Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μια μποεμ μητροτητα...


mamyb

Recommended Posts

Τα χαρακτηριστικά των μποέμ ήταν η αδιαφορία για τη ζωή και τις έγνοιες της, η ξενοιασιά, η διαρκής ευθυμία, η σπατάλη χρημάτων, τα όνειρα για νέα και μεγαλύτερα έσοδα, έτσι που να μπορούν να εξασφαλίσουν και για την επόμενη τον ίδιο τρόπο ζωής.

 

Εγώ από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα δεν είδα κάτι τέτοιο

είδα ένα εναλλακτικο τρόπο ζωής με αυτάρκεια και αξίες και δεν μπορώ να

καταλάβω γιατί θα πρέπει όλοι να είμαστε πανομοιότυπα ρομποτάκια!!!

Και ποιοί είναι αυτοί που θα κρίνουν τον τρόπο ζωής ενός άλλου ανθρώπου?

Και γιατί θα πρέπει να απαρνηθούμε τον εαυτό μας για να συμβαδίζουμε με τα πρότυπα ποιού?

 

Πολύ απλά θα έλεγα ότι δεν μου καίγεται καρφί για το τι θα πει ο κόσμος

φτάνει να τα έχω εγώ καλά με τον εαυτό μου και με τους ανθρώπους

που έχω διαλέξει να πορεύομαι!!!

 

Πάντως προετοιμάζομαι ψυχολογικά από τώρα αν ο γιος μου δεν ασπαστεί

την δική μου στάση ζωής και έρθει αργότερα σε σύγκρουση μαζί μου!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα τ΄ αποφάσισα μποέμης για να γίνω

και για το κόσμο στο εξής δεκάρα πια δε δίνω

 

Σ΄ αυτό το ψεύτικο ντουνιά μποέμικα θα ζήσω

τη λεβεντιά, τα νειάτα μου να τα ευχαριστήσω

 

Στο κόσμο πια μποέμικα τώρα διασκεδάζω

και πόνο μέσα στη καρδία κανένα πια δε βάζω

 

( από το "Μποέμης" των Στ. Περπινιάδη και Στρ. Παγιουμτζή, στίχοι του Δ. Σέμση)

σαμ τις ιδιες πηγες εχουμε .... :lol::lol::lol::lol:

τοαθρο λεει κι αλλα ...!

τεσπα μπορει να ειμαι ευαισθητη ή ανυσηχο πνευμα( δε ξερω τι με συμφαιρει πιο πολυ στην παρουσα .... :lol: ) αλλα ....αμφισβητω....και εμενα και το περιβαλλον μου !

Link to comment
Share on other sites

παντα πιστευα και εξακολουθω να το πιστευω πως πρεπει να κανουμε αυτο που νιωθουμε οχι αυτο που πρεπει..

 

Αυτό άρια είναι η ουσία ,στο βαθμό που μπορούμε :wink:

Α! και οι άλλοι ασχολούνται μαζί μας και όσο πιστέυουνε ότι η γνώμη τους μας επιρεάζει.Αν καταλάβουνε ότι δε είναι "αόρατοι για μάς δεν έχει πλάκα και ασχολούνται με κάτι άλλο :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τσουπ να μαι κι εγώ...

Καταρχήν πιστεύω ότι ένα πιτσιρίκι αυτό που χρειάζεται είναι να το αγαπάνε και να το δείχνουν και δεύτερον να παίζει, να παίζει και να παίζει. Κι όταν λέω να παίζει δεν εννοώ να παίζει σε ένα δωμάτιο με άπειρα παιχνίδια μόνο του... αλλά να παίζει με όσα περισσότερα παιδάκια μπορεί, να κυλιέται στα πατώματα, να πασαλειβεται με λάσπες και με χώματα, να φτιάχνει και να γκρεμίζει! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ακριβά ρούχα και παιχνίδια ή καινούργια. Ο πιτσιρίκος με παιχνίδια δεν παίζει, προτιμάει να τρώει τα χώματα στην αυλούλα, να αδειάζει τα ντουλάπια και να κάνει αναρίχηση στα τραπέζια... Το καλοκαίρι θα πάμε λογικά ελεύθερο κάμπινγκ και νομίζω ότι ο μικρός θα είναι κατευτυχισμένος!!! Οι παιδότοποι μου θυμίζουν κλουβιά, γιαυτό προτιμώ τις παιδικές χαρές και τα πάρκα... Προσπαθώ να γνωρίσω όσο περισσότερα άτομα με συνομήλικα πιτσιρικάκια που να ταιριάζουμε σαν άνθρωποι για να βρισκόμαστε και να βρίσκονται και τα μικρά μας. Δεν μ'αρέσουν τα κυριλέ πράγματα, νοιώθω ότι μου δυσκολεύουν τη ζωή...

