Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

Είσαι σίγουρη?Ειλικρινά ρωτάω.Η μητέρα μου έκανε ομοιοπαθητική πριν πολλά χρόνια για το αυχενικό και της είχαν δώσει αντισυλληπτικά, πέρα από τις γνωστές οδηγίες (όχι καφέ, μέντα κτλ). Από ότι διαβάζω όμως εδώ, πλέον δεν ισχύουν αυτά.Κάνω λάθος?

 

 

 

Αυτό;)

 

:roll: Τα αντισυλληπτικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ομοιοπαθητικά! Ο γιατρός της μαμάς σου έκρινε ότι χρειαζόταν να πάρει και φάρμακα της κλασικής ιατρικής. Είναι αυτό που λέμε ότι δεν την απορρίπτουν, και ως γιατροί όταν χρειαστεί δίνουν φάρμακα ή παραπέμπτουν σε ειδικό γιατρό.

Αν η κρίση του ήταν σωστή ή λάνθασμένη ούτε ξέρω, ούτε μπορούμε να μάθουμε και ούτε με νοιάζει, γιατί δεν θα κρίνω έναν κλάδο από την πρακτική ενός γιατρού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το 99% των γυναικολόγων της Ελλάδας ισχυρίζεται ότι το vbac είναι επικίνδυνο για όλες τις γυναίκες, τότε να τους πιστέψουμε, τι λες; Όπως μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στη θέση της Αμερικανικής Ακαδημίας Γυναικολόγων που λέει ότι το vbac είναι ασφαλές για τις περισσότερες γυναίκες και τη θέση του κάθε γιατρού που κάνει καισαρική γιατί το βράδυ έχει champions league.

 

Με ολο το θαρρος,μπορω να γραψω κατι οφ τοπικ με αφορμη αυτο??

Ωραια (παιρνω απο μονη μου την αδεια!).Οι ελληνες ,ενω εχουμε πολλα καλα, ειμαστε ανασφαλεις.Θελουμε την σιγουρια.Αυτο φαινεται πχ στις κυβερνησεις,που κανενας δεν τολαμει κατι ριζοσπαστικο,στις επιχειρησεις και την τεχνολογια που δεν υπαρχει καμια καινοτομια ή που σε κανενα νεο μυαλο δεν δινεται καμια ευκαιρια γιατι δεν το εμπιστευομαστε.Ενας απο τους λογους που σημβαινει αυτο,ειναι οτι ειμαστε απροστατευτοι διοτι δεν υπαρχει καποιο ξεκαθαρο νομοθετικο πλαισιο για τιποτα.Στα πλαισια αυτης της νοοτροπιας λειτουργουν και οι ελληνες γιατροι...Θεωρω αδικο να τους κατηγορουμε οτι λειτουργουν με βαση την ευκολια τους,γιατι πιστεψε με την ευκολια του θελει και ο γιατρος στην Αμερικη,στην Σουηδια κλπ,μην σου πω οτι εκει ειναι χειροτερα γιατι τον γυναικολογο ζητημα εαν θα τον δεις 4 φορες μεχρι να γεννησεις.Πως γινεται ο ελληνας γιατρος στο εξωτερικο(που υπαρχουν πολλοι και ειναι και απο τους κορυφαιους)να κανει vbac και εδω οχι?Ετσι οπως γινεται ο ελληνας μαθητης να μαθαινει να παπαγαλιζει ,ενω ο σουηδος να κρινει.Κι εγω εαν ημουν στην θεση του γυναικολογου στην Ελλαδα,θα προτιμουσα να εχω το κεφαλι μου ησυχο,παρα να τρεχω και να μην φτανω...

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κ εγω κατι?Απο την εποχη του Ιπποκρατη δεν εφαρμοζεται η ομοιοπαθητικη???

Δηλ η κλασσικη ιατρικη ξεκινησε απο την ομοιοπαθητικη σωστα?κ ευτυχως εξελιχθηκε κ μας βοηθαει εκει που δεν μπορει ακομα η ομοιοπαθητικη?

