Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιός της γρίππης.....& ανησυχία


Recommended Posts

Κορίτσια γεία σας... έχω ένα μωράκι 5 μηνών και θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και μέρες. Η πεθερά μου έχει πάει Αμερική (Ν. Υόρκη) για ένα γάμο και επιστρέφει σε μια εβδομάδα. Σκεφτόμουν λοιπόν επειδή μένει από πάνω μας μήπως θα ήταν καλύτερα να περάσουν λίγες ημέρες και μετά να συναντηθούμε, γιατί φοβάμαι ότι θα έχει συναναστραφεί με πολύ κόσμο στον γάμο συν το ταξίδι της επιστροφής στο αεροπλάνο και έχω θορυβηθεί με όλα αυτά που ακούγονται για τον ιό της γρίπης. Ο άντρας μου λεει ότι είμαι υπερβολική. Φοβάμαι κιόλας μην με παρεξηγήσει γιατί είναι και λίγο περίεργη. Μάσκα δεν φοράει ατο αεροπλάνο γιατί ντρέπεται λεει. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου? Please help!!!!!

 

Ευχάριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα της το ελεγα στα ισια να κρατησει αποσταση απο το μωρο καποιες μερες και ας παρεξηγηθει.στη τελικη προεχει η υγεια του μωρου αυτη τη στιγμη....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

είσαι λίγο υπερβολική αν και όχι άδικα, καλύτερα να προσέχεις και να εκφραστείς ελεύθερα κάτι που ελπίζω να κατανοήσει η πεθερά σου. Πάντως για να χαλαρώσεις θα σου πω οτι εγώ με τον άντρα μου και την μικρή μου ήρθαμε από αμερική πριν 1,5 μήνα (η μικρή τότε ήταν 4,5 μηνών) που σημαίνει οτι μπήκαμε σε ένα γεμάτο αεροπλάνο, πέρασα από το αεροδρόμιο του Βελγιού όπου καθίσαμε 3 ώρες (γεμάτο κόσμο φυσικά) και χωρίς καμιά ειδική προσοχή και φυσικά χωρίς άγχος δεν είχαμε κανένα πρόβλημα! στο διάστημα αυτό ο άντρα μου πήγε Ίνδία, Βέλγιο και Αμερική και έρχεται την άλλη εβδομάδα και φυσικά δεν θα τον έχω σε καραντίνα!!! λοιπόν έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και αυτός ο κακός χαμός με ιό μόνο εδώ γίνεται! οπότε χαλάρωσε αν είναι να συμβεί κατι μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, κανείς δεν ξέρεις, με τον οποίο έρχεσαι σε επαφή, από που μπορεί να προέρχεται ή που έχει ταξιδέψει.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

βρεθηκα κι εγω στη θεση σου επειδη πηγε η αδερφη μου ταξιδι κατα τη μεγαλη εξαρση (των ΜΜΕ!:mrgreen:) Για καλο και για κακο της ειπα για καμια βδομαδουλα να μη μας αγκαλιαζει και να μη μας φιλησει. Επειδη δεν ξερεις ποτέ κι επειδή αν -λεμε ΑΝ -συμβει κατι εσυ και το μωρο θα παιδευεστε στην τελική, (κακα τα ψεμματα, κανείς άλλος!)ας προσεχει κι ας ξυνισει στο κατω κατω...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι συντρεχει καποιος λογος αλλα ναι ας κρατησει μια αποσταση ασφαλειας,οχι μονο για τη γουρουνογριπη,αλλα για οποιαδηποτε γριπη και ιο μπορει να κυκλοφορει και δεν ειναι καλο για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν και έχω καταλήξει ότι πιο πολύ γίνεται για ψυχολογικούς λόγους καθώς από ότι καταλαβαίνω δεν μπορείς να βάλεις το μωρό στη γυάλα και εγώ κράτησα τις αποστάσεις μου για 10 ημέρες από όλα τα άτομα του περιβάλλοντός μου που ταξίδεψαν τον τελευταίο καιρό. Η καραντίνα της αδερφής μου λήγει τώρα των γονιών μου έληξε την προηγούμενη εβδομάδα και της κουμπάρας μου μια και ταξίδεψε στην Ασία κράτησε κοντά 20 ημέρες....Η αλήθεια είναι ότι σε πιάνει πανικός. Εγώ τους το ξεκαθαρίζω στα ίσια και δεν δέχομαι κουβέντα. Όλοι το καταλαβαίνουν και μπορώ να σου πω ότι το θεωρούν λογικό. Μάλιστα επειδή και μια συνάδελφος στη δουλειά μου ταξίδεψε για Μπαλί και στην επιστροφή ήταν στο αεροπλάνο με Αυστραλούς οι οποίοι από ότι μας είπε έβηχαν συνέχεια, κράτησε αποστάσεις από όλους τους συναδέλφους για 1 εβδομάδα, χωρίς να της πούμε κάτι εμείς. Εγώ θα πρότεινα να κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο για το παιδάκι σου.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ δε σε βρίσκω υπερβολική!!! Θα της έλεγα ' για καλό και για κακό μην κάνετε αγκαλιές και φιλιά με το μωράκι μέχρι να βεβαιωθούμε ότι η γουρουνογρίπη δεν ήρθε σπίτι μας... για να μην ταλαιπωρηθεί το καυμένο'.

