Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μια μποεμ μητροτητα...


mamyb

Recommended Posts

καλημερα σας ....

εχω εναν προβληματισμο ....

και ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας...

εγω ειμαι μποεμ .... (κινητο ασπουμε μου πειρε ο γεννητορας πριν 3 χρονια οταν μαθαμαι οτι ειμαι εγγυος , εγω δεν ειχα !- ασχετο απλα ειναι ενα παραδειγμα...)

με τον ερχομο του παιδιου στις αντικειμενικα αντιηξοες συνθηκες στις οποιες ηρθε στην ζωη αυτο το μποεμ στοιχειο το εχω κρατησει ... δεν κανω τρελα ονειρα για σπιτια μεζονετες δωματια παιδια πριγκιπικα κλπ ... θελω απλα να εχω λεφτα να ζω εγω και το παιδι μου

ουτε το παιδι το ντυνω με (φωτια και ..) burbery ( ενα αστειο ειναι αυτο απο μια τοιχογραφια που ειχα δει ) με δανεικα πολλες φορες βγαζω το μηνα ...

ειχα μια φιλη λοιπον που ητο κι αυτη μποεμ , μετα ομως εκανε κι αυτη παιδι και η ιδεολογια τελικα εχαθη μεταξυ του τελειου παιδικου (σκαει ενα χιλιαρικο το μηνα) και του τελειου παπουτσιου ....

ΑΝ ξεφυγουμε απο τα υλικα το μποεμ ειναι ενας τροπος ζωης που εμπεριεχει αλαφροτητα , μη ταυτιση στην υλη μη ταυτηση με ανταγωνισμους , επειδηξη δυναμης κα. ισως αλλα πιο βαθεια....

 

δεν ειμαι φυμησμενη για το να θυμαμαι γεννεθλια , γιορτες και απο ιδεολογια δεν παιρνω τηλ με το κεπτικο α εχει γιορτι ο ταδε κατσε να παρω να πω χρονια πολλα , θα παρω τηλ στο ασχετο να πω : γεια σου , εισαι καλα ? σ αγαπω και σε σκευτομαι

δεν ειμαι και γενικα τυπικη σε αυτο που λενε οκ στις κοινωνικες υποχρεωσεις μου ....

τεσπα να καταλειξω θεωρω οτι με τον ερχομο του παιδιου μου εκανα καποιες υποχωρησεις για βιοπορηστικους λογους (και καλος τις εκανα) σε επαγγελματικα θεματα , αλλα γενικα το μποεμ στοιχειο δεν το εχασα και δεν θελω να το βγαλω απ την ζωη μου ...συμβαδίζει ομως με την αναπτυξη ενος παιδιου ? εχω αρχησει να εχω αμφιβολιες....

δεν ξερω αν κι αυτοι που αλαξαν αλλαξαν γιατι ετσι ειναι το σωστο ή γιατι τους πειρε η μπαλα ....?

δεν αρνουμε οτι μου αρεσουν τα ομορφα πργαματα ...(εχω και ακριβο γουστο η αληθεια ειναι ) αλλα δεν θα κατσω να σκασω ....δλδ πιο πολυ χαιρετε η μικρη με ενα πικνικ μαζι μου (με 2 φρουτα να κυλιομαστε στα χωματα) παρα με εναν παιδοτοπο ....

βλεπω ομως στον παιδικο οτι καμια φορα μας κοιτανε ...πως να το πω ..καπως ....και επισης ακουω και σχολια καμια φορα , : αααα εισατε μποεμ εσεις , και δεν ξερω αν το λενε υποτιμιτικα ή οχι ...! μπερδευομαι γμτ μου

:lol::lol::lol::lol:

τελικα ειναι ντροπη και δε συμβαδιζει η μητροτητα με το μποεμ στοιχειο μου ??? πειτε μου ! :lol:

(καλημερα σας ειπα? καλημερα ...εχω χαθει γμτ , τρεχω με την δουλεια και ΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ .... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φιλεναδα μου καλη κ συμπαθεστατη...

δεν θεωρω κακο το να ειναι καποιος μποεμ, ισα ισα μαλιστα!

Ζει ελευθερος και χαιρετε την στιγμη, ομως οι περισσοτεροι που γνωρισα κ γνωριζω "λενε" οτι κανουν μποεμικη ζωη κ φαινεται πραγματι πως ετσι ειναι αλλα απο πισω τους εχουν κ ενα τσουβαλι χρηματα κ ενα κτηματολογιο ακινητα. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω :roll:

 

Ναι μεν λοιπον ζουν οπως τους αρεσει, χαλαρα κλπ αλλα δεν εχουν κ αναγκη να σκεφτουν για τα προς το ζειν.

 

Ειμαι γεννημενη απο πατερα που η ζωη του ηταν κ ειναι μποεμικη οχι απο ιδεολογια αλλα απο χαρακτηρα! Το εχει βρε παιδι μου :)

Αν με ρωτησεις θα σου πω οτι ειναι ο πιο καλος πατερας στον κοσμο, πρακτικα ομως αν δεν ειχε αυτην την μποεμικη ζωη ως τωρα θα μας προσφερε περισσοτερα κ θα νιωθαμε περισσοτερη ασφαλεια...

Ελπιζω να με καταλαβαινεις κ να μην παρεξηγεις τα λογια μου.

Εγω απο την αλλη ειμαι μιση μποεμισα λογο του οτι επηρρεαστηκα κ απο μια μανα που δεν ηταν καθολου ετσι...

Δεν ειναι οτι κυνηγαω τα υλικα αγαθα μετα μανιας... αλλα τα υπολογιζω..

και πολυ περισσοτερο τωρα που νοιωθω πως πρεπει να εξασφαλισω το παιδι μου.

Κανοντας την αυτοκριτικη μου ξερω οτι μπορω κ εχω σχολιαστει απο πολυ καλη φιλη μαλιστα υλιστρια :roll: δεν ξερω αν ειμαι πραγματικα, ισως η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση.