Λοιπον επειδη κ εγω ημουν δυσπιστη καλο ειναι οσες κ οσοι δεν την εχουν δοκιμασει να μην κρινουν γιατι πολυ απλα δεν ξερουν τι αποτελεσματα εχει.Ειναι ανουσιο να καθεται καποιος κ να δικαιολογει για πιο λογο κρινει εκεινος τι ειναι πιο το σωστο για το παιδι του αλλα κ για τον ιδιο.Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι τα ομοιοπαθητικα χαπια δεν γραφουν παρενεργειες γιατι πολυ απλα δεν ΕΧΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εαν ημουν στην θεση του γυναικολογου στην Ελλαδα,θα προτιμουσα να εχω το κεφαλι μου ησυχο,παρα να τρεχω και να μην φτανω...

 

Οι Έλληνες γιατροί του εσωτερικού δεν το κάνουν επειδή δεν έχουν εκπαιδευτεί, δεν το γνωρίζουν, και όχι για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Άλλο όμως να μην κάνει κάποιος vbac επειδή δεν ξέρει πώς γίνεται και άλλο να διαλαλεί ότι είναι επικίνδυνο για να μην χάσει την πελάτισσα που έχει κάνει μια καισαρική και είναι έγκυος στο δεύτερο. Πρόκειται για ανακρίβεια. Το θέμα το έχει συζητηθεί σε άλλο τοπικ, και η ΜΑΡΙΑΛ 2 μπορεί να στα εξηγήσει καλύτερα :wink:

Link to comment
Share on other sites

:roll: Τα αντισυλληπτικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ομοιοπαθητικά! Ο γιατρός της μαμάς σου έκρινε ότι χρειαζόταν να πάρει και φάρμακα της κλασικής ιατρικής. Είναι αυτό που λέμε ότι δεν την απορρίπτουν, και ως γιατροί όταν χρειαστεί δίνουν φάρμακα ή παραπέμπτουν σε ειδικό γιατρό.

Αν η κρίση του ήταν σωστή ή λάνθασμένη ούτε ξέρω, ούτε μπορούμε να μάθουμε και ούτε με νοιάζει, γιατί δεν θα κρίνω έναν κλάδο από την πρακτική ενός γιατρού

 

Το ξέρω ότι δεν είναι ομοιοπαθητικά.

 

Η μητέρα μου έμεινε ευχαριστημένη και είδε πολύ καλό αποτέλεσμα με τη θεραπεία.

 

Δεν είπα εγώ ότι δεν ήταν καλός ο γιατρός.

Άλλη ήταν η απορία μου...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρω αδικο να τους κατηγορουμε οτι λειτουργουν με βαση την ευκολια τους,γιατι πιστεψε με την ευκολια του θελει και ο γιατρος στην Αμερικη,στην Σουηδια κλπ,

τα πράγματα έξω είναι διαφορετικά τη νοσηλεία (και τις γέννες) τις αναλαμβάνουν τα νοσοκομεία, ενώ εδώ ο κάθε γιατρός αναλαμβάνει τις πελάτισσες του

αν κάτι πάει στραβά στη γερμανία για παράδειγμα μυνήεις το νοσοκομείο, ο γιατρός δεν έχει καμιά ευθύνη

ενώ αν κάτι πάει στραβά εδώ, η ευθύνη είναι αποκλειστικά του γιατρού

 

επείσης η εκπαίδευση για το θέμα του φυσιολογικού μετά από καισαρική δεν παρέχεται στα ελληνικά πανεπιστήμια (αν και αναφέρεται ως δυνατότητα) ενώ έξω θεωρείται υπό προηποθέσεις ρουτίνα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι τα ομοιοπαθητικα χαπια δεν γραφουν παρενεργειες γιατι πολυ απλα δεν ΕΧΟΥΝ.

ενοείται ρε παιδιά ότι δεν έχουν παρενέργειες, αφού είναι σκέτο νερό ....

δεν έχουν καμιά απολύτως δράση - ενέργεια (ούτε οφέλιμη, ούτε επιζήμια)......

