Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώμε το μοσχαράκι μας.Και τώρα;;;;;


emanouela

Recommended Posts

Και η μικρή μου ανήκει στην κατηγορία: δεν τρώει το μεσημεριανό.

Ενώ μόλις ξεκίνησε φρουτόκρεμα (με φυσικά φρούτα +1 κουταλιά έτοιμη) (γύρω στα 140-150ml), φαριν λακτε και βανίλια τα έτρωγε (ειδικά τα 2 τελευταία με μανία), δεν τρώει με τίποτα λαχανόκρεμα και κρεατόκρεμα. Ούτε τα σκέτα λαχανικά (κρεμμύδι, πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι, μπρόκολο, ντομάτα, με ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς), ούτε όταν προστέθηκε το μοσχάρι. Πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησε και ζυμαρικό με κοτόπουλο, το οποίο επίσης δεν τρώει. Δοκίμασα σκέτα, πρόσθεσα αλάτι, λεμόνι, αφαίρεσα υλικά μήπως κάτι δεν της αρέσει, έβαλα ρυζάλευρο, και τίποτα! Μέχρι που της έβρασα προχθές γλυκοπατάτα και αχλάδι μαζί με κρέας, πάλι τίποτα! Είμαστε 1,5μήνα τώρα που τα μεσημέρια τρώει max 80ml. Τώρα της βάζω μέσα 2 κουταλιές ρυζάλευρο ή φρουτόκρεμα (σκόνη) κι έτσι το καταπίνει λίγο, με πολύ κλάμα, αλλά και πάλι δεν ξεπερνά τα 80ml. Στην αρχή ήλπιζα να συνηθίσει σιγά – σιγά το κρέας και τα λαχανικά, αλλά κάθε μέρα είναι χειρότερα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και η μικρή μου ανήκει στην κατηγορία: δεν τρώει το μεσημεριανό.

Ενώ μόλις ξεκίνησε φρουτόκρεμα (με φυσικά φρούτα +1 κουταλιά έτοιμη) (γύρω στα 140-150ml), φαριν λακτε και βανίλια τα έτρωγε (ειδικά τα 2 τελευταία με μανία), δεν τρώει με τίποτα λαχανόκρεμα και κρεατόκρεμα. Ούτε τα σκέτα λαχανικά (κρεμμύδι, πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι, μπρόκολο, ντομάτα, με ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς), ούτε όταν προστέθηκε το μοσχάρι. Πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησε και ζυμαρικό με κοτόπουλο, το οποίο επίσης δεν τρώει. Δοκίμασα σκέτα, πρόσθεσα αλάτι, λεμόνι, αφαίρεσα υλικά μήπως κάτι δεν της αρέσει, έβαλα ρυζάλευρο, και τίποτα! Μέχρι που της έβρασα προχθές γλυκοπατάτα και αχλάδι μαζί με κρέας, πάλι τίποτα! Είμαστε 1,5μήνα τώρα που τα μεσημέρια τρώει max 80ml. Τώρα της βάζω μέσα 2 κουταλιές ρυζάλευρο ή φρουτόκρεμα (σκόνη) κι έτσι το καταπίνει λίγο, με πολύ κλάμα, αλλά και πάλι δεν ξεπερνά τα 80ml. Στην αρχή ήλπιζα να συνηθίσει σιγά – σιγά το κρέας και τα λαχανικά, αλλά κάθε μέρα είναι χειρότερα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

 

Τί ηλικία έχει το μωρό? Πόσο καιρό έχει που ξεκίνησε μεσημεριανό?

Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να αντιδρούν τα μωράκια στην αρχή, και μένα και τα δυο μου παιδιά στην αρχή έτσι έκαναν, αν και στην πορεία άρχισαν να τρώνε μια χαρά, ειδικά η κόρη μου αποδείχθηκε σε ένα από τα πιο καλόφαγα παιδιά ever και όμως τους πρώτους 1-2 μήνες έτρωγε μαζί με το φαγητό και τα δάκρυά της!!!

 

Κάνε υπομονή και όσο μπορείς απόφυγε τις έτοιμες λύσεις (έτοιμη φρουτόκρεμα + ρυζάλευρο) γιατί εύκολα το μωρό συνηθίζει στην γλυκιά τους γεύση και μετά αντιδρά περισσότερο στην φυσική τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Deena, το παιδί είναι 7,5 μηνών. Έχουμε μπει εδώ και 1,5 μήνα στις κρέμες. Από την αρχή δεν έτρωγε με ευχαρίστηση τη φυσική φρουτόκρεμα, αλλά με μία κουταλιά από την έτοιμη, την τρώει όλη. Σιγά - σιγά (αλλά για πολύ σιγά λέμε) μειώνω την ποσότητα της έτοιμης κρέμας, καθώς μόλις αντιλαμβάνεται την παραμικρή διαφορά, δεν τρώει! Να φανταστείς τρώει πορτοκάλι, αχλάδι, μήλο, μπανάνα, και της πρόσθεσα προχθές ένα κομματάκι βερύκοκο, και το κατάλαβε και δεν έτρωγε!

Σχετικά με το μεσημεριανό δοκίμασα όλες τις εναλλακτικές με τα λαχανικά (μήπως κάποιο δεν της άρεσε), αφαιρώντας κάποιο, προσθέτοντας περισσότερη ποσότητα από κάποιο άλλο, αλλά τίποτα, κάθε μέρα τα ίδια. Πρόσθεσα αλάτι, αφαίρεσα αλάτι, πρόσθεσα λεμόνι, τίποτα! Της έβαλα ρυζάλευρο βανίλια ή φρουτόκρεμα σκόνη (:shock:!!!) και για λίγες ημέρες έτρωγε (όχι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά μπορεί να έφτανε π.χ. τα 100 ml), αλλά πάει κι αυτό τώρα. Ούτε και με αυτό τρώει, καταλαβαίνει ότι δεν είναι σκέτο ρυζάλευρο και δεν το πλησιάζει. Δεν της αρέσει γενικά να αλλάζει γεύσεις. Ακόμα και με το γιαουρτάκι που ξεκινήσαμε αυτή τη βδομάδα, έγινε ο κακός χαμός!

