Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Πήρα και εγώ στεγνωτήριο Miele A+.

Μέχρι τώρα έβαλα πετσέτες, σε πρόγραμμα εντελώς στεγνά, τις οποίες τις έβαλα κατευθείαν ντουλάπα, αφράτες αφράτες.

Τα σεντόνια τα έβγαλα ελαφρώς υγρά, τα σιδέρωσα και τα άφησα στην καρέκλα μέχρι το επόμενο πρωί.

Τώρα θέλω να προχωρήσω σε ρούχα.

Πώς να τα βάζω?

Ας πούμε φανέλλες, εσώρουχα μαζί? Φόρμες-μπλουζάκια?

Οι φανέλλες των παιδιών όλες γράφουν ότι δεν μπαίνουν στεγνωτήριο, του άντρα μου άλλες γράφουν ότι μπαίνουν, άλλες όχι. Εσώρουχα κανένα δεν έχει σηματάκι ότι μπαίνουν. Να το ρισκάρω? Και τι πρόγραμμα να βάλω? Εντελώς στεγνά, μέτρια ή υγρά για σιδέρωμα?

Μπλούζες με στάμπες των παιδιών μπαίνουν? Τζιν?

Περιμένω απαντήσεις από την πείρα σας....

χχχχχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να πω.......θα κάνω το βήμα μόλις βρω ευκαιρία......σήμερα θα έρθει μια ξαδέρφη μου που έχει δώσει 1000αρικο και είναι οσυπερ ευχαριστημένη.......έχει κι ο άντρας μου όμως μια δικιά του ξαδέρφη που μου είπε οτι με 300 ευρουλάκια πήρε ενα indesit και είναι τέλειο!

Μάλλον είναι σε τι "παρτίδα" θα πέσεις......

 

Εχεις νεότερα από το μέτωπο του στεγνωτηρίου? Για τα Siemens έμαθες τίποτα ενδιαφέρον, που διαφημίζονται αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πέρυσι τον χειμώνα αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/67642/Siemens-WT46W560BY.html

 

800 ευρώ μετρητοίς μου βγήκε.Ούτε ξανασιδέρωσα απο τότε,ούτε ρούχα άπλωσα(ακόμα και το καλοκαίρι εφόσον βγαίνουν τόσο ευωδιαστά και αφράτα-οι πετσέτες έγιναν σαν καινούριες-)Κανένα ρούχο δεν στένεψε ούτε μάζεψε

Διαφορά στο ρεύμα δεν είδα καμία απολύτως.

Τα άξιζε απολύτως τα λεφτά του.Απορώ πως ζούσα χωρίς αυτό :rolleyes:

 

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, είσαι ευχαριστημένη? Εχω ακούσει ότι κάνει θόρυβο μέσα στο σπίτι. Ισχύει?

Εχεις δει αλλαγή στα ρούχα δηλ. να σου μικρύνει κάτι ή να μπει κάποιο σεντόνι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, είσαι ευχαριστημένη? Εχω ακούσει ότι κάνει θόρυβο μέσα στο σπίτι. Ισχύει?

Εχεις δει αλλαγή στα ρούχα δηλ. να σου μικρύνει κάτι ή να μπει κάποιο σεντόνι?

 

Οχι θόρυβο δεν κάνει καθόλου.Θα ακουστεί θόρυβος μόνο αν έχω ρούχα με φερμουαρ μέσα και τύχει να ακουμπουν στον κάδο.

Εμένα προσωπικά δεν μου μάζεψε τίποτα ούτε μου χάλασε κάποιο ρούχο.

 

Τα περισσότερα ρούχα και μπουφαν έχουν το σηματάκι οτι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο.

Εγώ τα έβαλα και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα.

 

Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη.Το συστήνω ανεπιφύλακτα αν και είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή του.

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανελάκια εννοείται μπαίνουν κανονικά. Το ίδιο και τα τζιν. Και θα τα βάλεις όλα μαζί κανονικά. Φανέλες, τζιν, μπλούζες, ότι έχεις. Δεν ξέρω να σου πω για μπλούζες με στάμπες, αν και έχω την εντύπωση πως έχω βάλει μέσα και δεν έπαθε τίποτα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για μπλούζες με στάμπες, αν και έχω την εντύπωση πως έχω βάλει μέσα και δεν έπαθε τίποτα.