Η δική μου πεθερά θα το σκέφτονταν από μόνη της και αν όχι σίγουρα δε θα παρεξηγούταν. Το ίδιο θα έλεγα και στη μάνα μου και στον άντρα μου!!

Τουλάχιστον για 2-3 μέρες θα τους είχα σε καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τη δικια μας που ηρθε...απο την Αλεξανδρουπολη της βαλαμε μασκα για να την παρει αγκαλια, επειδη μπηκε σε τρενο, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ, πλακα μου κανεις????

Γενικα δεν ειναι μονο η εν λογω γριππη, τοσα μικροβια κυκλοφορουν. Τι θα παθει αν περιμενει λιγες μερες? Αξιζει τον κοπο η ταραχη?

Εγω τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα να καταργησω την καθαριστρια, μια και εχω νεογνο και εκτος του οτι μπαινει σε τοσα σπιτια, εχει γιο 11 χρονων που παει σχολειο....υπερβολικη???

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τη δικια μας που ηρθε...απο την Αλεξανδρουπολη της βαλαμε μασκα για να την παρει αγκαλια, επειδη μπηκε σε τρενο, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ, πλακα μου κανεις????

Γενικα δεν ειναι μονο η εν λογω γριππη, τοσα μικροβια κυκλοφορουν. Τι θα παθει αν περιμενει λιγες μερες? Αξιζει τον κοπο η ταραχη?

Εγω τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα να καταργησω την καθαριστρια, μια και εχω νεογνο και εκτος του οτι μπαινει σε τοσα σπιτια, εχει γιο 11 χρονων που παει σχολειο....υπερβολικη???

Δε νομίζω μωρέ η καθαρίστρια να μεταφέρει τίποτα.... όλη μέρα με τα απολυμαντικά είναι και προφανώς δε θα παίρνει και το παιδί σου αγκαλιά. Μην την κατργήσεις καλύτερα, θα σου βγει η πίστη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εσύ ξέρεις οτι η γυναίκα πήγε ένα ταξίδι ,θα περάσει η κρίσιμη εβδομάδα και όλα καλά.Εγώ τι να κάνω που η πεθερά μου δουλεύει στο νοσοκομείο και μου έρχεται μετά τη δουλειά μέρα παρα μερα και φιλάει τη μικρή ...κυρίως στα χέρια που ωσς γνωστό καταλήγουν στο στόμα? της έχω πει κατα καιρούς να είναι πιο προσεχτική απο έξω έξω αλλά ή δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως εγώ όταν ήρθα από αμερική με την μπέμπα κανείς δεν με κράτησε σε απόσταση, ούτε οι φίλες μου με μωράκια μικρότερα από το δικό μου! μάλιστα εγώ ήμουν αυτή που τους είχα πει να ειδωθούμε μετά από κανένα τριήμερο και μου το ξέκοψαν όλες και βρεθήκαμε την αμέσως επόμενη ημερά. Δεν λέω, σε καμιά περίπτωση, να μην προσέχουμε! απλά να είμαστε λογικοί. Σήμερα ανακοινώθηκε επισήμως (αν βρω το άρθρο θα το βάλω) οτι στην Ελλάδα έχουν νοσήσει 100.000 άτομα, δηλαδή 1 στους 100 από αυτούς μόνο λίγο πάνω 2.000 άτομα το πήραν χαμπάρι, οι υπόλοιποι απλά το πέρασαν σαν απλή ίωση και πήγαιναν κανονικά στις δουλειές τους, οπότε άντε να προστατευτούμε.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τη δικια μας που ηρθε...απο την Αλεξανδρουπολη της βαλαμε μασκα για να την παρει αγκαλια, επειδη μπηκε σε τρενο, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ, πλακα μου κανεις????

Γενικα δεν ειναι μονο η εν λογω γριππη, τοσα μικροβια κυκλοφορουν. Τι θα παθει αν περιμενει λιγες μερες? Αξιζει τον κοπο η ταραχη?

Εγω τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα να καταργησω την καθαριστρια, μια και εχω νεογνο και εκτος του οτι μπαινει σε τοσα σπιτια, εχει γιο 11 χρονων που παει σχολειο....υπερβολικη???