Επειδη εχω πολλα στο μυαλο μου κ ισως αν συνεχισω να σε μπερδεψω, προτιμω να σε ακουσω ξανα επι του θεματος κανοντας διαλογο, για να μην τα κανω σκ@τ@ στο τελος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,Αριουλα (που εισαι καλε,χαθηκες...).

 

Εγω απο αυτα που εχω διαβασει για σενα,κουκλα μου,βλεπω μια πραγματικα καλη μητερα,που λατρευει το παιδι της και θα εκανε τα παντα για αυτο...

Και αυτο ειναι,κατα την γνωμη μου,το ΜΟΝΟ που εχει σημασια...

Ειδικα εσυ,ματια μου,που δεν μασας σε κατι τετοια,απορω πως επηρεαστηκες και προβληματιστηκες απο καποια σχολια...

Οσα δεν φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια,να τους πεις...

Ολοι οσοι σε γνωριζουν εδω,γραφουν κατα καιρους,οτι το παιδακι σου,ειναι ενα πολυ,πολυ ευτυχισμενο παιδακι.

Ουτε εμεις (εγω και ο συζυγος) αλλαξαμε κατα πολυ το στυλ που ζουμε απο τοτε που καναμε παιδακια.Και εγω εχω ακουσει σχολια για αυτο...

Λιγο με ενδιαφερει,να σου πω την αληθεια...

Τα παιδια μου,δειχνουν τουλαχιστον ευτυχισμενα και αυτο μετραει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

τι να παρεξηγησω ρε

ειμαι μποεμ εγω :lol::lol::lol::lol:

αυτο δεν καταλαβα :

Αν με ρωτησεις θα σου πω οτι ειναι ο πιο καλος πατερας στον κοσμο, πρακτικα ομως αν δεν ειχε αυτην την μποεμικη ζωη ως τωρα θα μας προσφερε περισσοτερα κ θα νιωθαμε περισσοτερη ασφαλεια...

δλδ τι σου στερεισε?

υλικα δλδ ....το οποιο κατηγορεις την μποεμικη ζωη του (αντε ντε μιλα να μαθω .... :lol: )

(οταν ρωταω γνωμες τις ρωταω πραγματικα δνε εχω ετοιμες απαντησεις το ιδιο υσχηει και για τους προβληματισμους μου ΓΕΝΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ...για να μην νομιζετε δλδ :lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

ariaκι μου!!!!

Αχχχχ ειχα καταλαβει παιδι μου οτι εσυ εισαι ανθρωπος με αξιες!!!

 

Με βρησκεις απολυτα συμφωνη στον τροπο ζωης σου!!! Ισως να μην εχω καταφερει να ειμαι τοοοσο "ελευθερη" γιατι για μενα αυτο που περιγραφεις , δεν ειναι απλα μποεμ, ειναι ελευθερια. Ισως να ηθελα να ειμαι πιο ελευθερη , απο οτι τωρα. Αλλα κανω οτι μπορω και ελπιζω να τα καταφερω.

 

Το παρατσουκλι μου ηταν πολλες φορες "χημειο" και ευτυχως ειναι ακομα.

Ευτυχως ο αντρας μου ειναι στο ιδιο στυλ. με απο αποτελεσμα να βοηθαει και να απαλλασει ο ενας τον αλλον απο "τυπικες"αηδιες με σογια και λοιπα.

 

Στα παιδια, γιατι αυτο σε ενδιαφερει, προσπαθω να ειμαι ακομα πιο χημειο και ακομα πιο μποεμ, κρατοντας την εξης ισορροπια.

Να μην τα διαφοροποιω!

 

Θεωρω πως η ηλικια τους ακομα δεν τους επιτρεπει να σνομπαρουν τις υλικες αηδιες που αλλοι γονεις κυνηγουν και επιβεβαιωνονται μεσα απο αυτα.(βεβαιη η δυστυχια τους)

Και το κανω αυτο, γιατι ετσι εκαναν και οι γονεις μου με μενα.

 

Για παραδειγμα,

Κανεις μας δεν πιστευει σε θεους και δαιμονες, οποτε το παιδι δεν ειχε ακουσει τιποτα για θεουλη, χριστουλη και λοιπους ....

Στον παιδικο , τα χριστουγεννα (καλως ή κακως- ααααλλλο μεγαλο θεμα και αυτο) ακουσε τα παντα. Που γεννηθηκε ο χριστουλης , την φατνη και αλλα. Μου ζητησε και δωρο απο τον αϊ βασιλη . (το φοβερο ηταν οτι τον ελεγε Κυριο βασιλη).

 

ΕΕ τα εκανα και τα ειπαμε ΟΛΑ.Του ειπα και εγω οοολη την ιστορια της γεννησης του χριστου, του φεραμε δωρο απο τον αι βασιλη, βρηκαμε εικονες στο νετ για να δει τον χριστουλη και αλλα.

 

Δεν ειχε νοημα να τον απομονωσω. Κακο θα του εκανε.

Οσο αφορα λοιπον τα κοινωνικα αυτο κανω.Προσπαθω να μην τον απομονωσω, αλλα η δικια μας σταση ζωης , ειναι διαφορετικη. Ολοι λενε οτι το καλυτερο πραγμα για τα παιδια σου, εινια το σωστο δικο σου παραδειγμα.

 

Τωρα για ρουχα και αλλες αηδιες, δεν δινω καμια σημασια. Ευτυχως εχουμε γυρω μας αλλα μεγαλυτερα παιδια , που μας δινουν τα ρουχα τους απο την πρωτη στιγμη που γεννηθηκε και ετσι ξερει οτι τα ρουχα μας τα δινουν οι φιλοι μας και σε συνεχεια τα δινουμε εμεις στα μικροτερα ξαδερφια.

Εχω ομως σκασει 40 ευρω για μια μπλουζα του spriderman γιατι εκλαιγε οτι ειναι ο μονος που δεν εχει. Θα περασει και αυτη η φαση.