Διάφοροι μου λέγανε θα κάνεις οικογένεια και θα αλλάξεις μυαλά... έκανα το παιδάκι και μυαλά δεν άλλαξα... Αντιθέτως πλέον έχω ένα λόγο παραπάνω να μην παραιτηθώ σαν άνθρωπος, να παλεύω για ένα καλύτερο αύριο και να μην συμβιβάζομαι!!!

Δεν τα πάω καλά με τον γραπτό λόγο (δηλαδή ούτε και με τον προφορικό τα πάω καλά αλλά λέμε τώρα)... αλλά ελπίζω να βγάλατε μια άκρη σ'αυτά που θέλω να πω :D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως η τελευταια κοινωνικη συμβαση που εκανα στην ζωη μου ηταν η βαφτιση της κορης μου ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΙΚΡΑ αν και ηταν κι αυτη μποεμ ...οσο μπορουσε δλδ

:lol::lol::lol::lol::lol:

Εγώ για την βάφτιση εφαρμόζω την κινεζικη μέθοδο... με ρωτάνε πότε θα βαφτιστεί και λέω "τσιν τσαν τσον"... αλλά έχω το λαμόγιο τον σύντροφό μου που θα ενδώσει στο τέλος το ξέρω :? Πάντως σκέφτομαι να πάω στο δημαρχείο να κάνω μια ονοματοδοσία και να αφήσω το όλο θέμα να παλιώσει σαν το παλιό καλό κρασί :wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini

για αυτο :

Επίσης δεν καταλαβαινω αυτό το "θα στιγματιστεί το παιδι κτλ" που ακούω κατα καιρους....πχ θα ειναι αβαφτιστο και θα το κοροιδευουν κτλ λες και για να κανεις παρεα με εναν άνθρωπο του ζητάς ληξιαρχική πράξη ή αποδειξη αγορας ρουχων Rolling Eyes

για μενα σορρυ αλλα ειναι μακακιες!

κι εγω ετσι σκευτομουν ...αλλα ίσως επιδη το ζουζουνι σου ειναι μικρο ακομα ή γιατι δε ξερω κι εγω .....μπορει να μην σου εχει τυχει ..! ακομα!

εγω γενικα αμφιβαλω πολυ για μενα , για το αν αυτο που πρατω ειναι σωστο ή οχι ....αμφιβαλω αμφηβητω αναρωτιεμαι, ρωταω , ακουω και προχωραω

κι εγω δεν πιστευα στον ρατσισμο της υλης , νομιζα οτι δε υπαρχει , αλλα δυστηχως υπαρχει ...

επισης πριν γηνω ανυπαντρη μητερα δε πιστευα οτι υπαρχει ρατσισμος στην κοινωνικη αυτη ομαδα , ομως υπαρχει ...

τεσπα θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραζεστε τις σκεψεις σας μαζι μου ....ήτε συμφωνουμε ήτε οχι !

για μενα η καθε αποψη ειναι προς σκεψη !και μελετη

σας ευχαριστω!

(εχω αρχησει να καταλειγω ....ασχετο αλλα θα το πω , οτι παω πολυ κοντρα στο κυμα τελικα σε ολες τις αποψεις της ζωης μου και φοβαμαι θα μου βγει σε κακο :lol: και ενατξυ σε μενα οκ θα μου πεις επιλογη μου αλλα για το παιδι μου ? τι μου φταιει??? :lol::lol::lol::lol::lol: )

 

ρατσισμός υπαρχει σίγουρα δεν αντιλέγω αλλα μπορει να ειναι και αμφίδρομος. Όπως εσυ θα λες στο παιδακι σου να μην γινει spoil brat ετσι θα το λενε κι αυτο τα κακομαθημένα ψωριάρικο (τροπος του λέγειν). Ε λοιπόν ας ειμαστε εμεις καμουφλαρισμένα ψωριάρικα :lol:

Εγω με τα μυαλα που κουβαλαω ειμαι σιγουρη οτι πολλοι (και συγγενεις ακομα) με λενε περιεργη και ουφο αλλα εγω θεωρω τον εαυτο μου απλα λιγοτερο θυμα απο τους άλλους...θεωρω οτι εκεινοι δεν βλέπουν τι γινεται γυρω τους και φοράνε παρωπίδες. Ξερω οτι θα ειμαι πάντα μειοψηφία αλλα τι να κάνω...πρεπει να ζησω μ'αυτό....ελπιζω και το παιδι μου να γινει σαν εμενα (να εχω τουλαχιστον παρεα) :D

Νιωθω ρατσισμό επειδή δεν ειμαι δηλωμένη άθεη, επειδή δεν θελω το παιδί μου να παρει το ονομα του πεθερού μου, επειδή εχω πάει στο αρχαιολογικό μουσείο, επειδή κανω ομοιοπαθητική και δεν παίρνω τονους χάπια, επειδή δεν θελω να εμβολιασω το παιδί μου, επειδή θηλάζω και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο!!!!!! Ζουμε σε εξωφρενική κοινωνία και να λες καλα που εχουμε και το φόρουμ και καταλαβαινόμαστε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

yogini

για αυτο :

Επίσης δεν καταλαβαινω αυτό το "θα στιγματιστεί το παιδι κτλ" που ακούω κατα καιρους....πχ θα ειναι αβαφτιστο και θα το κοροιδευουν κτλ λες και για να κανεις παρεα με εναν άνθρωπο του ζητάς ληξιαρχική πράξη ή αποδειξη αγορας ρουχων Rolling Eyes

για μενα σορρυ αλλα ειναι μακακιες!

κι εγω ετσι σκευτομουν ...αλλα ίσως επιδη το ζουζουνι σου ειναι μικρο ακομα ή γιατι δε ξερω κι εγω .....μπορει να μην σου εχει τυχει ..! ακομα!

εγω γενικα αμφιβαλω πολυ για μενα , για το αν αυτο που πρατω ειναι σωστο ή οχι ....αμφιβαλω αμφηβητω αναρωτιεμαι, ρωταω , ακουω και προχωραω

κι εγω δεν πιστευα στον ρατσισμο της υλης , νομιζα οτι δε υπαρχει , αλλα δυστηχως υπαρχει ...

επισης πριν γηνω ανυπαντρη μητερα δε πιστευα οτι υπαρχει ρατσισμος στην κοινωνικη αυτη ομαδα , ομως υπαρχει ...τεσπα θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραζεστε τις σκεψεις σας μαζι μου ....ήτε συμφωνουμε ήτε οχι !

για μενα η καθε αποψη ειναι προς σκεψη !και μελετη

σας ευχαριστω!

(εχω αρχησει να καταλειγω ....ασχετο αλλα θα το πω , οτι παω πολυ κοντρα στο κυμα τελικα σε ολες τις αποψεις της ζωης μου και φοβαμαι θα μου βγει σε κακο :lol: και ενατξυ σε μενα οκ θα μου πεις επιλογη μου αλλα για το παιδι μου ? τι μου φταιει??? :lol::lol::lol::lol::lol: )

 

Παντως,Αρια,απο ολα οσα εχουμε πει μεχρι τωρα,αυτο μου εχει κολλησει..

Συγχωρηστε με,δεν θελω να αλλαξω θεμα,αλλα εφ'οσον μιλαμε για διαφοροποιηση,καπου κολλαει και αυτο...

Εγω δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχουν ακομα αυτα τα κολληματα.

Δεν συνεχιζω,εκτος αν η συζητηση παει προς τα εκει...

Παντως,για την ιστορια,εχουμε μαυρα χαλια...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα οι αποψεις σας εχουν πολυ ενδιαφερον !

σας ευχαριστω για τον χρονο σας

οσο για τον κινεζο Λεγκω ... μου εκαναν χτυπηματα κατω απ την μεση και με επιασαν στον υπνο και την πατησα!

και βεβαια τα χτυπηματα εξακολουθουν ... σε αλλα θεματα , αλλα τωρα εβαλα μυαλο !

αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει η αποψη που εχει εκφρασει η elias - christina μια ς και εχει υποστει (ας το πουμε προσωρεινα ετσι ) τις συνεπειες μια μποεμικης (παλι ας το πουμε προσωρηνα ετσι ) ζωης του ενος εκ των δυο κηδεμονων της !

εμεναοι γονεις μου δεν ηταν μποεμ , ηταν απλα φτωχοι ... εγω ειμαι και φτωχη και μποεμ ....

αν παλι το παιδι μου δεν ειναι ,δεκτον σεβαστον και θα το βοηθησω οσο μπορω

αλλα υλικα, εκ των πραγματων στην παρουσα φαση, ονειρα για το αυριο δε μπορω να κανω που να εμπεριεχουν μεζονετες και παραθαλλασια οικοπεδα....

αυριο παλι ...τι να σας πω , τι θα μου ξυμερωσει ....τελος να πω οτι δεν ξερω αν ειναι μποεμικο στοιχειο ή προιον μακροχρονιας ψυχοθεραπειας αυτο(χαχαχχα) , αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να παρεμβουμε στην προσωπικοτητα του ατομου !

ετσι ειναι και με το παιδι , δεν μπορεις να παρεμβεις , μεχρι ενα σημειο .... κατα συνεπια οποιαδηποτε εκδηλωση της προσωπικοτητας του παιδιου ητε ειναι συμφωνη ήτε οχι με την δικη μου ειναι δεκτη - αποδεκτη και σεβαστη κι επειδη ειναι και παιδι μου οφειλω να το βοηθησω !

αλλα στα υλικα ....δνε ξερω μεχρι που θα μπορεσω !

και αυτο δεν θελω να με κανει να μειωνεκτω σαν μανα ! (τι ιεπα παλι ... :lol: )

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ, πριν που ταιζα την μπεμπα σκεφτομουν και το αλλο..

ανεξαρτητα πως επιλεγει ο καθενας να ζησει..ποιος ο λογος τελικα να μπαινουν ταμπελες..δηλαδη εγω ας πουμε με τον α τροπο ζωης, θεωρω οτι κανω το καλυτερο για το παιδι μου.το ιδιο πιστευει και ο αλλος που εχει επιλεξει τον β τροπο ζωης..

και φυσικα οτι κανει ο καθενας το θεωρει πιο σωστο και λογικο.

 

ας πουμε εμεις για τον κυκλο μας θεωρουμαστε περιεργοι γιατι κρατησαμε το σκυλακι μας οταν ηρθε η μπεμπα..δεν μας ειπαν απλα να το διωξουμε, αλλα μετα να κανουμε και γενικη απολυμανση στο σπιτι..αυτο θεωρουν σωστο..εμεις θεωρουμε σωστο το αλλο.ε και? για καλο μας τα λενε..ετσι πιστευουν ετσι λενε..(οκ ενα παραδειγμα εφερα..)

 

εκει που θελω να καταληξω(και ελπιζω να τα καταφερω :roll: ) ειναι πως εμεις πρεπει να κανουμε αυτο που θεωρουμε σωστο..και οι υπολοιποι..ε ειναι απλα οι υπολοιποι..τι να κανουμε τωρα?ας μην μας μιμιθουν....οχουυυ...

Link to comment
Share on other sites

fasolaki αν το σκευτεις καλα

τις ταμπελες δεν τις βαζουμε εμεις

αλλα οι αλλοι

(να το ειπα και να χωρηστηκαμε εμεις και οι αλλοι ...ποιος εισαι ποιος ειναι ο αλλος?)

τεσπα ετσι ειναι ομως και λυπαμε που το λεω

εγω εσυ και δεκα ακομα ατομα δεν θα βαλουμε ταμπελες ...ο αλλος ομως τι ς βαζεις και θελει και να στις φορεσει κι ολας.... ε ! αφου ετσι ειναι !

εμενα αυτο το κοινωνιολογικο φαινομενο με απασχολει

γιατι δλδ να μου βαλεις εσυ ταμπελα αφου εγω δεν σου βαζω (τεσπα φιλολογικα μιλαω ...για να μην μπω σε λεπτομεριες και αποδειξω τα λεγομενα μου !)