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by Maggie viewpost.gif

Το 99% των γυναικολόγων της Ελλάδας ισχυρίζεται ότι το vbac είναι επικίνδυνο για όλες τις γυναίκες, τότε να τους πιστέψουμε, τι λες;

αυτό ήταν ύπουλο χτύπημα :rolleyes:

 

:lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αφετηρία του σκεπτικισμού μου ήταν και το γεγονός ότι το δικό μας φάρμακο ήταν μια ουσία εξαιρετικά επικίνδυνη. Άραγε εσύ αν το πρώτο φάρμακο που σας έδινε ο γιατρός σας ήταν το tuberculinum, δεν είχατε δοκιμάσει ποτέ κανενα ομοιοπαθητικό και διάβαζες τι περιέχει, θα το έδινες στο παιδί σου, χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι ακριβώς παίζει με τις αραιώσεις;

Που να ξερες τι εδωσα εγω στο δικο μου μωρο......κατι που προερχεται απο γονορροια, το μαθα μετα, αλλα δεν θα αλλαζα γνωμη αν το ηξερα...τοσες αηδιες αντιβιωσεις του δινω καθημερινα με βαρια καρδια...........στα ομοιοπαθητικα θα κολλησω?

(ψαχνω να βρω το θεμα τι επαθε το παιδι σου φιλεναδα)

 

 

 

Ουφφφφ..........με στεναχωρησατε παλι με τις αντιβιωσεις, διαβασα το ποστ της Βαλερι κι αρχισα παλι να σκεφτομαι να κοψω την αντιβιωση........μας χαλαει και την ομοιοπαθητικη θεραπεια.

 

Εμεις περασαμε μια ιωσουλα οικογενειακως μετα απο παρτυ στον παιδοτοπο που πηγαμε (δευτερη και μαλλον τελευταια φορα στα χρονικα) ολοι αρρωστησαν εκεινη τη μερα.......ευτυχως ηταν πολυ ελαφρια, λιγο συναχι, λιγο πονολαιμο ο μεγαλος την περασε σε 2 μερες στο ποδι, αλλα κολλησε και το μαναρακι μου και την περασε κι αυτος πολυ ελαφρα αλλα του μεινε ενας βηχας......ειναι μεν αραιος αλλα αρκετα παραγωγικος, ακους βρασιμο. Η παιδιατρος ειπε να μη της τον παω αν δε χειροτερεψει αλλα με εχει σκασει η μανα μου τοσες μερες, εβγαλε μονη της διαγνωση εκ τηλεορασης για βροχιολιτιδα!

 

Πηρα και τον ομοιοπαθητικο την προηγουμενη βδομαδα κι ειπε κι αυτος να τον ξαναπαρω αν χειροτερεψει......αλλα τι να μου κανει κι αυτος αφου η κωλοαντιβιωση απενεργοποιει το ομοιοπαθητικο που παιρνουμε ουτως αλλως καθε βδομαδα? Πλεον παιρνουμε και ισχυροτερη αντιβιωση αφου ανεβηκαμε σε κιλα (αυτος δλδ, εγω ερεψα :lol: ) Noμιζω ομως οτι ο βηχας εχει πολυ μειωθει ζητημα αν εβηξε δυο φορες σημερα....

 

Παντως εχω παρατηρησει οτι η ομοιοπαθητικη δρα εξαιρετικα σε θεματα οφθαλμων..... με βοηθησε την πρωτη φορα με το αποξηραμενο χαλαζιο. Μετα χαλασα την θεραπεια γιατι επαθα σοβαρο εκζεμα στα χερια με πληγες που ανοιξαν και πονουσα παρα πολυ οποτε αρχισα παλι τις αλοιφες, μετα επαθα μολυνση στα ματια απο φακους που επρεπε να ειχα αντικαταστησει εδω και καιρο. Δεν τολμησα να κανω ομοιοπαθητικη, πηρα αντιβιωση και βρε παιδια δεν ελεγε να περασει η μολυνση........καθε μερα ξυπνουσα με πολλη τσιμπλα στο ματι. Ξαναρχισα μετα απο πολλη σκεψη το ομοιοπαθητικο και μου περασαν οι τσιμπλες σε 1-2 μερες..........τι να πω κι εγω επιφυλακτικη ειμαι γιατι εχω τραβηξει πολλα με εκζεματα και ματια και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μπορει να θεραπευθουν χωρις φαρμακα, αλλα εξεπλαγην αλλη μια φορα........! Οποτε αρχισα παλι να προβληματιζομαι στο θεμα της αντιβιωσης του μωρου, καποια στιγμη θα πρεπει να το συζητησω με το γιατρο μηπως δοκιμασουμε να τη σταματησουμε.

