Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαγιοκεφαλια θεσης


Recommended Posts

Γεια σας...ειχα κανει εγγραφη παλαιοτερα οταν ακομα προσπαθουσα να μεινω εγκυος...τελικα με τα πολλα τα καταφερα και παρακολουθουσα αρκετες συζητησεις αλλα δεν ετυχε να ξαναγραψω...τωρα λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον 3 μηνων μπεμπη μου...η παιδιατρος μας διεγνωσε πλαγιοκεφαλια θεσης.Απο τη δεξια μερια το κεφαλακι του ειναι πιο επιπεδο και το αυτι προβαλει πιο μπροστα απο το αριστερο λογω λογω αυτου..παροτι τον βαζαμε και απο τις δυο μεριες να κοιμαται στο κρεββατι εναλλαξ,την επαθε την πλαγιοκεφαλια οταν τον ειχαμε αγκαλια και ακουμπουσε το κεφαλακι του πανω μας μονο απο τη μια πλευρα...δεν ειχαμε βλεπετε την καταλληλη ενημερωση και θεωρησαμε οτι το να του αλλαζουμε πλευρα στο κρεββατι θα αρκουσε..καναμε και υπερηχο εγκεφαλου και μας απεκλεισαν κατα μεγαλο ποσοστο την κρανιοσυνοστεωση..

το θεμα μου ειναι αν η πλαγιοκεφαλια φτιαχνει..η παιδιατρος που το συζητησα ειναι κατηγορηματικη...δεν φτιαχνει απλα καθως μεγαλωνει το παιδι δεν θα φαινεται...και το αλλο ειναι οτι διαβασα πως η πλαγιοκεφαλια εχει συνδεθει με μαθησιακες δυσκολιες,δυσκολια στην νοητικη αναπτυξη,προβληματα ορασης και αλλα πολλα...εχει καμια κοπελα αναλογη εμπειρια;;;;;;ξερετε να μου πειτε αν τελικα φτιαχνει η οχι;;;;και τι μπορω να κανω εγω για να κανω το καλυτερο για το μωρο μου;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να πω κ εγώ που επι 2 μήνες το εβαζα να κοιμαται απο τη δεξια μεριά και καλά για να το βλεπω μην κανει εμετο στον υπνο.Δεν μου ειχε πει κανεις οτι θα στραβωσει το κεφαλάκι.Ξαφνικα μονη μου διαπιστωνω μια κλιση στο κεφαλακι κ αρχιζω να το βαζω μονο απο την αριστερη για κάποιο διάστημα.Εμένα 2 παιδιατροι μου ειπαν οτι φτιαχνει κ οτι ειχαν δει πολυ στραβα κρανια που εγιναν.Τωρα ειναι 20 μηνων κ δεν φαινεται τιποτα.Ακόμα κ εγω που ειμαι ψειρας σε αυτα ειναι οκ.Μην αγχωνεσαι καθόλου.Απλα μου κανει εντυπωση πως το επαθες εσυ που το εβαζες εναλαξ.Δεν εχω ακουσει κατι για μαθησιακες δυσκολιες.Η δική μου παντως μεχρι στιγμης νοητικά αναπτυσσεται μια χαρα,κ απο εξυπναδα μας εκπλησει συνεχεια.Νομιζω ειναι υπερβολές όλα αυτα.Και επειδη με απασχόλησε το θέμα κ αρχισα να παρατηρω όλα τα μωρα ,παρα πολλα μωρα αν τα κοιταξεις με απιστευτη λεπτομέρεια θα δεις οτι δεν υπαρχει απολυτη συμμετρια στο κρανιο.

Εσένα ειναι τοσο εμφανες το στραβωμα που το παρατηρουν κ οι ξενοι ή απλά σου κολησε εσενα στο κεφαλι κ το ματι σου παει μονο εκει?Παντως μην αγχωνεσαι θα φτιαξει.Στο χρονο πάνω δεν θα βλέπεις τιποτα διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Διανύουμε τον τέταρτο μήνα ζωής και τα δίδυμα είναι σε τέλεια κατάσταση.

Το αγοράκι είχε μέχρι και μερικές μέρες πριν το κεφαλάκι του ασύμμετρο λόγω πλαγιοκεφαλίας από τη μία πλευρά επειδή πολύ απλά κοιμότανε προς τα δεξιά και επειδή τα μόρια του κεφαλιού και τα κόκαλα είναι πολύ λεπτά και μαλακά το κεφαλάκι του ήταν σαν να είχε πέσει χειροβομβίδα από τη μία πλευρά και μάλιστα δεν είχε και πολλά μαλλιά σε ένα συγκεκριμένο σημείο,σε αυτό που εφάπτονταν συνέχεια στο στρώμα του στη καλαθούνα.

Τώρα ,εδώ και τρεις μέρες που χρησιμοποιούμε ειδικό τριγωνικό μαξιλάρι στη πλάτη του και που γυρίζει το κεφάλι αναγκαστικά προς τα αριστερά ,ήδη η ανατομία του κεφαλιού του έχει επανέλθει κατά 50% στα φυσιολογικά επίπεδα και στο τέλος όπως μας είπε και η παιδίατρος μας θα είναι μια χαρά,κανένας λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει.

Όσο για τη μπέμπα.........δεν χαμπαριάζει με τίποτα και με κανέναν !

Αυτή τραβάει το δρόμο της ................μόνη της, ακόμα και κατά τη διάρκεια της κύησης τον είχε εκτοπίσει τον μικρό,τον κλώτσαγε ακόμα και μέσα στη κοιλιά της μαμάς !!!

Για να σας φύγει το άγχος μπορείτε να ρωτήσετε τη/τον γιατρό σας για το εάν επιτρέπει να κάνετε ένα υπέρηχο εγκεφάλου ή άλλες εξετάσεις....έτσι για να είστε σίγουροι !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..εμας εκτος απο το πιτακωμα απο την μια πλευρα οταν το κοιταξεις το μωρο απο την πισω πλευρα φαινεται να εχει μετατοπιστει και το αυτακι του και να ειναι πιθο μπροστα απο το αλλο..εγω απο τοτε που το ανακαλυψαμε,εδω και περιπου ενα μηνα, τον βαζουμε να κοιμαται απο την αντιθετη πλευρα αλλα βελτιωση δεν ειδα.και η παιδιατρος ειναι κατηγορηματικη.δεν προκειται να φτιαξει...τι να πω..

