Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες ! :( Από θέμα αντοχής μιλάω και έντονης επιθυμίας . Τελοσπάντων ας το παλέψουμε όσο μπορούμε ! :?

Χθές και σήμερα και περισσότερα νεύρα έχω και έντονη επιθυμία ! Γιατί ? Ετσι συμβαίνει ή είναι η ιδέα μου ? Για πείτε εμπειρίες αυτοί που το έχουν ήδη κόψει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΛΕΝΑ να σου πω εγω οχι για το καπνισμα αλλα για την διαιτα οταν επερνα την αποφαση να κανω διαιτα παντα επαρνα κιλα ναι καλα ακους γιατι ειχα στο μυαλο μου την σκεψη οτι κανω διαιτα αρα πειναω αρα ολο και κατι τσιμπολογουσα οταν απλα σταματουσα λιγο το φαι εχανα τα κιλα αυτο ειναι οσο εχεις στο μυαλο σου οτι ωχ δεν πρεπει να κανω τσιγαρο και να μην θελεις η σκεψη σε αγχωνει οπως αν δεν εχεις τσιγαρα 11 το βραδυ αν ειχες δεν θα εκανες στην σκεψη του οτι δεν εχεις δεν νιωθεις καπως? αυτο το οτι βαλατε μια ημερομηνια νομιζω πιο κακο σας εκανε παρα καλο σας αγχωσε ακομα πιο πολυ δωστε στον εαυτο σας ενα περιθωριο 1 με 2 τσιγαρα την ημερα ισως ειναι πιο καλα το μια και εξω αλλα αυτο σας επιφερει πιο πολυ αχγος εγω ετσι θα κανω αν καποια στιγμη παρω την αποφαση :( στην δουλεια μου δεν μπορουσα να κανω τσιγαρο 8 ωρες δεν εκανα ουτε μισο αλλα δεν με πειραζε γιατι ηξερα ατι μετα θα εκανα αρα αν ξερεις οτι το πρωι με τον καφε κανεις ενα και μετα αλλο ενα ισως να ειναι καλυτερα δεν ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος αλλα απο το να εισαι ετσι ???

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Zαχαρένια μου συμφωνώ ! Και σε μένα η τελείως απαγόρευση κάνει κακό στην ψυχολογία μου ! Και εδώ και πέντε μέρες που αρχίσαμε τις προσπάθειες έχω τραβήξει τις ρουφηξιές μου ! Μην νομίζεις και γω έτσι το έχω στο μυαλό μου , δεν έχω πει όχι δεν θα ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου . Απλά βλέπω ότι τις 2 πρώτες μέρες και εγώ και τα υπόλοιπα κορίτσια έχω την εντύπωση ότι αντέξαμε περισσότερο , από κει κ έπειτα όμως ...

 

Αυτό με τα 1-2 τσιγάρα την ημέρα εμένα δεν με πειράζει καθόλου ! Ισα ίσα ! Απλά φοβάμαι μην αυτά τα 2 τσιγάρα γίνουν 10-15 πάλι και πάει λέγοντας . Και γι ΄ αυτό ήθελα τουλάχιστον στην αρχή τις 2 πρώτες εβδομάδες να το παλέψω με νύχια και με δόντια για να μπορώ να έχω αργότερα αυτοσυγκράτηση.

 

Και δυστυχώς είμαι και γω απο τους ανθρώπους που τους αρέσει το κάπνισμα και γενικά οι ήπιες και νόμιμες καταχρήσεις ! :roll::D

Link to comment
Share on other sites

Οχι να το μειώσω, απλά να το βγάλω από τις συνήθειες που το έχω συνδεδεμένο. Κάτι που κάποια στιγμή είχε πει η Εβίτα.

