Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει καθόλου φαγητό.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο μικρός μου, δύο ετών, εδώ και δύο μήνες περίπου, δεν τρώει καθόλου φαγητό. Τρώει βέβαια όλα τα υπόλοιπα, φρουτόκρεμα, γιαούρτια, τοστ, αυγόφετες, ότι του φτιάξω τέλως πάντων, εκτός από φαγητό. Τρώει μόνο ζυμαρικό και τραχανά και τίποτα άλλο. Όσο και να πεινάει, δεν θα φάει φαγητό. Κρέας δεν τρώει καθόλου, ούτε ψάρι εννοείται. Τρώει μόνο λουκάνικο, και γαλοπούλα σε φέτες αλλά αυτά δεν νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο. Σήμερα του έφτιαξα μακαρόνια με κιμά και δεν το έφαγε λόγω του κιμά φυσικά. Τελικά με τα πολλά έφαγε λίγα σκέτα μακαρόνια. Πως να τον ταίσω αφού όταν βλέπει πιάτο και κουτάλι τρέχει να κρυφτεί? Είναι δυνατόν να μην του αρέσει απολύτως τίποτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι ειναι μια φαση που ολα τα παιδακια περνανε. Βεβαια ο μεγαλος μου την περναει ακομη (στο σπιτι γιατι στο σχολειο τρωει). Τον μικρο τον εχει αναλαβει η γιαγια του η οποια επειμενει και καταφερνει να τον ταιζει αυτα που πρεπει να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου, δύο ετών, εδώ και δύο μήνες περίπου, δεν τρώει καθόλου φαγητό. Τρώει βέβαια όλα τα υπόλοιπα, φρουτόκρεμα, γιαούρτια, τοστ, αυγόφετες, ότι του φτιάξω τέλως πάντων, εκτός από φαγητό. Τρώει μόνο ζυμαρικό και τραχανά και τίποτα άλλο. Όσο και να πεινάει, δεν θα φάει φαγητό. Κρέας δεν τρώει καθόλου, ούτε ψάρι εννοείται. Τρώει μόνο λουκάνικο, και γαλοπούλα σε φέτες αλλά αυτά δεν νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο. Σήμερα του έφτιαξα μακαρόνια με κιμά και δεν το έφαγε λόγω του κιμά φυσικά. Τελικά με τα πολλά έφαγε λίγα σκέτα μακαρόνια. Πως να τον ταίσω αφού όταν βλέπει πιάτο και κουτάλι τρέχει να κρυφτεί? Είναι δυνατόν να μην του αρέσει απολύτως τίποτα?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΧ ΑΧ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΟΤΑΝ Δ ΤΡΩΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΟΛΟ ΟΥΦ Κ ΟΥΦ ,ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ?ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΝΑ Δ ΤΡΩΕΙ ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΟΝΟ ΜΠΑΝΑΝΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΒΑ ΤΡΕΧΩ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΙΞ,ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ Δ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΣΚΕΤΟ ΑΜΥΛΟ ΕΙΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ Κ ΤΟΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?Ο ΤΡΑΧΑΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΑ ΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΖΕ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΑΝΑ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΤΟΜΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Την περνάμε αυτή τη φάση τα παιδάκια...και μένα στα 2 χρόνια περίπου είχε μια άρνηση για φαγητό για τα πάντα....1 μήνα την βγάλαμε με γάλα και γιαούρτι τπτ άλλο...είχα απελπιστεί, κλάμα κακό εγώ. Η γιατρός με έβαλε και κάναμε εξέταση ούρων και αίματος πλήρωσα 160,00 γιατί ήταν μια λίστα τεράστια από εξετάσεις τελικά δεν είχε τίποτα απολύτως...μας έδωσε σίδηρο και ένα σιροπάκι το οποίο το έπαιρνε μετά το μεσημεριανό (αυτό που έτρωγε δηλαδή) και μετά από ένα μήνα αυτό ήταν άρχισε να τρώει κανονικά.....φάση είναι και θα περάσει μην ανησυχείς...συζήτησέ το βέβαια με τον/την παιδίατρο.....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ και ο δικός μου τα ίδια! Εδώ και καμιά βδομάδα περίποτυ, δεν τρώει ούτε φρουτόκρεμα, ούτε σούπα, γιαουρτάκι με το ζόρι, κρέμα άνθος αραβοσίτου πάλι με το ζόρι, τα μόνα που δεν σταμάτησε να τρώει είναι το αβγό και τον τραχανά. Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, μάλλον είναι φάση που περνάει... Είμαι να σκάσω! Δεν έχει πρόβλημα στο βάρος, τσιποτούλης είναι, αλλά από το γάλα κυρίως. Ε φτάνει όμως αυτό;!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Κ εμένα μια από τα ίδια. Οι κορούλες μου είναι 23 μηνών. Από τότε που σταμάτησαν τα αλεσμένα η "μεγάλη" μου δεν δοκιμάζει τίποτα. Εάν καταλάβει ότι υπάρχει κομμάτι κρέας το φτύνει. Λαχανικά, λαδερά, όσπρια δεν τα βάζει καν στο στόμα της. Ούτε σουπίτσες τρώει. Μόνο μακαρόνια κ τραχανά. Που κ που θα δοκιμάσει κ κανένα κεφτεδάκι. Έχουμε κ θέμα με το βάρος! 17+ κιλά. Οπότε δεν γίνεται να τρώμε μόνο υδατάνθρακες! Α, έχουμε κ έρωτα με το γάλα κ το γιαούρτι. Να σημειώσω ότι γλυκά, παγωτά, κ διάφορα σνακς δεν δίνω σχεδόν ποτέ. Ας μας πουν οι έμπειρες μανούλες κανένα τρικ για να δοκιμάζουν κ τα πιο υγιεινά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι 20μηνών και μπορεί να φάει 4 μπουκίτσες σε ζυμαρικό και καμιά φορά αρνάκι ψητό. Όλα τ' άλλα από 1 μπουκιά απλώς δοκιμάζει. Βέβαια κι εγώ έτσι ήμουν μικρή και η γιατρός λέει ότι 2-3ετών είναι φάση που δεν τρώνε.

