Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.........


Recommended Posts

ας γράψω λίγο να σας κλαφτώ λιγάκι

αυτό το παιδί με έχει τρελάνει

συνέχεια θα με ανησυχεί για κάτι

 

δεν περπατάει ακόμη

 

ούτε μπουσουλάει

δεν έχει μπουσουλίσει ποτέ

 

εδώ και 4-5 μήνες μου έχει πει η παιδίατρος ότι κινητικά τον βλέπει αρκετά πίσω

 

πήγαμε σε 2 παιδονευρολόγους

και οι δυο μας είπαν πολύ άσκηση γιατί είναι τεμπέλης

και ότι δεν έχει τίποτα παθολογικό

 

θέλει συνέχεια να είναι ξαπλωμένος

 

εδώ και ένα μήνα έχει αρχίσει από ξαπλωμένος να κάθεται

προσπαθεί να πιαστεί από τα κάγκελα της κούνιας να σηκωθεί αλλά δεν τα καταφέρνει

 

με τη στράτα (την οποία σκέφτομαι να κρύψω) σέρνει τα πόδια του

δε σηκώνεται παρά μόνο όταν θέλει να πιάσει κάτι

 

τι να πω...............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου οι γιατροι σου ειπαν οτι δεν εχει τιποτα παθολογικο γιατι ανυσηχεις?Το καθε παιδι εχει το ρυθμο του.Αλλα τα κανουν απο νωρις και αλλα καθηστερουν.Εγω να φανταστεις περπατησα 15 μηνων.Μεχρι τοτε(οπως μου λενε)με βαζανε ορθια και εγω επεφτα κατω.Οσο για το μπουσουλημα δεν ειναι απολυτο.Εμενα ο γιος μου δεν μπουσουλησε ποτε..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανυσηχει καθολου που ακομα δεν περπατησε.Ο δικος ειναι 14 μηνων και αυτη την βδμ σηκωθηκε και πηρε θαρρος να περπατησει.Πριν φοβοτανε να σηκωθει.Και απο την στιγμη που δεν υπαρχει ψυχοκινητικο πρβλ και στο εχουν επιβεβαιωσει και παιδονευρολογοι μην σε τρομαζει τπτ.Απλα θελει τον χρονο του να το παρει αποφαση και να προσπαθησει...Το καθε παιδι εχει και τον δικο του ρυθμο...

Link to comment
Share on other sites

Τ ιδια και μεις........διαβασε

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7842

 

Για να μπορεσει να σταθει και να μπυοσουλισει [πρεπει καταρχας να τον βαζεις πολυ μπρουμυτα........εγω τον εβαλα και ενω στη αρχη χτυπιοταν αρχισε να ρολαρει και τωρα του βαζω πραγματα μακρια του και προσπαθει να μπουσουλησει......

 

Στην στρατα τα ιδια και μεις....τον εβαλα σημερα και του κραδαινα ψωμια για να τον κανω να προσπαθησει.......θελει καταλληλα κινητρα.... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού είναι θέμα τεμπελιάς, κέντρισέ του το ενδιαφέρον με κάτι που του αρέσει πολύ.

Πρώτα, πρέπει να στηρίζει καλά τη μέση του. Κάθισε τον στον καναπέ με μαξιλάρια και παίξτε μαζί με βιβλία, παιχνίδια, μπωλάκια, ότι του αρέσει.

Αν στηρίζει καλά τη μέση του, βάλε ένα χαμηλό στρώμα στο πάτωμα (~5 πόντους) ή κάτι ανάλογο για να μη χτυπάει και βάλτον μπρούμυτα. Κάτσε και εσύ μπρούμυτα για να δει ότι είναι κάτι που το κάνουν και οι μεγάλοι. Βάλε σε μικρή απόσταση, κάποια αγαπημένα αντικείμενα και παίξτε το «πάω να τα πιάσω».

