτι, ξάπλα και χαλαρά, αλλωστε εχω βαρύνει πολύ. Τώρα τελειώνω την 30η εβδομάδα και τα μωράκια στον τελευταίο υπέρηχο ήταν ολα γυρω στο 1,5 κιλό. Καλά δεν είναι? :) Κατα τ'άλλα ολα καλά, θα ξαναπάω στο γιατρο στις 32εβδ. οπότε και βλέπουμε.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα έχω πεθερικά και γονείς να με βοηθήσουν σίγουρα, αν και με απασχολούν θέματα οπως ο θηλασμός, το καρότσι (πήρατε?), μετακίνηση με το αυτ/το, πόσες κούνιες... Τετοια :cool:. Εσείς τί κάνατε?

 

Ευχαριστώ

Sophie*

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Sophie!Μπραβο σου τα πας πολυ καλα.Χαιρομαι για σενα.

Λογικες οι αποριες σου.Ο θηλασμος ειναι λιγο δυσκολο με 3 μωρα.Εγω στο νοσοκομειο εβγαζα το γαλα με θηλαστρο καθε 3 ωρες και το μοιραζαμε στα μωρα.Βεβαια η ποσοτητα δεν ηταν αρκετη για να τρωνε μονο μητρικο οποτε τρωγαν και ξενο.Απο οταν ηρθαμε σπιτι δεν υπαρχει χρονος να βγαζω καθε 3 ωρες και ετσι μειωθηκε η ποσοτητα.Επισης οταν δεν θηλαζει το μωρο παλι κοβεται.Που να θηλασεις ομως 3 μωρα?Οταν ειναι και μικρουλια και θες να ξερεις ποσο τρωνε.

Ακομα κανω οτι μπορω με το γαλα.Δεν βλεπω ομως να εχω για πολυ ακομα.

Σημερα κλεισαμε τις κουνιες απο το Mother baby.Καλες τιμες εχει.Μπες στο Mother baby.gr.

Ειχαμε καλαθακια τοσες μερες αλλα ηδη δεν χωρανε.

Καροτσια πηραμε απο το e-baby.gr. Yπαρχει ενα τριπλο της PEG PEREGO στα 1000€,αλλα εμεις αγορασαμε 2 διπλά της garco.Θεωρησαμε σωστο να εχουμε και μια θεση επιπλεον για ξαπλωμα.Οτι απορια εχεις επ'αυτου τα ξαναλεμε.Το e baby παντως,εχει απιστευτες τιμες σε καροτσια.Θελω να μαθαινω νεα σου...Μην φοβηθεις καμμια στιγμη,ολα θα πανε καλα.Εχε επισης στην ακρη του μυαλου σου το ενδεχομενο να νοσηλευτεις για λιγο καιρο.Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι.Μετα απο τις 34 εβδομαδες και αφου οπως λες τα μωρακια παιρνουν καλο βαρος,θα ειναι δυσκολα τα πραγματα και θα χρειαστεις λιγο κουραγιο ακομα....Πιστεψε με ομως....δεν πληρωνεται αυτη η ευτυχια που προκειται να ζησεις....ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ...ΤΡΠΛΗ ΕΥΤΥΧΙΑ...Θα τα πουμε συντομα...οτι απορια εχεις,ειμαι εδω να τις συζητησουμε....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Sophie!Μπραβο σου τα πας πολυ καλα.Χαιρομαι για σενα.

Λογικες οι αποριες σου.Ο θηλασμος ειναι λιγο δυσκολο με 3 μωρα.Εγω στο νοσοκομειο εβγαζα το γαλα με θηλαστρο καθε 3 ωρες και το μοιραζαμε στα μωρα.Βεβαια η ποσοτητα δεν ηταν αρκετη για να τρωνε μονο μητρικο οποτε τρωγαν και ξενο.Απο οταν ηρθαμε σπιτι δεν υπαρχει χρονος να βγαζω καθε 3 ωρες και ετσι μειωθηκε η ποσοτητα.Επισης οταν δεν θηλαζει το μωρο παλι κοβεται.Που να θηλασεις ομως 3 μωρα?Οταν ειναι και μικρουλια και θες να ξερεις ποσο τρωνε.

Ακομα κανω οτι μπορω με το γαλα.Δεν βλεπω ομως να εχω για πολυ ακομα.

Σημερα κλεισαμε τις κουνιες απο το Mother baby.Καλες τιμες εχει.Μπες στο Mother baby.gr.

Ειχαμε καλαθακια τοσες μερες αλλα ηδη δεν χωρανε.

