Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Aυτό, το θέμα των κιλών δηλαδή, είναι κάτι που με τρομοκρατεί... έχω ήδη πρόβλημα, μην το χεροτερέψω...

Τα παιδιά μου βάζουν γκάζια. Είμαι το χειρότερο παράδειγμα, τους λέω να μην το ακουμπήσουν ποτέ στη ζωή τους τη στιγμή που φυσάω τον καπνό μου...f.u.c.k....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια να σας μιλησει και μια παλια καραβανα ??? 3 πακετα την ημερα, το εκοψα ΜΑΧΑΙΡΙ 5 1/2 χρονια πριν και δεν θελω ΟΥΤΕ να το βλεπω.....ολη η ουσια ειναι να αλλαξεις τον τροπο που σκεφτεσαι για αυτο. Καταρχας ειναι ναρκωτικο. Η νικοτινη αλλαζει την μορφολογια του εγκεφαλου. Δεν ειναι κακο συνηθειο. Ερευνες εχουν αποδειξει οτι ειναι πιο δυσκολο να κοψεις το τσιγαρο απο την κοκκαινη. Πρωτον το αναγνωριζετε για αυτο που ειναι και οχι γιαυτο που νομιζετε πως ειναι. Δευτερον. Οταν ξεκινας μια προσπαθεια κοψιματος δεν κοιτας 10 χρονια μετα πως και τι, ουτε καν 6 μηνες μπροστα. Κοιτας το επομενο λεπτο τι θα κανεις. Κοινως δεν σκεφτεσαι μακροχρονια γιατι θα φρικαρεις. Προσεξτε το αυτο. One step at a time. Τριτον πολλες συσκευες και αυτοκολλητα που υποτιθετε σε βοηθουν στο κοψιμο ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.....δηλαδη σου 'δινουν' το ναρκωτικο σου σε μικροτερες ποσοτητες. Ειναι δυνατον να κοψεις ναρκωτικα οταν σε ταιζουν ναρκωτικα. Πολλες απο αυτες τις συσκευες ειναι χρηματοδοτουμενες απο εταιρειες παραγωγης τσιγαρων για ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ λογους. Παρτε το αποφαση και κοψτε το μαχαιρι χωρις πολλα πολλα. Την 3 ημερα κορυφωνει η ταλαιπωρια σας γιατι ειναι τοτε που ξεπλενεται ΤΕΛΕΙΩΣ η νικοτηνη απο το αιμα σας και φρικαρει ο εγκεφαλος και ολοι αυτοι οι 'αποδεκτες' νικοτινης που εχουν δημιουργηθει εκει μεσα. Ειναι απιστευτα δυσκολο αυτο που θα κανετε αλλα ολα θα αλλαξουν καθως στην πορεια θα ανακαλυπτεται μικρες εκπληξεις. Οπως.....'αμαν....μπορω να ΜΥΡΙΣΩ'.......'ωχ δεν βηχω......'....κλπ.....και κυριως αν δεν αλλαξετε το πως βλεπετε το τσιγαρο πολυ δυσκολα θα απαλλαγειτε απο αυτο. Δυστυχως.....

 

Δυο πολυ καλα link και ενα forum που βοηθησε πολυ εμενα οταν το εκοψα. ΚΑΙ ΟΧΙ δεν υπαρχει δικαιολογια να το ξαναρχισετε. Και τα κιλα ειναι η μικροτερη. Εκανα γυμναστικη και μαζι με το τσιγαρο εχασα και 35 κιλα. Επισης εχασα μανα, πατερα, παππου (μεσα σε 6 μηνες), εμεινα εγκυος, επαθα επιπλοκες και κοντεψα να πεθανω και δεν το ξεκινησα. ΚΑΜΙΑ δικαιολογια για κανενα. (αυτη ειναι η λογικη που πρεπει να μπειτε για να το καταφερετε)......

 

http://www.whyquit.com

http://quitsmoking.about.com/

 

Καλη επιτυχια. Με αυτα που σας γραφω, αυτα που θα διαβασετε και επιμονη το εκοψε και ο αντρας μου και ειναι 2 χρονια ενας χαρουμενος και ελευθερος ακαπνος......και εχουμε ενα καθαρο σπιτι για το παιδι μας.......και υγεια για εμας.......

 

Ξεχασα να πω μην μπαινετε στο τριπακι *μειωνω το τσιγαρο* το μονο που κανετε ειναι οτι κρατατε τον εαυτο σας σε μια χρονια και μονιμη ελειψη νικοτινης.....δεν υπαρχει χειροτερος μαζοχισμος.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκοψα μαχαιρι περσι το Φεβρουαριο και μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος:rolleyes:.Τωρα συνολικα το εχω κοψει ενα χρονο και ενα μηνα:mrgreen:

Καθε φορα που ηθελα να καπνισω επινα μια γουλιτσα νερο και μασαγα μια τσιχλα, ητανε δυσκολο στην αρχη αλλα με πολυ θεληση τα καταφερα!! Τωρα ουτε να το μυριζω δεν θελω

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πρωην συναδελφισες. Συγγαρητηρια σε οσες και οσους καταφεραν να πεταξουν απο τα χερια τους αυτο το καταστροφικο <αξεσουαρ>.

Το λεω ετσι γιατι πιστευω πως ολη η εξαρτηση ειναι θεμα σκεψης. Σιγουρα εχει να κανει με εξαρτημενη ουσια αλλα... ειναι στο χερι μας να απεξαρτηθουμε.