να σας ζησουν τα μπεμπακια σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζουμε στο Βελγιο. Ο μεγαλος μου γιος ειχε πλαγιοκεφαλια θεσης. Κοιμοταν συνεχεια ανασκελα και το κεφαλι του στο πισω μερος ηταν επιπεδο. Η τακτικη μας παιδιατρος ειπε οτι ετσι ειναι το σχημα του κεφαλιου. Ομως σε φωτογραφιες σαν νεογεννητο το κεφαλι του ηταν στρογκυλο. Ενας παιδιατρος στην Ελλαδα που ττον ειδε 4 μηνων ειπε οτι εχει "ηπειρωτικο κεφαλι". Πηγα σε 2 πανεπιστημιακα νοσοκομια στο Βελγιο και η απαντηση ηταν να του κανω ασκησεις και να προσπαθω να μην κοιμαται ανασκελα. Οταν ηταν 6 μηνων καταφερα και πειρα μια συνταγη για ορθωση και εβαλε ενα κρανος απο 7 μηνων μεχρι περιπου 11. Στην μετρηση του ειδικου βεβαια φανηκε οτι το κεφαλι δεν ηταν συμμετρικα πλακουτσο αλλα ειχε ενα βαθουλωμα απο την πλευρα που τον κραταγα αγκαλια,

Εμας στο προσωπο δεν ειχε φανει καμια αλλαγη αισθητικη. Τωρα στα 5μιση για μας που το ξερουμε βλεπουμε οτι το κεφαλι του δεν ειναι στρογκυλο οποως του μικρου αδελφου του αλλα δεν ειναι ακαλαισθητο. απλα εχει αλλο σχημα. Η οραση του εχει ολοκληρωθει οπως πρεπει κατα την οφθαλμιατρο. Μαθησιακα δεν ξερω ακομη αν εχει γιατι ειναι νηπιο. Μιλαει ομως 2 γλωσσες, εχει σταθερο χερι και του αρεσουν οι αριθμοι.

 

Δεν ξερω τι θα ειχε γινει αν δεν ειχαμε βαλει το κρανος. Δηλαδη αν θα ηταν οπως ειναι τωρα ή οχι. Παντως αν δινει την αισθηση οτι φευγει αυτακι ή ματακια θελει ψαξιμο. και οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα, Συμαντικο ειναι οτι γινει να γινει οσο μεγαλωνει το κεφαλακι με γρηγορους ρυθμους,

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

 

ΚΡΑΝΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ - ΠΛΑΓΙΟΚΕΦΑΛΙΑ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31250

Γέρνει το κεφάλι μόνο στα δεξιά...πρόβλημα?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38325

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ζουμε στο Βελγιο. Ο μεγαλος μου γιος ειχε πλαγιοκεφαλια θεσης. Κοιμοταν συνεχεια ανασκελα και το κεφαλι του στο πισω μερος ηταν επιπεδο. Η τακτικη μας παιδιατρος ειπε οτι ετσι ειναι το σχημα του κεφαλιου. Ομως σε φωτογραφιες σαν νεογεννητο το κεφαλι του ηταν στρογκυλο. Ενας παιδιατρος στην Ελλαδα που ττον ειδε 4 μηνων ειπε οτι εχει "ηπειρωτικο κεφαλι". Πηγα σε 2 πανεπιστημιακα νοσοκομια στο Βελγιο και η απαντηση ηταν να του κανω ασκησεις και να προσπαθω να μην κοιμαται ανασκελα. Οταν ηταν 6 μηνων καταφερα και πειρα μια συνταγη για ορθωση και εβαλε ενα κρανος απο 7 μηνων μεχρι περιπου 11. Στην μετρηση του ειδικου βεβαια φανηκε οτι το κεφαλι δεν ηταν συμμετρικα πλακουτσο αλλα ειχε ενα βαθουλωμα απο την πλευρα που τον κραταγα αγκαλια,

Εμας στο προσωπο δεν ειχε φανει καμια αλλαγη αισθητικη. Τωρα στα 5μιση για μας που το ξερουμε βλεπουμε οτι το κεφαλι του δεν ειναι στρογκυλο οποως του μικρου αδελφου του αλλα δεν ειναι ακαλαισθητο. απλα εχει αλλο σχημα. Η οραση του εχει ολοκληρωθει οπως πρεπει κατα την οφθαλμιατρο. Μαθησιακα δεν ξερω ακομη αν εχει γιατι ειναι νηπιο. Μιλαει ομως 2 γλωσσες, εχει σταθερο χερι και του αρεσουν οι αριθμοι.

 

Δεν ξερω τι θα ειχε γινει αν δεν ειχαμε βαλει το κρανος. Δηλαδη αν θα ηταν οπως ειναι τωρα ή οχι. Παντως αν δινει την αισθηση οτι φευγει αυτακι ή ματακια θελει ψαξιμο. και οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα, Συμαντικο ειναι οτι γινει να γινει οσο μεγαλωνει το κεφαλακι με γρηγορους ρυθμους,

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου..αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις απο τι ειδικοτητα πηρες τη γνωματευση για το κρανος και γενικοτερα τι διαδικασια ακολουθησατε για να το παραγγειλετε..υπαρχει καποιο αναλογο κεντρο που αναλαμβανει περιπτωσεις θεραπειας με κρανος στην ελλαδα;και ποσο κοστησε η ολη υποθεση;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου..αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις απο τι ειδικοτητα πηρες τη γνωματευση για το κρανος και γενικοτερα τι διαδικασια ακολουθησατε για να το παραγγειλετε..υπαρχει καποιο αναλογο κεντρο που αναλαμβανει περιπτωσεις θεραπειας με κρανος στην ελλαδα;και ποσο κοστησε η ολη υποθεση;

