Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3δυμακια? Τι γίνεται? Τρίδυμα!


Recommended Posts

Κάνω ένα νέο θέμα για μερικές απορίες!

Τι γίνετε αν με την εξωσωματική παρά μένουν παραπάνω από δυο ας πούμε 3διμακια ? Υπάρχει ζόρι;

Τι κυνδινοι υπάρχουν?

οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει.

 

Καλή φάση με την μια ε?

 

ΧΑΧΧΑ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε μενα επιασαν και τα 3 και τον 3ο μηνα εμεινε το ενα.

ειχα πανικοβληθει,πρεπει να εχεις πολλη βοηθεια.

θαυμαζω τις γυναικες με τα διδυμα φαντασου ποσο με τα τριδυμα.

οι κινδυνοι ειναι πολλοι αλλα παρα πολλες κοπελες τα καταφερνουν.

προσωπικα ξερω μια που εφτασε μεχρι την μεση του 9ου μηνα :shock: και εχει τρια κουκλακια υγιεστατα.

σκεψου οτι καθε εγκυμοσυνη εχει τους κιδυνους της,ποσο μαλλον με πανω απο 1 εμβρυα.ομως μην σε ανησυχει κατι τωρα.πιασε εσυ 3 και ολα θα πανε καλα.θα ερθουμε και εμεις για βοηθεια :lol::lol::lol:

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα νέο θέμα για μερικές απορίες!

Τι γίνετε αν με την εξωσωματική παρά μένουν παραπάνω από δυο ας πούμε 3διμακια ? Υπάρχει ζόρι;

Τι κυνδινοι υπάρχουν?

οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει.

 

Καλή φάση με την μια ε?

 

ΧΑΧΧΑ :lol::lol::lol::lol:

 

Christinech, σύμφωνα με τον Ελληνικό νόμο, σε γυναίκες μέχρι 40 ετών βάζουν έως και 3 γονιμοποιημένα ωάρια και σε γυναίκες άνω των 40 ετών βάζουν έως και 4 ωάρια. Αρα μέχρι και τετραδυμα μπορεί να κάνει μία γυναίκα με εξωσωματική! Εμένα μου έβαλαν 3 (είμαι 30 χρονών) και έπιασα 2.

 

Οι λύση εάν οι γονείς δεν επιθυμούν να κρατήσουν τρίδυμα ή τετράδυμα είναι η "μείωση". Γενικά, οι πολύδυμες κυήσεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου, πόσο μάλλον εάν δεν μιλάμε για 2 αλλά για 3 ή 4 έμβρυα. Οι γιατροί δεν ενθουσιάζονται καθόλου με αυτή την προοπτική γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος προωρότητας των εμβρύων (ένα μόνο από τα πιθανά προβλήματα) με ό,τι αυτό συνεπάγεται και γι' αυτό και συστήνουν και οι ίδιοι πολλές φορές να γίνει μείωση των εμβρύων. (τώρα βέβαια αν είχα "πιάσει" τρίδυμα θα τα μείωνα μόνο εάν μου έλεγε ο γιατρός ότι επιβάλλεται λόγο πιθανού κινδύνου της υγείας μου ή της υγείας των εμβρύων. Με τι καρδιά να τα μειώσω???)

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου το προτειναν αλλα ημουν κατηγορηματικη.συγκεκριμενα τους ειχα ζητησει να μου πουν τους κινδυνους της μειωσης η του να τα κρατησω και αυτο μονο και μονο επειδη μου το προτειναν.

και να που εμεινε μονο το ενα.ο γιατρος μου δεν ειχε προβλημα να με κρατησει νε 3δυμα οποτε το αφησα στα χερια του Θεου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγα για β επιπεδου στο νοσοκομειο (πανεπιστημιακο Λαρισας) ακουσα την γιατρο-γενετιστρια που θα με εξεταζε οτι στο νοσοκομειο ειχαν κοπελα με 7δυμα :shock: αλλα ηταν πολυ χαλια αλλα προσπαθουσαν οι γιατροι να κρατησουν οσα περισσοτερα μπορουσαν. δεν εμαθα ομως την καταληξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν πηγα για β επιπεδου στο νοσοκομειο (πανεπιστημιακο Λαρισας) ακουσα την γιατρο-γενετιστρια που θα με εξεταζε οτι στο νοσοκομειο ειχαν κοπελα με 7δυμα :shock: αλλα ηταν πολυ χαλια αλλα προσπαθουσαν οι γιατροι να κρατησουν οσα περισσοτερα μπορουσαν. δεν εμαθα ομως την καταληξη.