Θα σας πω τη δικη μου ιστορια και συγνωμη αν σας κουρασω.Πριν 1,5 χρονο υποσχεθηκα στα παιδια μου - που μου παραπονιουνταν συνεχως- να το κοψω.Εβαλα χρονικο περιθωριο ως καποια ημερομηνια. Κουραφεξαλα. Το μειωσα αλλα δεν το εκοψα. Ενιωθα ντροπη απεναντι τους και κακο προτυπο γονεα που δεν τηρησα την υποσχεση μου. Το "δουλευα" μες το μυαλο μου, ως προς τους λογους που το κανω, τις συνεπειες που εχει στην υγεια μου και στους γυρω μου, κλπ. Συνειδητοποιησα οτι αναβα τσιγαρο ΟΤΑΝ τελειωνα ενα θεμα εργασιας, οταν πιεζομουν, οταν ηθελα (αστειο) να κανω κατι για μενα. Και στηνουσια αυτο που με ευχαριστουσε ήταν η διαδικασια εναρξης και οι 2-3 πρωτες τζουρες.Μετα το καπνιζα απλα επειδη εκαιγε. Αρχισα να το σβηνω στη μεση. Σιγα σιγα δεν ημουν απαραιτητη η νικοτινη.

Και ενα ωραιο πρωινο λεω : Θα καπνισω ενα τσιγαρο, θα το απολαυσω απο την πρωτη ρουφηξια ως την τελευταια, θα το σβησω (θα το λιωσω) και ΤΕΛΟΣ, δεν θα ξανακαπνισω. ΤΟ ΕΚΑΝΑ ακριβως ετσι. Και για να μην νομιζετε οτι δεν στερηθηκα σας λεω τα εξης: Τη πρωτη εβδομαδα δεν επινα ουτε καφε γιατι αυτα τα δυο πηγαιναν πακετο. Δεν εκανα επισκεψεις σε φιλες ή ΚΑΦΕ γιατι .....δεν "λεει" καφες χωρις τσιγαρο. Καθε φορα που επιθυμουσα ενα τσιγαρο, εκανα κατι αλλο π.χ. μια τσιχλα, ενα φρουτο, μια βολτα κλπ. Ζητησα απο φιλους και συναδελφους να μη με δελεαζουν και μου συμπαρασταθηκαν στην προσπαθεια μου.(και τους ευχαριστω). Επειτα απο 1-2 βδομαδες ξεκινησα να πινω καφε χωρις τσιγαρο, πηγαινα επισκεψεις και γενικα συνεχισα να ζω μια ζωη χωρις την παρεα του.

Στις 9 Απριλιου κλεινω 1 χρονο ακαπνη.

Η μεγαλη αληθεια ειναι οτι ηθελα να το κοψω.

Σας ευχαριστω που διαβασετε την ιστορια μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, βοήθα με κι εδώ, σε παρακαλώ!

 

Ποτέ δεν έχω προσπαθήσει να το κόψω γιατί είμαι σίγουρη πως θα ξαναρχίσω...

Προσπαθώ αυτό τον καιρό να γυμναστώ έστω λίγο, ξέρεις εσύ, και με στενοχωρεί πολύ στην αναπνοή μου... κι αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είναι δίπλα μου αναμμένο ... έστω να το μειώσω , ξέρω γω;;;; Η χαζομάρα ενσαρκωμένη...

elli v θα σου πω μια φραση που τη φωναζουν οι απεξαρτημενοι οταν θελουν να παραμεινουν απεξαρτημενοι.

ΕΙΜΑΙ Η ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας πρωην συναδελφισες. Συγγαρητηρια σε οσες και οσους καταφεραν να πεταξουν απο τα χερια τους αυτο το καταστροφικο <αξεσουαρ>.

Το λεω ετσι γιατι πιστευω πως ολη η εξαρτηση ειναι θεμα σκεψης. Σιγουρα εχει να κανει με εξαρτημενη ουσια αλλα... ειναι στο χερι μας να απεξαρτηθουμε.

Θα σας πω τη δικη μου ιστορια και συγνωμη αν σας κουρασω.Πριν 1,5 χρονο υποσχεθηκα στα παιδια μου - που μου παραπονιουνταν συνεχως- να το κοψω.Εβαλα χρονικο περιθωριο ως καποια ημερομηνια. Κουραφεξαλα. Το μειωσα αλλα δεν το εκοψα. Ενιωθα ντροπη απεναντι τους και κακο προτυπο γονεα που δεν τηρησα την υποσχεση μου. Το "δουλευα" μες το μυαλο μου, ως προς τους λογους που το κανω, τις συνεπειες που εχει στην υγεια μου και στους γυρω μου, κλπ. Συνειδητοποιησα οτι αναβα τσιγαρο ΟΤΑΝ τελειωνα ενα θεμα εργασιας, οταν πιεζομουν, οταν ηθελα (αστειο) να κανω κατι για μενα. Και στηνουσια αυτο που με ευχαριστουσε ήταν η διαδικασια εναρξης και οι 2-3 πρωτες τζουρες.Μετα το καπνιζα απλα επειδη εκαιγε. Αρχισα να το σβηνω στη μεση. Σιγα σιγα δεν ημουν απαραιτητη η νικοτινη.

