Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια εκτακτη επιστροφη και προβλημα με τις αντλησεις


Beatha

Recommended Posts

Γεια σας, εχω μια μικρουλα 3 μηνων και ενα αγορσκι 2 1/2 ετων. Τον μεγαλο μετα απο πολλες δυσκολιες καταφερα να τον θηλασω 22 μηνες. Σταματησε οταν ημουν 14 εβδομαδων εγκυος αν και τωρα που γεννηθηκε η μικρη πινει λιγο που και που. Η μικρη θηλαζει αποκλειστικα απο την πρωτη ωρα και δε δυσκολευτηκαμε αλλα μας προεκυψε προβλημα ξαφνικα.

 

Εφυγε ενα ατομο σπο τη δουλεια και μου ζητησε το αφεντικο μου να γυρισω νωριτερα. Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας με μπλοκ παροχης. Εγω κανονικα δουλευω part time αλλα τωρα για ενα μηνα θα πρεπει να δουλευω φουλ και μετα θα χαλαρωσω παλι.

 

Μαζι με τις μεταφορες θα λειπω γυρω στις 9 ωρες και εχω τη δυνατοτητα για μια μονο αντληση. Οταν πηγα στη δουλεια να μιλησω με το αφεντικο μου ελειψα περιπου 5 ωρες και η μικρη εφαγε μια φορα φορα 80 ml αντλημενο γαλα. Ηταν η πρωτη φορα που πηρε μπιμπερο.

 

Η μεγαλη μου αγωνια ειναι οτι δε θα της φτανει το γαλα που θα αφηνω. Επειδη δε

περιμεμενα να γυρισω τοσο συντομα για δουλεια εχω μονο 10 γευματα στην καταψυξη. Το θεμα ειναι οτι δεν αντλω τοσο καλα οσο στο γιο μου. Με τον μικρο αντλουσα 150 τη φορα τωρα με το ζορι βγαζω 50 και και αν εχει φαει η μικρη ακομη πιο λιγο

 

Κοντευω να τρελαθω. Δε ξερω τι να κανω να νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο? να παρω μαγια μπυρας? να αντλω καθε 3 ωρες για να μαζεεψω γαλα?

 

Ειμαι πολυ στεναχωριμενη. Να ξεκινησουμε τοσο καλα και να αναγκαστω λογω δουλειας να δωσω συμπληρωμα? Φοβαμαι οτι αν αρχισει μετα θα ειναι κατηφορα και θα μου μειωθει πολυ το γαλα.

 

Με τον μεγαλο μου με βοηθησε πολυ το φορουμ και τα καταφεραμε. Σας εχω αναγκη παλι! Βοηθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάνω απο όλα μην αγχώνεσαι....και εγώ γύρισα στην δουλειά όταν ήταν ο μικρός μου 2 1/2 μηνών αλλά καταφέραμε να θηλάσουμε εως 17 μηνών όπου και έμεινα έγκυος...εγώ αντλούσα κάθε 3 ώρες γάλα( και ας είχε φάει....όσο έβγαζα) και το βράδυ το ίδιο...και έπαιρνα και το θήλαστρο στην δουλεία( έχουμε ενα απομονωμένο δωμάτιο και με ψυγείο μεσα)

και συνέχιζα το 3ωρο και εκεί..του αφεντικού δεν του πολύ άρεσε αλλά εγω δεν υπήρχε περίπτωση για κανέναν λόγω να το κόψω εφόσον το μικρό μπορούσε και ήθελε...έτσι τα καταφέραμε ...μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο όλα μην αγχώνεσαι....και εγώ γύρισα στην δουλειά όταν ήταν ο μικρός μου 2 1/2 μηνών αλλά καταφέραμε να θηλάσουμε εως 17 μηνών όπου και έμεινα έγκυος...εγώ αντλούσα κάθε 3 ώρες γάλα( και ας είχε φάει....όσο έβγαζα) και το βράδυ το ίδιο...και έπαιρνα και το θήλαστρο στην δουλεία( έχουμε ενα απομονωμένο δωμάτιο και με ψυγείο μεσα)

και συνέχιζα το 3ωρο και εκεί..του αφεντικού δεν του πολύ άρεσε αλλά εγω δεν υπήρχε περίπτωση για κανέναν λόγω να το κόψω εφόσον το μικρό μπορούσε και ήθελε...έτσι τα καταφέραμε ...μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε

 

Σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Προβληματιζομαι γιατι στη δουλεια εχω μονο ενα διαλειμμα και αυτο με το ζορι, ειναι η μια συναντηση πισω απο την αλλλη αρα θα περναει το 3ωρο. Και στο σπιτι με δυο παιδια περναει η ωρα. Οταν κοιμαται η μπεμπα και θελω να αντλησω δε με αφηνει ο μεγαλος. Ουφ καταλαβες γιατι αγχωνομαι? Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντλω τοσο οσο στον γιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Προβληματιζομαι γιατι στη δουλεια εχω μονο ενα διαλειμμα και αυτο με το ζορι, ειναι η μια συναντηση πισω απο την αλλλη αρα θα περναει το 3ωρο. Και στο σπιτι με δυο παιδια περναει η ωρα. Οταν κοιμαται η μπεμπα και θελω να αντλησω δε με αφηνει ο μεγαλος. Ουφ καταλαβες γιατι αγχωνομαι? Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντλω τοσο οσο στον γιο μου.

 

Στη δουλεια να αντλεις οταν μπορείς. Στο σπιτι κανε πιο εντατικές αντλησεις ακομα και μετα απο θηλασμο ίσα ισα για ώθηση. Και κανε και βραδινη αντληση μεταξυ 12-6.

Ακομα κι οταν βγάλεις τα 50μλ κράτησε το θηλαστρο λιγο παραπάνω στο στηθος μήπως ενεργοποιηθεί ενα let down ακόμη. Επίσης δοκίμασε να αντλεις οταν το μωρο θηλαζει απο το αλλο στηθος.

 

Καλύτερα να νοικιάσεις νοσοκομειακο για οσο καιρο δε θα εισαι part time.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νινα-Νανα. Η πρωτη εβδομαδα περασε και τα καταφεραμε. Περιεργως στη δουλεια βγαζω πιο πολυ γαλα. Για καλο και για κακο αντλω 2 φορες και μες τη μερα οταν ειμαι σπιτι και νοικιασα και θηλαστρο. Αν δω οτι αρχιζει να μη φτανει θα βγαζω και το βραδυ.

 

Τωρα βεβαια μας προεκυψε νεα δυσκολια. Η μικρη πινει μονο το φρεσκο δε θελει με τιποτα το κατεψυγμενο. Τζαμπα ολο το γαλα που μαζευα σαν την τρελη. Και φυσικα ζοριζομαι λιγο να της αφησω παραπανω γαλα μηπως και χρειαστει. Αχ να φυγει αυτος ι μηνας να ηρεμησω λιγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβαινει σε καποια μωρα να μη θελουν αποψυγμενο γαλα, αποκταει μια κάπως μεταλλική γευση.

 

Εισαι σιγουρη οτι αποθηκευεις το γαλα σωστά ετσι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...