 

Για τα 7δυμα φταίει -εκτός από τους γονείς- και ο επιεικώς απαράδεκτος γιατρός του ζευγαριού! Είναι παράνομο να γίνεται εμβρυομεταφορά τόσων γονιμοποιημένων ωαρίων και πολύ επικίνδυνο για την υγεία της ίδιας της εγκύου και των μωρών! Έλεος πια! Για μωρά μιλάμε, όχι για μια εξάδα αυγά!!! :evil:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε κάνει επιτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής : τι πρωτόκολλο ακουληθήσατε και σε ποια ημέρα μεταφέρθηκαν τα έμβρυα, με ποια προσπάθεια τα καταφέρατε:

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα. Εγώ είμαι έγκυος 20 w σε τρίδυμα. Προβληματίστηκα όταν είδαμε τους τρεις σάκους. Θεώρησα υποχρέωσή μου κ σ' εμένα και στα μωρά κ έτσι συζήτησα με ένα γιατρό την περίπτωση της μείωσης. Αυτό που δεν μπόρεσε να μου αποκλείσει είναι η περίπτωση της προωρότητας, ακόμη κ στην περίπτωση που θα αφήναμε τα δύο μόνο έμβρυα. Έτσι αποφασίσαμε να συνεχίσουμε την εγκυμοσύνη ως έχει, με όποιους κινδύνους (κυρίως την προωρότητα), να προσέχω όσο περισσότερο γίνεται κ με όσο πιο στενή ιατρική παρακολούθηση για να προλάβουμε ότι προκύψει έγκαιρα. Για να απαντήσω και στην ερώτηση της bijoux, προσωπικά έμεινα έγκυος με την 3η προσπάθεια ακολουθώντας μακρύ πρωτόκολλο. Η μεταφορά των εμβρύων έγινε κ τις τρεις φορές την 4η ημέρα από την ωοληψία.

Link to comment
Share on other sites

Efpaz σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εμείς ξεκινάμε σύντομα την 3η μας προσπάθεια και ευελπιστούμε να υπάρξη ευτυχής κατάληξη. Εγώ την πρώτη φορά έκανα μακρύ πρωτόκολλο, την δεύτερη βραχύ, μετά έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέσα την υδροσάλπιγγα που είχα και τώρα ξεκινάμε...!

 

Τι να πω... Ελπίζω!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα εάν δεν σε ταλαιπωρώ. Όταν έγινε η μεταφορά των εμβρύων, ποιά ήταν η εικόνα τους δηλαδή τι κυτταρική διαίρεση είχαν; Σε ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά, τελικά πιάνουν αυτά που έχουν την τέλεια ποιότητα ή παίζει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Efpaz σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εμείς ξεκινάμε σύντομα την 3η μας προσπάθεια και ευελπιστούμε να υπάρξη ευτυχής κατάληξη. Εγώ την πρώτη φορά έκανα μακρύ πρωτόκολλο, την δεύτερη βραχύ, μετά έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέσα την υδροσάλπιγγα που είχα και τώρα ξεκινάμε...!

 

Τι να πω... Ελπίζω!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα εάν δεν σε ταλαιπωρώ. Όταν έγινε η μεταφορά των εμβρύων, ποιά ήταν η εικόνα τους δηλαδή τι κυτταρική διαίρεση είχαν; Σε ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά, τελικά πιάνουν αυτά που έχουν την τέλεια ποιότητα ή παίζει αυτό;

 

Βijoux καλησπέρα,

 

εγώ είμαι 27 εβδομάδων έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη εξωσωματική. Έκανα μακρύ πρωτόκολλο, η εμβρυομεταφορά έγινε την 3η μέρα και η κυτταρική διαίρεση των 3 γονιμοποιημένων ωαρίων που μου μετέφεραν ήταν: 7, 7 και 6 (για 3η μέρα το φυσιολογικό είναι να έχουν 5-8 κύτταρα). Ειλικρινά δεν ξέρω αν εμφυτεύονται μόνο τα ωάρια με τέλεια ποιότητα, μάλλον η επιτυχία στην εμφύτευση εξαρτάται και από άλλους παράγοντες και όχι μόνο από την ποιότητα (αλλιώς φαντάζομαι ότι θα είχαν σίγουρη επιτυχία οι γυναίκες με πολύ καλή ποιότητα ωαρίων, αλλά εντάξει, δεν είμαι και γιατρός :lol: ).