Το ξέρω ότι την εθίζω στις γλυκές γεύσεις με αυτόν τον τρόπο, και δεν το θέλω. Αλλά πίστευα ότι θα τρώει τα φαγητά με λίγο ρυζάλευρο, και ότι σιγά-σιγά θα καταφέρναμε να αφαιρέσουμε τις έτοιμες γλυκές κρέμες για να φτάσουμε, πάλι σιγά - σιγά, να τρώει τα φαγητά αμιγή. Αλλά τώρα δεν τρώει καθόλου, κι έτσι δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Εν τω μεταξύ όλοι μου λένε να περιμένω, και ότι θα συνηθίσει. Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να συνηθίσει; Αυτή δεν τρώει τίποτα το μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

Deena, το παιδί είναι 7,5 μηνών. Έχουμε μπει εδώ και 1,5 μήνα στις κρέμες. Από την αρχή δεν έτρωγε με ευχαρίστηση τη φυσική φρουτόκρεμα, αλλά με μία κουταλιά από την έτοιμη, την τρώει όλη. Σιγά - σιγά (αλλά για πολύ σιγά λέμε) μειώνω την ποσότητα της έτοιμης κρέμας, καθώς μόλις αντιλαμβάνεται την παραμικρή διαφορά, δεν τρώει! Να φανταστείς τρώει πορτοκάλι, αχλάδι, μήλο, μπανάνα, και της πρόσθεσα προχθές ένα κομματάκι βερύκοκο, και το κατάλαβε και δεν έτρωγε!

Σχετικά με το μεσημεριανό δοκίμασα όλες τις εναλλακτικές με τα λαχανικά (μήπως κάποιο δεν της άρεσε), αφαιρώντας κάποιο, προσθέτοντας περισσότερη ποσότητα από κάποιο άλλο, αλλά τίποτα, κάθε μέρα τα ίδια. Πρόσθεσα αλάτι, αφαίρεσα αλάτι, πρόσθεσα λεμόνι, τίποτα! Της έβαλα ρυζάλευρο βανίλια ή φρουτόκρεμα σκόνη (:shock:!!!) και για λίγες ημέρες έτρωγε (όχι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά μπορεί να έφτανε π.χ. τα 100 ml), αλλά πάει κι αυτό τώρα. Ούτε και με αυτό τρώει, καταλαβαίνει ότι δεν είναι σκέτο ρυζάλευρο και δεν το πλησιάζει. Δεν της αρέσει γενικά να αλλάζει γεύσεις. Ακόμα και με το γιαουρτάκι που ξεκινήσαμε αυτή τη βδομάδα, έγινε ο κακός χαμός!

Το ξέρω ότι την εθίζω στις γλυκές γεύσεις με αυτόν τον τρόπο, και δεν το θέλω. Αλλά πίστευα ότι θα τρώει τα φαγητά με λίγο ρυζάλευρο, και ότι σιγά-σιγά θα καταφέρναμε να αφαιρέσουμε τις έτοιμες γλυκές κρέμες για να φτάσουμε, πάλι σιγά - σιγά, να τρώει τα φαγητά αμιγή. Αλλά τώρα δεν τρώει καθόλου, κι έτσι δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Εν τω μεταξύ όλοι μου λένε να περιμένω, και ότι θα συνηθίσει. Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να συνηθίσει; Αυτή δεν τρώει τίποτα το μεσημέρι!

 

Έχεις δοκιμάσει να δίνεις ένα-ένα τα λαχανικά, έτσι ώστε να διαπιστώσεις ποιο προτιμά περισσότερο ή λιγότερο και ανάλογα να προσαρμόσεις τους συνδυασμούς?

 

Πάντως, αυτό που σου λένε ισχύει...όντως πολλά παιδιά θέλουν παραπάνω χρόνο. Θα τολμήσω να σου πω να βάλεις και κανένα καρτούν στην τηλεόραση, να την απασχολείς με παιχνίδια την ώρα του φαγητού κ.λπ. Συνήθως όταν τους κουνάς ένα παιχνιδάκι πάνω από το κεφάλι, ανοίγουν ασυνείδητα το στόμα. Στο μεγάλο μου παιδάκι τις κορόιδευα αυτές τις μεθόδους και απέτρεπα την νταντά να τις ακολουθεί, αλλά ευτυχώς δεν με άκουσε :oops::oops::oops:. Η συγκεκριμένη έχει μεγαλώσει 15 παιδιά πριν από τα δικά μου, όπως μου έλεγε κανένα από αυτά δεν έτρωγε στην αρχή και τους έκανε διάφορα κόλπα....το πιο δύσκολο μάλιστα το κράταγε πάνω από το νεροχύτη να παίζει με τα νερά και το τάιζε έτσι.....στο τέλος όλα φάγανε.

 

Επίσης, γνώμη μου πάντα.....είναι πολύ μικρή για 3 γεύματα. Ξέρω ότι πολλοί γιατροί το βιάζουν το ζήτημα, ο δικός μου αρχίζοντας από κλεισμένο τον 6ο μήνα, μας εισήγαγε 1 γεύμα/ μήνα, δηλαδή στο τέλος του 6ου φρούτα (δεκατιανό), στο τέλος του 7ου γιαούρτι (απογευματινό), φτάσαμε σχεδόν τέλη του 8ου για κρέας με λαχανικά.

 

Είναι μικρούλα ακόμα, μην σε αγχώνει τρομερά το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν προτιμά κανένα λαχανικόβ¦ άλλωστε ούτε το ζυμαρικό τρώει που είναι μόνο του. Ένα-ένα δεν το δοκίμασα, βέβαια, αλλά άφηνα πάντα την πατάτα που είναι «στανταράκι», και δοκίμαζα όλα τα υπόλοιπα. π.χ. νομίζω ότι δεν της πολύ-αρέσει η ντομάτα, οπότε την αποφεύγω.

Να κάνω υπομονή, δεν έχω πρόβλημα, απλά στενοχωριέμαι που δεν τρώει, και φυσικά θα ήθελα να έχει και λίγο παραπάνω βάρος.

Όταν φτάνει το μεσημέρι, πραγματικά με πιάνει προκαταβολικά απογοήτευση, και να φανταστείς ότι εγώ την ταΐζω μόνο τα Σαββατοκύριακα, τις καθημερινές την έχει η κοπέλα, η οποία μόνο από τον πολυέλαιο δεν κρεμιέται για να την ταΐσει. Αλλάζουν 3-4 θέσεις, βλέπουν παιδικά τραγούδια-βίντεο κλιπ στο τάμπλετ, τραγουδάνε, χορεύουν, κι όλα αυτά για να φάει 1 κουταλιά!

Εν τω μεταξύ, σκέφτηκα να της δίνω γάλα μετά, αλλά νομίζω ανακατεύεται από το συνδυασμό (γάλα μετά το κρέας) και μου έχει κάνει εμετό, οπότε το αποφεύγω και μένει νηστική!