 

 

Εγώ τις βάζω και δεν έχουν πάθει τίποτα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Pitsos και δεν είναι και κανένα ακριβό. 4 χρόνια που το έχω το χρησιμοποιώ σταθερά σε κάθε πλύση. Δεν απλώνω ποτέ πια. Μία φορά είπα να πλώσω για οικονομία ρεύματος, αλλά ήταν τόσο σκληρά μετά τα ρούχα που δεν μπορούσα καθόλου.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Pitsos και δεν είναι και κανένα ακριβό. 4 χρόνια που το έχω το χρησιμοποιώ σταθερά σε κάθε πλύση. Δεν απλώνω ποτέ πια. Μία φορά είπα να πλώσω για οικονομία ρεύματος, αλλά ήταν τόσο σκληρά μετά τα ρούχα που δεν μπορούσα καθόλου.

 

  1. Καθαρίζεις κάθε φορά πριν βάλεις πλύση μέσα, τα χνούδια που έχουν γίνει σαν παπλωματάκι και πετάς και το νερό που έχει μαζευτεί από το προηγούμενο στέγνωμα?
  2. Κάνει θόρυβο όταν δουλεύει?
  3. Πόσο το είχες πάρει?
  4. Το έχεις στο μπάνιο, χωράει? Μπορεί κανείς να το βάλει σε μπαλκόνι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  1. Καθαρίζεις κάθε φορά πριν βάλεις πλύση μέσα, τα χνούδια που έχουν γίνει σαν παπλωματάκι και πετάς και το νερό που έχει μαζευτεί από το προηγούμενο στέγνωμα?
  2. Κάνει θόρυβο όταν δουλεύει?
  3. Πόσο το είχες πάρει?
  4. Το έχεις στο μπάνιο, χωράει? Μπορεί κανείς να το βάλει σε μπαλκόνι?

 

1. Η αλήθεια είναι οτι μπορεί να μη καθαρίσω τα χνούδια κάθε φορά. Στην αρχή το έκανα. Τώρα μία παρά μία.. κάπως έτσι... Το νερό όμως το αδειάζω γιατί γεμίζει το συρτάρι και το επόμενο στέγνωμα δεν θα γίνει μιας και δεν θα έχει που να αποθηκεύσει το νερό.

 

2. Κάνει θόρυβο αλλά όχι τρομερό. Το έχω σε ένα δωμάτιο. Δεν μας εννοχλεί ο θόρυβος του. Κυρίως αν κάποιο ρούχο έχει κάτι το μεταλλικό και χτυπάει στον κάδο. Αυτό κάνει πιο πολύ φασαρία. Το βράδυ αν κοιμόμαστε κλείνω την πόρτα του δωματίου, αλλά εγώ είμαι ιδιότροπη και θέλω απόλυτη ησυχία για να κοιμηθώ.

 

3. Πάνε και 4 χρόνια, αλλά νομίζω γύρω στα 400?...

 

4. Το έχω σε δωμάτιο που το έχω ως βοηθητικό (σιδερώστρα, σκούπα κλπ.)

Έχει το ίδιο μέγεθος με το πλυντήριο. Αν δεν είχα χώρο και σε μπαλκόνι θα το έβαζα, αρκεί να προστατεύεται απο τα νερά της βροχής.

 

Πάντως για όσους έχουν θέματα θέρμανσης... είναι μια καλή λύση. Και στεγνώνεις τα ρούχα σου, και γλιτώνεις το σίδερο, και σου ζεσταίνει το χώρο.... :P

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα κι εγώ στις 15/1 και το δούλεψα το σουκου που μας πέρασε.

5 πλυντήρια σε 1,5 μέρα (περίμενα το στεγνωτήριο και δεν έβαζα πλυντήριο... χιχιχιχι!!!) και για σίδερο έμειναν 2 μπλουζάκια του μεγάλου μου γιου (4χρ) 2 σεντονάκια των παιδιών και 3 μαξιλάροθήκες!!!!

 

 

έκανα σαν μωρό!!! είμαι ευτυχισμένη!!!!!

 

siemens πήρα Α++ 707? από το mediα markt (άργησαν να μου το φέρουν είναι η αλήθεια) 8κιλο και το έχω στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπι που έφτιαξε ο άντρας μου. έντυσα το ντουλάπι και με χοντρό νάυλον και έχει γίνει κούκλα!!!

