Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Kορίτσια

χθες δοκίμασα ένα κόλπο που απο κάπου το είχα διαβάσει

(δεν θυμάμαι)

 

για τα λίπη που έχουν κολλήσει στις κατσαρόλες και στα ταψιά

και που δεν φεύγουν με τίποτα: :evil:

 

ΑΛΑΤΙ ΧΟΝΔΡΟ + ΣΟΔΑ

 

Ρίξτε στα κολλημένα/ξεραμένα λίπη λίγο αλάτι χονδρό +σόδα

τρίψτε ελαφρά με το σύρμα του (βρεγμένου) σφουγγαριού σας...

 

....και ελάτε να μου πείτε!!!!!! :-P

 

(εγώ δεν έχω ξαναδεί την κατσαρόλα μου πιο καθαρή!!)

Link to comment
Share on other sites

η ερώτησή μου είναι η εξής : ήθελα να κάνω τη ρύθμιση του βαθμού σκληρότητας στο πλυντήριο και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή ρώτησα στην εταιρία ύδρευσης της περιοχής μου και μου είπαν οτι είναι 10d που σήμαινε οτι έπρεπε να ρυθμίσω τη λειτουργια στη βαθμίδα 2 (για μέτριας σκληρότητας νερό) και έτσι έκανα.....όταν πήγα να βάλω το απορρυπαντικό πλυντηρίου (σκόνη sonett) έγραφε στις οδηγίες οτι για καλύτερα αποτελέσματα να προσαρμόσω τη ρύθμιση για σκληρότητα 10 μονάδες παραπάνω απο την κανονική τιμή σκληρότητας του νερού της περιοχής μου, οπότε θα πήγαινα τη ρύθμιση στη βαθμίδα 4 του πλυντηρίου.....τελικά τι να κάνω????

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ... πώς να καθαρίσω την πλάκα στο ατμοσίδερο;;; Επίσης όταν πατάω για να βγάλει ατμό πολλές φορές βγάζει κάτι σα σκουριές ...πώς να το καθαρίσω από μέσα;;;

(αν το έχετε ξαναγράψει παραπέμψτε με...44 σελίδες είναι αυτές...πώς να τις διαβάσω όλες)...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα...

ηθελα να σας πω ενα καινουριο μυστικο που ανακαλυψα τυχαια χθες..

λοιπον οι μεσωπορτες του σπιτιου μου ειναι λευκες...χθες καταλαθος ενω ειχα βαμενα κοκκινα τα νυχια μου χτυπησα το χερι μου στο κασωμα της πορτας κ αφησε μια κοκκινη γραμμη απο τα νυχια μου...

πηρα κ εγω λοιπον βαμβακι με ασετον κ το εβγαλα μια χαρα...αλλα ελα μου που το δοκιμασα σε ολη την πορτα γιατι ειχε κ αλλα στιγματα απο διαφορα χτυπηματα που με σκετο απορυπαντικο πολεμουσα κ νομιζα οτι δεν εβγαιναν...τωρα με το ασετον γβηκαν τα περισοτερα...

και επισης το εκανα και στις μπαλκονοπορτες αλουμινιου που εχω κ απο κει εβγαλα παρα πολλα μικρα στιγματα κ γραμμες απο χτυπηματα ..

δοκιμαστε το κ θα με θυμηθητε

Link to comment
Share on other sites

το ασετόν μου το είπε μαραγκός για τις ξύλινες πόρτες-κουφώματα που έχω!

όντως τέλειο καθάρισμα!

 

Koρίτσια είστε σίγουρες; Το ασετόν και το οινόπνευμα καταστρέφουν το λούστρο ή τη μπογιά σ΄αυτές τις επιφάνειες, θέλει πολύ προσοχή! Σε έσχατη ανάγκη κάντε το τοπικά μόνο και αμέσως μετά καθαρίστε με νερό.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε...το ασετον λειτουργει ως διασπαστης του χρώματος για αυτο βγαίνει ο λεκες!

Ειναι σαν το white spirit που διαλύουμε εκει τις μπογιες που δεν ειναι διαλυόμενες με νερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε...το ασετον λειτουργει ως διασπαστης του χρώματος για αυτο βγαίνει ο λεκες!