Καροτσια πηραμε απο το e-baby.gr. Yπαρχει ενα τριπλο της PEG PEREGO στα 1000€,αλλα εμεις αγορασαμε 2 διπλά της garco.Θεωρησαμε σωστο να εχουμε και μια θεση επιπλεον για ξαπλωμα.Οτι απορια εχεις επ'αυτου τα ξαναλεμε.Το e baby παντως,εχει απιστευτες τιμες σε καροτσια.Θελω να μαθαινω νεα σου...Μην φοβηθεις καμμια στιγμη,ολα θα πανε καλα.Εχε επισης στην ακρη του μυαλου σου το ενδεχομενο να νοσηλευτεις για λιγο καιρο.Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι.Μετα απο τις 34 εβδομαδες και αφου οπως λες τα μωρακια παιρνουν καλο βαρος,θα ειναι δυσκολα τα πραγματα και θα χρειαστεις λιγο κουραγιο ακομα....Πιστεψε με ομως....δεν πληρωνεται αυτη η ευτυχια που προκειται να ζησεις....ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ...ΤΡΠΛΗ ΕΥΤΥΧΙΑ...Θα τα πουμε συντομα...οτι απορια εχεις,ειμαι εδω να τις συζητησουμε....

 

 

Πραγματικά μου δίνεις πολύ κουραγιο Βιολέτα, σ'ευχαριστώ πολύ.

Θα ρίξω μια ματιά στα sites που αναφέρεις και θα σου στείλω πμ.

 

Και παλι ευχαριστω:D

Sophie

xx

SM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

καλησπέρα!

είμαι στην ενδεκατη εβδομάδα τριδυμης κύησης και μπροστά στο μεγάλο δίλημμα της μείωσης. εγώ δεν θέλω να την κάνω όμως οι ιατροί (δύο που συμβουλεύτηκα) το προτειναν. αν η αυχενική διαφάνεια βγει καλή σκέφτομαι να συνεχίσω και με τα τρία. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την εγκυμοσύνη ούτε κάποιο πρόβλημα υγείας. είμαι 29 χρονών και 52 κιλά. τα τρίδυμα προέκυψαν μετά απο θεραπεία με κλομιφένη και γοναδοτροπίνη.

μήπως υπάρχουν μητέρες τριδύμων που να μπορούν να μου περιγράψουν την πορεία τους μέχρι την γέννα( συμπτώματα, φαρμακευτική αγωγή, πόσα κιλά πήραν συνολικά, βάρος νεογνών, ηλικία κύησης, χρόνος παραμονής νεογνών σε θερμοκοιτίδα κλπ)

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

είμαι στην ενδεκατη εβδομάδα τριδυμης κύησης και μπροστά στο μεγάλο δίλημμα της μείωσης. εγώ δεν θέλω να την κάνω όμως οι ιατροί (δύο που συμβουλεύτηκα) το προτειναν. αν η αυχενική διαφάνεια βγει καλή σκέφτομαι να συνεχίσω και με τα τρία. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την εγκυμοσύνη ούτε κάποιο πρόβλημα υγείας. είμαι 29 χρονών και 52 κιλά. τα τρίδυμα προέκυψαν μετά απο θεραπεία με κλομιφένη και γοναδοτροπίνη.

μήπως υπάρχουν μητέρες τριδύμων που να μπορούν να μου περιγράψουν την πορεία τους μέχρι την γέννα( συμπτώματα, φαρμακευτική αγωγή, πόσα κιλά πήραν συνολικά, βάρος νεογνών, ηλικία κύησης, χρόνος παραμονής νεογνών σε θερμοκοιτίδα κλπ)

ευχαριστώ!!!

ζιπεν σου εστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

μπράβο βρε τριδυμομανούλες!!! Καλή δύναμη σας εύχομαι, να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδιά σας κάθε στιγμή (όσο γίνεται με τόση κούραση και τρέξιμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Bijoux, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά μεσολάβησε η αμνιο κ τα αμέλησα όλα για λίγο. Στην περίπτωσή μου την αποτυχία την απέδιδαν στην κακή ποιότητα των ωαρίων κ εμβρύων. Στην 3η προσπάθεια μου άλλαξε πάλι τα φάρμακα κ ορίστε τα τρίδυμα. Καλά κάνεις κ είσαι αισιόδοξη. Κι εγώ έτσι ήμουν. Μετά την ψυχρολουσία του αρνητικού ξεκινούσα πάλι απ 'την αρχή με πολλή μεγάλη χαρά. Μην απογοητεύεσαι κ μη σκεφτείς ποτέ να τα παρατήσεις. Καλή επιτυχία.

 

Αγαπητη Efpaz, μήπως μπορεις να εξηγησεις τι εννοεισ αλλαξες τα φάρμακα? και μενα μου είπαν οτι εχω κακη ποιότητα ωαρίων αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο. Μπορεις να με βοηθησεις?

Σε ευχαριστω προκαταβολικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σιγουρα μπορεις να κανεις διαφορα πραγματα για την κακη ποιοτητα των ωαριων που μπορει να βοηθησουν λιγο η πολυ. Το πρώτο ειναι να ψαξεις να βρεις τι φταιει...Μηπως εχεις ψηλη FSH ?(υπάρχουν τροποι που την κατεβαζουν). Εμενα ας πουμε ανακαλυψε ενας ενδοκρινολογος οτι εχω ψηλη ινσουλινη ,και τη ρυθμιζω.