 

Πείτε όμως τον ΤΡΑΧΑΝΑ πώς τον φτιάχνεται μήπως τον φάει κι εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον τραχανά τον φτιάχνω σε ζουμί από κρέας ή λαχανικά και στο τέλος βάζω μια κουταλιά βούτυρο. Προσπαθώ να το φορτώνω λίγο από θερμίδες γιατί ο δικός μου είναι πετσί και κόκαλο.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τον τραχανά τους πλεόν τον κάνω με μοσχαράκι. Αλέθω το βρασμένο μοσχάρι το ρίχνω στο νεράκι κ μετά βάζω κ τον τραχανά. Μόνο έτσι θα φάνε κρέας γιατί είναι καμουφλαρισμένο. Τώρα, από ποσότητα αναλόγως με τον τραχανά. Άλλοι χυλώνουν πολύ κ άλλοι όχι. Στον δικό μου για παράδειγμα βάζω 5 κουταλιές τις σούπες για 2 μέρίδες. Είναι πεντανόστιμος κ θρεπτικός. Μπορείς να τον κάνεις κ χωρίς κρεατάκι. Απλά βάλε ζωμό από βρασμένο κρέας ή λαχανικά κ σερβιρέ το με λίγο γιαουρτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο δικός μου είναι 5,5 ετών αλλά αυτή η φάση από τους 18μήνες που ξεκίνησε δεν λέει να περάσει...:(

Χωρίς υπερβολές τώρα: κεφτεδάκια, μακαρόνια σκέτα, ρύζι σκέτο,φακή και από φρούτα μόνο πράσινα μήλα.Έννοείται ότι δεν πιάνει το καμουφλαζ.

υ.γ.και το λογικό, έκανε σιδηροπ. αναιμία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον να σας πωτην εμπειρια μου μηπως καποια βοηθηθει. Η κορη μου ειναι τωρα 3μισι το τελευταιο 6μηνο δεν ετρωγε. παντα ηταν αδυνατη αλλα ειχε παραγινει. εγω δε μπορουσα να την ταισω και μονο η πεθερα μου τα καταφερνε μια φορα τη μερα. ετρωγε κρεμες γιαυρτια και τετοια αλλιως. ανακαλυπτουμε καπου στη πορεια πως το παιδι εχει υπερτροφικες αμυγδαλες και μας ειπε η ωριλα πως και αυτο μπορει να ειναι ενας σημαντικος λογος που μπορει να μη θελει να φαει. δεν φαινοταν ο λαιμος της αμα ανοιγε το στομα, δε μπορουσε να καταπιει σαν ανθρωπος και γιαυτο ηθελε ολο φαγητα να γλυστρανε!!!!! Σαν σημερα ενα μηνα πριν ακριβως καναμε επεμβαση κ τις αφαιρεσαμε μαζι με τα κρεατακια. Μπορω να σας πω πως το παιδι εχει αλλαξει τελειως!ολο ζηταει να φαει, θελει να τρωει, τρωει ακομα και στο σχολειο!!!!απιστευτο πραγμα για το παιδι μου!