Ειναι σαν το white spirit που διαλύουμε εκει τις μπογιες που δεν ειναι διαλυόμενες με νερο.

 

Ναι ναι έτσι ακριβώς. Μη σας κακοφανεί άμα φύγει και το χρώμα της πόρτας μαζί… εγώ έτσι ξέβαψα τη καρέκλα της θειας μου όταν ήμουν ποιο μικρή…:shock::mrgreen::roll:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον βαζουμε στον καθρεπτη λιγο αφρο ξυρισματος και με ενα πανακι απλωνουμε κ καθαριζουμε τον καθρεπτη με τον αφρο.

δεν χρησιμοποιουμε τιποτα αλλο μετα απο αυτο.

επαναλαμβανουμε ξανα τη διαδικασια οταν χρειαστει , περιπου μια φορα το μηνα.

ετσι οταν κανουμε μπανιο κ δημιουργουντε υδρατμοι ο καθρεπτης μενει πεντακαθαρος χωρις να χρειαζεται να τον σκουπιζουμε για να κοιταχτουμε με αποτελεσμα να αφηνει μακιες...οπως κανει καθε φορα ο συζηγος οταν ξυριζεται ...

 

ακομε δεν το εχω δοκιμασει...αλλα στην τηλεοραση που το εβλεπα οντως ειναι καταπληκτικο...

 

Κοριτσια Σ.Ο.Σ. !!!!

Βρηκα ενδιαφερον αυτο το κολπακι που γραψατε και ειπα να το δοκιμασω..:rolleyes:

Εβαλα που λετε σε ενα πανακι λιιγο αφρο ξυρισματος Gillette.

Ετριψα που λετε τους καθρεφτες... Και γινανε τοοοσο θαμποι που δεν εβλεπα τιποτα!! :evil:

Και επειδη δεν εφευγε με τιποτα αυτη η θαμπαδα σπαταλησα και σχεδον μισο μπουκαλι καθαριστικο τζαμιων για να καθαρισω [εχουμε και μεγαλους καθρεφτες...]

Εσεις το δοκιμασατε και μεινατε ευχαριστημενες?

Τι εκανα αραγε λαθος?? :confused:

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Σ.Ο.Σ. !!!!

Βρηκα ενδιαφερον αυτο το κολπακι που γραψατε και ειπα να το δοκιμασω..:rolleyes:

Εβαλα που λετε σε ενα πανακι λιιγο αφρο ξυρισματος Gillette.

Ετριψα που λετε τους καθρεφτες... Και γινανε τοοοσο θαμποι που δεν εβλεπα τιποτα!! :evil:

Και επειδη δεν εφευγε με τιποτα αυτη η θαμπαδα σπαταλησα και σχεδον μισο μπουκαλι καθαριστικο τζαμιων για να καθαρισω [εχουμε και μεγαλους καθρεφτες...]

Εσεις το δοκιμασατε και μεινατε ευχαριστημενες?

Τι εκανα αραγε λαθος?? :confused:

 

Μήπως ήταν τζελ???Το έχω κάνει με αφρό και ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα,με τζελ όμως δεν γίνεται...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ... πώς να καθαρίσω την πλάκα στο ατμοσίδερο;;; Επίσης όταν πατάω για να βγάλει ατμό πολλές φορές βγάζει κάτι σα σκουριές ...πώς να το καθαρίσω από μέσα;;;

(αν το έχετε ξαναγράψει παραπέμψτε με...44 σελίδες είναι αυτές...πώς να τις διαβάσω όλες)...

mpempouli βρήκα αυτό για το εσωτερικό http://meacolpa.blogspot.com/2010/05/2_21.html

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γειιιιιιια σαααας θέλω βοήθεια… εγώ που την έκανα την ανοησία έβαλα μαζί με τα άσπρα και ένα κόκκινο και τώρα έγιναν όλα ροζ :P τι να κάνω μπορώ να τα επαναφέρω στο αρχικό τους άσπρο ?