 

Και τελος , γιατι μαλλον μιλησα πολυ, αλλα πολυ με αγγιξαν αυτα που εγραψες. Για οσους με κοιτανε περιεργα και με λενε "χημειο" τους απανταω οτι κανω οτι μπορω να γινω και περισσοτερο. Εχω την παρεα μου , που ειναι δικια μου επιλογη και ιδιας στασης ζωης .

Και οπως δηλώνω συνεχεια. Απο την στιγμη που δεν περιθωριοποιω τα παιδια μου, δεν θα προσαρμοστω εγω με τους αλλους αλλα οι αλλοι με μενα!!!

 

Ειναι πιο ευκολο απο οτι ακουγεται , αν εχεις φτιαξει τον κυκλο σου. Αν δεν τον εχεις αναλογους φιλους και παρεες, πολυ ευχαριστως να ερθεις για σκ Διακοφτο.....να εισαι σιγουρη οτι θα περασουμε πολυ καλα!!!!

 

Πωπωπωπω αθλιο τεραστιο ποστ!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω το πιο δυσκολο πια στην εποχη μας ειναι να εισαι απλος και να χαιρεσαι με τα απλα πραγματα που μπορεις να εχεις.Σε ζηλευω που το εχεις κρατησει αυτο και μεγαλωνεις ετσι το παιδι σου.Στην ολλανδια ετσι ζουσα κι εγω.Μολις γεννησα στη δουλεια μου προσφεραν δυο κουτες με ρουχα και παιχνιδια,κρεββατακι και αλλαξιερα.Ετσαι το κανουν και εγω μετα τα εδωσα σε καποια αλλη που τα ειχε αναγκη.Απλα πραγματα...ουτε παιδοτοποι υπηρχαν,πικ νικ καναμε κι εμεις οπου βρισκαμε και βολτες πολλες...εδω τα πραγματα ειναι αλλιως,ολα εχουν τις "ετικετες" τους και ολες οι χαρες εχουν ονοματα "goodys,balloons,dolce cabbana,the mall..."

Keep walking λοιπον. :wink:

Link to comment
Share on other sites

τι να παρεξηγησω ρε

ειμαι μποεμ εγω :lol::lol::lol::lol:

αυτο δεν καταλαβα :

Αν με ρωτησεις θα σου πω οτι ειναι ο πιο καλος πατερας στον κοσμο, πρακτικα ομως αν δεν ειχε αυτην την μποεμικη ζωη ως τωρα θα μας προσφερε περισσοτερα κ θα νιωθαμε περισσοτερη ασφαλεια...

δλδ τι σου στερεισε?

υλικα δλδ ....το οποιο κατηγορεις την μποεμικη ζωη του (αντε ντε μιλα να μαθω .... :lol: )

(οταν ρωταω γνωμες τις ρωταω πραγματικα δνε εχω ετοιμες απαντησεις το ιδιο υσχηει και για τους προβληματισμους μου ΓΕΝΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ...για να μην νομιζετε δλδ :lol::lol: )

 

Η μποεμικη ζωη του τον εκανε να μην τον ενδιαφερουν τα χρηματα, οι ευκαιριες στην δουλεια κλπ.

Μην σου πω οτι οσα εβγαζε παραπανω ετρωγε κ εκανε κ επιπολαιες κινησεις ενω ειχε μια οικογενεια πισω του.

Φτανει να σου πω οτι βρεθηκαμε ή μαλλον βρεθηκε,γιατι εγω την ζωη μου την εφτιαξα κ δημιουργησα κ δημιουργω ακομα, να μην εχει στεγη δικη του μετα απο παρα πολυ σκληρη δουλεια κ μαγαζια ακριβα δικα του.

Βεβαια αυτο δειχνει κ μια μικρη επιπολαιοτητα (την οποια δεν διακρινω φυσικα σε σενα).

Εγινα 30 χρονων κ σκεφτομαι πως θα βρω λυσεις στα προβληματα του κ αγωνιω εγω για εκεινον, για το πως θα ζησει... :?

Εκεινος λεει "οσα ερθουν κ οσα πανε" :lol: και πραγματικα του αρεσει που ειναι ετσι :D

Ειναι πολυ ωραιος τυπος μαλιστα!

Οσοι τον γνωριζουν τον λατρευουν ακριβως γιατι ειναι μποεμ χαχαχα :lol:

Αλλα απο την αλλη μου λενε "Λιγο μυαλο αν ειχε!":?

Αυτοι φυσικα που ξερουν απο τι σταδια περασε.

 

Λογο του οτι περασα πολλα στην ζωη μου ειμαι κ εγω της φιλοσοφιας οτι πρεπει να την ζουμε την ρημαδα, να απολαμβανουμε.

 

Τελος να σου πω βρε Αρια οτι μ'αρεσει πολυ ο χαρακτηρας σου, το τσαγανο σου, δεν πρεπει να αλλαξεις στο παραμικρο.

Μην σκεφτεσαι καμια αλλαγη να κανεις.

 

Μου περνανε κ μενα παντα σκεψεις, ιδιαιτερα μετα την αποκτηση του παιδιου μου, παντα ομως η αυτοψυχαναλυση μας ειναι για καλο

πρωτα πρωτα για τον εαυτο μας κ υστερα για τους γυρω μας.

 

Και στο κατω κατω ποιος ειναι αυτος που τα ξερει ολα?

Που δεν τραβαει ενα μονοπατι κ κοιταζει πισω κ λεει "αν επαιρνα το αλλο?"

Σαν γονεις κανουμε το καλυτερο που μπορουμε, αυτο εχει σημασια,

και συ το εκανες κ το κανεις! :D

Link to comment
Share on other sites

αρια μου καλη..

εγω σαν παιδακι εχω να θυμαμαι πραγματα πολλα...οι δικοι μου λογω οικονομικης στενοτητας δε με πηγαν ποτε σε παιδοτοπους(υπηρχαν τοτε?) δεν αγορασα ποτε μαρκα ρουχα (μονο αν μαζευα λεφτα μονη μου πχ απο τα καλαντα και πιστεψε με τοτε τους εδινα και μεγαλυτερη αξια επειδη παλεψα για τα παρω).