 

 

Αυτα τα δικα μας νεα, οποιος θελει να τσακωθει να παει αλλου, κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να κανει ομοιοπαθητικη με το ζορι. Οποιος θελει δοκιμαζει και βλεπει....τοσα λεφτα δινουμε σε γιατρους της κλασσικης ιατρικης, δεν παθαινουμε τιποτα να δωσουμε μια επισκεψη σε ομοιοπαθητικο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελειώνω και πάλι με ένα λινκ που μου άρεσε - το φέρνει φυσιολογικά η συζήτηση - και ας στρέφεται κατά της ομοιοπαθητικής. Έχει κάπου το δίκιο του ο Στέλιος Παπαβέντσης

 

Συμφωνώ μ' αυτό που γράφει ο Παπαβέντσης:

 

Φαρμακοεξάρτηση. Πρέπει «κάτι να πάρει». Η μάστιγα αυτή δυστυχώς ενισχύεται από την ομοιοπαθητική. Οι γονείς οι μυημένοι σε αυτήν είναι και οι πιο φαρμακοεξαρτημένοι! Έχουν οδηγηθεί να πιστεύουν ότι το παιδί χρειάζεται απαραίτητα φάρμακο – ομοιοπαθητικό βέβαια, όχι κλασσικό – για οτιδήποτε, για οποιοδήποτε σύμπτωμα, ακόμα και όταν είναι καλά. Οι βρεφικοί κολικοί χρειάζονται ομοιοπαθητικό φάρμακο, ψυχολογικά θέματα ή θέματα συμπεριφοράς «λύνονται» με ομοιοπαθητικό φάρμακο.

 

Και το έχω δει πολύ και στο τόπικ αυτό δυστυχώς.

 

Και εν μέρει συμφωνώ και με τη Μαριάλ στο γεγονός ότι οι ιώσεις κτλ θα περάσουνε και χωρίς εμείς να κάνουμε τίποτα, με την προϋπόθεση ότι το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού μας είναι γερό και με την "ήπια" (gentle) υποστήριξή μας (κομπρέσσες, τσαγάκια με τα κατάλληλα βότανα, φ. ορό, εχινάκεια ίσως, βιταμίνη C και D κτλ).

Στόχος μας δεν πρέπει να είναι η καταπολέμηση του ιού αλλά η ενίσχυση του ανοσοποιητικού μας.

 

Δεν αμφισβητώ την ομοιοπαθητική (αλλά εγώ είμαι και πολύ ανοικτόμυαλη και δεκτική και σε διάφορες ενεργειακές θεραπείες!) αλλά θα προτιμούσα τα παιδιά μου να τα έβλεπε ένας ολιστικός γιατρός παρά ένας ομοιοπαθητικός για πολλούς λόγους.

Δυστυχώς όμως δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο στην Ελλάδα οπότε συμβιβάστηκα με ομοιοπαθητικό και είμαι ευχαριστημένη σε κάποιο βαθμό.

Αλλά και ομοιοπαθητικά σπάνια δίνω: στο γιο μου για παράδειγμα έδωσα ομοιοπαθητικό όταν ήτανε 8 μηνών και άρπαξε ροζεόλα, και ξανά μόλις την προηγούμενη βδομάδα που έκανε πάρα πολύ ψηλό πυρετό. Στα 2,5 χρόνια περίπου που μεσολάβησαν στο ενδιάμεσο δεν πατήσαμε ποτέ σε γραφείο γιατρού, είτε συμβατικού είτε ομοιοπαθητικού αν και αρρώστησε ήπια αρκετές φορές.

 

Οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με λεπτομέρεια στις ερωτήσεις της αγαπητής μου Μαριάλ ή των άλλων κοπέλων που αμφισβητούν την ομοιοπαθητική γιατί κι εγώ δεν τη θεωρώ πανάκεια, αλλά μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφονται ανακρίβειες κάθε σκεύασμα της ομοιοπαθητικής διέπεται από τους ίδιους νόμους που διέπονται και τα φάρμακα της κλασσικής ιατρικής. Υπάρχει δε συγκεκριμένος νόμος http://www.homeopathy.gr/homeopathy/national_drug_organization.html για το πως εγκρίνονται από τον ΕΟΦ!