Link to comment
Share on other sites

Γειιιιιιια σαααας θέλω βοήθεια… εγώ που την έκανα την ανοησία έβαλα μαζί με τα άσπρα και ένα κόκκινο και τώρα έγιναν όλα ροζ :P τι να κάνω μπορώ να τα επαναφέρω στο αρχικό τους άσπρο ?

 

Εγώ σε τέτοια περίπτωση έβαζα ξανά όλα τα λευκά να πλυθούν αμέσως με λίγο λευκαντικό και συνήθως αν όχι όλα,τα περισσότερα επανέρχονται!!Καλή επιτυχία!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειιιιιιια σαααας θέλω βοήθεια… εγώ που την έκανα την ανοησία έβαλα μαζί με τα άσπρα και ένα κόκκινο και τώρα έγιναν όλα ροζ :P τι να κάνω μπορώ να τα επαναφέρω στο αρχικό τους άσπρο ?

Έχω ακούσει ότι στα χρωματοπωλεία πουλάνε ένα λευκαντικό, μάλλον ξεβαφτικό θα το έλεγα, το έπαιρνε η μητέρα μου παλιά. Νομίζω ότι ήταν σε σκόνη, έβαζε λίγο σε μια λεκάνη με νερό και τα ρούχα και μετά πλύσιμο. Βρωμάει όμως τόσο πολύ που μπορεί να είναι επικίνδυνο για την υγεία δεν μπορείς να έχεις κλειστά. Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η ξαβαφη που λετε που βγαζει τα χρωμα απο τα βαμμενα ρουχα κ βρωμαει δυστηχως δεν βγαζει το χρωμα που εβαψε μονο αλλα ξεβαφει κ το ιδιο το ρουχο η τουλαχιστον ξεθωριαζει το χρωμα του.

 

τωρα εχουν βγει κατι καινουριες σκονες που δεν βρωμανε τοσσο και βγαζουν τα χρωματα που εχουν βαψει τα ρουχα μας ακομα κ σε χρωματιστα ρουχα χωρις να ξεβαφει το χρωμα του ρουχου αλλα μονο το χρωμα το οποιο εχει βαψει επανω του.

το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες.

μια απο αυτες τις σκονες λεγεται dr. becham αν θυμαμαι καλα κ την παιρνω απο το σουπερ μαρκετ.

 

τωρα οσον αφορα το ασετον σιγουρα δεν θα το χρησιμοποιησεις πανω σε καλα επιπλα με λουστρο κ τα σκετικα..

οπως ειπα κ στο μυνημα μου εγω το χρησιμοποιησα σε λευκο κασωμα πορτας κ δεν μου εγβαλε το χρωμα οπως επισης κ πανω σε λευκα αλουμινια απο τις μπαλκονοπορτες μου.

 

τελος για τον αφρο ξυρισματος στον καθρεπτη το εχω κανει χωρις κανενα προβλημα..μηπως ο αφρος που λες ηταν τζελ οπως σε ρωτησαν κ παραπανω?τι να πω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα κ στο μυνημα μου εγω το χρησιμοποιησα σε λευκο κασωμα πορτας κ δεν μου εβγαλε το χρωμα οπως επισης κ πανω σε λευκα αλουμινια απο τις μπαλκονοπορτες μου.

 

 