Όσο για τα γεύματα, δεν ξέρω τι να πω, εντολές εκτελώ. Μόλις μπήκε στον 6ο ξεκινήσαμε την πρώτη εβδομάδα με φρουτόκρεμα το δεκατιανό, τη δεύτερη προσθέσαμε το ρυζάλευρο και την τρίτη τη φαρίν λακτέ (εναλλάξ με το ρυζάλευρο) για απογευματινό, επίσης την τρίτη ξεκινήσαμε και το μεσημεριανό (λαχανικά-μοσχάρι). Τώρα μόλις μπήκε στον 7ο, την πρώτη εβδομάδα βάλαμε στο μενού και το κοτόπουλο με το ζυμαρικό για μεσημεριανό, ενώ τα απογεύματα εναλλάσσουμε και μπισκοτόκρεμα, και αυτήν την εβοδμάδα ξεκινήσαμε και το γιαούρτι. Τώρα, βέβαια, που τα γράφω μου φαίνονται κι εμένα πολλές μαζεμένες αλλαγές, αλλά αν έχεις βασανιστήρια στο κάθε γεύμα... φαίνεται αιώνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δεν προτιμά κανένα λαχανικόβ¦ άλλωστε ούτε το ζυμαρικό τρώει που είναι μόνο του. Ένα-ένα δεν το δοκίμασα, βέβαια, αλλά άφηνα πάντα την πατάτα που είναι «στανταράκι», και δοκίμαζα όλα τα υπόλοιπα. π.χ. νομίζω ότι δεν της πολύ-αρέσει η ντομάτα, οπότε την αποφεύγω.

Να κάνω υπομονή, δεν έχω πρόβλημα, απλά στενοχωριέμαι που δεν τρώει, και φυσικά θα ήθελα να έχει και λίγο παραπάνω βάρος.

Όταν φτάνει το μεσημέρι, πραγματικά με πιάνει προκαταβολικά απογοήτευση, και να φανταστείς ότι εγώ την ταΐζω μόνο τα Σαββατοκύριακα, τις καθημερινές την έχει η κοπέλα, η οποία μόνο από τον πολυέλαιο δεν κρεμιέται για να την ταΐσει. Αλλάζουν 3-4 θέσεις, βλέπουν παιδικά τραγούδια-βίντεο κλιπ στο τάμπλετ, τραγουδάνε, χορεύουν, κι όλα αυτά για να φάει 1 κουταλιά!

Εν τω μεταξύ, σκέφτηκα να της δίνω γάλα μετά, αλλά νομίζω ανακατεύεται από το συνδυασμό (γάλα μετά το κρέας) και μου έχει κάνει εμετό, οπότε το αποφεύγω και μένει νηστική!

Όσο για τα γεύματα, δεν ξέρω τι να πω, εντολές εκτελώ. Μόλις μπήκε στον 6ο ξεκινήσαμε την πρώτη εβδομάδα με φρουτόκρεμα το δεκατιανό, τη δεύτερη προσθέσαμε το ρυζάλευρο και την τρίτη τη φαρίν λακτέ (εναλλάξ με το ρυζάλευρο) για απογευματινό, επίσης την τρίτη ξεκινήσαμε και το μεσημεριανό (λαχανικά-μοσχάρι). Τώρα μόλις μπήκε στον 7ο, την πρώτη εβδομάδα βάλαμε στο μενού και το κοτόπουλο με το ζυμαρικό για μεσημεριανό, ενώ τα απογεύματα εναλλάσσουμε και μπισκοτόκρεμα, και αυτήν την εβοδμάδα ξεκινήσαμε και το γιαούρτι. Τώρα, βέβαια, που τα γράφω μου φαίνονται κι εμένα πολλές μαζεμένες αλλαγές, αλλά αν έχεις βασανιστήρια στο κάθε γεύμα... φαίνεται αιώνας.

 

Τί να σου πω, εγώ βλέπω ότι το παιδί "μπήκε" στα 3 γεύματα πριν γίνει 6 μηνών, καταλαβαίνω ότι ακολουθείς τις εντολές που πήρες και καλά κάνεις, αλλά πολλά δεν είναι????

 

4 επιλογές για απογευματινό γιατί?:shock::shock::shock:

 

Επίσης, τα δημητριακά (ρυζάλευρο, φαρίν λακτέ κλπ) -από ό,τι ξέρω τουλάχιστον - έχουν την λειτουργία της 1ης τροφής, με την έννοια ότι είναι πιο εύπεπτα από τα υπόλοιπα, δεν είναι αλλεργιογόνα κλπ, δίνονται δηλαδή πριν τις υπόλοιπες τροφές για ομαλή εισαγωγή του παιδιού στις στέρεες. Όταν έχουν εισαχθεί οι άλλες τροφές, γιατί να συνεχίσουν να δίνονται, ειδικά ως έτοιμες κρέμες? Να επισημάνω ότι και ο γιος μου έφαγε τέτοιες κρέμες (δεν το παίζω έξυπνη) και μάλιστα πριν γίνει 6 μηνών, λόγω αρκετά σοβαρής παλινδρόμησης, αλλά όταν εισάγαμε το γιαούρτι και τα φρούτα αργότερα και έστρωσε το θέμα με τις αναγωγές και τους εμετούς, οι κρέμες έπαυσαν.

 

Επίσης, εμένα τα δικά μου κάνανε 2 μήνες σχεδόν να μάθουν το κουτάλι, ειδικά τον πρώτο μήνα το κουτάλι χρησίμευε περισσότερο να μαζεύουμε τα υπολείματα φαγητού από το πηγούνι και τα μάγουλα:oops::oops::oops:

 

Μήπως να κάνεις ένα βήμα πίσω, δηλαδή πρόσθετε σιγά - σιγά λαχανικά στην πατάτα (χωρίς κρέας) με μπόλικο λεμόνι και μυρωδικά και συνεχίζεις σιγά - σιγά! Μπορείς να πάρεις και κάτι τέτοιο http://irokids.gr/el/munchkin-%CE%B4%CE%AF%CF%87%CF%84%CF%85-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D, με το οποίο μπορείς να δίνεις τα πάντα, ώστε να συνηθίσει τις γεύσεις μία - μία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ τα έγραψα μπερδεμένα, μόλις μπήκαμε στον 6ο ξεκινήσαμε τις στέρεες.

Οι πολλές επιλογές του απογευματινού μάλλον είναι επειδή μόνο αυτά τρώει, αν κι απʼ ό,τι κατάλαβα τον επόμενο μήνα θα μείνουμε μόνο με γιαούρτι, γι αυτό και μου είπε 2 φορές την εβδομάδα γιαούρτι για να αρχίσει να συνηθίζει.

Καλά, γνώμες ανταλλάσσουμε, κι απʼ ό,τι ξέρω δεν υπάρχει και ταύτιση απόψεων ούτε μεταξύ των γιατρών.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση, θα το εφαρμόσω αυτό με το "πισωγύρισμα" που λες, και βλέπουμε.

