Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΑΛΟΧ KAI ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα! είμαι στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και εκτός από τις αναγούλες και τις ενοχλητικές μυρωδιές παντός τύπου...έχω και απίστευτα φουσκώματα....λες και έχω φάει πέτρες!!! υποφέρωωωω....:(:(:(

και επειδή δεν μπορώ να φάω τίποτε άλλο εκτός από ρύζι και μακαρόνια,έχουν αρχίσει και αυτά να μου κάθονται βαριά στο στομάχι και το πρόβλημα να πολλαπλασιάζεται....

 

ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα αν επιτρέπεται να πάρω maalox...να ανακουφίζομαι λιγάκι.....:roll::roll:

κάνει ή απαγορεύεται για το έμβρυο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν μπορώ να περιμένω έως αύριο....νιώθω ότι θα πεθάνω....!!θα εκραγώ....δεν μπορώ να αναπνεύσω από το φούσκωμα....αν πάρω σήμερα...??και ρωτήσω αύριο...? αφού βλεπω ότι έχετε πάρει και εσείς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σ'ευχαριστώ,ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ....Παναγία μου ,θα κάνω ΜΠΑΜΜΜΜΜ!!!!!δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση...πάω να πάρω μπας και ηρεμήσω λιγουλάκι......:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έπινα 8μιση μήνες!!! το χα δίπλα στο κομωδίνο μου και σηκωνόμουν τη νύχτα, έπινα ένα σφηνάκι και νάνι πάλι!! Είχα κι ένα στη δουλειά κι ένα στην κουζίνα!!!! χιχιχι τρομερές καούρες που μόνο το συγκεκριμένο με βοηθησε καθώς και τα ρενί.. αν και νομιζω το μάλοξ είναι πιο ακίνδυνο ακόμα....


 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ρωτησεις το γιατρο πρωτα? Εμενα δεν με αφηνε να παιρνω χαπια (ουτε κ ηθελα) αλλα ειχα φοβερες καουρες απο πολυ νωρις... Το μονο που μου επετρεπε ηταν primperan και αυτο μονο σε υποθετο!

Link to comment
Share on other sites

εγω gaviscon επινα σε ολη την εγκυμοσυνη, γιατι μεχρι την μερα που γεννησα ειχα εμετους και δε τη παλευα.

 

Το gaviscon αν δε κανω λαθος δεν απορροφαται απο τον οργανισμο, απλα κανει ενα στρωμα πανω στα υγρα του στομαχιου (οπως αν ριξεις λαδι σε ενα ποτηρι νερο) και εμποδιζει την αναγουλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ρωτήσει 2 γυναικολόγους,( δουλευω σε κλινική και έχουμε εκεί 6 απο δαυτους) συν τον γιατρό των α βοηθειών. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχυει για όλους τους γιατρούς... το μαλλοχ δεν ειναι χάπι , είναι υγρό... για να δω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα έτσι??


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είχα ρωτήσει 2 γυναικολόγους,( δουλευω σε κλινική και έχουμε εκεί 6 απο δαυτους) συν τον γιατρό των α βοηθειών. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχυει για όλους τους γιατρούς... το μαλλοχ δεν ειναι χάπι , είναι υγρό... για να δω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα έτσι??

 

Υπάρχει και σε χάπι και σε υγρό

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα οτι μιλουσατε για χαπι! Sorry! Στην εγκυμοσυνη ειχα ρωτησει τρεις γιατρους κ οι τρεις δε μου εδωσαν τιποτα,εκτος απο το υποθετο... Με αφηναν να υποφερω (πολυ!) κ ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάω για το υγρό -όχι το χάπι,και το ΤΣΑΚΙΣΑ!

ααααχχ δεν έβγαινε ρε παλικάριααααα....σήμερα είπα εδώ θα σβήσω...

