Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Επειδή με βασανίζει πολύ η έλλειψη χώρου για την αγορά στεγνωτηρίου,

το στεγνωτήριο επάνω από το πλυντήριο δεν είναι κάτι ενοχλητικό στο μπάνιο, σε ένα χώρο που ήδη είναι μικρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά C@ndy ηταν οντως η αντισταση και κατι αλλο θερμικο ειπε ο τεχνικος.

Ολα καλά,50ευρω στοιχισε η ζημιά,και τωρα στεγνωνει το πρωτο μου πλυντηριο μετα την βλαβη!

τελικα βιαστηκα να χαρω,μιας και μας εριχνε τον διακοπτη ηλεκτροπληξιας,και χρειαστηκε να αντικατασταθει ολο το συστημα τελικως..

 

Εμενα δε με ενοχλει καθολου αλλα το μπανιο μας δεν ειναι και πολυ μικρο.Η ευκολια παντως που σου προσφερει ειναι το κατι αλλο...

Θα συμφωνησω,ετσι το χω κι εγω πανω -κατω εξ αρχης και δεν σκεφτηκα ποτε να το αλλαξω καπου χαμηλα μιας και διαθετω δευτερο μπανιο που χωραει κι εκει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση.....

 

απλά θα πω....

 

ΑΓΙΟ Στεγνωτήριο ευχαριστώ που ήρθες στη ζωή μου ....κ τον χαζμπαντ που συμφώνησε να το πάρουμε!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ποσο θελω και εγω ενα στεγνωτηριο...Μεσα στο 13 θα το παρω σιγουρα αλλιως θα τον εξορισω τον συζυξ!

 

αλλα επειδη και το πλυντηριο μου αρχιζει και τα παιζει.... θα θελα να παρω πλυντηριο και στεγνωτηριο μαζι αλλα απο παντου ακουω καλυτερα να τα αγορασεις ξεχωριστα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλες!

Πριν από έναν μήνα αγόρασα και γω ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο γιατί δεν είχα χώρο για ξεχωριστό στεγνωτήριο και από τότε τρέχω και στεναχωριέμαι γιατί όταν βάζω στέγνωμα μυρίζει όλος ο κόσμος καμένο λάστιχο.....

και ακόμα φυσικά δεν έχει λυθεί το θέμα από το σέρβις της αντιπροσωπείας, έχουμε αλλάξει και λάστιχο και τα ίδια ξανά.....

Είχε κάποια κοπέλα τέτοια εμπειρία;

Το κακό είναι ότι μυρίζουν τα ρούχα μετά άσχημα... και τελικά δεν έχω κάνει ακόμα την δουλειά μου, σκέτη απογοήτευση

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να τους ταρακουνήσεις παλι. Στην τελικη εχεις εγγυηση και υποχρεουνται μεχρι και με ολικη αντικατασταση του προιοντος. Να τους ενοχλεις συνεχεια. Αν σου πουν μα μου σου του θα τους πεις οτι θα στειλω mail στα κεντρικα. Μια χαρα ερχονται μετα και σου τα κανουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλες!

Πριν από έναν μήνα αγόρασα και γω ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο γιατί δεν είχα χώρο για ξεχωριστό στεγνωτήριο και από τότε τρέχω και στεναχωριέμαι γιατί όταν βάζω στέγνωμα μυρίζει όλος ο κόσμος καμένο λάστιχο.....

και ακόμα φυσικά δεν έχει λυθεί το θέμα από το σέρβις της αντιπροσωπείας, έχουμε αλλάξει και λάστιχο και τα ίδια ξανά.....

Είχε κάποια κοπέλα τέτοια εμπειρία;

Το κακό είναι ότι μυρίζουν τα ρούχα μετά άσχημα... και τελικά δεν έχω κάνει ακόμα την δουλειά μου, σκέτη απογοήτευση

 

Καλημέρα !Ήρθα να προσθέσω και εγώ μια παρόμοια εμπειρία πάνω στο θέμα μυρωδιάς.Εγώ αγόρασα ένα πλυντήριο – στεγνωτήριο της intesit (IWDC 7125(EU) στις 26/01/13.Η πρώτη χρήση του πλυντηρίου έγινε σύμφωνα με τις προδιαγραφές, δηλαδή λειτουργία πλυντηρίου με κενό κάδο, σε συγκεκριμένο πρόγραμμα και με σκόνη για τα ρούχα. Μέχρι εκεί όλα καλά.Όταν έκανα χρήση όμως του στεγνωτηρίου παρουσιάστηκε μια πολύ έντονη – τοξική μυρωδιά. Πήρα τηλέφωνο την Intesit, ανέφερα το πρόβλημα και απάντηση της (εταιρίας) ήταν πως ΔΕΝ θα έπρεπε να μυρίζει.Όταν τελικά ήρθε ο τεχνικός δεν διαπίστωσε κάποια βλάβη, αλλά εντόπισε ότι η μυρωδιά προέρχονταν από την αντίσταση του στεγνωτηρίου. Ανέφερε ότι θα καταλαγιάσει η μυρωδιά αλλά δεν θα εξαφανιστεί ποτέ.Αυτό εμένα βέβαια δεν με ικανοποιεί γιατί η εισπνοή τοξικής οσμής αν μη τι άλλο δεν είναι ότι πιο υγιεινό για τον άνθρωπο.Θα ήθελα να μου δώσεις ένα feedback όσον αφορά την «τύχη» του δικού σου πλυντηρίου-στεγνωτηρίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, xazomama2010 ευχαριστώ για την απάντηση σου :-)