Εμείς στράτα δεν χρησιμοποιήσαμε. Άλλωστε υπάρχουν διάφορες ενστάσεις σε αυτό το θέμα και επιπλέον με τη στράτα δεν επιστρατεύουν όλες τους τις δυνάμεις για να περπατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ki εγω δεν ηθελα την στρατα, αλλα αρνιοταν κατηγορηματικα να σταθει ορθιος.......οποτε τον βαζω στην στρατα και διπλα σε ενδιαφεροντα πραγματα να ασχοληθει και ξεχνιεται απο την γκρινια του και στεκεται λιγο....στην ουσια τον εξαναγκαζω να σταθει......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά απο ίωση και πυρετικους σπασμους και νοσηλεια για 5 μέρες στην ευρωκλινικη επιστρέψαμε

 

του έκαναν και του κόσμου τις εξετάσεις για διάφορα νοσήμτα για το θέμα το κινητικο

όλα αρνητικά

 

το θέμα όμως του περπατήματος είναι στάσιμο

 

27/10 ραντεβού πάλι σε παιδονευρολόγο

 

πραγματικά βάζω πολλά στο μυαλό μου

διάβαζα χθες και για μυοπάθειες και έχω φρικάρει

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην στεναχωριέσαι.να σκέφτεσαι πάντα θετικά.εμένα η μικρή μπουσούλησε 10 μηνών και έφυγε 14μηνών.ενημέρωνε μας.κουράγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι ότι καλύτερο για τον Πετρή ... πάντως και εγώ πιστεύω πως το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του, από τη στιγμή που το επιβεβαιώνουν και οι παιδονευρολόγοι είναι πολύ σημαντικό.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου έιχε πεί ότι θα ανησυχήσουμε στους 18 μήνες. Εσύ όμως το πήγες το παιδί σε ειδικό πολύ πιό πρίν...οπότε χαλάρωσε αφού σου είπαν ότι όλα είναι καλά. Δεν λέω να μην αγχώνεσαι ξέρω ότι δεν γίνεται. Για την ιστορία εγώ περπάτησα 22 μηνών. Η μαμά μου φοβόταν να με αφήσει να περπατήσω για να μην πέσω. :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο παιδίατρος μου «Μην αγχώνεσαι πριν κάτι να είναι γεγονός». Οι εικασίες δεν βοηθούν στη ψυχολογία μας. Και πρέπει να είμαστε δυνατές για να ανταπεξέλθουμε.

Η μία ξαδέλφη μου περπάτησε κοντά στα δύο, γιατί βαριόταν. Η άλλη μίλησε στα 3 και από τότε μέχρι τώρα (34) δεν έχει βάλει γλώσσα μέσα της.

Να πάτε ξανά στον παιδονευρολόγο για να ηρεμήσετε, άλλωστε έχουμε κορυφαίους στην Ελλάδα.

Και μην μπερδεύεις τους πυρετικούς σπασμούς με οτιδήποτε άλλο. Δεν συνδέονται κατά ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο παιδίατρος μου «Μην αγχώνεσαι πριν κάτι να είναι γεγονός». Οι εικασίες δεν βοηθούν στη ψυχολογία μας. Και πρέπει να είμαστε δυνατές για να ανταπεξέλθουμε.

Η μία ξαδέλφη μου περπάτησε κοντά στα δύο, γιατί βαριόταν. Η άλλη μίλησε στα 3 και από τότε μέχρι τώρα (34) δεν έχει βάλει γλώσσα μέσα της.

Να πάτε ξανά στον παιδονευρολόγο για να ηρεμήσετε, άλλωστε έχουμε κορυφαίους στην Ελλάδα.

Και μην μπερδεύεις τους πυρετικούς σπασμούς με οτιδήποτε άλλο. Δεν συνδέονται κατά ανάγκη.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8140&highlight=

Θα συμφωνήσω και εγώ και έχω πείρα στους πυρετικούς σπασμούς δες παραπάνω. Ποιά ίωση κυκλοφορεί πάλι και κάνει σπασμούς? Τρέμει το φυλλοκάρδι μου κάθε φορά που ακούω κάτι τέτοιο. Υπομονή ότι χρειαστείς μακάρι να μπορούμε να βοηθήσουμε.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...