 

Φιλενάδα, επειδή βλέπω ότι κολώσαμε λιγάκι :) να σε ενθαρρύνω λέγοντας σου εξής: εγώ που κάπνιζα 1,5 πακέτο πριν μείνω έγκυος, με αυτό στο σύστημα μέχρι τώρα (και είναι πεστεύω αρκετό διάστημα) δεν έχω καπνίσει ποτέ πάνω από 10 τσιγάρα τη μέρα. Και πολλά μάλιστα απ'αυτά θα μπορούσα και να μην τα καπνίζω, να το καθυστερώ αρκετά μέχρι να το θελήσω πολύ....απλά με το μωρό δεν προγραμματίζω εγώ αλλά εκείνος...οπότε όταν κοιμάται κάνω κανα-δυο απανωτά. Πάντως αν τώρα αποφάσιζα να το κόψω θα ήταν πολύ πιο εύκολο, σε διαβεβαιώνω γιατί ξέρω να περνώ την ώρα μου χωρίς αυτό.

Δίκιο εχει η Ζαχαρένια βρε κορίτσια, ένα βήμα κάθε φορά, μην το βάζετε όμως κάτω!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκια μου γλυκά , εγώ σε 3 λεπτά σχολάω και την επόμενη εβδομάδα έχω άδεια και ανεβαίνω Θεσ/νίκη στα πάτρια εδάφη ! ΣΑΜ που είσαι ?

Θα μπαίνω όμως από το PC της αδερφής μου , να μαθαίνω τα νέα σας και να σας λέω και γω τα δικά μου ! ΚΡΑΤΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ και όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω το ένα και δύο τσιγάρα δεν μας πτοεί και δεν μας χαλάει ! :D:D:D Καλό Σ/Κ .

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΑ να σου πω εγω οχι για το καπνισμα αλλα για την διαιτα οταν επερνα την αποφαση να κανω διαιτα παντα επαρνα κιλα ναι καλα ακους γιατι ειχα στο μυαλο μου την σκεψη οτι κανω διαιτα αρα πειναω αρα ολο και κατι τσιμπολογουσα οταν απλα σταματουσα λιγο το φαι εχανα τα κιλα αυτο ειναι οσο εχεις στο μυαλο σου οτι ωχ δεν πρεπει να κανω τσιγαρο και να μην θελεις η σκεψη σε αγχωνει οπως αν δεν εχεις τσιγαρα 11 το βραδυ αν ειχες δεν θα εκανες στην σκεψη του οτι δεν εχεις δεν νιωθεις καπως? αυτο το οτι βαλατε μια ημερομηνια νομιζω πιο κακο σας εκανε παρα καλο σας αγχωσε ακομα πιο πολυ δωστε στον εαυτο σας ενα περιθωριο 1 με 2 τσιγαρα την ημερα ισως ειναι πιο καλα το μια και εξω αλλα αυτο σας επιφερει πιο πολυ αχγος εγω ετσι θα κανω αν καποια στιγμη παρω την αποφαση :( στην δουλεια μου δεν μπορουσα να κανω τσιγαρο 8 ωρες δεν εκανα ουτε μισο αλλα δεν με πειραζε γιατι ηξερα ατι μετα θα εκανα αρα αν ξερεις οτι το πρωι με τον καφε κανεις ενα και μετα αλλο ενα ισως να ειναι καλυτερα δεν ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος αλλα απο το να εισαι ετσι ???

 

Ζαχαρένια μου, νομίζω πως έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν μας άγχωσε μόνο η ημερομηνία, αλλά πάντως γενικά αγχωθήκαμε όλες μας. Ίσως σε εμάς να έπιανε καλύτερα αυτό που λές. :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι να το μειώσω, απλά να το βγάλω από τις συνήθειες που το έχω συνδεδεμένο. Κάτι που κάποια στιγμή είχε πει η Εβίτα.

 

Φιλενάδα, επειδή βλέπω ότι κολώσαμε λιγάκι :) να σε ενθαρρύνω λέγοντας σου εξής: εγώ που κάπνιζα 1,5 πακέτο πριν μείνω έγκυος, με αυτό στο σύστημα μέχρι τώρα (και είναι πεστεύω αρκετό διάστημα) δεν έχω καπνίσει ποτέ πάνω από 10 τσιγάρα τη μέρα. Και πολλά μάλιστα απ'αυτά θα μπορούσα και να μην τα καπνίζω, να το καθυστερώ αρκετά μέχρι να το θελήσω πολύ....απλά με το μωρό δεν προγραμματίζω εγώ αλλά εκείνος...οπότε όταν κοιμάται κάνω κανα-δυο απανωτά. Πάντως αν τώρα αποφάσιζα να το κόψω θα ήταν πολύ πιο εύκολο, σε διαβεβαιώνω γιατί ξέρω να περνώ την ώρα μου χωρίς αυτό.