 

Την "συνταγη" μας την εγραψε φυσιατρος. δεν ξερω πως λεγεται η αντιστιοιχη ειδικοτητα στην ελλαδα. Το 2007 σιγουρα δεν υπηρχε κρανος στην Ελλαδα και ουτε και τωρα νομιζω. Εδω στο Βελγιο υπαρχει ενα κεντρο ορθωσης που ασχολειται με αυτο το θεμα, Εχονατς το παραπεμπτικο εκκλεισα ραντευου (περασε 1 μηνας) πηγαμε και μας πειραν τα μετρα και το καρονος ηρθε απο την αμερικη (αλλες 3 βδομαδες), Για τα μετρα τυλιγουν το κεφαλι του παιδιου με γαζες και φτιαχνουν ενα γυψινο ομοιωμα το οποιο στελνουν στην Αμερικη στο κεντο που κατασκευαζει το κρανος. Μετα πηγαιναμε καθε 3 βδομαδες για μετρηση του κεφαλιου και τροποποιηση του κρανους, Ο γιος μου το φορεσε 4 μηνες γιατι το κεφαλι του ειχε ηδη μεγαλωσει αρκετα και δεν μεγαλωνε πλεον με γρηγορους ρυθμους. Οταν σε δυο επισκεψεις οι μετρησεις ηταν σχεδον οι ιδιες μας ξαναεστειλαν στην φυσιατρο ή οποια ειπε οτι μπορουμε να βγαλουμε το κρανος. Το 2008 ειχε κοστησει 900? (εκτος απο τα ραντευου στον γιατρο που καλυπται η ασφαλεια). Νομιζω ομως οτι ηταν τοσο επειδη φορεσαμε μονο ενα κρανος (αν χρειαζοταν δευτερο γιατι μεγαλωνε πολυ το κεφαλι του θα ειχε και αλλο κοστος).

Ριξε μια ματια εδω http://www.starbandkids.com/

Και ναι οσοι τον εβλεπαν το σχολιαζαν αλλα ευτυχως δεν τα καταλαβαινα ολα. Οταν ομως πηγαιναμε στην ελληνικη εκκλησια, ή οταν κατεβηκαμε ενδιαμεσα στην ελλαδα και γενικα οταν ξεραμε οτι θα δουμε "γνωστους" δεν του το φοραγα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρη αν η πλαγιοκεφαλια θεσης διορθωνεται απο μονη της και κατα ποσο ποσοστο...αλλωστε ο γιος μου ειχε κρανιοσυνοστεωση-δολιχοκεφαλια(σκαφοκεφαλια) και χειρουργηθηκε 9 μηνων..

ομως πιστευω οτι μια επισκεψη σε εναν παιδονευροχειρουργο η και αναπτυξιολογο-παιδονευρολογο ισως σας καθαρισει λιγο το τοπιο....

οπως και ναχει ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας! Ειμαι νεο μελος αν και διαβαζα συχνα θεματα σας. Ειμαι νεα μαμα. Στις 8/2 γεννησα ενα αγορακι με καισαρικη λογω δυσαναλογιας κεφαλιου λεκανης ( ειχα μπει με προκληση αρχικα αλλα καταληξαμε στην καισαρικη). Απο την μερα που γεννησα μεχρι σημερα εχουμε αντιμετωπισει πολλα ΄΄ προβληματα΄΄ να το πω...εξαιτιας των οποιων κλαιω καθε μερα και δεν εχω σταματησει ακομα. Την δευτερη μερα της γεννησης ο μικρος παρουσιασε ικτερο και με συμβουλεψαν επειδη εχασε και 200 γρ να σταματησω τον αποκλειστικο θηλασμο που ειχα δηλωσει και να ξεκινησω συμπληρωμα...το εκανα και ετσι συμεχιζουμε!

Την 15η μερα οπου ηρθε ο παιδιατρος διαπιστωσε οτι η περιμετρος κεφ ηταν 38 εκ ενω οταν γεννηθηκε 35!!! πηγαμε για υπερηχο ελπιζωντας οτι ειχαν κιανει λαθος μετρηση οταν γεννηθηκε.ο υπερηχος εδειξε ηπια διαταση πλαγιων κοιλιων! κλαιω απο τοτε πιο πολυ απο πριν! εψαξα στο ιντερνετ αλλα αυτο ειναι κατι που παρουσιαζετε στην εγκυμοσυνη αλλα εμενα δεν ειχε παρουσιαστει. ολοι οι υπερηχοι ηταν καθαροι!δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε κ γιατι αυτο.τι εχει το μωρο μου?τι θα του συμβει? παιδονευρολογος απο πρωτη εκτιμηση λεει οτι νευρολογικα φαινεται ενταξει αλλα δεν μπορουμε να αγνοησουμε την διαταση.καναμε δευτερο υπερηχο πριν 3 μερες κ η διαταση ειναι ιδια΄- το κεφαλακι λιγο πιο μεγαλο.σας εχει συμβει κατι τετοιο?γνωριζετε κατι που μπορει να με βοηθησει?σας παρακαλω οποια ξερει κατι...παω να τρελαθω!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το μωράκι σου!Δεν είμαι γιατρός ούτε έχω παρόμοια εμπειρία καταλαβαίνω απλά την αγωνία σου...και θα σε συμβούλευα να πάτε το μικράκι σας στο Παίδων Αγ.Σοφίας όπου είναι πολύ εμπειροι νευροχειρούργοι ειδικά σε θέματα εγκεφάλου.Ο Σφακιανός απ τα λεγόμενα μιας φίλης που το παιδάκι της είχε κάποιο θέμα,είναι σπουδαίος γιατρός.Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου κρατα τη ψυχραιμια σου μεχρι να βγαλετε μια ακρη.