τώρα κάπως καλύτερα είμαι (έχω πολλά ρεψίματα-φυσικό επόμενο) :roll:

Το έπαιρνα πολύ πριν μείνω έγκυος,και ήξερα ότι είναι ακίνδυνο,αλλά όσο ναναι όταν έχεις ένα μωρό μέσα σου φοβάσαι ακόμα και την σκιά σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά μιλάω για το υγρό -όχι το χάπι,και το ΤΣΑΚΙΣΑ!

ααααχχ δεν έβγαινε ρε παλικάριααααα....σήμερα είπα εδώ θα σβήσω...

τώρα κάπως καλύτερα είμαι (έχω πολλά ρεψίματα-φυσικό επόμενο) :roll:

Το έπαιρνα πολύ πριν μείνω έγκυος,και ήξερα ότι είναι ακίνδυνο,αλλά όσο ναναι όταν έχεις ένα μωρό μέσα σου φοβάσαι ακόμα και την σκιά σου...

Εμένα μαλοξ μου έδωσε με πολύ μεγάλη επιφύλαξη και μάλιστα μονο οταν αρχισα...να βγάζω και αίμα απο το στομάχι μου...:cry: τόσο πολυ είχε ερεθιστεί απο τους εμετούς..Στην ετικέτα παντως λέει με επιφυλαξη στο πρώτο τρίμηνο.

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάλι φαρμακάκια δίνουμε εδώ? Ωραία!

 

αν πάρω σήμερα...??και ρωτήσω αύριο...? αφού βλεπω ότι έχετε πάρει και εσείς....

Εμείς μπορεί να παίρνουμε και ηρωίνη..

 

Δε το καταλαβαίνω σε αυτό το φόρουμ που δίνουμε ο ένας στον άλλο φάρμακα!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που υποφερω πολυ απο φουσκωματα και ξυνιλες και καουρες.....ενα zantac πηρα ολο κι ολο σε ολη την εγκυμοσυνη.Καλα ειναι να αποφευγονται μωρε τα φαρμακα στην εγκυμοσυνη.

Παντως κατι που κανω εγω και με ανακουφιζει πολυ και ειναι και φυσικο προιον ειναι σοδα φαγητου με λεμονι στιμμενο σε μισο ποτηρι νερο.Μολις τα ανακατεψεις και αφρισουν μπαμ και κατω σα σφυνακι ενα πραμα...:-D:-D:-D.........σε 10 λεπτα ανακουφιζομαι.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...ενημερωτικά....

το maalox κάνει να το παίρνουμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.Δε μιλάμε σε περιπτώσεις που οι εμετοί είναι ατελείωτοι και το στομαχι είναι πάραπολύ ερεθισμένο.Μιλάμε για περιπτώσεις φουσκωμάτων και πόνου .

Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να το πάρω για 3-4 μέρες συνεχόμενα μία κουταλιά μεσημέρι και μία βράδυ έτσι ώστε να μπορεσει να δημιουργήσει μία παχύρευστη λευκή στρώση στο στομάχι και να με προστατεύει από τα δυνατά οξέα.Αν μετά από 2-3 μέρες το πρόβλημα ξαναεμφανιστεί έντονο,να επαναλάβω για άλλες 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι φαρμακάκια δίνουμε εδώ? Ωραία!

 

 

Εμείς μπορεί να παίρνουμε και ηρωίνη..

 

Δε το καταλαβαίνω σε αυτό το φόρουμ που δίνουμε ο ένας στον άλλο φάρμακα!

 

Σκέψου σε πόσο απελπιστική κατάσταση είχα φτάσει - ο γιατρός μου άφαντος,δεν είχα κανένα να συμβουλευτώ,να μην μπορώ να αναπνεύσω από το φούσκωμα - που έψαχνα να δω κάποια κοπέλα στην αντιστοιχη κατάσταση με μένα πως είχε αντιμετωπίσει το θέμα....