κανω παρεα με πλουσιους και φτωχους ....δεν με νοιαζουν τα λεφτα τους δνε τους νοιαζουν τα δικα μου .... αλλα οταν μου βαζουν ταμπελες και με λενε " μποεμ " ειναι σνα να θελουν να δικαιολογησουν ...τι?

και αυτο τα τελευταια δυο χρονια με ενοχλει πιο πριν δεκαρα δεν εδηνα !

και οταν δεν με αγγιζουν λενε την ατακα του αιωνα που με κανει χωμα (το ομολογω) καλα εσυ το παιδι σου δεν το σκευτεσαι?

(κι εκει τα παιρνω εν κρανιο και λεω ενα οχι .... χαχαχαχχα ισαμε δυο μετα !)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα τι είναι μποεμ ; το αυτονόητο; να θέλεις πραγματικά να ζήσεις μια ζωη

απλή και να μην πηγαίνεις σαν πρόβατο στην σφαγή σε αυτά που σου ορίζουν κάποιοι άλλοι; το να έχεις απορρίψει συνειδητά

μια ψωνίστικη ζωή που το μόνο που κρύβει είναι ματαιοδοξία; Αν είναι αυτό είμαι ισως μια μποεμ μητέρα.

Δεν παντρεύτηκα δεν βάπτισα όχι για να προκαλέσω αλλά γιατι δεν μου ταιριάζει όλο αυτό.

Χωρίς δηλώσεις και πυροτεχνήματα.

Τα παιχνίδια που κάνουμε με την μικρή είναι βόλτες στην Πάρνηθα.Ακόμα και με την βροχή φοράμε γαλότσες

και πλατσουρίζουμε στις λάσπες,ταΐζουμε τα αδέσποτα και τους φτιάχνουμε σπιτάκια.Απλά όλα αυτά τα

αισθάνομαι απόλυτα φυσιολογικά και ας με κοιτάνε με ενα ηλίθιο χαμόγελο στο παιδικό όταν τους λέμε

πως περάσαμε το σ/κ. Μόνο το φιλικό χτύπημα στην πλάτη λείπει. :D

Link to comment
Share on other sites

μποέμ < γαλλική boheme (= τσιγγάνος από τη Βοημία) με επέκταση σημασίας (: αυτός που ζει, όπως οι τσιγγάνοι, περιπλανώμενος και ανέμελος)

* καλλιτέχνης που ζει με τρόπο λιτό, αμέριμνο, αντισυμβατικό και σχεδόν άσωτο

Μποέμ

Από την Live-Pedia.gr

 

Γαλλικός όρος που αρχικά σήμαινε Βοημός, κάτοικος της Βοημίας. Σήμερα χρησιμοποιείται και σ` άλλες γλώσσες για να προσδιορίσει έναν ιδιόρρυθμο τρόπο ζωής, γεμάτο αδιαφορία, ξεγνιασιά, αταξία, φαντασία και προσωρινότητα, χαρακτηριστικά γνωρίσματα μερικών κύκλων καλλιτεχνών και διανοούμενων του 19ου αι., που ζούσαν όπως οι τσιγγάνοι της Βοημίας. Κατ` επέκταση δόθηκε ο όρος αυτός σ` εκείνους που ζουν χωρίς να αποταμιεύουν, παραβλέποντας τα κοινωνικά έθιμα και τον αστικό γενικά τρόπο ζωής. Με τον τίτλο "Μποέμ" γράφτηκαν μερικά έργα, όπως το μελόδραμα του Τζιάκομο Πουτσίνι και η λυρική κωμωδία του Λεονκαβάλο σε 4 πράξεις, και τα δύο εμπνευσμένα από το βιβλίο του Ανρί Μιρζέ "Σκηνές από τη ζωή μποέμ".

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CE%AD%CE%BC

 

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Η γαλλική ομόηχη λέξη Μποέμ (Boheme) αρχικά σήμαινε καταγωγή από τη Βοημία δηλαδή Βοημός και συνεκδοχικά αυτός που κάνει ζωή τσιγγάνου, χωρίς τη φροντίδα και τη σκέψη της επαύριον Η ονομασία αυτή χρησιμοποιήθηκε από τους Γάλλους προκειμένου να χαρακτηρίσουν έτσι τους Παρισινούς λογοτέχνες και καλλιτέχνες, για τον ανέμελο τρόπο της σκέψης και της ζωής τους, που αντιστρατεύονταν τα πλαίσια του βίου των οικονομικών στενών ορίων των πολιτών με τις καθημερινές ανάγκες και υποχρεώσεις, αλλά και περισσότερο για την ατημέλητη εμφάνισή τους ιδιαίτερα των καφενόβιων του "Καρτιέ Λατέν".