Και ενα ωραιο πρωινο λεω : Θα καπνισω ενα τσιγαρο, θα το απολαυσω απο την πρωτη ρουφηξια ως την τελευταια, θα το σβησω (θα το λιωσω) και ΤΕΛΟΣ, δεν θα ξανακαπνισω. ΤΟ ΕΚΑΝΑ ακριβως ετσι. Και για να μην νομιζετε οτι δεν στερηθηκα σας λεω τα εξης: Τη πρωτη εβδομαδα δεν επινα ουτε καφε γιατι αυτα τα δυο πηγαιναν πακετο. Δεν εκανα επισκεψεις σε φιλες ή ΚΑΦΕ γιατι .....δεν "λεει" καφες χωρις τσιγαρο. Καθε φορα που επιθυμουσα ενα τσιγαρο, εκανα κατι αλλο π.χ. μια τσιχλα, ενα φρουτο, μια βολτα κλπ. Ζητησα απο φιλους και συναδελφους να μη με δελεαζουν και μου συμπαρασταθηκαν στην προσπαθεια μου.(και τους ευχαριστω). Επειτα απο 1-2 βδομαδες ξεκινησα να πινω καφε χωρις τσιγαρο, πηγαινα επισκεψεις και γενικα συνεχισα να ζω μια ζωη χωρις την παρεα του.

Στις 9 Απριλιου κλεινω 1 χρονο ακαπνη.

Η μεγαλη αληθεια ειναι οτι ηθελα να το κοψω.

Σας ευχαριστω που διαβασετε την ιστορια μου.

μπραβο σου

και γω θελω υποτιθεται να το κοψω αλλα δεν το αποφασιζω

και μενα μουλεν τα παιδια μου μαμα δε θελω να πεθανεις

ακουω και γυρω μου διαφορα για ανθρωπους που αρρωσταινουν αλλα δεν το αποφασιζω

φοβαμαι σα να χάνω κατι

και τωρα που τα γραφω θελω να αναψω ενα

χαιρομαι που διαβαζω οτι και αλλες καπνιστριες τα καταφεραν

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και μη βαρέσετε:

όταν λένε ότι κόβοντας το τσιγάρο, αλλάζει ο μεταβολισμός και παχαίνουμε, τι εννοούν;

ότι ούτως ή άλλως θα τα πάρουμε τα κιλά ή για να απασχολείς χέρια και στόμα αρχίζεις σαν αντικατάσταση τη μασαμπούκα;

Προσωπικά, νομίζω ότι σκέφτομαι υπερβολικά το φαγητό. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν είχα τη δυνατότητα να τρώω απεριόριστα, δεν θα είχα καμμία ανάγκη το τσιγάρο.

Ισχύει, λοιπόν, ότι κόβοντάς το, θα τα πάρω τα κιλάκια μου;;;; και όχι τίποτα άλλο, βρε παιδιά, είμαι σε μια καλή σειρά κι έχω ξεκινήσει να χάνω σιγά-σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και μη βαρέσετε:

όταν λένε ότι κόβοντας το τσιγάρο, αλλάζει ο μεταβολισμός και παχαίνουμε, τι εννοούν;

ότι ούτως ή άλλως θα τα πάρουμε τα κιλά ή για να απασχολείς χέρια και στόμα αρχίζεις σαν αντικατάσταση τη μασαμπούκα;

Προσωπικά, νομίζω ότι σκέφτομαι υπερβολικά το φαγητό. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν είχα τη δυνατότητα να τρώω απεριόριστα, δεν θα είχα καμμία ανάγκη το τσιγάρο.

Ισχύει, λοιπόν, ότι κόβοντάς το, θα τα πάρω τα κιλάκια μου;;;; και όχι τίποτα άλλο, βρε παιδιά, είμαι σε μια καλή σειρά κι έχω ξεκινήσει να χάνω σιγά-σιγά...

 

Να σου πω την αληθεια εγω το εκοψα και μετα απο ενα 5 -6μηνο εμεινα εγκυος. Στο 6μηνο δεν πηρα ουτε γραμμαριο αλλα ειμαι ανθρωπος που προσεχω την διατροφη μου γενικα. Φαντασου τωρα ειμαι στον 9ο και εχω παρει 7 1/2 κιλα.

Γενικα ετσι λενε οτι αλλαζει ο μεταβολισμος, μπορει να παρεις 1-2 κιλακια γιατι η νικοτινη ενεργει στο μεταβολισμο και ο οργανισμος χανει ευκολοτερα, δεν πειραζει ειναι ευκαιρια να ρυθμισεις τον μεταβολισμο σου, να ξεκινησεις μια πιο υγειηνη διατροφη και να ασκεισαι περισσοτερο. Θα νιωσεις αλλος ανθρωπος πιο ενεργητικη και πιο ομορφη. Αυτο στο υποσχομαι!! Ξεκινα εστω για ενα μηνα και μετα βλεπεισ. Αν ηδη κανεις διατροφη δεν θα παρεις κιλα

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και μη βαρέσετε:

όταν λένε ότι κόβοντας το τσιγάρο, αλλάζει ο μεταβολισμός και παχαίνουμε, τι εννοούν;

ότι ούτως ή άλλως θα τα πάρουμε τα κιλά ή για να απασχολείς χέρια και στόμα αρχίζεις σαν αντικατάσταση τη μασαμπούκα;

Προσωπικά, νομίζω ότι σκέφτομαι υπερβολικά το φαγητό. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν είχα τη δυνατότητα να τρώω απεριόριστα, δεν θα είχα καμμία ανάγκη το τσιγάρο.

Ισχύει, λοιπόν, ότι κόβοντάς το, θα τα πάρω τα κιλάκια μου;;;; και όχι τίποτα άλλο, βρε παιδιά, είμαι σε μια καλή σειρά κι έχω ξεκινήσει να χάνω σιγά-σιγά...

elli v, εγω το εκοψα και σε πληροφορω πως εβαλα κιλα αλλα οχι επειδη το εριχνα στο φαγητο. Ειχα προβληματα μετα απο εγχειριση. Αλλα ξερω οτι διαφοροποιειται ο μεταβολισμος μετα την διακοπη καπνισματος. Οπως προτεινει και η Konstantina- KI θα προσεξεις περισσοτερο και θα ασκηθεις. Το οτι ισως βαλεις 1-2 κιλακια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να κοψεις το τσιγαρο. Ξεκινα απο τωρα. Και ριξ' το σε σαλατες και φρουτα για να εισαι σιγουρη οτι δεν θα παρεις κανενα επιπλεον κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!!