Παρηγορούμαι όταν βλέπω ότι τα πέρασαν κι άλλοι αυτά, και κάποια στιγμή άλλαξαν τα πράγματα.

Σε ευχαριστώ, Deena!

Link to comment
Share on other sites

Λάδι βάζεις στην κατσαρόλα; Η παιδίατρός μου πέρυσι δεν το πρότεινε, ενώ φέτος το συστήνει για τα μωρά που μόλις αρχίζουν φαγητό. Νομίζω ότι ο λόγος που μερικοί δεν το συστήνουν είναι η παρανόηση ότι το λάδι με νερό στην κατσαρόλα συμπεριφέρεται όπως το λάδι μόνο του στο τηγάνι.

Link to comment
Share on other sites

Λάδι βάζω μετά, ωμό, την ώρα που τα πολτοποιώ, μία κουταλιά.

Καλά, το ΣΚ ήταν δραματικό... Της έφτιαξα τη μία μέρα σκέτο ζυμαρικό με λίγο καρότο, και την άλλη πατάτες με κρεμυδάκι και λίγο ντομάτα (ήμασταν εκτός, και δεν φάγαμε κρέας, άλλωστε ο γιατρός μας έχει πει τη μία μέρα της εβδομάδας να μη βάζουμε κρέας). Η μικρή τη μία μέρα έφαγε 3 κουταλιές μετρημένες, και την άλλη της ερχόταν αναγούλα, και με κάθε κουταλιά είχε τάση για εμετό, και τελικά έφαγε 7 κουταλιές...

Τι να πω, απελπισία! Δε μας φταίει το κρέας μόνο, αλλά και το ζυμαρικό και τα λαχανικά, τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... Αν και έχει περάσει πολύς καιρός θυμάμαι ότι κάποια στιγμή η μικρή μου, ενώ έτρωγε κανονικά, μείωσε πολύ την ποσότητα του φαγητού. Όταν το συζήτησα με την παιδίατρο συνειδητοποίησα ότι είχα κάνει μια αλλαγή στο φαγητό της, την οποία ενώ θεωρούσα ότι ήταν ήσσονος σημασίας, τελικά δεν ήταν. Είχα αυξήσει - θεωρώντας ότι κάνω κάτι καλό - την ποσότητα του ελαιόλαδου από 1 κουταλάκι του γλυκού ανά μπολ σε 1 κουταλιά της σούπας. Η μικρή έκοψε το φαΐ γιατί της έπεφτε βαρύ! Μόλις γυρίσαμε στο 1 κουταλάκι, επανήλθαμε σταδιακά στις προηγούμενες ποσότητες. :wink:

 

Επίσης, μετά το ΟΚ της παιδιάτρου εισήγαγα λαχανικά όπως, φασολάκια, ντομάτα χωρίς φλούδι και σπόρια, πράσο (το λευκό μέρος, αντί για κρεμμύδι), ρύζι, ζυμαρικά, πατάτα, μυρωδικά όπως μαϊντανό και άνηθο, αρακά κοκ. Οι συνδυασμοί ήταν όπως τα φαγητά που τρώμε, δηλαδή: {φασολάκια, ντομάτα, πράσο, μαϊντανός με κρέας(κοτόπουλο ή μοσχάρι) ή χωρίς} {πράσο, ντομάτα, ρύζι με κρέας(κοτόπουλο ή μοσχάρι) ή χωρίς} {ζυμαρικό, ντομάτα, βασιλικό με κρέας(κοτόπουλο ή μοσχάρι) ή χωρίς} {στα όσπρια προσέθετα και ρύζι} {ζυμαρικό με μπρόκολο και κοτόπουλο και λίγο γάλα} {πατάτες με κολοκύθια λίγο λεμονάκι με κοτόπουλο ή χωρίς} {μινεστρόνε} γενικά, άρχισα να φτιάχνω φαγητά όπως τα τρώμε και εμείς αφού είναι δοκιμασμένες γεύσεις και το θεώρησα ασφαλή επιλογή. Σε μας λειτούργησε και βοήθησε και στην προσαρμογή του παιδιού στα φαγητά μας μετά.

 

Στη φρουτόκρεμα, έβαζα καμιά φορά κανένα βρασμένο καρότο, βοηθούσε όταν τα φρούτα παραήταν ξινά. Γενικά, μην νομίζετε ότι με το που θα δοκιμάσουν κάτι θα ξετρελαθούν. Με υπομονή και επιμονή, χωρίς νεύρα, θα καταλάβουν ότι αυτό το καινούριο πρέπει να το φάνε και δεν υπάρχει εναλλακτική. ;)

 

Άντε και του χρόνου παϊδάκια εύχομαι!! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Osin, σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι γιατί πρόσφατα περάσαμε κι εμείς τέτοιες φάσεις... Εμείς να φανταστείς ξεκινήσαμε στερεές στους 4,5 μήνες και μέχρι τους 8 δεινοπαθούσα να τον ταϊσω!!! Τις κρέμες εννοείται ότι τις έτρωγε πιο ευχάριστα από τα άλλα, το μεσημεριανό έτσι κι έτσι αλλά τα φρούτα με τίποτα!! Τι δοκιμές έκανα με τους συνδυασμούς μήπως κάτι τον χαλάει στη γεύση, τι έτοιμη φρουτόκρεμα του έβαζα, τι δοκιμές θερμοκρασίας μήπως το θέλει πιο ζεστό ή πιο κρύο, τι τηλεόραση, τι τραγούδια, τι βόλτες και στο τέλος έτρωγε 10 κουταλιές (στα μεγάλα κέφια...), το πάτωμα, το καρεκλάκι, τα ρούχα του χάλια, τα νεύρα μου κρόσσια κι ο μικρός όλο κλάμα!!! Κάποια στιγμή σκέφτηκα μήπως δεν πεινάει κι έτσι απλά τηρούσα το πρόγραμμα: 7 γάλα, 9 φρουτόκρεμα, 12 μεσημεριανό, 2 γάλα, 5 κρέμα, 8 γάλα και στα ενδιάμεσα μόνο νερό. Πάλι τίποτα!!! Ε, μια μέρα του δίνω τη φρουτόκρεμα, έφαγε 100ml (πότε δεν έτρωγε πάνω από 50!!!), φτιάχνω άλλο τόσο, το καθάρισε, το μεσημέρι τα ίδια, το απόγευμα τα ίδια, συν το γάλα του! Κι αυτό συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες, έτσι απλά χωρίς να κάνω τίποτα!! Τώρα θες ότι συνήθισε τη διαδικασία, θες ότι τελικά το πήρε απόφαση, δεν ξέρω να σου πω τι άλλαξε... Στους 9,5 μήνες ξανατρώει μια φρίκη και δεν έτρωγε τίποτα μέχρι που ανακάλυψα ότι δε θέλει το αλεσμένο και ξεκίνησα να του λιώνω λίγο το φαγητό ή να του δίνω μικρά κομματάκια από μαλακές τροφές. Πάνω που έστρωσε, έχει τώρα δυο βδομάδες που ναι μεν τρώει αλλά όχι με τόσο μεγάλη όρεξη γιατί θέλει να τα πιάνει μόνος του!!! Και κάπου εκεί τελειώνουν τα βάσανα με το φαγητό και ξεκινάει το καθάρισμα!!!

