Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διδασκαλία κατ' οίκον


Recommended Posts

καλησπέρα

παρακολουθώ εδώ και καιρό το σάιτ σας και πρέπει να ομολογήσω ότι με βοήθησε αρκετά. έφτασε λοιπόν και για μένα η ώρα να ανοίξω ένα θέμα που με προβληματίζει ως γονιό.η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι να μη τη στείλω δημοτικό αλλά να τη διδάξω εγώ στο σπίτι. είναι κάτι που γίνεται στην ευρώπη. έχει τα θετικά του, έχει και τα αρνητικά του.το δύσκολο είναι οτι δεν υπάρχει νομοθεσία που να στηρίζει αυτή την επιλογή, οπότε προυποθέτει αρκετό αγώνα για να μπορεί κάτι τέτοιο να υλοποιηθεί.ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω την απορία αν υπήρχε η δυνατότητα θα γινόταν αποδεκτή και από άλλους;ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


oχι, κατηγορηματικά όχι! θεωρώ ότι το σχολείο είναι το καλύτερο μέσω κοινωνικοποίησης του παιδιού, μετά την οικογένειά του βέβαια. Τόσο σα μητέρα όσο και σαν εκπαιδευτικός θα σου σύστηνα το ιδιωτικό σχολείο ή το δημόσιο με πρόσθετη διδακτική στήριξη στο σπίτι αν χρειστεί. (πολλές φορές γίνεται καλή δουλειά και στα δημόσια).

Επεξεργάστηκαν by leta_2
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω διαβάσει αρκετά και ενδιαφέροντα για αυτή την μέθοδο εκπαίδευσης. Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να το αναλάβω, γιατί θεωρώ ότι ο γονεϊκός ρόλος πρέπει να είναι διακριτός από αυτόν του 'εκπαιδευτή' και γιατί νομίζω ότι έχω να προσφέρω στα παιδιά μου πάρα πολλά πράγματα, χωρίς να έχω το άγχος του να καλυφθεί κάποια ύλη.

 

Υπάρχει όμως και μία πιο ... χιουμοριστική πλευρά. Αν δει κανείς την καθημερινότητα των περισσότερων οικογενειών με παιδιά, διαπιστώνει ότι το ... homeschooling στην Ελλάδα ζει και βασιλεύει. Ο χρόνος που το παιδί είναι στο σχολείο είναι πολύ λιγότερος από τις περισσότερες δυτικές χώρες. Στο δημοτικό είναι κάπου στη 1.00 μμ. νομίζω. Αντίθετα το παιδί και οι γονείς ασχολούνται σχεδόν όλο το απόγευμα με εκπαιδευτικές δραστηριότητες, μέσα και έξω από το σπίτι. Τα Σαββατοκύριακα επίσης είναι αφιερωμένα σε μεγάλο βαθμό στις υποχρεώσεις των παιδιών. Ως γονείς αφιερώνουμε πολύ χρόνο στο να παρακολουθούμε την ετοιμασία του παιδιού μας για το σχολείο, κάποιοι τα ετοιμάζουμε για τα επόμενα μαθήματα. Και όσο προχωράνε τα χρόνια, τόσο η σημασία του 'σχολείο' γίνεται μικρότερη και τη ηνία της εκπαίδευσης τα αναλαμβάνει η οικογένεια (με ιδιαίτερα ή φροντιστήρια). Γενικά τα ελληνόπουλα δεν μαθαίνουν στο σχολείο. Αν αυτό δεν είναι ένα ιδιότυπο homeschooling, τότε τι είναι?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις γίνεται στην Ευρώπη, αλλά για ποιο λόγο να γίνει κάτι τέτοιο;

Η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν αυτή την εκδοχή θα ήταν αν μετακινιόμασταν διαρκώς σαν οικογένεια.Ή αν υπήρχε πρόβλημα υγείας. Αλλιώς ποιον σκοπό εξυπηρετεί; Εντωμεταξύ μιλάμε για διδασκαλία από τον ίδιο τον γονιό (δεν έχουν όλοι τα προσόντα) ή από δάσκαλο κατ΄οίκον;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

