Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα Τέλος, Τώρα τι κάνω ?


Recommended Posts

Γέννησα πριν ένα μήνα , με το θηλασμό δεν τα κατάφερα

έβγαζα με το θήλαστρο για όσο είχα γάλα και έδινα τη μικρούλα μου μέχρι που σταμάτησα και δεν είχα άλλο.

Το στήθος μου έχει ξεπρηστεί ,δε με πονάει , επίσης με το θήλαστρο θα βγάλω 5 με 10 γρ 1 φορά στις 3 μέρες με το ζόρι απλά για να μην μένει μέσα.

είναι μερικές φορές που απο μόνο του βγάζει απο καμμιά σταγόνα , τι πρέπει όμως να κάνω για να σταματήσει αυτό?

ή μήπως θα σταματήσει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θες να μας πεις λίγο περισσότερα πράγματα;

 

Π.χ: γιατί θήλαστρο και όχι απευθείας θηλασμός; γιατί πιστεύεις οτι δεν έχεις γάλα; (το θήλαστρο δεν είναι δείκτης παραγωγής - υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν με επιτυχία και δεν κατάφεραν ποτέ να αντλήσουν με θήλαστρο).

 

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό! Φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα - υπάρχουν μαμάδες που ξεκίνησαν να θηλάζουν στους 6 μήνες επειδή πίστευαν οτι είχαν πρόβλημα (κάποιες όντως είχαν).

 

Ας το παλέψουμε λίγο ακόμα, ε; Γι' αυτό είμαστε εδώ!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

γέννησα πρόωρα στον 8ο μήνα και το μωράκι μπήκε στη θερμοκοιτίδα επειδή είχε πρόβλημα σίτησης, δεν μπορούσε να φάει!

το κρατήσαν μέσα 3 μέρες και έφαγε με μπουκάλι ευτυχώς!

όταν μου το έφεραν το έβαζα στο στήθος αλλά δεν μπορούσε με τίποτα να πιάσει τη θηλή και κουραζόταν και κοκκίνιζε απο το κλάμα !

Δοκίμασα με ψευδοθηλή και τίποτα το μωρό δεν μπορούσε να τραβήξει!

όταν βγήκα απο την κλινική ο γιατρός μου είπε να την βάζω στο στήθος και να της δίνω συμπλήρωμα για να χορταίνει γιατι ουσιαστικά απο το στήθος δεν έτρωγε γιατί δεν μπορούσε! επίσης μου είπε να μην την παιδέψω πολύ για να αρχίσει να βάζει βάρος το μωρό λόγω προωρότητας!

Link to comment
Share on other sites

nikol μου, να σου ζήσει το μωράκι!

Αν σ' ενδιαφέρει να εξακολουθήσεις να θηλάζεις, αυτό γίνεται, δες εδώ:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Έχει βοηθήσει πολλές από εμάς να κόψουμε το συμπλήρωμα. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει ο τύπος του θηλάστρου που χρησιμοποιείς. Αν δεν βάζεις καθόλου το μωρό στο στήθος, πρέπει το θήλαστρο να είναι νοσοκομειακού τύπου και να κάνεις τουλάχιστον 8-10 αντλήσεις το 24ωρο, μία εκ των οποίων να είναι οπωσδήποτε νυχτερινή (μετά τις 12μμ). Πιστεύω ότι ακολουθώντας τις οδηγίες του τόπικ, θα καταφέρεις αν όχι να κόψεις τελείως, να επαναφέρεις τη γαλουχία σε τέτοια επίπεδα ώστε να μειωθεί σταδιακά πολύ το συμπλήρωμα.

Θα σου απαντήσουν και άλλες πιο έμπειρες στο θηλασμό μαμάδες.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νικόλ μου, σε πρώτη φάση η καλύτερη ιδέα είναι να έρθεις σε επαφή με μια σύμβουλο γαλουχίας LLL (δες το σχετικό τόπικ). Θα βοηθήσει το μωρό να πιάνει το στήθος σωστά και θα σου δώσει τις καταλληλότερες κατευθύνσεις για την περίπτωσή σας.

 

Ακριβώς επειδή το μωρό είναι πρώορο, το μητρικό γάλα είναι κάτι περισσότερο από πολύτιμο.

 

Υπάρχει τρόπος να τα καταφέρετε. Μην το βάλεις κάτω.

 

ΥΓ: Η sofuka έχει απόλυτο δίκιο. Νοικιάζεις ένα νοσοκομιακό θήλαστρο (symphony της medela) και αντλείς κάθε 3 ώρες. Οπωσδήποτε μία άντληση τουλάχιστον μεταξύ 12 και 6 το πρωί. Θα διατηρήσεις και θα αυξήσεις έτσι την παραγωγή σου. (Σκέψου οτι με αυτό το σύστημα αντλήσεων, κατάφεραν και θήλασαν μαμάδες που έχουν υιοθετήσει παιδιά! Χωρίς να υπάρχει ιστορικό εγκυμοσύνης!)

 

ΥΓ: Οι γιατροί δεν σε έχουν υποστηρίξει στο θηλασμό. Είναι λογικό να νιώθεις απογοητευμένη..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικόλ μου, σε πρώτη φάση η καλύτερη ιδέα είναι να έρθεις σε επαφή με μια σύμβουλο γαλουχίας LLL (δες το σχετικό τόπικ). Θα βοηθήσει το μωρό να πιάνει το στήθος σωστά και θα σου δώσει τις καταλληλότερες κατευθύνσεις για την περίπτωσή σας.