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι θα περάσει πολλές φάσεις με το φαγητό και καλό θα ήταν να μη δίνεις πολλή σημασία γιατί μετά θα είναι το μόνιμο σημείο τριβής μέχρι πολύ μεγάλη ηλικία. Εσύ προσφέρεις φαγητό, δοκιμάζεις εναλλακτικούς τρόπους αλλά δεν επιμένεις, ούτε μαλώνεις, ούτε εκνευρίζεσαι (φανερά... μέσα σου ξέρω ότι βράζεις!!) κι αν δε θέλει ας μη φάει! Πίστεψέ με, ξέρουν πολύ καλύτερα από μας αν πεινάνε και πόσο πρέπει να φάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Με το μεσημεριανό παραμένει σοβαρό το πρόβλημα. Ενώ, σε γενικές γραμμές, τρώει όλα τα υπόλοιπα, έχει τέτοια αποστροφή για τα μαγειρεμένα φαγητά, που μόλις αντιληφθεί ότι έφαγε τέτοια κρέμα παίρνει μία έκφραση αηδίας... και από το φόβο που της έχει δημιουργηθεί μη φάει φαγητό, σφραγίζει σε όλα τα γεύματα το στόμα της, μέχρι να δοκιμάσει λίγο με την άκρη της γλώσσας της και να βεβαιωθεί ότι δεν της δίνεις φαγητό. Και δε μπορώ να πω ότι δεν πεινάει, θέλει να φάει, αλλά δεν της αρέσει. Καλά, δεν το συζητώ τι γίνεται στο φαγητό κάθε φορά, υπερπαραγωγή, βόλτες, αλλαγή θέσεων, τραγούδια, τηλεόραση, τάμπλετ, χοροί, κλπ. Δοκίμασα και της έδινα κρέας με ένα λαχανικό, κι εννοείται τίποτα!

Τελικά μίλησα με το γιατρό, και είπαμε για 10 μέρες να το κόψουμε εντελώς, και το μεσημέρι να τρώει έτοιμη κρέμα (ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ) και το απόγευμα γιαούρτι, τα οποία ευτυχώς τρώει. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού για εμβόλιο, που θα τα συζητήσω μαζί του από κοντά. Είπε να κάνουμε αυτήν την προσπάθεια, μήπως το ξεχάσει και όταν ξαναξεκινήσει το πάρει λίγο καλύτερα. Δεν ξέρω τι να πω.... θα δούμε. Πλήρης αποτυχία

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να πω τα νέα μου (και τον πόνο μου)

Είχαμε πάει παιδίατρο, κι αυτό το μήνα δεν πήρε γραμμάριο (για να μην πω ότι μάλλον έχασε και λίγο βάρος). Τα μεσημέρια της έδινα κι έτρωγε όσο μπορούσε, και μετά την άφηνα, με αποτέλεσμα να μείνει στάσιμη σε βάρος η μικρή.

Τώρα την ξαναξεκίνησα (είχαμε πει με τον παιδιατρό να κάνουμε μία ολιγοήμερη παύση), και φυσικά δεν το είχε ξεχάσει, και πάλι δεν τρώει. Μόλις καταλαβαίνει ότι είναι μαγειρευτό φαγητό αρχίζει τα κλάματα, και με το ζόρι τρώει 2 κουταλιές. Μετά της δίνω φαρίν λακτέ ή ρυζάλευρο, και τα τρώει με ευχαρίστηση. Δηλαδή, δεν είναι ότι δεν τρώει το παιδί, απλώς δε θέλει λαχανοκρεατόκρεμα.

Πφ, αναρωτιέμαι αν έχω κάνει κάτι λάθος από την αρχή. Μήπως όλες αυτές οι πολλές δοκιμές που έχω κάνει την κούρασαν και την μπέρδεψαν. και τώρα πως διορθώνεται αυτή η κατάσταση; είμαστε σχεδόν 2 μήνες+ έτσι

Απογοήτευση:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ισως το λαθος να εγινε με τις ετοιμες κρεμες.κ γω για κανενα διμηνο ενω καναμε καλη αρχη μαγειρευα κ πετουσα.μπορεις να φανταστεις την απογοητευση μου.αλλα δεν το εδειχνα στη μικρη.προσφερα αν δοκιμαζε καλως αν οχι τοαζευα σε κανενα μισαωρακι.ουτε παρακαλια ουτε τπτ.ισως λιγα παιδικα.κ παιχνιδια.

Αν κανεις καροτα(που ειναι γλυκα),φασολακια,πιπεριες,ολοκληρα καλαμποκια(δε θυμαμαι ηλικια)λιγο στον ατμο να κρατανε κ της τα δωσεις σε κομματια.ποο μπορει να ειναι κ κρυα;

Link to comment
Share on other sites

vicky86, είναι μικρούλα για καλαμπόκια και τέτοια ακόμα (8μηνών). Μου είπε ό γιατρός ότι τον άλλο μήνα θα μπούμε στο ψάρι, κι έχω εναποθέσει εκεί όλες μου τις ελπίδες, αν και δε νομίζω, γιατί δε θέλει με τίποτα το μαγειρευτό! Ούτε καν την πατάτα. Έχω δοκιμάσει αυτό που λες με τα καρότα, και γενικά με τα "γλυκά" λαχανικά (καρότο, πατάτα, κρεμμύδι) και πάλι τίποτα.