παρακολουθώ εδώ και καιρό το σάιτ σας και πρέπει να ομολογήσω ότι με βοήθησε αρκετά. έφτασε λοιπόν και για μένα η ώρα να ανοίξω ένα θέμα που με προβληματίζει ως γονιό.η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι να μη τη στείλω δημοτικό αλλά να τη διδάξω εγώ στο σπίτι. είναι κάτι που γίνεται στην ευρώπη. έχει τα θετικά του, έχει και τα αρνητικά του.το δύσκολο είναι οτι δεν υπάρχει νομοθεσία που να στηρίζει αυτή την επιλογή, οπότε προυποθέτει αρκετό αγώνα για να μπορεί κάτι τέτοιο να υλοποιηθεί.ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω την απορία αν υπήρχε η δυνατότητα θα γινόταν αποδεκτή και από άλλους;ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Εάν θεωρείς ότι ένα παιδί στο σχολείο μόνο διδάσκεται μαθήματα τότε άνετα θα μπορούσες να το κάνεις σπίτι.. επειδή όμως στο σχολείο δεν πάει κάποιος μόνο για να κάνει τα μαθήματά του, κατηγορηματικα όχι δεν θα το έκανα στο παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Εάν θεωρείς ότι ένα παιδί στο σχολείο μόνο διδάσκεται μαθήματα τότε άνετα θα μπορούσες να το κάνεις σπίτι.. επειδή όμως στο σχολείο δεν πάει κάποιος μόνο για να κάνει τα μαθήματά του, κατηγορηματικα όχι δεν θα το έκανα στο παιδί μου...

 

Δεν νομίζω ότι άνετα θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να διδάξει ακόμα και μαθήματα της πρώτης δημοτικού πόσο μάλλον μεγαλύτερων τάξεων...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν στηρίζεται από τη νομοθεσία. Επομένως, τι ακριβώς τέθηκε στη συζήτηση;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το σχολειο ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας...περα λοιπον απο τα τοσα μαθηματα που δεν θα μπορουσα να διδαξω επαρκως στο παιδι δεν θα ηθελα με τιποτα να στερηθει τις χαρες και τις δυσκολιες της ενταξης στο σχολικο περιβαλλον, τις φιλιες, τις εχθρες, τις σκανταλιες και τοσα αλλα. Ειδικα στην χωρα μας που δεν το κανει και κανενας αρα θα ειμασταν μια παρα πολυ μικρη μειοψηφια τοτε σιγουρα οχι. Μονο για λογους υγειας οπως προαναφερθηκε θα το δεχομουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν γίνεται κατ' οίκον διδασκαλία για λόγους υγείας, δε διδάσκουν οι ίδιοι οι γονείς. Κάνουν αίτηση και πηγαίνει στο σπίτι δασκάλα διορισμένη, που πληρώνεται από το κράτος.

 

teo77, μην ανησυχείς, αν η κορούλα σου δεν κάνει και τη μελέτη στο σχολείο, θα έχεις άφθονες ευκαιρίες για διδασκαλία κατ ' οίκον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν γίνεται κατ' οίκον διδασκαλία για λόγους υγείας, δε διδάσκουν οι ίδιοι οι γονείς. Κάνουν αίτηση και πηγαίνει στο σπίτι δασκάλα διορισμένη, που πληρώνεται από το κράτος.

 

teo77, μην ανησυχείς, αν η κορούλα σου δεν κάνει και τη μελέτη στο σχολείο, θα έχεις άφθονες ευκαιρίες για διδασκαλία κατ ' οίκον. ;)

 

χαχαχα ναι...ορεξη να εχεις για διδασκαλια κατ οικον και ολο και κατιθα βρεις να κανεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, όταν ένας γονιός ζητάει κατ' οίκον διδασκαλία, το θέμα χρήζει σοβαρής και βαθιάς διερεύνησης:

- Υπάρχει πρόβλημα στο σχολείο της γειτονιάς; Θέματα bulling; Θέματα με την επάρκεια των εκπαιδευτικών; Με τα κτήρια; Κάτι που κάνει το παιδί να κινδυνεύει από την έκθεσή του στο σχολικό περιβάλλον; Πολύ μεγάλη απόσταση του παιδιού από το σχολείο;