 

Η δημιουργία εντυπώσεων δεν είναι καλό πράγμα οπως δεν είναι και ο φανατισμός. Δεν είμαι υπέρμαχος της ομοιοπαθητικής αλλά παρακολουθώ γιατί θέλω να ξέρω αν χρειαστεί τι εναλλακτικές μπορεί να μου δώσει. Αν το παιδί μου π.χ. παρουσίαζε συχνά πυκνά ωτίτιδες με την εμπειρία τόσων μανάδων από εδώ θα το πήγαινα άμεσα σε ομοιοπαθητικό για να μην ταλαιπωρείται! Γιατί συμφωνώ με αυτό που γράφτηκε ότι οι έρευνες γίνονται επί των ασθενών.... και καλύτερη έρευνα από αυτή που κάνουν οι εφαρμόζουσες την ομοιοπαθητική έστω και δοκιμαστικά δεν υπάρχει γιατί (θέλω να πιστεύω) δεν είναι ελεγχόμενη από καμμία εταιρεία!

 

Να σημειώσω επίσης ούσα μέσα στο ιατρικό σύστημα ότι και οι μελέτες ελεγχόμενες είναι (και μιλάω για τις μελέτες εκατέρωθεν), και τα συμφέροντα τα ίδια: εταιρείες παράγουν τα κλασσικά φάρμακα εταιρείες παράγουν και τα ομοιοπαθητικά. Τα ίδια οικονομικά συμφέροντα που έχουν οι μεν έχουν και οι δε. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση της κάθε μίας από μας να διαβάσει, να μελετήσει και να αποφασίσει με ποιους θα πάει και ποιους θα αφήσει ή πως θα συνδυάσει υπέρ της τα καλά της κάθε εφαρμογής. Γιατί μιλάμε για δύο διαφορετικές εφαρμογές επί του ιδίου θέματος: Ιατρική!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

aeriko αυτό που παρέθεσες είναι η νομοθεσία για τα ομοιοθεραπευτικά

δεν αναφέρονται εκεί ούτε το φιντ μπακ ούτε ο χρόνος ημίσιας ζωής του φαρμάκου ούτε οι δοκιμές τους

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω με τα δικά μου! :lol:

 

Στόχος μας δεν πρέπει να είναι να βρίσκουμε "εύκολες" και γρήγορες λύσεις, είτε με συμβατικά είτε με ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Στόχος μας πρέπει να είναι να πάρουμε στα χέρια την υγεία μας και αυτή των παιδιών μας και όχι να την εμπιστεύομαστε στον κάθε κλασικό ή ομοιοπαθητικό γιατρό γιατί αλίμονό μας!

 

Υπάρχουν φυσικά περιπτώσεις που χρειαζόμαστε κάποια ιατρική υποστήριξη και καλό είναι να προσέχουμε να επιλέγουμε την πιο ανώδυνη, είτε αυτή πιστεύουμε ότι θα προέρθει από το χώρο της ομοιοπαθητικής, της κλασικής ιατρικής, της κινέζικης, της αγιουρβέδα κτλ.

Τυφλα δεν θα πρέπει να ακολουθούμε κανένα κατά τη γνώμη μου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω, πω τί χάνω τόσο καιρό:mrgreen:

Λοιπόν, Μαριάλ και τα άλλα κορίτσια που θα καταλάβετε ο,τιδήποτε σας εξηγήσουν ικανοποιητικά, χαίρομαι που έχετε αυτές τις ικανότητες, αλλά μάλλον τότε σας λείπει η διάθεση για να καταλάβετε αυτά που εξηγούνται όχι μόνο εδώ, αλλά και στο επίσημο site της Ομοιοπαθητικής σχετικά με την μέθοδο, τα φάρμακα κλπ.

Αν το είχατε ψάξει το ζήτημα με διάθεση να καταλάβετε, δεν θα γράφατε τέτοιες α-νοησίες(=απερισκεψίες=αστοχίες) του τύπου

ενοείται ρε παιδιά ότι δεν έχουν παρενέργειες, αφού είναι σκέτο νερό ....

δεν έχουν καμιά απολύτως δράση - ενέργεια (ούτε οφέλιμη, ούτε επιζήμια)......

