Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαδόπανα-βαπτιστικά εσώρουχα


babyedem

Recommended Posts

κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας

 

σε λίγο καιρό θα βαφτίσουμε το δεύτερο μικρό μας και επειδή το έργο της βάπτισης το έχω ξαναδεί με το μεγάλο μου γιο θα ήθελα να καταλήξω σε πιο πρακτικές (και γιατί όχι και οικονομικές) λύσεις.

Έχουμε αποφασίσει με τη νονά να πάρουμε ρούχα κανονικά (και όχι βαπτιστικά) γιατί έτσι και αλλιώς δεν μας αρέσει το στυλ γραβάτα/κοστούμι και θεωρώ ότι θα είναι και πιο ευκολοφόρετα!

Επίσης όσο αφορά τα λαδόπανα, ήδη πήραμε ένα ζευγάρι πετσέτες ολόλευκες γιατί θεωρώ ότι οι συγκεκριμένες που πήραμε που είναι γνωστής μάρκας λευκών ειδών είναι πιο ποιοτικές από αυτές που κυκλοφορούν στα γνωστά σετ λαδόπανων (και ούτως ή άλλως δεν θέλω κανένα σχέδιο ή δαντέλα ή κέντημα γιατί αυτά ξεφτίζουν με το πλύσιμο στο πλυντήριο) και θέλω να τις χρησιμοποιήσω και στη συνέχεια στο παιδί και όχι να τις κρατάω σαν αναμνηστικό κλεισμένες σε ένα κουτί.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά το σετ των λαδοεσωρούχων με το λαδόπανο χωρίς τις πετσέτες:!: (κατά προτίμηση όλα λευκά χωρίς σχέδια).

Στο baptisis.gr είδα κάποια που τα ονομάζει βαπτιστικά εσώρουχα τα οποία λέει ότι είναι βαμβακερά και μοιάζουν περισσότερα με τα κανονικά εσώρουχα (φανελάκι και μποξεράκι) και δεν είναι φτιαγμένα από εκείνο το λινό/ή και συνθετικό υλικό που είναι οι περισσότερες λαδαλαξίες που δεν ξαναφοριούνται ποτέ! Ξέρει κάποια κοπέλα αν τα βαπτιστικά εσώρουχα του παραπάνω τύπου είναι το ίδιο με τη λαδαλαξιά ή γενικά που μπορώ να βρω λαδόπανα σκέτα (χωρίς πετσέτες)?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια λευκη φανελιτσα και ενα λευκο μποξερακι, το υλικο δεν εχει σημασια. Το μονο που θα δυσκολευτεις να βρεις ξεχωριστα ειναι το λαδοπανο του κεφαλιου, πρεπει το κεφαλακι να καλυφθει με λευκο πανακι. Καποιες γνωστες μου πηραν απλο πανακι ασπρο και το εδωσαν σε μοδιστρα εξηγωντας τι θελουν, αλλα αν ξερεις να ραβεις μπορεις να το κανεις και στο σπιτι μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας

 

σε λίγο καιρό θα βαφτίσουμε το δεύτερο μικρό μας και επειδή το έργο της βάπτισης το έχω ξαναδεί με το μεγάλο μου γιο θα ήθελα να καταλήξω σε πιο πρακτικές (και γιατί όχι και οικονομικές) λύσεις.

Έχουμε αποφασίσει με τη νονά να πάρουμε ρούχα κανονικά (και όχι βαπτιστικά) γιατί έτσι και αλλιώς δεν μας αρέσει το στυλ γραβάτα/κοστούμι και θεωρώ ότι θα είναι και πιο ευκολοφόρετα!

Επίσης όσο αφορά τα λαδόπανα, ήδη πήραμε ένα ζευγάρι πετσέτες ολόλευκες γιατί θεωρώ ότι οι συγκεκριμένες που πήραμε που είναι γνωστής μάρκας λευκών ειδών είναι πιο ποιοτικές από αυτές που κυκλοφορούν στα γνωστά σετ λαδόπανων (και ούτως ή άλλως δεν θέλω κανένα σχέδιο ή δαντέλα ή κέντημα γιατί αυτά ξεφτίζουν με το πλύσιμο στο πλυντήριο) και θέλω να τις χρησιμοποιήσω και στη συνέχεια στο παιδί και όχι να τις κρατάω σαν αναμνηστικό κλεισμένες σε ένα κουτί.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά το σετ των λαδοεσωρούχων με το λαδόπανο χωρίς τις πετσέτες:!: (κατά προτίμηση όλα λευκά χωρίς σχέδια).