Ελπίζω σε μία ξαφνική αλλαγή που μου είχαν πει τις προηγούμενες ημέρες τα υπόλοιπα κορίτσια. Να σου πω, ούτε κι εγώ την πιέζω, μάλιστα, το μεσημέρι, την άφηνα με όσο είχε φάει από το μαγειρευτό, χωρίς να της δίνω κάτι άλλο, αλλά τελικά έχασε γραμμάρια αντί να πάρει. :cry:

Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει όλο αυτό, αλλά τώρα, προς το παρόν στενοχωριέμαι. Ειδικά που δεν πήρε βάρος, γιατί είναι ψιλοαδυνατούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα ηταν πολύ λιγόφαγος...σκεψου εφτασε στη χαμηλοτερη καμπυλη...ακομα εκει είναι.Ομως την ψαροσουπα την ετρωγε πολύ καλα...ειχα φτασει να του δινω ακομα και για πρωινο ψαροσουπα μιας και δεν ετρωγε τπτ άλλο.Και ακομα τρωει πολυ ευχαριστα το ψαρι.Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις ένα ένα λαχανικο τη φορα...μη βαζεις πολλα.Επισης μην αλεθεις και το κρεας...βαλε μονο λαχανικα και ζουμακι..το κρεας συνηθως δινει πιο εντονη γευση.Επισης δοκιμασε να ελαττώσεις τις ετοιμες κρεμες.Αν δε φαει το φαγητο δωσε γαλα..όχι κρεμα.Γενικα δινε πολλες φορες κι ας τρωει λιγο.Εμενα ακομα και τωρα που είναι 3,5 ετων ακομα ετσι τρωει...ολη μερα μου λεει πειναω...αλλα ότι και να του δωσω τρωει 2 μπουκιες.Ε που να βαλει βαρος ετσι.Αν μενει σταθερο στο βαρος του εισαι οκ...αν αρχισει να πεφτει ετοιμασου να πεταξεις πολύ φαγητο.Και είναι ψυχοφθορο το ξερω.Εχω πεταξει απειρες ποσοτητες φαγητού.Εμενα επισης ακριβως επειδή εχανε πολύ βαρος ο γιατρος μου ελευθερωσε το μενου πολύ γρηγορα.Απο 8 μηνων σχεδόν αρχισαμε να του δινουμε απ όλα.Ζυμαρικα τρωτε?τραχανα σουπιτσα?τα ζυμαρικα συνηθως τα δεχονται καλυτερα τα μικρούλια.Ειναι δυσκολη κατασταση...πιστεψε με το ξερω.Εμενα ουτε γαλα πινει.

Link to comment
Share on other sites

πραγματι τα ζυμαρικα είναι πολύ καλη ιδεα,εχεις δοκιμασει κομματάκια,αγγουρακι?καλαμποκι-κουκουναρα σκετο βραστο δοκιμάσαμε 9 η 10 μηνων.οπως κ ψωμακι 9 μηυνων αν όχι νωρίτερα.κολοκυθα,παντζαρι,αβοκαντο.αν κανεις μπιφτεκακι?

ετσι απο περιεργεια αν της δωσεις ετοιμο γευμα βαζακι λες να το ετρωγε?

Link to comment
Share on other sites

Osin δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις.

Είμαι και εγώ απο τις μαμάδες που είχα και εχω να κάνω με ενα απαιτητικό και δύστροπο στον ύπνο και στο φαγητό παιδί.

Σε καταλαβαίνω γιατι κ εγώ το είχα άγχος όταν ξεκινήσαμε τις στέρεες και το έψαχνα και το ξαναεψαχνα. Και σαν ελληνίδα μάνα φυςικα φούλαρα το πιάτο με προςεγμενο (Φούλ οικολογικά βιολογικά), καλομαγειρεμένο, μόσχο μυρωδάτο φαγητό, στην καλύτερη μου έκανε την χάρη και έτρωγε καμία κουτάλια και στην χειρότερη μου το έφτυνε και έκανε μια γκριμάτσα αηδίας! :evil: και τελικά κατέληγε στο στομάχι μου η τον κάδο. :cry:

Μαγική συνταγή προφανώς δεν υπάρχει μια χαρά τα σκέφτεσαι και πράττεις βάζεις βγάζεις υλικά και κανεις παύσεις μετά ξανά δοκιμάζεις.

Ο δικός μου μεχρι τον χρόνο θήλαζε (ακόμα θηλάζει δλδ και αυτό κάπου μας έσωσε) και έτρωγε απο στέρεες μόνο βρώμη και φυσικές φρουτόκρεμες η φρούτα κ αυτά μην φανταστείς ποσότητες 2 κουτάλιες της σούπας κ αν.... Τπτ άλλο! Ολα τα αλλα ήταν μπλιαχ! Βέβαια απο θέμα βάρους δεν είχαμε ποτέ πάντα στις ανώτερες καμπύλες και πραγματικά απορούσα πως γινεται. Μετά τον άρχισε να τρώει γλυκοπατάτα (με έσωσε!) τον είδα οτι οκ του αρέσει και έτσι άρχισα να προσθέτω με την γλυκοπατάτα σιγά σιγά ελάχιστες ποσότητες κρέας και στην συνέχεια διαφορά αλλα. Μετά τον 1,5 χρόνο άρχισε να ψιλό τρώει καλα και τώρα που ειναι 21 τρώει πολυ καλα. (Απο λάδι καρύδας, κινοα και οτι άλλο superfood μπορείς να φανταστείς)

Υπομονή επιμονή και ολα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι για καποια εποχη με ειχε βοηθησει η ντοματα...ετρωγε σα τρελλο ντοματα ωμη.Ετσι σε καθε φαγητο που ειχα οταν το ελιωνα προσθετα και μια ωμη ντοματα να παιρνει γευση ντοματας κι ετσι κατι ετρωγε.Μετα την κοψαμε κι αυτη.Μετα κολλησαμε με ταωμακαρονια.Υπηρξε φαση που ετρωγε ολη μερα μακαρονια.Ευτυχως το κοντρολαραμε αυτο.Το δυσκολο ειναι οταν το παιδι χανει βαρος.Εμενα με το που ξεκινησε στερεες παροτι συνεχιζε να θηλαζει επεσε 3 καμπυλες.Δεινοπαθησα να τρεχω για εξετασεις.Δεινοπαθησαμε να πιασουμε τα 8 κιλα.Τωρα ειναι κοντα 4 εφων κι ακομα 13 κιλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι για καποια εποχη με ειχε βοηθησει η ντοματα...ετρωγε σα τρελλο ντοματα ωμη.Ετσι σε καθε φαγητο που ειχα οταν το ελιωνα προσθετα και μια ωμη ντοματα να παιρνει γευση ντοματας κι ετσι κατι ετρωγε.Μετα την κοψαμε κι αυτη.Μετα κολλησαμε με ταωμακαρονια.Υπηρξε φαση που ετρωγε ολη μερα μακαρονια.Ευτυχως το κοντρολαραμε αυτο.Το δυσκολο ειναι οταν το παιδι χανει βαρος.Εμενα με το που ξεκινησε στερεες παροτι συνεχιζε να θηλαζει επεσε 3 καμπυλες.Δεινοπαθησα να τρεχω για εξετασεις.Δεινοπαθησαμε να πιασουμε τα 8 κιλα.Τωρα ειναι κοντα 4 εφων κι ακομα 13 κιλα ειναι.