 

θυμαμαι με χαρα που πηγαιναμε για μπανιο με το πουλμαν , γιατι δεν ειχαμε αυτοκινητο, και αντι να κατσουμε στην ταβερνα διπλα στο κυμα ειχαμε μια κουβερτα και καναμε πικ νικ με φαγητο απο το σπιτι κατω απο τα πευκα.

 

που παιρναμε τον καφε οι μεγαλοι και τον χυμο οι μικροι και πηγαιναμε να τον πιουμε στην πεντελη..τοτε ντε..που ειχα δει εκεινη την πασχαλιτσα και την πηρα στα χερια μου και επαιζα μαζι της..

η τοτε που μπροστα απο το σπιτι μας δεν ειχε γινει ακομα η μεγαλη πολυκατοικια και ηταν αλανα και παιζαμε με τα χωματα με ολα τα παιδια της γειτονιας..

 

δεν ξερω ολα αυτα αν ακουγονται μποεμ..ισως ηταν οι συνθηκες ετσι..ηταν ομως ελευθερα..ομορφα και παιδικα!

 

τωρα πια, που εχω κι εγω παιδακι, που δεν εχω ισως αυτη την οικονομικη στενοτητα που ειχαν τοτε οι δικοι μου..τα ιδια εχω σκοπο να κανω..

να προσφερω στην μικρη απεραντη αγαπη και απλοτητα..

πιστευω πως αυτο εχουν αναγκη τα παιδακια μας..να μαθουν να στηριζονται στα ποδια τους..να εχουν γονεις που τους μαθαινουν οτι το παν στη ζωη δεν ειναι το τι εχεις στις τσεπες σου αλλα στην καρδια σου!!

 

αν εισαι ετσι αρια μου, τοτε για μενα καλα κανεις..

και αν η μικρουλα σου παρει παραδειγμα απο τη μαμα της, θα μαθει να ειναι αγωνιστρια!!τι πιο καλο εφοδιο μπορεις να της δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω να σας πω τι προβλεπω? οτι σε λιγο καιρο, μη σας πω τωρα, η κατασταση που περιγραφει η αρια θα ειναι η εξαιρεση της πολυτελειας...

 

δηλαδη,θα λεμε, "αχ και να μπορουσαμε, αντι να στειλουμε το παιδι μας παιδοτοπο, να μπορουσαμε να κυλιστουμε μαζι του στα χωματα, τρωγοντας 2 μηλα...."

 

δηλαδη, οι πλουσιοι και οι εκκεντρικοι απο πολυτελεια θα μπορουν να κανουν τα πραγματικα σημαντικα γι αυτους και τα παιδια μας...

 

ολους τους αλλους θα μας φαει το τρεξιμο, η δουλεια, ο μεταξυ μας αναταγωνισμος και το τι λενε οι αλλοι...

 

εγω δηλωνω συμβατικη, συντηριτικη και δυστυχισμενη... (εννοω, οτι μεσα στο καλουπι μου... ε, ναι δε νιωθω και πολυ ανετα...)

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι ταυτίζουμε τις ενοιες μποεμ και επιποπολεοτητα ενω κατ΄ ουσια δεν ταυτιζονται !

το να κρινουμε τους γονεις μας για τις επιλογες τους ειναι υγειες

το ιδιο θα κανουνε και τα παιδια μας για μας ...(αν δεν εχουν αρχησει να το κανουν απο τωρα ....)

καποιος που λες μπορει να πει ακριβως τα ιδια για μενα elias-christina (ειχα πχ μια πολυ καλη δουλεια στα 24 μου με μελλον αλλα την αφησα γιατι η καριερα με την ενοια παω για δουλεια στις 8 και γυρναω 10 το βραδυ - και μαλιστα τοτε δεν ειχα και υποχρεωσεις - με εβρισκε καθετα αντιθετη αφου δεν εηταν και ονειρο ζωης να κανω καριερα σε μια μεγαλη εταιρια ....!

τωρα που εχω παιδι και το μεγαλωνω κατω απο αυτες τις συνθηκες που το μεγαλωνω εγω βρισκω 1000 και εναν λόγους ακομα να μην το ξανακανω .....

να δουλευω δωδεκαωρα και να χανω το παιδι μου ? λυπαμε αλλα αυτη την επιλογη ειχε ο πατερας μου και δεν την εγγρηνω ...

η διαχειρηση των οικονομικων απο την αλλη - η επιπολεη διαχηρηση τους- ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

το να εχω πεντε και να χαλαω 8 δεν ειναι μποεμ ειναι επιπολεοτητα , το να εχω πεντε και να χαλαω πεντε ειναι μποεμ !

τωρα με το παιδι , η αναγκη με εχει κανει δλδ να εχω τρια και να χαλαω τον ενα μηνα τρια και τον αλλο δυο ...και καμια φορα τεσσερα (γιατι με μηδεν εισοδημα εως τοπ 750 ε! τι να φας και τι να αφησεις ?)

αν ειχα 1200 παλι .... θα φροντζια( αφου βαση πειρας εχω δει οτι με 1000 ειμαι καλα) τα 200 να πηγαιναν στην ακρη ...

τεσπα πολυ μαθηματικα αυτα

ο μποεμ τροπος ζωης δεν εχι να κανει με τα ψιψινια και τα κοκοψαρα....εχει να κανει με την ιδιολογια .... ! δεν ταυτιζομαι με την υλη , δεν με ξουσιαζει αυτη .... δεν πειραζει σημερα ας μην φαω αστακομακαρανοδα ...και η διακοπες στην γαυδο ειναι απο επιλογη οχι γιατι δεν εχω να παω στο Ντουμπαι !!!

αλλα να ...να μην αναρωτηθω η γυναικα :lol::lol::lol:

αναρωτιεμαι τι να κανω (ειναι και στην φυση μου η αμφισβητηση .... :lol: )

τωρα να δουμε το αριανακι τι θα μας πει μετα παο χρονια..... :lol:

να ρε φασολαδα αυτα που λες ....αυτα αυτα ...ετσι εζησα κι ετσι ζει και το παιδι απλα το μποεμ κυνημα εχει ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΞΟΠΗΣΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ....