Στο baptisis.gr είδα κάποια που τα ονομάζει βαπτιστικά εσώρουχα τα οποία λέει ότι είναι βαμβακερά και μοιάζουν περισσότερα με τα κανονικά εσώρουχα (φανελάκι και μποξεράκι) και δεν είναι φτιαγμένα από εκείνο το λινό/ή και συνθετικό υλικό που είναι οι περισσότερες λαδαλαξίες που δεν ξαναφοριούνται ποτέ! Ξέρει κάποια κοπέλα αν τα βαπτιστικά εσώρουχα του παραπάνω τύπου είναι το ίδιο με τη λαδαλαξιά ή γενικά που μπορώ να βρω λαδόπανα σκέτα (χωρίς πετσέτες)?

 

ευχαριστώ πολύ

 

καλημέρα σου στέλνω πμ για στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Το ίδιο αναρωτιόμουν κι εγώ και μπήκα να δω μήπως έχει αναφερθεί κάτι!

Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνομαι για τη βάφτιση της μπεμπούλας μας γιατί θα γίνει σχετικά γρήγορα και δε θέλω χειμωνιάτικα να τρέχω στις αγορές με ένα βρεφάκι...

Είπαμε με τη νονά και καλύτερή μου φίλη να τα πάρουμε όλα κανονικά -και όχι με την ταμπέλα βαπτιστικά- αλλά κολλήσαμε κι εμείς στα λαδόπανα! Το ότι είναι κορίτσι διευκολύνει καθόλου τα πράγματα;

Αν ανακαλύψετε κάτι πείτε μου!

Babyedem, όταν καταλήξεις ενημέρωσε κι εδώ τί έκανες! Με το καλό η βάφτιση σας!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια λευκη φανελιτσα και ενα λευκο μποξερακι, το υλικο δεν εχει σημασια. Το μονο που θα δυσκολευτεις να βρεις ξεχωριστα ειναι το λαδοπανο του κεφαλιου, πρεπει το κεφαλακι να καλυφθει με λευκο πανακι. Καποιες γνωστες μου πηραν απλο πανακι ασπρο και το εδωσαν σε μοδιστρα εξηγωντας τι θελουν, αλλα αν ξερεις να ραβεις μπορεις να το κανεις και στο σπιτι μονη σου.

 

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αγαπητή φίλη να κάνω γιατί δεν έχω βρει άκρη για ξεχωριστά λαδόπανα. Και οι τιμές του σετ για την εποχή μου φαίνονται εξωφρενικές για την εποχή από 50 ευρώ και πάνω όλα. Μάλλον είναι καλά κρυμμένο το μυστικό της αγοράς των λαδόπανων για να μπορούν να εκμεταλλεύονται την περίσταση ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Το ίδιο αναρωτιόμουν κι εγώ και μπήκα να δω μήπως έχει αναφερθεί κάτι!

Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνομαι για τη βάφτιση της μπεμπούλας μας γιατί θα γίνει σχετικά γρήγορα και δε θέλω χειμωνιάτικα να τρέχω στις αγορές με ένα βρεφάκι...

Είπαμε με τη νονά και καλύτερή μου φίλη να τα πάρουμε όλα κανονικά -και όχι με την ταμπέλα βαπτιστικά- αλλά κολλήσαμε κι εμείς στα λαδόπανα! Το ότι είναι κορίτσι διευκολύνει καθόλου τα πράγματα;

Αν ανακαλύψετε κάτι πείτε μου!

Babyedem, όταν καταλήξεις ενημέρωσε κι εδώ τί έκανες! Με το καλό η βάφτιση σας!

 

Καλησπέρα,η καλύτερη τιμή που έχω βρει είναι 40ευρώ κεντημένα με ότι θέμα θέλεις και το όνομα του παιδιού.Αν θέλεις σου λέω λεπτομέρειες.Και επίσης σετ βάπτισης δηλ.λαμπάδα,κουτί/βαλίτσα/παγκάκι/καράβι (εγώ πήρα καράβι),λαδόπανα,λαδοσετ 200ευρώ.Επίσης είχε και ρουχαλάκια όχι τα κλασικά βαπτιστικά,αλλά σε σπορ στυλ με 120ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κι απο μενα!

η αληθεια ειναι οτι αν ενδιαφερεσαι για απλο εσωρουχακι, για αγορι ειναι πιο ευκολο να βρεις. για κοριτσι συνηθως βαζουν λαδοαλλαξια το πανω κομματι που μοιαζει με μισοφορακι και το βρακακι απο κατω.

θα σου προτεινα, στην περιπτωση κοριτσιου, να βρεις ενα νυχτικακι λευκο, αλλα θα ειναι δυσκολο να βρεις κατι ολολευκο χωρις σχεδιακι πανω, και απο κατω ενα απλο λευκο βρακακι. αν δε βρεις, αλλα πιανουν τα χερια σου κι εχεις ραπτομηχανη, μπορεις να φτιαξεις ενα μονη σου. ρωτησε και σε μοδιστρα μπας και ειναι πιο οικονομικο και με λιγοτερο κοπο.

στα βαφτισια κορης μιας φιλης μου ειχα φτιαξει μονη μου στη ραπτομηχανη του σπιτιου ενα νυχτικακι βαμβακερο, με βρακακι απο κατω και δαντελιτσα. εγινε πολυ ομορφο και το παιδακι το φορουσε μεχρι να μην του κανει πια.