Αυτα σας τα γραψα για να σκεφτειτε αν υπαρχει βεβαια και καποιος λογος, μηπως ειναι κατι περα απο το προφανες (το παιδι μου δε τρωει γιατι περναει φαση, κι εγω ετσι νομιζα) αλλα μηπως το παιδι κατι το ενοχλει κ δε θελει να καταπιει ας πουμε? το κακο ειναι πως πχ η δικια μου μεγαλωνε με τις αμυγδαλες αυτες δενειχε παραπονεθει ποτε αλλα αμα δε ξερεις πως ειναι το καλυτερο, πως να το πεις? απλα το παιδακι ετσι νομιζε οτι πρεπει να ζει. Συγνωμη αν βγηκα ελαφρως εκτος θεματος!:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

V&Α δεν βγηκες εκτός θέματος.Ακριβώς το ίδιο θέμα έχει η αδερφή μου με τον μικρό της.Εκείνος ναι μεν τρώει αλλά είναι τσιλιβιθρας 5,5 ετών και μισός από τον δικό μου, απλά της είπε ο χειρουργός από τη στιγμή που δεν κάνει αμυγδαλυτιδες θα κάνει καλό στο παιδί να χειρουργηθεί αφού κλείσει τα 6.2 γιατροί μου είπαν ότι ηαναπτυξη στον δικό μου οφείλεται αποκλειστικά ότι όσους μήνες έφαγε δηλ 18 έφαγε πολύ καλά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλά της είπε ο χειρουργός από τη στιγμή που δεν κάνει αμυγδαλυτιδες θα κάνει καλό στο παιδί να χειρουργηθεί αφού κλείσει τα 6.2

 

να σου πω...καλο θα ηταν να παρει και αλλη μια γνωμη αν δε το χει κανει. εμεις πχ δεν υπηρχε περιπτωση να περιμενουμε ουτε 1 χρονο, αλλα ηδη αμα μου λες 5μισι ειναι πολυ κοντα. κι εμας ουτε μια φορα δεν ειχε παθει αμυγδαλιτιδα, το ολο θεμα ειχε καθυστερησει την αναπτυξη της. μου το λεγανε γενικα πως επηρρεαζει πολυ αλλα δε το πιστευα ( μεχρι και τα κοκκαλα μακροπροθεσμα εχει η κουνιαδα μου προβλημα απο αυτο!!!) ...το παιδι "ξεπεταχτηκε" ακομα και φρεσκοεγχειρισμενο! το πιστευεις οτι ψηλωσε μονομιας? οτι της ανοιξε η ορεξη? οτι (φυσικα) εχει καλυτερη ποιοτητα ζωης? ροχαλιζε τραγικα, και ειχε απνοιες τοσο που οταν το συνειδητοποιησα τα βραδυα καθε λιγο που δεν ακουγα ροχαλητο σηκωνομουνα να δω αν αναπνεει. Και μονο το να βελτιωθει η ποιοτητα ζωης ειναι πολυ σημαντικο κ οσο νωριτερα τοσο καλυτερα! αλλα βεβαια αν δεν εχει τετοια συμπτωματα οπως εμεις που την ειδε ο γιατρος και μας ειπε "επειγοντως χειρουργειο αυριο!" τοτε ειναι μαλλον ηπια κατασταση. ( και ηταν σε δημοσιο οχι ιδιωτης να πεις πως το κανε για τα $$ Τωρα ναι, ειμαι off-topic:D:D:D:D)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι είναι φάση και θα περάσει. Εμείς από βάρος πάμε παραπάνω από καλά. Τρώει τα πάντα, εκτός από φαγητό. Και να φανταστήτε ήταν ένα μωρό, που έκλαιγε μόλις τελείωνε το σπανακόρυζο. Φοβάμαι για αναιμία, επειδή δεν τρώει κρέας. Μόλις έρχεται η ώρα του φαγητού, και πλησιάζει το πιάτο, το βλέπει πρώτα. Αν είναι τραχανάς ή μακαρόνια ανοίγει το στόμα του. Αν είναι οτιδήποτε άλλο, ούτε καν δοκιμάζει. Μάλλον ξέρει ότι δεν θα τον αφήσω νηστικό, γιαυτό το κάνει. Μήπως να αδειάσει το ψυγείο και τα ντουλάπια ξαφνικά?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αντιμετωπιζω προβλημα με το γιο μου που απο 2 χρονων τρωει μονο μακαρονια με κιμα-μπιφτεκια-μπριζολα και γενικα ολα τα κρεατα-πατατες μονο τηγανητες-ντοματα και ψαρι και ευτυχως και γαλα πρςι βραδυ!!εχω απελπιστει και δεν ξερω τι να φτιαχνω καθε φορα!!οσες φορες τον απειλησα με τιμωρια και τον αφησα νηστικο δεν εκανα τιποτα!!!φωναζε πειναω συνεχεια αλλα το φαι που ειχαμε δεν το πλησιαζε!!τον πηρα με το καλο αλλα τιποτα!!μπηκα στη διαδικασια να του κανω εξετασεις αν και ο παιδιατρος μου ελεγε πως ολα τα παιδια ειναι ετσι και τελικα ηταν καλες εκτος απο χαμηλο αιματοκριτη επειδη πιθανοτατα εχει στιγμα οπως εγω!!!αναπτυσσεται φυσιολογικα δεν μπορω να πω αλλα ειμαι προβληματισμενη!!!ξεχασα να πω πως ειναι 5 χρονων περιπου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι είναι φάση και θα περάσει. Εμείς από βάρος πάμε παραπάνω από καλά. Τρώει τα πάντα, εκτός από φαγητό. Και να φανταστήτε ήταν ένα μωρό, που έκλαιγε μόλις τελείωνε το σπανακόρυζο. Φοβάμαι για αναιμία, επειδή δεν τρώει κρέας. Μόλις έρχεται η ώρα του φαγητού, και πλησιάζει το πιάτο, το βλέπει πρώτα. Αν είναι τραχανάς ή μακαρόνια ανοίγει το στόμα του. Αν είναι οτιδήποτε άλλο, ούτε καν δοκιμάζει. Μάλλον ξέρει ότι δεν θα τον αφήσω νηστικό, γιαυτό το κάνει. Μήπως να αδειάσει το ψυγείο και τα ντουλάπια ξαφνικά?