δεν εχει μυζερια !!!!

αυτο κανεις δεν μπορει να μου τα παρει ...πχ μια μερα ειχε ξεμηνει το διαστομοπλοιο , βροχη κρυο κι αγαζι ...ανθρωπος κανεις ....ομπρελα πουθενα .....παιρνω αγγαλια το παιδι , μεσα στην βροχη τραλαλα τρουλουλο , φτιαξαμε κι εναν τραγουδακι για την βροχη , βρηκαμε μια σταση λεοφορειου ....(ανεφ σκεπαστρου χαχαχαχαχ) περημεναμε λεοφορειο ..... ηρθε καναμε 3 ωρες να παμε σπιτι αλλα ...πως να το πω ...περασαμε καλα ...γελασαμε .....

αυτο ειναι ενα πολυ συμαντικο στοιχειο μποεμ ...η αλλη οψη του νομισματος (που μου εχει τυχει δλδ να νιωσω κι ετσι , μη λεω κι οτι ναναι ) ειναι να αρχισω να γκαντεμιαζω την ωρα την τιγμη που γεννηθηκα , να βρισζω , να απογητευθω για την κατασταση μου , να γυρησω σπιτι να κλαιω ....και να παθω μια καταθληψαρα να ..ημερων που λεν ....! ολα ειναι επιλογες ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(σορρυ για τα 200 ορθογραφικα και συντακτικα, δεν ειμαι στα καλα μου σημερα...)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τωρα εγω δλδ τι να πω ???? ποσες μετανοιες να κανω για τα δικα μου ...ασε μας ρε που ζητας και συγνωμη εκτος κι ειναι μπιχτη για τα δικα μου ΧΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑ :lol:(τι εχεις παιδι μου πες στην θεια αρια ....!!)

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι ταυτίζουμε τις ενοιες μποεμ και επιποπολεοτητα ενω κατ΄ ουσια δεν ταυτιζονται !

το να κρινουμε τους γονεις μας για τις επιλογες τους ειναι υγειες

το ιδιο θα κανουνε και τα παιδια μας για μας ...(αν δεν εχουν αρχησει να το κανουν απο τωρα ....)

καποιος που λες μπορει να πει ακριβως τα ιδια για μενα elias-christina (ειχα πχ μια πολυ καλη δουλεια στα 24 μου με μελλον αλλα την αφησα γιατι η καριερα με την ενοια παω για δουλεια στις 8 και γυρναω 10 το βραδυ - και μαλιστα τοτε δεν ειχα και υποχρεωσεις - με εβρισκε καθετα αντιθετη αφου δεν εηταν και ονειρο ζωης να κανω καριερα σε μια μεγαλη εταιρια ....!

τωρα που εχω παιδι και το μεγαλωνω κατω απο αυτες τις συνθηκες που το μεγαλωνω εγω βρισκω 1000 και εναν λόγους ακομα να μην το ξανακανω .....

να δουλευω δωδεκαωρα και να χανω το παιδι μου ? λυπαμε αλλα αυτη την επιλογη ειχε ο πατερας μου και δεν την εγγρηνω ...

η διαχειρηση των οικονομικων απο την αλλη - η επιπολεη διαχηρηση τους- ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

το να εχω πεντε και να χαλαω 8 δεν ειναι μποεμ ειναι επιπολεοτητα , το να εχω πεντε και να χαλαω πεντε ειναι μποεμ !

τωρα με το παιδι , η αναγκη με εχει κανει δλδ να εχω τρια και να χαλαω τον ενα μηνα τρια και τον αλλο δυο ...και καμια φορα τεσσερα (γιατι με μηδεν εισοδημα εως τοπ 750 ε! τι να φας και τι να αφησεις ?)

αν ειχα 1200 παλι .... θα φροντζια( αφου βαση πειρας εχω δει οτι με 1000 ειμαι καλα) τα 200 να πηγαιναν στην ακρη ...

τεσπα πολυ μαθηματικα αυτα

ο μποεμ τροπος ζωης δεν εχι να κανει με τα ψιψινια και τα κοκοψαρα....εχει να κανει με την ιδιολογια .... ! δεν ταυτιζομαι με την υλη , δεν με ξουσιαζει αυτη .... δεν πειραζει σημερα ας μην φαω αστακομακαρανοδα ...και η διακοπες στην γαυδο ειναι απο επιλογη οχι γιατι δεν εχω να παω στο Ντουμπαι !!!

αλλα να ...να μην αναρωτηθω η γυναικα :lol::lol::lol:

αναρωτιεμαι τι να κανω (ειναι και στην φυση μου η αμφισβητηση .... :lol: )

τωρα να δουμε το αριανακι τι θα μας πει μετα παο χρονια..... :lol:

να ρε φασολαδα αυτα που λες ....αυτα αυτα ...ετσι εζησα κι ετσι ζει και το παιδι απλα το μποεμ κυνημα εχει ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΞΟΠΗΣΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ....

δεν εχει μυζερια !!!!

αυτο κανεις δεν μπορει να μου τα παρει ...πχ μια μερα ειχε ξεμηνει το διαστομοπλοιο , βροχη κρυο κι αγαζι ...ανθρωπος κανεις ....ομπρελα πουθενα .....παιρνω αγγαλια το παιδι , μεσα στην βροχη τραλαλα τρουλουλο , φτιαξαμε κι εναν τραγουδακι για την βροχη , βρηκαμε μια σταση λεοφορειου ....(ανεφ σκεπαστρου χαχαχαχαχ) περημεναμε λεοφορειο ..... ηρθε καναμε 3 ωρες να παμε σπιτι αλλα ...πως να το πω ...περασαμε καλα ...γελασαμε .....