 

Ακριβώς επειδή το μωρό είναι πρώορο, το μητρικό γάλα είναι κάτι περισσότερο από πολύτιμο.

 

Υπάρχει τρόπος να τα καταφέρετε. Μην το βάλεις κάτω.

 

συμφωνώ! αξίζει με το παραπάνω η προσπάθεια :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειλικρίνα συμφωνώ μ' αυτά που μου λέτε.

κι εγώ ήθελα να θηλάσω το μωρούλι μου αλλά τώρα φοβάμαι, φοβάμαι για το μώρό, έκανα 8 χρόνια για να το αποκτήσω και δεν μπορώ να το βλέπω να παιδεύεται :cry:

 

αν δοκιμάσω να το βάλω στο στήθος υπάρχει περίπτωση να έρθει το γάλα πίσω ?(αν βέβαια πιάσει τη θηλή) ?

Link to comment
Share on other sites

αν δοκιμάσω να το βάλω στο στήθος υπάρχει περίπτωση να έρθει το γάλα πίσω ?(αν βέβαια πιάσει τη θηλή) ?

 

Δες παραπάνω τα σχετικά με το symhony.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ, διάβασα σε άλλο σου τόπικ οτι έχεις το θήλαστρο swing της medela.

 

Είναι ακατάλληλο για την περίπτωσή σου: προορίζεται για μαμάδες που έχουν εδραιώσει γαλουχία (6 εβδομάδες δηλ. και μετά από τον τοκετό), και αποσκοπεί στο να αντλούν 1 με 2 γεύματα την ημέρα.

 

Μην προσπαθήσεις με αυτό, δεν θα σε βοηθήσει.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπωσδήποτε πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο, αλλά αν δεν δεις με τις πρώτες αντλήσεις αύξηση της παραγωγής, μην απογοητευτείς, όσο αντλείς και ακολουθείς το πρωτόκολλο αντλήσεων τόσο θα αυξάνεται το γάλα. Θα σε βοηθούσε ίσως να πάρεις και μαγιά μπύρας, υπάρχει αντίστοιχο τόπικ που γράφει τη δοσολογία.

Επειδή το μωράκι σου είναι πρόωρο και δεν πρέπει να ταλαιπωρηθεί, μην αγχώνεσαι να αντικαταστήσεις αμέσως τα γεύματά του με σκόνη με μητρικό γάλα. Άρχισε τις αντλήσεις και ότι βγάζεις θα του το δίνεις, μειώνοντας έτσι πολύ σταδιακά το συμπλήρωμα. Να μετράς τις βρεγμένες πάνες (νομίζω 6 το 24ωρο), να έχεις υπομονή και όλα θα γίνουν. Μία σύμβουλος θηλασμού ίσως σε βοηθούσε ώστε να μπορέσεις να βάλεις το μωράκι σου και πάλι στο στήθος.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν... χαρούμενα μηνογενέθλια!

για τα θήλαστρα δεν ξέρω... ας σε κατατοπίσουν τα κορίτσια που ξέρουν!

όμως ναι! με την προσπάθεια (κυρίως στο στήθος) το γάλα θα επανέλθει! :)

 

μπορεί να είναι λίγο παραπάνω κόπος για σένα... αλλά το μωρό σου όπως κάθε μωρό αξίζει το καλύτερο! και ένα παραπάνω αφού είναι πρόωρο... η φύση ξέρει και το γάλα σου είναι ποιό πλούσιο από μιας μαμάς με τελειόμηνο μωρό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!

nikol28 μου εγω δεν εχω πολυ εμπειρια στο θεμα..αλλα απο τη λιγη που απεκτησα τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω να σου πω πως εκει που χρησιμοποιουσα το μινι μεντελα θηλαστρο και εβγαζα 3-4 γευματα τη μερα, με το symphony μεσα σε 2 βδομαδες το αυξησαμε σε 5-6 και συνεχιζουμε..

δυστηχως και μενα το μωρακι δεν πιανει θηλη αλλα το βαζω και που και που κατι καταφερνει τωρα..

εχουμε λοιπον μειωσει το ξενο γαλα, και ελπιζω να το σταματησουμε καποια στιγμη..

βεβαια δεν ξερω αν γινεται γιατι οσο παει η μπεμπα τρωει και πιο πολυ..και η παραγωγη μου αυξανεται μεν..αργα δε..

 

παντως αν το θες θα τα καταφερεις..εμενα το φορουμ με βοηθησε πολυ και τα κοριτσια ειναι παντα εδω για καθε μου απορια.. :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

nikol28, σου απάντησα και στο άλλο τόπικ αλλά θέλω να προσθέσω ότι στη Θεσσαλονίκη είναι η παιδίατρος Άννα Πατσούρου, που είναι και σύμβουλος θηλασμού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

nikol28, σου απάντησα και στο άλλο τόπικ αλλά θέλω να προσθέσω ότι στη Θεσσαλονίκη είναι η παιδίατρος Άννα Πατσούρου, που είναι και σύμβουλος θηλασμού.

 

σας ευχαριστώ όλες πολύ

σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αλλάξω παιδίατρο

 

είμαι εκτός Θεσσαλονίκης σε χωριό, και θα μου είναι δύσκολο να πηγαίνω Θεσ/νίκη

 

αν μπορέσω να τα καταφέρω μόνη μου θα το ήθελα πολύ

θα δώ να νοικιάσω θήλαστρο, και φυσικά θα τα παλέψω βάζοντας τη μπέμπα στο στήθος

αν έχει αποτελέσματα , καλώς!

 

σας ευχαριστώ πάντως πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...