 

Τα χαρακτηριστικά των μποέμ ήταν η αδιαφορία για τη ζωή και τις έγνοιες της, η ξενοιασιά, η διαρκής ευθυμία, η σπατάλη χρημάτων, τα όνειρα για νέα και μεγαλύτερα έσοδα, έτσι που να μπορούν να εξασφαλίσουν και για την επόμενη τον ίδιο τρόπο ζωής. Συμβαίνει συχνά όμως υπό την εξωτερική εμφάνιση ενός "μποέμ" να υποκρύπτονται πρόσωπα άσημα και ανίκανα να συμμορφώσουν ζωή ανάλογη των οικονομικών τους δυνάμεων φερόμενα περισσότερα από ανόητη επιδειξιμανία. Αναμφίβολα όμως, συμβαίνει να εμφανίζονται ως "μποέμ" και πρόσωπα πραγματικοί καλλιτέχνες (ποιητές, ζωγράφοι, μουσικοί κ.λπ.) αλλά και άλλα πρόσωπα που χαίρουν ιδιαίτερης κοινωνικής εκτίμησης σαφώς προνοητικοί και άριστοι διαχειριστές των οικονομικών τους. Τέτοιοι λεγόμενοι "μποέμ" ήταν ο ποιητής Παύλος Βερλαίν, ο ζωγράφος Γκωγκαίν κ.ά.

 

Τον τρόπο ζωής των "μποέμ" περιέγραψε αριστοτεχνικά και πολύ γλαφυρά ο Μυρζέρ στο μυθιστόρημά του "Σκηνές από τη ζωή των Μποέμ". Στην ελληνική δημώδη γλώσσα πέρασε η λέξη ομόηχα χαρακτηρίζοντας γενικά την ανέμελη ζωή γεμάτη απολαύσεις και μάλιστα χωρίς κανένα ιδιαίτερο μειωτικό χαρακτήρα ή προέκταση. Στα δε ελληνικά λαϊκά τραγούδια απαντώνται ευρύτατα οι ονομασίες "μποέμης" και "μποέμισσα".

 

Τώρα τ΄ αποφάσισα μποέμης για να γίνω

και για το κόσμο στο εξής δεκάρα πια δε δίνω

 

Σ΄ αυτό το ψεύτικο ντουνιά μποέμικα θα ζήσω

τη λεβεντιά, τα νειάτα μου να τα ευχαριστήσω

 

Στο κόσμο πια μποέμικα τώρα διασκεδάζω

και πόνο μέσα στη καρδία κανένα πια δε βάζω

(μερικοί στίχοι από το "Μποέμης" των Στ. Περπινιάδη και Στρ. Παγιουμτζή, στίχοι του Δ. Σέμση)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CE%AD%CE%BC

 

τελικα ποιος ο ορισμος του μποεμ στις μερες μας?

εχει αλλαξει ? ειναι ο ιδιος ?

και πως συμβαδιζει αυτος με την μητροτητα? και τοτε οι μποεμ και σημερα δεν ειχαν παιδια ? κι αυτα τα παιδια τελικα τι εγιναν ? πως μεγαλωσαν ? (φιλοσοφικα μιλωντας παντα ) εγιναν τα golden boys?

αυτα που εχω κανει bold νομιζω ειναι ο ορισμος ...αλλα το θεμα ειναι σε αυτο το κομματι που εχω κανει με μεγαλα γραμματα

εκει ειναι το θεμα

κι εκει ειναι ο δυχασμος ! (νομιζω...)