 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην προσπάθεια σου και σύντομα να μας γράψεις τα ευχάριστα. Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε! :wink:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jeanne σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Σου εύχομαι τα καλύτερα για μια άψογη εγκυμοσύνη και χαρούμενο ερχομό για τα παιδάκια σου.

Μακάρι να πετύχει και η δική μας προσπάθεια αυτή τη φορά... Η αλήθεια είναι, και βέβαια δεν ξέρω εάν είναι καλό αυτό, ότι νοιώθω μια αισιοδοξία σαν αυτή που είχα στη πρώτη προσπάθεια που ήμασταν και λίγο ανυποψίαστοι... εννοώ ότι κάναμε ακριβώς ότι μας είπε ο γιατρός μας χωρίς όμως να έχουμε ψάξει ή σκεφτεί καν την πιθανότητα αποτυχίας. Και βέβαια μας ήρθε χοντρή κεραμίδα... Την δεύτερη φορά ήμουν πιο προετοιμασμένη και για ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω... έχω πολύ άγχος.

 

Κάπου νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι έχουμε και τον ίδιο γιατρό? Σε κάποια σελίδα που είναι γραμμένα τα ονόματά και δίπλα των γιατρών (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Anyway όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Jeanne σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Σου εύχομαι τα καλύτερα για μια άψογη εγκυμοσύνη και χαρούμενο ερχομό για τα παιδάκια σου.

Μακάρι να πετύχει και η δική μας προσπάθεια αυτή τη φορά... Η αλήθεια είναι, και βέβαια δεν ξέρω εάν είναι καλό αυτό, ότι νοιώθω μια αισιοδοξία σαν αυτή που είχα στη πρώτη προσπάθεια που ήμασταν και λίγο ανυποψίαστοι... εννοώ ότι κάναμε ακριβώς ότι μας είπε ο γιατρός μας χωρίς όμως να έχουμε ψάξει ή σκεφτεί καν την πιθανότητα αποτυχίας. Και βέβαια μας ήρθε χοντρή κεραμίδα... Την δεύτερη φορά ήμουν πιο προετοιμασμένη και για ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω... έχω πολύ άγχος.

 

Κάπου νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι έχουμε και τον ίδιο γιατρό? Σε κάποια σελίδα που είναι γραμμένα τα ονόματά και δίπλα των γιατρών (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Anyway όλα καλά!

 

Bijoux καλημέρα,

 

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Ο γιατρός μου είναι ο Τσιριγώτης στο κέντρο ΑΚΕΣΩ. Καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη, πολύ σύντομα θα γίνεις μανούλα και άλλωστε η απαισιοδοξία δεν βοηθάει σε τίποτα. Αν καταφέρεις να ελέγξεις και το άγχος θα είσαι άψογη :wink: (ξέρω, ξέρω πόσο δύσκολο είναι δεν μιλάω έξω από το χορό, έκανα με άλλο γιατρό 3 προσπάθειες με ενέσεις, 5 με χάπια και 1 σπερματέγχυση πριν την εξωσωματική και ξέρω το άγχος και πως είναι η αποτυχία).

 

Με το καλό!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχες τραβήξει και εσύ την περιπετειούλα σου πριν καταλήξεις στον Τσιριγώτη (έχουμε τον ίδιο γιατρό όντως)... Σου εύχομαι και πάλι τα καλύτερα και να μην χαθουμε στο διαδίκτυο...

 

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Bijoux, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά μεσολάβησε η αμνιο κ τα αμέλησα όλα για λίγο. Στην περίπτωσή μου την αποτυχία την απέδιδαν στην κακή ποιότητα των ωαρίων κ εμβρύων. Στην 3η προσπάθεια μου άλλαξε πάλι τα φάρμακα κ ορίστε τα τρίδυμα. Καλά κάνεις κ είσαι αισιόδοξη. Κι εγώ έτσι ήμουν. Μετά την ψυχρολουσία του αρνητικού ξεκινούσα πάλι απ 'την αρχή με πολλή μεγάλη χαρά. Μην απογοητεύεσαι κ μη σκεφτείς ποτέ να τα παρατήσεις. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γειά σας , είναι η πρώτη μου φορά, κσι μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις,απο τη μία χαίρομαι και απο την άλλη σκέφτομαι αρνητικά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν παίζει ρόλο η ξεκούραση μετά την εμρυομεταφορά και αν αρκούν οι τρείς μέρες στο κρεβάτι, μετά απο αυτές μπορείς να επιστρέψεις στην δουλειά??να οδηγήσεις??Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε κάνει επιτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής : τι πρωτόκολλο ακουληθήσατε και σε ποια ημέρα μεταφέρθηκαν τα έμβρυα, με ποια προσπάθεια τα καταφέρατε:

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ ακολούθησα το πρωτόκολλο εκείνο, με το οποίο ξεκινάς τη διαδικασία από την 20ή μέρα του κύκλου. Πέτυχα με την πρώτη και περιμένω πλέον τα διδυμάκια μου!! Όμως, να εμπιστευτείς καλύτερα το γιατρό σου -και αν δεν τον εμπιστεύεσαι αρκετά- πάρε και μία δεύτερη γνώμη... Εμείς είχαμε φραγμένη τη δεξιά σάλπιγγα και μάλλον δύσκολη στη χρήση την αριστερή, αν και αυτό δε φαινόταν εξ' αρχής! Τα συν ήταν ότι είχαμε καλό σπερμοδιάγραμμα και καλή παραγωγή αυγών. Οπότε κάθε περίπτωση θεωρείται μοναδική... Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή επιτυχία στην πορεία σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , είναι η πρώτη μου φορά, κσι μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις,απο τη μία χαίρομαι και απο την άλλη σκέφτομαι αρνητικά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν παίζει ρόλο η ξεκούραση μετά την εμρυομεταφορά και αν αρκούν οι τρείς μέρες στο κρεβάτι, μετά απο αυτές μπορείς να επιστρέψεις στην δουλειά??να οδηγήσεις??Σας ευχαριστώ.

 

Ξένια, εμένα μου είπαν για 10 ημέρες καθισιό, αλλά καθισιό με τα όλα του!! Δε θα κάνεις μου είπαν τίποτα μέχρι να δούμε τα αποτελέσματα! Και πήρα αναρρωτική και ευτυχώς έπιασε τόπο!! Καλύτερα να μην το ρισκάρεις! Αυτό με τις 3 μέρες μου το είχαν πει όταν έκανα (ανεπιτυχή) σπερματέγχυση.

Και φυσικά όταν επιστρέψεις, όχι πολλά πολλά ζόρια!!! Καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ κ.ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ, ΕΜΒΥΟΓΕΝΕΣΗΣ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ 445 ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΔΕΙΞΕ 1450 ΜΟΝΑΔΕΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΒΡΥΟ..Η ΔΥΟ Ή ΤΡΙΑ . ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ 3 ΩΑΡΙΑ ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ. ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΝΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ...ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΦΟΡΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ..ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΚΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , είναι η πρώτη μου φορά, κσι μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις,απο τη μία χαίρομαι και απο την άλλη σκέφτομαι αρνητικά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν παίζει ρόλο η ξεκούραση μετά την εμρυομεταφορά και αν αρκούν οι τρείς μέρες στο κρεβάτι, μετά απο αυτές μπορείς να επιστρέψεις στην δουλειά??να οδηγήσεις??Σας ευχαριστώ.

Καταρχήν κορίτσια καλό κουράγιο και πάνω απ΄όλα θετική σκέψη:)

Εμείς κάναμε τρείς προσπάθειες, οι 2 πρώτες σ΄ένα κέντρο στη Βόρεια Ελλάδα και η τρίτη και πετυχημενη στην Αθήνα (αν θέλετε μπορώ να σας πώ ποιο σε προσωπικό μνμ). Η εμβρυομεταφορά εγινε 2 μέρες μετά την ωοληψία και η ποιότητα των ωαρίων δεν είναι το καθοριστικό για το αν θα υπάρξει σύλληψη, σίγουρα όμως παίζει ρόλο μετά. Όσο για την ξεκούραση που ρωτάς, εμάς ο γιατρός μας μας είπε ότι το πρώτο 48ωρο μπορώ να κάνω ό,τι θέλω, ακόμη και να ταξιδέψω. Από εκεί και πέρα όμως μου συνέστησε ξεκούραση και όση περισσότερη προσοχή μπορώ. Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει τον "κόπο", έφόσον γίνεται να μην πας στη δουλειά ή να μην οδηγήσεις, να το αποφύγεις για 7-10 μέρες.

Εμένα, για να καταλάβεις, ο άντρας μου ούτε το παντζούρι δεν με άφηνε να ανεβάσω.:)

4XDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Vickypap, και καλησπέρα σ'όλα τα κοριτσια του forum! Ειμαι καινούργιο μελος και αρκετα φοβισμενη παρ'ότι διανύω την δεύτερή μου εγκυμοσύνη.Εχω ενα κοριτσάκι 8 ετών με καισαρικη και φυσιολογικη σύληψη και τώρα μετα την 3η εξωσωματικη έχω τριδυμα.Σε μια εβδομαδα κλεινω τον 3ο μήνα και την μεθεπομενη εβδομάδα θα κάνουμε μείωση το ένα εμβυο λόγω επικινδυνοτητας πρόωρου τοκετού.Δεν σου κρύβω πως φοβάμαι μην ανοικω στο μικρο ποσοστό αποβολής που δίνουν για τα απομεινοντα εμβρυα κατα την μείωση του ενός.