Ετσι και εμας μας τρελαναν στην εγκυμοσυνη και οταν γεννηθηκε το μωρο, μετρησεις γιατι το μωρο εχει μικρο κεφαλι, να αποκλεισουμε το ενα και το αλλο ενδεχομενο, εξετασεις, υπερηχους εγκεφαλου μας ελεγαν. Ωσπου μεγαλωσε λιγο το μωρο και μεχρι στιγμης ολα δειχνουν φυσιολογικα. Αν δε μεγαλωσει λιγο το μωρο να σταθεροποιησει την αναπτυξη του κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! Ειναι πολυ ασχημο να μην μπορω να χαρω ουτε μερα με την γεννηση του μωρου μου! Νιωθω τοσες τυψεις για τον θηλασμο νιωθω τοσες τυψεις μηπως δεν ειμαι καλη μαμα μηπως εγω φταιω για ολα. Εγω κανει ασχημες σκεψεις για να γλιτωσω απο τις τυψεις και απο την αλλη οταν κοιταω στα ματια τον μικρο μου δεν μπορω μακρια του! Τι δεν εγινε σωστα? γιατι να παιδευεται ετσι το μικρο μου? ο παιδονευρολογος που επισκεφτηκαμε ειναι στοπαιδων ειναι ο κος Σκιαδας.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ηδη εχετε επισκεφθει το παιδων ξαναπαντε μια βολτα κι απο τον 3ο οροφο στον κυριο σφακιανο..δειξτε του και τους υπερηχους..ειμαι σιγουρη οτι θα σαας βοηθησει!

κι ολα ευχομαι ναναι καλα!!!!

παντ ως ετσι για να σε ξεαγχωσω λιγο να σου πω οτι και τα δυο μου ααγορια ηταν κεφαλες..ειδικα ο μικρος εκτος του οτι εχει τη μεγαλυτερη περιμετρο απο ολα..απο οταν γεννηθηκε η περιμετρος ανεβαινε ραγδαια!!

αλλα δεν εχει τιποτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι εκινησαμε κ το ψαξαμε κ εμεις...ομως η διαταση ειναι αυτο που μας τρομοκρατει. Ειναι δυνατον να μην υπηρχε στην εγκυμισυνη κ να εμφανιστηκε μετα?οπως διαβαζω εμφανιζεται τοτε κ υποχωρει μεχρι την γεννα...αυτο με τρελαινει! Σας ευχαριστω που μου δινεται κουραγιο...να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Επέλεξα να γράψω στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω της πρόσφατης περιπέτειάς μας με το ζήτημα της πλαγιοκεφαλίας, από την οποία αποκομίσαμε πολύ χρήσιμες εμπειρίες, τις οποίες αξίζει – νομίζω – να μοιραστούμε με άλλους γονείς, ώστε να είμαστε όλοι υποψιασμένοι και ενημερωμένοι για την συγκεκριμένη «πάθηση» και να μην καταπίνουμε «αμάσητα» όσα μπορεί να μας πει ο οποιοσδήποτε επιτήδειος «επαγγελματίας υγείας».

 

Έχω ένα τρομερό αγοράκι, ηλικίας σήμερα 8 μηνών περίπου. Ο γιος μου ήταν ανέκαθεν λάτρης του ύπνου. Από 10 ημερών περίπου ξεκίνησε να κοιμάται 9 το βράδυ με 9 το πρωί, με ένα μόνο ξύπνημα για φαγητό μέσα στη νύχτα, ώσπου στην ηλικία των 2 μηνών περίπου, έκοψε και το ενδιάμεσο γεύμα, οπότε κάθε βράδυ κοιμόμαστε οικογενειακώς πολλές ώρες!!! Επιπλέον, από νεογέννητο μέχρι και σήμερα, λατρεύει να κοιμάται και μέσα στην ημέρα, συνήθως δε, ρίχνει 2-3 υπνάκους μέχρι να φτάσει η ώρα να κοιμηθεί για βράδυ. Που είναι το πρόβλημα θα μου πείτε…φυσικά κανένα πρόβλημα, εκτός από το ότι, λόγω του ότι η αγαπημένη του πλευρά για να βάζει το κεφάλι του ήταν πάντα η δεξιά, το πίσω δεξί μέρος του κρανίου του έχει εμφανώς «πατικωθεί». Σημειωτέον ότι τον μικρό τον βάζαμε πάντα να κοιμάται ανάσκελα στην κούνια του τη νύχτα, μέσα στην ημέρα δε, έτσι κι αλλιώς προτιμά το ρηλάξ του για τους ύπνους του, οπότε αναγκαστικά είναι ανάσκελα στους ύπνους αυτούς.

 

Όταν ήταν λοιπόν 3,5 μηνών περίπου, παρατηρήσαμε το εν λόγω «βαθούλωμα», «πατίκωμα», όπως θέλετε πείτε το. Δεν μας ανησύχησε ιδιαίτερα, διαβάσαμε κάποια πράγματα για την πλαγιοκεφαλία θέσεως και όλα συνέκλιναν στην περίπτωσή μας. Συγγενείς που το παρατήρησαν (σ.σ. παππουδογιαγιάδες) μας παρότρυναν να του βάζουμε μαξιλαράκια, κουβερτούλες κ.λπ. για να μένει το κεφάλι του στραμμένο από την μη επηρεαζόμενη πλευρά, αλλά δεν τους ακούσαμε, τηρήσαμε – όπως και εξακολουθούμε να τηρούμε – την γενική οδηγία «ασφαλής κούνια = άδεια κούνια». Στο μηνιαίο ραντεβού με τον παιδίατρό μας στην ηλικία των 4 μηνών, του θέσαμε το ζήτημα και ήταν καθησυχαστικός, δεν μας πρότεινε καν να προσπαθούμε να του αλλάζουμε θέση το κεφάλι, καθώς, όπως είπε, το παιδί είναι σίγουρα ότι θα γυρίζει από την πλευρά που τον βολεύει, κάτι που όντως κάνει. Κάναμε όμως έναν υπέρηχο εγκεφάλου, ο οποίος βγήκε απολύτως φυσιολογικός και δεδομένου ότι η περίμετρος κεφαλής του αναπτυσσόταν κανονικά, φύγαμε με οδηγία να μην ανυσυχούμε, ότι με τον καιρό θα φτιάξει, ειδικώς αφού το παιδί αρχίσει να κάθεται, να γυρίζει μπρούμυτα κ.λπ.