Με κάνετε να το σκεφτώ ακόμη σοβαρότερα!

Δεδομένου ότι εδώ και κάνα μήνα προσέχω, στ΄αλήθεια προσέχω, για πρώτη φορά στη ζωή μου τη διατροφή μου, μου φαίνεται ευκαιρία όπως το θέτετε, μήπως μ΄ένα σμπάρο δυο τριγώνια... και είναι ακριβώς αυτό που με προβλημάτισε, ότι δηλαδή παράλληλα με τη διατροφή, προσπαθώ έστω ελάχιστα να ασκηθώ και με ταλαιπωρεί η αναπνοή μου...

Θα το δουλέψω λίγο ακόμη μέσα στο μυαλό μου, κι ελπίζω να το αποφασίσω.

Ελπίζω, επίσης, να μη χάσω τη μπάλα, και στο τέλος τα κάνω μαντάρα και στα δύο μέτωπα...αυτό το τρέμω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=elli v

Θα το δουλέψω λίγο ακόμη μέσα στο μυαλό μου, κι ελπίζω να το αποφασίσω.

Ελπίζω, επίσης, να μη χάσω τη μπάλα, και στο τέλος τα κάνω μαντάρα και στα δύο μέτωπα...αυτό το τρέμω...[/quote]

Η αποφαση ειναι το πιο σημαντικο βημα. Τα υπολοιπα θα κυλισουν ευκολοτερα. Θα τα καταφερεις αν το θελεις πραγματικα. Καντο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση να ζητάω βοήθεια και συμβουλές για να κόψω το τσιγάρο και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. έκοψα το τσιγάρο πριν από 1,5 χρόνο (λίγο πριν μείνω έγκυος). πριν από αυτό το είχα κόψει άλλες δύο φορές διάρκειας εξαμήνου, αλλά μετά το ξανάρχιζα. Είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο που μόνο όποιος έχει υπάρξει καπνιστής καταλαβαίνει. Θυμάμαι που μου έλεγαν όλοι "σκέψου τι κακό κάνεις στον εαυτό σου" κλπ και τίποτα δεν έπιανε. Νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται για να κόψει κανείς το τσιγάρο είναι να το θέλει πραγματικά πολύ... Παίζει ρόλο και το σωστό timing. Εμένα με βοήθησαν τα εξής:

1. Το έκοψα σε περίοδο όχι μεγάλου στρες ή στενοχώριας και όντας πολύ μπουχτισμένη από τσιγάρο. Τις εβδομάδες πριν το κόψω έκανα 2 πακέτα τη μέρα!

2. Το έκοψα "και καλά" δοκιμαστικά. Δεν είχα δηλαδή στο μυαλό μου πως το κόβω οριστικά, απλά κάνω μια αποτοξίνωση. Αυτό με βοήθησε γιατί η αρχή είναι η δύσκολη. Μετά από 2-3 εβδομάδες δεν το αναζητάς τόσο πολύ και λες "αφού το κράτησα μέχρι εδώ ας το συνεχίσω". Ακόμα και τώρα δε νιώθω πως το έχω κόψει οριστικά (και ας έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου 1,5 χρόνο). Το πάω βήμα-βήμα...

3. Όταν το έκοψα είχα πακέτο στο σπίτι. Ήθελα να νιώθω πως αν κάποια στιγμή δεν αντέξω, έχω τσιγάρα. Σε μερικούς μπορεί αυτό να φανεί μαζοχιστικό, όμως χωρίς καθόλου τσιγάρα μέσα στο σπίτι αποκλείεται να το έκοβα.

Εύχομαι ειλικρινά σε όποιον προσπαθήσει να τα καταφέρει. Και αν περάσετε το πρώτο δύσκολο στάδιο μην μπείτε στον πειρασμό να κάνετε "έστω και ένα τσιγάρο", γιατί εγώ 2 φορές έτσι ξανακύλησα.

Αυτό που ευχαριστιέμαι αφάνταστα τώρα που δεν καπνίζω είναι που τα ρούχα-μαλλιά-αυτοκίνητο- μου δεν μυρίζουν τσιγάρο... :D

 

Σωστή σε όλα, κάπως έτσι το εκοψα και εγώ πριν 1 χρόνο και καπνιζα για 14 χρονια.

Τις πρώτες εβδομαδες με ειχε πιασει ενας ξεροβηχας που νομιζα οτι είχα κρυωσει ασχημα τελικα ήταν συμπτωμα απεξαρτησης.....ΟΛΕΣ μπορειτε μην αμφιβαλετε στιγμη για αυτο αρκει να το θελετε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω κατι που διαβασα σημερα και θεωρω οτι αληθευει. Οταν αποφασισει καποιος να κοψει το τσιγαρο καλο θα ειναι να αποφασισει και κατι αλλο συγχρονως πχ διαιτα για απαλλαγη κιλων. Ο ενας λογος <<συμπαραστεκεται>> στον αλλο. Και καθε φορα που απελπιζομαστε απο τον εναν, ο αλλος αλληλοεπιδρα στο σκοπο μας.Δοκιμαστε το, δεν εχετε να χασετε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω κατι που διαβασα σημερα και θεωρω οτι αληθευει. Οταν αποφασισει καποιος να κοψει το τσιγαρο καλο θα ειναι να αποφασισει και κατι αλλο συγχρονως πχ διαιτα για απαλλαγη κιλων. Ο ενας λογος <<συμπαραστεκεται>> στον αλλο. Και καθε φορα που απελπιζομαστε απο τον εναν, ο αλλος αλληλοεπιδρα στο σκοπο μας.Δοκιμαστε το, δεν εχετε να χασετε κατι.