(ημουν 22 οταν με πρωτοειπαν ετσι .....δεν ηξερα καν τον ορισμο ...δεν ηξερα τιποτα ...σημερα αυτος ο ανθρωπος που με ειχε πρωτοπει ετσι και χαμογελαγαν και τα μουστακια του παρολο που ζει μια εξορισμου συμβατικη ζωη ειναι ο νονος του παιδιου μου ...! κι αυτο γιατι με σεβαστηκε απο τοτε , δε με μειωσε...με βοηθησε να ζησω την μποεμικη ζωη μου στιριζοντας με ηθικα.....και δικαιολογαντας με παντα στο συγγενικο κυκλο μου !)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα 33 χρονια που ζω εχω ακουσει λιγοτερες φορες τον ορο "μποεμ" απο οτι τον διαβασα σημερα εδω ... :roll:

 

Θα συμφωνήσω με την Αθηνά οτι αν κατι στην Ελλάδα φαινεται ...μποεμ... στο εξωτερικό -τουλαχιστον γυρω μου , ειναι απλα η φυσιολογική ζωή των νεων ανθρώπων :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σωστη μαρκα ουφο ειναι "σταχτη και burberry"...To "φωτια και burberry" το δικο σου ειναι μαιμου!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΜΑΙΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΓΜΤ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!

ΜΠΟΕΜ !

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, ακου που σου λεω... Η δικια μου κολονια ειναι η αυθεντικη γιατι πανω λεει "σταχτη και burberry" Αλλα μην στενοχωριεσαι...υπαρχουν και χειροτερα... Καποιανων οι κολονιες γραφουν σκετο burberry πανω, σκετη μουφια δηλαδη, μισα πραματα και τις χρυσοπληρωνουν!!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΣΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΜΠΟΕΜ ΔΕΝ ΕΝΟΩ ΑΥΤΟ:

http://littlestylist.wordpress.com/2007/11/05/bohemian-style-icons/

 

http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&hs=0fv&ei=Dxe8SbrVHeCGjAfm58CYCA&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=bohemian+style&spell=1

 

βοηθειααααααααααααααααααααααααααα

χαχαχχαχα

απει το παθα το εγγεφαλικο !!!

ακγκουγκα μπουμ τα καρακα! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

δεν ειναι μοδα λεμεεεεεεεεεεεεε

δεν ειναι τροπος ντυσηματος !!!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

την ιμιτασιον μου μεσα!!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα 33 χρονια που ζω εχω ακουσει λιγοτερες φορες τον ορο "μποεμ" απο οτι τον διαβασα σημερα εδω ... :roll:

 

Θα συμφωνήσω με την Αθηνά οτι αν κατι στην Ελλάδα φαινεται ...μποεμ... στο εξωτερικό -τουλαχιστον γυρω μου , ειναι απλα η φυσιολογική ζωή των νεων ανθρώπων :D

Θα συμφωνησω με τη Λαμπρινη που συμφωνει με την Αθηνα...

Απο ολα οσα διαβασα ως τωρα δεν εχω δει τιποτα επιπολαιο...

Link to comment
Share on other sites

και οταν δεν με αγγιζουν λενε την ατακα του αιωνα που με κανει χωμα (το ομολογω) καλα εσυ το παιδι σου δεν το σκευτεσαι?

(κι εκει τα παιρνω εν κρανιο και λεω ενα οχι .... χαχαχαχχα ισαμε δυο μετα !)

 

καλά αυτό μου το λένε και εμένα συνέχεια, και με βιδώνει απίστευτα... Ιδίως η μάνα μου (η οποία είναι μια υπέροχη γυναίκα, αλλά ξεροκεεεεεεεφαληηηη...) Το άκουσα δε απο ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ τώρα με την υιοθεσία... που επιμένει όλο το σόι ότι ο λόγος που την κάνουμε είναι ότι δεν σκεφτόμαστε τα παιδιά μας (ενώ εμείς την κάνουμε -εν μέρει- ΕΠΕΙΔΗ σκεφτόμαστε τα παιδιά μας και πιστεύουμε ότι θα τα ωφελήσει.) Τρέχα γύρευε... Μην τους ακούς κοπέλα μου, αυτό είναι που μου τη δίνει στην Ελλάδα, μια χαρά χώρα, αλλά νομίζει ο καθένας ότι πρέπει να σου πει τη γνώμη του για το πως μεγαλώνουν σωστά τα παιδιά... Μέχρι και από Έλληνα ταξιτζή έχω ακούσει παρατήρηση για το τι κάνω με τα παιδιά μου!!!!!

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...