 

 

Αχ ακριβώς το ίδιο κ η δικιά μου!!!!! Να σε ρωτήσω κ το εξής: Ο δικός σου θέλει να τρώει μόνος του ή τον ταίζεις εσύ?

 

Για παράδειγμα εμείς το σάββατο είχαμε ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα (σαρμαδάκια) καθήσαμε όλοι μαζί στο τραπέζι, τις έδωσα κ από ένα πηρουνάκι κ ω του θαύματος έφαγαν κ οι 2!!!! Μόνες τους! Η μία στην αρχή έφτυσε τις πρώτες πηρουνιές αλλα τελικά κάτι έφαγε!

Χθες είχα λαζάνια με κιμά στο φούρνο. Πάλι καθήσαμε όλοι μαζί κ πάλι έφαγαν μόνες τους.

 

Το απόγευμα δοκίμασαν κ πεπόνι κ ξετρελάθηκαν!!

Να δω σήμερα πως θα τις καταφέρει η μαμά μου. Θα τις κάνουμε ψαράκι στο φούρνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Vasiliki, στον τραχανά δεν βάζεις το κρέας αλεσμένο? Ούτε έτσι τρώει? Η δικιά μου είναι η μόνη περίπτωση που θα το φάει. Χυλώνει μαζί με τον τραχανά κ δεν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα ίδια και εμείς: πατάτες (ευτυχώς σε όλες τις μορφές...) κρέας-ψάρι 2-3 μπουκιές, όσπρια ικανοποιητικά και καθόλου μα καθόλου φρούτα. Ευτυχώς πίνει χυμούς που προσπαθώ να αλέθω εγώ. Το θέμα είναι πως από ενός έτους ότι τρώει το τρώει μόνος του, δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί πιρούνι ή μπουκιά από άλλον. Και το κόλπο "μμμ, τι ωραίο που είναι κλπ" δεν έχει πιάσει ούτε μια φορά. Φυσικά υπάρχει αυτή η απαίσια τάση να φάει οτιδήποτε γλυκό ή αλμυρό ανθυγειινό πέσει στα χέρια του- από άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου, δύο ετών, εδώ και δύο μήνες περίπου, δεν τρώει καθόλου φαγητό. Τρώει βέβαια όλα τα υπόλοιπα, φρουτόκρεμα, γιαούρτια, τοστ, αυγόφετες, ότι του φτιάξω τέλως πάντων, εκτός από φαγητό. Τρώει μόνο ζυμαρικό και τραχανά και τίποτα άλλο. Όσο και να πεινάει, δεν θα φάει φαγητό. Κρέας δεν τρώει καθόλου, ούτε ψάρι εννοείται. Τρώει μόνο λουκάνικο, και γαλοπούλα σε φέτες αλλά αυτά δεν νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο. Σήμερα του έφτιαξα μακαρόνια με κιμά και δεν το έφαγε λόγω του κιμά φυσικά. Τελικά με τα πολλά έφαγε λίγα σκέτα μακαρόνια. Πως να τον ταίσω αφού όταν βλέπει πιάτο και κουτάλι τρέχει να κρυφτεί? Είναι δυνατόν να μην του αρέσει απολύτως τίποτα?