Το αλλο ειναι να δοκιμασεις αλλα φαρμακα υπαρχουν καποια που βελτιωνουν ποιοτητα. μην το αφηνεις ετσι

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ειμαι και εγω μελουσσα τριδυμομανουλα ειμαι στη 9η εβδομαδα και εγω φοβαμαι για το τι θα ερθει βεβαια εναι πολυ νωρις ακομη για να ξερω αν θα μεινουν και τα 3 γιατι εχω αποκοληση στον εναν σακο και μικρη αιμοραγια ποτε εχω ποτε σταματαει ετσι αυτο ειναι ενας λογος που δεν μπορω να κανω μειωσει μια και το ποσοστο να χασω ολη την κυηση ανεβενει στο 10%-12% κατι που ετσι και αλλιωσ δεν ηθελα να κανω εγω δεν εχω παρα να προσευχηθω αν εχετε εμπειρια που μπορει να βοηθησει περιμενω με χαρα και αγωνια

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ειμαι και εγω μελουσσα τριδυμομανουλα ειμαι στη 9η εβδομαδα και εγω φοβαμαι για το τι θα ερθει βεβαια εναι πολυ νωρις ακομη για να ξερω αν θα μεινουν και τα 3 γιατι εχω αποκοληση στον εναν σακο και μικρη αιμοραγια ποτε εχω ποτε σταματαει ετσι αυτο ειναι ενας λογος που δεν μπορω να κανω μειωσει μια και το ποσοστο να χασω ολη την κυηση ανεβενει στο 10%-12% κατι που ετσι και αλλιωσ δεν ηθελα να κανω εγω δεν εχω παρα να προσευχηθω αν εχετε εμπειρια που μπορει να βοηθησει περιμενω με χαρα και αγωνια

οσες ειστε υποψηφιες τριδυμουλες μη φοβαστε

εχω 2 αορια και μια μικρη 16 μηνων γεννηθκαν στις 34 εβδομαδες

ημουν ξαπλα μοο τουαλετα και μπανιο διατροφη κιλα 2 ανα μηνα και απο την 28η εβδ μπηκα στο ιπποκρατειο θεσ/νικης για παρακολουθηση μεχρι να γεννησω

αυτο ειναι και το καλυτερο γιατι νιωθεις σιγουρια και οτι και να συμβι εχει την καλυτερη νεογνολογικη στη β.ελλαδ πρεπει να κανεις και ενεσεις στην 28 εβδ για τα πνευμονια σε περιπτωση προωρου τοκετου

γεννηθηκαν 2κ .1.8 και 1.5 η μικρη

ειναι υγιεστατα

το δυσκολο ειναι οτι θα χρειαστεις βοηθεια στο σπιτι οποσδηποτε

προσοχη οχι βολτες πολυ κρεας χυμους αναλατα οχι τηγανητα οχι γλυκα πολλα και ολα θα πανε καλα

και πανω απολα να σκεφτεσαι οτι ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια που σε περιμενει

καλ τυχ οτι χρειαστεις στειλλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

οσες ειστε υποψηφιες τριδυμουλες μη φοβαστε

εχω 2 αορια και μια μικρη 16 μηνων γεννηθκαν στις 34 εβδομαδες

ημουν ξαπλα μοο τουαλετα και μπανιο διατροφη κιλα 2 ανα μηνα και απο την 28η εβδ μπηκα στο ιπποκρατειο θεσ/νικης για παρακολουθηση μεχρι να γεννησω

αυτο ειναι και το καλυτερο γιατι νιωθεις σιγουρια και οτι και να συμβι εχει την καλυτερη νεογνολογικη στη β.ελλαδ πρεπει να κανεις και ενεσεις στην 28 εβδ για τα πνευμονια σε περιπτωση προωρου τοκετου

γεννηθηκαν 2κ .1.8 και 1.5 η μικρη

ειναι υγιεστατα

το δυσκολο ειναι οτι θα χρειαστεις βοηθεια στο σπιτι οποσδηποτε

προσοχη οχι βολτες πολυ κρεας χυμους αναλατα οχι τηγανητα οχι γλυκα πολλα και ολα θα πανε καλα

και πανω απολα να σκεφτεσαι οτι ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια που σε περιμενει

καλ τυχ οτι χρειαστεις στειλλε μου πμ

 

σε ευχαριστω πολυ μου δινεις κουραγιο και στην πατρα που μενω εγω εχουμε το πανεπιστημιακο δεν εχω βεβαια καποιο γιατρο να τον γνωριζω η να μου εχουν πει οτι θα με αναλαβει καποιος που να εχει εμπειρια σε πολυδιμη κυηση τλπ αν χρειαστω κατι θα σου στειλω πμ σε ευχαριστω και να σου ζησουν τα μωρακια σου

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι νέα στο forum, περιμένουμε τριδυμα [με σπερματενχυση], τελευταια περιοδος 09/11/10.Εχω πελαγωσει.Πως τα βγαζουν περα δυο ατομα με τρια μωρα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...