 

:o Aυτό είναι εκπληκτικό!!!!!!!!!! :o :o :o

Link to comment
Share on other sites

baila και elli ..............ακομα το σκεφτεστε??? Ξεκινηστε βαζοντας στοχο π.χ. για μια ολοκληρη μερα χωρις τσιγαρο. Καθε φορα που θα θελετε να καπνισετε θα λετε :Μια μερουλα ειναι , μπορω χωρις αυτο. Και μετα θα ξαναμιλησουμε. Εμεις εδω ειμαστε. Αντε, με το καλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά κορίτσια!

Χάλια τα πήγα μ΄αυτή την υπόθεση :-(.

Μ. Τετάρτη μεσημέρι, πήρα απόφαση να ξεκινήσω την προσπάθεια. Είπα να το κόψω μαχαίρι για να μην αυτομαστιγώνομαι όπως είπε μια φίλη παραπάνω. Το απόγευμα, χωρίς υπερβολή, χοροπηδούσα από την υπερένταση. Ναι παιδιά, ναιααιαιαιαιαιι, έχετε δίκιο, είναι ναρκωτικό...

Το βράδυ μου τα σπάσανε τα νεύρα, κάπνισα ένα...

Το άλλο βράδυ ένας φίλος με πότισε ένα ούζο (κι είχα να πιω κάνα μήνα), άρχισα να χάνω την μπάλα... με είχε συνηθίσει, βλέπετε, ότι Έλλη σημαίνει κρεπάλη τρελλή...:twisted:

Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ούτε έχω σκοπό να παραιτηθώ, πάλι θα προσπαθήσω...

Αλλά σας ξορκίζω, όσες δεν το θέλετε μην το βάλετε ΠΟΤΕ στο στόμα σας, κι όσες το΄χετε κόψει, σας βγάζω το καπέλο!!! Ναι, είστε μαγκίτισσες! αυτή είναι μαγκιά!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια!

Χάλια τα πήγα μ΄αυτή την υπόθεση :-(.

Μ. Τετάρτη μεσημέρι, πήρα απόφαση να ξεκινήσω την προσπάθεια. Είπα να το κόψω μαχαίρι για να μην αυτομαστιγώνομαι όπως είπε μια φίλη παραπάνω. Το απόγευμα, χωρίς υπερβολή, χοροπηδούσα από την υπερένταση. Ναι παιδιά, ναιααιαιαιαιαιι, έχετε δίκιο, είναι ναρκωτικό...

Το βράδυ μου τα σπάσανε τα νεύρα, κάπνισα ένα...

Το άλλο βράδυ ένας φίλος με πότισε ένα ούζο (κι είχα να πιω κάνα μήνα), άρχισα να χάνω την μπάλα... με είχε συνηθίσει, βλέπετε, ότι Έλλη σημαίνει κρεπάλη τρελλή..

.:twisted:

Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ούτε έχω σκοπό να παραιτηθώ, πάλι θα προσπαθήσω...

Αλλά σας ξορκίζω, όσες δεν το θέλετε μην το βάλετε ΠΟΤΕ στο στόμα σας, κι όσες το΄χετε κόψει, σας βγάζω το καπέλο!!! Ναι, είστε μαγκίτισσες! αυτή είναι μαγκιά!

 

Ελλη μου, μην το βαλεις κατω. Ξαναπροσπαθησε με πιο εντατικο σκεπτικισμο. Αν το θελησεις πραγματικα θα το κοψεις.

Σου μιλαει μια πρωην καπνιστρια και νυν αντικαπνιστρια.

Ενα ουσιαστικο θεμα εκτος της υγειας, ειναι οτι πετυχαινοντας το, τονωνεις την αυτοεκτιμηση σου και νιωθεις ισχυρο ατομο που πετυχε εναν τοσο δυσκολο στοχο. Γιατι, ναι, ειναι πραγματι δυσκολο να απαλλαγεις απο αυτη τη συνηθεια. Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.

Αν θυμαμαι καλα, εχεις και παιδακια. Σκεψου ποσο περηφανα θα νιωθουν για τη μαμα τους που επιτελους δεν θα καπνιζει και τι ειδους πρωτυπο θα εισαι γι'αυτα. Ξαναπροσπαθησε.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια!

Χάλια τα πήγα μ΄αυτή την υπόθεση :-(.

Μ. Τετάρτη μεσημέρι, πήρα απόφαση να ξεκινήσω την προσπάθεια. Είπα να το κόψω μαχαίρι για να μην αυτομαστιγώνομαι όπως είπε μια φίλη παραπάνω. Το απόγευμα, χωρίς υπερβολή, χοροπηδούσα από την υπερένταση. Ναι παιδιά, ναιααιαιαιαιαιι, έχετε δίκιο, είναι ναρκωτικό...

Το βράδυ μου τα σπάσανε τα νεύρα, κάπνισα ένα...

Το άλλο βράδυ ένας φίλος με πότισε ένα ούζο (κι είχα να πιω κάνα μήνα), άρχισα να χάνω την μπάλα... με είχε συνηθίσει, βλέπετε, ότι Έλλη σημαίνει κρεπάλη τρελλή...:twisted:

Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ούτε έχω σκοπό να παραιτηθώ, πάλι θα προσπαθήσω...