για το κεφαλακι, στα κοριτσακια μπορειτε εναλλακτικα να βαλετε στεφανακι (ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξετε μονες σας, αλλα οποια χρειαζεται βοηθεια ειμαι στη διαθεση της!)

Link to comment
Share on other sites

babyedem την κανατε τη βαφτιση? να σου ζησουν τα αγορακια σου!!!

σχετικα με τις δαντελες που ανεφερες, σε καταστηματα με ειδη ραπτικης θα βρεις δαντελιτσες διακριτικες, σε πολυ καλες ποιοτητες, που ειναι για σεντονακια και πετσετες.

στο γαμο μου η μανουλα μου μου ειχε φτιαξει σετ σεντονια και πετσετες με αντιστοιχες δαντελιτσες, για προικα. τα χρησιμοποιω αρκετα συχνα οταν φιλοξενω κοσμο και φανταζεσαι ποσα πλυντηρια εχουν μπει....ειναι μαι χαρα, ουτε ξεφτισαν ουτε ξεβαψαν και κανουν πολυ ομορφη φιγουρα!

παρομοια χρησιμοποιω κι εγω σε λαδοσετ που φτιαχνω και γινονται πολυ γλυκουλια

Link to comment
Share on other sites

α! να προσθεσω οτι στην τελευταια βαφτιση που ειχα φτιαξει λαδοσετ (ηταν για κοριτσακι) μαζι με την μεγαλη πετσετα της κολυμπηθρας, ειχα φτιαξει σεντονακι και μαξιλαρουλα για κουνια. ακομη τα χρησιμοποιει η μαμα της

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ τελικά κατέληξα σε ένα σετ φανελάκι-βρακάκι με δαντελίτσες και μια πεταλουδίτσα από αυτά που παίρνουν για το ξελάδωμα, πετσέτες απλές λευκές που θα τις στολίσουμε και η μαμά μου πήρε ένα κομμάτι χασέ -ύφασμα σεντονιού- που θα το γαζώσει για σεντονάκι και σκουφάκι. Και πιο οικομονικά βγαίνει και επιλέγεις ποιοτικά πράγματα! Του γιου μου τα λαδόπανα αν και επώνυμα είχαν τα χάλια τους, το σχεδιάκι του λαδοσέντονου ξεκόλλησε στο πρώτο νερό που το έκανα πριν τη βάφτιση και η πετσέτα ήταν γραμμένη με μαρκαδόρο...! :shock:

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια σε λιγο καιρο καιρο θα βαπτισουμε το μπεμπη μας, μπορειτε να μου πειτε που να απευθυνθω για οικονομικα πακετα στη θεσσαλονικη?

παράδεισε μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Θέλεις για κάποιον ιδιαίτερο λόγο να το κάνεις?

 

Επειδή το ζευγάρι που θα βαφτίσει το μπέμπη ειναι σε πολυ δύσκολη οικονομική κατάσταση απολύθηκε πρόσφατα ο σύζυγος προσπαθούμε να το κάνουμε όσο πιο οικονομικά γίνεται απλα δεν ξερω αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ζευγάρι που θα βαφτίσει το μπέμπη ειναι σε πολυ δύσκολη οικονομική κατάσταση απολύθηκε πρόσφατα ο σύζυγος προσπαθούμε να το κάνουμε όσο πιο οικονομικά γίνεται απλα δεν ξερω αν γίνεται.

 

Σου στέλνω π.μ.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ τα έπλυνα στη θάλασσα (ναι ναι στα 40 κύματα!!!) και μετά τα φύλαξα.

 

Βρε κι εγώ τα έπλυνα όλα μαζί με βαφτιστικά κλπ στη θάλασσα και τα φύλαξα. Μετά τι γίνεται; Θα τα φυλάξουμε λέτε να τα έχουν τα παιδιά μας ενθύμια όταν μεγαλώσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Tα ρουχαλάκια τα βαφτιστικά τα φόρεσε αρκετές φορές. Τα εσωρουχάκια όχι. Τώρα της τα έχω μαζέψει όλα μέσα στην τσαντούλα της και θα της τη δώσω ενθύμιο όταν μεγαλώσει. Τα βαφτιστικά της και το νυφικό μου.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τελικα ξερει κανεις που μπορω να βρω σκετα λαδοπανα χωρις πετσετες σε λογικη τιμη? Μεχρι στιγμης βρισκω πληρες σετ στα 30 ευρω, αλλα μου φαινεται πολυ ακριβο για μερικα κομματακια λεπτο υφασμα και λιγο γαζωμα. Τις πετσετες τους δεν τις θελω ετσι κι αλλιως γιατι εχω καλυτερες. Ξερετε κανενα μαγαζι? Δεν μπορω να παω κεντρο να ψαχνω στην τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...