Ενδιαφερομαι γι αυτο που λες πιο πανω εχω κι εγω μια λευκη πορτα που εχει σημαδια κ θελω να τα βγαλω αλλα δεν πιανει τιποτα ουτε το ασετον εσυ τελικα με τι την καθαρισες?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Στην κουζίνα μας έχουμε βάλει πάγκο από μαύρο γρανίτη. Ο μάστορας που έκανε την τοποθέτηση έκανε και αδιαβροχοποίηση. Μέσα σε λίγο καιρό χρήσης, ο γρανίτης έχει γεμίσει λεκέδες. Πιθανότατα από λεμόνια ή πορτοκάλια. Είναι χάλια! Υποτίθεται οτι πληρώσαμε το γρανίτη επειδή είναι ανθεκτικός και θα κρατήσει μια ζωή. Δεν μπορώ να το βλέπω άλλο. Τι έχω κάνει λάθος? Μια συνάδελφος στη δουλειά μου είπε οτι κι εκείνη έχει μαυρο γρανίτη και 10 χρόνια που μαγειρευει (και κόβει και λεμόνια πάνω του) δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Στην κουζίνα μας έχουμε βάλει πάγκο από μαύρο γρανίτη. Ο μάστορας που έκανε την τοποθέτηση έκανε και αδιαβροχοποίηση. Μέσα σε λίγο καιρό χρήσης, ο γρανίτης έχει γεμίσει λεκέδες. Πιθανότατα από λεμόνια ή πορτοκάλια. Είναι χάλια! Υποτίθεται οτι πληρώσαμε το γρανίτη επειδή είναι ανθεκτικός και θα κρατήσει μια ζωή. Δεν μπορώ να το βλέπω άλλο. Τι έχω κάνει λάθος? Μια συνάδελφος στη δουλειά μου είπε οτι κι εκείνη έχει μαυρο γρανίτη και 10 χρόνια που μαγειρευει (και κόβει και λεμόνια πάνω του) δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Καμμιά ιδέα?

 

Δοκίμασε την κρέμα Cif,κάνει θαύματα!!!Καλή επιτυχία!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα κ στο μυνημα μου εγω το χρησιμοποιησα σε λευκο κασωμα πορτας κ δεν μου εβγαλε το χρωμα οπως επισης κ πανω σε λευκα αλουμινια απο τις μπαλκονοπορτες μου.

 

 

Ενδιαφερομαι γι αυτο που λες πιο πανω εχω κι εγω μια λευκη πορτα που εχει σημαδια κ θελω να τα βγαλω αλλα δεν πιανει τιποτα ουτε το ασετον εσυ τελικα με τι την καθαρισες?

 

 

sandy ..εγω τις καθαρισα με ασετον και βαμβακι..μη φανταστεις ομως οτι βγηκαν ολα...βγηκαν αρκετα παντως...τουλαχιστων τα επιφανειακα χτυπηματα βγηκαν (ξερεις που περναει ξυστα καμια σκουπα ηλεκρτρικη και αφηνει το σημαδακι της και αλλα σχετικα ) , τα πολυ βαθεια που εχουν βαθιες γρατσουνιες κ εχει φυγει λιγο το χρωμα εννοειτε οτι παραμενουν ετσι..ενοικιο βλεπεις και το σπιτι το βρηκα ηδη με τετοιτα προβληματακια ομως δε σκοτιζομαι δικο μου ειναι?οτι μπορω κανω..! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα κ στο μυνημα μου εγω το χρησιμοποιησα σε λευκο κασωμα πορτας κ δεν μου εβγαλε το χρωμα οπως επισης κ πανω σε λευκα αλουμινια απο τις μπαλκονοπορτες μου.

 

 

Ενδιαφερομαι γι αυτο που λες πιο πανω εχω κι εγω μια λευκη πορτα που εχει σημαδια κ θελω να τα βγαλω αλλα δεν πιανει τιποτα ουτε το ασετον εσυ τελικα με τι την καθαρισες?

δεν δοκιμάζεις το σφουγγαράκι της scotch brite ? αυτό με την γόμα που είναι λευκό από την μια μεριά :lol::lol: εμένα καθάρισε ακόμα και την μπανιέρα από μαυρίλες που δεν φεύγαν ούτε με χλωρίνη χρόοονια τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμάζεις το σφουγγαράκι της scotch brite ? αυτό με την γόμα που είναι λευκό από την μια μεριά :lol::lol: εμένα καθάρισε ακόμα και την μπανιέρα από μαυρίλες που δεν φεύγαν ούτε με χλωρίνη χρόοονια τώρα :D

 

 

age ... εννοειτε οτι το σφουγγαρακι αυτο ειναι σουπερ κ το χρησιμοποιω συχνα..απλα σαν δευτερη λυση επειδη δεν ειχα σφουγγαρακι εκεινη τη μερα στο σπιτι εβαλα το ασετον (οχι σε επιπλα) και ηταν μια χαρα και οικονομικο...

ασε το σφουγγαρακι αυτο ειναι θαυματουργο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...