 

Στη συνέχεια το ψιλοξεχάσαμε, δεδομένου μάλιστα ότι αισθητικά δεν φαινόταν τίποτα ιδιαίτερο, ειδικά αν κοιτάξεις το παιδί από μπροστά ή πίσω δεν καταλαβαίνεις τίποτα, πρέπει να το κοιτάξεις από πάνω για να παρατηρήσεις κάτι. Εν τω μεταξύ ο μικρός άρχισε να κάθεται, να στριφογυρίζει, να παίζει μπρούμυτα, γύρω στο Πάσχα μάλιστα άρχισε να γυρίζει μπρούμυτα στον ύπνο του και από τότε κοιμάται μόνο έτσι. Όλα τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα να παρουσιαστεί κάποια βελτίωση στο κεφάλι του, τουλάχιστον αυτό βλέπουμε εμείς. Μέχρι που παραμονές της βάφτισής του και ενώ είχαμε κάνει το μηνιαίο προγραμματισμένο ραντεβού μας με τον παιδίατρο, ο γιατρός πήρε τον άντρα μου τηλέφωνο και του είπε ότι θα ήταν καλό να συμβουλευτούμε έναν πιο εξειδικευμένο γιατρό για το κρανίο του μικρού καθώς δεν υπήρχε αισθητή βελτίωση, τουλάχιστον όχι αυτή που ανέμενε ο ίδιος.

 

Μας παρέπεμψε σε έναν πλαστικό - κρανιοπροσωπικό χειρουργό, ο οποίος αμέσως μόλις είδε το παιδί μας καθησύχασε και μας είπε ότι δεν υφίσταται λόγος επέμβασης. Είπε συγκεκριμένα ότι είτε πρόκειται για πλαγιοκεφαλία θέσεως, οπότε δεν τίθεται ζήτημα ανάπτυξης του εγκεφάλου του και δεν πειράζουμε τίποτα, είτε πρόκειται μεν για κρανοσυνοστέωση, με πρόωρο κλείσιμο όμως μιας μόνο ραφής, εν προκειμένω της οβελιαίας (πίσω ραφής), οπότε και πάλι – κατά την γνώμη του - δεν αγγίζουμε με επέμβαση το κεφάλι, καθώς εάν έχει κλείσει μόνο μια ραφή ο εγκέφαλος αναπτύσσεται κανονικά και το ζήτημα παραμένει μόνο αισθητικό, κάτι που δεν ίσχυε στην δική μας περίπτωση, καθώς όπως είπα, αισθητικά δεν φαινόταν κάτι ιδιαίτερα άσχημο. Σε ερώτησή μου πώς μπορούμε να διαπιστώσουμε για το εάν επρόκειτο όντως για πλαγιοκεφαλία θέσεως ή κρανιοσυνοστέωση της οβελιαίας ραφής, η απάντηση ήταν ότι αυτό είναι δυνατόν μόνο μέσω αξονικής, την οποία αντιπρότεινε καθώς είπε ότι δεν είναι σκόπιμο να υποβάλουμε σε τόσο ισχυρή ακτινοβολία, αλλά και νάρκωση ένα μωρό, για να ικανοποιήσουμε την περιέργειά μας, από την στιγμή που είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση, δεν υπήρχε κίνδυνος για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του.

 

Παρά την καθησυχαστική στάση του συγκεκριμένου χειρουργού και παρά το γεγονός ότι θεωρήσαμε ιδιαίτερα θετικό το γεγονός ότι ένας ιδιώτης χειρουργός δεν μας έχωσε κατευθείαν στο χειρουργείο, θελήσαμε να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη φυσικά. Απευθυνθήκαμε λοιπόν σε μια "εξειδικευμένη" μονάδα για κρανιοπροσωπικές παθήσεις, η οποία βρίσκεται μέσα σε μεγάλο αθηναϊκό ιδιωτικό μαιευτήριο……..νομίζω ότι οι περισσότεροι που έχουν ασχοληθεί με το θέμα πλαγιοκεφαλία - κρανιοσυνοστέωση καταλαβαίνουν ποια μονάδα εννοώ. Ευτυχώς στη ζωή μου μέχρι τώρα δεν είχα πολλά πάρε - δώσε με γιατρούς και πάλι όμως ποτέ δεν είχα νιώσει να με αντιμετωπίζουν ως εμπόρευμα, μέχρι που συνάντησα τους συγκεκριμένους. Από τα πρώτα λεπτά που μπήκαμε στο γραφείο, ακούσαμε την λέξη χειρουργείο. Άρχισαν να μας εμφανίζουν στον υπολογιστή φωτογραφίες και εικόνες από αξονικές παιδιών, των οποίων μας έλεγαν μάλιστα και τα ονόματά τους σπάζοντας κάθε έννοια ιατρικού απορρήτου, μας είπαν απευθείας ότι το παιδί χρειάζεται να το δει οφθαλμίατρος και φυσικοθεραπευτής («Η κοπέλα έξω σας γράφει ήδη τα ονόματά τους!!!!»), είπαν ότι είναι απαραίτητη η αξονική («Μην ανησυχείτε, έχουμε πρωτόκολλο για πολύ χαμηλή ακτινοβολία, κοιτάξτε εδώ την ακτινοβολία του τάδε που έκανε αξονική στο τάδε νοσοκομείο, ήταν πολύ υψηλότερη από την δική μας!!!!») και κυρίως μας είπαν ότι υπάρχουν μελέτες (των ιδίων φυσικά!) που δείχνουν ότι παιδιά με πλαγιοκεφαλία θέσεως (προσοχή : όχι με κρανιοσυνοστέωση!!!) που δεν χειρουργήθηκαν, εμφάνισαν κατά υψηλότερο ποσοστό μαθησιακές δυσκολίες (!!!!) στην προσχολική ηλικία σε σχέση με αυτά που χειρουργήθηκαν.