 

έβαλα και τζιν και μπλούζες και πετσέτες και μπλουζάκια με στάμπες. μόνο πλεκτά δεν έβαλα. αλλά νομίζω ότι αλλάζει η ζωή μου... γλιτώνεις το χαμό μέσα στο σπίτι με τα ρούχα στα καλοριφέρ ΚΑΙ το χρόνο του σιδερώματος που είναι πολλές ώρες την εβδομάδα!!!!

 

και γιατί όχι, θα βάζω ΚΑΙ το καλοκαίρι στεγνωτήριο. το ρεύμα που θα καίω για σίδερο, θα το καίω για στέγνωμα!!!!!

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

και γιατί όχι, θα βάζω ΚΑΙ το καλοκαίρι στεγνωτήριο. το ρεύμα που θα καίω για σίδερο, θα το καίω για στέγνωμα!!!!!

 

 

Έτσι ακριβώς είναι. Και εσύ που πήρες Α++ θα κάνεις ακόμη μεγαλύτερη οικονομία.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα κι εγώ στις 15/1 και το δούλεψα το σουκου που μας πέρασε.

5 πλυντήρια σε 1,5 μέρα (περίμενα το στεγνωτήριο και δεν έβαζα πλυντήριο... χιχιχιχι!!!) και για σίδερο έμειναν 2 μπλουζάκια του μεγάλου μου γιου (4χρ) 2 σεντονάκια των παιδιών και 3 μαξιλάροθήκες!!!!

 

 

έκανα σαν μωρό!!! είμαι ευτυχισμένη!!!!!

 

siemens πήρα Α++ 707? από το mediα markt (άργησαν να μου το φέρουν είναι η αλήθεια) 8κιλο και το έχω στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπι που έφτιαξε ο άντρας μου. έντυσα το ντουλάπι και με χοντρό νάυλον και έχει γίνει κούκλα!!!

 

έβαλα και τζιν και μπλούζες και πετσέτες και μπλουζάκια με στάμπες. μόνο πλεκτά δεν έβαλα. αλλά νομίζω ότι αλλάζει η ζωή μου... γλιτώνεις το χαμό μέσα στο σπίτι με τα ρούχα στα καλοριφέρ ΚΑΙ το χρόνο του σιδερώματος που είναι πολλές ώρες την εβδομάδα!!!!

 

και γιατί όχι, θα βάζω ΚΑΙ το καλοκαίρι στεγνωτήριο. το ρεύμα που θα καίω για σίδερο, θα το καίω για στέγνωμα!!!!!

 

Πρόσεξε μόνο, έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να είναι κλειστό γύρω γύρω για να κυκλοφορεί ο αέρας και αυτό βγάζει και υδρατμούς, από που θα φέυγουν? Εγώ το είχα στο μπαλκόνι, σε σημείο να μην βρέχεται απλά και όλα οκ. Μην σου χαλάσει..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  1. Καθαρίζεις κάθε φορά πριν βάλεις πλύση μέσα, τα χνούδια που έχουν γίνει σαν παπλωματάκι και πετάς και το νερό που έχει μαζευτεί από το προηγούμενο στέγνωμα?
  2. Κάνει θόρυβο όταν δουλεύει?
  3. Πόσο το είχες πάρει?
  4. Το έχεις στο μπάνιο, χωράει? Μπορεί κανείς να το βάλει σε μπαλκόνι?

 

4. Στο μπαλκόνι το είχα κι εγώ ένα χρόνο, σε σημείο να μην βρέχεται. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι ίσως είχε λίγο χειρότερη απόδοση. Δηλαδή δεν τα στέγνενε τόσο καλά. Ίσως επειδή το χειμώνα με τόσο κρύο και αυτό πάλευε να στεγνώσει σε εξωτερικό περιβάλλον με 8 βαθμούς? Όταν το έβαλα μέσα ήταν καλύτερα. Να ξέρεις ότι έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με το πλυντήτιο και μπορείς να το βάλεις από πάνω του αν δεν έχεις άλλον χώρο.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παρέλαβα κι εγώ στις 15/1 και το δούλεψα το σουκου που μας πέρασε.