-Επίσης θα έπρεπε να διερευνηθεί η επιθυμία του γονιού για να αποκλειστεί το παιδί από το σχολικό κοινωνικό περιβάλλον. Μήπως οι γονείς θέλουν να μυήσουν το παιδί σε (ακραίες) ιδεολογίες; Τίθενται θέματα όπως κοινωνική απομόνωση, ενδεχόμενη σεξουαλική/σωματική/συναισθηματική κακοποίηση; Κάτι άλλο που οι γονείς προσπαθούν να κρύψουν επιμελώς, και για ποιο λόγο;

 

Το hs γίνεται -στη σημερινή του μορφή- από δασκάλους που τους ορίζει η πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αφορά παιδιά που έχουν αντικειμενικό λόγο -ιατρικό- και αδυνατούν να βρίσκονται στο σχολείο. Και όταν αυτά φτάνουν να ενταχθούν στο σχολείο, περνάνε μια μεγάλη φάση στρες.

To hs είναι λύση ανάγκης και γίνεται συνήθως προσπάθεια να ενταχθεί στο κοινωνικό περιβάλλον. Πώς ένα παιδί σε "γυάλα" θα έρθει μετά σε επαφή με τον έξω κόσμο χωρίς να προκαλέσει απίστευτες συγκρούσεις στον εαυτό του και τους γύρω του;

 

Αν το θέμα αφορά μόνο το εκπαιδευτικό κομμάτι, τότε τα ιδιωτικά προσφέρουν υπηρεσίες για όλα τα γούστα.

 

Όποιος επιθυμεί από μόνος του, το παιδί του να εξαιρείται από το κοινωνικό σύνολο... προσωπικά το θεωρώ πολύ πολύ επικίνδυνο για το ίδιο το παιδί. Τι ακριβώς προσπαθεί να επιτύχει;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ, επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα και έκανα μία μικρή αναζήτηση, βρήκα ότι το hs έχει πολλές μορφές και είναι κάτι πολύ παραπάνω από το ότι 'το παιδί διδάσκεται στο σπίτι από το γονιό ή το δάσκαλο'. Να το ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι εξοικειωμένη με την ιδέα αυτή. Η φίλη όμως, που ξεκίνησε τη συζήτηση, έχει σκοπό να το 'προωθήσει' με επιχειρήματα ή θα μας αφήσει εδώ να αυτοεπιβεβαιωνόμαστε ότι έχουμε βρει την πραγματική αλήθεια???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με alcyon!

 

Επίσης έχω πολλές σκέψεις επι του θέματος που αφορούν και τις συνθήκες της χώρας που ζούμε. Πιστεύω οτι τα σχολεία εντάσσουν τα παιδιά στο κοινωνικό σύνολο και εξομαλύνουν τις κοινωνικές διαφορές όσο και να λέμε οτι γίνονται λάθη εκπαιδευτικά και δε μας αρέσει το σύστημα. Σεφτείτε μόνο οτι υπάρχουν παιδιά που μένουν σε καταυλισμούς και το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε για να ενταχθούν κοινωνικά είναι να πάνε σχολείο υποχρεωτικά. Επίσης στις ακριτικές περιοχές υπάρχουν παιδιά που καλα καλά δεν ξέρουν Ελληνικά, αυτά πώς θα ενταχθούν; Θα περιμένουμε απο τους γονείς τους να τα διδάξουν ή θα στείλουμε κανέναν καημένο εκπαιδευτικό που και πάλι μόνο τα μαθήματα θα τους κάνει, πώς θα τα βοηθήσει να έλθουν πιο κοντα στο κοινωνικό σύνολο;

 

Στο σχολείο τα παιδιά ζούν σαν μια μικρή κοινωνία, μαθαίνουν οτι όλοι είμαστε διαφορετικοί, ακόμη αντιμετωπίζουν καταστάσεις και αποκτούν κοινωνικές δεξιότητες που αργότερα θα τους φανούν χρήσιμες.Με το να κρατάμε τα παιδιά σε γυάλα όσο και να ανησυχούμε δε φροντίζουμε για το μέλλον τους και για το μέλλον της χώρας που ζούμε.

 

Τέλος θα πώ οτι εφόσον δε μας αρέσει το σχολικό περιβάλλον καλό θα είναι να συμμετέχουμε σε δράσεις για να το κάνουμε καλύτερο, όχι να καταργήσουμε τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...