αυτο ειναι ενα πολυ συμαντικο στοιχειο μποεμ ...η αλλη οψη του νομισματος (που μου εχει τυχει δλδ να νιωσω κι ετσι , μη λεω κι οτι ναναι ) ειναι να αρχισω να γκαντεμιαζω την ωρα την τιγμη που γεννηθηκα , να βρισζω , να απογητευθω για την κατασταση μου , να γυρησω σπιτι να κλαιω ....και να παθω μια καταθληψαρα να ..ημερων που λεν ....! ολα ειναι επιλογες ....

 

Aρια μου μονη μου ειπα πρωτη οτι αυτο ειναι επιπολαιοτητα κ οχι μποεμικη ζωη...

Οσον αφορα τις πολλες ωρες δουλειας για καριερα, καλα κανεις κ σκεφτεσαι ετσι κ εγω τα ακουω βερεσε!

Και νευριαζω κιολας που ειμαι υποχρεωμενη να δουλευω κ τις ωρες που δουλευω... :twisted:

Εγω ας πουμε τωρα ειμαι δουλεια :evil::evil:

Αλλα περιμενω πως κ τι να παω σπιτι να παρω την μικρη στο παρκο να κατσουμε στο γρασιδι κ να νοιωσουμε ελευθερια.

 

Αφηστε ρε παιδια δεν φταιμε εμεις η αναγκη μας φταιει...

Εγω κ αν εζησα τις αλανες που λεει το φασολακι κ εβγαινε η μανα μου στο μπαλκονι κ φωναζε "Χριστιναααααα φαιιιιιιι"

τι ωραιοι καιροι αληθεια!!!

 

Νοιωθω καλα ομως γιατι μεγαλωνω την μικρη σε μια πολη που ακομα θα μπορει να τα κανει αυτα (απεναντι μας μαλιστα ακομα εχουμε μια αλανα, η τελευταια ισως! :? )

 

Το καλυτερο που μπορει ο καθενας για το παιδι του κ ο Θεος βοηθος! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν το βλεπω σε μποεμ και καπιτάλα το θεμα και ουτε κάνω αυτους τους διαχωρισμούς να σου πω την αλήθεια μου

Για μενα ειναι υποχρεωση μας να προσεχουμε τον εαυτο μας για να ειμαστε υγειης και να μεγαλωσουμε τα μικρά μας, να τους παρεχουμε στεγη, ζέστη, τροφή και αγάπη. Αν θα το ντύσουμε με ακριβά ή φτηνά ρουχα δεν εχει καμια σημασία. Αν εσυ δεν πιστευεις στα υλικα αγαθα το ιδιο θα κανει και το παιδι σου...θα του δώσεις εσυ να καταλαβεις...ναι τα κακομαθημενα σε καποιο σχολειο μπορει να το κακολογήσουν αλλα εκει θα του εξηγήσεις και ισως κανεις και καποια υποχωρηση στο να του αγοράσεις ενα πιο "συμβατικό" ρουχαλάκι (χωρις αυτο να σημαινει ακριβο ή μάρκα).

Πάντα για εμενα προσωπικά το σωστό ειναι κάπου στη μέση σε όλα τα πράγματα...εχω γνωρίσει και ανθρώπους χιπιδες και για μενα προσωπικά ήταν πολυ κουραστικοί στο τοσο χύμα αλλα και το άλλο άκρο ειναι για σφαλιάρες. Εφοσον εισαι άνθρωπος που κάνει ενδοσκόπηση σημαινει οτι ξερεις και ποιο ειναι το σωστό και αρα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για τιποτα.

Επίσης δεν καταλαβαινω αυτό το "θα στιγματιστεί το παιδι κτλ" που ακούω κατα καιρους....πχ θα ειναι αβαφτιστο και θα το κοροιδευουν κτλ λες και για να κανεις παρεα με εναν άνθρωπο του ζητάς ληξιαρχική πράξη ή αποδειξη αγορας ρουχων :roll:

για μενα σορρυ αλλα ειναι μακακιες!

Παντως το σιγουρο ειναι οτι τα παιδια που μεγαλωνουν απλα χωρις προσκολληση στα υλικα αγαθα ειναι πιο ελευθερα και ευτυχισμένα.

Link to comment
Share on other sites

yogini

για αυτο :

Επίσης δεν καταλαβαινω αυτό το "θα στιγματιστεί το παιδι κτλ" που ακούω κατα καιρους....πχ θα ειναι αβαφτιστο και θα το κοροιδευουν κτλ λες και για να κανεις παρεα με εναν άνθρωπο του ζητάς ληξιαρχική πράξη ή αποδειξη αγορας ρουχων Rolling Eyes

για μενα σορρυ αλλα ειναι μακακιες!

κι εγω ετσι σκευτομουν ...αλλα ίσως επιδη το ζουζουνι σου ειναι μικρο ακομα ή γιατι δε ξερω κι εγω .....μπορει να μην σου εχει τυχει ..! ακομα!

εγω γενικα αμφιβαλω πολυ για μενα , για το αν αυτο που πρατω ειναι σωστο ή οχι ....αμφιβαλω αμφηβητω αναρωτιεμαι, ρωταω , ακουω και προχωραω

κι εγω δεν πιστευα στον ρατσισμο της υλης , νομιζα οτι δε υπαρχει , αλλα δυστηχως υπαρχει ...

επισης πριν γηνω ανυπαντρη μητερα δε πιστευα οτι υπαρχει ρατσισμος στην κοινωνικη αυτη ομαδα , ομως υπαρχει ...

τεσπα θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραζεστε τις σκεψεις σας μαζι μου ....ήτε συμφωνουμε ήτε οχι !

για μενα η καθε αποψη ειναι προς σκεψη !και μελετη

σας ευχαριστω!