 

Εμάς το κους κους και κριθαράκι απο ζυμαρικά όταν ήταν μικρός τα στα μακαρόνια κόλλησε πιο μεγάλος.

 

Πάντως αυτό με το βάρος (αν και σε μας δεν συνεβη) για κάποιο διαςτημα αν δεν κάνω λάθος αρχίζουν να παραμένουν στάσιμα η να χάνουν (θυμάμαι που ο ανιψιός μου παρότι τσουπωτος απο την γεννά κιόλας (είχε σπαςει ολα τα ρεκόρ σε καμπύλες) μετά άρχισε να πέφτει στις καμπύλες.

Ο παιδίατρος τι σας είχε πει; Ήταν μικροκαμωμένος απο μικρός;

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το κους κους και κριθαράκι απο ζυμαρικά όταν ήταν μικρός τα στα μακαρόνια κόλλησε πιο μεγάλος.

 

Πάντως αυτό με το βάρος (αν και σε μας δεν συνεβη) για κάποιο διαςτημα αν δεν κάνω λάθος αρχίζουν να παραμένουν στάσιμα η να χάνουν (θυμάμαι που ο ανιψιός μου παρότι τσουπωτος απο την γεννά κιόλας (είχε σπαςει ολα τα ρεκόρ σε καμπύλες) μετά άρχισε να πέφτει στις καμπύλες.

Ο παιδίατρος τι σας είχε πει; Ήταν μικροκαμωμένος απο μικρός;

 

Ολα τα παιδακια καποια στιγμη σταματανε να βαζουν βαρος με το ρυθμο που βαζουν το πρωτο εξαμηνο...ομως το να αδχισει να πεφτει καμπυλες ειναι λιγο θεμα.Βασικα εμενα επεσε στην τελευταια καμπυλη.Ο παιδιατρος μας ελεγε οτι τα παιδακια που ειναι στην τελευταια καμπυλη κανονικα πρεπει να ελεγχονται γαι να αποκλειστουν προβληματα υγειας που τυχος ευθυνονται για την απωλεια βαρους.Καναμε αρκετες εξετασεις.Καποια στιγμη ηθελε να κανουμε εισαγωγη στο νοσοκομειο να τον ψαξουμε πιο αναλυτικα αλλα φοβοταν κιολας μη κολλησει τπτ μεσα στο νοσοκομειο.Επισης το υψος και το κεφαλι αναπτυσσονταν κανονικα οποτε το γλυτωσαμε.Γυρω στους 12 μηνες που ειδαμε οτι οσο και να προσπαθουμε το παιδι δεν ετρωγε και βαρος εβαζε με το σταγονομετρο μου ειπε αστον ετσι ειναι το σκαρι του.Εκει λιγο ηρεμησαμε.Απλα επειδη δεν επινε ξενο γαλα με τπτ...δε με αφησε να κοψω το θηλασμο πριν να παει το παιδι 20 μηνων ναναναπτυχθει ο εγκεφαλος.Τελικα θηλασαμε μεχρι 2,5 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιδακια καποια στιγμη σταματανε να βαζουν βαρος με το ρυθμο που βαζουν το πρωτο εξαμηνο...ομως το να αδχισει να πεφτει καμπυλες ειναι λιγο θεμα.Βασικα εμενα επεσε στην τελευταια καμπυλη.Ο παιδιατρος μας ελεγε οτι τα παιδακια που ειναι στην τελευταια καμπυλη κανονικα πρεπει να ελεγχονται γαι να αποκλειστουν προβληματα υγειας που τυχος ευθυνονται για την απωλεια βαρους.Καναμε αρκετες εξετασεις.Καποια στιγμη ηθελε να κανουμε εισαγωγη στο νοσοκομειο να τον ψαξουμε πιο αναλυτικα αλλα φοβοταν κιολας μη κολλησει τπτ μεσα στο νοσοκομειο.Επισης το υψος και το κεφαλι αναπτυσσονταν κανονικα οποτε το γλυτωσαμε.Γυρω στους 12 μηνες που ειδαμε οτι οσο και να προσπαθουμε το παιδι δεν ετρωγε και βαρος εβαζε με το σταγονομετρο μου ειπε αστον ετσι ειναι το σκαρι του.Εκει λιγο ηρεμησαμε.Απλα επειδη δεν επινε ξενο γαλα με τπτ...δε με αφησε να κοψω το θηλασμο πριν να παει το παιδι 20 μηνων ναναναπτυχθει ο εγκεφαλος.Τελικα θηλασαμε μεχρι 2,5 ετων.[/quote

 

Σωστό τον βρίσκω το παιδίατρο!

Ο θηλασμός τελικά ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις ειναι ιδανικός (και εμένα ο μικρός μου έχει ευαισθησία στο γάλα και για αυτό δεν εχω τολμήσει να αποθηλασω ακόμα) μου δίνεις ελπίδες τώρα που λες για 25 μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα, και σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Ο γιατρός μου ανέφερε κι εμένα ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με το στάσιμο βάρος ή χειρότερα με την πτώση του, θα κάνουμε εξετάσεις. Έχουμε ξεκινήσει και ζυμαρικό (μανεστράκι) αλλά ούτε αυτό το τρώει. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα, που θα ξεκινήσουμε και το ψάρι, αν συνεχίσει έτσι θα της δίνω από το δικό μας φαγητό (και μου ήρθε να του πω: σιγά μην το φάει...). Έχω δοκιμάσει "τα πάντα": πατάτα, γλυκοπατάτα, κρεμμύδι, ντομάτα, κολοκύθι, καρότο, μπρόκολο, βλήτα, μοσχάρι, κοτόπουλο, ζυμαρικό, με ή χωρίς αλάτι, με ή χωρίς λεμόνι, με ή χωρίς ρυζάλευρο, με ή χωρίς λάδι, και όλα αυτά είτε μόνα τους είτε σε διάφορους συνδυασμούς. Μέχρι που προχθές της έβαλα στο κοτόπουλο με πατάτα και μία κουταλιά από το γάλα της (που το πίνει ευχάριστα), αλλά τίποτα πάλι. Αφού νομίζω μήπως όλοι αυτοί οι συνδυασμοί την έχουν μπλοκάρει. Σήμερα άφησα στην κοπέλα να της δώσει (ωραιότατο!!!:roll:) μοσχάρι με πατάτα, κρεμμύδι, καρότο και για πρώτη φορά πρόσθεσα πράσο και σέλινο-μαϊντανό! Και της είπα να την κάνει πολύ νερουλή (γιατί διάβασα στο φόρουμ ότι κάποια παιδάκια το προτιμούν). Τραχανά, αγγουράκια, παντζάρι, κους κους, κολοκύθα, αρακά ή ωμά λαχανικά (όπως η ντομάτα) δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, θα πάρω το γιατρό, κι αν επιτρέπεται για την ηλικία της... θα τα δοκιμάσω κι αυτά! Ακόμα και το έτοιμο βαζάκι έχω σκεφτεί (καλά, αν φάει αυτό και δεν προτιμά το μαγειρευτό, θα προβληματιστώ για τις μαγειρικές μου ικανότητες....), αλλά το έχω αφήσει ως έσχατη λύση, όπως και την προσθήκη ζάχαρης που μου πρότειναν. Σκέφτηκα να προσθέσω μέλι (που έχω ωραίο από δικό μου άνθρωπο) αλλά ο γιατρός μου είπε καλύτερα να το ξεκινήσω μετά τον πρώτο χρόνο.