iope μετά από τέσσερις επισκέψεις τεχνικών, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει ένας λεκές στην αντίσταση της συσκευής και τώρα είμαι σε αναμονή της απάντησης της διεύθυνσης της εταιρείας για το τι θα κάνουν, ευελπιστώ φυσικά στην αλλαγή της αντίστασης.

Είναι παράλογο να μας υποβάλλουν σε αυτή την κατάσταση της τοξικής μυρωδιάς, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το ανεχτούμε.

Και φυσικά καθυστερούν να μου απαντήσουν γιατί δεν θέλουν να βλαφτούν οικονομικά προκειμένου να με ικανοποιήσουν για αυτό πρέπει να επιμείνουμε.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, xazomama2010 ευχαριστώ για την απάντηση σου :-)

iope μετά από τέσσερις επισκέψεις τεχνικών, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει ένας λεκές στην αντίσταση της συσκευής και τώρα είμαι σε αναμονή της απάντησης της διεύθυνσης της εταιρείας για το τι θα κάνουν, ευελπιστώ φυσικά στην αλλαγή της αντίστασης.

Είναι παράλογο να μας υποβάλλουν σε αυτή την κατάσταση της τοξικής μυρωδιάς, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το ανεχτούμε.

Και φυσικά καθυστερούν να μου απαντήσουν γιατί δεν θέλουν να βλαφτούν οικονομικά προκειμένου να με ικανοποιήσουν για αυτό πρέπει να επιμείνουμε.

 

Vasulini καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επιτρέπεται να ρωτήρω ποιας μάρκας πλυντήριο πήρες και ποιό μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Vasulini καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επιτρέπεται να ρωτήρω ποιας μάρκας πλυντήριο πήρες και ποιό μοντέλο?

Καλημέρα και από μένα, συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είναι της ariston μοντέλο aqd aqualtis το 10 κιλό πλυντήριο που στεγνώνει 7 κιλά.

είμαι σε αναμονή της απάντησης από τα κεντρικά της εταιρείας, αν σκεφτείς ότι είναι στην Ιταλία θα περιμένω για πολύ ακόμα....

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είναι της ariston μοντέλο aqd aqualtis το 10 κιλό πλυντήριο που στεγνώνει 7 κιλά.

είμαι σε αναμονή της απάντησης από τα κεντρικά της εταιρείας, αν σκεφτείς ότι είναι στην Ιταλία θα περιμένω για πολύ ακόμα....

 

Καλησπέρα.Απ ότι κατάλαβα και εγω μια απο τα ίδια θα περάσω, γιατί θα έρθουν σήμερα (μάλλον)να μου το πάρουν και να το πάνε στο "εργαστήρι" τους.Ελπίζω ο Θεός να μου δώσει υπομονή και όχι δύναμη !!!'Οποιος έχει κάποιο νέο στέλνει μήνυμα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Επανέρχομαι με μια ερώτηση που είχα κάνει.Εχει καμιά σας το στεγνωτήριο whirlpool aza9782? Το παρείγγειλα προχθές και ενώ ήμουν μες τη τρελλή χαρα κάποια μου είπε ότι κάνει πολύ θόρυβο. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει επίπεδο θορύβου 70. Είμαι πολύ προβληματισμένη.Τα στεγνωτήρια είναι όπως τα πλυντήρια που έχουν κάποιο θόρυβο και μετά στο στύψιμο κάνουν περισσότερο???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάποιες φορές παρόλο που βάζω το πρόγμαμμα με το μεγαλύτερο χρόνο στεγνώματος (150λεπτα) και βάζω λίγα ρούχα μέσα, δηλαδή ούτε το μισό δεν γεμίζω, παρατηρώ ότι δεν τα στεγνώνει τελείως. Αυτό γίνεται όχι στα συνθετικά αλλά στα βαμβακερά υφάσματα κυρίως και σε σημεία που είναι χοντρά, σε λάστιχα, σε τσέπες κτλ.