(εχω αρχησει να καταλειγω ....ασχετο αλλα θα το πω , οτι παω πολυ κοντρα στο κυμα τελικα σε ολες τις αποψεις της ζωης μου και φοβαμαι θα μου βγει σε κακο :lol: και ενατξυ σε μενα οκ θα μου πεις επιλογη μου αλλα για το παιδι μου ? τι μου φταιει??? :lol::lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλωνω μετρομποεμ (πως λεμε μετροσεξουαλ :lol::lol: )

Σιχαινομαι τις συμβασεις και το δηθεν, κραταω παντα το δια ταυτα κι οχι το περιτυλιγμα και διεκδικω τη δικια μου ελευθερια μεχρι εκει που ξεκιναει η δικια του διπλανου. Ρουχα παιρνω οταν πραγματικα τα χρειαζομαι, μαρκα δεν φορεσα ποτε, κοσμηματα δεν εχω εκτος απο καποια που μου πηρε ο αντρας μου και τα εχω στο συρταρι μεχρι που πηρε το μνμ και μου αγοραζει πλεον βιβλια. Θεωρω καλη βολτα για το παιδι μου το Βοτανικο κηπο, φοραει ρουχαλακια απλα, πολλες φορες κι απ' τα ξαδερφια της που με τη σειρα μου τα κανω πασα αλλου, το σπιτι μου δεν εχει ακριβα μπιμπελο (και ετσι δεν εχω να ξεσκονιζω), καλη εξοδο θεωρω την εκδρομη στη φυση!! Τα σχεδια μου για το μελλον σταματανε στο επομενο ΣΚ!! Για το παιδι μου ονειρευομαι προσωπικη ευτυχια.

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω τη γνωμη μου?πολυ καλα κανεις και εισαι ετσι οπως λες και να κανεις παντα αυτο που νιωθεις.εξαλου εισαι μανα και το ενστικτο της μανας δεν πεφτει εξω.και γω σαν παιδι ειχα τα παντα.πολυ μεγαλη οικονομικη ανεση επειδη ειχαμε φουρνο στο χωριο.ομως οτι ηθελα να αγορασω δουλευα σκληρα για να το αποκτησω.δεν θα ξεχασω που πηγαινα στο μεροκαματο στις ελιες για να αγορασω τηλεοραση με βιντεο και μια μαλλινη καπα που ειχε βγει στη μοδα.ημουν μεζοχα με τον εαυτο μου.γουσταρα να τυρανιεμαι για να ξερω την αξια των πραγματων.ομως εγινα ανθρωπος και χαιρομαι για τον τροπο που μεγαλωσα.εκει στο χωριο με αυτη την νοοτροπια.ειμαι και γω σαν και σενα.πολυ απλη,απλος ανθρωπος ψωμι και ελια ρε παιδι μου να τρωω δεν με νοιαζει.ειμαι παιδι του χωριου.μιλαω και φαιρομαι οπως θελω εγω και δεν με νοιαζει αν δεν συμφωνω με ολους.καλη καρδια.ο συζυγος δε ειναι απο την αλλα ακρη.απλος μεν αλλα πιο συγκρατημενος.δεν κυλιεται ευκολα στα χορτα ας πουμε.εμενα και να με λενε χωριατισσα δεν με νοιαζει.αφου ειμαι.δεν ειναι ψεματα.ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αρια το παιδι που προφυλασσεται απο το γονιο του απο τη λατρεια της υλης θα απαλλαχτει στο μεελον απο το αγχος της αποκτησης της. Αρα μια χαρα σε καλο δρομο το εχεις. Το δικο μου το εχω μαθει να χαιρεται με τη δωροσακουλα απο το περιπτερο και τα δωρακια που βρισκουμε μεσα στα δημητριακα. Παιζει με κουβαδακια στα χαλικια της παιδικης χαρας και απολαμβανουμε στο καπακι το μπανιο του ξεβρωμισματος παιζοντας με τις μπουμπουληθρες του αφρολουτρου. Χθες καναμε ολοκληρο πανηγυρι παιζοντας με ενα απλο μπαλονι και ξεκαρδιζοταν! Ανεκτιμητες στιγμες!

Link to comment
Share on other sites

Aria απαντώ πρακτικά γιατι τώρα δεν έχω χρόνο.

Σήμερα και αύριο το απόγευμα θα 'μαστε στο πάρκο Ναυαρίνου όπου τα ερωτήματά σου θ'απαντηθούν επί τόπου απο άτομα που έχουν επίσης παιδιά και τα αφήνουν να παίζουν με χώματα και πέτρες.

 

Δυό φορές έχουμε πάει σε παιδότοπο κι αυτές επειδή μας κάλεσαν σε γενέθλια.

Αειι

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ δεν είμαι και πολύ σίγουρη τι εστι "μποεμ ζωή." (Λείπω και καιρό από το Ελλάντα, χιχιχι...) Αλλά από αυτά που λες, στα περισσότερα συμφωνώ.

 

Εμείς έχουμε επιλέξει να ζούμε με πολύ λιγότερα χρήματα από ότι θα μπορούσαμε να βγάζουμε, για να έχουμε χρόνο να είμαστε όλοι μαζί (εγώ έχω 2 πτυχία, αλλά μένω σπίτι με τα παιδιά και θα μείνω και στο μέλλον, για πάντα μάλλον. η τουλάχιστον μέχτι να μεγαλώσουν...πολύ -εφηβεία ασ πούμε. Ο σύζυγος έχει διδακτορικό από πολύ μουράτο πανεπιστήμιο, αλλά η δουλειά που κάνει σε σχέση με τους συμφοιτητές του, βγάζει πολύ λίγα χρήματα. ΑΛΛΑ έχει σταθερές ώρες και πολύ εντάξει προϊστάμενο που δεν τον πειράζει να μένει σπίτι όποτε χρειαστεί -αρρωστα παιδιά, εγω κάνω μαθήματα οδήγησης, κλπ. Και πανω από όλα, του αρέσει η δουλειά του και δεν ζει με αγχος.)

Το σπίτι μας είναι σχετικά μικρό -2 κρεβατοκάμαρες, και έχουμε σκοπό να κάνουμε τουλάχιστον 1-2 παιδιά ακόμη. Ε, και; Εγώ έμενα στο ίδιο δωμάτιο με τον αδελφό μου μέχρι τα 15 μου και μια χαρα περνούσα. Θα τους πάρω κουκέτες και θα κάνουμε το ένα δωμάτιο κοιτώνα! :lol:

Στο γάμο μας καλέσαμε 60 άτομα μόνο, και δεν είχαμε ούτε μπομπονιέρες.... Έκαψα cd με τα τραγούδια που παίξαμε μετά το γάμο και τα έδωσα στους καλεσμένους αναμνηστικό.