Δίκιο εχει η Ζαχαρένια βρε κορίτσια, ένα βήμα κάθε φορά, μην το βάζετε όμως κάτω!!

 

Εβίτα μου για μια ακόμη φορά θα σου πώ πως έχεις δίκιο, όπως σου είχα πει και στο παλαιότερο σχετικό ποστ σου. Απλά πίστευα πως δεν θα μπορέσω να το τηρήσω γι'αυτό και σκέφτηκα ότι η διακοπή θα με ζόριζε στην αρχή αλλά μετά θα ήταν κάτι που θα έμενε. Τελικά όμως βλέπω ότι τώρα θα πρέπει να συμφωνήσω και θα εφαρμόσω τη μέθοδο σου. Και από ότι ξέρω το ίδιο και τα κορίτσια. :D:D:wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι αυτό που ανέφερε και η jean: να αλλάξεις συνήθειες και να μη νιώσεις πιεσμένος. Το ψυχολογικό είναι το πιο βασικό κομμάτι. Αυτοσυγκράτηση χρειάζεται. Τα άλλα έρχονται.

 

Κάτι που συμπίπτει με αυτό που μας είχε πει η Εβίτα. Παρόμοια άποψη είχε και η elenak αλλά και η jean και η sd. Όταν τα είχα διαβάσει πριν από καιρό μου άρεσαν σαν ιδέες, απλά πίστευα ότι δεν θα μπορέσω να πειθαρχήσω τον εαυτο μου. Τώρα βλέπω ότι τελικά μάλλον έτσι πρέπει να γίνει.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά όμως τελειως εκεινο τον καιρο των προσπαθειων ανακάλυψα κατι που στεκει. Η θεωρια μου έχει ως εξης: Ενας χ ανθρωπος που εχει για πολύ καιρο συνηθισει το εξης προγραμμα:Πρωινό στις 8, γευμα στις 3 δειπνο στις 8 (ΧΩΡΙΣ ενδιαμεσα τσιμπολογηματα ομως, ειναι σημαντικό)εχει εξασκησει τον εγκεφαλό του να στελνει σημα εκεινες τις ωρες ότι πεινάει. Αν ερθει 3 το μεσημερι και δεν φαει τρελαινεται. Το ιδιο και με το πρωινό. Οποιος εχει συνηθισει να τρωει στις 8 (ας πουμε) αν δεν φαει δεν μπορει να λειτουργησει. Καποιος που δεν εχει συνηθισει να τρωει πρωινό δεν εχει κανενα προβλημα να δουλεψει και οικοδομή. Η αισθηση της πεινας μοιαζει πολύ με τον τροπο που ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται την αναγκη για νικοτινη. Αν κανει καποιος υπομονη για 2-3 εβδομαδες και καπνισει με συστημα σε συγκεκριμενες ωρες (ποσους καφεδες πινεις; 2; Κανε και 1 τσιγαρο μαζι αλλα σε συγκεκριμενη ωρα καθε φορα, αυστηρα) θα τα καταφερει να καπνιζει μονο 2-3 τσιγαρα τη μερα. Αυτες οι 2-3 εβδομαδες ειναι δυσκολες αλλα νομιζω ειναι καλη μεθοδος. Το θετικο, (κατι που δεν εχει το "κοψιμο-μαχαιρι") ειναι πως ξερεις πως καποια στιγμη της μερας θα καπνισεις και την περιμενεις και συμβιβάζεσαι. Καποια στιγμη οι ωρες αυτες του καπνισματος θα γινουν απλα συνηθεια, σαν βιολογικό ρολόι και τις αλλες ωρες δεν σου λειπει το τσιγαρο. Εγω εξασκησα τον εαυτο μου στο να ζηταει τσιγαρο αργα το βραδυ. Την υπολοιπη μερα το απεβαλα απ' τη γκαμα των επιλογων μου...