Σε παρακαλώ απάντησέ μου αν ειχες κάποα συμπτώματα όταν παλλινδρόμησαν τα δύο εμβρυάκια σου μεχρι τον 3ο μήνα ? Δεν σου κρύβω πως θα παρακαλούσα κι εγώ να αποφασίσει η φύση απο το να μπω σ'αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία...:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Bijoux καλημέρα,

 

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Ο γιατρός μου είναι ο Τσιριγώτης στο κέντρο ΑΚΕΣΩ. Καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη, πολύ σύντομα θα γίνεις μανούλα και άλλωστε η απαισιοδοξία δεν βοηθάει σε τίποτα. Αν καταφέρεις να ελέγξεις και το άγχος θα είσαι άψογη :wink: (ξέρω, ξέρω πόσο δύσκολο είναι δεν μιλάω έξω από το χορό, έκανα με άλλο γιατρό 3 προσπάθειες με ενέσεις, 5 με χάπια και 1 σπερματέγχυση πριν την εξωσωματική και ξέρω το άγχος και πως είναι η αποτυχία).

 

Με το καλό!

 

Και εγώ για τα διδυμάκια μου είχα γιατρο τον Τσιριγώτη, με την πρώτη προσπαθεια μετά από επανειλημένες προσπάθειες σε δυο άλλα κέντρα. Καλή επιτυχία από την καρδιά μου. Και χαιρετισμούς στον Τσιριγώτη. Αν μου το επιτρέψουν οι καταστάσεις θα προσπαθήσω και για τρίτο (ή 3ο + 4ο πακέτο). Αν και δεν είχαμε καμιά βοήθεια και τα θήλασα και μέχρι 21 μηνών (τώρα είναι 26) δε θα άλλαζα την εμπειρία των διδύμων με τίποτα στον κόσμο.

Και πάλι καλή επιτυχία

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα κοριτσια!

ειμαι καινουργια, 40 ετων και ειμαι εγκυος μετα απο την 2η εξωσωματικη. Αυτη τη στιγμη ειμαι στην 9η εδβομαδα κυησεως και εχω τριδυμα.

Ο γιατρος μου προτεινει μειωση,για αποφυγη τυχον επιπλοκων στο μελλον. Ομως δεν μπορω να αποφασισω κατι τετοιο. Εχει καμια σασ φερει εις περας μια τετοια εγκυμοσυνη? Ποιες οι δυσκολιες? Σε ποια εδβομαδα φερατε στο κοσμο τα παιδακια σας??

 

Αν μπορει καποια να βοηθησει σας παρακαλω...!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ...τυχαια σημερα ειδα το φορουμ ψαχνοντας....

ειμαι 33 και μητερα τριδυμων (2 κοριτσια -1 αγορι ) 10 μηνων περιπου ....

 

η εγκυμοσυνη ηταν καλη αλλα με πολυ προσοχη ,,σε ολη την διαρκεια της

δεν εκανα απολυτως τιποτα ...τα εκανε ολα ο καλος μου και μαγειρευαν

οι μαμαδες ...ημουν ξαπλα...εβγαινα απο το σπιτι μονο για τον γιατρο ...

γεννησα στην 37η εβδομαδα και σε αυτο βοηθησε το γεγονος οτι ημουν ξαπλα και οτι δεν πηρα καθολου κιλα (βεβαια ειχα εμετους ολο το 9μηνο)

 

αυτο που εγω εμαθα ψαχνοντας ειναι πως οσα μπορουν να συμβουν

αν κρατησεις τα μωρα ....υπαρχει πιθανοτητα μεγαλυτερη να συμβουν αν κανεις μειωση διοτι ο οργανισμος κανει συσπασεις για να αποβαλλει το εμβρυο που μειωθηκε ,,,,

 

οτι και αν αποφασισεις σου ευχομαι το καλυτερο....

 

αν τα κρατησεις ΞΑΠΛΑ και ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ...ΟΧΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΑ ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ(22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ (2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΙ 1 ΑΓΟΡΑΚΙ).ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΤΡΙΔΥΜΑΚΙΑ3 ΣΩΣΤΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ....ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΑΙΣΙΟ 4 ΜΗΝΟ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...