Σας συμβαίνει και σε εσάς αυτό? Εϊναι λογικό?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.Επανέρχομαι με μια ερώτηση που είχα κάνει.Εχει καμιά σας το στεγνωτήριο whirlpool aza9782? Το παρείγγειλα προχθές και ενώ ήμουν μες τη τρελλή χαρα κάποια μου είπε ότι κάνει πολύ θόρυβο. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει επίπεδο θορύβου 70. Είμαι πολύ προβληματισμένη.Τα στεγνωτήρια είναι όπως τα πλυντήρια που έχουν κάποιο θόρυβο και μετά στο στύψιμο κάνουν περισσότερο???

 

Και το δικο μου κανει πολυ θορυβο κι ας ειναι 65db. Kαι το κακο ειναι οτι το στεγνωτηριο δουλευει συνεχεια με συγκεκριμενο ρυθμο οποτε ο θορυβος δεν σταματαει καθολη τη διαρκεια του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάποιες φορές παρόλο που βάζω το πρόγμαμμα με το μεγαλύτερο χρόνο στεγνώματος (150λεπτα) και βάζω λίγα ρούχα μέσα, δηλαδή ούτε το μισό δεν γεμίζω, παρατηρώ ότι δεν τα στεγνώνει τελείως. Αυτό γίνεται όχι στα συνθετικά αλλά στα βαμβακερά υφάσματα κυρίως και σε σημεία που είναι χοντρά, σε λάστιχα, σε τσέπες κτλ.

Σας συμβαίνει και σε εσάς αυτό? Εϊναι λογικό?

 

Μηπως δεν τα στιβεις σε ψηλες στροφες στο πλυντηριο οποτε ο χρονος στεγνωματος δεν φτανει? Σε μενα δεν εχει συμβει ποτε γιατι εχει αισθητηρα υγρασιας οποτε εαν δει οτι ειναι νωπα θα συνεχισει. Αλλα και παλι ποτε δεν κανει 150 λεπτα παρολο που τοσος ειναι ο χρονος για βαμβακερα/φυλαξη. Συνηθως σε 90-100 λεπτα μαξιμουμ εχει τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν τα στιβεις σε ψηλες στροφες στο πλυντηριο οποτε ο χρονος στεγνωματος δεν φτανει? Σε μενα δεν εχει συμβει ποτε γιατι εχει αισθητηρα υγρασιας οποτε εαν δει οτι ειναι νωπα θα συνεχισει. Αλλα και παλι ποτε δεν κανει 150 λεπτα παρολο που τοσος ειναι ο χρονος για βαμβακερα/φυλαξη. Συνηθως σε 90-100 λεπτα μαξιμουμ εχει τελειωσει.

 

 

 

Συμφωνώ !

Τα ρούχα θέλουν πολλές στροφές στο πλυντήριο για να στεγνώνουν πιο εύκολα στο στεγνωτήριο αλλά ότι πρόγραμμα βάζεις στο πλυντήριο πρέπει να βάζεις και το αντίστοιχο στο στεγνωτήριο σου,τουλάχιστον στο Miele έτσι κάνουμε,δεν ξέρω για άλλες μάρκες αλλά υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις μάρκες.

Απλά όταν πλένεις σε χαμηλές στροφές στο πλυντήριο και τα ρούχα είναι πολύ νωπά ,θέλεις διπλάσιο χρόνο στο στεγνωτήριο ή θα πρέπει να βάλεις αντί για "ευαίσθητα" στο στεγνωτήριο ,το πρόγραμμα για "κανονικά",ίσως να πρέπει να αυξήσεις και λίγο τους βαθμούς αν έχει τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ !

Τα ρούχα θέλουν πολλές στροφές στο πλυντήριο για να στεγνώνουν πιο εύκολα στο στεγνωτήριο αλλά ότι πρόγραμμα βάζεις στο πλυντήριο πρέπει να βάζεις και το αντίστοιχο στο στεγνωτήριο σου,τουλάχιστον στο Miele έτσι κάνουμε,δεν ξέρω για άλλες μάρκες αλλά υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις μάρκες.

Απλά όταν πλένεις σε χαμηλές στροφές στο πλυντήριο και τα ρούχα είναι πολύ νωπά ,θέλεις διπλάσιο χρόνο στο στεγνωτήριο ή θα πρέπει να βάλεις αντί για "ευαίσθητα" στο στεγνωτήριο ,το πρόγραμμα για "κανονικά",ίσως να πρέπει να αυξήσεις και λίγο τους βαθμούς αν έχει τέτοια επιλογή.