Ρούχα-παιχνίδια-βιβλία κλπ τα παίρνουμε όλα μεταχειρισμένα, από ebay ή παζάρια. Σπανιότατα πάμε κάπου που "κοστίζει" (σινεμά, παιδότοποι κλπ.) Πάμε στην παραλία και παίζουμε μπάλα, γράφουμε δικές μας ιστορίες, βλέπουμε όλοι μαζι βίντεο, κάνουμε πικ νικ... Τηλεόραση δεν έχουμε, μας έχει χαλάσει η κεραία εδώ και ένα χρόνο και δεν τη φτιάξαμε ποτέ. Δεν ξέρω, είναι μποεμ αυτο τώρα;;;; Εμείς είμαστε ευτυχισμένοι και τα οικονομικά μας είναι περιορισμένα από επιλογή δική μας. Δεν ξέρω πως θα είναι όταν πανε σχολείο τα παιδιά (εδώ φοράνε στολές, οπότε τουλάχιστον δεν θα έχω να βλέπουν μάρκες ρούχα. ) Τη ζωή μου δεν θα την άλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ (και ας λένε πολλοί ότι χαραμίζω το πτυχίο μου κλπ.)

 

Από την άλλη, τις κοινωνικές συμβάσεις προσπαθώ να τις κρατάω... Όχι γιατί έχουν αξία οι ίδιες, αλλά γιατί... Αν επειδή εγώ είμαι "υπεράνω" πληγωθεί κάποιος γνωστός ή φίλος (που θα νομίσει ότι δεν τον σκέφτηκα,) κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο. Αν δηλαδή κάνω ένα τηλέφωνο για τα τυπικά, και χαρεί η Θεία Μέλπω, έ, χίλια χαλάλι. Και την κόρη μου την βαφτίσαμε, ενώ για εμάς δεν είχε κανένα νόημα, για να δώσω χαρά στη μητέρα μου (τι μας κόστισε δηλαδή; -κάτι κατοστάρες ευρώ, αστο!!!!! :lol: )

(Το Φίλιππο τελικά δεν τον βαφτίσαμε, γιατί αρχίσαμε να πηγαίνουμε σε άλλη -όχι ορθόδοξη- εκκλησία που σε βαφτίζουν ενήλικα... και απο αγνωστικιστές καταλήξαμε να πηγαίνουμε κάθε Κυριακή εκκλησία! :lol::lol: ποιος θα μου το έλεγε... Αλλά αφού πηγαίνουμε εκεί, ε, δεν μου πήγαινε να το πάω το παιδί για βαφτίσια σε μια εκκλησία και κάθε Κυριακή σε άλλη. )

 

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

eιχα φυγει για λιγο και ξανα μπηκα να διαβασω την συνεχεια.....

 

και διαπιστωσα για ακομα μια φορα το εξης:

 

παλι και εδω..... οι γνωστοι αγνωστοι μαζευτικαμε!!!!

 

χαχαχαχα!!!

 

Η Λεγκω λειπει...μα που ειναι αυτη η κοπελα???

 

Ελα ρε αρια μην σκας!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω την αποψη μου.Λοιπον εγω ειμαι πιο μεγαλη απο εσας εκανα την μικρη μου στα 35 χωρις γαμο,παντρευτηκα στα 37 αυτο ειναι αλλη ιστορια,παντα πιστευα και εξακολουθω να το πιστευω πως πρεπει να κανουμε αυτο που νιωθουμε οχι αυτο που πρεπει.Η μποεμ σταση ζωης ειναι αυτο που κραταω σαν δωρο για την μικρη μου. Την βλεπω να μεγαλωνει τοσο ανεξαρτητη,ακομπλεξαριστη και την καμαρωνω.Το ιδιο να κανετε και για τα δικα σας παιδακια να δειτε ποσο ομορφο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, τις κοινωνικές συμβάσεις προσπαθώ να τις κρατάω... Όχι γιατί έχουν αξία οι ίδιες, αλλά γιατί... Αν επειδή εγώ είμαι "υπεράνω" πληγωθεί κάποιος γνωστός ή φίλος (που θα νομίσει ότι δεν τον σκέφτηκα,) κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο. Αν δηλαδή κάνω ένα τηλέφωνο για τα τυπικά, και χαρεί η Θεία Μέλπω, έ, χίλια χαλάλι.

αυτο ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα

ειχα εναν καθηγητη (μποεμ ) και μας ελεγε ...αν θελετε να κρατησετε τον εγγεφαλο σας ζωντανο κρατατε σε αυτον τις λειγοτερες δυνατες πληροφοριες...

εχεις δικιο μπορει να δωσεις χαρα στον αλλο .....εμενα πχ που με εμαθαν ποια τοσα χρονια δεν παρεξηγουνται μαζι μου, αυτοι που με αγαπανε τουλαχιστον ...ξερουν οτι ετσι ειμαι , απ την αλλη παντα στα δυσκολα εγω θα τρεξω και ξερουν οτι ενα τηλ στην γιορτη (που δεν ασοχλουμε) ή στα γεννεθλια (που ουτε καταδιανοια δεν θυμαμαι) τους δεν ειναι αυτο που περημενουν απο μενα

...

σε αυτο (κοινωνικες συμβασεις ) η αληθεια ειναι οτι υστερω τραγηκα

απ την αλλη βαριεμαι και οταν μου το κανουν να με παρουν δλδ γιατι πρεπει (ετσι ειναι το σωστο ) κι οχι γιατι το θελουν και πιστεψτε με,,,, το καταλαβαινω

παντως η τελευταια κοινωνικη συμβαση που εκανα στην ζωη μου ηταν η βαφτιση της κορης μου ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΙΚΡΑ αν και ηταν κι αυτη μποεμ ...οσο μπορουσε δλδ

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...