 

η απλή μάσκα δεν προστατεύει από τον συγκεκριμένο ιο! μόνο μια μάσκα προστατεύει (είναι η ίδια που είχε χρησιμοποιηθεί και για τον ιο sars) από την 3Μ, την πήρε ο άντρας μου όταν πήγε Ινδία και φυσικά δεν την χρησιμοποίησε καθόλου! απλά πρόσεχε να μην ακουμπάει με άπλητα χέρια την μύτη του, τα μάτια και το στόμα. Αυτές ήταν οι καλύτερες οδηγίες που είχε.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μανούλα ξέρει πως να προστατέψει το παιδί της με τον καλύτερο τρόπο και τίποτα κατά τη γνώμη μου δεν είναι υπερβολή. Ο καθένας έχει την άποψή του και τους φόβους του. Εγώ θα της το έλεγα και ας με παρεξηγούσε. Πάνω απ' όλα τα παιδιά μας! Δεν θα πάθει κάτι αν κρατηθεί σε απόσταση για λίγες μέρες..

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήσπερα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ξέρω ότι είμαι λίγο υπερβολική αλλά φοβάμαι μωρέ με όλα αυτά που ακουω. Εξάλλου μπορεί να κολλήσεις όπου και να είσαι. Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην Ελλάδα το παρατραβάνε το θέμα αλλά για να είμαι ήσυχη θα κρατήσω τις αποστάσεις για λίγες ημέρες. Πάνω από όλα τα μπεμπάκια μας!!!!

Φιλιά πολλά :):):)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα πανικοβληθει στην αρχη. Το στενο σοι του αντρα μου μενει Γερμανια αδερφη γαμπρος και τρια ανηψια ειναι οι πιο κοντινοι του συγγενεις. Ολο τον χειμωνα ειχαμε επικοινωνια, τους στελναμε email με τους υπερηχους, η κουνιαδα μου τρελλη χαζοθεια ψωνισε ενα σωρο πραγματα για το πρωτο της ανηψακι και ηρθαν ολοι να το δουν τον καιρο που μας βομβαρδιζαν τα καναλια για τα συνεχομενα κρουσματα απο το εξωτερικο. Πως να τους πεις "δεν σας θελω?" :confused: Τελικα ηρθαν, και αγκαλια το πηραν, και το καταχαρηκαν και τιποτα δεν επαθε. Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι υπερβολικος ο φοβος και ολα γινονται απο τις φαρμακευτικες εταιριες.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τουλάχιστον εσύ ξέρεις οτι η γυναίκα πήγε ένα ταξίδι ,θα περάσει η κρίσιμη εβδομάδα και όλα καλά.Εγώ τι να κάνω που η πεθερά μου δουλεύει στο νοσοκομείο και μου έρχεται μετά τη δουλειά μέρα παρα μερα και φιλάει τη μικρή ...κυρίως στα χέρια που ωσς γνωστό καταλήγουν στο στόμα? της έχω πει κατα καιρούς να είναι πιο προσεχτική απο έξω έξω αλλά ή δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει

 

Ασε, εμενα η αδελφη του αντρα μου ειναι νοσηλευτρια σε εντατικη!!!! Και παει σπιτι της καμμια φορα και τρωει και κατι αν του προσφερει, την φιλαει σταυρωτα κλπ. Δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Με βαζετε σε ενοιες τωρα! Εμενα θα ερθει η μαμα μου απο Ελλαδα και φυσικα και θα μας αγκαλιασει και θα μας φιλησει. Μαλιστα θα κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τον διχρονο γιο μου και εχουμε και ενα μωρακι 2 μηνων. Πως να την βαλω σε καραντινα????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που η κολλητή μου από Αθήνα που πέρασε ο φίλος της τη γρίπη των χοίρων (διασταυρωμένο!) και τώρα είναι η ίδια με πυρετό θέλει στις εκλογές να έρθει σώνει και καλά να μας δει;;Της είπα σήμερα ευγενικά ότι μάλλον δε θα τα πούμε αυτή τη φορά, είσαι και εσύ αρρωστούλα, και το μωρό θα κάνει εμβόλια και θα είναι κάπως, οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα. Και μου είπε πως αν έχει πυρετό, δε θα έρθει, αλλιώς θα έρθει έστω και για μια ώρα!!!Δε θέλω ρε κορίτσια!!Μπα...θα της το ξαναπώ..Μα είναι δυνατόν;;Αυτή απλά βήχει, για το βρέφος όμως μπορεί να είναι μοιραίο...ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;;;Sorry που βγήκα off topic, αλλά...να μη σας πώ τον πόνο μου;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...