Αλλά σας ξορκίζω, όσες δεν το θέλετε μην το βάλετε ΠΟΤΕ στο στόμα σας, κι όσες το΄χετε κόψει, σας βγάζω το καπέλο!!! Ναι, είστε μαγκίτισσες! αυτή είναι μαγκιά!

 

Kαπνιζα 7 χρόνια 2 πακέτα marlboro ΣΚΛΗΡΟ. Χαλια κατάσταση. Ορκιζόμουνα πως δεν θα το έκοβα ποτέ. Μια μέρα με προκάλεσε η μαμά μου και η αδερφή μου. Μου είπαν πως δεν θα το έκοβα ποτε οτι δεν θα τα καταφερνα. Απαντησα πως για 200,000 δρχ θα το έκανα. Πολλα λεφτα τότε μην το γελάτε ημουνα και μικρουλα πολυ και τα λιγουρευτηκα. Τσιμπησα, δεχτηκα με την κρυφη υποσχεση στον εαυτο μου οτι μολις τους το αποδειξω θα το ξανααρχιζα! ΜΟυ εδωσαν τα λεφτα και μια ωραια πρωια πεταξα το πακετο.

Νευρα απιστευτα, κλαματα,βηχα, έδωσα και τρια χαστουκια στον αγορι μου (τωρα συζηγος)Αφου δεν με χωρισε τοτε δεν θα με χωρισει ποτε! Οταν περασε ο μαρτυρικοτατος 1ος μήνας και ημουν έτοιμη να ξαναβουτηξω ένας τρισαθλιος ανθρωπος γνωστός μου με προκαλεσε ξανα. ΜΟυ είπε κοβει η π*^&^*α το π¨΄^*&*α??Ετσι και εσυ δεν θα το κοψεις ποτε. Ηταν οτι πιο ασχημο μου έχουν πει ποτε και αποφασισα με μεγαλο πεισμα να μην το ξαναξεκινησω! Συμπερασμα: Βαλε καποιον να σου ταξει. Δωρα, ταξίδια, οτι να ναι. Τι πειράζει αν το κανεις για ανταλλαγμα. Αυτο έχει σημασία μόνο για να ξεκινησεις. Αν καταφέρεις την αρχή θα βρεις άλλα πράγματα να κρατηθείς για να μην ξανακυλήσεις. Οπως την υποχρέωση να μείνεις υγιής για τα παιδια σου.

Και σε μένα τουλαχιστον μου έλειπε για 2-3 χρόνια μετα αλλα μόνο στιγμες και οχι το ιδιο το τσιγάρο. Και τώρα μπορώ να πωοτι έκανα την μεγαλύτερη μ^*&$ια που το ξεκινησα και οτι είναι μια χαζομάρα στο μυαλό μας που αν την νικήσουμε μπορούμε μετά να νοιώθουμε πολύυυυυυυυυυυυυ περήφανοι.

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Kαπνιζα 7 χρόνια 2 πακέτα marlboro ΣΚΛΗΡΟ. Χαλια κατάσταση. Ορκιζόμουνα πως δεν θα το έκοβα ποτέ. Μια μέρα με προκάλεσε η μαμά μου και η αδερφή μου. Μου είπαν πως δεν θα το έκοβα ποτε οτι δεν θα τα καταφερνα. Απαντησα πως για 200,000 δρχ θα το έκανα. Πολλα λεφτα τότε μην το γελάτε ημουνα και μικρουλα πολυ και τα λιγουρευτηκα. Τσιμπησα, δεχτηκα με την κρυφη υποσχεση στον εαυτο μου οτι μολις τους το αποδειξω θα το ξανααρχιζα! ΜΟυ εδωσαν τα λεφτα και μια ωραια πρωια πεταξα το πακετο.

Νευρα απιστευτα, κλαματα,βηχα, έδωσα και τρια χαστουκια στον αγορι μου (τωρα συζηγος)Αφου δεν με χωρισε τοτε δεν θα με χωρισει ποτε! Οταν περασε ο μαρτυρικοτατος 1ος μήνας και ημουν έτοιμη να ξαναβουτηξω ένας τρισαθλιος ανθρωπος γνωστός μου με προκαλεσε ξανα. ΜΟυ είπε κοβει η π*^&^*α το π¨΄^*&*α??Ετσι και εσυ δεν θα το κοψεις ποτε. Ηταν οτι πιο ασχημο μου έχουν πει ποτε και αποφασισα με μεγαλο πεισμα να μην το ξαναξεκινησω! Συμπερασμα: Βαλε καποιον να σου ταξει. Δωρα, ταξίδια, οτι να ναι. Τι πειράζει αν το κανεις για ανταλλαγμα. Αυτο έχει σημασία μόνο για να ξεκινησεις. Αν καταφέρεις την αρχή θα βρεις άλλα πράγματα να κρατηθείς για να μην ξανακυλήσεις. Οπως την υποχρέωση να μείνεις υγιής για τα παιδια σου.

Και σε μένα τουλαχιστον μου έλειπε για 2-3 χρόνια μετα αλλα μόνο στιγμες και οχι το ιδιο το τσιγάρο. Και τώρα μπορώ να πωοτι έκανα την μεγαλύτερη μ^*&$ια που το ξεκινησα και οτι είναι μια χαζομάρα στο μυαλό μας που αν την νικήσουμε μπορούμε μετά να νοιώθουμε πολύυυυυυυυυυυυυ περήφανοι.

Εvelina πολυ καλο το παραδειγμα σου. Αλλα το τελος της ιστοριας με θλιβει. Γιατι βρε κοριτσι μου, τα πηγες τοσο καλα τι σε χαλασε...

Εχεις δικιο που λες οτι μας λειπει η συνηθεια, οχι το τσιγαρο ή η νικοτινη κλπ.