 

Εάν δεν ήμουν τόσο εκνευρισμένη θα έβαζα τα γέλια. Ακολούθησε ο ακόλουθος διάλογος περίπου :

 

  • «Δηλαδή γιατρέ ο μόνος κίνδυνος είναι οι πιθανές μαθησιακές δυσκολίες στο μέλλον?»
  • «Ναι, αλλά μην τις υποτιμάτε….»
  • «Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για την ζωή ή την διανοητική κατάσταση του παιδιού?»
  • «Κανένας κίνδυνος για την ζωή, κατά τα άλλα η διανοητική αναπηρία συναντάται στο ίδιο ποσοστό με τον γενικό πληθυσμό, δεν υπάρχει συσχέτιση»
  • «Αυτά ισχύουν είτε πρόκειται για πλαγιοκεφαλία θέσεως είτε για κρανιοσυνοστέωση?»
  • «Δεν έχει σημασία τι από τα δύο είναι, εμείς προτείνουμε επέμβαση για να δώσουμε χώρο στον εγκέφαλο»
  • «Μπορείτε να διαπιστώσετε τι από τα δύο έχει το παιδί?»
  • «Όχι βέβαια…μα πώς να το δώ έτσι? Χρειάζεται απαραιτήτως αξονική για να διαπιστωθεί τι έχει».

Το τρομερό επίσης ήταν ότι στην συνάντηση ήταν παρόντες δύο γιατροί, δηλαδή ένας πλαστικός και ένας νευροχειρουργός, ο ένας δε, από τους δύο, όταν δεν άκουγε ο άλλος μου είπε να μην ανησυχώ για την έπεμβαση, γιατί δεν θα ήταν δύσκολη λόγω του ότι η περίπτωση του μικρού ήταν μια ήπια πλαγιοκεφαλία και δέκα λεπτά αργότερα ο άλλος γιατρός, όταν είδε ότι δεν τσιμπήσαμε με τον τρομερό κίνδυνο των μαθησιακών δυσκολιών!!!! (εκεί ήταν που του είπα περίπου : «Ο αδερφός μου έχει δυσλεξία και μια χαρά τα έχει καταφέρει στη ζωή του»), μας χαρακτήρισε την περίπτωση του μικρού «σοβαρή μορφή πλαγιοκεφαλίας»!!!!

 

Επειδή ήδη έχω μακρηγορήσει, το ρεζουμέ είναι ότι φύγαμε από το ραντεβού έχοντας διαμορφώσει την εντύπωση ότι, παρόλο που δεν μας το είπαν, έκριναν ότι ο μικρός είχε πλαγιοκεφαλία θέσεως, εξ’ου και προσπαθούσαν να μας πείσουν για την επέμβαση επικαλούμενοι κίνδυνο μαθησιακών δυσκολιών, από την άλλη άφηναν ανοιχτό και το ενδεχόμενο κρανιοσυνοστέωσης για να μας φοβίσουν περισσότερο και να μας κάνουν να δεχτούμε και την αξονική.

 

Μετά το παραπάνω ραντεβού, μίλησα με έναν οικογενειακό φίλο νευροχειρουργό, ο οποίος δεν ειδικεύεται μεν στα συγκεκριμένα περιστατικά, αυτό που μου είπε όμως κατηγορηματικά ότι την πλαγιοκεφαλία θέσεως δεν την αγγίζουμε με χειρουργείο εκτός εάν δημιουργεί ακραίο αισθητικό πρόβλημα και τούτο όχι για λόγους υγείας και ανάπτυξης του εγκεφάλου, αλλά μόνο για να μην έχει μελλοντικά το παιδί ψυχολογικά και κοινωνικά προβλήματα. Διάβασα επίσης πολλά πράγματα μόνη μου και διαπίστωσα ότι υπάρχει πλήθος άρθρων και πηγών στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ σχετικά με το ότι η πλαγιοκεφαλία θέσεως πολύ συχνά συγχέεται με την κρανιοσυνοστέωση της οβελιαίας (πίσω) ραφής, η οποία σημειωτέον είναι πολύ σπάνια, αλλά παρ’ όλα αυτά υπάρχει η δυνατότητα να γίνει διαχωρισμός τους με κλινική εξέταση χωρίς αξονική, χωρίς καν να απαιτείται υπέρηχος ή ακτινογραφία!!! Είδα φωτογραφίες και διαγράμματα και των 2 περιπτώσεων, οι διαφορές είναι σαφείς ακόμα και για μένα που δεν είμαι γιατρός απλά μου κόβει να το ψάξω παραπάνω, είδα και άπειρες αναφορές ότι η πλαγιοκεφαλία θέσεως δεν συνδέεται με το οποιοδήποτε αναπτυξιακό πρόβλημα.

 

Με αυτά και με αυτά, παρόλο που είχα σχεδόν πειστεί ότι ο γιος μου έχει μια κλασική πλαγιοκεφαλία θέσεως, ακολούθησα την σύσταση ενός γιατρού και οικογενειακού φίλου, αλλά και τις συστάσεις πολλών μελών του φόρουμ που έχουν γράψει κατά καιρούς στα αντίστοιχα θέματα και επισκέφτηκα το παιδίατρο – παιδονευρολόγο κ. Γιουρούκο. Ο συγκεκριμένος γιατρός, με απόλυτη υπευθυνότητα, σοβαρότητα και επαγγελματισμό και μετά από μια ενδελεχή και γλυκιά εξέταση του γιου μας, μας επιβεβαίωσε όλα τα ανωτέρω : το παιδί έχει αναμφισβήτητα πλαγιοκεφαλία θέσεως (το διαπίστωσε παρατηρώντας την θέση των αυτιών του και αφουγκραζόμενος το κεφάλι του καθώς χτυπούσε ελαφρώς με τα δάχτυλά του το κρανίο του μικρού), δεν υπάρχει περίπτωση κρανιοσυνοστέωσης, όλες οι ραφές είναι ανοιχτές, ο εγκέφαλος αναπτύσσεται φυσιολογικότατα και το παιδί είναι νευρολογικά άριστο. Μας συνέστησε υπομονή για να βελτιωθεί η εικόνα του κρανίου, μας είπε χαρακτηριστικά ότι θα βλέπουμε μεν συνεχώς καλυτέρευση τώρα που ο μικρός δεν κοιμάται πια τόσο πολύ ανάσκελα και δεν περνά την μέρα του ξαπλωμένος, μπορεί όμως να πάρει μέχρι και 2 χρόνια και ότι ακόμα και τότε μπορεί το κρανίο να μην είναι και απολύτως συμμετρικό, όπως δεν είναι άλλωστε και στους περισσότερους ανθρώπους. «Προς Θεού μην ανοίξετε χωρίς λόγο το κεφάλι του παιδιού!» ήταν τα λόγια του.