 

να λες καλά που τρώει και αυτά, ο δικός μου ζήτημα είναι να φάει λίγο, το τονίζω, λίγο φαγητό, και από όλα αυτά που αναφέρεις απολύτως τίποτα πλέον, λίγο γιαουρτάκι με το ζόρι, λίγο καρπουζάκι στο τσακίρ κέφι, τοστ με την καμία, ή κέικ που θα φτιάξω

αυτό το να μην του αρέσει τίποτα το λέω πολλές φορές μέσα στην ημέρα, υποχωρώ, του φτιάχνω τηγανιτές πατάτες, ακόμη κι από αυτές θα φάει 2-3 και μετά τέλος

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι 20μηνών και μπορεί να φάει 4 μπουκίτσες σε ζυμαρικό και καμιά φορά αρνάκι ψητό. Όλα τ' άλλα από 1 μπουκιά απλώς δοκιμάζει. Βέβαια κι εγώ έτσι ήμουν μικρή και η γιατρός λέει ότι 2-3ετών είναι φάση που δεν τρώνε.

 

Πείτε όμως τον ΤΡΑΧΑΝΑ πώς τον φτιάχνεται μήπως τον φάει κι εμένα;

 

εμένα ούτε τραχανά τρώει, και με λάδι, και κοκκινιστό και με γάλα και φετούλα του έχω φτιάξει, τίποτα! κι εγώ μικρή δεν έτρωγα, αλλά είναι τόσο αδυαντούλης, ανησυχώ

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ! βρε κοριτσια το ιδιο προβλημα εχω και εγω με τον Σεραφειμ, με τις ωρες του ειναι.

Το αυγο το τρωει, το γαλα του μια χαρα το πινει του βαζω και λιγο μελακι μεσα για να ειναι ποιο θρεπτικο. φρουτα τρώει, για ριζογκοφρετες τρελενεται, τοστακι με τυρακι. Το θεμα μου ειναι με το φαγητο τον τελευταιο καιρο οταν ερθει η ωρα να καθησουμε στο τραπεζι να φαμε ολοι μαζι αυτος θελει να βλεπει τηλεωραση, μια φορα ο αντρας μου την εβγαλε απο την πριζα για να τον πιεσει να ερθει για φαγητο και εγινε χαμος και παλι δεν εφαγε

:( Πιστευω οτι ειναι φαση και θα περασει - οι αμυγδαλες του ειναι ενταξει, μια χαρα- δεν θελω να τον ζοριζω και εχω χειροτερα αποτελεσματα....Παρεπιπτοντως ειναι 3 χρονων και 16 κιλα, αρκετα καλα δεν ειναι??

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα αυτά κι εμείς...

Να παρατηρήσω μόνο ότι η σιδηροπενική αναιμία, εκτός που είναι συνέπεια του ότι δεν παίρνει ο οργανισμός σίδηρο από τις πιο πλούσιες πηγές (τα κόκκινα κρέατα) μπορεί να προκαλεί και το όλο θέμα.

Καμμένη και στο παρελθόν (και τώρα είμαστε σε φάση να κάνουμε εξέταση και μάλλον σίγουρα θα πάρει συμπλήρωμα) έχω να πω ότι ένα σύμπτωμα της έλλειψης σιδήρου είναι και η ανορεξία.

Τσεκάρετέ το κι αυτό και ας ελπίσουμε ότι είναι μια φάση και θα περάσει.

 

Πάντως για χάρη του γιου μου έχω βάλει τη φαντασία στην κουζίνα. Απίστευτους συνδυασμούς μπας και ξεγελαστεί και φάει κρέας, αυγό, ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...