5 πλυντήρια σε 1,5 μέρα (περίμενα το στεγνωτήριο και δεν έβαζα πλυντήριο... χιχιχιχι!!!) και για σίδερο έμειναν 2 μπλουζάκια του μεγάλου μου γιου (4χρ) 2 σεντονάκια των παιδιών και 3 μαξιλάροθήκες!!!!

 

 

έκανα σαν μωρό!!! είμαι ευτυχισμένη!!!!!

 

siemens πήρα Α++ 707? από το mediα markt (άργησαν να μου το φέρουν είναι η αλήθεια) 8κιλο και το έχω στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπι που έφτιαξε ο άντρας μου. έντυσα το ντουλάπι και με χοντρό νάυλον και έχει γίνει κούκλα!!!

 

έβαλα και τζιν και μπλούζες και πετσέτες και μπλουζάκια με στάμπες. μόνο πλεκτά δεν έβαλα. αλλά νομίζω ότι αλλάζει η ζωή μου... γλιτώνεις το χαμό μέσα στο σπίτι με τα ρούχα στα καλοριφέρ ΚΑΙ το χρόνο του σιδερώματος που είναι πολλές ώρες την εβδομάδα!!!!

 

και γιατί όχι, θα βάζω ΚΑΙ το καλοκαίρι στεγνωτήριο. το ρεύμα που θα καίω για σίδερο, θα το καίω για στέγνωμα!!!!!

 

 

οταν μπαινουν στο στεγνωτηριο δεν θελουν μετα σιδερο? πως ισιωνουν αφου στο πλυντηριο γινονται κουβαρι?

Link to comment
Share on other sites

οταν μπαινουν στο στεγνωτηριο δεν θελουν μετα σιδερο? πως ισιωνουν αφου στο πλυντηριο γινονται κουβαρι?

 

Εγώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια στεγνωτήριο, τα ρούχα άμα τα βγάλεις όταν στεγνώσουν& είναι αφράτα δεν τσαλακώνουν & δεν έχουν ανάγκη από σίδερο. Εντάξει τα πουκάμισα ένα πατηματάκι το θέλουν....άμα 'κάτσουν'& κρυώσουν ...αστα....δεν την γλυτώνεις. Εγώ το καλοκαίρι άλλαξα γιατί το παληό μου χάλασε & πήρα Morris που είναι πλυντήριο+στεγνωτήριο μαζί...ΤΕΛΕΙΟΟΟ!!!!! :) :) :) :) :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια στεγνωτήριο, τα ρούχα άμα τα βγάλεις όταν στεγνώσουν& είναι αφράτα δεν τσαλακώνουν & δεν έχουν ανάγκη από σίδερο. Εντάξει τα πουκάμισα ένα πατηματάκι το θέλουν....άμα 'κάτσουν'& κρυώσουν ...αστα....δεν την γλυτώνεις. Εγώ το καλοκαίρι άλλαξα γιατί το παληό μου χάλασε & πήρα Morris που είναι πλυντήριο+στεγνωτήριο μαζί...ΤΕΛΕΙΟΟΟ!!!!! :) :) :) :) :!: :!: :!:

 

 

 

ποσα κιλα ειναι? πρεπει να βαλεις λιγοτερα κιλα ρουχων για να στεγνωσουν αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

ποσα κιλα ειναι? πρεπει να βαλεις λιγοτερα κιλα ρουχων για να στεγνωσουν αυτοματα?

Ειναι 9 κιλών, αλλά δεν το γεμίζω ποτέ...ιδιαίτερα όταν έχω βαριά ρούχα πετσέτες κλπ. βάζω επιπλέον χρόνο για να στεγνώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 9 κιλών, αλλά δεν το γεμίζω ποτέ...ιδιαίτερα όταν έχω βαριά ρούχα πετσέτες κλπ. βάζω επιπλέον χρόνο για να στεγνώσουν...