 

Αυτό που κράτησα περισσότερο από τη συνάντησή μας ήταν ότι, όπως μας είπε, τα τελευταία χρόνια, δεδομένης της αύξησης των περιστατικών πλαγιοκεφαλίας θέσεως λόγω της οδηγίας για την ύπτια θέση ύπνου των μωρών, έχει αυξηθεί δυστυχώς και ο αριθμός περιστατικών που χειρουργούνται καθώς, όπως είπε, οι περισσότεροι χειρουργοί (ιδιώτες, αλλά και χειρουργοί των δημόσιων νοσοκομείων) συστήνουν επέμβαση, χωρίς, κατά την γνώμη του, να υφίσταται λόγος. Χωρίς να μας αναφέρει λεπτομέρειες, μας μίλησε για ένα παιδάκι το οποίο εισήχθη για επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο πριν μερικούς μήνες με πλαγιοκεφαλία θέσεως, χωρίς να υπάρχει λόγος, και δυστυχώς το μικρούλι δεν ξύπνησε από τη νάρκωση!!!

 

Το ξεχείλωσα το ζήτημα….αυτό που θέλω να αφήσω ως συμπέρασμα είναι ότι κάθε τι που έχει να κάνει με την υγεία των παιδιών μας θέλει ψάξιμο, ψάξιμο, ψάξιμο!!!! Ειδικά για όσους διαβάζουν το συγκεκριμένο θέμα και τους απασχολεί το ζήτημα της πλαγιοκεφαλίας θέσεως, θα ήθελα να πω κυρίως ότι υπάρχει τρόπος να διακριθεί από την κρανιοσυνοστέωση χωρίς αξονική και το λέω γιατί ένιωσα το δίλλημα του να υποβάλω το παιδί μου στην διαδικασία αυτή νομίζοντας ότι είναι ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτώ και τώρα θυμώνω με όσους προσπάθησαν να με βάλουν στην θέση αυτή!!!

 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ….

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Deena..όσο αφορά την υγεία των μωρό μας θέλει ψάξιμο....

Εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε με μικρή πρόσθια πηγή, δηλαδή ήταν λίγο ανοιχτή. Όταν ήρθε η γιατρός στο σπίτι 13 ημερών μας το είπε αλλά εμείς μάλλον δεν το καταλάβαμε ..η μάλλον δεν καταλάβαμε τι σημαίνει αυτό. Βασικά είχαμε πρόβλημα με το βάρος μας και τον αποκλειστικό θηλασμό και είχαμε δώσει βάρος εκεί. Όταν λοιπόν πήγαμε 2 μηνών μας το ξαναλέει η γιατρός ....ο μικρός μου είχε κρανιοσυνωστέωση και μάλιστα ήταν λίγο εμφανές αφού του άρεσε να κοιμάται από την μια μεριά .... αρχίσαμε λοιπόν να το ψάχνουμε. Μίλησα στο τηλέφωνο με έναν παιδονευρολόγο του Παίδων που είχα την τύχη να είναι πρώτος ξάδερφος της κολητής μου (γιατί μένουμε Κρήτη) και εκείνος με καθησύχασε αφού όπως είπε το κρανίο του παιδιού αναπτύσσεται σωστά αλλά με έστειλε και στην Βοργιά στο Ηράκλειο να δει και εκείνη το παιδί και αν χρειαζόταν να πάμε Παίδων να μας δει. Εκείνη ευτυχώς , μας καθησύχασε και μας πρότεινε μόνο να αλλάζουμε συχνές θέσεις το παιδί , όπως και να το βάζουμε να κάθεται και μπορεί όντως η πρόσθια πηγή να κλείσει πολύ πιο γρήγορα από το κανονικό αλλά εφόσον οι ραφές είναι ανοιχτές ο εγκέφαλος αναπτύσσεται κανονικότατα. Μας ξαναείδε 5 μίση μηνών άλλη μια φορά και όλα καλά. Όταν έγινε 9-10 μηνών η πηγή έκλεισε τελείως αλλά ο μικρός μου δόξα τον Θεό είναι μια χαρά και νευρολογικά και αισθητικά .....

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Θα συμφωνήσω με την Deena..όσο αφορά την υγεία των μωρό μας θέλει ψάξιμο....

Εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε με μικρή πρόσθια πηγή, δηλαδή ήταν λίγο ανοιχτή. Όταν ήρθε η γιατρός στο σπίτι 13 ημερών μας το είπε αλλά εμείς μάλλον δεν το καταλάβαμε ..η μάλλον δεν καταλάβαμε τι σημαίνει αυτό. Βασικά είχαμε πρόβλημα με το βάρος μας και τον αποκλειστικό θηλασμό και είχαμε δώσει βάρος εκεί. Όταν λοιπόν πήγαμε 2 μηνών μας το ξαναλέει η γιατρός ....ο μικρός μου είχε κρανιοσυνωστέωση και μάλιστα ήταν λίγο εμφανές αφού του άρεσε να κοιμάται από την μια μεριά .... αρχίσαμε λοιπόν να το ψάχνουμε. Μίλησα στο τηλέφωνο με έναν παιδονευρολόγο του Παίδων που είχα την τύχη να είναι πρώτος ξάδερφος της κολητής μου (γιατί μένουμε Κρήτη) και εκείνος με καθησύχασε αφού όπως είπε το κρανίο του παιδιού αναπτύσσεται σωστά αλλά με έστειλε και στην Βοργιά στο Ηράκλειο να δει και εκείνη το παιδί και αν χρειαζόταν να πάμε Παίδων να μας δει. Εκείνη ευτυχώς , μας καθησύχασε και μας πρότεινε μόνο να αλλάζουμε συχνές θέσεις το παιδί , όπως και να το βάζουμε να κάθεται και μπορεί όντως η πρόσθια πηγή να κλείσει πολύ πιο γρήγορα από το κανονικό αλλά εφόσον οι ραφές είναι ανοιχτές ο εγκέφαλος αναπτύσσεται κανονικότατα. Μας ξαναείδε 5 μίση μηνών άλλη μια φορά και όλα καλά. Όταν έγινε 9-10 μηνών η πηγή έκλεισε τελείως αλλά ο μικρός μου δόξα τον Θεό είναι μια χαρά και νευρολογικά και αισθητικά .....

Καλησπερα κ απο εμενα ειμαι καινουργια εδω..σε παρακαλω πες μου διοτι κ εμεις κλεισαμε ραντεβου στην Βοργια στο Ηρακλειο πως σας φανηκε?? εχει καποια εξιδικευση στην πλαγιοκεφαλια? Ωστοσο εχω αγχωθει γιατι απευχομαι να ειναι κρανιοσυνοστενωση διοτι θελει 9 στις 10 περιπτωσεις θελει χειρουργειο.Εμας βεβαια 2 παιδιατροι εδω ηταν καθετοι οτι ειναι πλαγιοκεφαλια ΘΕΣΗΣ αλλα θελω να ειμαι 200 τις εκατο σιγουρη....:(

Link to comment
Share on other sites

..Kαλησπερα κ απο εμενα οπως ειπα και παραπανω εμας εχει πλαγιοκεφαλια θεσης η οποια εχει διαγνωστει απο 2 παιδιατρους χωρις αξονικη κλπ απλα με την ψιλαφιση και θα παω και σε εναν παιδονευρολογο για σιγουρια..Ο αντρας μου επιμενει να ανεβω Αθηνα ειμαι απο Κρητη να παω στο Παιδων αλλα εχω αγχωθει διοτι απο οτι καταλαβαινω απο τις μαρτυριες αρκετων εδω παιζει να μας πουν χειρουργειο ανευ λογου..οχι πως θα το εκανα βεβαια ..για να εβαζα το παιδι μου σε αυτη τη διαδικασια θα πηγαινα σε 30 γιατρους πρωτα..Το παιδι μου ειναι 3.5 μηνων αγορι ηταν και προωρος που παιζει εναν ρολο η πρωοροτητα σε αυτην την ιστορια , η πλαγιοκεφαλια ειναι εμφανεστατη και εχει μετατοπιστει και λιγο το αυτι προς τα εμπρος και το μετωπο ελαχιστα ,χαρακτηρηστικα που ειναι της πλαγιοκεφαλιας Θεσεως αν ηταν κρανιοσυνοστενωση θα πηγαινε το αυτι πισω απο οτι μου ειπαν και διαβασα και στο νετ..Αυτο που με αγχωσε ειναι οτι ακομα και στα Αμερικανικα site που διαβασα αλλα κ εδω λεει οτι ΔΕΝ επανερχεται 100% το σχημα του κεφαλιου ..και λεω οκ και ποιος εχει ολοστρογγυλο κεφαλι? απλα τουλαχιστον να μην ειναι εμφανες με τη πρωτη ματια..τωρα ενω το παιδακι μου εχει στρωσει υπνο κ επιτελους κοιμομαστε και δεν εχει μαθει στα χερια ξυπναω τη νυχτα κ τον γυριζω απο το αλλο πλαι σαν μπριζολα και ολη μερα τον εχω στα χερια για να μην τον βαζω στη διαδικασια να ξαπλωνει και να το πατικωνει κ αλλο διοτι μονο οταν κοιμαται τον ελεγχω ,ξυπνιος δεν καθετε για κανενα λογο απο το αλλο πλαι και ουτε και μπρουμητα καθετε γκρινιαζει απιστευτα..αυτα απο εμενα αν εχει καποιος κατι να μου πει να με καθυσηχασει καλοδεχουμενος....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ειναι ο μικρός;

Μπορεί να επανέλθει αλλά μπορεί και όχι πλήρως (εξαρτάται από την ηλικία του και από τι κάνει όλη μέρα, πως κάθεται , παίζει κλπ

 

Υπάρχουν και ένα ειδικό κράνος που μπορεί να φορέσει που το φτιάχνουν σχεδόν τέλεια αλλά ειναι πανάκριβα... Ρωτά και τον γιατρό σου να θες

Το θέμα δηλαδή ειναι ότι ότι και να σου πούμε εμείς η ο γιατρός κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, για αυτό πολλές μανούλες βάζουν κράνος για να μην το μετανιώνουν μετά :-(

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις!! Το έχω σε πολλά ελληνικά σάιτ που το αναφέρουν σαν θεραπεία! Καλα τι το λένε αν δεν μπορείς να το βρεις Ελλάδα... Πολύ κρίμα εχει σωθεί κόσμος με αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μιλάει για κράνος σαν θεραπεία http://www.happyparenting.gr/mvro/Κατηγορίες/ygeia-mvro/1914-Πλαγιοκεφαλία.html

 

Και εδώ

http://www.paidiatros.com/neogennito-vrefos/ygeia/plagiocephaly

Και γενικώς εχει πολύ υλικό!! Γιατί η Ελλάδα τόσο πίσω στα κράνη.. Εδώ χαμός γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...