Είναι 8 μηνών και παραμένει σταθερά 1,5 μήνα τώρα στα 7 κιλά.

Από προχθές που πήγαμε στο γιατρό, και που αποφάσισα αν δεν τρώει το μαγειρευτό να της δίνω συμπλήρωμα, σκέφτηκα ότι θα ήταν προτιμότερο να συμπληρώνω το μεσημεριανό με κρέμα αντί για γάλα (μήπως πάρει και λίγο βάρος). Βέβαια, εδώ μου λέτε καλύτερα να πίνει γάλα, και νομίζω ότι και ο γιατρός το ίδιο μου είπε (έχω μπλοκάρει από τα πολλά, και δε θυμάμαι). Τουλάχιστον τρώει τα φρούτα, το γιαούρτι και πίνει το γάλα της, γιατί αν δεν είχαμε κι αυτά... θα είχε μείνει όσο γεννήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.καλυτερα να συμπληρωνεις με γαλα.δε βρισκω κατι απαγορευτικο σε αυτα που δεν εχετε δοκιμασει αλλα ρωτα.τα μυρωδικα βοηθανε αρκετα.

Μπορει απλα να εινα μια δυσκολη φαση.εμας κρατησε δυο μηνες 8-10.αλλα ειχε αιτια.η ζεστη,τα δοντια,το μπουσουλημα,το περπατημα(τα εκανε ολα μαζι)κ οτι προτιμησε κομματια κ κρυα.

Ασε που εχουν τις προτιμησεις τους.η δικια μου δεν εχει φαει ποτε γιαουρτι κ ειναι σχεδον δυο.

Στη φρουτοκρεμαβαζουν καποιοι μπισκοτα.αν βαλεις στο μεσημεριανο;βεβαια για μενα αυτα ειναι εσχατες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα, και σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Ο γιατρός μου ανέφερε κι εμένα ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με το στάσιμο βάρος ή χειρότερα με την πτώση του, θα κάνουμε εξετάσεις. Έχουμε ξεκινήσει και ζυμαρικό (μανεστράκι) αλλά ούτε αυτό το τρώει. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα, που θα ξεκινήσουμε και το ψάρι, αν συνεχίσει έτσι θα της δίνω από το δικό μας φαγητό (και μου ήρθε να του πω: σιγά μην το φάει...). Έχω δοκιμάσει "τα πάντα": πατάτα, γλυκοπατάτα, κρεμμύδι, ντομάτα, κολοκύθι, καρότο, μπρόκολο, βλήτα, μοσχάρι, κοτόπουλο, ζυμαρικό, με ή χωρίς αλάτι, με ή χωρίς λεμόνι, με ή χωρίς ρυζάλευρο, με ή χωρίς λάδι, και όλα αυτά είτε μόνα τους είτε σε διάφορους συνδυασμούς. Μέχρι που προχθές της έβαλα στο κοτόπουλο με πατάτα και μία κουταλιά από το γάλα της (που το πίνει ευχάριστα), αλλά τίποτα πάλι. Αφού νομίζω μήπως όλοι αυτοί οι συνδυασμοί την έχουν μπλοκάρει. Σήμερα άφησα στην κοπέλα να της δώσει (ωραιότατο!!!:roll:) μοσχάρι με πατάτα, κρεμμύδι, καρότο και για πρώτη φορά πρόσθεσα πράσο και σέλινο-μαϊντανό! Και της είπα να την κάνει πολύ νερουλή (γιατί διάβασα στο φόρουμ ότι κάποια παιδάκια το προτιμούν). Τραχανά, αγγουράκια, παντζάρι, κους κους, κολοκύθα, αρακά ή ωμά λαχανικά (όπως η ντομάτα) δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, θα πάρω το γιατρό, κι αν επιτρέπεται για την ηλικία της... θα τα δοκιμάσω κι αυτά! Ακόμα και το έτοιμο βαζάκι έχω σκεφτεί (καλά, αν φάει αυτό και δεν προτιμά το μαγειρευτό, θα προβληματιστώ για τις μαγειρικές μου ικανότητες....), αλλά το έχω αφήσει ως έσχατη λύση, όπως και την προσθήκη ζάχαρης που μου πρότειναν. Σκέφτηκα να προσθέσω μέλι (που έχω ωραίο από δικό μου άνθρωπο) αλλά ο γιατρός μου είπε καλύτερα να το ξεκινήσω μετά τον πρώτο χρόνο.

Είναι 8 μηνών και παραμένει σταθερά 1,5 μήνα τώρα στα 7 κιλά.

Από προχθές που πήγαμε στο γιατρό, και που αποφάσισα αν δεν τρώει το μαγειρευτό να της δίνω συμπλήρωμα, σκέφτηκα ότι θα ήταν προτιμότερο να συμπληρώνω το μεσημεριανό με κρέμα αντί για γάλα (μήπως πάρει και λίγο βάρος). Βέβαια, εδώ μου λέτε καλύτερα να πίνει γάλα, και νομίζω ότι και ο γιατρός το ίδιο μου είπε (έχω μπλοκάρει από τα πολλά, και δε θυμάμαι). Τουλάχιστον τρώει τα φρούτα, το γιαούρτι και πίνει το γάλα της, γιατί αν δεν είχαμε κι αυτά... θα είχε μείνει όσο γεννήθηκε!

 

 

Ο δικος μου 7 κιλα ηταν οτν χρονισε..οποτε μια χαρα εισαστε στο βαρος.Τωρα για να σε απενεχοποιησω για την κρεμα μετα το φαγητο θα σου πω ότι υπαρξαν φορες που μετα το φαγητο του εδινα και μια κουταλιτσα τουρτιτσα μπα και παρει κανα κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...