Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Sevoula,

Μη μου πεις ότι τα παράτησες κιόλας; Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να το καταφέρεις!

Αν αποφασίσετε να έρθετε για τσίπουρα θα χαρώ πολύ, καλύτερα το άλλο ΣΚ γιατί αυτό είμαστε πηγμένοι στις κοινωνικές υποχρεώσεις (πάρτυ γενεθλίων, 2 βαφτίσεις, 2 γάμοι και ο γιος μου θέλει και θέατρο, σιγά μην προλάβω). Keep walking!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου την έχει βιδώσει. είμαι πολύ χαζή, για να είμαι εξαρτημένη.

κάπνισα.

δεν θέλω να το θέλω. να νομίζω ότι το χρειάζομαι.

κορίτσια............. αύριο χρειάζομαι βοήθεια.

στήριξη. ρε π...η μου, ξέρω ότι μπορώ.

έλλι, ρίξε ό,τι έχεις. η πρώτη μέρα είναι το παν!!!!!!!!!!

ας τα καταφέρω αύριο όλη μέρα αερικό μου και γίνομαι επαναστάτρια κατά του καπνίσματος.

ή του ύψους ή του βάθους.

σπουργιτάκι, έπεσε επιδημία κοινωνικών υποχρεώσεων. χέ.ε μέσα. μια από τα ίδια και ετοιμάζω και γενέθλια. από την κούραση θα τα κάνουμε μόνοι μας, μου φαίνεται!

Γεωργία, να κάνουμε κλάμπ. Μελίνα, stzirou ευχαριστώ.

όλες μαζί: δεν το θέλω πια το γα..νο!!!!!!!!!!!!! ...νο ....νο!

δεν σας σόκαρα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα είναι να φύγουμε από το σπίτι άκαπνες! Πάει;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

sevoula καλημερα

δεν ξερω αν θα σε βοηθησει : οταν το εκοψα εβαζα στοιχημα με τον εαυτο μου και με τους γυρω μου πως δεν θα καπνισω για μια μερα. ουτε μια τζουρα! αφου το πετυχα, πηγα στη δευτερη κ.ο.κ. ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ!

προσπαθησε να μην καπνισεις σημερα! εδω ειμαστε, θα τα λεμε...

ξερω καλα ποσο δυσκολο ειναι, οπως ξερω και πως μπορεις να τα καταφερεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην νιώθεις τύψεις... ούτε εγώ τα κατάφερα :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε πα να μου λεγανε ολοι να το κοψω, πως μπορω, πως ειμαι δυνατη κλπ

μονο οταν ΕΓΩ το θελησα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα καταφερα

θελω να πω πως για να γινει προσπαθεια πρεπει πραγματικα να το θελετε για τον εαυτο σας και για κανεναν αλλον

μην απογοητευεστε ομως, μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα

ΑΝ το θελετε ΘΑ γινει

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε πα να μου λεγανε ολοι να το κοψω, πως μπορω, πως ειμαι δυνατη κλπ

μονο οταν ΕΓΩ το θελησα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα καταφερα

θελω να πω πως για να γινει προσπαθεια πρεπει πραγματικα να το θελετε για τον εαυτο σας και για κανεναν αλλον

μην απογοητευεστε ομως, μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα

ΑΝ το θελετε ΘΑ γινει

 

:(:(:(:(:(

:oops::oops::oops::oops::oops:

:evil::evil::evil::evil::evil:

:roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε πα να μου λεγανε ολοι να το κοψω, πως μπορω, πως ειμαι δυνατη κλπ

μονο οταν ΕΓΩ το θελησα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα καταφερα

θελω να πω πως για να γινει προσπαθεια πρεπει πραγματικα να το θελετε για τον εαυτο σας και για κανεναν αλλον

μην απογοητευεστε ομως, μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα

ΑΝ το θελετε ΘΑ γινει

ετσι ακριβως και με τον πατερα μου..οσο κι αν του λεγαμε τιποτα..μια μερα πηγε στο νοσοκομειο,εφαγε φρικη και πλεον δεν θελει ουτε να το δει..