 

Από το να παραπονεθείς,να ζητήσεις συμβουλή και να ρωτήσεις μέχρι να αποφασίσεις να πάρεις φάρμακο υπάρχει μία απόσταση....Και δεν μιλάμε για κανένα Klaricid ,ή Amoxil.... μιλάμε για το πιό κλασσικό καταπραυντικό του στομάχου που δίνεται για τις πιό συνηθισμένες διαταραχές....αυτό και το depon είναι τα πιό γνωστά και "ακίνδυνα" φάρμακα. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να μην παίρνουμε τίποτε αλλά αν παραστεί η ανάγκη......

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου σε πόσο απελπιστική κατάσταση είχα φτάσει - ο γιατρός μου άφαντος,δεν είχα κανένα να συμβουλευτώ,να μην μπορώ να αναπνεύσω από το φούσκωμα - που έψαχνα να δω κάποια κοπέλα στην αντιστοιχη κατάσταση με μένα πως είχε αντιμετωπίσει το θέμα....

 

Από το να παραπονεθείς,να ζητήσεις συμβουλή και να ρωτήσεις μέχρι να αποφασίσεις να πάρεις φάρμακο υπάρχει μία απόσταση....Και δεν μιλάμε για κανένα Klaricid ,ή Amoxil.... μιλάμε για το πιό κλασσικό καταπραυντικό του στομάχου που δίνεται για τις πιό συνηθισμένες διαταραχές....αυτό και το depon είναι τα πιό γνωστά και "ακίνδυνα" φάρμακα. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να μην παίρνουμε τίποτε αλλά αν παραστεί η ανάγκη......

 

Αυτο παλι με τους αφαντους γιατρους δεν το καταλαβαινω.Ειναι δυνατον να εισαι εγκυος και να ψαχνεις τον γιατρο σου και να μην τον βρισκεις ? Θα τον ειχα αλλαξει αμεσως.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι με τους αφαντους γιατρους δεν το καταλαβαινω.Ειναι δυνατον να εισαι εγκυος και να ψαχνεις τον γιατρο σου και να μην τον βρισκεις ? Θα τον ειχα αλλαξει αμεσως.

 

δεν γίνεται...το έχω κάνει και αυτό και έχω πέσει σε χειρότερο και επαγγελματία και επιστήμονα...

 

αυτός που έχω τώρα είναι πολύ καλός,αλλά είναι νοσοκομειακός...σε νοσοκομείο θα γεννησω και τους νοσοκομειακούς επειδή έχουν πάαααραπολλες ευθύνες και τρεξίματα και δεν έχουν ένα συγκεκριμένο πελατολόγιο να φροντίζουν,πρέπει να τους ψάχνεις.Δύσκολα σου γυρίζουν τηλεφώνημα πίσω.Μωρέ ας όψεται που είναι πολύ καλός στην δουλειά του αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοπελια αλλα αν χρειαστεις κατι πιο σοβαρο και πιο επειγον τι γινετε ? Ασε που στην εγκυμοσυνη ολα σοβαρα ειναι.Και πιστευω πως για να ειναι ηρεμη η εγκυμονουσα θα πρεπει να μπορει να βρει τον γιατρο της και να της λυσει καθε απορια ανα πασα στιγμη.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοπελια αλλα αν χρειαστεις κατι πιο σοβαρο και πιο επειγον τι γινετε ? Ασε που στην εγκυμοσυνη ολα σοβαρα ειναι.Και πιστευω πως για να ειναι ηρεμη η εγκυμονουσα θα πρεπει να μπορει να βρει τον γιατρο της και να της λυσει καθε απορια ανα πασα στιγμη.

 

αν τύχει κάτι σοβαρό,το νοσοκομείο που βρίσκεται ο γιατρός μου και που θα γεννήσω είναι 3 λεπτά με το αυτοκίνητο,πηγαίνω κατευθείαν και τον βρίσκω.Και εκεί να μην είναι,υπάρχει το μαιευτικό προσωπικό που σου παρέχει τις πρώτες βοήθειες και τον ειδοποιεί άμεσα να έρθει.Οπότε έχω εναλλακτική...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...