 

Στο πλυντήριο βάζω τις μέγιστες στροφές πάντα. Επίσης, δυστυχώς στο στεγνωτήριο δεν έχει θερμοκρασία για να ρυθμίσω...Πάντως μια φίλι μου που τη ρώταγα μου έλεγε ότι της συμβαίνει και εκείνης αυτό.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Προσφατα αγορασα κ εγω πλυντηριο στεγνωτηριο indesit και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη :( μονο τις πετσετες βγαζει μαλακες, ολα τα υπολοιπα ρουχα βγαινουν πολυυυυυυ τσαλακωμενα, δεν ξερω τι να κανω :(

 

επειδη τωρα το μαθαινω ισως να κανω κ λαθη, θα δοκιμασω με λιγοτερα ρουχα, οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα!

 

Προσφατα αγορασα κ εγω πλυντηριο στεγνωτηριο indesit και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη :( μονο τις πετσετες βγαζει μαλακες, ολα τα υπολοιπα ρουχα βγαινουν πολυυυυυυ τσαλακωμενα, δεν ξερω τι να κανω :(

 

επειδη τωρα το μαθαινω ισως να κανω κ λαθη, θα δοκιμασω με λιγοτερα ρουχα, οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη, ευχαριστω :)

 

 

Καλημέρα anatoly

 

Έχω αγοράσει και εγώ ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο της Intesit.

Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και τελικά η λύση ήταν πολύ απλή.

Όταν βάλεις πλυτήριο ΜΗΝ ενεργοποίσεις το στεγνωτήριο, γιατί με την ενεργοποίηση του στεγνωτηρίου τα ρούχα όταν είναι στην φάση τη πλύσης τα σταγγίζει στις 1200 στροφές (αν έχουμε το ίδιο μοντέλο). Τι σημαίνει αυτό?

Σημαίνει οτι τα ρούχα σου πριν ξεινήσει το στέγνωμα είναι ήδη τσαλακωμένα.

Άρα βάζεις πρώτα να πλυθούν τα ρούχα στις 600 στροφές (το ενεργοποιείς μόνη σου με το πάτημα του πλήκτρου "1200-600") και στην συναίχεια γυρνάς τον διακόπτη επιλογής προγράμματος στο 11 ή στο 12 για να τα στεγνώσεις.

Έχει λίγη διαδικασία αλλά σίγουρα δεν θα σου τα βγάλει τσαλακωμένα.

Σου είναι εύκολο να μου πείς ποιο μοντέλο αγόρασες, γιατι το δικό μου όταν ξεκινάει να στεγνώνει τα ρούχα βγάζει μια τοξική οσμή. Θέλω να δώ αν τελικά η παρτίδα έχει πρόβλημα ή μόνο το δικό μου μοντελο IWDC 7125 (EU).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είναι της ariston μοντέλο aqd aqualtis το 10 κιλό πλυντήριο που στεγνώνει 7 κιλά.

είμαι σε αναμονή της απάντησης από τα κεντρικά της εταιρείας, αν σκεφτείς ότι είναι στην Ιταλία θα περιμένω για πολύ ακόμα....

 

Καλημέρα Vasulini

Τελικά το δικό μου θα το αντικαταστησουν με ενα καινουριο.

Με το δικό σου τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Vasulini

Τελικά το δικό μου θα το αντικαταστησουν με ενα καινουριο.

Με το δικό σου τι γίνεται ?

Καλημέρα iope, τελικά θα μου αντικαταστήσουν ολόκληρη την συσκευή, μες την εβδομάδα θα γνωρίζω και το πότε.

Ελπίζω οι καινούριες συσκευές να λειτουργήσουν σωστά.

Θα ενημερώσω μόλις την πάρω για την λειτουργία της ;)

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Vasulini

Τελικά το δικό μου θα το αντικαταστησουν με ενα καινουριο.

Με το δικό σου τι γίνεται ?

Καλησπέρα, μήπως σου είπαν σε πόσο καιρό θα στο αντικαταστήσουν; Εδώ και μισό μήνα περιμένω να μου πούνε πότε θα μου φέρουν την καινούρια συσκευή και με δεδομένο ότι μέχρι τέλος του μήνα γεννάω, έχω ξεκινήσει και χάνω την υπομονή μου μαζί τους....

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλό το στεγνωτήριο αλλά πολύ θόρυβο κάνει βρε κορίτσια...Το πρόβλημα μου είναι όταν χτυπούν τα κουμπιά και τα φερμουάρ στον κάδο. Έχω φθηνό ρεύμα και το λειτουργώ ώρες κοινής ησυχίας. Δυστυχώς ζω σε οικοδομή με κακή ηχομόνωση και περιμένω την ώρα που θα μου κάνουν την παρατήρηση. Συνήθως γυρίζω ανάποδα τα ρούχα αλλά όλο και κάποιο χτυπάει. Έχει καμιά σας καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...