 

sevoula μπορεις να τα καταφερεις κοριτσακι ολα μες το μυαλο ειναι..εγω οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη και το εκοψα,οταν ηθελα να κανω τσιγαρο μασουσα καλαμακια..καλυτερα πλαστικο παρα τσιγαρο..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Μη με βρίσετε, αλλά και εγώ κύλησα...γ..ο!

Τα νεύρα μου τελευταία είχαν χτυπήσει κόκκινο... με μπουρινιάσανε και τα μικρά μου πρωί πρωί που μου φεύγανε στο δρόμο δεξιά και αριστερά και τρόμαξα να τα φτάσω στον παιδικό που το πρώτο που έκανα πριν φτάσω γραφείο ήταν να πάρω τσιγάρα και έχω κάνει ήδη δύο ...

Νιώθω εντελώς αποτυχημένη! Ο πατέρας μου όταν το έκοψε (σχεδόν 40 χρόνια καπνιστής) και πέθανε ο πατέρας του, για να μην ανάψει τσιγάρο το άνοιξε και μάσησε τον καπνό, αλλά δεν ξανακύλησε. Εγώ με τα πρώτα ζόρια το ξανάπιασα. Τί σκέφτομαι τελοσπάντων;

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως και με τον πατερα μου..οσο κι αν του λεγαμε τιποτα..μια μερα πηγε στο νοσοκομειο,εφαγε φρικη και πλεον δεν θελει ουτε να το δει..

 

sevoula μπορεις να τα καταφερεις κοριτσακι ολα μες το μυαλο ειναι..εγω οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη και το εκοψα,οταν ηθελα να κανω τσιγαρο μασουσα καλαμακια..καλυτερα πλαστικο παρα τσιγαρο..

φιλενάδα, κι εγώ το ίδιο έκανα κάποτε, όταν ήμουν στην αρχή.

να ξεκινήσω αύριο με καλαμάκι, λες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εκοψα μαχαιρι οταν εμεινα έγκυος και το ξανάρχισα ενα χρονο μετά οταν γυρισα στο γραφειο. (Η δουλεια βλαπτει σοβαρα την υγεία)

Πιστευω πως απλά πρεπει να θελεις πραγματικά να το κοψεις και τοτε μονο το κοβεις, οπως αλλωστε ολα τα πραγματα, αν θελεις πραγματικά τα καταφερνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μη με βρίσετε, αλλά και εγώ κύλησα...γ..ο!

Τα νεύρα μου τελευταία είχαν χτυπήσει κόκκινο... με μπουρινιάσανε και τα μικρά μου πρωί πρωί που μου φεύγανε στο δρόμο δεξιά και αριστερά και τρόμαξα να τα φτάσω στον παιδικό που το πρώτο που έκανα πριν φτάσω γραφείο ήταν να πάρω τσιγάρα και έχω κάνει ήδη δύο ...

Νιώθω εντελώς αποτυχημένη! Ο πατέρας μου όταν το έκοψε (σχεδόν 40 χρόνια καπνιστής) και πέθανε ο πατέρας του, για να μην ανάψει τσιγάρο το άνοιξε και μάσησε τον καπνό, αλλά δεν ξανακύλησε. Εγώ με τα πρώτα ζόρια το ξανάπιασα. Τί σκέφτομαι τελοσπάντων;

ό,τι κι εμείς. ότι επιλέγουμε την αδυναμία.

αύριο πάλι.

δεν ξαναγράφω σήμερα.

αερικό, έεεεεεεεεεεεεεετσι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω επίσης ότι το επιχείρημά μου περί του ότι από αύριο πρωί θα ξανά ξεκινήσω, για να είμαι όλη μέρα καθαρή από τσιγάρο είναι για τα μπάζα.

 

όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, ήταν σχεδόν μεσημέρι. δεν ξανακάπνισα. είχα πάρει όμως απόφαση και το κίνητρό μου ήταν ακαταμάχητο.

Link to comment
Share on other sites

να πω επίσης ότι το επιχείρημά μου περί του ότι από αύριο πρωί θα ξανά ξεκινήσω, για να είμαι όλη μέρα καθαρή από τσιγάρο είναι για τα μπάζα.

 

όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, ήταν σχεδόν μεσημέρι. δεν ξανακάπνισα. είχα πάρει όμως απόφαση και το κίνητρό μου ήταν ακαταμάχητο.