 

Αυτό είναι αυτό που μας είχε πει η Jean και τώρα άρχισα να το εφαρμόζω. Όχι ακριβώς με τις ώρες αλλά περίπου. Μέχρι στιγμής αποδίδει.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον δεν μου πέτυχε η συνταγή του μαχαιριού :oops::oops::( και παρ'ολο που δεν νοιώθω καλά το παραδέχομαι για μια ακόμη φορά. Ανέτρεξα σε προηγούμενα ποστ για να εφαρμόσω κάποιες πετυχημένες συνταγές που μας είχαν δώσει τα κορίτσια.

Σας τις ξαναπόσταρα από επάνω.

Αυτές τις μέρες από τότε που άρχισα να ξανακαπνίζω αποφάσισα για να μην είναι κάτι που να με συνοδεύει με πολλές συνήθειεις, να το ξεσυνδέσω από αυτές. Κάτι που σας έχω ήδη αναφέρει. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μέχρι στιγμής μου πετυχαίνει. Σταμάτησα να τρέχω να καπνίσω μόλις τρώω, να κάνω διαλλείματα όταν κάνω δουλειές για να καπνίζω, να μιλάω στο τηλέφωνο καπνίζοντας, γιατί εκεί έκανα και τα περισσότερα συνήθως και όταν βγαίνω έξω έχω κομπολόι. Τα τσιγάρα που έκανα αυτές τις 2 μέρες με αυτή τη μέθοδο ήταν πιο ελαχιστα από όσα κάπνιζα ακόμα και όταν ήμουν άρρωστη. Το έχω βγάλει από το μυαλό μου, γιατί λέω εντάξει δεν θα κάνεις τώρα αλλά αν θες θα κάνεις μετά οπότε έτσι περνάνε ακόμα και 5 και 6 ώρες που δεν κάνω ούτε ένα. Όπως είπε και η Ζαχαρένια για τις ώρες που είναι στο γραφείο.΄Σήμερα το πρωί ήπια τον καφέ μου στο μπαλκόνι και έκανα ένα στην αρχή και μετά από αρκετή ώρα ξαναβγήκα και έκανα και ένα δεύτερο. Το επόμενο ήταν στις 1 το μεσημέρι που πήγαμε για καφέ. Εγώ μέχρι τις 1 το μεσημέρι, παλαιότερα έκανα τουλάχιστον 10-12.

Γυμναστική κάνω κανονικά στο σπίτι και χθες βγήκαμε και με τον μικρό και έπαιξα και ποδόσφαιρο. Από τις 2 που είχα κάνει ένα τσιγάρο στη δουλειά, το έπόμενο ήταν στις 8 το βράδυ. Κάτι που ποτέ άλλοτε δεν συνέβαινε. Αποφεύγω επίσης συστηματικά να κλέβω χρόνο από οτιδήποτε άλλο που θέλω να κάνω για να καπνίσω.Προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ αλλά ταυτόχρονα ομολογώ πως δεν νοιώθω πιεσμένη. Εύχομαι να διατηρηθεί έτσι από εδώ και πέρα και από ότι μαθαίνω και από τα κορίτσια και σ'αυτές ισχύει το ίδιο.

Το καλό που βγήκε από όλη αυτή την προσπάθεια νομίζω πως μετράει έστω και αν δεν μας πέτυχε η ολική αποχή. Αλλιώς μάλλον θα είμασταν ακόμα στα ίδια. Βέβαια εγώ δεν επαναπαύομαι ποτέ. Είμαι ανήσυχο πνεύμα. Απλά πιστεύω ότι μάλλον αν συνεχίσουμε έτσι κάποια στιγμή ίσως αν περάσει και μια μέρα ή και παραπάνω που δεν θα καπνίσουμε καθόλου μπορεί να μην μας πειράξει. :wink::wink::)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά αν κάποιος άλλος αποφασίσει να εφαρμόσει την μέθοδο μαχαιρι, ελπίζω να μην επηρρεαστεί αρνητικά απο εμάς που μπορεί να μην μας πέτυχε. Εδώ έγραψαν πολλά κορίτσια που σ'αυτες έχει πετυχει. Επίσης ο πατέρας μου και ο άντρας μου το έκοψαν μαχαίρι. Δεν είναι σε όλους τους ανθρώπους το ίδιο.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμ και μόλις μπήκα για να ενημερώσω για τις τύψεις μου :lol::lol::lol:

κι εγώ κάπνισα χθες 3 τσιγάρα σήμερα το ελλάτωσα έφτασα αισίως τα 2 :oops:

αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένη με τον εαυτό μου αν σκεφτείς ότι κάπνιζα κοντά στα 2 πακέτα........

αλλά ο αγώνας συνεχίζεται και στο τέλος πιστεύω πως όλες θα βγούμε κερδισμένες :lol::lol:

Μάτα εμείς τα έχουμε πει και σέβομαι απόλυτα την ειλικρίνεια σου φιλάκια :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... τελικά δεν είμαι μόνο εγώ ειλικρινής!!!!!Μπράβο σου και σε σένα, Σαμ μου, γιατί ναι είναι σημαντικό το να κατάφερες να το μειώσεις τόσο πολύ!!! Ευτυχώς τελικά που βγήκε κάτι από όλη αυτή την ιστορία με τις τόσες πολλές σελίδες!!!!! Χαίρομαι για σένα!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κοβω τωρα....

Θέλετε ενα κινητρο?

(προσοχη δειχνει πολυ αηδιαστικα πραγματα)

 

http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM&feature=related

 

Καντε μια βολτα στο youtube.... νομιζω οτι θα δειτε πραγματα που θα βοηθησουν την προσπαθεια...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ με στεναχωρήσατε... :(:(:(

Μετά το τελευταίο ποστ μου, διάβαζα που το παίρνατε απόφαση μια μια κια το κρατάγατε και χάρηκα, αλλά τελικά.... δεν αντέξατε.

Να σας πω τη δική μου εμπειρία ως τώρα με το κάπνισμα, μήπως σας βοηθήσει.

Ο πατέρας μου κάπνιζε πολύ μέχρι τα 35 του. Το έκοψε μαχαίρι. δεν ξανακάπνισε ποτέ

Η μητέρα μου δεν κάπνιζε ποτέ.

Εγώ ξεκίνησα στα 17, έφτασα το μάξιμουμ του πακέτου γύρω στα 20 μου ως φαντάρος (δυστυχώς είχα πολύ χρόνο ελεύθερο...)

Ένα πράγμα με βοήθησε να μην ξεπεράσω ποτέ τα 10 τσιγάρα την ημέρα.

Ντρεπόμουν να καπνίσω μπροστά στον πατέρα μου (ναι το παραδέχομαι) Εφόσον δουλεύαμε μαζί, όλη μέρα δεν κάπνιζα.

Μετά βέβαια δεν γούσταρα να καπνίζω μπροστά σε πελάτες μου, στη δουλειά οπότε δεν κάπνιζα πάλι όλη μέρα. Μόνο το βράδυ και σε εξόδους.

Ένα πράγμα μυστήριο , κορίτσια, καφέ πίνω από παιδί (8 χρονών) δεν τον συνέδεσα ποτέ με το τσιγάρο. Το είχα ξανακόψει μια φορά με την πρώην γυναίκα μου ως εξής:

Ήταν καλοκαίρι και είχαμε πάει για μπάνιο σε μια παραλία με πολύ κατηφορικό δρόμο πρόσβασης (εννοώ, πραγματικά πολύ κατηφόρα) Ήταν και η μάνα μου εκεί. είχε παρκάρει το αμάξι της ψηλά στην... κατηφόρα και μας ζητάει να πάμε να το φέρουμε. Πάμε και οι δυό για παρέα. ΤΑ ΠΑΙΞΑΜΕ!!!!! μετά από 300-400 μέτρα βαρβάτης ανηφόρας, κοντεύαμε να πέσουμε κάτω. Την επόμενη μέρα ήταν δυο τσιγάρα στο πακέτο, και μου λέει "τελευταία". Δεν είχε μεσολαβήσει καμία συζήτηση, τίποτα. Δεν ξανακαπνίσαμε για δυο χρόνια περίπου. Το ξαναρχίσαμε και οι δύο δυστυχώς. και αυτή δεν το κόβει με τίποτα... :(