 

Όσο για το "έγκριτο" περιοδικό "Lancet" όπως και κάθε επιστημονικό περιοδικό του είδους του έχω να πω τα εξής: όποιος γνωρίζει έστω και στοιχειωδώς πώς λειτουργούν τα επιστημονικά θέματα στο εξωτερικό, ξέρει ότι οι γιατροί και λοιποί επιστήμονες προσπαθούν να αρθρογραφούν και να δημοσιεύουν άρθρα τους ακόμα και επί πληρωμή, προκειμένου να έχουν δημοσιεύσεις και επομένως επαγγελματική φήμη. Επίσης, το άρθρο (στην πραγματικότητα δημοσίευση μιας έρευνας και τίποτα περισσότερο) αποτυπώνει τις απόψεις αυτού που το υπογράφει, όχι του περιοδικού. Για το άρθρο του "Lancet" που αναφέραμε εδώ, θα υπάρχει τουλάχιστον ένα ακόμη ως αντίλογος (καλό διάβασμα):

http://hpathy.com/homeopathy-scientific-research/homeopathy-research-the-lancet/

 

Αν αυτή η συζήτηση γινόταν ανάμεσα σε ειδικούς ίσως να είχε κάποιο νόημα. Αλλά επειδή προς το παρόν, όπως είναι ολοφάνερο, δεν έχουμε την τιμή να έχουμε ανάμεσά μας κανέναν τέτοιο επιστήμονα, ας περιοριστούμε στην καταγραφή των εμπειριών μας και των διαβασμάτων μας, χωρίς βαρύγδουπες δηλώσεις:D

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Πολύ σωστά δεν αναγράφεται ο χρόνος ημίσειας ζωής του φαρμάκου, ΜΑΡΙΑΛ, κορίτσι μου!!! Δεν είναι χημικό, δεν δρα χημικά, δεν μετριέται και δεν δοκιμάζεται όπως τα χημικά! Οι δοκιμές έγιναν στον 17ο αι. για πολλές από τις ομοιοπαθητικές ουσίες, χρησιμοποιήθηκαν από γιατρούς σε νοσοκομεία της Αμερικής και της Ευρώπης και χρησιμοποιούνται και σήμερα, είναι ενταγμένα στα Εθνικά Συστήματα Υγείας των Ευρωπαϊκών χωρών, παρόλο που εσύ δεν συμφωνείς. Είναι μια πραγματικότητα άσχετα από το τί πιστεύεις εσύ και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένη να ακολουθήσεις την Ομοιοπαθητική, αλλά ούτε είναι σωστό να προκαλείς όσους την ακολουθούν...

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω τί χάνω τόσο καιρό:mrgreen:

Λοιπόν, Μαριάλ και τα άλλα κορίτσια που θα καταλάβετε ο,τιδήποτε σας εξηγήσουν ικανοποιητικά, χαίρομαι που έχετε αυτές τις ικανότητες, αλλά μάλλον τότε σας λείπει η διάθεση για να καταλάβετε αυτά που εξηγούνται όχι μόνο εδώ, αλλά και στο επίσημο site της Ομοιοπαθητικής σχετικά με την μέθοδο, τα φάρμακα κλπ.

Αν το είχατε ψάξει το ζήτημα με διάθεση να καταλάβετε, δεν θα γράφατε τέτοιες α-νοησίες(=απερισκεψίες=αστοχίες) του τύπου

 

Όσο για το "έγκριτο" περιοδικό "Lancet" όπως και κάθε επιστημονικό περιοδικό του είδους του έχω να πω τα εξής: όποιος γνωρίζει έστω και στοιχειωδώς πώς λειτουργούν τα επιστημονικά θέματα στο εξωτερικό, ξέρει ότι οι γιατροί και λοιποί επιστήμονες προσπαθούν να αρθρογραφούν και να δημοσιεύουν άρθρα τους ακόμα και επί πληρωμή, προκειμένου να έχουν δημοσιεύσεις και επομένως επαγγελματική φήμη. Επίσης, το άρθρο (στην πραγματικότητα δημοσίευση μιας έρευνας και τίποτα περισσότερο) αποτυπώνει τις απόψεις αυτού που το υπογράφει, όχι του περιοδικού. Για το άρθρο του "Lancet" που αναφέραμε εδώ, θα υπάρχει τουλάχιστον ένα ακόμη ως αντίλογος (καλό διάβασμα):

http://hpathy.com/homeopathy-scientific-research/homeopathy-research-the-lancet/

 