Καπνιζα 28 χρονια..... απο συνηθεια. (Ειμαι ακαπνη 1 χρονο). Τωρα μ'ενοχλει η μυρωδια του.

Συμφωνω και στο θεμα υποσχεσης. Το εφαρμοσα.

Link to comment
Share on other sites

Kαπνιζα 7 χρόνια 2 πακέτα marlboro ΣΚΛΗΡΟ. Χαλια κατάσταση. Ορκιζόμουνα πως δεν θα το έκοβα ποτέ. Μια μέρα με προκάλεσε η μαμά μου και η αδερφή μου. Μου είπαν πως δεν θα το έκοβα ποτε οτι δεν θα τα καταφερνα. Απαντησα πως για 200,000 δρχ θα το έκανα. Πολλα λεφτα τότε μην το γελάτε ημουνα και μικρουλα πολυ και τα λιγουρευτηκα. Τσιμπησα, δεχτηκα με την κρυφη υποσχεση στον εαυτο μου οτι μολις τους το αποδειξω θα το ξανααρχιζα! ΜΟυ εδωσαν τα λεφτα και μια ωραια πρωια πεταξα το πακετο.

Νευρα απιστευτα, κλαματα,βηχα, έδωσα και τρια χαστουκια στον αγορι μου (τωρα συζηγος)Αφου δεν με χωρισε τοτε δεν θα με χωρισει ποτε! Οταν περασε ο μαρτυρικοτατος 1ος μήνας και ημουν έτοιμη να ξαναβουτηξω ένας τρισαθλιος ανθρωπος γνωστός μου με προκαλεσε ξανα. ΜΟυ είπε κοβει η π*^&^*α το π¨´^*&*α??Ετσι και εσυ δεν θα το κοψεις ποτε. Ηταν οτι πιο ασχημο μου έχουν πει ποτε και αποφασισα με μεγαλο πεισμα να μην το ξαναξεκινησω! Συμπερασμα: Βαλε καποιον να σου ταξει. Δωρα, ταξίδια, οτι να ναι. Τι πειράζει αν το κανεις για ανταλλαγμα. Αυτο έχει σημασία μόνο για να ξεκινησεις. Αν καταφέρεις την αρχή θα βρεις άλλα πράγματα να κρατηθείς για να μην ξανακυλήσεις. Οπως την υποχρέωση να μείνεις υγιής για τα παιδια σου.

Και σε μένα τουλαχιστον μου έλειπε για 2-3 χρόνια μετα αλλα μόνο στιγμες και οχι το ιδιο το τσιγάρο. Και τώρα μπορώ να πωοτι έκανα την μεγαλύτερη μ^*&$ια που το ξεκινησα και οτι είναι μια χαζομάρα στο μυαλό μας που αν την νικήσουμε μπορούμε μετά να νοιώθουμε πολύυυυυυυυυυυυυ περήφανοι.

 

Επιτρεψε μου καλη μου φιλεναδα να σου πω (με ολη την καλη διαθεση και ξεροντας πως ειναι ευαισθητο θεμα) οτι ο λογος που το ξεκινησες ειναι οτι ηταν λαθος ο αρχικος λογος που το εκοψες και οτι ουσιαστικα δεν εκοψες ποτε την συναισθηματικη σχεση με αυτο. Διαβαστε για το τσιγαρο (θα μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω, εχω δωσει και λινκ), διαβαστε ΤΙ κανει, διαβαστε ΤΙ ειναι, ενημερωθειτε για αυτο και τι προκαλει, διαβαστε, διαβαστε πολυ. Κοψτε δευτερολεπτο το δευτερολεπτο, λεπτο το λεπτο, μερα με την μερα εβδομαδα την εβδομαδα τους συναισθηματικους δεσμους σας μαζι του και κοψτε τις αλυσιδες που το 'δενουν' με διαφορα συναισθηματα σας και αντιδρασεις σας. ΑΥΤΑ ειναι πους σας παρακινουν να το ξαναζητησετε. Δεν κοβονται με την μια αλλα ΚΑΘΕ φορα που λες οχι αποδυναμονται. ΜΟΝΟ ετσι θα το κοψετε γιατι δεν θα χωραει πια στην ζωη σας και ΟΧΙ επειδη καποιος σας εταξε ταξιδι, ή επειδη σας πιεσαν, ή επειδη εχετε παιδι και πρεπει. Ολα αυτα θα αποτυχουν μελλοντικα. Μονο οταν εσεις ΞΕΡΕΤΕ οτι ΔΕΝ χωραει αλλο στην ζωη σας τοτε μονο θα το κοψετε για παντα. Και ποτε δεν κοιτατε το 'για παντα'. Μικρα βηματα σιγα σιγα. Οτι και να πω εγω δεν καλυπτω γιατι δεν ειμαι συγγραφεας. Διαβαστε τα λινκ που σας εδωσα θα σας αλλαξουν την οπτικη πλευρα που βλεπετε το καπνισμα. Μην το περνετε τοσο αναλαφρα. ΔΕΝ ειναι ετσι.......:cry: Το λεω και λυπαμαι.......το τσιγαρο και η εξαρτηση του ΔΕΝ ειναι μια χαζομαρα του μυαλου μας ουτε ψυχολογικο. Η ΝΙΚΟΤΙΝΗ ειναι ναρκωτικο το ιδιο και ισως περισσοτερο εθιστικο απο οτι η κοκκαινη και δημιουργει υποδοχεις νικοτινης στον εγκεφαλο μας (αλλαζει την μορφολογια του) που κοβοντας το τσιγαρο αυτοι οι υποδοχεις σιγα σιγα εξαφανιζονται. Οι καπνοοβιομηχανιες το ξερουν ΠΟΛΥ καλα αυτο και κοιταζουν να αυξησουν την εθιστικοτητα του με χημικες επεξεργασιες. Αν διαβασετε θα φριξετε. Τα παιδια στοχευουν ειναι οι μελλοντικοι τους πελατεια. Και πλεον τις λιγοτερο ανεπτυγμενες χωρες μιας και στην Δυτικη Ευρωπη/ Αμερικη γινεται φοβερος αντικαπνιστικος αγωνας. Στην Κινα κανουν διαφημησεις με στοχο τα ανηλικα και πετυχαινει. Αν καταφερνουν να εθισουν ανηλικα τοτε εχουν πελατεια για μια ζωη (μεχρι τα ανηλικα να μεγαλωσουν και πιο πιθανο να πεθανουν απο τσιγαρα). Κουμανταρουν και τον αγωνα για απεξαρτηση με τα αυτοκολλητα (απο πισω ειναι οι καπνοβιομηχανιες), γιατι? Πολυ απλα γιατι με αυτα τα αυτοκολλητα αποδεδειγμενα (μιας και ταιζεις τον εαυτο σου μικρες ποσοτητες του ναρκωτικου που θες να απεξαρτηθεις) δεν καταφερνεις να το κοψεις, και παντα ξανακυλας. Αντιμετωπιστε το ΤΣΙΓΑΡΟ για αυτο που ΕΙΝΑΙ (ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ) και οχι για αυτο που πιστευετε πως ειναι αλλιως .........δυστυχως θα πεσετε στην παγιδα που ειναι τοσο καλα φτιαγμενη γυρω σας. Μην πιστευετε εμενα, ψαξτε το.......διαβαστε, διαβαστε, διαβαστε.........Τον Σεπτεμβριο θα ειμαι 6 χρονια ακαπνη και δεν χωραει στην ζωη μου πλεον το τσιγαρο για ΚΑΝΕΝΑ λογο........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