τώρα που έχουμε χωρίσει, όταν παίρνει τα παιδιά για σ/κ ,όταν τα φέρνει πίσω τα πλένω και βάζω όλα τα ρούχα στα άπλυτα γιατί ΒΡΩΜΑΝΕ τσιγάρο.

 

Δείτε και ένα "ωραίο" βιντεάκι σχετικά με την πίσσα στα τσιγάρα. Βρίσκεται κάπου στο θέμα "κάπνισμα στο σπίτι" Αξίζει!!!

Και ένα σλογκανάκι που αξίζει.

 

ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ!!!! (Ειδικά αν καταλήξεις με τίποτα χημειοθεραπείες κλπ...)

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Οταν αποφασιζετε να κοψετε το τσιγαρο μην το ανακοινωνεται στον περιγυρο σας. Αυτο προσθετει αγχος και νιωθετε διαρκως οτι υποκειστε σε διακριτική παρακολουθηση κατι που αυξανει τα νευρα.

Οταν εχετε εντονη επιθυμια για καπνισμα ριξτε το στη γυμναστική: Μετα την ασκηση "ανοιγουν" οι πνευμονες και δεν αντεχουν τον καπνο κι η επιθυμια μειωνετε.

Τα βιντεακια πασης φυσεως που δειχνουν τις καταστροφικες συνεπειες του καπνισματος δεν βοηθουν. Ο ανθρωπος εχει εκ φυσεως την (εσφαλμενη φυσικα) πεποιθηση οτι αυτα συμβαινουν μονο στους αλλους. Αρα δεν πιανει.

 

Αν σας πιασει επιθυμια για τσιγαρο πλυντε τα χερια με μοσχομυρωδατο σαπουνι και μυριστε τα. Θυμηθητε πως μυριζουν οταν καπνισετε. Δεν ειναι πολυ πιο ωραιο το σαπουνι;

Μυριστε τα ρουχα σας, δεν μοσχοβολουν;

Βουρτσιστε τα δοντια σας, η αισθηση της οδοντοκρεμας στο στομα λειτουργει ανασταλτικά στην επιθυμια για τσιγαρο. (αν ειστε στο γραφειο μασιστε μια τσιχλα με εντονο αρωμα).

Σκληρες λυσεις για εγκυμονουσες με επιθυμια για καπνισμα: Βαλτε στο dvd τον τελευταιο υπερηχο του παιδιου σας. Θα σας κοπει μαχαιρι η επιθυμια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχετε εντονη επιθυμια για καπνισμα ριξτε το στη γυμναστική: Μετα την ασκηση "ανοιγουν" οι πνευμονες και δεν αντεχουν τον καπνο κι η επιθυμια μειωνετε.

Παιδιά είναι όντως αποδοτικό. Τις τελευατίες μέρες που ξανάρχισα τη γυμναστική, δεν με τραβάει να καπνίσω και μετά. Περισσότερο νοιώθω πως θέλω να φάω μια σαλάτα μετά ή να πιω κάτι δροσιστικό όπως κρύο γάλα. Επειδή είχα διαβάσει και κάπου ότι οι καπνιστές που γυμνάζονται θα πρέπει να αποφεύγουν να καπνίζουν 2 ώρες πριν και δυο ώρες μετά, το τηρώ χωρίς κανένα πρόβλημα γιατί νοιώθω ότι το κάνω με μια αφορμή, που μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστη.

 

Τα βιντεακια πασης φυσεως που δειχνουν τις καταστροφικες συνεπειες του καπνισματος δεν βοηθουν. Ο ανθρωπος εχει εκ φυσεως την (εσφαλμενη φυσικα) πεποιθηση οτι αυτα συμβαινουν μονο στους αλλους. Αρα δεν πιανει.