Αν αυτή η συζήτηση γινόταν ανάμεσα σε ειδικούς ίσως να είχε κάποιο νόημα. Αλλά επειδή προς το παρόν, όπως είναι ολοφάνερο, δεν έχουμε την τιμή να έχουμε ανάμεσά μας κανέναν τέτοιο επιστήμονα, ας περιοριστούμε στην καταγραφή των εμπειριών μας και των διαβασμάτων μας, χωρίς βαρύγδουπες δηλώσεις:D

 

 

Πανω σε αυτο που λες διαβασα τουτο (για γενικη ενημερωση το βαζω, οχι ντε και καλα οτι εχει να κανει με το Lancet)

 

 

Ghost Writing in Medical Journals

 

One of the worse offenses by the Pharmaceutical vaccine makers and of the elite of the medical profession is the practice of "ghostwriting" medical articles. The process works like this. The Pharmaceutical manufacturer hire a medical education and communications company to ghostwrite an article that supports its drug or vaccine. These companies may be substantial amounts to write these articles.

 

Then they go to an academic physician or physicians that are well known in the field and encourage them to put their name on the article. From there, they "massage" the article past peer review in one of the more prestigious medical journals, preferably one that strongly influences practicing doctors.

 

Once published, they purchase tens of thousands of copies of reprints to be distributed to doctor's offices by their pharmaceutical detail representatives. The unsuspecting doctor thinks the study is reliable since it "appears" to be written by a leading name in the field and appears in one of the most prestigious medical journals in print.

 

The medical journal likes the arrangement because they can sell lucrative reprints. As a result, it has been said that medical journals revenues have increased significantly. One physician told the story of his being approached by a pharmaceutical giant wanting him to put his name on one of these ghostwritten articles. He refused, but was surprised to see the very same article appear in a prestigious medical journal a short time later with another physician's name on it.

 

An August 4, 2009 New York Times article reports how Wyeth Pharmaceutical Company used this ghostwriting practice to sell hormone replacement therapy in women. Physicians prescribed these drugs based on some 26 ghostwritten papers. The articles did not disclose Wyeth's role in initiating and paying for the work.

 

 

Einai απο δω

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/02/07/new-research-shows-link-between-mmr-vaccine-and-autism.aspx

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αλλά ούτε είναι σωστό να προκαλείς όσους την ακολουθούν...

ο τίτλος του τόπικ είναι: κάνει καμιά ομοιοπαθητική; την πιστεύετε;

όπως εσείς λέτε γιατί την πιστεύετε

εγώ λέω γιατί δεν την πιστευω... δεν προκαλώ κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βρήκα εδώ αυτό

http://www.medkb.com/Uwe/Forum.aspx/med/8644/Homeopathy-was-The-Lancet-lying-to-us

κι αυτό

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/medical_establishment_homeopathy.html

και το καλύτερο:mrgreen: φετινό άρθρο του Lancet που ... τα λέει αλλιώς

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2810%2960126-2/fulltext

Link to comment
Share on other sites

aeriko αυτό που παρέθεσες είναι η νομοθεσία για τα ομοιοθεραπευτικά

δεν αναφέρονται εκεί ούτε το φιντ μπακ ούτε ο χρόνος ημίσιας ζωής του φαρμάκου ούτε οι δοκιμές τους

 

Έχεις διαβάσει τις προδιαγραφές του ΕΟΦ για έγκριση φαρμάκων;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή η συζήτηση γινόταν ανάμεσα σε ειδικούς ίσως να είχε κάποιο νόημα. Αλλά επειδή προς το παρόν, όπως είναι ολοφάνερο, δεν έχουμε την τιμή να έχουμε ανάμεσά μας κανέναν τέτοιο επιστήμονα, ας περιοριστούμε στην καταγραφή των εμπειριών μας και των διαβασμάτων μας, χωρίς βαρύγδουπες δηλώσεις:D

 

Α γεια σου!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχατε ψάξει το ζήτημα με διάθεση να καταλάβετε, δεν θα γράφατε τέτοιες α-νοησίες(=απερισκεψίες=αστοχίες)

τα επίσημα σαιτ για την ομοιπαθητική γράφουν ότι η ολοένα αραιωνόμενη ουσία αυξάνει την δράση της γιατί μαγνητίζεται από τα ιόντα του νερού ... και χρησιμοποιηεί για να δυναμοποιηθεί τη μνήμη του νερού (έλεος δηλαδή)....