.

 

ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ!

Κι εγω μαζι σου. Μερταω 1 χρονο ακαπνη και πολυ περηφανη που το νικησα. Δεν το θελω ουτε στο στομα μου, μα ουτε στους γυρω μου. Το σιχαθηκα. Απορω πως τοσα χρονια εκανα αυτη την βλακωδης κινηση. Απορω και δεν θελω ουτε για πλακα να την ξανακανω με σβηστο τσιγαρο.

Ουφ, αμαν πια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σας!:eek:

Ό,τι γράφετε το διαβάζω με μεγάλη προσοχή...

Ανασυντάσομαι για να ξαναχτυπήσω τον εχθρό...ελπίζω πιο καίρια αυτή τη φορά...:twisted:

Κορίτσια, να ρωτήσω: όταν κόψατε το κάπνισμα είχατε προβλήματα με την λειτουργία του εντέρου σας;

Γενικά, είδατε κάποια αλλαγή ενοχλητική; και πώς την αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη :oops:.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σας!:eek:

Ό,τι γράφετε το διαβάζω με μεγάλη προσοχή...

Ανασυντάσομαι για να ξαναχτυπήσω τον εχθρό...ελπίζω πιο καίρια αυτή τη φορά...:twisted:

Κορίτσια, να ρωτήσω: όταν κόψατε το κάπνισμα είχατε προβλήματα με την λειτουργία του εντέρου σας;

Γενικά, είδατε κάποια αλλαγή ενοχλητική; και πώς την αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη :oops:.

 

Ειχα ναι κοριτσι μου, μεγαλο θεμα. Κρατησε 2-3 εβδομαδες και προσπαθουσα να τα καταφερω με ακτινιδια, δαμασκηνα και Importal (ρωτας γιατρο εδω). Σιγα σιγα επανηλθε μονο του το συστημα και δεν χρειαζομουν τσιγαρο για να παω σωστα στην τουαλετα. Απλα θελει υπομονη και ΜΕΓΑΛΗ προσπαθεια και πεισμα απο σενα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα αφού γέννησα! Στην εγκυμοσύνη έκανα 1-2 τσιγάρα την ημέρα.

Τώρα - σχεδόν 1,5 χρόνο μετά - μπορεί να κάνω κανένα τσιγάρο αν είμαι με φίλες που καπνίζουν.

Πάντως, οι πρώτες εβδομάδες είναι δύσκολες. Μετά, ειδικά αν δεν καπνίζει και κανένας άλλος στο σπίτι, συνηθίζεις.

Προσωπικά το έκοψα πιο εύκολα απ' όσο περίμενα! :D

 

Πάντως κι εμένα - όταν μου λείπει - η κίνηση μου λείπει, γιατί όταν κάνω τσιγάρο με πικρίζει πια τόσο πολύ, που αναρωτιέμαι γιατί κάπνιζα.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω: όταν κόψατε το κάπνισμα είχατε προβλήματα με την λειτουργία του εντέρου σας;

Γενικά, είδατε κάποια αλλαγή ενοχλητική; και πώς την αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη :oops:.

 

Σορρι αλλα θα το πω. Καθε πρωι με το 1ο τσιγαρακι πηγαινα WC και ολη την υπολοιπη μερα ημουν ΟΚ.

Μετα την διακοπη καπνισματος, σε συνδυασμο με επεμβαση θυρεοειδους και αναταραχη ορμονων, πηγα κατα διαολου.

Επειτα απο 1 χρονο περιπου επιτελους εστρωσε το εντερο.

Οποτε δεν ξερω αν σιγουρα εφταιγε το τσιγαρο ή ορμονες. Το αναφερω σαν περιπτωση μονο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...