Και παλιότερα που είχα ξαναπροσπαθήσει όσες φορές αντιμετωπιζα τις συνέπειες, βλέποντας τες οπουδήποτε, αγχωνόμουν περισσότερο και ήθελα να καπνίσω. Παρ'ολα αυτά σε κάποιους μπορεί και να μετρήσει ως αφορμή.

 

Βουρτσιστε τα δοντια σας, η αισθηση της οδοντοκρεμας στο στομα λειτουργει ανασταλτικά στην επιθυμια για τσιγαρο. (αν ειστε στο γραφειο μασιστε μια τσιχλα με εντονο αρωμα).

Το κάνω κι αυτό και όντως αφού δεν έχω την μυρωδιά μετά, και το ξεχνάω αλλά και δεν με τραβάει.

 

Jean καλή μου, σ'ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά. :):):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Papapete, κι εμείς στενοχωρηθήκαμε που δεν το κρατησαμε παραπάνω :( . Να είσαι καλά που μας παράθεσες την δική σου εμπειρία. Μπορεί να μην δρας αμέσως όταν ακούς κάποια πράγματα, αλλά τα έχεις στο μυαλό σου, μέχρι να σου γίνει κάποια στιγμή το κλίκ.

Τα μειονεκτήματα τα ξέρουμε όπως και τα πλεονεκτήματα. Δυστυχώς εμείς οι καπνιστές είμαστε λίγο ξεροκέφαλοι. Ελπίζω κάποια στιγμή να επιστρέψουμε, αλλά έχοντας λιγότερη πίεση. :) Δεν παραιτούμαστε από τη διακοπή για την υπόλοιπη μας ζωή. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σας πω οτι ειμαι πολυ περηφανη για τον εαυτο μου !!! Χθες πηγα το κοριτσακι μου σε παιδοτοπο.... ημουν μονη και κατω απο τις παλιες συνθηκες τι διωρο που κατσαμε εκει θα σημαινε εστω 8 - 10 τσιγαρα....

Κι ομως εκανα μονο 2 1/2 !!!! Μπορει να μην φαινεται "κατορθωμα" αλλα για εμενα ειναι !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα μπράβο!!!!!!!!!!!Φυσικά και είναι κατόρθωμα που έγινε κάτι τέτοιο.

Να σας πώ και τα δικά μου. Εγώ χθες όλη την ημέρα εκανα 5! Άλλες Κυριακές έκανα 15 και βάλε!!! Καμιά φορά μπορεί και 25!

Το πρωί δύο με τον καφέ, ένα τρίτο πολύ αργότερα, ένα τέταρτο λίγη ώρα μετά το φαγητό αλλά όχι αμέσως και από τις 3 που είχα κάνει το τελευταίο κάπνισα μετά στις 10 το βράδυ. Το απόγευμα απέφυγα να κάνω καφέ, αφού δεν τον ήθελα και πολύ και πήγα για περπάτημα. Μετά το περπάτημα αφού έκανα καποιες δουλειές, τακτοποίησα τα πάντα και κάπνισα ένα και μετά αφού έφαγα βραδινό, δεν ξανακάπνισα μεχρι την ώρα που κοιμήθηκα.Α, και να σας ότι βγαίνω τώρα στο μπαλκόνι και έτσι δεν παρασύρομαι να καπνίσω περισσότερα γιατί κρυώνω. :wink::wink: Πριν που κάπνιζα στον απορροφητήρα, (έχοντας τον πάντα στη δυνατή σκάλα), παρασυρόμουν και κάπνιζα περισσότερο. Τώρα με το μπαλκόνι έχει τεράστια διαφορά. Και τα ρούχα μου δεν παίρνουν την παραμικρή μυρωδιά!!

Στη δουλειά συνεχίζω με μιικρό καφέ και όχι με κούπα(κουβά)!!! :lol:

Και όλα αυτά τα τσιγάρα ήταν τόσα χωρίς την παραμικρή πίεση!!

:):):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...