 

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, ποση ωρα κανουν να στεγνωσουν? εχεις δει διαφορα στους λογαριασμους της ΔΕΗ? θα πρεπει δηλαδη αναλογα με το προγραμμα να λειτουργει κανα τετραωρο για πλυση και στεγνωμα. Δηλαδη μακο μπλουζακια, φανελες, φουτερ, τζιν δεν εχουν καθολου ζαρες αν βγουν αμεσως? γιατι τοτε θα ειναι θαυματουργο, αλλο να τυχει να σιδερωσεις κανα πουκαμισο μια στο τοσο κι αλλο καθε λιγο και λιγακι να θες σιδερο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από αυτό το thread πίστηκα ναπάρω στεγνωτήριο και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Εκτός τα τόσα που έχουν πει οι κοπέλες για το ότι γλυτώνεις απλώματα εξω, στα καλοριφέρ, το σπίτι τσαντίρι, και σίδερο, υπάρχνουν φορές που σε σώζει! Θες να πας ένα ταξίδι και τελευταία μέρα που κάνεις βαλίτσες εσύ θες ενα παντελόνι και ο άντρας ενα πουκάμισο που είναι άπλυτα! Τα βάζεις πλυντήριο/στεγνωτήριο- ΕΤΟΙΜΑ!!! Την Κυριακή συνηδητοποιώ ότι δεν έβαλα πλυντήριο τα ρούχα του παιδιού και δεν έχω ούτε μία φόρμα καθαρή, Κυριακή βράδυ βάζω πλυντήριο/στεγνωτήριο, το πρωί τα ρούχα έτοιμα!! Τσουπ, στο σχολείο με φορμίτσα καθαρή!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από αυτό το thread πίστηκα ναπάρω στεγνωτήριο και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Εκτός τα τόσα που έχουν πει οι κοπέλες για το ότι γλυτώνεις απλώματα εξω, στα καλοριφέρ, το σπίτι τσαντίρι, και σίδερο, υπάρχνουν φορές που σε σώζει! Θες να πας ένα ταξίδι και τελευταία μέρα που κάνεις βαλίτσες εσύ θες ενα παντελόνι και ο άντρας ενα πουκάμισο που είναι άπλυτα! Τα βάζεις πλυντήριο/στεγνωτήριο- ΕΤΟΙΜΑ!!! Την Κυριακή συνηδητοποιώ ότι δεν έβαλα πλυντήριο τα ρούχα του παιδιού και δεν έχω ούτε μία φόρμα καθαρή, Κυριακή βράδυ βάζω πλυντήριο/στεγνωτήριο, το πρωί τα ρούχα έτοιμα!! Τσουπ, στο σχολείο με φορμίτσα καθαρή!

 

Επειδή κι εγώ με όλα αυτά που ακούω πείστηκα να αλλάξω το στεγνωτήριό μου και να πάρω ένα siemens , καθώς το δικό μου τα μικραίνει τα ρούχα, πιστεύω ότι τα ρούχα βγαίνουν τελείως στεγνά από το στεγνωτήριο, έτσι δεν είναι? Θέλω να πω... υπάρχουν πολλά προγραμματα. Τα φούτερ και τα πουκάμισα και τα φανελάκια τα βάζετε σε φουλ στέγνωμα ή σε μέτριο για να μην χαλάσουν, με αποτέλεσμα να μην στεγνω΄σουν καλά και να θέλουν απλώστρα? Μην πετάξω το παλιό και πάρω άλλο και τελικά ... μια τρύπα στο νερό:P:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ με όλα αυτά που ακούω πείστηκα να αλλάξω το στεγνωτήριό μου και να πάρω ένα siemens , καθώς το δικό μου τα μικραίνει τα ρούχα, πιστεύω ότι τα ρούχα βγαίνουν τελείως στεγνά από το στεγνωτήριο, έτσι δεν είναι? Θέλω να πω... υπάρχουν πολλά προγραμματα. Τα φούτερ και τα πουκάμισα και τα φανελάκια τα βάζετε σε φουλ στέγνωμα ή σε μέτριο για να μην χαλάσουν, με αποτέλεσμα να μην στεγνω΄σουν καλά και να θέλουν απλώστρα? Μην πετάξω το παλιό και πάρω άλλο και τελικά ... μια τρύπα στο νερό:P:confused:

Οχι βρε κοπελλιά ...αν είναι τα τα ξαναβάλω σε απλώστρα ,καλοριφέρ κλπ...δεν παίρνω στεγνωτήριο, εγώ κοιτάζω τις στροφές στεγνώματος στις 400 βγαίνουν σχεδόν ατσαλάκωτα!!!! ;):? :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...