θα βρω τον γυναικολο σου και θα του πω στην επομενη εξεταση να βαλει υπερηχο απο αλλη και να φαινεται οτι εισαι εγκυος..που θα παει..ετσι θα το κοψεις..

οσο για το αυριο το πρωι θα...ειναι σαν τη διαιτα..παντα ειμαστε σε τραπεζι και τρωμε οταν μιλαμε γι αυτη και παντα την ξεκιναμε απο Δευτερα..καθε Δευτερα ομως..

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα βρω τον γυναικολο σου και θα του πω στην επομενη εξεταση να βαλει υπερηχο απο αλλη και να φαινεται οτι εισαι εγκυος..που θα παει..ετσι θα το κοψεις..

οσο για το αυριο το πρωι θα...ειναι σαν τη διαιτα..παντα ειμαστε σε τραπεζι και τρωμε οταν μιλαμε γι αυτη και παντα την ξεκιναμε απο Δευτερα..καθε Δευτερα ομως..

έθιξες άλλο πονεμένο κεφάλαιο.

θέλω 2ο μωρό τώωωωωωωωωωωωραααααααααααααααα!!!!!!!!!

ο σύζυγος ούτε να το συλλαβίσω. κουρασμένα νιάτα!:mad:

αφού δεν πάω για το 2ο παιδί, πάω για το 2ο τσιγάρο στη δουλειά, σύνολο ως τώρα 4.

εσύ ντιιιιιιιιιιιιιπ;:lol::lol:ποτέ; κανένα;ιιιιιι!!!!!!!!! χαααααααααααα!!!!!!

 

αερικό πόσα έκανες ως τώρα;αλήθειες. ακούω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, μπήκα σ'αυτό το θέμα από περιέργεια γιατί το έχω κόψει από τον Ιούνιο του 2006 το τσιγάρο μετά από καμιά 20αριά χρόνια που κάπνιζα. Έχω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο μεν αλλά και πολύ δυνατό το συναίσθημα ότι έχεις νικήσει μια από τις πιο ισχυρές εξαρτήσεις σου. Εγώ πάντως στην αρχή το μείωσα αισθητά (έφτασα στα 5 ημερησίως από περίπου πακέτο) και μετά για λίγες μέρες έτρωγα κι αυτές τις τσίχλες της νικοτίνης που είναι τρομερά αηδιαστικές και σου κόβουν την όρεξη για λίγη ώρα. Το μόνο (σοβαρό) αρνητικό ότι πήρα αρκετά κιλά γιατί έτρωγα διαρκώς παγωτό σοκολάτα! Ε δεν μπορείς να τα κόψεις όλα μαζί!!! Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία! Η περίοδος με όλα αυτά τα μέτρα είναι ιδανική για την προσπάθειά σας... Φιλιά

RnI5p3.pngjxUep3.png
Link to comment
Share on other sites

έθιξες άλλο πονεμένο κεφάλαιο.

θέλω 2ο μωρό τώωωωωωωωωωωωραααααααααααααααα!!!!!!!!!

ο σύζυγος ούτε να το συλλαβίσω. κουρασμένα νιάτα!:mad:

αφού δεν πάω για το 2ο παιδί, πάω για το 2ο τσιγάρο στη δουλειά, σύνολο ως τώρα 4.

εσύ ντιιιιιιιιιιιιιπ;:lol::lol:ποτέ; κανένα;ιιιιιι!!!!!!!!! χαααααααααααα!!!!!!

 

αερικό πόσα έκανες ως τώρα;αλήθειες. ακούω!!!!!!!!