και αυτή η εξήγιση θεωρείται επιστημονική....

Link to comment
Share on other sites

και το καλύτερο:mrgreen: φετινό άρθρο του Lancet που ... τα λέει αλλιώς

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2810%2960126-2/fulltext

πρώτον είναι άρθρο και όχι μελέτη

δεύτερον δεν τίθεται καθαρά υπέρ της ομοιοπαθητικής αλλά λέει πως πρέπει να μελετηθεί περισσότερο...επείσης λέει την ομοιοπαθητική κάτι σαν μαγική...

Link to comment
Share on other sites

τα επίσημα σαιτ για την ομοιπαθητική γράφουν ότι η ολοένα αραιωνόμενη ουσία αυξάνει την δράση της γιατί μαγνητίζεται από τα ιόντα του νερού ... και χρησιμοποιηεί για να δυναμοποιηθεί τη μνήμη του νερού (έλεος δηλαδή)....

και αυτή η εξήγιση θεωρείται επιστημονική....

Θέλεις να πεις ότι αυτό καταλαβαίνεις:shock:, όταν διαβάζεις αυτό:

http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm#preparation

Το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι ουσία φυσικής προέλευσης φυτικής, ορυκτής ή σπανιότερα ζωικής, που έχει αραιωθεί πάρα πολύ και έχει υποστεί ομοιοπαθητική δυναμοποίηση δηλ. το ομοιοπαθητικό διάλυμα κατά τη διαδικασία της αραίωσης του έχει υποστεί και μια σειρά από κρούσεις (δονήσεις). Αυτή είναι λοιπόν όλη η ιστορία. Εχουμε δηλ. ένα διάλυμα με απειροελάχιστη δόση ουσίας φυσικής προέλευσης που έχει υποστεί δονήσεις. Δεν είναι ούτε προσμίξεις χημικών φαρμακευτικών ουσιών, ούτε προσμίξεις μιγμάτων βοτάνων, ούτε τίποτε άλλο. Πρόκειται για μία απόλυτη φυσική κατεργασία μιας φυσικής ουσίας. Μέσω της διαδικασία της δυναμοποίησης ακόμη και ουσίες που στη φυσική τους μορφή είναι δηλητηριώδεις όπως π.χ. συμβαίνει με ορισμένα φυτά, μετά την ομοιοπαθητική κατεργασία τους έχει απομακρυνθεί κάθε πιθανότητα τοξικής δράσης στον οργανισμό. Και αυτό δεν είναι μία απλή εικασία. Είναι παρατήρηση με ιστορία 200 χρόνων, είναι παρατήρηση που έγινε στα εκατομμύρια ασθενείς που ακολούθησαν ή ακολουθούν ομοιοπαθητική αγωγή. Διαβάσετε περισσότερα για τη διαδικασία παρασκευής των ομοιοπαθητικών φαρμάκων.
πρώτον είναι άρθρο και όχι μελέτη

δεύτερον δεν τίθεται καθαρά υπέρ της ομοιοπαθητικής αλλά λέει πως πρέπει να μελετηθεί περισσότερο...επείσης λέει την ομοιοπαθητική κάτι σαν μαγική...

Είναι όντως άρθρο του Lancet και λέει ακριβώς

It operates on principles that defy our current understanding
Λειτουργεί με κανόνες που διαφεύγουν της παρούσας αντίληψής μας= δεν μπορούμε ακόμη να εξηγήσουμε

και

κάτι σαν μαγική
εννοείς βέβαια αυτό που λέει εδώ:
Perhaps homoeopaths are magicians inducing large sustained placebo effects that are not created by all the confidence and evidence of their conventional colleagues? Or perhaps something strange is going on?

Μεταφράζω: Είναι μήπως οι ομοιοπαθητικοί μάγοι που επιφέρουν μεγάλα και διαρκή αποτελέσματα placebo εκεί που δεν μπορούν να τα καταφέρουν η πεποίθηση και τα αποτελέσματα των συμβατικών συναδέλφων τους; Ή μήπως κάτι παράξενο συμβαίνει εδώ;

 

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι για να καταλάβεις κάτι, πρέπει και να θέλεις να το καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...