α εγω δεν ειπα οτι θελω να το κοψω αλλα δεν καπνιζω και πανω απο 5 την ημερα(στο τσακιρ κεφι 5)..ειναι και μερες που δεν κανω κανενα..και πριν την εγκυμοσυνη ειχα φτασει κοντα στα 4 πακετα την ημερα..οποτε ειμαι σε καλο δρομο..καλαμακια..καλαμακια..καλαμακια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, μπήκα σ'αυτό το θέμα από περιέργεια γιατί το έχω κόψει από τον Ιούνιο του 2006 το τσιγάρο μετά από καμιά 20αριά χρόνια που κάπνιζα. Έχω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο μεν αλλά και πολύ δυνατό το συναίσθημα ότι έχεις νικήσει μια από τις πιο ισχυρές εξαρτήσεις σου. Εγώ πάντως στην αρχή το μείωσα αισθητά (έφτασα στα 5 ημερησίως από περίπου πακέτο) και μετά για λίγες μέρες έτρωγα κι αυτές τις τσίχλες της νικοτίνης που είναι τρομερά αηδιαστικές και σου κόβουν την όρεξη για λίγη ώρα. Το μόνο (σοβαρό) αρνητικό ότι πήρα αρκετά κιλά γιατί έτρωγα διαρκώς παγωτό σοκολάτα! Ε δεν μπορείς να τα κόψεις όλα μαζί!!! Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία! Η περίοδος με όλα αυτά τα μέτρα είναι ιδανική για την προσπάθειά σας... Φιλιά

στα κιλά είμαι τζιτζί.

στα τσιγάρα δεν έχω αυτοσυγκράτηση, αυτοπειθαρχία.

μακάρι να το κόψω σταδιακά κι εγώ.

ως τώρα 4.

βοηθάει το ότι στην δουλειά δεν καπνίζουμε μέσα. πρέπει να βγούμε έξω. οπότε 2-3 στη δουλειά. αν καθιέρωνα το 0 το πρωί με τον καφέ στο σπίτι, πριν τη δουλειά, θα ήμουν ευχαριστημένη προς το παρόν.

όταν βγαίνω έξω με τη μικρή μου δεν καπνίζω, για να είμαι καθαρή.

ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

α εγω δεν ειπα οτι θελω να το κοψω αλλα δεν καπνιζω και πανω απο 5 την ημερα(στο τσακιρ κεφι 5)..ειναι και μερες που δεν κανω κανενα..και πριν την εγκυμοσυνη ειχα φτασει κοντα στα 4 πακετα την ημερα..οποτε ειμαι σε καλο δρομο..καλαμακια..καλαμακια..καλαμακια..

είσαι αρχηγός danielaki!

δίνε μας ρυθμό!

στο σπίτι θα εφαρμόσω κι εγώ το καλαμάκι.από το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

στα κιλά είμαι τζιτζί.

στα τσιγάρα δεν έχω αυτοσυγκράτηση, αυτοπειθαρχία.

μακάρι να το κόψω σταδιακά κι εγώ.

ως τώρα 4.

βοηθάει το ότι στην δουλειά δεν καπνίζουμε μέσα. πρέπει να βγούμε έξω. οπότε 2-3 στη δουλειά. αν καθιέρωνα το 0 το πρωί με τον καφέ στο σπίτι, πριν τη δουλειά, θα ήμουν ευχαριστημένη προς το παρόν.

όταν βγαίνω έξω με τη μικρή μου δεν καπνίζω, για να είμαι καθαρή.

ευχαριστούμε!

 

8α σου πω ενα και ας πονεσει δεν πειραζει. Το σταδιακο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου. Πρεπει να μα8εις πως λειτουργει ο κυκλος της νικοτινης αλλιως δεν προκειτε να καταλαβεις τι πα8αινεις και ΓΙΑΤΙ ζητας τσιγαρο. Επισης πρεπει να διαβασεις ΠΟΛΥ προσεκτικα αυτο.....

 

http://whyquit.com/joel/Joel_01_04_smokaholic.html

 

και μετα αυτο:

 

http://whyquit.com/whyquit/A_NicodemonsLies.html

 

Μεσα εκει εχει τονους αρ8ρα που 8α σε κανουν να καταλαβεις τι πα8αινεις. Τι προβλημα εχεις. ΟΤΑΝ το καταλαβεις τοτε μονο 8α δεις αν 8ες πραγματικα να το κοψεις ή οχι. Δεν κοβεις μια συνη8εια. Κοβεις ναρκωτικα....και αυτο ΕΥΚΟΛΟ ΔΕΝ ειναι......δειτε αυτο που κανετε για αυτο που πραγματικα ειναι και ΟΧΙ για αυτο που ΄νομιζετε' πως ειναι........διαβαστε......πολυ.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το σταδιακα δεν μπορεσα ποτε να το καταφερω.

νομιζω πως το τσιγαρο θελει κοψιμο μαχαιρι, ουτε τζουρα, σε μενα τουλαχιστον αυτο λειτουργησε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...